r WERELDNIEUWS Succes voor Nixon en Mitchell Pope dacht ook in Indonesië tegen communisme te strijden Publikaties uit rapport over interneringskampen in Algerije Hooggeleerd advies aan Bonn: erken de Oder-Neisse grens ^Praatóteel Stimulans DINSDAG 5 JANUARI 1960 3 Van dag tot dag Eb gevolgen STAALCONFLICT BIJGELEGD Stembus voor analfabeten Net als in Korea en in Dien Bien Phoe Konrad Adenauer 84 jaar China hoopt over twee jaar atoombom te, hebben Laos' koning zal kabinet benoemen de Rode Kruis acht neutraliteitin gevaar Kraan verpletterde drie kinderen in Marseille Wilde stakingen treffen Londens voedselaanvoer Tubman beëdigd voor vierde ambtstermijn r~ j Een bericht dat met grote voorzichtig heid moet worden ontvangen is de mede deling van „US News and World Report" dat Peking-China binnen afzienbare tijd over een atoombom zal beschikken. Het kan best niet waar zijn maar aan de andere kant is het een aankondiging die volkomen in de lijn der verwachtingen ligt. Peking-China zal inderdaad vroeg of laat atoommogendheid worden. Het on uitputtelijke reservaat van delfstoffen en ruimte dat China heet is bij uitstek ge schikt om een centrum van atoomwapens te zijn. Bovendien is de internationale po sitie van communistisch China van dien aai-d, dat zijn regering geprikkeld wordt tot de grootste inspanningen om zijn waar digheid en potentie te bewijzen. Deze si tuatie heeft ook de laatste dertig jaar ge golden voor de Sovjet-Unie, die in een po litieke" minderwaardigheidspositie werd gedrongen door de „oude" wereldmo- gendheden en daaruit de stimulans putte tot het opbouwen van een internationaal prestige. Als China uiteraard met behulp van Russische geleerden, technici, werktui gen en geld erin slaagt zich een atoom bom te verschaffen, zal het met de Sovjet- Unie samen een machtstegenwicht vor men op het internationale forum tegen over de Verenigde Staten en de Westeuro- pese mogendheden, waaruit dan weer een eis tot erkenning als mogendheid van de eerste rang zal voortvloeien. Een eis, die trouwens al geruime tijd gesteld is en zich vooral in de UNO heeft doen gelden. De enige vertragende factor in deze ont wikkeling zou kunnen liggen in een toene mende tegenzin der Sovjet-Unie om mee te helpen tot ontwikkeling van China in de richting van een atoommogendheid. Onge twijfeld beseft men in Moskou het enorme gevaar van een zo macntige, niet te brei delen bondgenoot, die uit Russisch oog punt toch altijd ook nog een Aziatische rivaal zal blijven. In ieder geval is gebleken dat de toene ming van het Chinese gevaar tegen wie het zich danook zal keren niet is tegen te houden door een politieke discriminatie en een internationale doodverklaring. In tegendeel, deze twee ingrediënten van het Amerikaanse beleid tegenover China moeten onherroepelijk de ontwikkeling versnellen, zoals zij ook de uitgroei der Sovjet-Unie tot een geduchte, veelzijdig ontwikkelde en in sommige opzichten vooropstrevende mogendheid in de hand hebben gewerkt. En tot welke prestaties het Russische minderwaardigheidscomplex in staat is gebleken, kan men zich herinneren door de inventaris op te maken van de Sovjet- Russische rakettenstunts in 1959. Het thans begonnen jaar belooft in dat opzicht nog meer verrassingen, als men tenmin ste radio Boedapest mag geloven, die heeft aangekondigd dat „de wereld versteld zal staan." Dit versteld staan is volgens het Russi sche „werkprogram tot bemanning van de maan" bepaald op een tijdstip, dat sa menvalt met het begin van de topconfe rentie op 16 mei. Waaruit meer dan ooit blijkt, met welke mentaliteit men in Mos kou de rakettenprestaties opvoert: een mentaliteit van de miskende grootheid, die koste wat het kost haar waarde wil be wijzen en niet zal rusten voordat de we reld op de knieën ligt van eerbied en be wondering. Ook hier dus duidelijk een stimulans die in het leven is geroepen door miskenning