Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING Misdaad om een erfenis J TIP van BOOTZ Agenda voor Haarlem aankondigingen en Politieke delinquenten in België vrijgelaten Staking bij de Franse radio en televisie 4 NABESCHOUWINGEN De kerstdagen De radio geeft dinsdag 1 elevisieprogramma Een nienw werk van Ernst Pepping Dit is uw leven werd Dit is een eenzaam leven' Spaans hof veroordeelt Ceron tot acht jaar Kerkelijk Nieuws Vermoeide Franse expe ditie in Nieuw-Guinea hoopt op bevoorrading ROMAN VAN JANE ENGLAND Duitse radio- en televisie- apparatenfabrikant in het gelijk gesteld Kort nieuws MAANDAG 28 DECEMBER 1959 '.'-iS:.: De keuze van regisseur Kees van Iersel voor het Vara programma dat Kerstmis voorafging hebben wij wel kunnen begrij pen,maar niet kunnen bewonderen. Als televisiespel lijkt ons „De grasharp" van Truman Capote nu eenmaal niet ge schikt. Het moge dan al vertederend wer ken en heel wat filosofie bevatten, de symboliek is niet bepaald origineel, de si tuaties doen, zeker op het beeldscherm, geforceerd en beslist niet fantastisch aan en de sterke dramatische ommekeer aan het eind is alleen maar sterk in de uiterlij ke betekenis. Daarom beviel de voorstel ling ons niet, ook al werd er door vooral Mary Smithuyzen, Hans Tiemeyer, Carla de Raet en Elly van Stekelenburg (goed getypeerde uitheemse) danig geacteerd. De Nachtmis werd uitgezonden vanuit het plaatsje aan de Oostenrijks-Hongaar se grens. De Wiener Sangerknaben, orkest, koor en solisten verleenden hun medewer king bij de uitvoering van de Mis van Haydn, die jaren in dit plaatsje heeft ge werkt en gemusiceerd. Het was een fraaie uitzending, ook wat het beeld be treft Vrijdag bracht als hoogtepunt van het K.R.O.-programma de tweede acte uit „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofski, gedanst door het Amsterdams Ballet on der leiding van Mascha ter Weeme. Een gave uitvoering met de uitstekend verzorg de muzikale medewerking van het Lon- dens Symfonie Orkest onder leiding van Anatole Fistoulari. Albert van Dalsum volgde daarop met „De Preek" uit „Moord in de Kathedraal", een goedgekozen dra matisch fragment dat geheel en al de sfeer van deze hoogtijdag benaderde. Een uitstekende synthese tussen studio werk en rauwe werkelijkheid werd be reikt in de reportage van twee vluchtelin genkampen, waarin Oosteuropese ver schoppelingen het kerstfeest vierden in hun nationale trant, een reportage die werd afgewisseld door optreden van het Utrechts Byzantijns koor dat Oekrainse kerstliederen zong. De sfeer van Oost- Europa en de geest van het verscheurde conglomeraat der Oosteuropese volken smolten samen tot een aanklacht tegen de oorlog en zijn te laat onder ogen geziene gevolgen voor de mens, die er het nog steeds lijdende slachtoffer van is gewor den. Op Tweede Kerstdag moest „De weekendshow" an de AVRO het hoogte punt vormen. Afgezien van enkele zeer goede solisten Maxim Raft met komi sche imitaties en Mieke Telkamp, natuur lijk en vrolijk ongedwongen flonkerde de show heel wat minder dan de kerst boom, waaromheen ze zich afspeelde. De oorzaak was nogal eenvoudig: Johny Kraaykamp had zijn dag niet. Het geringe aandeel dat hij in de show had als solist kon zijn optreden als aanelkaarprater niet goed maken. Dat was bepaald stuntelig. Hij vergiste zich opvallend, vertelde mop pen met zó'n baard en kon al kauwgum kauwend niet de illusie wekken dat we de Jordaansfeer al lang ontwend zijn. Wel willen wij nog gaarne een woord van lof doen horen aan de NCRV over de navrante reportage van „een Joods huis vader, die de balans opmaakt." De opzet was, een overzicht te geven van wat het Joodse volk verpersoonlijkt in de figuur van een Oostenrijkse Jood, die na de inval van Hitler in Oostenrijk naar Nederland vluchtte heeft moeten lijden door de ont wikkelingen van de geschiedenis der laat ste dertig jaren. Het werd een tamelijk brokkelig, doch daardoor juist zo treffend overzicht, dat vooral ouderen zal hebben ontroerd door zijn eenvoud en zijn objec tiviteit. De herleving van de gruwelen per filmstrook en per gesproken woord die het Joodse volk heeft moeten onder gaan, kreeg een apotheose van menselijk heid in de simpele slotslom van de Joodse grijsaard, die nu nog zeggen kon dat de balans positieve waarden had opgeleverd. Zondagmiddag viel nog een boeiende N.T.S.