opies IE akker1 Wittkel Attraktieve weekreklame van UW BAKKER „Zelfbediening" brengt weer huisvrouwen voor rechter Velen woonden huldiging van J. L. de Jong bij Eén-derde van de overlevenden van Hirosjima niet gezond bekwame mangelsters en perssters Jongen pleegde twintig insluipingen Wereldcentrum in 1960 naar India en China? Ook ir. A. H. Ingen Housz Bronzen medaille voor jubilaris G. Schaap Leukemie, anaemie en leverstoornissen komen veelvuldig voor „Gemeentezaken lopen op de laagste versnelling" „Science-fiction" van radio-Moskou Gesorteerde sprits 12 grote wafelkoeken Ananas crème- staven VERLEIDING WAS TE GROOT Posities sleepboten bureau Wijsmuller T. J. Dijkstra 25 jaar bij Van Gelder Zonen n.v. Kerstboomverbranding trekt veel kijkers SVIJ wint van SHS na felle strijd J. Harmsen heeft kritiek op huidige regering In de vishal en op zee Brandweer en politie stookten kerstboomvuur HEDENMORGEN BIJ HOOGOVENS Afbraak noodwoningen in Velsen-Noord begonnen 55 ct 55 ct 1.25 DINSDAG 5 JANUARI 1960 Winkeldiefstallen komen op de rol van de Haarlemse politierechter regelmatig voor. Er gaat bijna geen week voorbij of er verschijnen wel een of meer huis vrouwen in de beklaagdenbank die zich aan andermans goed vergrepen hebben. Vaak zijn het zelfbedieningszaken waar men aan de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om boodschappen te doen voor rekening van de winkelier. Het gestolcne vertegenwoordigt in de meeste gevallen maar een geringe waarde. Gebrek aan geld is zelden de reden van het delict. Diep be schaamd staan de vrouwen dan voor de politierechter. Ja. ze hebben er spijt van. maar het kwaad is intussen al geschied. Een 42-jarige inwoonster van Beverwijk die aangehouden was nadat ze een zelfbe dieningswinkel in haar woonplaats had verlaten zonder een hoeveelheid fruit te hebben afgerekend ontkende omstandig de vruchten te hebben willen stelen. ..Het was een vergissing. Bij het betalen aan de kassa heb ik die sinaasappelen over het hoofd gezien", zei ze. Maar de bedrijfs leider van de de-h^reffende zaak ver klaarde dat hij de verdachte goed had gadegeslagen en een vergissing uitgesloten was. De officier van Justitie mr. G. W F van der Valk Bouman was ook overtuigd van de schuld van de Beverwijkse en vor derde 50 boete. De politierechter mr H. J. Ferwerda voegde daar. als stok achter de deur. nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van een week aan toe. Een 26-jarige inwoonster van Velsen had eveneens in een zelfbedieningswinkel een rookworst, eieren en een blik doperwten „gekocht" zonder te betalen. Deze ver dachte gaf toe hiervoor speciaal een bood schappentas te hebben meegenomen. „Wat verdient uw man?" vroeg de politierechte'-. Verdachte zei snikkend dat ze dat niet wist De officier achtte onzettelijke diefstal be wezen en eiste 60 boete en twee weken voorwaardelijk mot drie jaar proeftijd. M- Ferwerda veroordeelde verdachte tot f 50 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een week met een proeftijd van drie jaar. Schuldheling Tot zes weken gevangenisstraf nadat de officier drie maanden had geëist werd een 49-jarige expediteur uit Egmond aan Zee veroordeeld wegens schuldheling van een partij gebakken haring die van diefstal afkomstig was. Een 22-jarige winkelbediende uit Velsen kreeg een boete van 125 omdat hij na in IJmuiden met zijn auto een aanrijding te hebben veroorzaakt, was weggereden al vorens zich bekend te maken. Pas ruim vier maanden later had de jongeman op De zeesleepboot „Noordholland" van n.v. bureau Wijsmuller te IJmuiden was op 3 januari 1000 mijl ten zuidoosten van Yo kohama, onderweg met een vliegdekschip van New Orleans naar Hirao, Japan. De „Zeeland" is op 3 januari te IJmui den aangekomen, de „Cycloop" was op 3 januari ter hoogte van Lands End, onder weg met een baggermolen van Southamp ton naar Newport. De „Titan" is op 4 