KERKDIENSTEN d Stranding «Von Lindern" kostte een redder het leven RAT TIPPELT ER Canopos wordt oud KERSTGEDICHT Teak eethoek Gezellig zitje ƒ360.- C 20 bankstel Ellis ƒ590.- IJmuider Courant Arend Reym Havenberichten Minister stelt broodprijs in Dordrecht vast „Titan" heeft pech Aanmeldingsformulier n IT auto- en U C motorrijschool Haarden en kachels LOENDERSLOOT STOKOUD VELSEN Een gewield „ding Sporthal open 6 Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES F aillissementen (LEKKER IN) IJmond-hertje DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 Kennemer Kruimels 24, 25 en 27 december IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 24 dec. 23 uur en 25 dec. 10 uur: ds. G. van Doorn; 25 dec. 19 uur: ds. Peters; 27 de cember 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Ter Steege, jeugddienst Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 24 dec. 23 uur: ds. J. van den Berg; 25 dec. 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 20 uur: ds. P. Lok. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 25 dec. 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. Van Leeuwen. Zondag 27 dec. 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tie- mens. Petra-kerk, 25 dec. 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens; 26 dec. 10 uur: kerstzangdienst Zondag 27 dec. 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 25 dec. 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Zondag 27 dec. 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 25 dec. 10 en 16.30 uur: ds. M. Vlietstra; 26 dec. 10 uur: ds. M. Vlietstra. Zondag 27 dec. 10 en 16.30 uur: ds. J. P. Geels. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 25 dec. 10 uur: dienst; 27 dec. 10 uur: dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 25 dec.: ds. P. J. van Schayck; 26 dec. kerstfeest zondagsschool (16.30 uur); 27 'dec. geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 24 dec. 19 uur: al gemene voorbereiding; 25 dec. 6 uur nacntmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: ves pers; 26 dec. 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 15.30 uur: kinderkerstfeest; 27 dec. 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 23 dec. 19.30 uur: Gezinskerstfeest; 26 dec. 10 uur: ds. J. v. Dam; 27 dec. 10 uur: de heer G. Planting. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Geref. Gemeente, Cult. Gebouw, 27 dec. 10 en 17 uur: leesdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Cult. Geb., 17 uur: dienst. Volle Evangelie Gemeente, 25 dec. 10 uur Bovenzaal Bellevue, Wijk aan Zeeër- weg, 10 uur: G. R. Mik; 26 dec., 15 uur: openluchtsamenkomst op het Marktplein; 16 uur: kerstconferentie in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen; 19.15 uur: slotsamenkomst Cultureel Centrum, ver schillende sprekers. Zondag 27 dec. geen dienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 24 dec. 23 uur: ds. S. de Roest; 25 dec. 10 uur: ds. J. Dickhout; 26 dec. 10 uur: ds. H. Pluisman; 27 dec. 10 uur: ds. J. Dick hout; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 25 dec. 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Dieper sloot. Zondag 27 dec. 10 uur: ds. W. Die persloot; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, 25 dec. 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis; 27 dec. 10.30 uur ds. H. J. Marwitz. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare niusstraat, 25 dec. 10 uur: Jb. Kleyn Ha- neveld; 19 uur: kerstfeest. Zondag 27 dec. 10 en 19.30 uur: Jb. Kleyn Haneveld. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 24 dec. 20 uur: kerstavondmaal, ds. J. A. Roskam; 25 dec. geen dienst; 27 dec. 9.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 24 dec. 23 uur, 25 dec. 10.30 uur, 27 dec. 