-reportage van een bergbeklimming te bekijken, doch het programma van de HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Metropole-ork. en soliste. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.15 Gevar. muz. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Zang en piano. 15.15 Promenade-ork., radiokoor en soliste. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.. Rijksdelen Overzee: Bon Anja - oud en nieuw op Curagao. door Frank Martinus en Rufo Odor. 18.00 Lichte muz. 18.30 Radio-volksuniversiteit: Drie grote figuren uit de Mesopotamische oud heid, door prof. dr. M. A. Beek, derde lezing: Nebukadnezar, Koning van Babyion. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Politieke le zing. 19.40 Gram. 20.30 Kamermuz. 21.05 Orgel- conc. 21.30 Cabaret. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 De armen zult gij altijd bij u hebben, praat je, 22.50 Filmmuz. 23.10 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst, door mevr. dr. H. E. 's Jacob, derde lezing. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 In alle Staten.., lezing. 16,15 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.20 De dierenwereld en wij, lezing. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.35 Journ. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Hang het aan de grote klok, propaganda- actie. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. voor de soldaten. 21.15 Gram. 21.50 Voordr. 22.00 Muz. lezing. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Muz. lezing (verv.) 23.00 Voordr. 23.15 Altviool, cello en contrabas. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork.conc. 14.15 Gram. 14.45 Rappresentatione di Anima e di Corpo, re ligieuze opera. 16.00 Koersen. 16.05 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka mermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Gram. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 La serva padrone, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Tenor en piano. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Filmverslag t.g.v. Statuutdag. 20.30 Speelfilm. verdere avond was niet van dien aard dat daarover veel kan worden gezegd. Voor wie van operettes houdt was misschien een deel uit „Die Fledermaus", via de Münchense zender op Eurovisie overgeno men, nog te genieten. De liederen van Harry Belafonte mogen boeiend en mee slepend zijn wanneer men hem een half uur lang moet zién. zingen wordt men zijn eenzijdige voordracht wel enigszins beu. Beeldschermer Ernst Pepping, de moderne Duitse com ponist, die zich beijverd heeft om vernieu wing te brengen in de lutherse kerkmu ziek, heeft dit jaar weer een kerkelijk werk geschreven: „Die Weihnachtsge- schichte des Lukas". Spoedig nadat deze compositie, welke in haar geheel gedacht is voor een kooruitvoering a-capella, ver schenen was, hebben tal van koren in Duitsland de instudering ter hand geno men met het doel „Die Weihnachtsge- schichte" met Kerstmis ten gehore te brengen. Het zal waarschijnlijk niet ge makkelijk zijn uit te maken welke van de eerste uitvoeringen (het waren er onge veer dertig!) de absoluut eerste geweest is. Voor ons land was het in elk geval het NCRV-vocaal ensemble, dat Peppings werk op de avond voor Kerstmis onder leiding van Marinus Voorberg in eerste uitvoe