januari uit IJmuiden naar de Noordzee vertrokken, de „Fries land" is op 4 januari te IJmuiden aange komen met twee bakken van Barbados. De „Stentor" is van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken, de „Simson", „Hec tor" en „Nestor" zijn te IJmuiden. De heer T. J. Dijkstra, droger in de papierfabriek bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. heeft maandag de rij van jubilarissen in dit jaar geopend. In gezelschap van echtge note en familie werd hij 's morgens door de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr., in tegenwoordigheid van de heren ir. R. van den Ende, hoofd van de produktieafdelingen en J. de Vries, produktiechef van de papierfabriek, ont vangen. De directeur herinnerde aan de loop baan van de jubilaris, die als jongmaatje bij de papiermachines zijn werk bij de produktie begon, alle machines in opeen volgende functies is gepasseerd en thans geruime tijd, de een na hoogste functie als droger bekleedt. De jubilaris kreeg lof toegezwaaid voor zijn verdiensten en loya le medewerking, die hij bij het georgani seerd overleg als vakbondsbestuurder heeft gegeven. Van de directie kreeg de heer Dijkstra een enveloppe met inhoud en de schrifte lijke felicitaties. Mevrouw Dijkstra werd een ingelijste foto van haar man overhan digd. De collega's vergaten de jubilaris" even min en zorgden voor een attentie thuis, waar ook nog een bloemstuk van de direc tie stond. advies van zijn vader de schade geregeld. De uitroep „Roomse Judas, smerige stin kerd!" kwam een 42-jarige platencontro- leur uit Heemskerk op 20 boete te staan. Deze had de gewraakte kwalificatie gebe zigd tegenover zijn overbuurman. Ver dachte zei zich kwaad gemaakt te hebben omdat buurman herhaaldelijk bij hem in keek. Op eerste kerstdag had hij zijn ex cuses aangeboden. Daarmee wilde de of ficier bij zijn eis van twee tientjes reke ning houden. Een 51-jarige timmerman uit Zwanen burg werd beboet met honderd gulden we gens het onjuist invullen van een genees kundige verklaring ter verkrijging van een rijbewijs. Hoewel de verdachte een been mist had hij de vraag „Mist gij het normale gebruik van een voet" met ..neen" beantwoord. Verdachte zei dat hij al vijf jaar auto reed en dat hij ondanks het be zit van een kunstbeen nooit een aanrijding had veroorzaakt. Het hem tenlaste gelegde feit was gebleken toen hij bij een aanrij ding betrokken werd. Meer dan driehonderd kerstbomen zijn maandagavond op het Marktplein in IJmuiden ten aanschouwe van een groot, overwegend jeugdig publiek in rook op gegaan. Het vuur woedde onder de waak zame blikken van politie en brandweer van zeven tot acht uur. Ook in Santpoort was de oogst aan kerstbomen aanmerkelijk groter dan vorig jaar. zodat deze keer aan het Burgemees ter Weertplantsoen wel een verbranding kon plaatshebben. Het was het derde jaar dat in de ge meente Velsen op drie plaatsen. IJmuiden. zijn verbrand door de gemeentereiniging Santpoort en Velsen-Noord, kerstbomen In 1958 was de brandstapel in IJmuiden minstens twee keer zo groot. Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. Mr. F. H. Daams, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, heeft maandagavond in Het Cen trum te Beverwijk in een rede, die hij ter gelegenheid van de jaarwisseling voor de afdeling Beverwijk van deze partij heeft gehouden, nog eens de beweegredenen aangegeven van de christelijke groepen in de Tweede Kamer om de samenwer king met de Partij van de Arbeid te ver breken. Hoewel vooral de katholieken be weren dat de Partij van de Arbeid zelf aan de samenwerking een einde wilde ma ken. meende de heer Daams dat dit an ders was. Als voorbeeld noemde hij de voormalige minister van Landbouw, de heer Vondeling, die veel kritiek moest verduren. Zijn opvolger echter die gezegd heeft hetzelfde beleid te zullen voeren, wordt zeer voorkomend-"behandcld. Vol gens de heer Daams zou ook 't weergeven van de besprekingen in de Tweede Kamér door vele dagbladen niet juist zijn. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door de heren Pete Souverein, zang, Pirn Wood, accordeon en Gery Bar- bure, piano. De afdelingsvoorzitter, de heer C. A. E. Jelierse, gaf vooraf zijn kijk op het werk in het nieuwe jaar. In een harde en spannende wedstrijd heeft het IJmuidense SVIJ kans gezien SHS uit Spaarnwoude te verslaan. Bepaald gemakkelijk is dat echter niet gegaan, want de bezoekers speelden een enthou siast partijtje voetbal, en verdedigden zich op stugge wijze. SVIJ keek al spoe dig tegen een 1-0 achterstand op, doordat de SHS-midvoor na vijf minuten spelen 'n vrije trap hard en zuiver inschoot. Ondanks het feit dat SVIJ niet op" dreef was, verkreeg het toch een groot veld- overwicht, maar doelpunten bleven nog uit. Tien minuten voor half-time scoorde linksbuiten Van Eerde op fraaie wijze de gelijkmaker, door een scherp genomen hoekschop van J. Buding vakkundig met het hoofd af te werken (1-1). J. Wisse kreeg nog een mooie kans, maar hij schoot net over de lat, zodat met gelijke stand gedraaid kon worden. Na de rust kwam SHS aanvankelijk in het offensief, maar de IJmuider verdedi ging gaf geen krimp en kon telkens weer het wat povere aanvalsspel van de gasten in bedwang houden. SVI.J kwam weer wat meer in de aanval. Na twintig minuten gaf rechtsbuiten Buding zijn club de leiding met een hard schot van grote afstand, dat door de SHS doelman verkeerd werd be oordeeld (2-1). Even later gaf Van Eerde een prachtige voorzet, die via het been van een SHS-verdediger in het doel rolde, waarna Buding nog het beslissende tikje gaf (3-1). Er kwamen nog enkele kansen voor SVIJ, maar gescoord werd er niet meer, zodat de „whites" een zwaar bevochten zege behaalden op een wel zeer fel spelen de tegenstander. Op de jaarwisselingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen- Noord, die maandagavond in het gemeente lijk wijkcentrum voor een flink aantal be langstellenden is gehouden, heeft de heer J. Harmsen, lid van Provinciale Staten, de huidige regeringspolitiek besproken. Aan het democratisch-socialisme zit een sterk persoonlijke kant, aldus de heer Harmsen. Die werkt mee aan een goede verstandhouding, begrip voor elkaar en stimuleert op deze wijze een verheffing boven het alledaagse. De heer Harmsen herinnerde aan het bijna volledig herstel van de P.v.d.A. in de verkiezingen van 1959, dat er volgens hem op wijst dat men voor een vooruitstrevend beleid alleen bij de P.v.d.A. terecht kan. Uitvoerig behandelde de heer Harmsen de belangrijke waarden van het nieuwe beginselprogramma, dat in goede wissel werking tussen partijleiding en meer dan 150.000 partijleden tot stand is gekomen. De P.v.d.A. koerst niet zonder kompas en probeert rekening te houden met nieuwe krachten en verhoudingen. Het huidige regeringsbeleid besprekende, merkte de heer Harmsen op, dat in het kabinet weinig leeft. Men teert op eerder bereikte resultaten, die thans door een vrijere loonpolitiek, waarin de maatschap- nelijke rechtvaardigheid zoek is, teniet worden gedaan. Hij waarschuwde ten aan zien van de belastingpolitiek, die zich dank zij de V.V.D. in hoofdzaak richt op ver laging van de ondernemersbelasting en van de hoogste inkomens, voor een even tuele nieuwe overspanning. De heer Harm sen vroeg zich af hoe het kabinet-De Quay die dan zou opvangen. Het tegenwoordige kabinet is geen kabinet van idealen, maar een kabinet van slechte beheerders, waar tegen de P.v.d.A. in goede sociaal-demo cratische samenwerking haar krachtige houding voor de toekomst dient te be palen. Met aandacht hebben de aanwezigen verder geluisterd naar deelamatie van mejuffrouw Rooze en Hans Boeree. FANCY FAIR VOOR JEUGDWERK Zaterdag 16 en zondag 17 januari orga niseert het katholieke meisjesgilde te Be verwijk een fancy fair in de zalen naast de Regina-Caelikerk. Naast de verschillen de attracties staan er een film- en caba retvoorstelling op het programma. De ba ton zijn bestemd voor het jeugdwerk. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis aan de IJmui dense visveiling bedroeg 1750 kisten vis. waarvan 23 tong en tarbot. 1 heilbot. 21 schol. 625 haring. 13 makreel. 538 schel vis. 133 wijting. 98 kabeljauw en gul. 5 leng, 5 haai. 278 koolvis. 10 diversen Prijzen van maandag Per kilo: heilbot f 3.40. grote tong f 6.30 tot f 5.80, grootmiddel tong f 5.80 tot f 4.60. kleinmiddel tong f 4,40'tot f 4.30. kleine tong I f 4.30 tot f 4.10, kleine tong II f 4,10. tarbot I f 5.90. Per 50 kilo: grote schol f 54, grootmiddel schol f 60. kleinmiddel schol f 73, kleine "schol I f *7ér ktmne "schot" Tf f UT) fóff 61 ..vrxse barjng.f ^30 tot f, 2Q.80. makreel f 44 "(ófT 41). grótë-SchelviVf-T'S-tot *f 56. -groot- middel schelvis f 76 tot f 47, kleinfniddel «chelvis f 71 tot f 46. kleine schelvis I f 76 tot f 48. kleine schelvis TT f 66 tot f 25. wijting f 49 tot f 23. grote gul f 69 tot f 60 middel gul f 60 tot f 48. kleine gul f 46 tot f 43. kleine haai f 33. kleine koolvis 'wart f 35 tnt f 27. kleine koolvis wit f 75 Per 125 kilo: grote kabeljauw f 340 tnt f 224, grote koolvis zwart f 85 tot f 70. m-ntn koolvis wit. f 152 tot f 124. grote leng f 120. Besommingen van maandag SCH 261 f 35.409 VT, 7 f 24.400. IJM 18 f 3 259. KW 42 f 529 *TO 1 f 2.070. Aanvoer van dinsdag De aanvoer was in T.Tmuiden dinsdag •vel heel schraal, namelijk 215 kisten vis De HD 213 bracht 15 kisten platvis, drie spannen zorgden voor 200 kisten sardien De vis van de HD 213 was per auto uit Den Helder naar IJmuiden gebracht. Prijzen van dinsdag Export: sardien 1823 per 40 kilo. Binnenland: grote tong 5.70, grootmid del tong 5.40. kleinmiddel tong 4, tong 1 f 4. slios f 3. schol 2 78. schol 3 55— f 59. kleine schar 34—36. kleine dichte wijting 46. toters 27—30. Besommingen van dinsdag KW 134 890. HD 218 1820. Op zee Het was slecht weer om de noord met windkracht 7. De trawlers hebben af en toe een trekje gedaan. De vangsten waren 80 tot 150 -manden koolvis. schelvis en haring. De „Job Gouda" deed een trek van 20 manden haring en wijting, de „Bea trice" een trek van een pakje. De haring visserij bij Ierland leverde weer niets op De loggers en kotters bij de P-boei 4 vin gen 250 tot 400 kilo tong en 8 tot 10 man den schol per etmaal. Naar zee vertrokken zijn de „Amster dam". „Medan", „Golfstroom", „Francie- na". „Polderman" en „Postboy". Voor woensdag Woensdag komt de trawler IJM 34 „Al lan Water" met 250 kisten makreel, 200 haring. 150 koolvis, 40 diversen, 40 schol en 110 diversen IJM 79 „Toronto" 1040 kisten, onder andere 70 schelvis. SCH 171 „Cornelis Vrolijk Fzn." 500 kisten, waar van 45 schelvis. Maandagavond zijn op een strook grond in „De Gilden" te Velsen-Noord een paar honderd kerstbomen verbrand. De Velsen- se brandweer joeg volkomen tegen haar principe en met tegenwerking van een fijne motregen de brand in de hoge stapel. Aanvankelijk vlotte de brand niet erg, zo dat enige politiemannen als stokers en vuurverdelers moesten optreden. Na ruim een half uur bleef een gloeien de ashoop over, die met vochtig zand werd afgedekt. Daarmee was de Velsennoordse kerstboombrand weer geëindigd. Gedurende de laatste drie maanden heeft een 19-jarige jongen uit Rotterdam twintig insluipingen gepleegd in plaatsen rond Rotterdam. Dit heeft hij bekend, na dat de rijkspolitie in Berkel en Rodenrijs hem in die gemeente had gearresteerd. Sinds enkele weken beschikte de politie over een vrij goed signalement van de in sluiper, die een voorkeur voor nieuwe woonwijken aan de dag legde. Een wacht meester der rijkspolitie zag in een nieuw woongedeelte van Berkel een jongeman, die aan het signalement voldeed, op een bromfiets rijden. Met een collega