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 24 dec., 23 uur: ds. H. P. Huisman; 27 dec., 10 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 25 dec. 10 uur: ds. A. A. Leenhouts; 16 uur: kerstfeest voor kinderen; 27 dec. 10 uur: H. Kolen brander. BEVERWIJK: Maranatha, 25 dec. 10 uur: J. Sevensma; 15.30 uur: gezamenlijke kerstviering; 27 dec. 10 uur: A. de Vries. Vrije Ev. Gemeente, Koningstraat 11, 26 dec. 9 uur: ds. A. A. Leenhouts; 27 dec. 9 uur: J. v. d. Steen. Evang. Luth. Gem., 25 dec., 10.30 uur: ds. J. A. Roskam; 27 dec. geen dienst. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 24 dec. 23 uur: ds. G. W. IJzerman; 25 dec. 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 27 dec. 10 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 24 dec. 23 uur: ds. G. van Schuppen; 25 dec. 9 en 10.30 uur: ds. G. van Schuppen; 27 dec. 10 uur: ds. O. Pa- pinou-Salm. De Opgang, 24 dec. 23 uur: ds. W. Oort- huys; 25 dec. 10 uur: ds. W. Oorthuys; 27 dec. 10 uur: ds. W. Oorthuys; 17 uur: ds. M. Wendte. Oosterwijk, 25 dec. 10 uur: ds. D. ter Steege van Overveen; 27 dec. 10 uur: ds. J. A. Eekhof. Jeugdkapel „De Opgang", 25 dec. 10 uur: heer B. A. Hoogstadt; 27 dec. 10 uur: mevr. Olivierse. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 25 dec. 10 uur: ds. J. A. Engels van Zaan dam; 27 dec. geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein. 25 dec. 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol van Heemskerk; 27 dec. 9, 10.30 en 17 uur: ds. Joh. Knol van Heemskerk. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 25 dec. 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondagsschool; 16.30 uur: Kindersamen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst; 27 dec. 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondagsschool; 16.30 uur: Kinder samenkomst; 20 uur: Verlossingssamen komst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 24 dec. 23 uur: ds. J. A. Eekhof; 25 dec. 10.30 uur: ds. J. A. Eekhof; 16 uur: kerstvie ring zondagsschool; 27 dec. 10 uur: ds. R. Hengstmanger van Haarlem. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 24 dec. 23 uur: ds. M. Wendte; 25 dec. 10 en 19 uur: ds. M. Wendte; 27 dec. 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 25 dec. 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen; 27 dec. 9.30 en 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 24 dec., 22.30 uur: kerstnachtzangdienst, ds. P. Salm; 25 dec. 10.30 uur: ds. Salm; 26 dec. geen dienst; 27 dec. 10.30 uur: ds. G. van Schuppen van Beverwijk. Geref. Kerk, 25 dec. 9.45 en 17 uur: ds. Y. v. d. Zee; 26 dec. geen dienst; 27 dec. 10 en 17 uur: ds. Y. v. d. Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 25 dec. 10 uur: ds. H. J. C. W. de Kluis; 15.30 uur: kerstwij dingssamenkomst; 26 dec. 15 uur: zangdienst; 27 dec. 10 en 17 uur: ds. G. Warmink. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 25 dec. 10.30 uur: ds. G. H. van Willenswaard; 27 dec. 10 uur: ds. J. C. Remijn. Geref. Kerk, 25 dec., 10 uur: ds. J. J. Re bel, 16 uur: ds. J. C. Maris. Zondag 27 dec. 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: J. J. Rebel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 25 dec. 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhoff; 15 uur: ds. P. Lok; zondag 27 dec. 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhoff; 15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, December 24th, 7 p.m. and 8 p.m. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DONDERDAG 31 DECEMBER Is daartoe ruimte gereserveerd kosten 15 mm ƒ0.75 Iedere mm meer ƒ0.15 U kunt ze opgeven aan onze kantoren: Lange Nieuwstr. 