Kapitein Maarten De Koe gaat morgen afscheid nemen Na mooie slepersloopbaan In de vishal en op zee Uit Oostzone gevluchte wees draaide voor roofoverval op Directie Noordholland van Rijkswaterstaat Onderhandelingen over vluchten op Californië WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 8 Kapitein van „Wiema" krijgt berisping Raad komt 6 januari bijeen Burgerlijke Stand van Velsen Onverwachte oplossing R.-k. gemengd koor geeft uitvoering Motorrijder liep zware hersenschudding op Ir. A. KW. Unger volgt ir. Th. Heijblom op Ruziezaak voor de Haagse rechtbank Riva verwacht zeker het zelfde dividend TWEE JAAR ONSCHULDIG GEZETEN Tragische geschiedenis in Dusseldorp Watoetoelis Poppoh Druk van Amerikannse maatschap pijen De beurs van gisteren Amsterdamse Beurs Vandaag is kapitein Maarten de Koe voor het laatst werkzaam bij Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De man, die op zesjarige leeftijd al zei: „Ik wil kapitein op een sleepboot worden" neemt donderdagmiddag in hotel Royal afscheid van het bedrijf waarvoor hij zovele jaren met succes heeft gevaren. Het zal hem wel niet veel plezier doen, want kapitein De Koe heeft maar één hobby: varen. Al zegt hij nu, dat hij misschien toch nog wel liever had gevlogen. Het is moeilijk om een opsomming te geven van de prestaties van kapitein De Koe. Zij zijn algemeen bekend, en het zou bovendien niet zo in de geest zijn van de kapitein, die zelf altijd zegt „Het was eigenlijk niets bijzonders". Zo gaat dat nu eenmaal in dë sleepvaart. Als men directeur Arthur Wijsmuller over zijn bedrijf spreekt, zegt hij hetzelf de „We werken allemaal, of je nu in een ■ijsfabriek of op een zeesleper werktNee, zeeslepers slaan zichzelf niet op de borst. Maar dat kan niet beletten dat hun daden voor zichzelf spreken. Op de afscheidsbij eenkomst zal dan ook beslist wel het no dige worden opgehaald. Want er is over het leven van de in 1893 in Maassluis ge boren Maarten de Koe nu eenmaal veel te vertellen. Hoe hij bij Smit begon in de sleepvaart, daarna naar Wijsmuller ging en via ko lenboten, zeevaartschool, kustvaart en nog eens kolenboten weer bij Wijsmuller kwam. De zoon van een vader, grootvader en overgrootvader, die zelf schipper waren geweest, werd in 1922 kapitein op de Ba- rendszee. Het was het begin van een gro te loopbaan. Zo gemakkelijk was het overigens voor de oorlog zeker niet op de sleepvaart. Er werd weinig loon betaald, en het eigen voedingssysteem slokte nog bijna al het. verdiende geld op. Alleen de mannen, die echt van de zee hielden, bleven op den duur, en daarbij was Maarten de Koe. Va ren was nu eenmaal zijn lust en zijn le ven. en dan nog liefst op een sleepboot. De oorlog kwam. De Koe verdween met de „Amsterdam" naar Engeland en toen begon een reeks verbluffende avonturen, die legendarisch werden. 180.000 bruto re gister tonnen werden door $e sleper ge borgen. Vaak onder hevig vuur sleurde de „Amsterdam" tal van schepen voor de neus van de vijand weg. Hij bluste een brand op een met vliegtuigbenzine gela den tanker. Iedereen maakte dat hij weg kwam. Maar de Nederlandse slepers gin gen blussen en met succes. De „Amsterdam" en de „Zwarte Zee" maakten historie in die jaren. Toen de oorlog ten einde was, keerde de „Amster dam" terug. Met op een verdronken be- De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de 33-jayige kapitein T. A. B. uit Schiedam schuldig bevonden aan het stoten van diens motorschip „Wiema" (265 br.) bij het vuur van Sandsanken na bij Norrköping in Zweden. De raad straft de kapitein door het uitspreken van een berisping. De kapitein heeft fouten gemaak die hij had kunnen en behoren te vermij den, zegt de raad. De voornaamste grief is dat hij bij het geven van orders aan de jonge