ring voor de microfoon bracht. De kerstgeschiedenis volgens het Evan gelie van Lucas vormt de kern van het werk, dat ingeleid wordt door de woorden van Timotheus 3 vers 16: met het koraal „Kommt und lasst uns Christum ehren" van Paul Gerhardt wordt besloten. Wie kennis genomen heeft van Peppings eerder verschenen kerkelijke werken, zal in deze „Weihnachtsgeschichte". geen nieuwe muzikale aspecten, geen stijlwen dingen of een frappante evolutie hebben ontdekt. De componist is zijn ideaal van vrije tonaliteit in vrije polyfone en homo- fone structuur, zijn voorliefde voor de volstrekte overheersing van de melodie en het daaraan ondergeschikt maken van de harmonieën-opeenvolging trouw gebleven. Een cadensale tonaliteits-bevestiging door harmonieën zal men er ternauwernood in aantreffen. De melodieën nemen een vrije vlucht en onstuitbaar lijkt de continuïteit waarmede zij in brede welvingen hun tocht voortzetten. De eenheid van woord en toon is in dit kerst.koorwerk een kwes tie van subjectieve interpretatie en aan vaarding geworden. Nu eens kon men bij deze inderdaad zeer knappe uitvoering onder de indruk komen van het mysterie, dat in verijlde klank geopenbaard werd: dan weer werd de opgeschroefde extase in de voortduring van hoge sopraan-stemmen afmattend van werking. Voor deze fragmenten leek het, dat de inspiratie plaats had moeten maken voor cererale overwegingen of voor een overspannen dwang op de fantasie. Peppings „Weihnachtsgeschichte" heeft ons in deze eerste Nederlandse uitvoering, ondanks moeilijk te aanvaarden fragmen ten, veel muzikale schoonheid geschonken, maar ons ook doen beseffen, dat er een gevaar van eenzijdigheid schuilt in de door de componist als ideaal gevoelde compo- sitie-trant. Golfbreker Een scène rut „De Grasharp", v.l.n.r. Carla de Raet, Hans Tiemeijer, Elly van Stekelenburg en Manfred de Graaf. Aan de VARA zal het niet hebben ge legen als de drie hoofdpersonen in het programma „Dit is uw leven" op de avond van eerste kerstdag geen prettige herin neringen aan Kerstmis 1959 zullen bewa ren. Het programma van de verrassende ontmoetingen dat weer met veel vakman schap door Bert Garthoff in de Singer- concertzaal in Laren voor de microfoon werd gebracht had dit keer een tweeledige intentie. Behalve op het levensverhaal van de persoon in kwestie wilden de sa menstellers de aandacht vestigen op de velen voor wie de viering van het kerst feest in eigen kring niet is weggelegd. Hetzij omdat hun bestaan bij familie, vrienden of kennissen in het vergeet boek is geraakt, hetzij omdat zij op een post ver van de bewoonde wereld hun plicht vervullen. Achtereenvolgens werd men gesteld tegenover het wel en wee van de 61-jarige heer Frans van de Pol, die reeds vele jaren als patiënt in het sanato rium „Zonnestraal" wordt verpleegd, van Jan Toxopeus, strandvoogt en een van de drie bewoners van het eiland Rottumer- oog, en van de 64-jarige mevrouw Irma Stam-Holgersom, een Zweese van geboor te en de weduwe van een baggermolen machinist uit Sliedrecht. De heer Van de Pol mocht na lange tijd een neef en een van zijn oude vrienden uit de Amsterdam se Jodenbuurt ontmoeten. De laatste werd in de oorlog tot tweemaal toe door de heer Van de Pol van de deportatie door de Duitsers gered. Bert Garthoff zegde de heer Van de Pol toe dat deze in „Zonne straal" een eigen, op kosten van de VARA ingerichte kamer zal krijgen. Strandvoogd Jan Toxopeus bleek door sergeant-majoor vlieger Klein Gotink per helikopter van zijn eiland te zijn gehaald. De „meest alleen wonende man" van Ne derland ontmoette zijn vroegere knecht Krino Dykema die in onvervalst Gronings herinneringen ophaalde aan een jachtër- varing met wijlen Prins Hendrik („Ik zei je moet buk'n, meneer, anders schiet je geen vogel en ik kreeg geliek want-ie kwam met geen vogel thuus"). Ook