WILDAVOND IJmond-a^enda „Groep"-tentoonstelling geopend in jeugdgebouw te Heemskerk De koopvaart op Nieuw Zeeland Havenberichten Kijk Uit-leiders werden door het fortuin begunstigd CAFETARIA SCHAGEN Wasmachines - Centrifuges Medische verzorging LANGS SLUIZEN EN HAVENS GASGEYSERS EN GASFORNUIZEN W/O ENS DAG 30 DECEMBER 1959 7 LOENDERSLOOT Plaatwellers houden goede oudejaarsavond Posities sleepboten Bureau Wijsmuller Velsens culturele agenda in de komende week D A ra A KENNEMERLAAN 9 a CICC TEL. 5271 Betaling abonnementsgeld per giro 9^» R.-k. volleybalclub in Heemskerk G. Maas en F. J. Walda staan verloren, J. Blok stuit op onverwacht grote tegen stand. Ziehier de posities die zich maandagavond bij de IJmuidense schaakclub Kijk Uit halverwege voordeden. G. Maas redde zich echter uiteindelijk door een enorme blunder van J. Kraayenoord terwijl F. J. Walda zelfs de volle winst kon binnen halen toen zijn tegenstander T. Langedijk, kennelijk vermoeid, zijn ijzeren greep op Walda's veste kwijt raakte. J. Blok kwam ook tijdig los en won toen nog in fraaie stijl van T. Hölscher. Een gelukkige avond voor het leidende peloton dus. Slechts K. Steijn kwam op normale wijze tot winst tegen J. L. Wijd- oogen. Dat werd trouwens verwacht om dat de voortgezette afgebroken partij zeer gunstig voor Steijn stond. Walda wist kennelijk met de Schotse partij van Langedijk niet goed raad. Een variant vermijdend kwam hij in een an dere terecht die hem èn de rochade kostte en een slechte ontwikkeling bracht. Lange dijk speelde best verder en bracht een stukoffer tegen twee pionnen. De opruk kende pionnenformatie was voor Walda het sein de noodvlag te hijsen. Alle be schikbare troepen werden gerecruteerd maar zouden stellig niet voldoende zijn geweest wanneer Langedijk tot de beste voortzetting zou zijn gekomen. Nu ging via diverse afwikkelingen de kracht van de pionnen verloren en besliste het mate riële verschil alsnog tengunste van Walda. Het Spaanse gevecht dat J. Kraayenoord en G. Maas ten beste gaven kenmerkte zich door wisselende kansen. Kwam Kraayenoord het beste uit de opening, in het middenspel kreeg Maas uitstekende kansen toerr zijn tegenstander min of meer per abuis een stuk offerde. Maar Maas zat in hevige tijdnood, miste de goede voort zetting en verloor toen zelf een toren. Het hierop volgend eindspel was voor Kraayen oord glad gewonnen maar hij wist blijk baar niet goed hoe hij het moest aanpak ken. Toen hij tenslotte tot de winnende variant kwam gaf hij toch nog de halve winst weg door het te snel opspelen van een pion waardoor Maas' paard een blok kade voor de resterende pion kon opwer pen. J. Blok en T. Hölscher kwamen via Ko- nings-indische wegen in een iets betere stelling voor Hölscher. Een wat ver afge dwaalde toren vormde echter de inleiding van grote moeilijkheden voor Hölscher. Met zwaar materiaal bestookte Blok de zwarte koningsstelling die onder dit goed samenwerkend geheel tot ondergang ge doemd was. De partij tussen C. J. Gordijn en M. J. Warnez viel bij al dit levendig vertoon wat minder op. Warnez kwam behoorlijk uit de opening maar zag in zijn optimisme de ve nijnige resources van zijn rivaal niet vol doende onder ogen. Hij liep in de fuik waarna een paard van Gordijn geforceerd tot kwaliteitswinst kon komen. Het moe dige verzet dat Warnez toen nog bood was tegen een Gordijn, nu èens niet in tijd nood, uiteraard vergeefs. Door de resultaten van deze speelavond is nu duidelijk tekening in de strijd geko men. Zijn Maas, Steijn, Blok en Walda prakrtisch zeker van een plaats bij de eer ste acht, voor de resterende vier plaatsen wordt in feite nog door zes spelers gestre den, te" weten P. Lanser, C. J. Gordijn, Tj. dp Jong, A. Kistemaker, J. L. Wijdoogen en J. Kraayenoord. Met gemiddeld nog vijf partijen te spe len aleer de splitsing'plaats vindt lijkt het een kwestie van halve punten te zullen worden. T. Langedijk, M. J. Warnez en T. Hölscher zijn na hun nederlagen van maandag vrijwel uitgeschakeld voor di recte plaatsing. De stand luidt: 1. G. Maas 9 6 3 0 7 V2 2. K. Steijn 7 5 2 0 6 3. J. Blok (1) 8 6 0 2 6 4. F. J. Walda (1) 7 4 3 0 bV2 5. P. Lanser 10 4 3 3 5y2 6. C. J. Gordijn (1) 9 4 2 3 5 7.