Grote meerderheid in de N.O.V. tegen aansluiting bij N.V.V. Verdeeld welkom voor koning Boude wijn in Leopoldstad HET WEER Datum topgesprek voorlopig 16 mei Loonsverhoging zeevaart Maximumsnelheid tijdens weekeinden in Frankrijk Schotel Populair 2.50 DEKKERS Eisenhower zou reis door Zuid-Amerika overwegen Roep om onafhankelijkheid overstemt het Vive le roi" der Europeanen Hoofdprijs KNVB-toto naar Hillegom? Van BREUKELEN Voor Oudejaarsavond HAZENBERG Britse raket voor Franse kernbom? Premier van Laos dient ontslag in Eisenhower raadpleegt naaste medewerkers Zacht weer In de krant van heden: Het woord is aan Schroot-fraude onthuld Onveiligheid van Japanse mijnen leidt tot staking DINSDAG 2 9 DECEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 47 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De algemene vergadering der Neder landse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) heeft met grote meerderheid van stem men het hoofdbestuursvoorstel tot aanslui ting van de N.O.V. bij het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (N.V.V.) ver worpen. Er waren 233 stemmen tegen, 92 voor en 1 blanco. De voorzitter, de heer Jac. Lootsma, zei dat de hierdoor ontstane situatie een na der beraad van het hoofdbestuur vereist. Hij verzocht de vergadering het hoofdbe stuur te machtigen de situatie in volledi ge vrijheid onder het oog te kunnen zien. Met de verwerping van het hoofdbe- (Van onze correspondent in Londen) De belangrijkste diplomatieke activi teit in Londen en in Parijs betreft op het ogenblik de vaststelling van de datum van het eerste topgesprek. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zouden het in de afgelopen 24 uur eens zijn geworden over midden mei als be gindatum van het topoverleg. Het is zo goed als zeker dat Moskou hiervan reeds op de hoogte is gesteld. Voor Kroesjtsjev wor den over de nieuwe datum, vermoedelijk 16 mei, geen moeilijkheden verwacht. De „Times" heeft een ingezonden stuk opgenomen van Constantin Fedin, de secretaris van de vereniging van Russi sche schrijvers, waarin deze zijn grote bezorgdheid uitspreekt over voornemens tot oprichting van Brits-Westduitse be wapeningskartels, juist op het ogenblik dat de ontwapeningskwestie aan de orde komt. WASHINGTON (Reuter-UPI) Presi dent Eisenhower is tot de slotsom geko men dat midden-mei een bevredigend tijdstip zou zijn en zijn perschef Hagerty heeft verklaard, dat 16 mei de waar schijnlijke datum schijnt. Een definitieve beslissing hangt echter nog af van het overleg met Londen en Parijs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter, zijn collega van De fensie Gates en de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor Kernenergie, McCone, gaan vandaag naar Augusta in Georgia, waar Eisenhower uitrust van zijn reis naar Europa, Afrika en Azië. Hagerty deelde mede dat Eisenhower be sprekingen zal voeren over de defensie- en kernpolitiek vóór het volgend jaar. Het besluit geen proeven met kernwa pens te nemen is na donderdag niet meer van kracht. In verband hiermede zal ook het verloop van de Geneefse conferentie over het staken van proeven met kern wapens worden besproken. In de Franse hoofdstad gaf minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville in de 'Nationale Vergadering te verstaan, dat het vinden van een datum die ieder een schikt, geen moeilijkheden zal ople veren. Hij noemde geen speciale datum. Het college van rijksbemiddelaars heeft heden zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen tot verhoging van de lonen, zoals deze door de „raad van bestuur voor de zeevaart", mede namens de betrokken werknemersorganisaties waren ingediend. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Vervoer, Robert Buron heeft meege deeld, dat aan automobilisten in geheel Frankrijk in de weekeinden (zaterdag en zondag) een maximumsnelheid van ne gentig kilometer per uur zal worden opge legd. De minister zei bijzonderheden v£n deze veiligheidsmaatregelen op 18 januari te zullen bekendmaken. Voor sommige wegen in het gebied van Parijs is de afgelopen zomer bij wijze van proef, een maximumsnelheid van 90 km per uur vastgesteld. Het aantal ongeluk ken is inderdaad gedaald. Op de open wegen in Frankrijk geldt tot dusver geen maximumsnelheid. Advertentie Onze speciaal aanbevolen salade Zie vooral onze advertentie met oudejaarshapjes op pagina 6. Patisserie CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Verwachting tot morgcnavon Zacht weer met veel bewolking en perioden met regen. Harde wind tot storm uit zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. stuursvoorstel is, aldus de voorzitter, het probleem nog niet 'ODgelost. Het hoofdbe stuur wil in het nader beraad een bespre king houden met het N.V.V. hoe in de thans ontstane situatie misschien een tus senoplossing tot stand zou kunnen worden gebi-acht om daarover aan de volgende algemene vei'gadering of de verenigings raad rapport uit te brengen en dat, als voorlopig richtsnoer voor zijn beslissing te nemen. Voordat tot stemming werd overgegaan lichtte de heer W. van der Gevel het stand punt van de meerderheid van het hoofd bestuur, die voor aansluiting is, toe. De N.O.V. heeft twee belangrijke doelstellin gen: behartiging van de geestelijke en materiële belangen van haar leden, een taak dus als een vakorganisatie, en behar tiging van de belangen van het ondei-wijs in het algemeen en het openbaar ondei'- wijs in het bijzondexx Daarvoor werkt zij samen met de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie en de confessionele oi'ganisaties en sloot zij zich aan bij de algemene centrale voor ovei'heidsperso- neel. De vakbeweging is een volkomen gein- tegi-eerd deel van de maatschappij gewor den en oefent grote invloed uit in het maatschappelijk bestel. „Wij zullen dit Werk mee moeten aanpakken opdat het straks niet zal zijn: Over u maar zonder u. De meerderheid van het hoofdbestuur meent dat het N.V.V. een algemene vak- centi-ale is. Het N.V.V. is volkomen onaf hankelijk van de P. v.d. A., aldus de heer Van der Gevel. Het standpunt van de minderheid van het hoofdbestuur, die tegen het voorstel is, werd toegelicht door de heer W. F. H. Lai-et. Deze was van mening dat de N.O.V. haar taak in het huidige maatschappelijk bestel ook kan vervullen als zij niet bij het N.V.V. is aangesloten. De binding met de A.N.O.F. en de A.C.O.P. noemde hij vol komen logisch. Voor een ondei-wijzersor- ganisatie is het noodzakelijk zijn werkter rein te beperken. Men zal zich bij het aangaan van nieuwe bindingen ook ï-eken- schap moeten geven van de vorm want, zo zei de heer Lai-et, er komt een teiTein bij dat buiten het onderwijs valt. De uit bouw van de N.O.V. kan bemoeilijkt wor den door de aansluiting bij het N.V.V. en de zelfstandigheid zou naar zijn mening verminderen. In bepaalde kringen in en buiten de N.O.V. wordt het N.V.V. als socialistisch gezien. Er bestaan nauwe banden tussen N.V.V., VARA en de Partij van de Arbeid. De N.O.V.-leden willen niet dat op hen een stempel van een politieke partij wordt ge drukt, zei de heer Laret. De afdeling Delft diende een voorstel in om de voorstanders van aansluiting bij het N.V.V. als gx-oep uit de N.O.V. tot het N.V.V. te doen toetreden. De voorzitter verzocht echter de afdeling dit voorstel in te tx-ekken. Motie over salarissen en pensioenen De vergadering heeft met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de N.O.V. bij de regering met klem aan dringt op een uitkering over 1959 aan het overheidspersoneel en de rijksgepensio neerden ten bedrage van een kwart maandsalaris of pensioen en tevens op een verhoging van 5 pet. der salarissen en pensioenen, ingaande 1 januari 1960. In de motie wordt gezegd, dat de rege- ring blijkbaar