dr. Hans Tetzner, vroeger een bekend voet balinternational, verscheen ten tonele om te vertellen hoe hij en zijn broer Max om streeks 1910 op het strand van Rottumer- oog de atletiek beoefenden. Jan Toxopeus werd verblijd met een televisietoestel met bijbehorende trilleromvormer, welke laat ste nodig is omdat men op het eiland slechts de beschikking heeft over elektri sche stroom van 24 volt spanning. Een hoogtepunt bereikte het program ma zonder twijfel bij de ontmoeting met de Sliedrechtse Zweedse. Veertig jaar ge leden trouwde zij in Malmö de Sliedrecht se baggermolenmachinist Stam, die in januari van dit jaar overleed. Mede om dat haar buren met wie zij op bijzonder goede voet leefde naar elders verhuisden raakte het vrouwtje hoe langer hoe meer vereenzaamd. Na het hartelijk weerzien met haar vroegere buren volgde een bij zonder ontroerende begroeting tussen me vrouw Stam en haar uit Zweden overge komen zuster en zwager die zij sinds tien (Van onze correspondent in Brussel) Dr. Hendrik Elias, de voormalige lei der van het Vlaams Nationaal Verbond dat onder de bezetting met de Duitsers col laboreerde is zaterdag voorlopig in vrij heid gesteld. Elias gaat naar Nederland voor een geneeskundig onderzoek en zal zich misschien ook in Nederland vestigen. Een tweede clementiemaatregel gold Frans Hellebaut, een Waalse officier die zich in een Duits gevangenenkamp meld de voor het Oostfront en aldaar in het Waals legioen van de rijksleider Léon Dc- grelle streed. Beide politieke delinquenten hebben een schriftelijke belofte ondertekend, dat zij zich niet meer met politiek zullen inla ten. Over de invrijheidstelling van dr. J. van de Wiele, onder de bezetting leider van de Vlaams-Duitse arbeidsgemeen schap, zal over korte tijd worden besloten. De liquidatie van de bestraffing van de politieke collaboratie was in de jongste maanden met aandrang door sommige Vlaamse bladen en enkele Brusselse kran ten gevraagd. In de commissie van justi tie van de Belgische Senaat had ook de socialistische senator Henry Rolin een mo tie tot het nemen van clementiemaatre- gelen naar aanleiding van Kerstmis ge steund. Rolin verklaarde nochtans, dat hij, zowel als zijn partij tegenstander blijft van een algemene amnestie voor politieke delinquenten. MADRID (UPI) Naar in welingelichte kringen te Madrid verluidt heeft een Spaans militair hof Julio Ceron Ajuso tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „militaire rebellie". Dit betekent de tweede veroordeling voor de diplomaat Ceron. In november werd hij tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, toen de beschuldiging te hebben meege werkt aan de voorbereidingen van een staking van een dag tegen het regime van Franco. 6667. Verder gingen ze. Het dreigende monster, dat opeens zo vriendelijk werd, was achter een rots verdwenen. Ipso voelde zich nu helemaal op z'n gemak; hij wist nu, dat niemand hem kwaad zou doen. Opeens kwam de paling naast hem en wees naar iets. Kijk, Meester, zei de paling. Daar is weer zo'n gevaarlijk ding, dat onze kame raadjes bedreigt. Nu zag Ipso het ook. Daar hing een kronkelende worm; en toen Ipso goed keek zag hij, dat het arme dier aan een vishaak zat PARIJS (Reuter) Medewerkers van de Franse radio en televisie zijn in de afge lopen nacht in staking gegaan om hun eisen voor hogere lonen en betere arbeids voorwaarden kracht bij te zetten. Bij deze actie, die door communistische en socia listische vakbonden is uitgeroepen, i slechts het „artistieke" personeel betrok ken. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Holwerd-Blija B. K. Homan te Ameland, die dit beroep ook aannam. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Muntendam Ph. Linde man te Stavoren. Advertentie per héle fles f 6.15 jaar niet had gezien. Bert Garthoff maak te de vreugde nog groter door mee te de len dat het gemeentebestuur van Malmö zich bereid had verklaard mevrouw Stam kosteloos voor de rest van haar leven in woning en levensonderhoud te verschaf fen in een van de bejaardentehuizen in haar geboorteplaats. Desgewenst kan me vrouw Stam in een eigen huisje wonen in welk geval zij een ouderdomspensioen van 4000 kronen (ongeveer f 3000) zal ontvan gen. Beduusd hoorde het vrouwtje dit al les aan. Ze kon het nog niet allemaal vat ten en wilde er graag nog een nachtje over slapen, zei zei. Dankbaar en aangedaan omhelsde zij Bert Garthoff wie het was aan te zien dat dit „leven" ook hem niet onverschillig had gelaten. Bert Garthoff vatte de strekking van deze bijzonder menselijke aflevering van de „Dit is uw leven"-serie zelf als volgt samen: „Wij hopen dat dit program ma iets anders dan anders voor ve len aanleiding mag zijn tot een eenzaam mens te zeggen: kom er eens in, eet eens wat mee, praat eens wat met ons". Golfbreker PARIJS (Reuter) De Franse expeditie in Nieuw Guinea heeft aan haar hoofd kwartier in Parijs gemeld, dat zij op een hoogte van 3500 meter een pad heeft ge vonden door een nog onverkende bergke ten. De expeditie heeft nog steeds met kli matologische moeilijkheden te kampen. Twee dragers zijn overleden Het gezel schap is doodmoe. Men hoopt, dat er bij de bron van de Prinses Marijke rivier voor raad kan worden geparachuteerd. De expeditie is van de zuidkust van Nieuw Guinea vertrokken. Men hoopt te gen het eind van januari de tocht van zuid naar noord te hebben volbracht. Advertentie Vuurwerk Verwulft 3 \Jo V en D 8. Julie zag toen ook de hond. Het was een mager beest met een boosaardig uiterlijk die als een ver schrikte schaduw langs de hut sloop. Rob hield de deur voor zijn moeder open. Isabelle hield zich een beetje onzeker bij de deur op en een stroom van licht viel door de deur naar buiten. Plotseling greep David in de duisternis Julies arm en zei snel en dringend: Sluit vriendschap met Isa belle. Ik zal vaak hierheen komen rijden. Rob keek toevallig om. Hij zag hen en zijn jonge gezicht kreeg een harde, boze uitdi-ukking. Hij kwam van de deur vandaan en toen die dicht zwaaide, stootte hij Isabelle met zijn elleboog opzij. Kom mee, Julie, zei hij en sloeg met een aan matigend gebaar zijn arm om haar schouders. Voor één ogenblik zag zij in zijn gezicht een vluchtige gelijkenis met zijn moeder en voor dat ene ogenblik werd het haar benauwd om het hart en 'kwam er een gevoel van twijfel in haar geest. Toen bevonden zij zich in de kamer, waar de olie lamp haar licht op een ronde tafel wierp, die met een grof kleed was bedekt. Er stond een schaal met geite vlees, waarop de jus reeds begon te stollen, een schaal waar verschillende schilfers af waren, met zoete aard appelen en een brood met een vrij dikke korst. Toen zij gingen zitten, bleef Isabelle naast mevrouw Timball staan om de borden rond te dienen. Julie sprong op. O, laat ik ook even helpen, zei zij. Isabelle is er aan gewend, zei mevrouw Timball beslist en het meisje zelf keek Julie aan als een schuw vogeltje. Haar mond trilde even met een vriendelijke trek, maar zodra zij zich dit realiseerde, verduisterde haar blik en vloog het bloed haar naar het hoofd. Ja, ik ben er aan gewend, zei zij uitdagend en keek David Baxter recht aan. DERDE HOOFDSTUK Julie werd met een schok wakker en ging rechtop op haar smalle kampeerbed zitten. Zij werd zich be wust van een vaag gevoel van schrik en het idee dat er iets met een donderend geweld op haar af kwam. Maar terwijl zij daar zo zat, loste het lawaai zich op in hoefslagen, die al vager en vager werden. Zij bleef rechtop zitten en realiseeerde zich, dat die hoefslagen betekenen moesten, dat David op zijn terugrit naar de Ferndales was. En dus moest het wel ochtend zijn, want de vorige avond had hij