„Starfighter" won papieren gevecht met „Mirage" r Volgens „Le Mondeoefende Herter druk op Nederland Staalindustrie liet schuldvraag liever buiten beschouwing Van dag tot dag Keulse wandaad België zal waarschijnlijk het Nederlandse voorbeeld volgen Twee fazen in de controle ^Praatstoel SVENSKA RESTAURANOEN „BOLWERK" SMORGASBORD, HORS D'OEUVRES etc. MAANDAG 28 DECEMBER 1959 3 DE KEUZE VAN DE STARFIGHTER België ontkent keuze te hebben gedaan V rijgezellenbelasting morgen lager Prins Bernhard legt enige functies neer Kerkelijk Nieuws Waarom de burgemeester van Sleen is geschorst Sc krootfraude Misbruik bij schepen Kapitein P. A. de Groote: Te weinig discipline op de zeevaartscholen Op de OESTERS GEKOOKTE ZALM FAGELGRUTA (Zweeds gerecht) COUPE SKANDIA Echtpaar overboord van Nederlandse coaster Arnold Strunk en Paul Jozef Schonen, de twee 25-jarigen die in de kerstnacht te Keulen de synagoge en het monument voor de nazislachtoffers schonden, waren het laatste jaar van de oorlog pas elf jaar. Men kan ze dus zeker geen jonge mannen noemen die een misdaad begin gen uit motieven die hen in de oorlog in gestampt waren. Desondanks getuigt hun schanddaad daarover is men het in de Bondsrepubliek algemeen eens van een mentaliteit die alleen gevoed kan zijn door nazilectuur door nazigesprekken en door nazi-influisteringen. De onbeantwoorde vragen zijn dan ook voor de autoriteiten te Keulen, Dusseldorp en Bonn: wie bracht deze 25-jarigen tot hun schanddaden? Wie vergiftigde hen met antisemitisme? Wie maakte van dit tweetal, dat reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, ook nog politieke misdadigers? Met andere woorden: de schanddaden van Keulen komen er op neer, dat het met het nazisme in de Bondsrepubliek nog al tijd niet is afgerekend. Er bestaan gevaarlijke resten van het hitleris- me. Er zijn lieden die zich laten spannen voor het nazi-karretje dat nog altijd ge reed blijkt te staan voor terroristische jachtpartijen Niet alleen deze schanddaden van Keu len bewijzen dit, ook het omverwerpen van grafstenen op Joodse kerkhoven in de Bondsrepubliek, de besmeuring van de Dusseldorpse synagoge in 1958, de nood zakelijke processen tegen lieden die erger lijke antisemitische uitlatingen ten beste hebben gegeven dit alles bewijst helaas dat het schandelijke verleden in deze wel varende staat nog niet overwonnen is. Van officiële zijde en in de Westduitse pc s is er tijdens en na de kerstdagen steeds weer op gewezen dat de publieke opinie zo verontwaardigd is over de Keul se schanddaden. De eerlijke woorden van president Lübke, bondskanselier Ade nauer en de Noordrijn-Westfaalse minis ter Dufhues winden er ook geen doekjes om. Maar daarmee wist men, noch ten opzichte van de Joodse Duitsers, noch ten opzichte van het buitenland, deze smaad uit. De Bondsrepubliek, die gerekend wordt tot de trouwe NAVO-partners, die een regering en een parlement heeft wel ke zo democratisch genoemd kunnen wor den als de regeringen en parlementen van de meeste andere westelijke bondgenoten, is helaas niet in staat gebleken de duis tere machten uit het verleden uit te ban nen. Niet slechts de Keulse wandaden be wijzen dit, ook het voorkomen in hoge functies van lieden, die in de HitLertijd reeds hoog te paard zaten is er een on heilspellend voorbeeld van. Wat men van de Westduitse autoriteiten mag verwach ten, zeker na deze Keulse schanddaad is allereerst een voortgezette poging om de wereld duidelijk te maken dat iedere nei ging om de Westduitse jeugd vol te stop pen met nazigif hardhandig de kop zal worden ingedrukt. Voorts dat de wereld duidelijk zal worden gemaakt, dat men in West-Duitsland niet gediend is van lie den, die tot in de allerhoogste functies ge tolereerd worden ondanks