427, IJmuiden of aan onze bezorgers. In de staatscourant is een beschikking afgekondigd, waarbij voor volkswitbrood, volksbruinbrood en waterwitbrood voor de gemeenten Dodrecht en Dubbeldam maxi mumprijzen worden bepaald. Deze prijzen zijn gelijk aan de prijzen die golden op 1 november van dit jaar. De beschikking treedt morgen in werking. Naar het ministerie van Economische Za ken mededeelt hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij tot deze maatregel besloten om dat in deze twee gemeenten op 14 decem ber de broodprijzen waren verhoogd zon der dat overleg met het ministerie van Economische Zaken was gepleegd. Aan een verzoek de prijsverhogingen ongedaan te maken was bovendien geen gevolg ge geven. Advertentie Ga met de feestdagen \w kijken naar onze nieuwe C 20 flatkombinatie: stoelen, bekleding Krimmer; jp AAA tafel in zogenaamd stuiver model; dressoir, teak met matgrijze slijplak J van 3 cocktail-fauteuils en originele salontafel Tevens etaleren wij ons rondom gestoffeerd met anthr. en mais wollen Zweedse stof PROFITEERT VAN ONZE OPENINGS CADEAU-ACTIE door van fabriek naar particulier MARKTPLEIN De zeesleper Titan van Bureau Wijs muller te IJmuiden heeft woensdagnacht pech gehad. Het 2861 ton metende Engelse schip „Bestwood" verkeerde 30 mijlen ten westen van IJmuiden in moeilijkheden. De „Titan" koerste er met volle kracht naar toe, en om half drie was de sleepboot bij de Engelsman, die in die tijd sterk naar het noordoosten was afgedreven. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Schouw, grossiei-, handelende onder de naam lm- en exportkantoor Hilja, Konin ginneweg 8 te Zandvoort. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer, Wilhelmina- straat 5. Wegens gebrek van actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van: J. de Jong, Helmerstraat 21 te Zandvoort. Rechter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. B. J. de Boer, Wilhelmina- straat 5. Bij 3rrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 27 oktober, waarbij Het Bloembollen- bedrijf N.V. Muller Co. te Hillegom, Sta tionsweg 17a, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. Lambers, Ged. Oude Gracht 92 tot curator. Ontslag gevraagd. De landbouw- attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen, dr. Tj. Bakker, heeft verzocht hem met ingang van 1 februari 1960 ont slag te willen verlenen in verband met het aanvaarden van een functie in het Engelse bedrijfsleven. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: i wenst zich met ingang van te abonneren op •TêVrirr»"» rr«v»w»>« »vr»»v .v«*#Tvr^»vr« »«vi f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Hand' Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j die zich met ingang van 1 januari 1960 per Kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal- abonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560-8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC -FNOP-KNMV Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Hilda Rebecca van Rostock, bijlegger IJmuiden; Mari- mar, Bremen, laden Hoogovens; Triton Rotter dam; Trianca, Hargsham, hout voor Zaandam; Greetsiel, Gdynia, kolen P.E.N.-Centrale; Daje Böhmer, Hamburg, laden Hoogovens; Alice, Swansea; Santa Margarita, Skoghall; Leonard T, Hamina; Patricia, Hamina, bijlegger IJmuiden; Prins Willem III, Antwerpen; Timca, Vilvoorde, bijlegger IJmuiden; Ares, Le Havre; Leikanger, Port Said; Tim. Svelgen; Maasborg, Rochester, kolen voor Hoogovens; Hinde, Londen; Oktant, Grangemouth; Peregrine, Londen; Atlas; Drente, Dompsö, hout voor Zaandam; Patria, Fowey; Ro- kin, Hernosand; Niobe, La Pallice: Wika, Delfzijl, bijlegger IJmuiden; Lavoro, Vitoria, erts voor Hoogovens. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Bab T van Hudiksvall, hout voor Zaandam; Olaf Ring- aa! Jr., Port Arthur; Valborg Nielsen, Nemours; Larenberg, Rotterdam; Sheratan, Rotterdam, la- aen Hoogovens; Scheldestroom, Shoreham; Jo- han van Oldenbarnevelt, Southampton; Borbeck, Gefle, erts voor Hoogovens. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Haarlem naar Point a Pitre; Hirondelle, Harlingen; Ivan Ryabov, Moermansk; York, Goole; Plato, Flens burg; Morbihan, Le Havre; Priorsersk, Huil; Brage, Freetown; Tasmanie, Rotterdam; Salem Zalen, Mena Al Ahmadi; Brinda. Aalborg; Car- pathia, Londen; Tannstein, Christobal; Isola, Antwerpen; Norinda, Hamburg; Ingeborg. Stettin; Fallowfield, Antwerpen; Greetsiel, Emden, ledig P.E.N.; Lembulus, Curacao; Tern, U.S.A.; Arasti- tis, Bremen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Thaletas naar Rotterdam; Anita Thijssen, Kirkeness; Auc- toritas, Rotterdam, ledig Hoogovens; Ida Jacoba, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Alle bekende merken - Vakkundige plaatsinj- Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Hedennacht werd ik gewaarschuwd, dat een groot schip 4000 a 5000 meter ten noorden van Zandvoort was gestrand. De reddingboot mocht het gelukken het schip te bereiken, maar helaas, voordat nog een man van het scheepsvolk in de boot was gegaan, sloeg de boot om. Een van ons boots volk heeft daarbij het leven verloren. Zodra de boot omsloeg heb ik doen telegraferen om hulp naar IJmuiden en Noord- wijk. Die van IJmuiden hebben het geluk gehad de beman ning van het barkschip Von Lindern 18 koppen (een met gebroken been) te redden. Hedenavond hoop ik verdere mededelingen te doen vermits ik thans te vermoeid ben om meer te schrijven en de bootsman, die zich zeer goed ge houden heeft, mij zou opgeven wat gebroken of weg geraakt is. De boot sloeg om op het ogenblik dat bijna een juichtoon van het strand opging het gevolg weet u. 't Is zo jammer. Zij hadden zich zo bij uitstek kranig en volhardend getoond Dit schreef de secretaris van de Zandvoortse Red dingscommissie aan het be stuur van de Koninklijke Noord- en Zuid Hollandsche Redding Maatschappij. Het was toen 19 oktober 1890. In „De Reddingboot" wordt het dramatische verhaal van de stranding van de Von Lin dern, van Batavia naar Am sterdam met een lading arak, tin en kapok, uitvoerig ver teld. 18 oktober om acht uur 's avonds had de plaatselijke commissie van IJmuiden be richt van de kustwacht ge kregen, dat benoorden het Nooi'derhavenhoofd nood seinen waren gezien. De reddingbootbemanning werd gewaarschuwd en 'deze bleef geruime tijd in het boothuis bij het Zuiderha venhoofd wachten. Het schip dreef zuidwaarts langs de kust. Tot ongeveer elf uur 's avonds heeft de commissie het schip langs het strand gevolgd tot on geveer 6 kilometer bezuiden IJmuiden, zo nu en dan seinen gevend met licht- fakkels. Toen werd besloten terug te keren naar IJmuiden en de dag af te wachten. Inmid dels was de Von Lindern op 19 oktober om 1.30 uur be noorden Zandvoort op de derde bank blijven hangen. De eerste poging van de Zandvoorter reddingboot mislukte. De vuurpijlen kon den het schip niet bereiken. boot om. Alle roeiers raak ten te water, verscheidenen hadden verwondingen op gelopen. Van een der roeiers, Willem Draayer, werd een oor afgerukt. Hij stopte het in zijn zak. Drie man klom men op de omgeslagen boot, de anderen dreven met be hulp van hun zwemvesten naar de wal. Eén der roeiers echter, Dirk Koper, spoelde levenloos aan. Waarschijnlijk was hij gekneusd bij het amslaan van de boot, zodat hij zijn hoofd niet boven water had kunnen houden. Om negen uur 's morgens kwam de gealarmeerde IJ- muidense reddingboot bij de strandingsplaats. De boot De omgeving van Velsen was vroeger dicht bevolkt. Dat was zeker in de periode van 250 voor tot 250 na Christus het geval. Vaak trokken de mensen echter weg, als de grote plaag: het stuifzand hen weer eens par ten ging spelen. Ze kwamen echter steeds weer terug, maar dan vonden zij de aar de bedekt met een dikke laag van dat zand. Op die manier bleef er steeds werk aan de winkel, hetgeen voor de ka raktervorming wel goed zal zijn geweest. De heer H. J. Calkoen uit Velsen heeft in Den Haag voor de archeologische werkgemeenschap voor wes telijk Nederland veel aarde werk laten zien, dat afkom stig is van het landgoed Rooswij k". Dit landgoed moest wijken voor de hoog ovens, en helaas werden de oudheidkundigen pas ge waarschuwd, toen men 9/10 van de afgravingen al had voltooid. Maar men heeft toch nog veel gevonden, zoals de aar den speelschijfjes, die door de