gezegd, dat hij met het aanbre ken van de dag vertrekken zou. Zij bleef zitten met haar armen losjes om de opge trokken knieën geslagen, luisterend naar het wegster vende geluid. Het werd al vager en vager en tegen de tijd dat het geheel verdwenen was, leek het of er in de gehele wereld geen geluid meer te bekennen was. Zij klemde de tanden op elkaar en vocht tegen een overwel digend gevoel van eenzaamheid. Zij voelde zich verlaten, gestrand. Belachelijk natuur lijk, daar zij toch in Robs huis was en op de plaats, die haar thuis zou worden. Belachelijk om je gestrand te voelen, omdat een man, die je oppervlakkig gekend had, net weggereden was, toen de zon de hemel met een vage tint begon te kleuren. Zij verzette zich tegen dat gevoel en begon aan ande re dingen te denken, onder meer aan de blauwe zijden sjaal. Ineens werd zij doorstroomd van een warm en geheel onverklaarbaar geluk. Zij zat naar de sjaal te kij ken, zoals die daar over haar bed gespreid lag, met z'n diepe blauwe tint en de witte bloemen, die er in dik bor duurwerk op waren aangebracht. Isabelle had haar de sjaal gegeven namens Baxter. Zij stak haar handen uit en raakte de sjaal aan. Het was aardig van David; erg aardig zelfs! Het geschenk deed haar voelen, dat zij toch niet helemaal verlaten was. Hij had dan toch maar de moeite genomen dit voor haar te kopen en hij zou zelfs bovendien vaak hierheen komen rijden. Een haan begon luidkeels te kraaien en in de nabijheid klonk het geluid van een kaffer, die ossen voortdreef. Dit geluid onderbrak haar gedachten en bracht haar weer terug tot het heden. Deze hut bijvoorbeeld.. Zij keek het vertrek eens rond: zeer verschillend van haar slaapkamer bij de Ferndales. Dat was een kleine witte hut geweest met een goed gevlochten rieten dak. Haar bed had daar een vrolijk gekleurd dekbed gehad en de ramen waren afgeschermd met cretonne in een blauwe kleur. De vloer was van rode baksteen ge weest met een aardige rieten mat naast haar bed. En de lage ladenkast was blauw geschilderd geweest om in overeenstemming te zijn met de gordijnen. Daar bij de Ferndales had zij gelukkig en veilig geslapen en in het hete jaargetijde haar deur op een kier. Maar hier had zij om de een of andere reden welke wist zij zelf niet niet alleen haar deur gesloten, maar die tevens met een stoel klem gezet. Zij trok haar neus even op. Nu zij gewend was aan de stilte en nadat het geluid van de hoefslag was wegge storven, kon zij in het gevlochten riet een insekt rustig horen tikken. Het tikte zacht en regelmatig, bijna meedogenloos. Zij kon zich de kleine kaken voorstellen, zoals die daar boven mummelden en plotseling schudde zij als met een ongeduldig gebaar haar schouders. De hut was van modder gemaakt, evenals de hutten bij de Ferndales, maar deze was slecht gebouwd en niet gekalkt. Op één plek was de modder van de palen gevallen en zag zij een opening, waardoor het daglicht naar binnen viel. Hier was bovendien geen beschermende zoldering van wit katoen. Het riet ging tot een zeker punt boven haar hoofd omhoog, slordig en met spinnewebben. Af en toe fladderde er een stukje verdord gras omlaag en zij zag dat, terwijl zij lag te slapen, een laagje fijn zaagsel haar beddegoed was gaan bedekken. Boorkevers! Zij rilde even bij de gedachte aan die kleine kevertjes, die onverstoorbaar door de dunne steunpilaren van het dak knaagden en die de fijne laag zaagsel naar beneden zonden. Zij stelde zich voor, dat als zij heel stil zat en haar oren spitste, zij inderdaad het gemummel van de kevers zou kunnen horen, terwijl zij hun werk deden en door het hout boorden. Als zij 's nachts eens wakker zou zijn, zou zij zich altijd bewust zijn van die fijne regen, die op haar hoofd en gezicht viel. Er was een klein raam: een onregelmatig langwer pige opening, die er uitzag, alsof zij