hun verdacht verleden. Want het handhaven van derge lijke figuren mag als een probaat middel worden gezien voor het laten voortbestaan van de „ideeën van vroeger" en van het opwekken van de gedachte bij de jeugd dat het „vroeger wel niet zo erg zal zijn geweest, want anders zou men immers alles wat maar naar verantwoordelijk na zisme riekt thans wel uitgeroeid heb ben. Men mag hopen dat de Westduitse opi nie inderdaad zo diep getroffen was door de Keulse wandaden als pers, radio, tele visie en autoriteiten ons hebben willen doen geloven. Het feit dat men te Keulen zo doortastend de zaak aanpakte was een hoopvol lichtpunt in deze donkere zaak. belangrijker is dat er eindelijk definitief afgerekend moet worden met lieden die 25-jarigen weten op te ruien en te inspi reren tot de wandaden van de kerstnacht. (Van onze correspondent in Parijs) Zoals te verwachten was is de keuze van de Nederlandse regering voor de aanschaf fing van 200 nieuwe straaljagers dus ten nadele van de Franse Mirage III en ten voordele van de Amerikaanse Starfighter uitgevallen. Een keuze, die gelijk even eens wel was te voorzien, in Parijs met grote teleurstelling is vernomen. Men meent in Parijs te weten, dat Brussel het Nederlandse voorbeeld al gevolgd zou hebben en men voorspelt eveneens dat an dere Atlantische landen als Noorwegen, Turkije, Italië en Denemarken na Ca nada en West-Duitsland, die al eerder voor de Starfighter hadden gekozen dit Ame rikaanse toestel in een naaste toekomst eveneens willen bestellen. Het Nederlandse communiqué, waarin de redenen worden opgesomd, waarom men de Starfighter boven de Mirage ver koos, wordt intussen in Parijs wel met enkele korrels zout genomen. Het zouden eerder politieke dan technische overwe gingen zijn geweest, zo meent men in Pa rijs te weten, die de Nederlandse weeg schaal ten gunste van het Amerikaanse model door hebben doen slaan. Zo merkt de militaire deskundige van „Le Monde" op dat de directie van de Lock- heedfabrieken van de regering in Wash ington gedaan had weten te krijgen, dat haar financiële steun aan de Europese ver dediging in de toekomst zal worden gekop peld aan de voorwaarde deze Amerikaan- de aankoop van de Lockheed F-104-g „Starfighter", is de kwestie wel de dag vóór Kerstmis nog ter sprake gekomen in de Belgische kabinetsraad. De gezamen lijke keuze door Nederland en België van een nieuwe straaljager is méér dan een keer besproken tussen de Nederlandse mi nister van Defensie, Visser, en zijn Belgi sche collega, Gilson, en in sommige Bel gische bladen wordt dan ook gesproken avn een „vroegtijdig doorhakken van de knoop door Nederland". In principe zou namelijk reeds tussen beide landen zijn overeengekomen dezelf de straaljagers aan te schaffen. In Bel gische regeringskringen werd echter ver nomen, dat „de beslissing van Nederland niet inhoudt, dat België ook de Starfigh ter zal aanschaffen". Het nieuwe tarief van de inkomstcn- belansting voor ongehuwden is heden in het Staatsblad verschenen en wordt mor gen van kracht. In het Staatsblad is voorts de wet tot verlenging van tijdelijke belastingmaat regelen en maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen verschenen. Deze wet zal gelden van 1 januari 1960 tot het einde van 1960. Voorts wordt bij Koninklijk Besluit de wet van 9 april 1959 tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting tegen het einde van dit jaar in werking gesteld. Verdronken. In het Groningse dorp 't Waar is in de nacht van donderdag op vrijdag de 24-jarige H. Hak door onbe kende oorzaak te water geraakt en ver dronken. Hij was op bezoek geweest bij vrienden en wilde 's nachts alleen naar huis terugfietsen. Zijn fiets werd gevonden bij het Zijldiep. Het particulier secretariaat