Nederlandse artsen gaan slachtoffers helpen Ex-SD'er A. Berends uit Deventer weggejaagd Kort en Morgen aanzienlijk kouder Senatoren dringen aan op regeling inzake de magnetiseurs Sloop Berlage's beurs en bouw een nieuwe Man steekt zijn ex- echtgenote met mes Maastrichtse vrouwen stalen voor 10.000 bijeen NEVEDA WOL Jffiïlfe aPart Verongelukte monteur werd niet vermoord Regering moet aandacht besteden aan het nozemprobleem Pool smokkelde sigaretten om kerstinkopen te doen Veehandelaar dreigde met tafelmes Hij beweert het verblijfsverbod niet begrepen te hebben Ouders gestraft voor dodelijke mishandeling van 4-jarig kind Duizend gulden voor zeven weken arrest Duitsers visten binnen de 3-mijls-zone Bezorgdheid over de Scheveningse haven DINSDAG JANUARI 1960 2 Het spijsolieschandaal in Marokko Vrouwen! Ir. Snijdersadvies: 'n klasse' Sectie wees uit: Wens van senatoren: Twee-en-half jaar voor stiefvader, zes maanden voor de moeder Eén veroordeeld, zes vrijgesproken De K.N.Z.H.R.M. in 1959 Maandagmiddag zijn van Schiphol dries Nederlandse medici naar Rabat in Ma rokko vertrokken, teneinde aldaar de re validatie van de slachtoffers van de spijs olievergiftiging ter hand te nemen. Het waren prof. dr. T. Reddingius. oud-hoog leraar te Djakarta, en de fysiotherapeu ten mej. H. C. van der Meer en de heer J. B. van Seters. Zij zijn hiertoe in staat gesteld door de Nederlandse regering en maken de reis in het kader van de door het Internatio nale Rode Kruis georganiseerde hulpver lening bij deze ramp, die meer dan 10.000 slachtoffers heeft geëist. (Gewetenloze handelaren hadden zoals men zich her inneren zal. spijsolie gemengd met afge werkte machine-olie). Namens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wenste de directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, het team veel succes toe, zoals hij zei „juist omdat het recht op ge neeskundige hulp zich niet laat begren zen, aangezien dit recht overal ter wereld even groot is". Mr. F. H. A. de Graaf, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, legde in zijn afscheidswoord de nadruk op de dienen de taak van de medici, en zei trots te zijn op landgenoten die bij een dergelijke ont zagwekkende ramp direct bereid zijn te helpen, zonder hun persoonlijke belangen te laten gelden. Totaal zullen dertig buitenlandse thera peuten hun krachten wijden aan het her- Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnver- drijver. Togal is veilig voor hart. nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. In het Voorlopig Verslag inzake de be groting van Justitie vragen vele Eerste Kamerleden de aandacht van de minister voor het vraagstuk der magnetiseurs. Zij vestigen er de aandacht op dat de minister niet had weersproken dat er waarschijn lijk „ongeveer zesduizend overtredingen per dag (van de wet op het onbevoegd uit oefenen der geneeskunst) plaats vinden". Men was voorts getroffen door een uitla ting van de minister, behelzend dat „het openbaar ministerie zelf moet trachten, hier redelijke wegen te vinden." De Ka merleden zouden in dit verband willen we ten of het vervolgingsbeleid nu geheel wordt overgelaten aan het subjectieve, persoonlijke inzicht van de officieren van justitie individueel, of dat er objectieve, voor het gehele land geldende criteria be staan. Men vreest, dat het thans gevoerde beleid ertoe leiden zal, dat juist degenen onder die magnetiseurs die hun begaafd heid tot het genezen van zieken met suc ces gebruiken, het slachtoffer zullen wor den. „Zullen deze succesrijke magneti seurs gebracht kunnen worden onder de regeling, vervat in het wetsontwerp op de paramedische beroepen, zo vragen de Ka merleden in kwestie, „of is de minister an ders bereid, met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken wettelijke maatregelen te treffen om aan de heersende onbevredi gende toestand een eind te maken? De beurs van Berlage afbreken en op de zelfde plaats een nieuwe beurs bouwen, bestaande uit drie kantoorgebouwen, ge scheiden door twee beurshallen, met on der de grond parkeergarages en aan het Damrak een winkelgalerij, dat is het plan dat de directeur van de gemeentelijke dienst der haven- en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, aan B. en W. van Amster dam heeft voorgesteld. Het standpunt van ir. Snijders is neergelegd in een nog niet openbaar gemaakt rapport. Verleden jaar kreeg hij de opdracht, zijn mening te ge ven over drie mogelijkheden ten aanzien van het gebouw: het scheurende beursge bouw restaureren, de gevels behouden maar het intérieur volkomen modernise ren en het huidige gebouw door een nieuw te vervangen. Ir. Snijders stelt dat het oude beursge bouw niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd en dat een zeer kostbare restauratie dit euvel niet verhelpen zou. Inwendige modernisering is volgens hem haast niet mogelijk, terwijl de kosten in dat geval enorm zouden stijgen, omdat de vernieuwing van de fundering toch ook no dig schijnt. Bovendien meent de heer Snijders dat deze kunstgrepen dr stijl van het bouwwerk zo zouden verminken, dat men niet meer van Berlage's beurs zou kunnen spreken. Rest dus: slopen en een nieuwe beurs bouwen. Volgens ir. Snijders zou er van particuliere zijde zoveel be langstelling bestaan voor een nieuw beurs gebouw, dat het mogelijk is, een n.v. te stichten waarin de gemeente deelneemt voor een bedrag dat gering is ten opzich te van de hoge sommen, die met de an dere oplossingen zijn gemoeid. Maandagmorgen omstreeks zes uur heeft de 51-jarige arbeider S. van der H. uit Kollummerzwaag (Fr) zijn echtgenote, van wie hij al enige tijd gescheiden leefde, bij een bushalte in het dorp aangevallen en met een mes in de kaak gestoken Het slachtoffer, de 46-jarige W. W. van K. uit Kollummerzwaag, viel hevig bloedend neer en werd pas een kwartier na de aan slag door de chauffeur van een postauto op de weg liggend aangetroffen. De dader heeft zichzelf aangegeven bij de politie in Quatrebras. De chauffeur van de postauto bracht de vrouw naar een arts. Nadat zij behandeld was kon ze huiswaarts keren. tel van de slachtoffers. Zij zullen hun werk onder voor hen zeer ongewone om standigheden moeten uitoefenen. De meeste patiënten zijn mohammedanen hetgeen, zoals d heer Van Seters opmerk te, met zich meebrengt, dat men de wes terse revalidatiemanieren waarschijnlijk niet op deze mensen zal kunnen toepas sen. Daarbij komt nog dat het grootste deel van de patiënten ondergebracht is in tenten en hangars, veelal onder zeer primitieve omstandigheden. Professor Reddingius sprak de hoop uit, dat het werk vruchten zal afwerpen, en verzekerde, dat het team alles in het werk zal stellen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. „Er zijn patiënten die wij bin nen enige maanden van hun verlam mingsverschijnselen kunnen afhelpen", zo zei hij, „maar velen zullen wij mis schien niet meer kunnen redden, omdat de verlamming hen in te ernstige mate heeft aangetast". De Maastrichtse recherche heeft een reeks winkeldiefstallen opgehelderd. Voor een waarde van 10.000 aan gestolen goe deren kon worden opgespoord. In Maas tricht werden al maanden lang winkel diefstallen gepleegd zonder dat men de daders kon opsporen. De recherche kreeg 't eerste houvast toen in Eindhoven in een van de grote magazijnen twee Maastricht se mijnwerkersvrouwen op heterdaad bij diefstallen betrapt werden. Zij hadden toen maar een kleinigheid bij zich. De Eindhovense politie, die de vrouwen op vrije voeten liet, wist niet dat zij die mor gen reeds aan een derde rooftocht in het magazijn