onervaren stuurman te vaag is ge weest. De fouten bij het geven van deze orders zijn mede oorzaak geweest van het stoten van het schip. De kapitein voerde de navigatie zonder deze in kaart te zet ten. Ditös op kleine schepen niet ongebrui kelijk, doch dit is een verkeerde praktijk, die de kapitein niet tot verontschuldiging kan strekken. f Op woensdag 6 januari komt dè raad van de gemeente Velsen in openbare ver gadering bijeen voor het behandelen van een twaalf punten tellende agenda. Bo vendien zal op die dag door de voorzitter de nieuwjaarsrede worden uitgesproken. Blijkens de binnengekomen stukken deelt de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid mee, dat het niet mogelijk is een tijdstip te noemen, waarop goedkeu ring tot de stichting van ee., centraal kan torengebouw zal kunnen worden ver leend. Het hoofd van de Theo Thijssen- school voor v.g.l.o. te IJmuiden, de heer K. Schermer heeft eervol ontslag ge vraagd met ingang van 1 febi'uari 1960. Een verzoek om eervol ontslag heeft ook gedaan de heer J. C. Hein, onderwijzer van de Clara Sternschool. De raad wordt verder voorgesteld te besluiten tot de benoeming van een onderwijzeres aan de Brederodeschool te Santpoort, perso neel aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool en van een leraar aan het gemeentelijk gymnasium „Feli- senum". De raad zal ook leden van ver schillende commissies van toezicht en ad vies dienen te benoemen tijdens de ko mende raadsvergadering. BEVALLEN: M. Schuiling-Vriend, z., Ar chipelstraat 23, Haarlem; J. Th. Wolter- man-van Bugnum, d., Plutostraat 2, IJ muiden; C. van Bugnum-Leemeijer, d Plutostraat 2, IJmuiden; C. M. Vrugt- Smoor, d., Planciusstraat 44, IJmuiden; H Wessels-Mudde, d., Jac. van Heemskerk straat 55, IJmuiden; A. Rijkers-van den Dool, d., Linnaeusstraat 159, IJmuiden: G. W. Hoedemaker-van Kleef, d., Hoofd straat 20, Santpoort: A. Korf-van Slooten, d., Planetenweg 158, IJmuiden; G. D. Quist-van der Molen, z., Koningin Wilhel- minakade 54, IJmuiden; J. A. G. Heilig- Schade, z., Kanaalstraat 154, IJmuiden; J. Rijkers-Geldorp. z., Oranjestraat 31, IJmuiden; C. M. H. de Regt-Webbe, z., Tuindersstraat 127, IJmuiden-Oost; W. E. Ouwens-Vuijst, d., Bloemveldlaan 1, Haar lem; J. van Gelder-van Spijk, d., Streng- holtstraat 16. IJmuiden-Oost; A. van Dijk- Huurman, z., Crijnssenstraat 6, Santpoort OVERLEDEN: J. van der-Steen, 50 jaar echtgenoot van J. van der Zwan, Tussen- beeksweg 34, IJmuiden-Oost; D. van Duijn 77 jaar, weduwe van M. van den Oever Pres. Krugerstraat 48, IJmuiden; J. Krab. 79 jaar. echtgenoot van P. van der Schaaf. Rijksweg 350, Santpoort; G. 't Hart. 75 jaar echtgenoot van M. de Vries, Bloem straat 100, IJmuiden. Een sleepbootkapitein komt soms voor rare dingen te staan. Kapitein Maarten de Koe kreeg eens van mensen in Maassluis het ueizoek of hij een kennis in Australiëde groeten wilde doen, als hij daar aankwam met zijn sleepboot. De kennis was al zeventien jaar weg en men had geen adres. Een beetje moeilijk, zo'n opdracht. Maar toen de sleepboot in Melbourne lag, gebeurde het onverwachte. Wie kwam er op zekere dag anders aanlopen dan jxiist die kennis? Hij had gelezen, dat er een Nederlandse sleepboot in Melbourne lag, en had 360 mijl afgelegd om dat stukje Nederland eens te zien! manningslid na alle mannen, die er ook mee waren weggegaan. Beroemde reis Na de oorlog volgden andere slepers. Kapitein De Koe commandeerde vanaf de „Soegio" de beroemde reis met de sleep boten „Beatrix" en „Margriet", een dok en een bok van Curasao naar Soerabaja. Zijn naam werd onverbrekelijk verbonden aan de namen „Falcon" en „Katingo". Later volgde de „Nyon" het Zwitserse schip, dat op de rotsen was gelopen. Ka pitein De Koe was toen al walkapitein, in