van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen deelt mede: de vele en veelsoorti ge werkzaamheden van Z.K.H. de Prins hebben er toe geleid, dat enkele functies slechts een formele betekenis hebben ge kregen, doordat de tijd ontbrak zich vol ledig in de daarmede verbonden vraag stukken in te werken. Aangezien de prins dit weinig bevredigend acht. heeft hij be sloten zijn commissariaten bij de Maat schappij tot Financiering van het Natio naal Herstel n.v. en de Steenkolenhandels- vereeniging n.v. neer te leggen en geen deel meer te nemen aan de werkzaamhe den voor het Nederlands Reactor Cen trum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ce (Fr.) A. F. Verheule, and. te 's-Graveland. Geref. Kerken Beroepen te Grijpskerk H. J. Heinen te "Hide en Nieuwe Bildtzijl te Dirkshorn en te Munnekeburen A. van der Zwaag, kand. te Groningen. Beroepen te Zuidland A. G. Baayen te Zuid-Beierland. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Holwerd-Blija B. K. Homan te Ameland, die dit beroep ook aannam. Christian Herter se vliegtuigen aan te schaffen. Ofschoon Washington in beginsel economische en militaire integratie van Europa voor staat, die eerder met massale fabricage van de Mirage gebaat zou zijn geweest, heeft, zo Zegt Le Monde, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter vorige week toch een discrete druk op de Nederlanders uitgeoefend, die voor die pressie zouden zijn bezweken. Le Monde vestigt er voorts de aandacht op, dat evenals de Starfighter de Mirage voor verschillende doeleinden, zowel de fensief als offensief gebruikt kan worden, terwijl ook de inschakeling van de Neder landse industrie reeds bestudeerd en van Franse zijde in beginsel aanvaard was. De argumenten in dit verband ten gunste van het Amerikaanse toestel snijden, vol gens het gezaghebbende Parijse avondblad daarom dan ook weinig hout. Eveneens ontkent Le Monde, dat, zoals het rege ringscommuniqué uit Den Haag ook nog aankondigt, de Nederlandse industrie reeds zou kunnen wórden ingeschakeld voor de constructie der Starfighters, die al gedurende 1960 en 1961 op het leveran tieprogramma staan. De conclusie van Le Monde luidt, dat na West-Duitsland Ne derland met zijn voorkeur voor het Ameri kaanse toestel de zaak van de Europese solidariteit, waarvoor beide landen zich tot dusver zo beijverd hadden, een zware klap heeft toegebracht. Ofschoon verschillende opmerkingen van Le Monde niet geheel van grond schij nen te zijn ontbloot, krijgt men toch wel de indruk, dat de belangen van de Franse vliegtuigindustrie, die zich hier een be stelling van ruim 3 miljard gulden zien ontglippen, wat al te vlot met de mantel der Europese solidariteit worden bedekt. Nu het Westduitse leger al met Star fighters is uitgerust zou men dat argu ment van die Europese saamhorigheid immers even gemakkelijk ten gunste van de Starfighter kunnen hanteren. Tegen de afspraak? BRUSSEL (ANP) Naar van niet-of- ficiële zijde wordt vernomen zou de Bel gische regering nog geen beslissing heb ben genomen over het nieuwe type straal jager voor de Belgische luchtmacht. Na de officiële mededeling in Den Haag, dat de Nederlandse regering had besloten tot Zoals reeds donderdag bericht is, heeft de Nederlandse regering bekendgemaakt, dat in principe is besloten tot de aan schaffing van tweehonderd „Starfighter"- straaljagers voor een waarde van 1,2 miljard gulden. Aan een spannende wed loop tussen de Amerikaanse en de Franse vliegtuigindustrie is daardoor een einde gekomen. Aan een moeilijke periode van wikken en wegen voor de verantwoorde lijke bewindslieden van regering en lucht macht trouwens ook. De „Starfighter" heeft zijn eerste gevecht op papier ge wonnen. Bij het vraagstuk van de toekomstige