bezig waren: de buit van de eerste keren was al afgeleverd aan een auto welke voor het magazijn wachtte en die bestuurd werd door de zoon van een van de vrouwen. Deze bestuurder ging, toen hij merkte dat de twee vrouwen be trapt werden, er snel vandoor. De Maastrichtse recherche heeft de dief stal in Eindhoven gecombineerd met het feit, dat veertien dagen tevoren dezelfde vrouwen in Vaals aan de grens waren aangehouden. Zij waren toen in het bezit van textielgoed, dat klaarblijkelijk van diefstal afkomstig was. Maar de Akense politie kon toen geen bewijzen vinden van diefstal. De vrouwen hebben een jaar lang op ge zette tijden rooftochten in Maastricht, Luik Aken, Heerlen en Eindhoven gehouden. De brutaliteit om in Eindhoven drie keer achter elkaar te gaan stelen in het zelfde gebouw werd hun noodlottig. Voor de recherche heeft het onderzoek der aan vankelijk alles ontkennende vrouwen gro te moeilijkheden opgespoord, maar toen een deel van de buit bij vrouwen in Maas tricht- en Nuth. die als heelst'ers optraden, was ontdekt, kwamen de bekentenissen los. Het opsporen van de hérkórhsf der ge stolen goederen was niet altijd even ge makkelijk. Men heeft soms aan de hand van een snippertje van een prijskaartje de fabrikant en de firma moeten nagaan en daarmede kunnen vaststellen waar deze goederen werden gestolen. De drie vrou wen, de bestuurder van de auto die de rooftochten vergemakkelijkte, alsmede twee van de voornaamste heelsters, zijn opgesloten. Advertentie axmmrnnw •gflj spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes- borduurkaartjt Bij de gerechtelijke lijkschouwing van Belgische artsen op het stoffelijk over schot van de 39-jarige Maastrichtse mon teur J. W. Weerts uit Maastricht, die in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in het kanaal Luik-Maastricht is ge reden nabij de Belgische grensgemeente Ternaaien, is geconstateerd dat het li chaam van de dode geen ernstige verwon dingen vertoonde. De man is verdronken. Dit in tegenstelling tot het aanvankelij ke vermoeden dat de man zodanig gewond was dat hij reeds overleden was voordat hij met zijn auto in het water terecht kwam. De in verband met dit ongeval aan gehouden 27-jarige monteur L. R., wonen de in Lixhe bij Maastricht, heeft erkend, in de startende auto van W. naast de be stuurder te zijn gesprongen. In de auto heeft toen tussen beide mannen een wor steling plaatsgevonden maar R. heeft ont kend, W. geslagen te hebben. De justitie houdt rekening met de moge lijkheid dat het slachtoffer per ongeluk tijdens deze worsteling te hard op het gas pedaal heeft gedrukt en zodoende de auto met een vaart in het water heeft doen be landen. De eigenares van het café, waarin de ruzie tussen het slachtoffer en de Belg R. is ontstaan, heeft maandag tegenge sproken, dat de heer Weerts haar zou heb ben beledigd. Volgens sommige Belgische persberichten zou hierdoor het menings verschil, dat met de dood van de Maas trichtenaar is geëindigd, zijn ontstaan. Naar het parket in Tongeren verder me dedeelde wordt R. in hechtenis gehouden op beschuldiging van doodslag. Tegenge sproken werd, dat nog verdere arrestaties in deze zaak zijn verricht, zoals in Bel gische persberichten is gemeld. In het voorlopig verslag over de begro ting van Justitie vragen leden van de Eer ste Kamer aandacht voor het probleem van de zo genoemde nozems. Zij achten dit een ernstig probleem van deze tijd. Zij zijn van mening dat dit vraagstuk niet in de eerste plaats vanuit de sfeer van het ministerie van Justitie benaderd moet worden, maar dat hier ir. het bijzonder taken liggen voor de ministeries van Maat schappelijk Werk en van Onderwijs Kuns ten en Wetenschappen. Verscheidene le den menen dat de jeugdcriminaliteit in de toekomst in belangrijke- mate zou