-8. Tj. de Jong 9 2 5 2 4 >/2 A. Kistemaker 9 3 3 3 iVs 9. J. L. Wijdoogen 8 2 4 2 4 10. J. Kraayenoord 8 3 1 4 31-2 11. T. Langedijk 10 3 1 6 3V2 12. M. J. Warnez 10 3 0 7 3 13. T. Hölscher (1) 8 2 1 5 2¥2 14. W. Huiser 5 0 2 3 1 15. G. L. de Haas 9 10 8 1 (1) is nog uit te spelen afgebroken partij. In groep twee begint zich een nek-aan- nek-race te ontwikkelen tussen H. v. d. Plas en H. van Nieuwenhuizen. H. v. d. Plas rekende af met J. A. Verlaak (die niet zoals in ons vorige bericht met A. Zeijl- man remise heeft gespeeld, doch gewon nen) terwijl H. van Nieuwenhuizen een punt overhield aan het belangrijke treffen met W. Doornenbal. J. Plugboer en A. v. d. Plas bleven via een remise in de veilige middenmoot. In groep 3 werd de wedstrijd tussen J. Bontebal en W. v. d. Berg als gevolg van een defecte klok tijdens de vorige ontmoe ting overgespeeld. Opnieuw trok Bontebal aan 't langste eind. J. v. d. Doel moest de halve winst prijsgeven aan de oprukkende Advertentie HEDENAVOND ENORME PRIJZEN - VELE ATTRACTIES Aanvang 20 uur Bik en Arnoldkadc 43-44 - Tel. 6564 V ELSEN-IJM UI DEN WOENSDAG 30 DECEMBER Rex, 20 uur: „Rosemarie, het meisje dei- zonde". Thalia, 20 uur: „Opium". Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, van 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Raadhuis, 9.30 tot 12 uur: Spreekuur wethouder van openbare werken. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. BEVERWIJK WOENSDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „7uster Luc". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Buiten de wet". DONDERDAG 31 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Zuster Luc". J. L. Berkhout. Eveneens tot een vredig slot werd besloten in de partijen J. Vis— S. Kistemaker en C. GravemakerA. A. Verkooijen. W. Langedijk werd in groep 4 voorlopig voor de eerste plaats uitgeschakeld nu hij tegen H. van Boekhoven ten onder ging. Nog niet tot een beslissing kwamen H. Wolthuizen en J. Kroese. C. Abspoel ver stevigde zijn positie door een overwinning op A. Schelvis. Maandagavond 4 januari zal in het Cul tureel Centrum de competitie worden voortgezet. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Het is bij de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" een goede traditie geworden in de laatste dagen van het jaar de vele vrienden bijeen te roepen voor een steeds meer gewaardeerde oudejaarsviering. Dinsdagavond werd in het gemeentelijk ontspanningslokaal de reünie gehouden voor de grote Plaatwellerij-familie, met wie de beide directeuren, de heren ir. E. F. Pe'tzei en ir. F. J. Clausen, ook nu nauw contact hadden. Voorzitter C. Luttik gewaagde van de goede gedachte van destijds om samen „oudjaar" te gaan vieren met herinne ringen aan voorbije hoogtepunten, die deze avond door de voor de eerste maal ver toonde kleurenfilm van de St.