bevolking van aarden scherven van potten werden gesneden. De heer Calkoen heeft in Den Haag veel over het stokoude Velsen verteld en het gesprokene viel in goede aarde bij de toehoorders, die normaal van alles uit de aar de plegen te peuteren. De reddingboot keerde terug, en toen het schip door de opkomende vloed op de tweede bank terechtkwam probeerde men het nog eens. De lijn viel over de voor steng, die met het tuig langszij van het schip over boord hing, maar de schip breukelingen konden de lijn niet te pakken krijgen en na enige tijd raakte zij los en dreef weg. Om zes uur 's morgens kwam de reddingboot weer bij het wrak. Ook deze po ging mislukte. De derde maal lukte het wel. De schip breukelingen haalden de red dingboot met een touw on der de boegspriet maar toen sloeg een hoge breker de De bark Von Lindern, ge strand tussen Zandvoort en IJmuiden, oktober 1890. werd te water gebracht en men slaagde er in alle acht tien opvarenden te redden. Een commissie zamelde gelden in ten behoeve van de minderjarige kinderen van D. Koper. In de be stuursvergadering van 12 de cember 1890 nam de NZHRM het besluit uit de geldmid delen van de Maatschappij ;en fonds te vormen „tot indersteuning van redders in lienst der Maatschappij om- »ekomen". Voorlopig werd riervoor 25.000 gereser- reerd. Wij hebben weer een anti- rattencampagne achter de rug. Op de redactie hebben wij hier en daar een voor de ratten verraderlijk koekje neergelegd, maar het ligt er nog, volkomen onaangeroerd. Wij zijn er niet zeker van dat de redactievloeren jvorden ondermijnd door onderaards rommelende en knagende beesten, maar toch nemen wij nooit koekjes meer. Lie ver bellen wij de reinigings dienst op. Die heeft tenmin ste een sterk vergift, waar door een rat er lekker intip- pelt. Dat is het cumarine- vergift. Het galgenmaal van de rat is nog een heel menu, want het bestaat uit haver, ver mengd met slaolie en.... cumarine. Het hapje moet lekker wezen. Dat verzeker de ons tenminste een man die het weten kan, niet omdat hij het zelf heeft gegeten, maar omdat de gedragingen van de ratten bij het nutti gen van de spijs dat uitwij zen. Het schijnt dat de dieren elkaar laten weten dat het vergift zo lekker is, want als er een rat van heeft ge proefd, volgen er meer. „Elke rat loopt erin", verzekerde ons de deskundige. De rat overlijdt niet meteen na de maaltijd, maar eerst na een paar dagen. Het genoemde vergift, cumarine, veroor zaakte inwendige bloedingen. Het vergift werkt veel ef fectiever dan de traditionele koekjes, die iedereen die last heeft van ratten, gratis bij de reinigings- en ontsmettings- dienst kan krijgen. Wil men op een andere wijze de brui ne vernielers (per jaar circa f 50 miljoen schade) doen vernietigen, dan wende men zich tot de genoemde dienst, die dan een paar deskundi gen stuurt met het zware (voor de mens ook gevaarlij ke) vergift cumarine. Deze mensen hebben een opleiding in het bestrijden van ratten ontvangen. Uit het feit dat van 14 tot 22 december jongstleden een anti-rattencampagne is ge houden, moet men niet af leiden, dat uitsluitend in die periode de gemeentelijke rei nigings- en ontsmettings diensten actief zijn geweest. Dat zijn zij namelijk het hele jaar door. Alleen bij een campagne, komen in het al gemeen de mensen er gau wer toe de dienst in te scha kelen voor de bestrijding van ratten. In Beverwijk bijvoorbeeld zijn in genoemde periode 79 aanvragen gedaan. En 79 maal heeft de reinigings dienst de rattenhaarden ver delgd. Nog 22 aanvragen worden afgewerkt. Er zijn 250 controles verricht op plaatsen waar de kans op een ontmoeting met een rat groot is. CONCOURS VOOR JEUGD- KORPSEN MISSCHIEN OP HEMELVAARTSDAG. Door de voorzitter van de beide in Velsen-Noord sa menwerkende speeltuinver enigingen „Schulpen" en „De Meerweiden", de heer M. J. Marcus is tijdens een kerstbijeenkomst medege deeld dat een aanvrage voor een vergunning is gedaar. om in Velsen-Noord op Hemel