vererge ren indien niet tijdig, meer dan tot dus verre, aandacht aan de preventie zou wor den besteed. Deze leden menen dat het ministerie van Justitie in deze ook een taak heeft. Voorts had, zo betoogden zij, een recente strafzaak voor de rechtbank te Amster dam (de zaak-„Magere Josje") aan het licht gebracht dat. ook ten opzichte van volwassenen veel curatief en preventief werd met medewerking van het ministe rie van Justitie dient te worden verricht. Zij vroegen of de politie niet kan ver hinderen dat sommige individuen uit de onderwereld een zodanige terreur uit oefenen dat minder kwaadwillenden daar door in grote moeilijkheden worden ge bracht. Om kerstcadeautjes te kopen voor zijn vrouw, kind en vader smokkelde een 28- jarige Poolse matroos van het vissers schip Slupia dat in december in IJmuiden lag. 5400 Amerikaanse sigaretten. Hij werd gearresteerd en moest de feestdagen in een vreemd land in het huis van bewa ring doorbrengen. Vanmorgen stond hij terecht voor de Haarlemse economische politierechter mr. H. G. Rambonnet. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda eiste vier weken gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van de sigaretten. De Pool werd veroordeeld tot 25 dagen en verbeurdverklaring. De officier van Justitie zei dat verdach te in enkele maanden de derde Pool is die wegens overtreding van het deviezenbe- sluit terecht staat. De raadsman, mr. J. Roggeveen, ver zocht om een gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Hij wees er op dat men verdachte na zijn te rugkeer in Polen eventueel nog zal vervol gen wegens het benadelen van de Poolse volksgemeenschap. De politierechter antwoordde dat on middellijke invrijheidstelling geen zin heeft. Verdachte zou dan in een politiecel moeten wachten tot de vreemdelingenpo litie gelegenheid krijgt hem op een Pools schip te zetten. IIaarlemse politierechter Geldboete en voorwaardelijke gevangenisstraf „Ik kan .je wel vermoorden," zou een 57-jarige veehandelaar uit Vijfhuizen op 10 november hebben gezegd tegen een 26- jarige vertegenwoordiger uit Nieuw-Ven- nep en hij hield een mes in zijn opgehe ven hand. Dit was de uitbarsting in een meningsverschil tussen beide mannen, waarvan de slotfase zich maandag voor de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer- werda afspeelde. Er was een kwestie geweest over var kens. Toen de vertegenwoordiger op die novemberdag een klant bezocht ontmoet te hij de veehandelaar weer. Er vielen woorden. De veehandelaar wond zich steeds meer op. „Kom mee naar buiten, dan zal ik je aan riemen snijden," zou hij volgens de vertegenwoordiger onder meer hebben gezegd. In de kamer van de klant zat een zestienjarig meisje te eten. Eerst gooide de veehandelaar een koffiekop naar de vertegenwoordiger. Deze bukte en het kopje sloeg kapot tegen de muur. Toen greep de veehandelaar het tafelmes van het meisje en over wat hierna gebeurde zei de vertegenwoordiger als getuige voor de politierechter dat de veehandelaar niet heeft gestoken, maar dat hij, getuige, zich bedreigd voelde. Het meisje zag kans de veehandelaar het mes te ontnemen. De Vijfhuizenaar zei zich niet te kunnen her inneren het mes te hebben gepakt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, nam aan dat de kwestie over de varkens verdachte hoog zat en dat hij zichzelf niet meer in de hand had. Maar door met het mes te drei gen ging hij te ver, aldus de officier, die f 200 of 30 dagen onvoorwaardelijk en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eiste. De raadsman, mr. A. D P. V. van Lö- ben Seis, zei zich te kunnen verenigen met een gecombineerde straf maar hij ver zocht de geldboete veel lager te stellen. De politierechter veroordeelde de vee handelaar tot 150 of 30 dagen onvoor waardelijk en twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Mede-arbeider bestolen Zes maanden gevangenisstraf met af trek overeenkomstig de eis luidde de uit spraak tegen een 32-jarige schilder uit Heemskerk die op 28 november in IJmui den van een mede-arbeider een porte feuille wegnam. Verdachte is reeds herhaalde keren we gens diefstal veroordeeld. „Een hopeloos geval", zei mr. Ferwerda op grond van de rapporten. De officier van Justitie merkte op dat de schilder ondanks zijn antecedenten weer in de maatschappij is opgenomen. En nu ging hij een medear beider bestelen. De raadsman, mr. A. A. M. Leesberg, bepleitte een gecombineer de straf, waarvan het onvoorwaardelijke deel gelijk zou zijn aan de tijd in voorar rest doorgebracht. De oolitierechter ver oordeelde verdachte evenwel conform de gevraagde straf. Een 71-jarige caféhouder uit Haarlem mermeer werd bij verstek tot f 50 of tien dagen veroordeeld, omdat hij bier heeft verkocht aan een bezoekei van zijn gele genheid die in kennelijke staat van dron kenschap verkeerde. De eis luidde 100 of 30 dagen. Nauwelijks was de beruchte ex-S.D.'er Anton Berends (thans 52 jaar) op 15 de cember door de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, voorwaardelijk in vrij heid gesteld, of hij heeft de hem daarbij opgelegde voorwaarden reeds met voeten getreden. Een dezer bijzondere voorwaar den betrof een verbod voor Berends, zich in de provincies Gelderland en Overijsel op te houden (waar hij destijds zijn erg ste wandaden bedreven heeft). Hij moest zich tevens verplichten, deze bijzondere voorwaarde, op schrift gesteld, bij zich te dragen, teneinde de controle op zijn han del en wandel te vergemakkelijken. Ondanks dit verbod heeft Berends zich echter vrijwel direct na zijn ontslag uit de gevangenis naar Deventer begeven, waar zijn vrouw en kinderen wonen. Bij hen bracht hij de kerstdagen door. Na Kerstmis kwam hij zelfs met zijn oudste zoon zijn opwachting maken op het poli tiebureau te Deventer om politiecommis saris J. Oosting (die tijdens de Duitse be zetting in Deventer zijn ondergeschikte was) „even goedendag" te zeggen. De commissaris was op dat ogenblik niet op de hoogte van het verbod, aan Berends op gelegd. Zaterdagochtend werd de heer Oosting pas door de officier van Justitie te Zutphen daarover ingelicht. Hij heeft toen Berends ontboden, hem zijn schrifte lijke bewijs van voorwaardelijke invrij- Minister Beerman heidsstelling met de daarop vermelde con dities laten tonen, en de ex-S.D.-man ver volgens voor de keus gesteld, Deventer en de provincie onmiddellijk te verlaten of gearresteerd te worden. Berends heeft toen blijkbaar eieren voor zijn geld gekozen en is naar Amsterdam teruggekeerd, waar hij zich bij de politie en de reclassering meldde. Hij verdedig de zich met de bewering, dat hij de bij zondere voorwaarden verkeerd begrepen heeft: hij meende, dat een poosje logeren bij zijn vrouw en kinderen wel geoorloofd was, niet echter een blijvende vestiging 'in de verboden 'provincies. Berends, die aanvankelijk tot levens lang veroordeeld was en zijn straf latei- gewijzigd zag in 22 jaar met aftrek, heeft vijftien jaar gevangenis ondergaan. Het laatste deel van die straftijd bracht hij door in de gevangenis in Hoorn, waar hij, overdag, werkzaam was op het kantoor van een assurantiemaatschappij. Na zijn invrijheidsstelling op 15 december 1959 De rechtbank te Utrecht heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 31-jarige fa brikant J. D. en diens 31-jarige echtgeno te, die een 4-jarig kind uit het eerste hu welijk van de vrouw zodanig hadden mishandeld dat het jongetje was overle den. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen de fabrikant een gevan genisstraf van vijf jaar geeist, evenals te gen zijn echtgenote en voorts tegen beiden een voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering van drie jaar. De rechtbank veroordeelde D. tot twee jaar en zes maanden plus de reeds ge noemde bepalingen en zijn echtgenote tot zes maanden, eveneens met de bijzonde re bepalingen. Beide verdachten hadden zich verweerd door te zeggen dat het kind lastig was, en gestraft moest worden. Zij lieten het ventje onder meer uren lang om een zandbak hollen en schopten het wanneer het niet verder kon. Ook gebeurde het dat de kleine in een wasmachine met koud wa ter werd gezet wanneer hij in zijn bed had geplast. In juni van het vorig jaar had de stiefvader de jongen, toen hij hem weer nat in het bed had gevonden, zodanig ge slagen dat hij enkele uren later was ge storven. Twee psychiaters hadden ver klaard dat zij zowel de moeder als de stiefvader minder toerekeningsvatbaar achtten. Het gerechtshof te Arnhem heeft een 58- jarige Nijmeegse broodbezorger 1.000 toegewezen als schadeloosstelling voor het feit dat hij, ten onrechte beschuldigd van medeplichtigheid aan diefstal, zeven weken in voorarrest heeft gezeten Dit had de man te wijten aan zijn zoon, die wegens het plegen van een aantal dief stallen was gearresteerd en in voorarrest zat en die zijn vader met wie hij in on min leefde als zijn medeplichtige had aangewezen. De vader had een schadeloosstelling van ruim f 1.000 geëist, welk bedrag door de rechtbank in eerste instantie was toe gewezen maar waartegen de officier van Justitie in beroep was gegaan. zou hij voor dezelfde firma als expert wor den aangesteld voor Amsterdam en omge ving. De reclassering, die het toezicht op zijn verdere handel en wandel zou uitoefe nen, had zich ingesteld op een vestiging van B. en zijn gezin in de hoofdstad in de nabije toekomst. De vraag rijst, of het in de praktijk wel mogelijk is, de naleving van bijzondere voorwaarden als die, welke Berends zijn opgelegd, behoorlijk te controleren, ergo: of het wel enige zin heeft, een ex-delin quent dergelijke verboden op te leggen. Minister beraadt zich De minister van Justitie zal op zo kort mogelijke termijn beslissen, of stappen moeten worden gedaan tegen Berends. De minister verwacht vandaag een volledig rapport van de officier van Justitie te Zutphen en zal aan de hand daarvan zo spoedig mogelijk zijn beslissing nemen Naar het ministerie voorts mededeelt, is de officier van Justitie te Arnhem, zoals gebruikelijk, van de voorwaardelijke in vrijheidsstelling op de hoogte gesteld. Hierbij schijnt echter, aldus het ministe rie, enige vertraging te zijn opgetreden, wellicht als gevolg van de vele vrije dagen in de afgelopen week. De normale gang van zaken is, dat de officier na ontvangst van een dergelijk bericht zijn collegae die zulks aangaat, informeert. Aangenomen moet worden, dat de officier van Justitie te Zutphen niet bijtijds op de hoogte is ge weest. De in vrijheid gestelde vertoefde overigens in Deventer met medeweten van de politie. De rechtbank te Alkmaar heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen zeven Duitse vissers, tegen elk van wie de officier van Justitie veertien dagen ge leden 50 gulden boete had geëist met ver beurdverklaring van de opbrengst van de vangst en van de vistuigen De vissers hadden in mei van het vorig jaar voor de Noordhollandse kust op zandspiering ge vist en werden toen met hun vaartuigen naar Den Helder opgebracht, omdat zij binnen de drie-mijls zone zouden hebben gevist. Op 13 oktober stonden zij voor de Helderse kantonrechter, mr C. W. Pot, te recht, die de vissers wel schuldig ver klaarde. doch hun geen straf oplegde, om dat hij van mening was, dat de vissers te goeder trouw hadden gehandeld. Zowel de officier van Justitie als de vissers waren .van.