Sterke argumenten voor vluchten op westkust Meer economische samenwerking tussen Europa en U.S.A. verwacht SCHEEPVAART De beurs Amerikaanse tegenstand zal groot zijn Ketjen had 15 hogere omzet Coca Cola had zeer goede resultaten Frankrijk wil Europese oliemarkt veroveren Loonsverhoging in de staalindustrie der V.S. Europese integratie moet over andere boeg Delegatie naar V.S. vertrokken Spaarcijfers RPS Restititie Tjilongkrang Bestuur Verbreiding Effectenbezit Kamer van Koophandel Rijnland Hoge invoerrechten en concessies Lagere winst voor Cobra Dr. Van der Mandele: Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DINSDAG 5 JANUARI 1960 Met een Ujnvlicgtuig is gisteravond dc Nederlandse delegatie, die te Washington luchtvaartonderhandelingen gaat voeren met de Verenigde Staten, naar Amerika vertrokken. Dc delegatie staat onder leiding van dc staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Sty kei. De onderhandelingen, waarbij het er, zoals bekend, vooral om gaat landingsrechten voor onze K.L.M. aan de westkust van de Verenigde Staten te verkrijgen, beginnen donderdag 7 januari. De Amerikaanse onder-minister voor economische aangelegenheden van het departement van Buitenlandse Zaken, A. E. Dillon, zal de Nederlandse verlangens aanhoren. Waarschijnlijk zal hy niet de feitelijke onderhandelingen bywonen. Omdat het hier een koninkryks kwestie betreft, zullen ook dc heren mr. F. J. Barend namens Suriname en mr. E. D. Baiz namens de Nederlandse Antillen aanwezig zyn. Voor de K.L.M. reist directeur dr. L. H. Slolemaker met dc onderhandelaars mee. On de laatste dag van het oude jaar heeft de K.L.M. een brochure gepubliceerd waarin op uitstekende manier de Neder landse argumenten zijn samengevat die pleiten vóór toekenning van K.L.M. s gioot- ste verlangen: een verbinding tussen Am sterdam en Los Angeles, waarschijnlijk via Montreal in Canada. Deze brochure is natuurlijk ook op het State DePa'J"%"* overhandigd, tezamen met een verl^lar'"g van de Kamer van Koophandel te Los An geles. die zich krachtig heeft uitgespro'ken voor de K.L.M.-verbinding met Nederland. Argumenten van de K.L.M. Reeds in 1957 heeft de K.L.M. energiek geprobeerd landingsrechten aan de west kust van Amerika te verwerven thans echter heeft men daaraan nog veel groter behoefte dan twee jaar geleden. Het tijd p-rk van de straalvliegtuigen is aangebro ken en thans is het heel normaal dat pas sagiers van de westkust in hetzelfde toe- del de gehele reis naar Europa maken. Men kan dan een kaartje nemen bij de Amerikaanse maatschappijen P.A.A. en TWA of men kan zijn plaats reserveien in een toestel van S.A.S. (Skandinavisch B O A.C. (Britst of Lufthansa (Duits). Men kan met de K.L.M. alleen van New York naar Europa vliegen en waai om zou men zich de moeite getroosten van over stappen in die plaats, wanneer men de ge hele reis kan maken in een Amerikaans vliegtuig of in een toestel van een der an dere Europese maatschappijen. Het ge volg is dat de K.L.M. er naast grijpt waar het passagiersverkeer tussen de westkust en Europa in het geding komt. De stijging van het aantal passagiers tussen Amerika's westkust en Europa is werkelijk enorm. Het totale verkeer in een richting bedroeg in 1953 ruim ac{^iend^~ zend en in 1959ruim zesen^aJht'f duizend! In 1960 verwacht men 116.000 pas sagiers in één richting en in 1962 reeds 191 000. Steeds meer van deze passagieis zullen de directe verbinding per straal vliegtuig gaan verkiezen en men kari zich voorstellen dat de K.L.M. zich node al die reizigers ziet ontgaan. Concurrentie Ieder ingewijde weet, dat de Pan Ame rican Airlines de grote concurrent is, die deze situatie wil uitbuiten teneinde een be