INC0 Ook in de kerstnacht zullen velen moeten werken Velo Visie PATENT L0EN0ERSL00T TELEVISIE „Zeeland" keert terug van reis om de wereld Fa. DE VILDER Tien miljoen bereikt bij Nuts spaarbank antenne Schepen en bedrijven binden tal van deze pechvogels DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 7 De hoofdader naar het T.V.-apparaat is een goed geplaatste afd. Radio en Televisie super convector ƒ420. Competitieresultaten van badmintonclub „Velsen" Beiaard kerstconcerten Marktplein 50 - Telefoon 4273 Koopt u daarom uw T.V. bij ons en u heeft èn op het T.V.-apparaat èn op de antenne 100 °/o service. Wij hebben onze eigen antennebou wers en werken met le klas materi aal, zodat wij thans 5 jaar garantie geven op elke door ons geplaatste antenne. Trompstraat 68 - IJmuiden - TeTl. 5198 De Nutsspaarbank te IJmuiden heeft een belangrijke mijlpaal bereikt. Als het jaar 1959 zal zijn verstreken heeft men een inleggerskapitaal van ruim tien miljoen gulden. Het gaat goed met de Nutsspaarbank. Er zijn thans meer dan 8600 boekjes in om loop, de reserve bedraagt reeds meer dan ƒ500.000. De belangstelling voor de stichting, die een sociale instelling zonder winstoogmerk is, neemt nog steeds toe. De spaarbank wagen heeft veel tot de populariteit bij gedragen. Aanvankelijk wilde men met behulp van deze auto aftasten, waar men het beste bijkantoren zou kunnen neer zetten. Maai- de goodwill is zo groot, dat men de wagen rustig door laat gaan en zelfs al overweegt er nog een tweede bij te nemen. Eerst stond de wagen alleen in Santpoort en Velsen-Noord, maar later zijn ook Driehuis en Duinwijk er bij ge komen. Naar gelang de uitbreiding van de stad doorgaat, zal dit werkterrein nog we! worden verruimd. Dan zal ook de moge lijkheid onder ogen worden gezien tot stichting van bijkantoren over te gaan. De Nutsspaarbank, die zo'n belangrijk jaar achter de rug heeft, werd in het oor logsjaar 1916 opgericht door het Departe ment IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Het doel was: het sparen te bevorderen en de ingelegde spaargelden op veilige en rentegevende manier te beleggen en uit de baten aan de spaarders een bepaalde rente te vergoeden. Het eerste jaar werd aan de spaarbank door spaarders 4.500 toevertrouwd. Pas in 1921 bereikte het inleggerstegoed de -^erste ton. Toen in 1925 het inleggerskapitaal boven de twee ton was gekomen durfde het be duur hel aan een eigen gebouw te kopen, waar het kantoor van de Nutsspaarbank kon worden gevestigd. In hetzelfde ge bouw aan de Julianakade nummer 10 is ook thans nog het hoofdkantoor gevestigd. Door uitbreiding van het aantal uren van openstelling en het openen van een bijkantoor te IJmuiden-Oost werd de groei van de spaarbank heel sterk en in 1930 was het tegoed van de inleggers dan ook al gestegen tot 950.000. De malaise van de jaren 1931 en 1932 ging niet ongemerkt aan de spaarbank voorbij, maar toen de economische op leving intrad groeide het-obligo weer, zo dat in 1935 1.125.0000 bij de spaarbank was ingelegd. Het inleggerstegoed bleef daarna toe nemen totdat de oorlogsdreiging hieraan een einde maakte. Het inleggerskapitaal, dat tot 1.430.000 was opgelopen, onder vond een teruggang tot 1.010.000 in 1940 Ook de oorlogsjaren gaven nog een kleine vooruitgang te zien en toen in 1945 de geldsanering haar beslag had gekregen beschikte de spaarbank over een inleggers tegoed van 2.017.000. De jaren na de oorlog toonden dat de spaarzin en de spaargewoonten van het Nederlandse volk geenszins zijn geweken. Vijf jaar na de oorlog bedroeg het in leggerskapitaal ruim drieëneenhalf mil joen en van toen af ging het steeds cres cendo: in 1953 vijf miljoen, in 1954 zes miljoen, in 1955 zeveneneenhalf miljoen, in 1956 achteneenhalf miljoen. In 1957 was er een kleine stagnatie, maar in 1958 werd toch de negen miljoen bereikt en als het jaar 1959 zal zijn verstreken heeft de Nutsspaarbank een inleggerskapitaal van ruim tien miljoen gulden. Renteschommelingen De aan inleggers te vergoeden rente was natuurlijk ook aan schommelingen onder hevig. Werd in 1916 een rente van 3 per cent vergoed, van 1918 tot 1930 bedroeg het percentage 4 percent om daarna geleidelijk terug te lopen tot 3.6 percent in 1931. 