zette hij de achtervolging in. Korte tijd later trof fen zij de gezochte aan, juist op het mo ment dat deze weer op zijn bromfiets wil de stappen. Tegelijkertijd kwam een be woonster van een der nieuwe huizen bui ten adem aansnellen. Zij riep dat er geld en een banaan uit haar woning waren ver dwenen. Het lag voor de hand dat de bromfietser zich hieraan zou hebben schuldig gemaakt. In het politiebureau kwam het geld inderdaad te voorschijn. De banaan bleek al opgegeten te zijn. De jongen bekende in Zevenhuizen. Zoe- termeer, Gouda, Capelle aan de IJssel, Delft. Schipluiden en in Berkel en Roden rijs 20 insluipingen te hebben gepleegd. Bij elkaar had hij enkele honderden gul dens buitgemaakt. Meestal opereerde hij in de ochtenduren als de huisvrouwen zó druk met haar werk bezig wai'en, dat zij niet direct merkten dat iemand het huis binnendrong. Als hij werd ontdekt, dan verontschuldigde hij zich door te zeggen, dat hij zich in de deur had vergist. Hij kwam in de meeste gevallen via de keu kendeur aan de achterzijde binnen. In sommige plaatsen is hij wel drie tot vier keer terug geweest. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. LONDEN (UPI) In een gefilmd vraaggesprek voor de televisie te Londen heeft de leider van de Amerikaanse Demo craten Adlai Stevenson verklaard dat het centrum van de wereldmacht in 1960 wel eens naar China en India zou kunnen ver schuiven. „Het komt mij voor, dat de nieuw centra waar de macht ontspruit in ,A^ië„en met Rpmg. in China ^n India lig gen", zo verklaarde Stevenson voor de te levisie van de B.B.C. Premier Nehroe van India, die even eens aan de uitzending deelnam zei niet te geloven dat Rusland enige behoefte heeft aan te-ritoriale expansie. Volgens hem willen de Russen de wereld versteld doen staan over hun prestaties, die in de eerste plaats een binnenlandse evolutie ten gevol ge zouden hebben en die niet de bedreiging van andere landen inhouden. Vandaag dinsdag is in het restau rant van Walserij-Oost op het terrein van Hoogovens de heer J. L. de Jong gehul digd wegens het feit, dat hij 1 januari j.l. veertig jaar in dienst was Namens H. M. de Koningin is de jubilaris, die werkzaam is op de tekenkamer van de MEKOG, dooi de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma onderscheiden met de koninklijke eremedaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De belangstelling voor de huldiging van de heer De Jong was enorm groot: er wa ren zeker een paar honderd mensen. Een bijzonderheid was de aanwezigheid van de oud-president-directeur van de K.N.H.S. in IJmuiden, de heer ir. A. H.In- gen Housz. De eerste die de jubilaris toesprak was ir. P. van Delden, lid van de directie van Hoogovens. Hij herinnerde eraan dat de heer De Jong de tweede is die veertig jaar aan het bedrijf is verbonden. De eerste was ir. Ingen Housz. Nadat de heer Van Delden had gewezen op de belangrijkheid van de post op de te kenkamer van MEKOG. roemde hij de tevredenheid van de iubilaris. De spreker overhandigde een horloge als geschenk van de directie. Bovendien werd de heer De Jong een oorkonde wegens veertigja rig trouw dienstverband overhandigd. Onder applaus speldde hierna de bur gemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma de jubilaris de koninklijke on derscheiding op de borst. Vervolgens sprak de adjunct-directeur ir. A. Drijver als chef van de hoofdafdeling Nieuwbouw van Hoogovens. Na vele waarderende woorden voor het werk en de persoon van de jubilaris overhandigde de heer Drijver een bedrag onder couvert. De chef van de afdeling Nieuwbouw van de MEKOG, ir. C. J. J. van Riemsdijk Kreenen zag in de zeer grote belangstelling onder an dere het bewijs van de vriendschap die de De heer G. Schaap is vandaag op het kantoor van de n.v. „De Marezaten" in IJmuiden gehuldigd, omdat hij veertig jaar bij deze onderneming werkzaam is geweest. Op het raadhuis