-Nicolaas- actie 1959 voor „Oosterweide" in Zaandam een bijzonder aspect kregen. Ir. Clausen vertoonde allereerst fraaie kleurendia's, die de kerststemming illus treerden, vervolgens voorjaar- en zomer bloei. Attent waren de illustraties van enige jubilarissen van dit jaar, van het gehouden zomeruitstapje en van de ge slaagde toneeluitvoeringen. Met de fraaie kleurenfilm van de voor bereidingen aan het bedrijf van het ,.Oosterweide"-kinderfeest legde de heer Roelants veel eer in. Een evenzeer geslaagd kleurenfilmpje van, het transport van een 15-tons stalen tunneloven naar en in een fabriek te Wormerveer, een produkt van de heer Schoonhoven, had aller intense belangstelling. Na de'pauze konden de zeer vele plaatwellers zich amuseren niet. het gezellige kienspel, waarvoor een grote hoeveelheid smaakvolle prijzen beschik baar was. De zeesleper „Noordholland" van Bureau Wijsmuller te IJmuiden was op 27 decem ber 400 mijl ten noordoosten van Wake Island. Het schip is met een vliegdekschip onder weg van New Orleans naar Japan. De „Zeeland" is op 24 december in IJmui den aangekomen en op 28 december uit TJmuiden naar de Noordzee vertrokken. De „Cycloop" is op 26 december te Ply mouth aangekomen, onderweg met een sleep van Southampton naar Newport. De „Friesland" was op 28 december 300 mijl ten noordwesten van Finisterre, on derweg met twee bakken van Barbados naar IJmuiden. In IJmuiden waren de „Titan", „Simson", „Hector", „Stentor" en „Nestor". De culturele agenda voor Velsen en om geving voor de week van 3 tot en met 9 januari 1960 luidt als volgt: 4 tot en met 9 januari Pieter Vermeulen museum. geopend van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw IJmuiden. 4 tot en met 9 januari Openbare Lees zaal en Bibliotheek, Plein 1945 nr. 812, IJmuiden-Oost. geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsën-Noord. geooond van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geonend van 19 tot 21 u.; woensdag 10 tot 12.30 uur. van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal geopend van 14 tot. 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur: vrijdag 10 tot 12.30 uur. van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 7 tot en met 10 ianuari Vnlièrevereniging „Fauna Felisena", tentoonstelling in het Cultureel Gebouw te T.Tmuiden. 9 januari Groninger Vereniging „Mar tinitoren". 20 uur. nieuwjaarsbijeenkomst in het gemeenteliik vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. KENNEMERS NAAR 7ANDVOORT- MEEUWEN. Tn verband met de uitwedstrijd van De Kennemers tegen Zandvoortmeeuwen or ganiseert de Beverwiikse supportersver eniging „Rood-Zwart" zondag een auto bustocht naar Zandvoort. WATERVLIET-PROGRAMMA De korfbalvereniging „Watervliet" te Velsen-noord. die reeds een „vrije" kerst had. zal het nieuwe iaar beginnen met een beperkt competitienrogramma. althans in dien de betreffende sneelvelden door het weer worden gespaard. Op „Watervliet" ontvangt Watervliet 3 het Haarlemse Nieuw Flora 2. Watervliet 4 speelt een uitwedstrijd in Haarlem tegen Oosterkwartier 4. IJMUIDEN Artsen: 1 januari: J. r. Wuite, Röntgen straal 1, tel. 4953; P. H. J. de Weerdt jr., Oosterduinweg hoek Diezestraat, tel. 6158; F, M. van Ctekelenburg, Leeuwe riklaan 52, tel. 4290; 3 januari: J. J. Wuite, Röntgenstraal 1, tel. 4953; P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K 5, tel. 4614; F. M. van Stekelenburg, Leeuweriklaan no. 52, telefoon 4290. Apotheken: Tot en met 2 januari 1960 18 uur: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403 en Apotheek Pleijler, Planetenweg 52; van 2 januari 18 uur af: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053; mejuffrouw A. C. van Saasse, Rijnstraat 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, telefoon 7949. SANTPOORT Artsen: 1 januari: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Santpoort-Dorp, tel. 8310; 3 januari: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Sant poort-Station, telefoon 8320. Apotheken: 1 januari: Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort- Noord, tel. 025608284; 3 januari: Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560—8249. VELSEN Wijkverpleging: 1. 