langrijke rivaal, de Nederlandse K.L.M., zo klein mogelijk te houden. Van Amei1" kaanse zijde zal men betogen dat de K L M. thans reeds meer profiteert van de routes die bij het verdrag van 1957 zijn vastgesteld dan haar concurrent de P.A.A. De Nederlanders kunnen daarop antwooi- den dat de Amerikanen bij dat verdrag meer gekregen hebben dan de Nedei lan ders en dat de P.A.A. niet ten volle de voordelen blijkt te benutten. Belangrijker en principiëler zal het Ne derlandse argument zijn, dat men niet de winst tegen elkaar af moet meten van twee maatschappijen, maar dat men voor alles in het oog moet houden wat het pu bliek belang is en hoe in het algemeen de economische verhouding tussen Nederland en Amerika is. Wat dit laatste betreft: Nederland koopt veel meer van Amerika dan het aan Amerika levert. Onze beta lingsbalans moet in evenwicht worden ge houden door het verrichten van diensten, met name transportdiensten. Verder moeten de Amerikanen niet ver geten dat de K.L.M. de grootste buiten landse klant is voor in Amerika gebouw de vliegtuigen. Op het ogenblik heeft de Nederlandse maatschappij voor honderd- achtmiljoen dollar aan orders uitstaan bij Douglas en Lockheed. Het. handelsverkeer tussen Nederland en Californië is vrij belangrijk. Vrijwel alle pruimen, perziken, asperges, krenten 'en rozijnen, die uit Amerika naar Nederland worden geëxporteerd komen van de west kust. Voor zakenlieden is het daarom van grote betekenis een rechtstreekse verbin ding met Nèderland te hebben. Van Ne derlandse zijde betoogt men, dat de K.L.M. andere maatschappijen niet be hoeft te verdringen op deze route, maar dat er, in het zich snel uitbreidende ver keer, plaats is voor allen. Bij de Rijkspostspaarbank is in decem ber 1959 ingelegd 69,7 miljoen en terug betaald 59,2 miljoen, hetgeen een posi tief spaarverschil opleverde van 10,5 miljoen vorige maand 7 miljoen en in december vorig jaar 13,8 miljoen). In Amsterdam werd bij de rijkspost spaarbank ingelegd 7,9 miljoen en terug betaald 6,5 miljoen, een spaarverschil dus van 1,4 miljoen, tegen 0,6 miljoen vorige maand en 1,2 miljoen vorig jaar december. Het spaaroverschot in 1959 bedroeg in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag res pectievelijk 16.2. 13,2 en -f 11,8 miljoen, tegen respectievelijk 12,6, 12,4 en -f 10 miljoen in 1958. Met algemene stemmen hebben aandeel houders in de nv. Kinacultuur Maatschap pij Tjilongkrang te Amsterdam in een heden gehouden buitengewone vergade ring hun goedkeuring gehecht aan een bestuursvoorstel tot statutenwijziging, waarbij 25 percent op het uitstaande ka pitaal wordt terugbetaald. Het laatste wordt aldus teruggebracht van 480.000 tot 360.000; de nominale waarde van de aandelen van 800 tot 600. Eerder in 1958 was reeds 200 op de aandelen, die toen nominaal 1000 groot waren, te rugbetaald. In aansluiting aan de mededeling van mr. P. F. J. de Kok tijdens zijn toespraak tot de leden der Vereeniging voor den Effectenhandel inzake de oprichting van de stichting verbreiding effectenbezit, wordt vermeid, dat het bestuur van deze stich ting voorlopig als volgt is samengesteld: prof. G. A. Ph. Weyer. voorzitter, mr. P. F. J. de Kok, vice-voorzitter, drs. D. de Bryune, S. Crena de Iongh, prof. dr. J. F. ten Doesschate, mr. U. J. N. de Graaff, Tj. Greidanus, W. A. de Jonge, prof. dr. P. Kuin, J. C. van Marken, K. Soesbeek, L. M. A. Thole, mr. W. G. Wieringa. Tot di recteur van de stichting is benoemd de heer J. J. L. van Berckel, econ. drs. Evenals de gehele Nederlandse chemi sche industrie heeft ook Koninklijke Zwa- velzuur Fabrieken v.h. Ketjen n.v. te Am sterdam geprofiteerd van de goede con junctuur in 1959. De omzet