en discriminatie. Het lijkc er veel op dat tal van gevaren, die het Westen thans be dreigen, door tactische fouten van datzelf de Westen over eigen hoofd zijn afgeroe pen. Als men de vergelijking nog verder wil doorvoeren, zou men ook nog moeten erkennen dat de ganse communistische wereldbedreiging in ideologisch opzicht een opgeroepen reactie is, logischerwijs gegroeid op de voedingsbodem van een al te behoudende en al te gemakzuchtige Westerse levenshouding, die gebrek had aan inzicht en progressiviteit en deswege een oppositie opvoedde tot een reus, wiens schaduw thans zowel in politiek als in eco nomisch opzicht angsten wekt. Doch een troost daarbij moge zijn, dat die reus zelf ook tot drastische tegenmaat regelen heeft geïnspireerd en dat het Westen goed op weg is om defensief te rea geren. Niet alleen wat bewapening betreft want die is eigenlijk als doeltreffend middel reeds achterhaald doch vooral wetenschappelijk-technisch, economisch en psychologisch. Het jaar 1960 zal voor namelijk dit beeld van actie en reactie, tot uiting komend in snelle en verbluffende prestaties van weerskanten, scherp om lijnen. WASHINGTON (UPI) Het conflict in de Amerikaanse staalindustrie is bijgelegd. Vakbonden en werkgevers zijn na een nacht van onderhandelen tot een akkoord gekomen over een oplossing die aanbevolen was door vice-president Nixon en de minister van Arbeid James P. Mitchell. De minister deelde dit mee op een pers conferentie. De inhoud van het akkoord werd nog niet meegedeeld. Hij zal eerst ter goedkeuring worden voorgelegd aan de bevoegde lichamen van beide partijen. Het akkoord is het resultaat van de conferenties die de afgelopen weken door Nixon en Mitchell achter de schermen gevoerd werden met hoge functionarissen van werkgevers en werknemers in de staalindustrie, aldus deelde minister Mitchell mee. Onze correspondent in de V.S. schrijft: Dat het conflict in de staalnijverheid is bijgelegd, is goed nieuws voor velen in Amerika. Allereerst voor het half miljoen staalar- beiders, die een aanzienlijke verhoging van hun toch al hoge loon kunnen ver wachten en verder ook voor de miljoenen Amerikanen, die schaarste bij de nieuwe auto's begonnen te vrezen, indien de sta king einde januari zou worden hervat. Doch voor twee Amerikanen is dit nieuws wel bijzonder goed. Vice-president Nixon en de minister van Arbeid, Mitchell zijn de leidende figuren geweest, die het compromis tot stand hebben gebracht. Mitchell, de staalfabrikanten en zelfs de arbeidersleiders hebben om strijd Nixon geprezen voor zijn constructieve aandeel in de bijlegging van het geschil. Een feit is, dat in Nixons eigen huis vele confe renties van de betrokkenen zijn belegd. Thans wordt dit dik onderstreept en dit succes bij het begin van het nieuwe jaar kan Nixon zeer te stade komen in zijn strijd om het presidentschap. Mitchell, die samen met Nixon een aandeel heeft gehad in het eclatante succes, zal zeker trachten met de republikeinse kandidaat voor het Witte Huis op een tandem te blij ven en als vice-president in november over de streep te gaan. De werkgevers in de staalindustrie tonen zich het minst enthousiast over het be reikte resultaat. Hoewel de inhoud van het nieuwe contract nog niet is bekendge maakt, schijnt het wel vast te staan, dat de arbeiders geleidelijk een loonsverhoging van bijna veertig dollarcenten per uur zul len krijgen. De staalindustriëlen zullen het thans vrijwel zeker gerechtvaardigd acht ten de staalprijzen te verhogen. Op de beurs te New York tekende zich terstond een belangrijke koersstijging af. Wel een bewijs dat men in het algemeen een zekere inflatie verwachtte als gevolg van de stijging der lonen en prijzen ip de staalindustrie. De werkgevers mogen zich thans weinig enthousiast tonen, doch door de stijging der prijzen zullen zij een eventuele tegen valler wel weten goed te maken. Boven