-dit vonnis in, beroep gegaan. De officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank achtte bgw;g'zen dat' de vissers binnen de drie-mijlszone had den gevist en weigerde aan te nemen, dat zij te goeder trouw hadden gehandeld. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen een visser tot een boete van 50 gulden met verbeurdverklaring van diens vistuig en de opbrengst van de visvangst van zijn trawler. De andere zes vissers kregen vrij spraak. waarbij bepaald werd dat de in- beslag genomen goederen zullen worden teruggegeven of vergoed. De reddingboten van de K.N.Z.H.R.M. zijn gedurende 1959 106 keer uitgevaren om diensten te verlenen. Behalve voor koopvaardijschepen, kustvaarders, vissers vaartuigen, zeiljachten en vliegtui gen voeren zij ook uit voor het vervoer van gewonden en zieken. Totaal werden 87 mensen behouden aan wal gebracht. Met het materieel werden in 1959 170 oefe ningen gehouden, vele keren tijdens ruw weer. Het materieel der K.N.Z.H.R.M be staat thans uit 24 motorreddingboten en vletten en 16 lijnwerp- en wippertoestel- len. In aanbouw zijn de motorreddingboot „Carlot", bestemd voor Terschelling en de motorreddingvlet „Oudendijk" voor Vlie land. In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's Gravenhage, de heer W. van Geleuken, opnieuw zijn bezorgdheid uitgesproken over de toestand van de Scheveningse buitenhaven. „Het is onbe grijpelijk." zei hij, „dat de regering geen 25 miljoen gulden kan uittrekken voor dit project, hoewel de gemeente 's Gravenha ge wél een dergelijk bedrag heeft gevo teerd en gedeeltelijk reeds heeft besteed voor verbetering van de binnenhavens en het bedrijfsleven sinds de bevrijding 50 miljoen in de visserij heeft gestoken. In dien ergens gebrek aan volledige samen werking blijkt, is dat hier. De gevolgen zullen ook duidelijk worden: Zonder rijks bijdrage een gestadige achteruitgang van de betekenis van Scheveningen als vissers plaats, mét de hulp van het rijk een be drijf, dat de concurrentie uit het buiten land, met name uit enkele andere E.E.G.- landen, gerust tegemoet kan zien." Critiek van burgemeester De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft in zijn nieuwjaarsrede als zijn mening kenbaar gemaakt, dat ofschoon in de omzet enige teruggang viel te constateren toch met trots melding mag worden gemaakt van een haring- en Verse visaanvoer van 54.870.00 kilogram met een gezamenlijke opbrengst van 25.876.000 in Scheve ningen, Voor de economie van onze stad betekenen deze cijfers genoeg, aldus spreker, om onze voortdurende aandacht op dit stoere en riskante bedrijf gespannen le houden. Riskan, blijft de visserij on danks de sterke schepen en de moderne technische hulpmiddelen en ik breng een eresaluut aan de enkele bemanningsleden die dit jaar de dood in de golven hebben gevonden. De werkzaamheden aan het binnen havencomplex vinden gestadige voortgang. Hierbij, zo zei de burgemeester, stuiten wij echter weer op de teleurstelling, die de nieuwe minister van Verkeer en Water staat ons met betrekking tot de aanpak van de buitenhaven heeft bezorgd. Aan de argumenten in onze herhaalde adressen aan minister en Staten-Generaal is dit zeker niet te wijten. Eenstemmig en on versaagd zullen wij ook in 1960 onze rede lijke actie onder druk moeten houden tot dat de weerstand bezwijkt. Wij ijveren daarmede voor economische belangen van nationale betekenis. Belgische onderscheiding. De Neder landse journaliste mevrouw Hilda van Praag-Sanders is benoemd tot ridder in de orde van de Kroon van België. Mevrouw Van Praag is correspondente voor een aantal Nederlandse bladen in België. Zij heeft de bij de onderscheiding behorende versierselen uit handen van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Wigny, ontvangen. Geschenk aan Polen. In het kinder ziekenhuis van