was 15 percent hoger en ook de winst was niet onbelang rijk groter, aldus deelde de heer D. de Jong. directielid van dit Amsterdamse bedrijf, mede op een heden gehouden nieuwjaars-samenkomst van het personeel in een résumé over de gang van zsiken in het afgelopen jaar. Wat 1960 betreft wilde de heer De Jong zich met de uitspraak. ..dat dit jaar misschien wel even goed zal zijn als 1959" by de optimisten scharen. Hij waarschuwde echter voor een reeks van minder glorieuze factoren. In 1959 heeft Ketjen een aantal meeval lers gehad die in 1960 niet fwn *e vei" wachten. Op het gebied van de kraakka- t.alysatoren is concurrentie te verwachten door een nieuwe fabriek in Japan. Naast een in 1959 doorgevoerde loonsverhoging, die met f 1 miljoen per jaar op de winst marges drukt, zijn verdere loon- en sala risverhogingen te verwachten. Verder zal er een dividend gedeclareerd moeten wor den over een kapitaal dat door conversie van obligaties in aandelen waarschijnlijk zal stijgen van 25 miljoen tot f 30 34 miljoen In dit verband merkte de heer De Jong op dat niét tot bijstempeling van de aandelen van 750 tot 1000 zal wor den overgegaan, daar de hiervoor beno digde som gezien de grootte van het verhoogde kapitaal te hoog zou zijn. De bouw van de nieuwe roetfabriek in het Botlekgebied vordert, zo deelde de heer De Jong verder mede, al verwachtte hij niet dat deze direct winst gaat maken. De produktie is begroot op 24.000 ton roet per jaar. In de Benelux wordt, circa 10.000 ton roet per jaar verbruikt en een andere fabriek in de Botlek gaat 12.000 ton pei jaar fabriceren. Dit zal de afzet van Ket- jen-carbon niet gemakkelijker maken. De concurrentie zal meer op het gebied van de kwaliteit en de service komen te lig gen dan op dat van de prijzen. Het gebruik in Nederland laat de bouw van de door Ketjen aangekondigde phenol- fabriek toe. Het bedrijf zelf gebruikt 2000 tot 3000 ton per jaar. Naast phenol zal ook sulphiet worden gemaakt, waarvoor een afzet dient te worden gevonden in de cellulose-industrie. De bouw geschiedt door Ketjen zelf en onderleveranciers. De kosten bedragen 10 tot 12 miljoen; deze kosten benevens de 16 miljoen be nodigd voor de in aanbouw zijnde roet- fabriek worden uit eigen middelen gefi nancierd. Ketjen zal dus geen beroep op de beurs doen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, ir. J. J. G. van Hoek, en de beide ondervoor zitters dezer Kamer, de heren C. F. Meer- poel en G. J. den Heeten, hebben vanmid dag op de eerste bijeenkomst van de Ka mer in 1960 in de Lakenhal te Leiden hun nieuwjaarsredevoeringen gehouden. De heer Van Hoek memoreerde de belang stelling voor de Euromarkt bij de U.S.A. die gezien de zorgelijke ontwikkeling van de Amerikaanse handels- en beta lingsbalans en de autarkistische trekken die de Euromarkt vertoont kennelijk als handelspartner willen streven naar een meer actieve samenwerking met Europa en tussen de Europese landen on derling. In de benarde positie, waarin het Euro pese bedrijfsleven dreigt te geraken dooi de verwijdering tussen het blok van de zes Euromarkt-landen en de groep van de zeven", kan dit meer perspectief geven, zo meent hij. Ten slotte merkte de heer Van Hoek op dat de als zodanig gerechtvaardigde aan dacht voor „onderontwikkelde" gebieden in Nederland met een structurele werk loosheid niet mag beltten dat de ontwik kelingsmogelijkheden in een gebied als Rijnland volledig worden aangegrepen. Vermindering van het tekort aan woon ruimte voor de industriebevolking, een be tere ontsluiting van het merengebied en verbetering van spoorweg en frequentie op de verbinding door het Rijnlandse ge bied tussen Leiden en Utrecht zijn hier ge