vervanging van de straalvliegtuigen voor de Koninklijke Luchtmacht ging het er in technisch opzicht vooral om, een toe stel te kiezen, dat zowel voor een offen sieve als voor een luchtverdedigingsrol geschikt is. Tot dusver zijn voor deze ta ken steeds twee typen en meestal meer in gebruik geweest. Op het ogenblik be schikken de tactische luchtstrijdkrachten over de F 84 F „Thunderstreak" en de de fensieve over de F 86 K „Sabre" en de Hawker „Hunter". Eén type vliegtuig voor beide '.aken biedt, vooral bij de klei ne luchtmachten van landen als Neder land en België, uiteraard grote voordelen. De herscholing van vliegend en tech nisch personeel, de bevoorrading met re serve-onderdelen, de verplaatsbaarheid van de squadrons, het uitwisselen van personeel, dat alles wordt eenvoudiger. Voorheen was er geen vliegtuig, dat aan alle voor beide taken te stellen eisen vol deed. De verdere ontwikkeling van de elektronica maakt het nu echter mogelijk de functies van jager, lichte bommenwer per en verkenner in één vliegtuig te ver- Gedeputeerde Staten van Drente hebben medegedeeld dat de directe aanleiding tot de schorsing voor één maand van de bur gemeester van Sleen is gelegen in hetgeen het college van Gedeputeerde Staten be kend is geworden over de bouw en de fi nanciering van een restaurant en kleed kamers op het terrein van de sportstich ting Veenoord. Het college heeft de gemeenteraad van Sleen erop gewezen, dat schorsing van de hoogste gezagsdrager in een gemeente een zeer ernstige aangelegenheid is, waartoe een college van Gedeputeerde Staten niet dan na zeer ernstig beraad besluit. Het is het college gebleken, dat de gang van za ken met betrekking tot het restaurant vol komen in strijd is geweest met admini- stratief-comptabele regelen en de grond beginselen van behoorlijk bestuur. Deze zaak, mede gezien in het licht van reeds eerder aan de dag getreden zeer ernstige bestuurlijke tekortkomingen, aldus Gede puteerde Staten van Drente, liggen aan het schorsingsbesluit ten grondslag. (Vervolg van pag. 1) De controle, welke zich in eerste aanleg uitstrekte over acht miljoen ton schroot, dat in de jare nl954 tot en met het eer ste kwartaal van 1957 was verhandeld, be stond uit twee fazen: het volledigheids- onderzoek dat gericht was op de vaar: Zijn alle partijen van alle vereiste docu menten begeleid geweest? en het echt- heidsonderzoek: Waren de documenten, voor zover aanwezig, wel authentiek? De eerste faze is, op een „kleine" partij van 187.000 ton na, afgesloten. Daarbij is komen vast te staan, dat er met het uit Noord-Amerika (verenigde Staten en Ca nada) afkomstige schroot niets aan de hand is. De overeenkomsten erden dan ook zonder tussenkomst van agenten of handelaren uit de Gemeenschap afgeslo ten. Toch is er op twee punten nog een na- deronderzoek gaande. Het is namelijk niet uitgesloten dat aan deze hoeveelheden bruikbaar materiaal werd onttrokken en door uit de Gemeenschap afkomstig schroot werd vervangen. Ten tweede dient men zich ervan te verzekeren dat dit schroot steeds door fabrieken binnen de Gemeenschap werd verbruikt. Van de bijna twee miljoen ton uit derde landen ingevoerd schroot bleek tot nu toe bijna honderdduizend ton op basis van ver valste documenten ingevoerd te zijn, ter wijl de documenten van nog zestigdui zend ton twijfelachtig genoemd moeten worden. Speciaal bij het scheepssloopschroot zijn zo uiteenlopende en veel voorkomende misbruiken aan het licht gebracht, dat daarover slechts zeer voorlopige cijfers verschaft kunnen worden en vrij aanzien lijke wijzigingen niet uitgesloten geacht worden. Op de gecontroleerde hoeveelheid van ruim 850.000 ton scheepssloopschroot wordt ruim 62.000 ton argwanend beke ken wegens onvolledige