3.1? percent in 1935. 2,75 percent in 1938 en zelfs 2.4 percent in 1946. In 1958 bereikte de rente weer een hoogte van 3 percent Bedroeg het aantal verwerkte posten in het eerste iaar 94, in 1940 bedroeg dit aan tal reeds 13.000, in 1955 werden meer dan De „Zeeland" vertrok half februari 1959 uit Schiedam met achter zich een boor- ponton, bestemd voor de oliewinning in de kustmoerassen van Nigeria. Vervolgens werd de Britse tanker „Alva Cape" (11.252 ton) van Curagao versleept naar een positie ter hoogte van Bermuda, waar de sleep aan de sleepboot „Noord-Hol land werd overgegeven voor verder trans port naar Rotterdam. De „Zeeland" haalde vervolgens uit Providence bij New York de voor de sloop bestemde tanker „Fleet Tank" op. Deze „Fleet tank" werd in drie maanden tijds over een. afstand van ruim 11.000 mijl naar Osaka in Japan gesleept. Van Hongkong af werden daarna drie bakken naar Tand jong Priok gebracht. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring Lange Nicuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden 22.000 posten verwerkt, terwijl er dit jaar ruim 40.000 mutaties plaatsvonden. In 1928 waren de eerste duizend boekjes uitgegeven, in 1947 waren het er 4.000. terwijl er thans meer dan 8.600 boekjes in omloop zijn. Allemaal getallen, die een duidelijk beeld geven van de groei van de?e belangrijke instelling in de gemeente Velsën. Advertentie Opgave T.V.-klachten 2e Kerstdag 10—12 uur Er heerst spanning. „Nog tien minuten dan is hij er" zegt men. De Titan komt er inderdaad. Maar de hulp is niet nodig. De moeilijkheden zijn door eigen krach ten verhoipen. Dat is het risico, maar het is een geluk voor de mensen van het be dreigde schip. Het werk gaat gewoon door. De „Johan van Oldenbarnevelt" komt binnen. De havenslepers knappen het op. En men wacht op de „Zeeland", die thuis komt na een lange reis. „Het is j de vraag of ze Kerstmis halen", zegt men. Het zal in elk geval laat worden, waar schijnlijk vannacht. Er wordt gewerkt, ook hier, in de Kerstnacht. Op veel plaatsen gaat het werk door. Een eind verder schuift de pont over het kanaal. Varen, tien minuten wachten, te rug varen. Zo gaat het de gehele nacht. Er zijn bijna geen liefhebbers, maar men moet klaarstaan. De tunnel kan ook niet Advertentie De sleepboot begon vervolgens aan de thuisreis. Op dit traject via de Indische Oceaan, Rode Zee en Middellandse Zee werden verschillende bergingen en hulp verleningen uitgevoerd. De noorse tanker Havprins, 12.589 ton, die brand aan boord had, werd geassisteerd van de Indische Oceaan uit naar Bombay. Daarna werd nog een klein sleepreisje gedaan met een half schip, de Theodora van Port Okha naar Bombay. Opnieuw ging de Zeeland onderweg naar Nederland. In de Rode Zee werd de assistentie van de sleepboot ingeroepen door de Britse „Rhodesia Star" (8.467 ton), die machine- schade had. De Brit werd naar Suez Roads gesleept. In de Middellandse Zee kwam de Zeeland in stormweer terecht. Het was toen inmiddels eind november. Op Kerkennah Banks bij Tunis strand de het Panamese s.s. „Libertad", geladen met fosfaat. Op 4 december werd de Pa- namees vlotgebracht. In hetzelfde storm weer kwam op 6 december de Britse tan ker „Kuwait" (17.829 ton) met ketellek kage rond te drijven. Het schip was on derweg van Fawley naar Mena al Ahma- di, in ballast. De Zeeland kreeg ook in dit geval contract op Lloyd's Open Form en sleepte de „Kuwait" in slecht weer naar Palermo. Van Palermo werd vervolgens naar Portland E(ng.) gekoerst om de Britse tanker „Dewdale", die in België zal wor den gesloopt, op sleeptouw te nemen naar Antwerpen. De „Dewdale" werd daar woensdagavond