wenst, zo zei hij. De heer C. F. Meerpoel zei, met veel zorg de ontwikkeling van loon- en prijspeil in Nederland, West-Europa en Amerika tegemoet te zien. Hij verwacht dat vanuit het buitenland een uitweg zal worden ge zocht door de stichting in Nederland van ondernemingen met ter zijde stelling van de traditionele Nederlandse detail- en groothandel en vroeg zich af of deze nieu we vestigingen, die hun feitelijke hoofdkan toren in het buitenland houden, gebonden zullen zijn aan de bestaande historische verkoopprijzen en onderworpen aan de voor de Nederlandse bedrijven geldende belastingen. Voor Nederland zelf zag de heer Meer poel een nieuw element in het vrijwillig aanvaarden van prijsvoorschriften ter vermijding van de inflatiespiraal. De overheid gaat hierbij uit van de veronder stelling dat de thans geldende prijzen de juiste of de te rechtvaardigen prijzen zijn. Gewaarschuwd moet echter worden tegen de verstrekkende gevolgen die bij de toe- Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de heer J. F. C. Westerman, direc teur van the Coca-Cola Export Corpora tion, Holland Branch, voor het personeel een overzicht van de resultaten van 't vo rig jaar gegeven. Door de bijzonder mooie zomer en de inspanning van het personeel, zo zei hij, kon een omzetvergroting van 22 percent worden bereikt. Diverse records werden geboekt: de n.v. Bottelo te Schiedam produceerde begin de cember haar miljoenste kist, De Bottelaar te Alphen a/d Rijn zag zijn 100.000ste kist van de band komen en Depot Zaandijk kon, eveneens in een tijdvak van slechts een jaar, de honderduizendste kist afleve ren. Spreker verwachtte, dat ook wanneer de komende zomer minder stralend zal zijn, de omzet over 1960 wederom zal stij gen. In het industriegebied Amstel, wordt thans geboudw aan de nieuwe moderne fabriek, die in de herfst van 1960 in ge bruik zal worden genomen. Over de ont wikkeling buiten he trayon van Amster dam noemde spreker als voornaamste punt de bouw van 'n nieuwe Coca-Colafa- briek in Almelo, die nog in het begin van dit jaar zal gaan produceren. Van onze correspondent in Londen) Volgens de „Daily Express" streeft Frankrijk uit vrees voor een enorm over schot van de Sahara-olie naar een olie monopolie in de Euromarkt ten koste van de Britse en Amerikaanse oliemaatschap pijen. Frankrijk verwacht volgend jaar een produktie van 25 miljoen ton, genoeg ter dekking van de eigen Franse behoef ten. In 1965 zal de produktie waarschijn lijk 50 miljoen ton bedragen. Frankrijk wil het overschot krijtraken op de Euromarkt door geleidelijke verhoging van de invoer rechten tot 18 percent om de Britse en Amerikaanse olie uit dc landen van de Euromarkt te behouden, welke een jaar lijks olieverbruik van 94 miljoen ton heb ben. Ter bevordering van het plan zou Frank rijk de Euromarktlanden op ander gebied allerlei tegemoetkomingen aanbieden, speciaal wat betreft de landbouwexport. De minister van Financiën, Antoine Pi- nay, zou echter gekant zijn tegen het door zijn collega Jeanneney, de minister van Industrie en Handel, voorgestane plan. Pi- nay is van oordeel dat het de doodsteek zou betekenen van het denkbeeld dat de Euromarkt een systeem is dat ten doel heeft de handel in Europa vrij te maken, terwijl het in feite op een nieuw protec tionisme zou neerkomen. Of het plan kan worden verwezenlijkt hangt in de eerste plaats af van de houding van de andere Euromarktlanden. Een an dere moeilijkheid is dat de Sahara-olie niet erg geschikt is voor de Europese markt. Europa heeft vooral behoefte aan stookolie. De bewerking, welke de Sahara- olie zal moeten ondergaan, zal de kosten hoger maken. Het nieuws over het Franse plan valt samen met de