documentatie dub bel gebruik van documenten, het niet in geschreven zijn in het Lloyd's register van een aantal zeeschepen, aanzienlijke verschillen tussen de datum van de leve- veringsdocumenten, de datum van de schrootlevering en de datum waarop het schip werd gesloc.pt. Voorts bestaat er nog twijfel ten aanzien van vijftigduizend ton, omdat deze be trekking heeft op de hoeveelheid schroot afkomstig van voor de sloop bestemde schepen, welke een percentage van zes tig percent per schip te boven gaat. Men vermoedt dat de hoeveelheid van het schip beschikbaar gekomen schroot te hoog is geschat en aangevuld met schroot uit de Gemeenschap. De Hoge Autoriteit treft op het ogenblik reeds voorbereidingen voor de controle op de tussen 1 mei 1957 en 30 juli 1958 ver evende hoeveelheden, in totaal 4,8 miljoen ton. Het thans verschenen rapport wordt voorgelegd aan het Europese parlement. De rapporteur van de Commissie voor de interne markt heschikt bovendien over dc originele accountantsrapporten. enigen. Uit de vijf in aanmerking komen de types heeft een Nederlands-Belgische commissie van technici en vliegers de Starfighter" en de Franse „Mirage III" als de beste aangewezen. Er moesten echter ook financiële en economische aspecten in beschouwing worden geno men en de „Starfighter" biedt het voor deel van een grote mate van standaardisa tie in de NAVO, nu ook West-Duitsland en Canada dit toestel hebben gekozen. Canada zal er om te beginnen tweehon derd bouwen, West-Duitsland totaal 574. De Verenigde Staten zullen zesenzestig „Starfigters" voor Duitsland bouwen en dertig soortgelijke toestellen in een twee persoonsuitvoering. Ook Japan, dat zelf tweehonderd „Starfighters" gaat bouwen, koopt dertig twee-zitstoestellen voor in- instructie-doeleinden in Amerika. Het is aan te nemen, dat Nederland en ook Bel- gieë, welk land naar alle waarschijnlijk heid het Nederlandse voorbeeld zal vol gen, hetzelfde zullen doen. Dertig twee- zitters zouden voor de luchtmachten van beide landen samen voldoende kunnen zijn. Principe-besluit De regering heeft verklaard, dat thans nog slechts een principe-besluit is geno men. Er zou nog niet zijn vastgesteld hoe veel „Starfighters" totaal worden aange schaft en ook is officieel nog niets naders te zeggen omtrent de wijze waarop de Ne derlandse industrie bij de vervaardiging van het toestel zal worden betrokken. Het staat echter wel vast, dat Fokker en Avio- landa een groot deel van de bouw toege wezen zullen krijgen en dat Philips en de n.v. Hollandse Signaalapparaten voor een belangrijk deel de elektronische uitrusting zullen verzorgen. De motoren worden naar alle waarschijnlijkheid in België ge bouwd. De kosten van de in licentie tei-bou- wen „Starfighter" zullen inclusief uitrus tingstukken en reserve-onderdelen naar schatting zes miljoen gulden bedragen. Het is te verwachten, dat het eerste hier gebouwde operationele toestel in oktober 1961 gereed kan zijn. De „Starfighter" is in de Verenigde Sta ten reeds enkele jaren in gebruik. De vroe gere versies f- 104 A en B. (de laatste is de tweepersoonsuitvoering van de eerste) zijn onlangs zelfs al weer afgedankt. De latere jager-bommenwerperuitvoering F.104 C en F 104 D. is echter nog in volle actie. Het vijfde en nieuwste type, de F.104 G.. waarop ook de Nederlandse keus is gevallen, is naar Canadese en Westduit se eisen ontworpen als onderscheppings vliegtuig. De Amerikaanse piloten hebben het vliegtuig de bijnaam van „het bemande projectiel" gegeven wegens zijn uitzon derlijke prestaties. De maximum snelheid van een ongewapend model bedraagt na melijk 2800 kilometer per uur. gewapend en geladen 2.300 kilometer De maximaal bereikbare hoogte is 22 tot 24 kilometer Het toestel 's 16.61 meter