reikte loco-bur gemeester H. de Boer hem vanmorgen de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uit. De directeur van de „Marezaten", ir. W. Polderman, sprak de jubilaris tijdens de intieme plechtigheid op het kantoor toe. Hij prees de grote trouw en plichtsbe trachting van de heer Schaap, die voor iedereen een goed vriend is. Hij bood een bandrecorder aan. Namens het personeel voerde de heer J. Ried ijk 'Het wöór'd.' Hij zei. dat er onder het personeel groot enthousiaste bestond voor de inzamelmgf Èr'-'waren éx, die zei den „Dit is mijn grootste vriend" De spre ker kon de heer Schaap dan ook enkele banden voor de recorder aanbieden, be nevens sigaren en een boekenbon. De heer Schaap zei in zijn dankwoord onder meer. dat men bij de Marezaten vrij wordt gelaten, zodat men eigen ver antwoordelijkheid draagt. „Ik heb hier al die veertig jaar plezierig gewerkt" zei hij. HIROSJIMA (UPI) De Japanse arts dr. Fumio Shigeto, die geneesheer-direc teur is van het speciale ziekenhuis voor slachtoffers van de atoombom te Hirosji ma, heeft verklaard dat van de 90.000 men sen, die de aanval overleefd hebben, ruim één-derde in aanmerking komt voor een behandeling wegens stralingsziekte. De atoombom op Hirosjima is veertien jaar geleden geëxplodeerd. Het is echter niet mogelijk alle mensen bij wie gevolgen zijn geconstateerd van de radio-actieve straling, ook inderdaad hiervoor te behandelen. De wet, welke de bijzondere medische hulp regelt, is daar voor te strikt en laat in vele gevallen geen behandeling toe. Deze striktheid is veroor zaakt door de omstandigheid, dat de me dische kennis van stralingsgevolgen op het moment, dat de wet werd gemaakt, belangrijk geringer was dan tegenwoor dig. Zo is thans bij voorbeeld vastgesteld, al dus de Japanse arts, dat het aantal ge vallen van leukemie („bloedkanker"), anaemie en leverstoornissen ongewoon hoog is onder de mensen, die zich in de wijde omtrek van de atoomexplosies op Hirosjima en Nagasaki hebben bevonden. Leukemie is de voornaamste aanwijsba re stralingsziekte: van de 27 atoombom slachtoffers, die in 1957 stierven was in negen gevallen leukemie de doodsoorzaak. Vastgesteld is, dat 80 percent der behan delde leukemiegevallen mensen waren, die binnen 2 kilometer van de explosie- haard waren. Er worden in het ziekenhuis op het ogen blik 63 patiënten behandeld, terwijl er 80 regelmatig de polikliniek bezoeken. De burgemeester van Hirosjima, Shinzo Hamai, is van oordeel, dat de wet gewij zigd moet worden. De verwanten van mensen, die behandeld worden, moeten financieel ondersteund worden, de patiën ten zelf moeten recht hebben op kosteloze behandeling zodra is vastgesteld, dat hun ziekte kan worden teruggeleid tot de atoombommen op Nagasaki of Hirosji ma. Momenteel is de situatie zo, dat ieder, bij wie stralingsgevolgen zijn vastgesteld, een couponboekje ontvangt dat recht geeft op twee gratis behandelingen per jaar, of opname in het ziekenhuis te Hirosjima. Een bijzondere behandeling bestaat niet, wel worden de bekende methoden toege past op gevallen van leukemie, anaemie (bloedarmoede) of leverstoornissen. jubilaris in de afgelopen veertig jaar heeft gekweekt. „Er zijn meer heren De Jong die bij MEKOG werken, maar er is maar één De Jong", aldus spreker. Namens het personeel bood hij de jubilaris een re- produktie van een schilderij van Pieter Breughel aan. De bedrijfsleider van Mekog, ir. W. H. Schoenmaker zei dat ofschoon de jubila ris slechts kleine daden heeft verricht dit is gedaan voor een grote zaak. Hij hoopte dat Hoogovens steeds een kern van men sen die al jaren in het bedrijf werken, mag houden. „Pet af voor het verleden en jas uit voor de toekomst," zo zei hij respect vol tot de heer De Jong die een van de oud gedienden is. Collega's hebben de huldi ging besloten met het ophalen van tal van herinneringen aan vele voorvallen in de