afgeleverd. De „Zeeland" kan donderdagavond laat te IJmuiden ver wacht worden. Voor de badmintonclub „Velsen" heeft de competitie van de NBB heel mooie re sultaten afgeworpen. Maakte men aan het einde van deze competitie de balans op, dan blijkt dat het eerste team van de Velsense club ongeslagen landelijk kam pioen is in de tweede klasse. Het eerste team is ongeslagen kampioen eerste klasse in het district Noordholland. Het derde, vierde en vijfde team zijn ongeslagen kam pioen in de tweede klasse van hetzelfde district geworden. Het fraaie resultaat is te danken aan het intensieve trainen, het geen geleid wordt door de heer L. For- tunati uit Den Haag. Vandaag (donderdag) worden wedstrij den gespeeld tegen de jeugd van „Duin- wijck" en „Badhoevedorp" in het Krelage- huis te Haarlem. Wanneer vannacht de klok twaalf heeft geslagen begint de kerstnacht. Velen zullen naar de kerk gaan, anderen zullen zich in bed eens omdraaien en even denken aan de heerlijkheden van de aanstaande kerstdagen. Kerstmis is bij uitstek een familiefeest, en dan ben je graag bij elkaar. Het kan echter- niet altijd. Vannacht zal op de Rijksweg van Haarlem naar de tunnel een pomp bediende zijn schaarse klanten aan benzine helpen. Bij sluizen en havens zullen velen in de weer moeten zijn. De ponten moeten varen, en het leven in een ziekenhuis gaat door. Niet iedereen heeft een vrije kerstnacht. Het is ondoenlijk ieder op te noemen, die zal werken, want het zijn er meer dan men vermoedt. Het kost vele uren om ze allemaal op te sporen. Maar een tocht kriskras door de gemeente Velsen in het holst van dc nacht leert toch wel, hoeveel er in die uren gebeurt. En veel zal ook vannacht door moeten gaan. De hoogovens vormen 's nachts altijd een fascinerend gezicht. Vlammen slaan uit de pijpen in tal van kleuren. Er wordt gewerkt, dag in, nacht uit. Vlak langs de sluisweg liggen de schepen. Een kraan verricht monotoon zijn werk. Het gaat bij na geruisloos en aanvankelijk lijkt het of er een robot bezig is. Langzaam zakt een takel omlaag, rustig gaat even later een stapel witte zakken omhoog. In een onver stoorbare regelmaat. Maar dan ziet men de mannen. Ze bevestigen de lading. Bo ven in de kraan, als een spin in zijn web, kan men de kraandrijver vermoeden die het hele kolossale apparaat dirigeert. En dan zitten er mannen in de ruimen. Er zijn heel wat mensen nodig voor een schip. Ze zullen er ook in de Kerstnacht moeten zijn. Want er liggen nog meer schepen op hun beurt te wachten. Bij de Middensluis ligt er één schip, dat al klaar is. Het heeft zijn losbeurt bij de Hoogovens afgewerkt en is al die bedrij vigheid ontvlucht. Water klotst zachtjes tegen de steven, maar dat is ook het enige geluid. De bemanning slaapt. De „Lee mans" mag gedurende de Kerstdagen blij ven liggen. Met Kerstmis in het eigen land, een ge lukje. Er zullen echter mensen aan boord moeten blijven. Zo gaat het nu eenmaal op een schip. Maar de mannen mogen blij zijn, dat ze zo prinsheerlijk binnen de be schutting van de pieren liggen. Dat was een paar maanden geleden heel anders. Zat de „Leemans" toen niet vast voor de kust van Tunis? Twee Wijsmullersleepbo- ten, de „Titan" en de „Hector" hebben toen redding gebracht, en daarom zal IJmuiden altijd wel een warm plekje in het hart van de „Leemans"-mensen inne men. Koortsachtige activiteit alleen gelaten worden. En het waterlei dingbedrijf kan evenmin zonder personeel in de Kerstnacht. Bij Scheveningen Radio gaan de ge sprekken door. Met de kans, dat er een „Mayd'ay" zal komen. En in de semafoor bekijken de mannen, dié de kerstwacht hebben, het radarbeeld. Eenzame wacht Op de oude sluis zit één man. Een een zaam karwei in de Kerstnacht, al is het niet zo erg als een wacht op de verlaten spuisluis. Op het kantoor in de midden- sluis zijn ze iets beter af. Daar is ten minste de kans om een beetje te praten wanneer er even niets te doen is. Hetgeen overigens niet vaak het geval is, want ook de scheepvaart stoort zich niet aan de Kerstnacht. „Er komen veel schepen" zegt de onderhavenmeester, die vannacht de dienst heeft. „Er staan er heel wat op het lijstje". Of ik het erg vind, zo'n dienst op Kerstnacht? Och, leuk is het nooit, maar in ons vak bén je er zo langzaam aan wel aan gewend." Bij Wijsmuller is men dat al bijna weer vergeten. Men heeft wat anders te doen. De Titan is op weg naar een schip, dat moeilijkheden heeft. De ra dio-telegrafisten luisteren scherp uit en houden contact met de sleper. N.V.V.