dien moet het voor het merendeel der re publikeinse werkgevers een voldoening zijn, Nixons kansen op deze wijze aan zienlijk te hebben vergroot. De staalmag- naten hebben hun bijdrage voor Nixons campagne vroeg gestort. Niet de uitstekend betaalde staalarbei- ders, doch vooral de kleine man in de Ver enigde Staten, de ambtenaren en gepen sioneerden, zullen gaandeweg de druk van de nieuwe inflatie gaan gevoelen. Doch deze druk wordt slechts geleidelijk merk baar. Voorlopig overheerst nog de vreug de, vooral ten huize van Nixon en Mitchell. BUFFALO (Reuter) David McDonald, voorzitter van de Amerikaanse Bond van staalarbeiders, heeft op een vergadering te Buffalo (New York) verklaard dat de bereikte overeenkomst in een contract 40 percent beter is dan eerdere aanbiedin gen van de maatschappijen. Wij hebben de beste voorwaarden bedongen die staal arbeiders ooit genoten hebben, zo zei hij. De president-commissaris van de Uni ted States Steel Corporation, Roger Blough, heeft bekendgemaakt, dat zijn maatschappij geen plannen heeft voor een algemene prijsverhoging in de naaste toe komst in verband met de nieuwe contract overeenkomst met de vakvereniging van staalarbeiders. Hij voegde hieraan toe: „De aanbevolen regeling zal onze tegen woordige kosten belangrijk vergroten en als de ontwikkeling van de concurrentie- factor en van alle andere factoren, die van invloed zijn op de prijs, verandering in onze positie brengen, zullen wij natuur lijk genoodzaakt zijn die maatregelen te nemen, welke gewenst zijn." Blough wees erop, dat hij alleen sprak voor zijn maat schappij. Daar deze de grootste producen- te in het land is, dient zij vaak als voor beeld voor de loon- en prijsniveaus in de industrie. Tot 10 januari worden in Pakistan ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De stembussen zijn van tekeningen voor zien, opdat ook de analfabeten de ver schillende kandidaten kunnen onder scheiden. DJAKARTA (UPI) Voor een militair hof te Djakarta is het proces voortgezet tegen de Amerikaanse vlieger Allen Law rence Pope, die berecht wordt wegens het uitvoeren van bombardementen voor de Indonesische rebellen. Op sommige van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen staat de doodstraf. Toen de auditeur-militair hem vandaag een verklaring voorhield, welke hij tijdens het voor-onderzoek zou hebben afgelegd, verklaarde Pope: „Deze verklaring is ge licht uit een document, dat door mij niet is ondertekend en dat daarom niet tegen mij gebruikt kan worden". Pope voegde hier aan toe: „Er zijn mij gedurende het onderzoek veel dubbelzinni ge vragen gesteld. De vragen werden mij mondeling gesteld en ik moest mijn ant woorden opschrijven. Later werden mij al mijn antwoorden teruggegeven in de vorm van een bekentenis en werd mij ver zocht dit papier te tekenen, hetgeen ik weigerde". De 31-jarige Amerikaan verklaarde voorts, dat hem tijdens het onderzoek ju ridische bijstand was ontzegd en dat dit ook een reden was waarom hij niet heeft getekend. Toen hem gevraagd werd waarom zich bij de Permesta-rebellen had gevoegd, ge tuigde Pope dat hij negen jaar tegen het communisme had gestreden.„Ten tijde dat ik besloot te overwegen voor de Per- rivesta té' vliegen, gaven' alle kranten, ra dio-uitzendingen en alle andere documen ten, die ik had gelezen, de indruk dat In donesië was afgeschreven als onder com munistische controle zijnde. Ik heb tegen het communisme gestreden sedert ik 22 jaar was, eerst voor de Amerikaanse luchtmacht op Korea, waar ik het Dis tinguished Flying Cross en de Air Medal kreeg. Later vloog ik als vrijwilliger voor Zuid Vietnam en hielp ik bij de luchtsteun naar Dien Bien Phoe". Toen hem gevraagd werd of hij zich al leen om het geld bij de rebellen had ge- BON N(Reuter) De Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauex-, is vandaag 84 jaar geworden. Vroeg in de ochtend zag men