lang en de span wijdte van d° korte, stompe, maar mes dunne vleugels bedraagt 6.68 meter. Het vliegtuig weegt ongeveer achtduizend kg. De F.104 is de enige, die drie wereld records op zijn naam heeft gebracht: voor snelheid, hoogte en stijgsnelheid. (Van onze Amsterdamse redacteur) „De zeevaartscholen zijn te slap. De jongelui leren niet meer wat discipline is. Als ze gaan varen, merken ze opeens dat je op zee niet naar de bioscoop kan en dat je er niet kan dansen. De zee eist heel veel van je persoonlijke leven. Je moet hard zijn voor jezelf. Dat moet er op de zeevaartschool worden ingepompt. Daar om mag zo'n school nooit een soort h.b.s. worden". De man die dat zegt, heeft 41 jaar lang op zee rondgezworven. Hij zat naast ons in de leessalon van de „Johan van Olden- barneveldt", het trotse passagiersschip van de maatschappij „Nederland", dat op de midda?' voor Kerstmis de Amsterdam se haven is binnengelopen: kapitein P. A. de Groote. Voor de vierde maal in zijn zeemans loopbaan kon hij de kerstdagen thuis vie ren. bij vrouw en kinderen in Bloemendaal. Tegenover hem zit kapitein P. J. Groen land, oud-gezagvoerder van de „Balong", die na 1 januari het commando van de „Johan" zal overnemen. Gezagvoerder De Groote heeft zijn laatste reis gemaakt. Hij is in juni 60 jaar geworden. „Mijn vrouw heeft er, na 31 jaar huwelijk, recht op me thuis te hebben", zegt hij. „Ik weet nog niet wat ik ga doen, met hobbies al leen vul je je leven niet. Ik denk dat ik lezingen zal houden op scholen om jonge knapen warm te maken voor het zeemans- beroep". Commodore P. A. de Groote voer op 5 mei 1919 als stuurmansleerling bij de maatschappij „Nederland" voor het eerst uit. Bij het uitbreken van de oorlog was hij eerste stuurman. Hij bracht schepen van Indië naar Engelse havens en nadat Amerika in de oorlog was gekomen, ver voerde hij troepen over de Pacific. „Ik heb altijd bijzonder veel geluk gehad. Ik heb om mij heen schepen zien verbranden en zinken. Mijn schepen zijn altijd ge spaard gebleven-'. Op zijn borst draagt hij tal van oorlogsonderscheidingen waar sinds 1958 die van ridder in de orde van Oranje Nassau is bijgekomen. Hij is een bescheiden man met een brede belangstel ling. een sterke persoonlijkheid. Als ge zagvoerder van de „Zuiderkruis" en la ter van de „Johan van Oldenbarneveldt" bracht hij duizenden repatrianten uit In donesië terug en eveneens duizenden emi granten naar Australië en Nieuw-Zeeland. Met zijn schip had hij het leeuwenaandeel in de vier transporten uit Indonesië en hij was de man. die 67 verstekelingen uit dat land meebracht en. na het bekende ver stekelingendrama de „37" weer terug bracht. De scheidende gezagvoerder ziet voor de passagiersvaart een grote toekomst on danks de groei van de luchtvaart. „Het vliegtuig is alleen transportmiddel. Een groot schip is tevens vakantieoord en men reist bovendien goedkoper". Van de Ame rikaanse plannen om schepen van 100.000 ton in de vaart te brengen verwacht hij niets. „Amerika heeft 'nog nooit één goe de reder Voortgebracht". Gezagvoerder De Groote blijft nu bij zijn vrouw. Een enkele maal zal hij misschien nog eens uitvaren, bij voorbeeld vqor de xeis, die de maat schappij hem en zijn vrouw hebben aan geboden naar hun in Canada wonende zoon. En verder zal hij trachten, zijn lief de voor de zee op de jongeren over te dragen. Het nut ervan? Ik had over heel iets anders willen schrij ven; over Farah of Tina of over Aromara- ma, wat niets met margarine doch alles met de reukver spreidende film te maken heeft; of over een ander actueel onder werp; de kranten staan vol met allemaal leuke of niet-leuke dingen en het is mijn prettige plicht daarover mijn onthullend licht te laten schijnen maar ineens is de IxLst