niet van plan is over 1959 de overheidsdienaren te doen delen in de toegenomen welvaart en de gepensioneer den uitsluit van het voorschot van 3 pet., en verder dat de regering bovendien geen concrete toezegging heeft gedaan ten aanzien van de door de ambtenax-encen- trales geëiste evenredige verhoging van de overheidspensioenen. Voor de anti rheuma-actie in Amster dam worden door een brood-en- suikerfabriek in Amersfoort maar liefst 50.000 oliebollen gebakken. Per uur gaan er 4000 stuks de pan in. De koks hebben er de handen vol aan. WASHINGTON (UPI) Naar in rege ringskringen van de Vei'enigde Staten ver luidt zal president Eisenhower een da tum voor een reis door Zuid-Amerika vaststellen, zodra de regelingen voor een topconferentie tussen Oost en West zijn voltooid. Men verwacht dat de pi-esident in april een reis van twee weken door Brazilië, Uruguay, Ax-gentinië, Chili en mogelijk ook Venezuela zal maken. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma Koning Boudewijn heeft gisteren in Leo poldstad een verdeelde ontvangst gekre gen van een zwarte menigte, die wel juich te, maar vijf keer zo hard „Onafhanke lijkheid" riep als „Leve de koning". De jonge vorst, die hier vier jaar geleden als „Bwana Kitoko" (knappe, grote heer) on der toejuichingen bedolven werd, reed gis terochtend eerst in een zwarte, open auto van het vliegveld naar de stad over een weg, waar op iedere twintig soldaten slechts één Afrikaanse toeschouwer stond en toen door de industriële wijk, waar de politie wel de spandoeken in beslag had genomen, maar de menigte Afrikanen niet kon verhinderen „Onmiddellijke onafhan kelijkheid" te roepen. De koning in een stralend wit uniform werd hartelijker toegejuicht op de Albert Boulevard in het stadscentrum, waar hij, staande in de auto, de koloniale en Belgi sche troepen inspecteerde. Terwijl laag vliegende politietoestellen over de huizen scheerden en drie trans portvliegtuigen met parachutisten rond cirkelden, reed de koninklijke auto stap voets over de boulevard tussen de verblin dend witte wolkenkrabbers onder een gloeiende Afrikaanse zon. Duizenden Eux-opeanen riepen „Leve de koning" en sommige Afrikanen ook. Maai de Afx-ikaanse wijken hadden het Abako- wachtwooi-d „een beleefde maar koele ont vangst" opgevolgd en men bleef dus thuis. Het merendeel van de Kongolezen in de stad had van zijn Eux-opese werkgevex-s een uurtje vrij geki-egen om de koning te begroeten. Welnu, zij deden dat door hem van luttele meters afstand „Indépenden- ce" en „Kimpwanza" (een Kikongo-woord dat „hij die zichzelf bestuurt" betekent) in het gezicht te roepen. De koninklijke stoet had de Prins Boudewijn Avenue, die dwars door de Afrikaanse wijk loopt, ver- meden, maar desondanks bleef zij niet gespaard voor een duidelijke demonstra- tie. Dfe sfeer was niet vijandig, wel goed moedig spottend. Voor de jonge vorst, die van zijn x-aad- gevers misschien een heel ander beeld ge kregen had, is dit een leei-zame ervaring". Gelukkig werd hij getroost door de bij zonder hartelijke ontvangst in de Eux-o pese wijk. waar hij vexdegen en getx-offen dankte voor de bloemen en de toejuichin gen. De koning verdween ten slotte in de x-e- sidentie van gouvex-ncur-generaal Corne lls, waar hij in het kader van deze „stu- diei-eis" die hem over Kongo's politieke situatie moet inlichten, drie dagen lang Kongolese politici en stamvertegenwooi-- digers zal ontmoeten. Als hij hen ontbiedt zullen ook Kasavoeboe en Kalondji ko men, de leiders van het door de Abako gestichte politieke kartel, dat zojuist het viei-daags congres in Kisantoe afsloot. Drie resoluties Het congres eindigde met een drietal belangrijke x-esoluties, die zeer wel het tempo van de onafhankelijkheid kunnen bepalen. Het eiste onmiddellijke en totale onafhankelijkheid en stelde eenzijdig de vijfde januari vast als datum voor onder handelingen