Warschau zijn medische instrumenten aangekomen die de Bredase stichting voor Hulp aan Poolse kinderen ten geschenke gegeven heeft. Dit was de tweede geschenkzending die deze door Polen bevrijde Nederlandse stad naar het vaderland van zijn bevrijders gezonden heeft. Pseudo-ambtenaar. In Rotterdam is een 23-jarige kok aangehouden, die zich voordeed als ambtenaar van de Raad van Arbeid. Hij was bij veertig mensen aan de deur geweest en had verteld, dat men daar geld terug kon halen. Bij een dame, die hem in de woonkamer liet. zag hij kans f 20 weg te nemen. Berisping gehandhaafd. Het hof van discipline te Amsterdam heeft de uit spraak bevestigd van de raad van toezicht van de Amsterdamse Orde van Advocaten, waarbij mr. R. P. Kokosky werd berispt omdat hij, optredende als raadsman van het echtpaar Meulenbelt, „is tekortgescho ten in eerbied voor de rechterlijke macht". Directeur. De heer K. Koelman, ad junct-directeur aan het openbaar slacht huis in Den Haag. is benoemd tot direc teur van het openbaar slachthuis in Heerlen. De heer Koelman was achtereenvolgens dierenarts in Valkenswaard. directeur van het slachthuis te Eindhoven, dierenarts en bacterioloog aan het openbaar slachthuis in Amsterdam, keuringsdierenarts bij de veemarkt te 's Hertogenbosch en sind3 1956 adjunct-directeur van het openbaar slachthuis in Den Haag. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven Oost-Polen wordt aangetrof fen. Een kleine depressie, die maandag middag Zuid-Ierland bereikte, verplaat ste zich met een snelheid van ongeveer 75 kilometer per uur naar de Deense kust Aan zijn zuidflank voerden zuidelijke tot zuidwestelijke winden zeer zachte lucht aan uit het Kanaal. De temperaturen ble ven hierin vannacht overal boven 7 gra den. Intussen wordt de kleine depressie bij Jutland gevolgd door een eveneens met een snel tempo bewegend hogedrukge bied. Het middelpunt hiervan bevond zich vanmorgen met een luchtdruk van 1030 millibar voor de Ierse kust. Verwacht wordt dat dit hogedrukgebied morgen op de Noordzee zal aankomen en de rol van het hogedrukgebied boven Midden-Euro pa zal overnemen. De wind draait daar door in ons land naar de noordhoek ter wijl de zachte lucht wordt vervangen Woensdag 6 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 12.33 uur, onder 1.15 uur. Maanstanden 5 januari 19.53 uur eerste kwartier 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 januari Hoog water 8.33 en 20.59 uur. Laag water 4.00 en 16.27 uur. Woensdag 6 januari Hoog water 9.28 en 21.59 uur. Laag water 4.52 en 17.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. door aanzienlijk koudere. De bewolking zal afnemen en de opklaringen kunnen morgen de overhand krijgen. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen c d binnen- en buitenland. tj» d Neerslag, laatste 24 uur. £o E 41 SE S c3 Den Helder geheel bew. zzw 8 1 Ypenburg zwaar bew. wzw 10 2 Vlissingen geheel bew zw 9 2 Eelde regen zw 7 1 De Bilt motregen zzw 8 2 Twente motregen zzw 7 0,4 Eindhoven motregen zzw 9 1 Zd Limburg motregen zzw 10 0,1 Helsinki geheel bew. zzw -1 0,1 Stockholm regen zzw 1 0,2 Oslo geheel bew. z 6 3 Kopenhagen regen z 5. 0,3 Aberdeen licht bew. w 9 0 Londen motregen zw 12 0,1 Amsterdam geheel bew zzw 9 1 Brussel motregen zw 10 1 Luxemburg mist z 6 0 Parijs motregen w 12 1 Bordeaux mist O 14 0,2 Grenoble onbewolkt windst. 12 0 Nice onbewolkt O 17 0 Berlijn geheel bew zzo 5 0 Frankfort mist zzw 9 0 München onbewolkt zzo 5 0,1 Zürich mist ao 10 0 Locarno onbewolkt vindst 10 0 Wenen geheel bew n 5 3 Innsbruck geheel bew. wzw 6 0 Athene zwaar bew nnw 0.4 Rome onbewolkt no 16 0 Ajaccio onbewolkt ono 15 0 Madrid onbewolkt n 19 0 Mallorca onbewolkt nno 0 Lissabon onbewolkt no 16 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2