hem zijn huis in Rhöndorf bij Bonn verlaten en een wandeling naar de dorps kerk maken om de mis bij te wonen. U.S. News and World Report: WASHINGTON (AFP) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" zei China over twee jaar de atoombom bezitten. De Chinezen, die zich volgens het blad al zeer veel moeite geven om kernwapens in hun bezit te krij gen, zullen hun eerste bom tegen het einde van 1961 of in het begin van 1962 tot ont ploffing brengen. Op deze wijze zou de Chinese regering willen bewijzen, dat het niet mogelijk is! communistisch China buiten de UNO of de internationale besprekingen over ontwa pening en kernontploffingen te houden. Het tijdschrift meldt, dat het dit heeft vernomen van leden van een geheime dienst te Hongkong. In Oeroentsji, de hoofdstad van Sinkiang, verwerken Chinezen en Russen gezamen lijk uraniumerts uit Tibet en Sinkiang. Het verwerkte uranium wordt naar Sovjet- Azië gebracht, waar er verrijkt uranium van wordt gemaakt. Dit produkt wordt naar China teruggezonden. De verwachte kernproef in 1961 of 1962 zal China niet dadelijk tot een militaire atoommogendheid maken in de strikte zin van het woord. Het gaat de Chinezen meer om de psychologische uitwerking van een dergelijke ontploffing, aldus de „U.S. News and World Report". Een oorlogsschip van de Perzische ma rine patrouilleert op de rivier, die de grens vormt lussen Perzië en Irak. De laatste tijd zijn er meningsverschillen gerezen over het grensgebied. Beide landen hebben troepenversterkingen naar de rivieroevers gezonden. voegd, antwoordde Pope scherp: „Zeker niet". Pope handhaafde een eerder afgelegde verklaring, dat hij slechts één aanvals- missie voor de opstandelingen had uitge voerd en bij die gelegenheid de vliegbasis Pattimura op Ambon aangevallen. Hij zeide, dat hij een konvooi, dat hij volgens de aanklacht zou hebben aange vallen, alleen maar was genaderd met het oog op identificatie. Op verzoek van de verdediging legde Pope uitvoerig uit, waarom hij het konvooi van achteren na derde en niet van op zij. Hij was het kon vooi op een hoogte van 15.000 voet gena derd, zeide hij, omdat hij geen vijandige bedoelingen had. Pope zeide, dat zich in het door hem bestuurde vliegtuig geen borm-ichter bevond en dat als hij een aan val had willen ondernemen, hij laag en van op zij op het konvooi zou zijn afgeko men om zijn bommen af te werpen. VIETIANE (UPI) Op een persconfe rentie in de Laotiaanse hoofdstad Vientia ne heeft de voormalige minister van voor lichting en propaganda Sisouk Nacham- passak maandag verklaard, dat de koning Savang Vatthana binnenkort een kabinet zal benoemen, dat de lopende zaken moet behartigen totdat er in april algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Hij deelde echter niet mee wanneer de benoe ming van dit kabinet zal worden bekend gemaakt. In welingelichte kringen neemt men echter aan dat zulks deze week nog zal ge beuren. Tot zolang zullen de legerautori- teiten alle ministersposten bezetten en zullen telegrammen door de inlichtingen dienst van het leger worden gecensureerd. Volgens betrouwbare bronnen zullen Si souk en andere voormalige ministers uit het „Comité voor de verdediging van de nationale belangen" waarschijnlijk ook in het nieuwe kabinet zitting hebben. De persconferentie werd in bijzijn van de „grote drie" van Laos gehouden, de generaals Pathamawongse, Rattikone en Mosawan. De eerstgenoemde zal waar schijnlijk ook deel van het kabinet uitma ken. Generaal Pathamawongse is 50 jaar, maar de overige leden van het kabinet zullen naar verluidt allen jonger dan 40 jaar zijn. PARIJS (Reuter-AFP) De Parijse po litie heeft vandaag het pro-communisti sche blad ,jLibération" in beslag geno men, klaarblijkelijk wegens een commen taar in het blad op het verslag van het In ternationale Rode Kruis over de interne ringskampen in Algerije. Het onafhanke lijke blad „Le Monde" heeft maandag avond een uittreksel uit dat vertrouwelij ke verslag gepubliceerd. Later verscheen een „gezuiverde" uit gave van „Libération", met een open stuk op de voorpagina. Een commissie van het Internationale Rode Kruis heeft in oktober en november een onderzoek ingesteld in de Franse in terneringskampen in Algerije. Zij zegt in een verslag aan de Franse regering, dat er soms nog misbruiken voorkomen, maar dat er een duidelijke verbetering te zien is in vergelijking met het onderzoek van december 1958. Volgens het rapport is de toestand slecht gebleven in een deel van de opvang centra, waar nog talrijke gevallen van zware mishandeling voorkomen. Een re geringswoordvoerder heeft gezegd dat er geen reden is om aan de echtheid van MARSEILLE (UPI) Tijdens het speel kwartier is maandag een grote constructie kraan neergestort op de speelplaats van een kleuterschool in Marseille. Drie kin deren kwamen om en een aantal raakte gewond. De kraan werd opgericht op een werk terrein naast de speelplaats, toen hij viel. Het metalen gevaarte verbrijzelde de muur om de speelplaats en stortte neer op een groep spelende kinderen. Toen de kraan viel, bevond zich in de cabine een 45-jarige werkman. Hij werd zwaar gewond. De kleuterschool waar het ongeluk ge beurde, wordt bezocht door ongeveer 150 kinderen in de leeftijd van vier tot zes. Ten tijde van het ongeluk waren on geveer 120 van hen op de speelplaats. HAMURG (UPI) Erkenning van de Oder-Neisse grens tussen Oost-Duitsland en Polen is de enige bijdrage aan vermin dering van de internationale spanning die West-Duitsland thans kan doen, aldus de vroegere Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, in het Westduitse blad „Der Stern". Hayter merkt op dat Duitsland nooit zal worden herenigd zolang West-Duitsland niet afziet van haar aanspraken op de ge bieden ten oosten van de Oder-Neisse. Sir William, thans hoogleraar aan de universi teit van Oxford, ziet in de Oder-Neisse grens slechts „een bevestiging van de geo grafische feiten". „De grens kan slechts worden gewijzigd door oorlog waarmede niets wordt opge lost of door een akkoord met de Sovjte- Unie, ten koste van Polen". „Polen heeft door zijn buurlanden in het oosten en het westen meer dan genoeg geleden. Men be hoort 't nu met rust te laten. Wanneer het Westen Polen dit offer kan bieden zal het moreel sterker staan als het de Sovjet- Unie vraagt het eerlijk te behandelen". Hayter acht het „zoveel eervoller" voor de Bondsrepubliek wanneer het Polen er kenning van de Oder-Neisse grens als deel van de herstelbetalingen kan aanbieden. (Van onze correspondent in Londen) Twee wilde stakingen in de Londense haven hebben maandag het werk op zes tig voedselschepen stopgezet. Ongeveer 700 leden van de bemanningen van 180 sleepboten, die dekschuiten vervoeren, legden de arbeid neer. Zij eisen, dat on geschoolden zullen worden gebruikt om thee te zetten en de dekken schoon te ma ken voor het geval hiervoor geen jongens beschikbaar zijn. Bij het andere conflict zijn 115 graanlossers betrokken, die extra loon eisen wegens stofhinder bij hun werk. de mededelingen van „Le Monde" te twij felen. De Internationale, cqmrnissie van het Ro-. de Kruis acht door de publikatie evenwel haar „neutraliteit" in gevaar gebracht. De verslagen worden opgesteld, aldus een woordvoerder van de commissie, in de veronderstelling dat zij niet voor publika tie zijn bestemd. In een van de 82 concentratiekampen, een opvangcentrum buiten Algiers, had een kolonel van de Franse militaire politie verklaard „dat bepaaldé ondervragings methoden noodzakelijk waren teneinde mensenlevens te sparen en nieuwe terro- ristenaanvallen te voorkomen". In het kamp Cinq Palmiers in oostelijk Algerije hadden de waarnemers nog steeds volgens „Le Monde" ontdekt dat vijf rebellen, die tijdens een gevecht ge vangen waren gemaakt, leden aan traan