2 en 3 januari 1960: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuw straat 34, tel. 4378: Oud-IJmuiden, ten noorden van Kennemerlaan. Marktplein, L. Nieuwstraat, Plein 1940-'45; zuster C. E. Th. Man, IJselstraat 23. tel. 8028: ten zuiden van Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, L. Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Vel- sen-Noord, tel. K 25103936: ten oosten Zeeweg, Velserbeek, Velsen-Zuid, Vel- sen-Noord; zuster Lammerts, Curacao- straat 18, Santpoort, tel. K 2560—8756: Driehuis, Santpoort-Dorp, Santpoort- Station. CASTRICUM 1 januari: arts H. J. van Nievelt. Bur- gem. Lommenstraat 10. telefoon 2354. Wijkverpleging: zuster Van Beers, Mient no. 80, telefoon 2967. 1 en 3 januari: Verloskundige mevrouw ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. 1 en 3 januari: Apotheek Ouwerkerk, Burgem. Lommenstraat-6, tel. 2500 (voor spoedgevallen ook 's nachts). 3 januari: arts H. Wieringa, Schelgeest no. 31, telefoon 2289. Wijkverpleging zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 2544. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk heeft in het Hervormd Jeugdhuis in die gemeente een tentoonstelling geopend, die wordt verzorgd door de Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars „de Groep". De expositie omvat schilderijen en beeldhouwwerken van Poppe Damave, Hans Postma, Frans Funke. Frou Verpoorten, Wim Steijn, Hans Mulder, Jan Borsum Buisman, prof. Otto B. de Kat, A. C. van Baren, Mari Andriessen, Piet van Heerden, J. Clay en Th. Mulder. De voorzitter van het initiatiefcomité Heemskerk, de heer W. F. de Wit, open de de bijeenkomst. Hij gewaagde van zijn blijdschap dat men contacten heeft kunnen leggen met de Haarlemse school, die vroeger een Karei van Mander heeft opgeleverd. „Men zal hier werk van ver schillende stromingen aantreffen. Zowel de figuratieve als de meer non-figura tieve kunst is hier vertegenwoordigd. Het is wel goed voor het begrip voor culturele waarden, dat men hier met verschillende uitingen wordt geconfronteerd." De heer De Wit betoogde, dat er ook in Heemskerk door de toevloed van nieuwe inwoners vele stromingen bestaan. Hij zei blij te zijn dat men iets kan doen voor de culturele ontwikkeling van de bevolking, waarvan een groot deel uit nieuwe ingeze tenen bestaat. Daarom dankte hij de ver tegenwoordigers van de Hoogovens voor de belangstelling. „U bent voor een groot deel verantwoordelijk voor de bevolkings toename. U kunt zien, dat wij niet bij die toename alleen stil staan. Er gebeurt ook wat." De spreker dankte tenslotte het col lege van B. en W., de kerkeraad van de Nederlandse Hervormde gemeente en spe ciaal de culturele ambtenaar mr. Tonino. Burgemeester Nielen legde er de nadruk op, dat voor het eerst een dergelijke ten toonstelling in Heemskerk wordt gehouden. „Ik ben dankbaar dat men dit initiatief heeft genomen". Het gemeentebestuur wordt groten deels in beslag genomen door de ma teriële ontwikkeling van de gemeente en daarom is het zeer blij met het initiatief, dat van de zijde van de burgerij komt. Er ontstaat een nieuwe burgerlijke sfeer, en dan zijn deze manifestaties van groot belang. We hebben ons te bezinnen op de grote grondslagen der maatschappij. Op de ethiek, religiositeit en maatschappe lijke verbondenheid en op alles wat de le vensstijl mooi kan maken." De burgemeester sprak vervolgens over de Heemskerkse schilder Maarten van Heemskerk, die door zijn eigen