met België over de „moda liteiten van de overdracht der soevereini teit". Het stelde, dat na zeer binnenkox-t te houden algemene vex-kiezingen, de Telefoto gemaakt van de intocht van koning Boudewijn in Leopoldstad, waarvan onze reisredacteur een ver slag geeft. Kongolese regering terstond in functie moet treden. Het weigert over de princi pes van deze besluiten met België te dis cussiëren en wil pas over toekomstige i-e- laties met België spx-eken wanneer de soe- vei-eine Kongolese regering in functie is getx-eden. De tweede resolutie spreekt zich uit voor de fedex-ale staatsvorm van een „unie van Centx-aalafrikaanse republieken", be staande uit zes autonome staten (de huidige px-ovincies).- De derde, economische, resolutie draagt het duidelijke stempel van de Socialisti sche Volkspartij die het kapitalistische ka rakter van de Kongolese economie vex-oor- deelt, een welvaartsstaat wenst en een wet tegen de kapitaalvlucht verlangt. Ondanks de vaak scherpe bewoox-dingen ligt .de onafhankelijkheidsx-esolutie minder ver van het huidige Belgische regerings- standpunt dan.sommigen denken. De hai-- de tx-ant is bedoeld om het Abako-onge- duld te kalmeren. Minister De Schrijver, die de koning vex-gezelt, moet nu vooi-al de juiste bewoordingen vinden om de Kongo lezen van de Belgische oprechtheid te overtuigen. BRUSSEL (ANP) Het is nog niet be kend, of de koning tijdens zijn vex-blijf de belangrijke verklaring zal afleggen, die algemeen wordt vex-wacht. In Brussel zijn stemmen opgegaan, die tegen een nieuwe koninklijke boodschap onder de huidige omstandigheden zijn. Daarbij wordt aan gevoerd, dat een nieuwe verklaring de Kongolezen duidelijk zou moeten inlichten over de komende ontwikkelingen en dat dit slechts mogelijk is nadat parlement en regering in Brussel daarin zijn gekend. Koning Boudewijn zal donderdag naar Coquilhatstad op de evenaar vertrekken. Op 2 januax-i wordt hij in België terug- vex-wacht. (Zie ook pagina 3) po g Kongo 1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel 3 Puzzelrace van Oud naar Nieuw 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Spanje hapt het jaar 1959 uit (Garcia de Leon)5 IJmondagenda 7 Uit stad en omgeving 7, 8 Beurs. 8 Scheepsberichten 8 In de Vishal en op zee8 Weg en Wiel.9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De ruim 50 deelnemei-s aan de KNVB- toto, die dachten de tweede px-ijs van 66.310.- te vei-delen, omdat zij 12 punten behaalden in de toto van zondag zien deze hoop in rook opgaan. Vanochtend meldde zich namelijk bij de KNVB de heer Th. Warmerdam uit Hillegom, lid van de ver- eniging Concordia uit die plaats, met 14 punten. Tot nu toe is hij de enige en de kans is dus gx-oot, dat de heer Warmei-- darn rnoi-gen 154.720.- rijker is. Deze aanmelding betekent, dat de 29 deel- nemex-s met 13 punten, die aanvankelijk de eerste, deelden, het nu zullen moeten doen met de tweede prijs. De deelnemex-s met 12 punten vallen af. Advertentie APPELBEIGNETS 20 ct APPELFLAPPEN 20 ct APPELGEBAKJES 25 ct APPELBOLLEN 30 ct SNEEUWBALLEN 35 ct CROQUETTEN 30 ct BITTERBALLEN 16 ct SAUCIJZEBROODJES 30 ct Halve SAUCIJZEBROODJES 16 ct HUZARENSLAATJES 40 ct Russische eieren - Grote huzaren salades - Kaassoesjes - Kaaskoekjes - Zoute koekjes le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE HERENCOLBERTS - JACKETS Advertentie Huzarensalade p.p0.50 en 1. Zalmsalade p.p2. Russische eieren p.p2. Hors d'oeuvres p.p 4. SPECIAAL AANBEVOLEN: Oudcjaarsavondschotcl 2-3 pers. 4. Saucijzebroodjes35 ct. Pasteitjes ongevuld25 ct. Gevuld 60 ct. Echte kalfsvleescroquetten 35 ct Appelflappen 25 ct. Appelbeignets25 ct. Appelbollen35 ct. Sneeuwballen met slagroom 35 ct. Zoute koekjes, zoute noten, bittex-schotels 3.