vaartsdag 1960 een marscon cours voor jeugdmuziek- korpsen en drumbands te houden. Er is, aldus de heer Marcus, al door verschillen de muziekkorpsen toezegging gedaan. Het hertenkamp bij het nieuwe Stationsplein te Be verwijk komt gedeeltelijk op Velsens grondgebied te lig gen. In verband hiermee is aan burgemeester Bruinsma de vraag gesteld of men bij de geboorte van een jong hei-tje dit dan ook bij de Burgerlijke Stand te Velsen moest opgeven. U wist het misschien nog niet, maar Velsen heeft nu eindelijk ook zijn „ding", al moet er worden bijgezegd dat dit ding tenminste zicht baar is en dat kan van tal van andere dingen in even- zovele gaten niet gezegd worden. Het ding dat Velsen heeft is een handvat op wiel tjes en bovendien zit er een elektrische bel aan. Wat het is weten wij ook niet, even min als de automobilist die er overheen is gereden en evenmin als de politie die het in bewaring heeft gekregen. De automobilist op de Rijks weg richting tunnel gaande, reed over het ding heen en dat kwam onder de wagen klem te zitten. De politie denkt dat het een voorwerp is van een artiest, wellicht een goochelaar, die het ver loren is, terwijl hij op weg was naar de verenigingszaal. Wanneer wij aannemen dat het gewielde ding dat in zeildoek was gewikkeld, van een goochelaar was, dan vragen wij ons bezorgd af: waar in den lande is er een feestavond volkomen mis lukt? In de „Zeekadet" staan altijd vele wetenswaardigheden over alles wat er bij de zeekadetten leeft. In het december nummer staat iets heel bijzonders. Het is tenminste niet bepaaald gewoon in een decembernummer al een jaarverslag aan te treffen! Maar bij de „Zeekadet" is dat wel het geval, zodat men een indruk krijgt van wat er het afgelopen jaar in het IJmuider zeekadettenkorps is gebeurd. In de loop van 1959 zijn er weer veel aspirantzeekadet- ten bijgekomen. Dat het nog niet zo gemakkelijk is een goed zeekadet te zijn hebben echter enkelen ondervonden, want zij zagen geen kans hun proeftijd zqnder kleer scheuren door te komen. Onder onze lezers zitten tal van dichters in de dop, dat blijkt elke week opnieuw. Het kerstfeest heeft de heer G. Zwenne, Trompstraat 20 te IJmuiden, tot het volgende gedicht geïnspireerd: KERSTMIS Weer staat de kerstboom met zijn pracht D' omgeving te verwarmen. Staat met zijn kleurenrijke vracht Voor rijken en voor armen. Het rood. het geel, het blauw, het groen En al die andere kleuren, Zij zullen het ook dit jaar doen Om alles op te fleuren. Elk jaar branden de kaarsen weer Om schittering te geven. En warmte brengen, keer op keer In ons zo haastig leven. En of zovelen slechts de boom Voor 't uiterlijk laten prijken, Toch blijft hij komen zonder schroom Miljoenen ogen kijken. Miljoenen zingen Vrede op aard' In mensen welbehagen, De kerstboom is het dus wel waard Hem niet gauw weg te dragen. De grootste moeilijkheid voor het Korps IJmuiden is wel, dat de „Canopus" spo ren van ouderdom begint te vertonen. Het aantal instruc teurs is voldoende, alleen het zeilen heeft in 1959 te wensen overgelaten. Vooral in de vakantieweken heeft men hard gezwoegd om de „Canopus" op peil te houden, maar het wordt wel steeds moeilijker. In 1959 zijn twee weekein den gehouden. Er zijn enkele excursies gemaakt en wel naar de radarpost in IJmui den en de Marinewerf in Den Helder. In het jaarver slag maakt men met voldoe ning melding van de steeds toenemende activiteit van het korps op de vlaggetjes dagen. Het IJmuider korps heeft nu een bezetting van 45 man, namelijk 5 officieren, 2 schippers, 2 kwartiermees ters, 4 zeekadetten 1, 6 zee- cadetten 2, 21 zeekadetten 3 ;n 5 aspiranten. Het is binnenkort feest in Heemskerk. Want de sport hal aan de Bachstraat zal woensdag 30 december om half acht door burgemeester H. Nielen worden geopend En laat sporthal dan een beetje wijds woord zijn voor dit gymnastiekgebouw Heemskerk is er toch heel blij mee.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6