bevolking niet werd begrepen. Toen hij zich wilde ontwikkelen werd hij. practisch verban- HET IS DUIDELIJK dat de te Londen gevestigde New Zealand Shipping Com pany op Nieuw-Zeeland vaart. Deze maatschappij, die kantoor houdt in de Leaden- hall Street, werd in 1873 opgericht door een aantal kooplieden in Christchurch. Begonnen werd met de aankoop van vier schepen en meteen werden er vier nieuwe besteld, die speciaal voor deze vaart zouden worden ingericht. Maar ook met dit aantal schepen kon de jonge rederij het niet af. Door de steeds toenemende vraag van de landverhuizers werd dus nog een aantal andere schepen voor één of meer reizen gecharterd. Reeds in de eerste zes maanden van haar bestaan heeft de maat schappij niet minder dan 40 schepen naar-Nieuw-Zeeland uitgezonden. In de eerste drie jaar werden niet minder dan 20.670 passagiersvervoerd door 150 schepen. nen. „Maar zijn stukken hangen in volle glorie in het Frans Halsmuseum", zei de spreker, „zijn grootheid van hart is wel duidelijk gebleken toen hij na tientallen jaren toch weer naar Heemskerk terug keerde bij het vernemen van de doodstij ding van zijn vader. Toen maakte hij de schone obelisk op de plaats, waar zijn va der werd begraven." De burgemeester begroette alle kunste naars, die hun medewerking hebben gege ven aan deze tentoonstelling. Zij tonen zich met hun beste produkten van hart en hand. „Ik denk hier weer terug aan Maar ten van Heemskerk. Hij werd gedreven door zijn expressiemogelijkheden. Hij zoog zich vol met al wat het schone, dat Advertentie Erkend gas- en waterfitter hij wilde verwerken en wilde alles ontbe ren, dat hem maar zou kunnen hinderen bij het zich uitdrukken. Er is nu een ande re tijd. De waardering voor de kunste naar is gestegen, al is die waardering nog steeds niet zo groot als de elite van ons volk in het geven van schoonheid wel zou verdienen. Maar dit zal u ongetwijfeld niet weerhouden door te gaan in het weg schenken van uw gaven van hart en hand. Door deze tentoonstelling zal de Heems kerkse bevolking bij voortduring worden geconfronteerd met door anderen gescha pen schoonheid. Dat is het grote belang van deze tentoonstelling en daaraan moe ten we haar succes afmeten". De heer Poppe Damave sprak enige welgekozen dankwoorden, waarna hij de burgemeester en zijn echtgenote rondleid de. 31 december, 1 en 3 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 31 dec. 19.30 uur: ds. G. van Doorn; 1. jan. 10 uur: ds. G. van Doorn; 3 jan. 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest; 17 uur: ds. W. van Wijn gaarden. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. J. van den Berg; 1 jan. 10 uur: ds. J. van den Berg; 3. jan. 10 uur: ds. van den Berg; 19 uur: ds. H. Huis man. Gercf. Kerk, Ichthuskerk, 31 dec. 20 uur: ds. W. Diepersloot; 3 jan. 10 uur: ds. J. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Petrakerk, 31 dec. 20 uur: ds. J. van Leeuwen; 1 jan. 10.30 uur: ds. J. A. Tie mens; 3 jan. 10 uur: as. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Gerei. Kerk, Rambonnetlaan, 31 dec. 19.45 uur: ds. P. Lok; 1 jan. 10 uur: ds. P. Lok; 3 jan. 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk. 31 dec. 19.30 uur: ds. M. Vlietstra; 1 jan. 10 uur: ds. M. Vliet- stra. Chr. Geref. Kerk, 3 jan. 10.30 en 17 uur: ds. M. Vlietstra. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Cult. Geb., 3 jan. 17 uur: dienst. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 3 jan. 10 uur: bijeenkomst. Gereformeerde gemeente, Cult, geb., 3 jan. 10 en 17 uur: leesdienst. Volle Evangelie Gemeente, Geb. Cult. Centrum, 31 dec. 19.30 uur: dankdienst; 1 jan.