— Kaas- en hamsoesjes 100 gram 95 ct. Telefoon 6479 Oudejaarsdag kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Tagore Burcht van kracht en hechtheid, stra lende mens, wat zijt ge als het lijden tot u komt? Een kever die verpletterd wordt, een veertje in de wind. Niets. (Van onze correspondent in Londen) In Londen verluidt, dat het niet uitge sloten is dat Britse deskundigen op het gebied van geleide projectielen Frank rijk op snellere wijze dan anders mogelijk zou zijn, zullen helpen een kernmogend- heid te worden. Groot-Brittannië beschikt over de „Blue Streak" een raket met een bereik van vierduizend kilometer die zo goed als gereed is en voor het eerst in het nieuwe jaar zal worden afgevuurd. De Britten zouden in staat zijn in vrij snel tempo een projectiel van kleinere afme ting voor de Fransen te vervaardigen, dat hen in staat zou stellen hun kernbom, zo dra deze tenminste een praktische mo gelijkheid is, naar het doel te brengen. Dit is Frankrijks grootste probleem. Deze kwestie zal, naar verwacht wordt, in Londen worden besproken met gene- raal Lavaud, een van president De Gaul le's vooraanstaande deskundigen op de fensiegebied, wanneer hij volgende maand de Britse minister van Defensie, Harold Watkinson, zal ontmoeten. De Britten hopen vurig, dat Frankrijk de „Blue Streak" zal afnemen, in welk ge val het zo goed als zeker is, dat ook de NAVO dit Britse projectiel zal gaan ge bruiken, waardoor Groot-Brittannië een deel van de kosten voor de ontwikkeling van dit wapen tweehonderd miljoen pond sterling zal kunnen goedmaken. De Britten dromen reeds van een grote export van de „Blue Streak" naar het Europese vasteland. In Londen legt men er overigens de na druk op dat Frankrijk nog ver verwijderd is van ook maar iets dat op kernbewape ning lijkt, omdat het behalve de proefbom welke in februari in de Sahara zou af gaan, niet beschikt over bommen welke klein genoeg zijn om door de lucht te wor den vervoerd. Het zal nog jaren duren voor het zover is. Dit is een sterk argument voor de vor ming van een door NAVO gecontroleerd gemeenschappelijk Europees wapende pot, zoals de Britse regering zulks op het ogenblik propageert. Groot-Brittannië zal verder spoedig een overeenkomst sluiten met de Verenigde Staten voor het lenen van Amei'ikaanse raketten en satellieten voor de Britse proefnemingen in de ruim te. Een gezamenlijk ruimteprogramma is ook voor de Amerikanen aanlokkelijk om dat Groot-Brittannië over speciale meetin strumenten beschikt, welke de Verenigde Staten niet bezitten. De Haagse, schroothandelaar Louis Worms, door iviens onthullingen de schrootfraude aan het licht kwam en waarover het onderzoek thans nog gaande is. Vier jaar voor overvallen. Het ge- rechtshof te Amsterdam heeft een 40-jarige Amsterdammer wegens een overigens mis lukte poging tot beroving veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, comform het vonnist van de rechtbank. Op 2 decem ber 1958 zou hij de 75-jarige beheerder van een brandstoffenmagazijn aan de Wilgenweg in Amsterdam-Nooi"d hebben neergeslagen om hem te beroven. Toe vallig klopten twee bezoekers aan de deur, waarop de indringer het hazenpad koos. VIENTIANE (AFP) De eerste mi nister van Laos, Sananikone, heeft zijn ontslag ingediend bij koning Savang Vatthana maar deze zou hebben gewei gerd het te aanvaarden. De koning zou Sananikone echter heb ben belast met het samenstellen van een overgangskabinet in afwachting van de algemene verkiezingen op 1 april I960. (Sananikone had de leiding van de staats- gi-eep in 1958, waardoor het neutralistisch bewind, dat overeenkomstig het wapen stilstandsakkoord van Genève was opge richt, werd vervangen door een kabinet van een duidelijk anticommunistische signatuur red.). TOKIO (Reuter) Meer dan 100.000 mijnwerkers in Japan houden vandaag proteststakingen tegen de onveiligheid van de kolenmijnen. De laatste tijd zijn door gasontploffingen 29 mijnwerkers gedood en 36 gewond.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1