aankomst van de eerste tanker met Sahara-olie, welke gis teren in Duinkerken binnenliep ter be voorrading van Noord-Frankrijk. passing in het algemeen het bedrijfsle ven kunnen treffen, aldus spreker. De heer G. J. den Heeten vestigde er de aandacht op dat het investeringsprogram ma voor Nederland aanzienlijk groter moet zijn dan voor andere landen, ener zijds ten behoeve van o.a. de Deltawer ken, anderzijds omdat de bevolkingstoene ming voor Nederland op het dubbele ge schat wordt van die in de rest van West- Europa. De dienovereenkomstig vergrote beroepsbevolking kan alleen volledig - te werk gesteld worden bij een omvangrij ke industrialisatie. Ypor:-verwezenlijking is het investeringsprogramma afhanke lijk van het fiscale en het spaarklimaat. Nodig zijn verlaging van de progressie van de inkomstenbelasting, vermindering van de dubbele belasting van in een n.v. gemaakte winsten en herziening van de fiscale bepalingen met betrekking tot de besloten vennootschappen. Spreker noemde de behandeling van het „aanmer kelijk belang" bijzonder onrechtvaardig en achtte nadere voorzieningen beslist noodzakelijk. Bij de besloten vennoot schappen wordt enerzijds de vennoot- over de winst bij verkoop van aande len ook de firmaregel, zodat in feite sprake is van een drievoudige belasting. 'En dat terwijl de besloten vennootschap pen over het algemeen bij de uitbouw van het bedrijf zeer afhankelijk zijn van de in terne financiering en dientengevolge een gering percentage dividend declareren, aldus spreker. De vermogensbelasting werkt hier bijzonder drukkend door het gecombineerd effect van relatief hoge fis cale waardering en relatief gering divi dend. Over het algemeen is de gang van zaken bij de ondernemingen waarin wordt ge participeerd bevredigend te noemen, aldus de directie van de n.v. Cobra te Amster dam in het jaarverslag over 1958/1959. Op een enkele uitzondering na werden de di videnden van de deelnemingen door Cobra in Nederland geïncasseerd. De revenuen v.an Cobra, als houdstermaatschappij van belangen in buitenlandse brouwerijen, waarvan vooral Heineken's Bierbrouwerij, hebben 2.573.462 bedragen 2.555.257). Aan interest en andere baten werd ver kregen 26.612 381.788). De algemene onkosten bedroegen 282.382 293.854). Na een toevoeging van 255.000 (nihil) aan de rekening reserve diverse belangen, wordt een saldo winst geboekt van 2.962.692 2,643.191). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 9 (12)% over het van 15,75 miljoen tot 21 miljoen ver hoogde aandelenkapitaal. Het zal, aldus de directie, in de toekomst wellicht nodig zijn, dat de maatschappij haar uitdelings- politiek aanpast aan het streven naar uit breiding van beleggingen, gepaard aan de wens tot grotere geografische spreiding. Hierbij wordt onder meer gedacht aan het gebied van de Euromarkt. Van vakverenigingszijde te Washington is medegedeeld, dal de package-verho- ging, waarover overeenstemming werd bereikt, bijna veertig dollarcents per uur aan loonsverhogingen en voordelen be loopt, maar niet voorziet in eer. loonsver hoging gedurende de eerste zes maan den. Er zou een loonsverhoging van zeven dollarcent per uur op 1 juli komen en een volgende verhoging van zeven dollarcent op 1 juli 1961. De ovens van de staalfabrieken zullen in de eerste helft van dit jaar gemiddeld wer ken op 95 percent van de capaciteit., zo schrijft „Steel Magazine". Dit blad schrijft, dat de staalfabrieken in die perio de ongeveer zeventig miljoen ton afge werkt staal naar de afnemers zullen zen den. Volgens de plannen zullen er record afleveringen van dunne platen, warmge- walste staven, blik en roestvrij staal plaats vinden. De drie grote vraagstukken, die