-VROUWENGROEP HEEFT TWEEHONDERD LEDEN De plaatselijke afdeling van de N.V.V.- vrouwengroep te IJmuiden heeft in het Cultureel Centrum het kerstfeest gevierd. Een avond, die op passende wijze is door gebracht. Een bijzonderheid was, dat die avond het tweehonderdste lid van de af deling kon worden verwelkomd door de presidente, mevrouw Scholten. Het pro gramma bestond uit het lezen van het kerstverhaal, het zingen van liederen en later het doen van gezelschapsspelen. De diesel-elektrische zeesleepboot „Zeeland" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden wordt in de avond van 24 november na een reis om de wereld binnen tien maanden in de thuishaven terugverwacht. Op deze lange reis heeft de Zeeland, die onder bevel staat van kapitein Folkert de Jong uit IJmuiden, acht objecten versleept en hulp verleend aan vijf schepen. Slepend werd een afstand van bijna 18.000 mijl afgelegd. Voor de deur van het havenkantoor ligt een hondje. Het droomt van heerlijke ver rassingen onder de kerstboom en stoort zich niet aan de nachtelijke bezoekers, die nieuwsgierig komen kijken hoe anderen werken. Het hondje vormt wel een contrast met de schichtige poes, die langs de hallen rond scharrelt, op zoek naar wat overgebleven vis. Het zal vannacht niet druk zijn in de hallen. De schepen zijn zoveel mogelijk voor de Kerst binnengekomen. Maar op het havenkantoor aan de Noordzijde zitten twee mannen elkaar gezelschap te hou den. Ze hebben de wacht en er kan altijd wat gebeuren. Dat geldt ook voor de hal- politie, die in kleine bezetting aanwezig moet zijn. In een pompstation zit een pompbedien de. Hij moet werken op Kerstnacht en dat vindt hij helemaal niet leuk. „Het zal wel stil wezen" zegt hij, „ik ga maar een beetje schoonmaken en het geld moet ik ook bijhouden. En dan heb ik nog wel een spannend boek." Hij heeft er ook nog een radio bij, maar hij zit toch liever thuis. Men zal vannacht heel wat mensen vin den, die aan het werk zijn. De sluismees- ter en het nachthoofd in het ziekenhuis, de zes mannen, die op het hoofdbureau van politie dienst moeten doen cn mis schien ook de vroedvrouw, die naar een bevalling moet. Maar werkten de herders ook niet op Kerstnacht? De radiokamer van bureau Wijsmuller 'is nooit onbezet. Er kan elk moment belangrijk nieuws komen. Op kerst nacht net zo goed als op een andere nacht. Ook vannacht zal hij de automobilisten benzine moeten leveren. Een eenzame kerstnacht. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Wij wensen u allen een gelukkig Kerstfeest. In de kerstnacht zullen van half twaalf tot half één de klanken van het Bever- wijkse klokkenspel over de stad uitgalmen. De volgende kerstliederen zullen door de heer P. van Zalinge ten gehore worden gebracht: Stille Nacht, De herdertjes, Her ders hoe ontwaakt gij niet, Engelkens door 't luchtruim zwevend, Quand le berger va au champ, Laissez peintre. Na een korte onderbreking volgen: Nu syt wellecóme, In 't stalleke, In windselen, Hoe leidt dit Kindeke, Er is een kindeke geboren 'en O. Sanctissima. Op tweede kerstdag zal dit beiaardcon cert door de heer Van Zalinge tussen drie en vier uur worden herhaald. Advertentie De onderhavenmeester heeft het altijd druk. Zo zal het ook in de kerstnacht zijn. Ononderbroken rinkelen de tele foons in dit centrale punt van de havencomplexen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7