gas-infectie. en dat alle vijf daaraan ge storven waren. De laatste van het vijftal stierf ruim een maand na zijn gevangen neming. De Rode Kruisploeg had in dit geval een officieel protest ingediend, over het gebrek aan medische verzorging. Om zelfbehoud Tot nu toe heeft u mij nog niets horen zeggen over commerciële televisie. Dat komt door mijn egocentriciteit: televisie speelt in mijn leven (nog) geen rol. En dan kom je er niet gaxLw toe er diep over na te denken en je diepe gedachten, ter wille van de medemens, op papier te zet ten. Zo heb ik wel gelezen over de baard van de heer lbo, maar ik heb de af- scheerderij niet gezien en dus heeft het niet zulk een diepe indruk op mij gemaakt als op u. Ik voel wel, dat ik daardoor een historische gebeurtenis heb gemist omdat die baardgeschiedenis van het hoogste belang was, maar het is nu een maal zo, dat ik (nog) geen televisie heb en dat u daarom mijn commentaar op de ze zo uitzonderlijk-importante gebeurte nis hebt moeten missen. Wat nu de commerciële televisie be treft: ik heb daarover mijn gedachten wel degelijk laten gaan en ik ben tot de concliL- sie gekomen, dat die commercialiteit heil zaam voor u moet zijn. Bovendien zie ik heel goed in, dat fabrikanten en winke liers veel meer invloed op ons dagelijkse leven moeten hebben, dan zij reeds in ze kere mate bezitten. Het is onzinnig en schadelijk, dat wij eenvoudig niet weten wat er in de wereld te koop is. En het is disastrous, dat wij er niet geregeld van op de hoogte worden ge houden welke sigaret de beste voor onze gezondheid is, welke tabletten op slag onze maagpijn doen verdwijnen en welke pillen ons onmiddellijk verlossen van krampen, trekkingen, bonzingen, stoten, schokken en pijnen. Het mag eenvoudig spelen met onze gezondheid heten, wanneer wij de mensen, die het beste met ons vóór heb ben, zouden verhinderen hun goede voor nemens kenbaar te maken. Wij zouden het aan ons zelf te wijten hebben, wanneer onze ogen bedorven werden door ons ge brek aan kennis omtrent het merk dat op de b^ste gloeilampen staat; als wij ons le ven lang over straat strompelden met zükke eksterogen alleen omdat wij ons zelf zouden verhinderen te weten wie de ruimste schoenen maakt wij zouden een voudig, conservatief als de mens nu een maal is, roomboter blijven eten, zonder te weten dat margarine ons kan doen groei en als kool. Vrienden, wie maar even nadenkt, moet met mij tot de conclusie komen, dat fabrikanten en winkeliers een te ge ringe invloed op ons leven hebben en dat wij, nu de commerciële televisie daaraan een eind kan maken, deze mogelijkheid tot verbetering van de bestaande toestand, met beiden handen, ogen en oren dienen aan te grijpen. Dat zo iets niet met één mededeling bereikt kan worden begrijpt het kleinste kind. U zelf kennende, zult u ongetwijfeld mijn mening delen, dat u niet vaak ge noeg gezegd, getoond en ingeprent kan worden van welke zeep Audrey Hepburn zo mooi geworden is en door welke haver mout wij honderd jaar kunnen worden. De commerciële televisie moet er ko men, vrienden, al was het alleen maar om ons zelfbehoud. Wannéér u éven bij u zelf nagaalt wie'ér zoal invloed op uw leven heeft, dan zult u bemerken dat de fabrikant en de winke lier, die het goed met u menen, er maar zeer bekaaid afkomen. De commerciële tévé kan aan die wan toestand een einde maken. Welnu dan Elias MONROVIA (Reuter) President William Tubman van Liberia is maandag be ëdigd voor ee nvierde ambtstermijn van vier jaar. Afgevaardigden van 66 landen hebben de beëdiging bijgewoond. Ook wa ren aanwezig Hammarskjoeld, de algeme ne secretaris van de UNO, president Sékou Touré van Guinea en Henry Cabot Lodge, de vaste Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO. Verbetering. Nog eens 26.000 bewoners van communistisch China hebben van de autoriteiten de verzekering gekregen dat zij niet langer automatisch