daartoe mij ontnomen omdat ik. heb gelezen dat dr. Hoyle, de grootste sterre- kundige van Engeland, heeft medegedeeld dat het heelal op z'n minst tien miljard jaar oud is. Zulk een mededeling doet het prestige van de actualiteit geen goed, vjant tien miljard jaar geleden ivas er óók actualiteit, zij het dat de mens daar nog geen deel aan had, maar waarom zou de mens zo hoo- vaardig zijn te menen, dat het heelal pas door hém interessant zou worden Ik heb uit dr. Hoyle's mededelingen niet kunnen opmaken of de aarde ook tien mil jard jaren oud is, maar het zou ook weer aarts-hoovaardig zijn, te menen dat de ge zelligheid pas begon toen dat minimale bolletje van ons erbij kwam. Voor de an dere hemellichamen zijn wij maar zó'n pie- zeitje. Nu nog. En ik geloof niet, dat de Melkweg ons belangrijk vindt, omdat wij Charles van Rooy, Brigitte Bardot en Toon Hermans hebben en hij niet. Dat is voor ons moeilijk te aanvaarden, maar wie eer lijk is, zal moeten toegeven dat het oor deel van de Melkweg juist is. Wij moeten ons daar, hoe moeizaam ook, bij neerleg gen. Tien miljard jaar is geen kleinigheid. Alles wat er nu is, ivas er toen nog niet. Professor Oud was nog geen lid van de Tweede Kamer en er liep zelfs nog geen paardetram. Het is wel een moeilijke gedachte dat de mens toen nog lang niet geboren was. Een heel heelal zonder één mens. Zo is het enige miljarden jaren gegaan en toch is alles in een wonderlijk evenwicht geble ven. Een beetje bescheidenheid mogen wij daar wel aan ontlenen. Een van de talloze vragen die bij het be zien van dit enorme jarental bij mij op komt is: en hoe lang zal het nog duren met ons heelal? Nog tien, nog twintig, nog dui zend miljard jaar? Reeds deze vraag-zon- der-antwoord maakt mij duizelig. In ieder geval zal het heelal het wel zo lang uithou den, dat alles wat vandaag in deze krant staat totaal uit de belangstelling verdwe nen is. Zelfs Farah Diba en Aristoteles Onassis, zelfs Aromarama en staatssecre taris Stubenrauch. Dan kunt u zeker wel begrijpen, dat de lust om een verhelderend stukje over een actueel onderwerp te schrijven mij van daag ontbreekt. Wat is het mU ervan? Over tien miljard jaar is het toch ver geten en waarom zou ik er dan nu mijn kostbare tijd aan wijden? Als je het, met die tien miljard voor ogen allemaal bekijkt, doet alles-van-vandaag er helemaal niets toe, zelfs niet of de heer Calmeijer verticaal overeind staat of er horizontaal bij gaat liggen. Ik vind het- allemaal maar héél moei lijk, waarde Hoyle. Elias Advertentie Vuurwerk Verwulft 3 t/o V en D Advertentie KEN NEMERPLEIN 5 HAARLEM TELEFOON 16840 Nieuwjaarsdag serveren wij o.a.: Voor OUDEJAARSAVOND heiasten wij ons met uitzending van o.a. (Van onze Haagse redacteur) De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft al leen reeds uit politiek ocgpunt de moed. energie en vasthoudendheid opgebracht om de schrootfraude volledig uit te zoe ken. Daardoor bleek immers voor de eer ste keer, dat een Europese instelling te gen dit soort wantoestanden is opgewas sen en in staat is haar eigen boontjes te doppen en het onkruid in eigen tuin te wieden. Dat zei de heer B. van den Esch, kabinet chef van de vice-president van de Hoge Autoriteit, de heer D. Spierenburg, in een toelichting op het rapport over de schroot- fraude. Daaruit bleek overigens ook, dat de straf- en civielrechtelijke kanten van de affaire door hei ontbreken van bevoegdhe den op dat terrein van de Hoge Autoriteit allerminst eenvoudig zijn. Strafrechtelijk niet, omdat de Hoge Autoriteit in elk fraudegeval een begin van bewijs dient te leveren om op grond daarvan aan de justitiële instanties van het betrokken land waar de fraude gepleegd is te verzoeken een vervolging in te stel len. Hoewel