welke functie hij echter meer uit dan thuis was. omdat hij op elke berging af ging. Zo nam hij ook de beslissing, dat de Nyon moest worden gebroken. Het halve schip kwam van de rotsen en werd later aangevuld tot een volledig schip. Nog pas geleden kwam het tragisch ge val van de „Port Sunlight". Ook daar was kapitein De Koe weer bij de berging van de zuiger betrokken. Maar daar komt nu een einde aan. Hij heeft een enorme ontwikkeling meege maakt. Want er is een groot verschil tus sen de sleepboten van vroeger en die van nu. Maar verder is er in het werk toch niets veranderd. De nylon heeft zijn in trede gedaan, de radio's en de radarin stallaties wekken ieders bewondering op, maar voor de mannen blijft het gelijk. Ze zien een sleep achter zich en zijn soms maanden onderweg van de ene haven naar de andere. Van de veertig jaar, dat kapi tein De Koe op de sleepboten is geweest, is hij er geen tien thuis geweest. Dat was vroeger zo en dat is nu zo. Voor een landrot lijkt dat verschrikke lijk, maar de slepers weten het voor ze aan hun werk beginnen. Vraag het. kapi tein Folkert de Jong, die juist met de „Zeeland" is teruggekeerd. „De mannen redden het wel", zegt hij, „maar het hangt van de vrouwen af". Enige tijd geleden waren die vrouwen in „Gooiland" voor het opnemen van groe ten. Daar was toen ook kapitein De Koe. Hij hield een praatje en vertelde iets over zijn ervaringen. „Het is prachtig werk, maar je moet niet bang zijn voor vuile handen", zei hij onder meer. Alle moder ne ontwikkelingen ten spijt moet er net zo hard gewerkt worden. Misschien nog harder. Want elk hulpmiddel moet ook worden bediend. Morgen is kapitein De Koe ambteloos burger. Het zal beslist niet met stille trom gebeuren. Want daarvoor heeft men te veel waardering voor deze man, die zo wars is van te veel ophef over zijn werk. Die er helemaal niet graag over praat dat hij Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau is, drager van het Kruis van Ver dienste en het Oorlogsherinneringskruis met drie sterren, en die diverse Engelse onderscheidingen heeft. Maar die houdt van zijn werk, en het daarom toch wel leuk zal vinden als er veel oude herinne ringen worden opgehaald. En dat zal mor gen terdege gebeuren. Een recente opname van kapitein Maarten de Koe, nu eens niet op een sleepboot. Onlangs hield hij voor de Wereldomroep een praatje over de zeesleepvaart, waarbij hij geïnterviewd werd door Mies Bouwman. Links de producer Godard Kal. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui- der visafslag bestond dinsdag uit 2690 kis ten, waarvan 85 tong en tarbot, 1 heilbot, 95 schol, 930 haring, 60 makreel, 415 schel vis, 280 wijting, 315 kabeljauw en gul, 10 leng, 479 koolvis, 20 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot f4.504.30, grote tong f4.504.20, grootmiddel tong f3.903.70, kleinmiddel tong f3.103.00. kleine tong 1 f3.00—2.50, kleine tong 2 f2.10—2.00, tar bot 1 f5.40—4.70. Per 50 kilo: tarbot 4 f45, grote schol f34 —33, grootmiddel scho1 f34, kleinmiddel schol f 3735, kleine schol 1 f 4439, kleine schol 2 f 4823. verse haring f 29— 21 makreel f 2316.60. grote schelvis f45 —32. grootmiddel schelvis f 3125. klein middel schelvis f 2924. kleine schelvis 1 f2619. kleine -chelvis 2 f268. wijting f269. grote gul f3027. middel gul f30 —22, kleine gul f2218. kleine koolvis zwart f 18—15.50 Per 125 kilo: grote kabeJiauw f 18872. grote koolvis zwart f7948. grote koolvis wit f78—77. Besommingen van dinsdag Een trawler met f 25.900. T.TM 28 f 26.300. RO 53 f750. KW 171 f 6600 KW 76 f3230. KW 38 f 9990. TJM 73 f 3200. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui- der visveiling bedroeg woensdag 2400 kis ten, waarvan 705 schelvis, 170 wijting, 135 gul en kabeljauw, 285 koolvis, 595 haring, 75 makreel, 80 schol, 60 varia, 160 sardien, 160 stuks stijve kabeljauw, 5000 kilo tong. KW 8 „Deining" (19 december) 100 wij ting, 230 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 115 haring, 75 makreel, 25 varia, 160 stuks stijve kabeljauw. IJM 57 „Medan" (19 december) 70 wij ting, 475 schelvis, waarvan 300 radio, 160 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 300 haring, 20 varia. KW 153 „Franciena (7 december) 180 haring. De Kleine vaart was er met 15 schepen. Prijzen van woensdag Export: Grote regels kabeljauw 100, kleine regels kabeljauw 3845, kisten grote kabeljauw 82, kisten grote zwarte koolvis 6777, grote schol 3740, middel schol 37—40. zetschol 45— 48, schol I 4551, grootmiddel tong 3.90—4.40, kleinmiddel tong 3.20 3.40, tong I 2.70— f 3.40, tong II 2.20— 2.70. Binnenland: kleine kisten kabeljauw 79—82, grote gul 31—34, middel gul 27—29, torren 24, witte koolvis 84, zwarte koolvis kleine kabeljauwmaat 48—52, koolvis I 18—21, koolvis II f 1518, lengen 90100, makreel f 2224, haring 2324, grote schel vis 3742, grootmiddel schelvis 32 36, kleinmiddel schelvis 2934, pen nen 3033, braad 2834, wijting 22—26, schol II 50—/ 54, schol III 38—48, grote tong 4.50—4.70, grote tarbot 5.706.00. Besommingen van woensdag KW 8 18.900, KW 153 2790, KW 10 2500, IJM 221 4280, IJM 207 6090. Op zee Het was slecht weer en er werd nergens gevist, omdat alle trawlers uit- of thuis- stomend zijn. Het was gisteravond overal windkracht 9. De haringvisserij bij Ierland was weer onmogelijk, zodat alle schepen nu naar huis gaan. Naar zee verti-okken zijn de „Maria van Hattem", „Haarlem", „Ariadne", „Job Gouda", „Toronto", „Allan Water'. Voor donderdag IJM 32 „Elie Chenévière" met 250 schel vis, 100 haring, 50 wijting, 25 gul en ka beljauw, 80 koolvis. 35 radio, 20 diversen, 340 stuks stijve kabeljauw. Vermoedelijk komt ook de SCH 261, maar het is eveneens mogelijk, dat dit schip na zondag lost. Heemskerk Het verleden jaar opgerichte r.k. Ge mengd koor Heemskerk heeft een uitge breid repertoire ingestudeerd. Het uit vijf tig leden bestaande koor zal op 7 januari een concertavond verzorgen. Onder leiding van de dirigent Gerard Barbanson zullen in het Marquette-theater werken worden uitgevoerd van W.A. Mozart, Orlando di Lasso, J. Brahms en F. Chopin. Solistische medewerking wordt verleend door Mar- gret Honig, sopraan; Tine v. d. Laan, alt, Henk Marcker, tenor en Hein Koelman, bas. GEEN SPREEKUUR De wethouder van onderwijs, de heer II. de Boer, heeft, ook als lpco-burgemees- ter van Velsen, op maandag 4 januari 1960 geen spreekuur. Op de Driehuizerkerkweg te Velsen is dinsdag de bestuurder van een motorfiets door de gladheid van het wegdek geslipt en tegen een stilstaande bestelauto ge reden. Met een zware hersenschudding en een diepe snij wond in een der benen, is het slachtoffer in het AntoniusziekenhuiS te IJmuiden-Oost opgenomen. Op de Orionweg te IJmuiden is tijdens de zware regenval op dinsdagavond eeri negentienjarige kantoorbediende met zijn fiets tegen een stilstaande vrachtauto ge reden. Doordat er regenwater op zijn bril zat, had de fietser niets kunnen zien. De ongevallendienst heeft de jongeman, die lichte ontvellingen had opgelopen, naar zijn huis vervoerd. Bjj Koninklijk Besluit is de hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat ir. A. K. W. Unger uit Rotterdam met ingang van 1 maart 1960 benoemd tot hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat ter standplaats Haarlem. Met ingang van de zelfde datum is hij belast met de dienst in de directie Noordholland van de Rijks waterstaat. Ir. Unger volgt ir. Th. Heij blom op. aan wie met ingang van 1 maart eervol ontslag is verleend wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Ir. Unger is op 29 maart 1905 in Delft ge boren, waar hij de h.b.s. doorliep en aan de Technische Hogeschool ging studeren. In 1931 verliet hij deze hogere onderwijs instelling als civiel ingenieur. In hetzelfde jaar trad ir. Unger bij de Rijkswaterstaat in dienst, waar hij bij de directie wegen in verschillende standplaatsen werkzaam was. Van 1946 tot 1949 was hij geplaatst bij de generale directie van de Rijkswa terstaat en van 1949 tot 1 januari 1952 bij het arrondissement Arnhem. Van laatstgenoemde datum af tot op he den is ir. Unger werkzaam in Rotterdam bij het arrondissement Rotterdamse Wa terweg, in de rang van hoofdingenieur A. Getuigen lieten uit angst verstek gaan De Haagse rechtbank heeft zich enige uren bezig gehouden met het behandelen van een zeer onverkwikkelijke ruziezaak, die de gemoederen in de Engelenburg straat in Den Haag al sinds september be zighoudt. In de nacht van 17 op 18 septem ber kwam de oude vijandschap tussen een 22-jarige gipsgieter en een 33-jarige por tier tot uitbarsting ten gevolge waarvan de portier met verscheidene beenbreuken en een verbrijzelde enkel in het ziekenhuis belandde. De gipsgieter was ten laste ge legd dat hij de portier met zijn auto heeft trachten dood te rijden en dat hij zijn slachtoffer vervolgens zwaar heeft mis handeld. Hoe gespannen de sfeer tussen beide partijen en hun respectievelijke ken nissenkring. nog steeds is, bleek tijdens de rechtzitting onder meer uit de verklaring van verdachtes verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk. Deze zei dat drie getuigen in deze zaak geen verklaring durfden af te leggen, omdat zij door de aanhang van de portier herhaaldelijk zouden zijn be dreigd. Een getuige zou zelfs op straat zijn „afgetuigd". De portier zou hebben aangekondigd de verdachte van kant te zullen maken, indien de rechtbank hem niet tot ten minste vijf jaar veroordeelt. De verdachte ontkende de portier met zijn auto te hebben aangereden. Hij had de portier „slechts" geschopt, geslagen en met een judogreep over zijn schouder op straat gesmakt, zei hij. De portier verklaarde dat de verdachte hem met de auto omver gereden had en hem daarna met een bandenlichter had ge slagen. Hij ontkende pressie op andere ge tuigen te hebben uitgeoefend. Ter zitting werden twee artsen als ge- tuige-deskundigen gehoord. Eén van hen verklaarde dat de enkel van het slachtof fer naar alle waarschijnlijkheid door over rijding verbrijzeld is. Zowel de officier van Justitie als de ver dediger deden afstand van een vrouwe lijke getuige, die wel in het rechtbankge bouw aanwezig was, doch die geen verkla ring durfde af te leggen uit angst voor re presailles van de zijde van de portier. Twee andere getuigen waren niet versche nen om dezelfde reden. Een van hen, een juffrouw die bij de verdachte in de auto had gezeten en die tegenover de politie had verklaard dat het slachtoffer niet was aangereden door de verdachte, was zo bang voor de portier, dat zij zonder ach terlating van adres was verhuisd. De of ficier van Justitie was van oordeel dat de ze getuigen toch door de rechtbank ge hoord zullen moeten worden .De verdere behandeling van de zaak werd daarom aangehouden tot 19 januari. JUBILEA BIJ WIJSMULLER Op donderdag 31 december zullen vier personeelsleden van n.v. Bureau Wijsmul ler, die veertig jaar in dienst van de maat schappij zijn, worden gehuldigd. Het zijn de heren A. Broek (28 decem ber). J. Rob (28 december), W. Wolvers (7 november) en W. Zwartveld (8 decem ber). De huldiging begint om kwart over drie in hotel Royal te IJmuiden. De algemene gang van zaken bij de Riva n.v. in 1959 mag bevredigend ge noemd worden. De omzetten in automo bielen zijn hoger dan het vorig jaar en