in 1960 alles zullen overheersen, zijn ten eerste de topconferentie, respectievelijk het con crete begin van het grote oost-west-dis puut, ten tweede de werkelijkheid worden de verdeling van West-Europa in twee eco nomische gemeenschappen, de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone, en ten derde de emancipatie van Zwart Afrika. Aldus mr. dr. K. P van der Mandele in zijn voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam gehouden nieuwjaarsre de. Daar de opdrachten uit het oostblok voor Westeuropese landen in de laatste tijd eerder toe- dan afnemen en slechts ge deeltelijk in vreemde valuta worden be taald, valt er volgens mr. dr. Van der Mandelé een steeds omvangrijker worden de switch-handel in Russische produkten te bespeuren, waarvan onze landgenoten een leeuwedeel voor hun rekening ne men. Spreker kwam vervolgens tot wat het Westen en met name Nederland grote zor gen baart, de verdeling van West-Europa in de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszo ne. Zonder dat de verdedigers van de E.E.G. zich misschien zelf hiervan duide lijk rekenschap geven, zien zij de E.E.G. in de eerste plaats als een distributie- vraagstuk. wat feitelijk al in de naam ..ge meenschappelijke markt" ligt opgesloten. Het oostblok is echter niet primair geba seerd op de distributie. Wat Afrika betreft acht mr. van der Mandele de toestand zo labiel en zo pre cair, dat de kleinste fout door één Euro pees land begaan, katastrofale gevolgen voor het gehele Westen kan hebben. Over de mogelijkheid van vestiging van een hoogoven- en staalbedriif op Rozen burg verklaarde spreker dat de studie over dit project naar verwacht wordt, bin nenkort zal kunnen worden beëindigd. Dan zal blijken, zo zei hij, dat het voor de economie van Nederland aanbevelens waardig en verantwoord is het plan tot uitvoering te brengen. Aagtedijk 4 te Amsterdam. \alsdijk 4 660 m. w.z.w. Azoren n. Tripoli. Aardijk 4 te New Orleans verw v. Panamacity. Abbedijk 4 130 m. n.w. Ouessant n. New York. Abbekerk 4 v. Shanghai n. Philippijnen Abida 4 te Shellhaven v. Oslo. Acila 5 te Hamburg verwacht. Achilles 5 v. Callao n. Changcay. Acmaea 4 25 m. z.o. Cairns n. Sydney. Akkrumdijk 4 v. Los Angeles n. Christobal. Alchiba 4 te Antwerpen v. Rotterdam. Aldabi 5 te Rotterdam. Algenib 4 210 m. n.n.o. Faval n. Jacksonville. Alliena 4 203 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Alioth 4 850 m. z. Flores n. Curagao. Alkaid 5 v. Rotterdam n. Vitoria. Alkes 4 v. Bahia n. Ilheus. Almdijk 5 te Brownsville verw. v. Lake Charles. Almkerk 4 v. Port Said n. Genua. Alpherat 4 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Amerskerk 4 te Aden verwacht. Ammon 3 260 m. n.n.w. Mona Pass. n. L. Guaira. Amstelkroon 4 125 m. o. Massawa n. Suez. Amstellaan 4 3400 m. o.z.o. Honolulu n. Japan. Amstelmeer 4 810 m. o.n.o. Sombrero n. Aruba. Amste'.molen 4 390 m. z.z.w. Finist. n. Liverpool. Angolakust 3 v. Hamburg n. Amsterdam. Argos 4 60 m. w.z.w. Dungeness n. Rotterdam. Arkeldijk 4 60 m. z.o. Sokotra n. Djibouti. Artemis 4 60 m. z.w. Wight n, Amsterdam. Astrid Naéss '5 te Boston. Area 5 v. Larnaca n. Piraeus. Arendsdijk 4 400 m. z.w. Bermuda n. N. Orleans. Arnedijk 4 te Ned Orleans v. Houston. Axeldijk 4 420 m. n.w. K. San Roque n. Charleston. Bali 4 op rede Belawan. Banda 4 600 m. n.o. Guam n. Madras. Banggai 4 20 m. n.o. Algiers n. Port Said. Bantam pass. 4 Ouessant n. Rotterdam. Batjan 4 240 m. n.w. Azoren n. Halifax. Bawean 5 v. Napels n. Port Said. Bennekom 4 1000 m. n.o. Barbados n. Emden. Billiton 5 te Damman. Bintang 4 340 m. o. Bermuda n. Houston. Blitar 5 te Livorno. Bonita 4 55 m. z.z.w. Kp. Corrientes n. Limon. Borneo 4 te Antwerpen. Caltex Arnhem 4 119 m. o. Massawa n. Bahrein. Caltex Eindhoven 5 te Singapore verwacht. Calt. Gorinchem 4 in Kielerkan. n. Br.btittelkoog. Caltex Leiden 4 150 m. w.z.w. Kuria Muria eil. naar Dieddah. Calt. Nederl. 