uit de muur was gehakt. Een nogal vuil stuk kaasdoek was er met punaises overheen aangebracht om motten en muskie ten buiten te houden. Een pakkist, die niet al te schoon was, deed dienst als kaptafel en tegen de muur was een wankele ladenkast gezet. De vloer was van hard ge stampte aarde en er lag geen kleed. Zij krulde haar tenen op en besloot altijd haar pantoffels in bed aan te trekken. (Wordt vervolgd) Uitspraak Amsterdams Hof Het gerechtshof te Amsterdam heeft een vonnis van de president van de rechtbank, uitgesproken in een kort ge ding, vernietigd en een Duitse radio- en televisieapparatenfabrikant in het gelijk gesteld. Als eisende partij had deze Duitse fa briek het kort geding aanhangig gemaakt tegen een Amsterdamse detaillist die de Duitse radio- en televisietoestellen van de eiseres voor een lagere prijs verkocht dan de officieel vastgestelde. De Duitse fabriek beschuldigde de Amsterdamse firma van onrechtmatige daad en van deloyale con currentie. In eerste aanleg stelde de presi dent van de rechtbank de Duitse fabrikant in het ongelijk. Van dit vonnis ging eiseres met succes in hoger beroep. Het hof veroordeelde de Amsterdamse firma om, anders dan met uitdrukkelijke toestemming van de Duitse fabrikant of van de officiële Nederlandse importeur in Den Haag, in Nederland in het verkeer te brengen en ter wederverkoop, hetzij engros hetzij en detail, aan te bieden of te ver kopen de radio- en televisietoestellen van eiseres, op straffe van een dwangsom van 1000 te betalen aan eiseres, voor elke over treding in de toekomst. Dit arrest is uit voerbaar bij voorraad, met andere woor den: het is onmiddellijk van kracht gewor den. Het hof veroordeelde de Amsterdam se firma in de kosten van de procedure. Kerstgratificatie voor inbrekers. Daags voor Kerstmis is in een wasserijbedrijf te Boxtel ingebroken, waarbij voor ongeveer J 1500,aan lonen en kerstgratificaties verdwenen. De politie vermoedt dat deze inbraak gepleegd is door dieven die de af gelopen weken ook inbraken hebben ge pleegd in nog vier bedrijven en een school te Boxtel en voorts in Oisterwijk, St. Mi chielsgestel- en St. Oedenrodé. Naar Brazilië. De Voorbereidingen' voor de vestiging van een derde groep Nederlandse landbouwers in de Braziliaan se staat Parana, nabij de reeds bestaande nederzettingen Carambei en Castrolanda, hebben geregeld voortgang. De bedoeling is, dat de ongeveer 90 personen tellende eerste groep in mei of juni zal vertrekken. De deëlnemers behoren in Nederland tot verschillende kerken, doch zullen trachten, in de lijn van de vorige groepen, gezamen lijk één gemeente te vormen. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Nederlandse Comedie met „De Gijzelaar". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Toneelgroep Podium met ,,'t Gaat om je leven". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kluchtig en luchtig, alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: „Tom Jerry Festival". Frans Ilaistheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het meisje zonder py jama", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongens zijn", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Opstand der gla diatoren", 18 jaar. Minerva Theater: Dinsdag en woensdag 14.30 en 20.15 uur: „Even afrekenen heren", 14 jaar. Donderdag gesloten. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De laat ste vuurstoot", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met woensdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Incognito", 18 jaar. Donderdag gesloten. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien woensdag van 19 tot 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rue- ter. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 24 de cember).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4