een steeds toenemend aantal autobezitters be zoekt de zeer moderne Opel-werkplaatsen. De voor uitkering beschikbare winst zal zeker voldoende zijn om hetzelfde divi dendpercentage als het vorig jaar uit te keren. Begin 1960 zal de modernisering van de Chevrolet-bedrijven in Amsterdam en Den Haag gereed komen, hetgeen be langrijke investeringen gevergd heeft. Ook voor 1960 staan belangrijke investeringen op het programma, onder andere de ein- fase van de bouw van het Opel-bedrijf te Amsterdam. Het uitstaande aandelenkapi taal werd in 1959 niél gewijzigd en er zijn op het ogenblik geen plannen voor kapi taalsuitbreiding. De vooruitzichten voor 1960 zijn voor de bedrijven gunstig. De verkoop van automobielen zal, mede ge zien de reeds gebleken belangstelling voor de Chevrolet Corvair. verder stijgen, zo deelt de directie mede. (Van onze correspondent in Bonn) Uit de gevangenis te Munster is dezer dagen de 30-jarige voormalige Sudeten- duitse vluchteling Rupert Probst ontsla gen: ruim twee jaar heeft deze ongelukki ge man onschuldig tuchlhuistraf opge knapt voor twee misdaden, waarmee hij niets te maken heeft gehad. Probst was twee jaar geleden te Dusseldorp gearres teerd. Hij werd op grond van verklarin gen van de thans 21-jarige Harald Evers uit Dusseldorp in februari 1958 wegens een roofoverval tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld, hoewel hij steeds hardnekkig had ontkend ook maar iets te maken te hebben gehad met de overval. Evers zelf, die volgens de rechtbank te Dusseldorp een geloofwaardige verklaring over Probst zou hebben afgelegd, kwam er met vier jaar tuchthuis af. Maar bij het begin van de adventtijd kreeg Evers plotseling berouw. Hij bekende enige weken geleden tegenover een evangelisch geestelijke, dat Probst niets met deze misdaad te doen had gehad en dat hij voor Probst be lastende verklaringen had afgelegd om twee misdadigers te dekken! Daarop on derzocht men te Dusseldorp dit geval nog eens haarfijn, waarna men Probst twee jaar en drie dagen na zijn arrestatie vrij liet. De ongelukkige heeft thans recht op een grote schadevergoeding, maar denkt er voorlopig alleen maar aan hoe hij weer aan de slag kan komen. Ongelukkig leven Probst heeft tot dusver weinig geluk in zijn leven gekend. Hij werd als wees op gevoed en woonde tot 1957 bij een tante in Oost-Duitsland. Op 16 december 1957 toen hij pas een paar dagen in West-Duitsland was na zijn vlucht uit Oost-Duitsland ont moette hij toevallig op het station van Dus seldorp een hem onbekende jongeman, die hem vroeg een paar kledingstukken naar de bank van lening te brengen. De jonge man beweerde nog geen 21 jaar te zijn en geen geldig persoonsbewijs te bezitten, waarmee hij tegenover de chef van de bank van lening de kledingstukken in pand zou kunnen geven. Probst was wel zo goed om dit onschuldig lijkende karweitje op te knappen, maar in het pandhuis stelde men direct vas'. dat de kleren afkomstig waren van de staatssecretaris Bellinger in Dusseldorp, in wiens huis enige dagen te voren een inbraak was gepleegd. Probst werd gepakt en niemand geloofde zijn ver haal van de jongen, die hem de kleren in handen had gestopt.Hij werd wegens heling tot zes weken veroordeeld. Twee dagen voor zijn vrijlating werd Probst opnieuw van een misdaad beticht: te weten van een roofoverval op een spaar bank, nabij Dusseldorp, welke een paar dagen voor de inbraak bij de staatssecre taris door drie man zou zijn gepleegd. Men had reeds de toen 19-jafige Evers „Het is best mogelijk dat de n.v. Cul tuur-Maatschappij „Watoetoelis Poppoh" te Den Haag samen gaat wei-ken met de Senembah-Maatschappij te Amsterdam. Er staat echter nog niets vast. Mochten er echter ooit plannen bestaan om samen te werken in een of