als „rechts" zullen worden beschouwd, al dus bericht radio-Peking. Er is een lijst uitgegeven met de namen van de ze voormalig veroordeelden die hun hou ding nu echter, naar meegedeeld wordt, definitief verbeterd hebben. Dit „ont- rechtsen" geschiedt in de campagne voor eerherstel die 1 oktober werd ge lanceerd ter ere van het tienjarig be staan van de communistische volks republiek. Gevaar. De Republikeinse afgevaardigde Craig Hosmer is voornemens bij het Amerikaanse Congres, dat 6 januari weer bijeenkomt, een voorstel in te dienen waarin wordt geëist, dat de Verenigde Staten en de landen van Latijns Amerika gemeenschappelijk maatregelen nemen om elk gevaar van communistisch ingrijpen of com munistische infiltratie op het westelij ke halfrond te keren. Vuurgevecht. Bij een vuurgevecht in de omgeving van Banolas ten noorden van de Noordspaanse stad Gerona, zijn maandag vier leden van een ben de. die vorige week heimelijk over de Frans-Spaanse grens zou zijn geko men, en een lid van de Spaanse poli tie gedood. Een tweede politieman werd ernstig gewond. Volgens de poli tie zou de groep geleid zijn door een zekere Sabater, een bekend guerilla- strijder, die al herhaaldelijk met de politie slaags is geweest maar steeds wist te ontsnappen. Ook ditmaal ver dween hij, naar verluidt zwaar ge wond. Beul. De voormalige kampwacht van het concentratiekamp Sachsenhausen, Ri chard Bugdalle, zal op 18 januari te München terecht staan wegens moord op 26 gevangenen en wegens marte lingen. Branden. In de eerste elf maanden van het afgelopen jaar zijn in Polen 112 kinde ren om het leven gekomen tengevolge van branden, die 23.000 huizen en land- bouwopslagplaatsen in de as legden. Van de 22.981 gevallen van brand werd 31 percent veroorzaakt door volwasenen en 19 percent door kinderen, terwijl de rest het gevolg was van ongelukken. Uitgewezen. Mgr. Maze, apostolisch-vica- ris van Hoeng-Hoa in Noord-Vietnam, is door de communistische autoritei ten uitgewezen, aldus meldt „Fides". Volgens dezelfde bron zou de Franse pater Rané Duboux in Laos door com munistische opstandelingen vermoord zijn. Smook. Het Poolse Opper-Silezië is maan dag gedurende enige uren in schemer donker gedompeld geweest, doordat als gevolg van een hoog vochtigheidsgehal te van de lucht en windstilte de rook en stof van fabrieken in een laag van twee tot drie kilometer dikte boven de streek bleef hangen. Huwelijk. Donderdag zal in de Notre- Dame te Parijs het huwelijk gesloten worden van prinses Frangoise van Bourbon Parma, met prins Eduard van Lobkowicz, lid van het Boheemse vors tenhuis, die nu Amerikaans burger is. Levensmiddelen. De eerste partij Ameri kaanse „Honest John"-raketten voor Denemarken is gisteren in de haven van Aarhuus gelost. Zeven leden van een pacifistische organisatie hielden bij de ingang van haventerrein een zwij gende protestdemonstratie. Er werden biljetten meegevoerd met het opschrift „Levensmiddelen-raketten" omdat was gemeld dat het schip waarmee de raketten vervoerd werden een lading levensmiddelen had. Overgang. Voor het eerst is in Scandina vië door de Paus aan een gehuwd theo loog en oud-predikant van de Deense Lutherse kerk toestemming ver leend het rooms-katholieke priester schap te aanvaarden. Het is de 53-ja- rige Olaf Rordam Bonnevie, die van 1933 tot 1945 (toen hij tot de rooms- katholieke kerk overging) predikant in Hellevad-Orum was. Oberlander. De Westduitse minister van Vluchtelingenzaken Theodor Obei'lan- der is opnieuw beschuldigd van mede plichtigheid aan moord op tienduizen den Poolse en Oekrainse Joden in de Russische steden Sjitomir, Djneprope- trovsk, Kistovodsk en Kiev, alsmede in het ghetto van Radomyshl werden 7000 het ghetto van Radomyshl. Deze nieuwe beschuldiging 'is volgens het Oostduitse persbureau ADN in een Hongaars blad verschenen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3