- 10.30 uur: H. Avondmaal; 3 jan. 10 uur: in bovenzaal van „Bellevue", de heer J. de Graaf. Jehovah's Getuigen, Geb. Cult. Centrum, 19 uur: wachttorenstudie. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 31 dec. 19 uur: ds. P. J. van Schayck. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 3 jan. 10 uur: ds. P. J. van Schayck. Oud-Katholieke Kerk, 31 dec. 19.30 uur: i Nu zagen die schepen er heel anders uit dan die van tegenwoordig. Het waren klip perschepen, waarvan er enkele internatio nale bekendheid genoten door hun snel heid en ruime en gerieflijke accommodatie. De namen dezer meest geliefde schepen: Opawa, Piako, Wanganui, Rangitiki, Wal- mate en Otaki. De uitreis werd steeds gemaakt via Kaap de Goede Hoop, de thuisreis ging meestal via Kaap Hoorn. In 1883 bestond de vloot van de maat schappij uit zestien fraaie klipperschepen, terwijl de rederij bovendien al de beschik king had over enkele stoomschepen. Het eerste stoomschip, dat werd gecharterd, was de voor de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij gebouwde Stad Haarlem, welk schip in 1879 zeshonderd emigranten naar Nieuw Zeeland vervoer de. Die Stad Haarlem is nooit voor de K.N.S.M. in de vaart gekomen. De New Zealand Shipping Company was de eerste rederij die met stoomschepen een lijndienst opende tussen Engeland en Nieuw Zeeland. In 1884 verkreeg zij het mailcontract en er werd een maandelijkse dienst ingesteld met de schepen Aorarigi, Ruapehu, Tongariro en Rimutaka, alle met klippersteven, omdat dit bij de Nieuw Zee landers zo geliefd was. De vloot, werd geleidelijk uitgebreid en toen de eerste wereldoorlog uitbrak, be stond de vloot van de N.Z.S. Coy uit twin tig schepen met een inhoud van 167.556 reg. ton bruto. Na de opening van het Pa namakanaal in de herfst van 1914, was de N.Z.S. Co. de eerste rederij, die een regel matige dienst via dit kanaal op Nieuw Zeeland opende. Gedurende de eerste we- r^oo»^ccccccccco5cco3ao^corocccoMocc< cccccococo U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres- Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingev (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. reldoorlog vervoei'den verscheidene sche pen Australische troepen naar alle fronten; andere schepen, speciaal die, welke met koelruimen waren uitgerust, bewezen waardevolle diensten bij de levensmidde lenvoorziening van het moederland in de laatste jaren van de oorlog. De maatschappij kwam in 1916 onder controle van de P. O. Line. Thans telt de New Zealand Shipping Company 21 schepen, waarvan er 12 ge bouwd zijn in de jaren na de tweede we reldoorlog, zodat de vloot een behoorlijke vernieuwing heeft ondergaan. Een dezer naoorlogse schepen is hierbij afgebeeld, de Rangitane, welke in 1949 gebouwd is bij J. Brown Co. Ltd te Clydebank. Het schip meet 21.867 reg. ton bruto, is 185,70 m lang en 23,80 m breed en de diepgang bedraagt 9,80 m. Zusterschip van de Ran gitane is de Rangitoto; ze zijn de grootste schepen van de New Zealand Shipping Company. Arie van der Veer VAN GELDER-TAFELTENNISTOERNOOI Bij de papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. te Velsen-noord is al enige jaren een tafeltennistoernooi tussen de verschil lende fabrieken en kantoren van het con cern ingeburgerd. Zaterdag 2 januari 's morgens te half tien wordt deze traditie voortgezet in „Concordia". De Amsterdamse ploeg won vorig jaar de fraaie wisselbeker. Voorts zijn er prijzen voor de deelne mende ploegen en voor persoonlijke pres taties. DE ELFTALLEN VAN „NOORD" VOOR 3 JANUARI. HBCVVB (te Heemstede, 14.30 uur) VVB: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en C. Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en A. Effern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooimans. J. Kersbergen en R. Jagt. KinheimWaterloo (sportpark „Roos- wijk", 14.30 uur) Kinheim: A. van Dijk; A. Paap en R. Hatzman; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en W. Luntz; F. Smit, F. Mosk, W. Dem- mers, Th. van Vuuren en H. v. d. Plas. Dinsdag kwamen in IJniuidcn aan: Mont.ebuitre van Vlissingen; Kleine Beer, Vlissingen: Boreas. Delfzijl: Mangen, Rochester; Eemstroom, Leit.h; Helios, Vasteras; Leliegracht, Kotka: Borneo, Ant werpen; Mayfleet. Portland, cement voor Hoog ovens: Joost, Sundsvall. hout voor Zaandam; Rodenbek. Antwerpen; Pirola. Kramfors; Kala- dan. Takoradi: Francina, Hamina: Swift, Londen: Burgundia, Antwerpen; Sunnaas, Kopenhagen: Wiebolt Böhmer, Hamburg: Ludo. Rundvik, hout voor Zaandam: Zuiderkruis, Port Said: Batavier, Gefle, bijlegger IJmuiden; Este. Danzig, bijlegger IJmuiden: Erode, Rotterdam, laden Hoogovens; Bele, Kaskar: Flevo, Rotterdam; I.eliekerk. Rot terdam: Gre, Londen, papier voor Wormerveer. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Congokust van Hamburg: Flotbek, Antwerpen; Rifo An, Schiedam, laden Hoogovens: Pantera, Bremen: Hontestroom. Liverpool: Ludolf Oldendorff, Rot terdam: Karimin. Hamburg: Niagara, Ramvik. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Start naar Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Hilda Re becca. Hull, bijlegger IJmuiden: Kondor, Le Ha vre, bijlegger IJmuiden; Helga, Guernsey, bijleg ger IJmuiden; Trianca, Zwijndrecht, ledig Zaan dam; Escorpon, Cartagena, bijlegger IJmuiden: Glanowan, Antwerpen; Juno. Rotterdam, ledig Velsen: Wexlord. Boston stijfsel en stroop van Wormerveer; Ancora, Rotterdam: Albert G. Brown, Pensacola; Gronitas. Londen; Santa Mar- garitha. Gent; Trito. Rotterdam; Swallow, Londen, walsmateriaal van Hoogovens: Lavoro. Tampa, le dig Hoogovens; Leonard T., Herroe. zout van IJ muiden: Poseidon. Terneuzen: Zuidpool, Gothen burg. walsmateriaal van Hoogovens: Lagebank. Hamburg: Heriot. Leith; Ouwerkerk. Bremen; Claus Bisschoff, Aalborg; Grebbestroom, Londen; Twee Gebroeders. Rotterdam: Lizard, Londen; Roclf, Oporto: Steven. Rotterdam: Dixcove, Rot terdam; Werner Vinnen, Curacao. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Pajala naar Puerto La Cruz: Aletta Hamburg: Karsten Witt, Hamburg: Virgilia, Antwerpen; Herroe, Rotter dam: Amstelstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). HENGELAASCLUB ZET VIS UIT Het bestuur van de Heemskerkse hen gelaarsvereniging ,,'t Snoekje" is voor nemens in begin 1960 veel jonge vis in de Neksloot uit te zetten. Gepoot zullen wor den twaalfduizend stuks karper, tweehon derd kilo blei en voorn en vijftig kilo baars. OPSTELLING ADO '20 In de thuiswedstrijd tegen Velsen komt ADO uit Heemskerk in de volgende op stelling uit: Burger; Sinnige en v. Tunen; v. d. Kolk, Welboren en A. Dam; Bruins, T. Dam, Groot, De Wit en N. y, Tunen, Lof; 1 jan. 10 uur: Hoogmis; 2 jan. 19 uur: Algemene voorbereiding; 3 jan. 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Leger des Heils, 1 jan. 20 uur gebouw Leger des Heils Edisonstr. 14, bijeen komst; 3 jan. 10 uur: samenkomst geb. Edisonstraat; 12 uur: zondagsschool; 19.15 uur: Openluchtsamenkomst Kennemer laan, 20 uur: samenkomst gebouw Edi sonstraat. IJMUIDEN7OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. S. de Roest; 1 jan. 10 uur: ds. J. Dickhout; 3 jan. 10 uur: ds. J. Dickhout (7 uur: jeugddienst). Geref. Kerk, Bethelkerk, 31 dec. 20 uur: ds. J. A. Tiemens: 3 jan. 10 uur: ds. J. van Leeuwen: 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 31 dec. 19 uur: ds. G. Neyenhuis; 3 jan. 10.30 uur: ds. W. F. Monné. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 31 dec. 19 uur: J. Levensma, H. Avondmaal; 1 jan. 10.30 uur: J. Le vensma; 3 jan. 10 uur: C. van der Vlis; 19.30 uur: P. Huygens. DRIEHUIS: Evang. Lulh. Gemeente, Kapel Wester- veld, 1 jan. 11 uur: ds. J. A. Roskam; 3 jan. 9.45 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. L. Brink; 1 jan. 10.30 uur: ds. L. Brink; 3 jan. 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. H. P. Huisman; 1 jan. 10.30 uur: ds. H. P. Huisman; 3 jan. 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Vrjje Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 31 dec. 19 uur: ds. A. A. Leenhouts; 3 jan. 10 uur: ds. A. A. Leenhouts. BEVERWIJK: Maranatha, 31 dec. 19 uur: J. van Veen; 3. jan. 10 uur: H. Veldkamp. Evang. Luth. Gem., 31 dec. 20 uur: ds. J. A. Roskam; 3 jan. 11 uur: ds. J. A. Roskam. Vrije Evangelische gemeente, Koning straat 117, 3 jan. 9 uur: ds. E. Moerland. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. G. W. IJzerman; 3 jan. 10 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel 31 dec. 19.30 uur: ds. G. van Schuppen; 3 jan. 10 uur: ds. G. van Schuppen. De Opgang, 31 dec. 19.30 uur: ds. W. Oort- huys; 3 jan. 10 uur: ds. W. Oorthuys. Oosterwijk 3 jan. 10 uur: ds. M. Wendte. Jeugdkapel „De Opgang" 3 jan. 10 uur: heer H. Olivierse. Vrijz." Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 31 dec. 19.30 uur: ds. A. G. van Wijk van Alkmaar; 3 jan. geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein, 31 dec. 19.30 uurr ds. C. Meyer: 1 jan. 1Q.30 uur: ds. C. Meyer; 3 jan. 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol. Leger des Heils, Jan Alsweg, 3 jan. 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zon dagsschool; 16.30 uur: Kindersamen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 31 dec. 19.30 uur: ds. J. A. Eekhof; 3 jan. 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 31 dec. 19.30 uur: ds. M. Wendte; 3 jan. 10 uur: ds. G. C. Tromp van Alkmaar. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 31 dec. 19.30 uur: ds. j. Knol; 1 jan. 10.30 uur: ds J. Knol; 3 jan. 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. C. Meyer. CASTRICUM Ned. Herv. Gem„ 31 dec. 19.30 uur: ds. P. Salm; 3 jan. 10.30 uur: ds. P. Salm. Ger. Kerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. IJ. van der Zee; 1 jan. 10.30 uur: ds. IJ. van der Zee: 3 jan. ds. IJ. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. J. C. Remijn; 1 jan. 11 uur: ds. G. H. van Willenswaard en ds. J. C. Re- mijn; 3 jan. 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: ds. J. Bronsgeest. Adventskerk, 31 dec. 19.30 uur: ds. G. H. van Willenswaard; 3 jan. 10 uur: ds. G. H. van Willeneswaard; Jeugdhuis, 10 uur; J. F. W. Korting (jeugdkerk). Geref. Kerk, 31 dec. 20 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis; 1 jan. 11 uur: begroetings samenkomst; 3 jan. 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 31 dec. 20 uur: ds. J. J. Rebel: 1 jan. gecombineerde dienst in Haarlem-Noord; 3 jan. 9 uur: ds. J. C. Maris; 15 uur: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 3 jan. 10.13 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 3 pm, Sunday January 3rd. In Heemskerk is een vergadering ge houden met het doel om te komen tot de oprichting van een r.k. volleybalclub. Er werd een voorlopig bestuur gekozen, dat bestaat uit de volgende personen: S. Hoek stra. voorzitter: G. Kos, secretaris en W. Groot, penningmeester. Het ligt in de bedoeling om zo mogelijk begin 1960 met de training te beginnen, voorlopig onder leiding van de heer Hoekstra.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7