lange werkperiode van de heer De Jong. Eindelijk is men begonnen met de af braak van de sedert het einde van de twee de wereldoorlog in Velsen-Noord staande noodwoningen. De slopers hebben reeds enkele noodwoningen met de grond ge lijk gemaakt. Er wonen nog slechts een paar gezin nen. Wanneer die binnenkort zijn ver huisd, zal het gehele dorpje van zesen vijftig noodwoningen gauw zijn ver dwenen. Op de vrijgekomen plaats komt een loskade voor de PEN-centrale. Wanneer die gereed is zal ook de voltooiing van de binnenhaven zijn beslag kunnen krij gen. Burgemeester van Den Haag: „De gemeentezaken in Nederland lopen zonder brio, op de kleinste versnelling, met ingetoomde vaart en wat pijnlij ker is zonder een duidelijke en veilige bebakening van de weg, die voor hen ligt. De gemeentebestuurders kunnen de over kant niet overzien. Dat geldt voor allen met het oog op de wachtende, de slepende financiële verhoudingsregeling, welke, na de resolute aanloop van het vorige kabi net, thans weer dreigt terug te vallen op een verlenging van de oude noodregeling; dat geldt in het bijzonder voor Den Haag en de Haagse agglomeratie met het oog op de finale regeling van de agglomeratie problemen, direct samenhangend met de territoriale en financiële levensruimte". Dit zei vanmiddag in zijn nieuwjaarsre de de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. De billijkheid gebiedt, voor deze onbe vredigende situatie begrip te hebben, zo zei de burgemeester verder. „Indien het geoorloofd is een kabinet met een elek trische centrale te vergelijken en dus een interim-kabinet met een noodaggre- gaat dan betekent een kabinetscrisis en -wisseling het uitvallen van het lichtnet. En voordat de regeringsturbines weer op volle toeren draaien, voordat de „dilicen- ce" weer in draf is, is er een jaar voor bij. In dat magere jaar zitten wij nu", zei hij. MOSKOU (AFP) De luisteraars van radio-Moskou hebben zaterdagmiddag enige bewogen minuten doorgemaakt. Om 15.10 uur vroeg de omroeper de aandacht van de gehele wereld voor een communi qué van het Sovjet-comité voor de inter planetaire verbindingen. Vervolgens las iemand, wiens stem bijzonder geleek op die van de omroeper, die in het algemeen de belangrijke communiqués bekend maakt, op plechtige toon de volgende mededeling voor: „Het is nu vijf maanden geleden dat het ruimteschip „de pijl" in de interplanetaire ruimte werd gelanceerd. Drie geleerden, twee mannen en een vrouw, bevonden zich aan boord. (Hierop gaf de omroeper de namen en andere gegevens van de ruimte reizigers). Gedurende drie maanden kon een voortdurend contact met het ruimte schip worden gehandhaafd. Daarna werd de verbinding verbroken. Na acht dagen werd weer contact gemaakt, doch dit werd vrijwel onmiddellijk voorgoed verbroken, toen „de pijl" een meteorietenregen pas seerde. Er 1 estaat geen hoop meer. Laten wij de nagedachtenis eren van hen. die hun leven voor de wetenschap hebben op geofferd". Op dat ogenblik werd hij onderbroken door een stem, die vroeg: „Zeg. kameraad, ga je nu niet een beetje te ver?" Het bleek een radiofeuilleton op het gebied van „science-fiction" te zijn.... smaken Hazelnoot, Citroen, Vanille, Chocolade van 65 voor per V2 pond van 60 voor ALLEEN ZATERDAG van 1.50 voor GEVRAAGD Ook MEISJES vanaf 15 jaar, die zich in het vak willen bekwamen, kunnen wij plaatsen op diverse afdelingen. Tevens kunnen zich aanmelden GEHUWDE DAMES voor ged. dagtaak. WASSERI) RHEE, Bleekersvaartweg 57 H.st. Ingang van onze nieuwe zaak vla portiek aan de Breestraat Bedrukt KEPERFLANEL 80 cm breed, in de nieuwste dessins, norm. prijs 1.75 en 1.85 ALLEEN WOENSDAG 1.30 1e kwaliteit MOUSSELINE bijzonder fraaie dessins, 90 breed ALLEEN WOENSDAG 2.25 en 1.75 STOFDOEKEN stevige gele flanel, grote maat normale prijs 50 cent ALLEEN WOENSDAG per stuk 29 ct

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4