ander object, dan zul len deze aan aandeelhouders worden voorgelegd. Ook zal de mogelijkheid om tot een verdere terugbetaling op het aan delenkapitaal over te gaan, worden onder zocht", aldus heeft de president-commis saris van „Watoetoelis Poppoh", de heer G. E. van der Werff Sr., in de buitenge wone vergadering desgevraagd medege deeld. WASHINGTON, (Reuter) Zeven janu ari beginnen te Washington Amerikaans- Nederlandse luchtvaar londerhandelingen, waarby de Amerikaanse vertegenwoordi ging onder leiding' zal staan van Douglas Dillon, onderminister van Buitenlandse Zaken en een deskundige op economisch gebied.(Waarschijnlyk Laurence C. Vars, directeur van het bureau voor transport en verbindingen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken), Van Nederlandse zydc zal men trachten landingsrechten te verkrijgen in Los Ange les. Waarnemers te Washington zyn van mening dat de Nederlanders het getij tegen hebben, doch aan de andere kant wagen zy zich ook niet aan een voorspelling be treffende het resultaat der onderhande lingen. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen zijn krachtig tegen inwilliging van het Nederlandse verzoek gekant, daar zij menen dat een betrekkelijk klein land als Nederland weinig in ruil heeft aan te bie den. Zij voeren aan dat Schiphol de enige grote internationale luchthaven in Neder land is en dat de Verenigde Staten daar reeds landingsrechten bezitten. Verder zeggen zij dat Nederland, in ver houding tot zijn inwonertal, reeds een „on evenredig deel" van de internationale lucht vaartmarkt heeft veroverd. Zij wijzen er op dat de Verenigde Staten Nederland in april 1957 landingsrechten te Houston, Texas en Miami hebben verleend en dat de K.L.M. reeds landingsrechten in New York bezit. Nederland heeft vanuit Los Angeles zelf echter nieuwe steun voor zijn streven ge kregen. De Kamer van Koophandel aldaar heeft namelijk verzocht om meer inter nationale luchtvaartverbindingen met an dere landen, waaronder Nederland. Amb tenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeggen dat bij de vaststelling van het Amerikaanse stand punt met deze wens van Los Angeles reke ning zal worden gehouden, doch welinge lichte waarnemers betwijfelen of dit ge wicht in de schaal z.'leggen. RECEPTIE BURGEMEESTER BEVERWIJK De burgemeester van Beverwijk zal te- gelegenheid van de jaarwisseling een re ceptie houden op vrijdag, 1 januari 1960 van 11.30 tot 13 uur, ten stadhuize. voor deze misdaad gearresteerd en dat was volgens Probst de jongen, die hem de kleren had gegeven. Men geloofde hem evenwel wéér niet! Evers zelf bekende vlot de overval gepleegd te hebben, ontkende Idat er nog twee anderen aan hadden deelgenomen en wees Probst als enige me dedader aan. Zij werden beiden veroor deeld en naar Munster overgebracht om daar hun straf uit te zitten.... Tot, twee jaar en drie dagen later, Evers het niet meer voor zich kon houden en bekende dat Probst de verkeerde man was en dat er nog twee schuldigen op vrije voeten lie pen AMSTERDAM AKU zette de vaste tendentie verder voort en noteerde bij de opening 465, tegen een vorige slotprijs van 457 Vz- De rayon aandelen behaalden de grootste geregi streerde omzet van nominaal 531.000. Ook gisteren was de belangstelling, vooral bij de opening, wederom groot. De koers steeg tot 467 op aanhoudende vraag voor West- Duitse rekening. De rayonaandelen ver lieten de markt op ci'-ca 465. In de morgen uren was voor de aandelen 456 tot 465 be taald. Kon. Olie, die in WalP Street een fractie hoger noteerde, kwam een paar dubbeltjes boven de voorgaande slotkoers uit op 163,20. De aandelen noteerden boven pariteit New York. Philips en Unilever onder gingen, in een zeer kalme markt, een kleine koerscorrectie. Philips