alle regeringen en er is geen enkel land waar geen sprake van fraude is hun volledige medewerking hebben toegezegd, is er natuurlijk nog wel eens verschil van inzicht over de vraag of er inderdaad sprake is van „een begin van bewijs" Merkwaardiger ligt de zaak in de civiel rechtelijke sfeer. De Hoge Autoriteit heeft zich op het standpunt gesteld, dat het Vereeningsf onds de ten onrechte uitge keerde perikwatiebedragen moest terug vorderen. Om de behandeling in één hand te houden, heeft zij aan het Verevenings fonds dat dus een orgaan van de staal- en ijzerindustrie is gevraagd zijn vor deringen aan haar te cederen. Dit overleg heeft niet tot een resultaat geleid omdat de industrie voor de Hoge Autoriteit onaanvaardbare voorwaarden stelde. Zo moest de schuldvraag .buiten beschouwing" worden gelaten en ook mocht de Hoge Autoriteit geen claims aan het onderzoek ontlenen. De Hoge Autori teit is uiteraard op deze transactie niet in gegaan. Intussen heeft de advocaat-generaal bij het Hof van Justitie van de Kolen- en Staalgemeenschap de eis tot terugvorde ring van de voor frauduleus schroot uitge keerde sommen afgewezen. Zijn conclu sie was, dat de fabrieken te goeder trouw meenden perikwatiegerechtigd schroot te hebben ontvangen. Wanneer het Hof de conclusie van de advocaat-generaal volgt zal de Hoge Autoriteit opnieuw moeten beginnen om het geld te pakken te krij gen. Omgekeerd hebben sommige leden van het Vereveningsfonds gepoogd langs justi tiële weg hun bijdragen aan het O.C.C.F. terug te vorderen wegens „dienstfouten" van de Hoge Autoriteit. Die eis is echter eveneens afgewezen. Men kan zeggen, dat de schrootfraude een voorbeeld is van het niet altijd paral- iel lopen van de publieke en de commer ciële moraal. Is de openbare mening ver ontwaardigd over het feit, dat er voor miljoenen geknoeid is, de industrie stelt daar nuchter tegenover, dat de bijna 300.000 ton schroot waarmee iets aan de hand is. ten hoogste vier percent uitmaken van de ruim acht miljoen ton welke onderzocht is. Twee opvarenden worden vermist van de 489 ton metende Groningse coaster „Dei Gloria". De 28-jarige J. F. M. Cru! en diens 25-jarige vrouw H. Crul-Weevers, uit Breda. Men vermoedt, dat het echt paar door een stortzee overboord is gesla gen. De vrouw van de kapitein heeft de zorg op zich genomen voor de baby, die ook aan boord is. De Dei Gloria, die tot vanmorgen doorzocht is naar de vermisten, is het eigendom van de heer H. Boll in Heiloo en wordt bevracht door Wijnne en Barends, te Delfzijl. De Dei Gloria voer zondagavond omstreeks half zeven in de Golf van Biscaje, toen een hoge zee het schip trof Een der deuren werd ontzet en een groot deel van de deklast, groenten, sloeg over boord. Op de commando's van kapitein A. Huizing werd in de machine kamer normaal gereageerd, maar nader hand bleek, dat niet de eerste, maar de derde machinist voor de uitvoering van de commando's zorgde. Eerste machinist Crul was even naar boven gegaan. Men ging zoeken, maar vond noch Crul, noch zijn vrouw. Aangenomen wordt dat het echtpaar op het achterdek heeft gestaan en door de stortzee overboord is geslagen. De Dei Gloria riep andere schepen te hulp om de vermisten te zoeken. Er is doorge zocht tot na het aanbreken van de dag. De kansen zijn, gezien het slechte weer hoge zeeën met windkracht 8 tot 10 en de temperatuur van het water bijzon der klein. Het echtpaar Crul had zijn ne gen maanden oude baby bij zich aan boord. De Dei Gloria was met stukgoed onderweg van Napels naar Engeland. Heuss erepresident Dg Internationale Unie van Spaarbanken en Bouwkassen heeft dr. Theodor Heuss, voormalig president van West-Duitsland gekozen tot ere president.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3