schommelde rond de 815 tegen als vorige slotprijs 819%. De preferente aandelen Philips werden vrijwel onveranderd geadviseerd. Unilever moest de gehele winst van de vorige dag afstaan bij een notering op 808. Tegen het einde van de markt werd 806 gedaan. In dit verband werd ook Calvé lager ge adviseerd. Nationale handelsbank opende op 182 en steeg tot 185 op welk niveau de aandelen de markt verlieten tegen een vo rige slotkoers van 186%. Dat de scherpe koersstijgingen in de scheepvaartwaarden van de vorige dag gepaard gingen met flinke omzetten bewijzen de onderstaande geregistreerde nominale omzetten: Van Nievelt met 262.200, Scheepvaartunie 201.000, K.N.S.M. 158.000, Holland- Amerika Lijn 103.000 en Van Ommeren met 86.000. De handel in deze sector was stiller doch er werd nog steeds gedurende de gehele middag ruim gehandeld. De markt hield zich in deze sector heel goed, na de forse koerswinsten van daarvoor. Merendeels schommelden de gedane prij zen rond het vorige slotniveau. Van de leidende cultures ontmoetten certificaten Deli enige vraag. Staatsfondsen kalm met onbetekenende koersverschillen. De West- duitse beurzen waren voor enige speciali teiten zeer vast. Aandelen n.v. De Vriend schap maatschappij tot exploitatie' van on roerende goederen, werden op last van het beursbestuur niét genoteerd in verband met een bod op deze aandeleri a 210 per cent, tegen een laatst gedane notering van 174 percent. Hoogovens op een nieuw hoogterecord namelijk 870, tegen de vorige dag 830. Grootbanken vrijwel onveranderd en de aandelen Antilliaanse Verffabriek een paar puntjes lager evenals Cobra. Pro longatie 3 percent. (ANP) Van een totaal van 455 verhandelde fondsen waren 217 (47.7 percent) hoger, 138 (30.4 percent) lager en 100 (21.9 per cent) gelijk. (A.N.P.) NEW YORK De beurs van New York sloot over het algemeen hoger, met elektronische fond sen, olie en metalen aan de top. Kennelijk besteedde men niet al te veel aandacht aan het feit dat de geschillen tussen werk gevers en werknemers in de staalindustrie groter zijn geworden. Tegen sluiting ble ken verschillende staalwaarden kopers te kunnen vinden. Carpenter en Youngstown stegen elk ruim een dollar, Lukens ging iets minder omhoog. Winstneming was oorzaak dat enkele aandelen iets daalden. Tegen sluitingstijd steeg de vraag echter opnieuw en de koersen stegen dienovereen komstig. Polaroid, dat de vorige dag aan zienlijke verliezen boekte, had een „come back" van meer dan 6 dollar. De totale omzet was 3.020.000 aandelen. Van 1.249 verhandelde fondsen waren 524 hoger en 493 lager. Het industriegemiddelde kwam van 669.77 op 672.23, dat van spoorwegen van 153.32 op 153.72 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.14 op 87.29. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 %°/o Nederl. '47 92 X 3% Nedl. 1962/64 987/io Woningbouw 6 °/e 109VÏ Pr. A'dam '56 I.. 80 <4 Pr. A'dam '56 II.. 88 Pr A'dam '56 III 88 X Pr. R'dam '52 I.. 87 X Pr R'dam '52 II.. 86 Pr R'dam '57.... 97Vz A.K.U 464 476 Calvé Delft 770 Van Gelder Zonen 261 X K N Hoogovens'. 870 Nederl. Ford 400 N Kabelfabriek. 450 gew.Philips Gloeil. 812X 814 Pref.PhilipsGloeil. 323' /s Unilever 804 X 804 Wilton Fyenoord 230 Werf Gusto 170 Dordtsche Petrol. 765 X Kon. Petroleum.. 163.20 f 167.60 Billiton 363'/2 A'dam Rubber. 118X K.L.M 113.— Holl. Amer. Lijn.. 184 X K.N.S.M 203 N. Scheepv. Unie 179'/j v. Nievelt Goudr. 175 X Phs. v. Ommeren 269 X H.V.A. 159V2 Delimaatschappij f 184.— Amsterd. Bank 329 X Nat. Handelsbank 185 X Ned. Handel Mij.. 249 X Rotterd. Bank 291 X Twentsche Bank ">61 Anaconda Copper 63 X Bethlehem Steel 53 XS U.S. Steel 97 X Genera] Motors.. 54% Shell Union 81 Tidewater 24'/,.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8