4 670 m. z.w. Sokotra n. Rastanura. Caltex Pernis 4 v. Conne eil. n. Avonmouth. Caltex Rotterdam 4 te Bahrein. Caltex Utrecht 5 te Bahrein. Camerounkust 4 nog rede Capecoast. Camitia 8 te Curagao verwacht. Castor 4 130 m. o. Rhodos n. Volos. Celebes 5 te Beira verwacht. Ceronia 4 v. Hongkong n. Yokkaichl. Cinulia 3 te Durban. Clavella 1 te Curagao verwacht. Cleodora 4 120 m. w.n.w. o.p. Timor n. Auckland. Ccngokust 4 20 m. z.w. Ouessant n. Freetown. Crania 4 400 m. n.n.o. Mauritius n. Curacao. Dahomeykpst 4 v. Port Harcourt n. Sapele. De Eerens 3 te Basrah. Diemerdijk 4 45 m. w.z.w. Kp. Mala n. Cristobal Dinteldijk 5 v. Vancouver n. New Westminster. Dongedijk 4 v. Liverpool n. Londen. Dorestad 2 te Amsterdam. Doris 5 te Willemstad. Eenhoorn 4 68 m. z.o. Porto n. Beyrouth. Eos 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Esso Nederl. 4 55 m. n.n.o. Ouess. n. Amuaybay. Fravizo 4 490 m. n.o. Fayal n. iNorrköping. Friesland SSM 4 107 m. z.w. Ouessant n. Setubal. Gaasterland 4 dw. Ouessant n. Amsterdam. Gooiland 4 v. Santos n. Ilheus. Groote Beer 5 te Fremantle verwacht v. Aden. Grootekerk 4 200 m. z.o. D.ieddah n. Suez. Guineekust 4 ten anker rede Luanda. Hathor 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Heemskerk 4 350 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Hera 4 in monding Orinoco n. Puerto Ordaz. Hilversum 6 te Le Havre verwacht. Houtman 6 te Wellington verwacht. Hydra 3 1100 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Jagersfontein 4 v. Las Palmas n. Southampton. Jason 5 te Baltimore. Java 4 40 m. z. Rhodos n. Beyrouth. Johannes Frans 4 te Baltimore. Kaap Hoorn 4 100 m. z.o. Brisbane n. Wellington. Kabylia 5 te Buenos Aires. Kalinga 5 te Curacao verwacht. Kara 4 230 m. w.z.w. Martinique n. Las Palmas. Karachi 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Karossa 4 te Biak. Karsik 5 te Reunion. Kasimbar 5 te Singapore. Keizerswaard 4 v. Rotterdam n. Curacao. Kelletia 4 v. Karachi n. Mena. Kenia verm. 5 v. Berre n. Dakar. Kerkedijk 4 450 m. o.n.o. Kp. Race n. Antwerpen. Kinderdijk 4 335 m. z.z.w. Bermuda n. Havana. Koningswaard 1 v. Punta Cardon n. Dakar. Kopionella 4 te Nordenham verwacht. Korendijk 4 v. New York n. Boston. Korovina 4 285 m. z.z.o. Salvador n. Bucn. Aires. Kosicia pass. 4 Barbados n. Landsend. Krebsia 4 in Suezkanaal n. Rotterdam. Krvptos 4 v. Singapore n. Kawasaki. Kylix verm. 5 v.t Rotterdam n. Limhamn. Laarderkerk 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. Lawak 5 v. New Westminster n. Tacoma. Leersum 4 v. Rotterdam. 5 te Gravesend. Leeuwarden 5 v. New York n. Guayaquil. Leiderkerk 4 v. Ummsaid n. Suez. Lekkerkerk pass. 4 Ras Fartak n. Karachi. Leopoldskerk 4 te Hamburg. Lieve Vrouwekerk 5 te Duinkerken. Limburg 4 te Middlesborough v. Rotterdam. Lissekerk 4 v. Aden n. Port Sudan. Loenerkerk 4 te Abadan. Loppersum 4 260 m. z.w. Azoren n. Houston. Loosdrecht 4 te Bremen. Louis Lantz 4 v. Rotterdam n. Monrovia. Mataram 4 v. Marseille n. Antwerpen. Medon 4 dw. Portlandbill n. Curacao. Meerkerk 4 v. Port Said n. La Spezia. Mentor 4 te Nickerie verwacht. Meres N 4 te Paranagua verwacht v. Las Palmas. Merwede 4 voor anker Accra. Mitra 4 200 m. o. San Miguel n. Rotterdam. Moordrecht 4 93 m. o.n.o. Bahrein n. Landsend. Muiderkerk 4 te Stettin. Munttoren 4 te Amuaybay. Musilloyd 4 v. Singapore n. Penang. Mijdrecht 4 te Delawarebay. Mylady 5 te Libreville. Naess Commander pass. 4 Gibraltar n. Fawley. Naess Lion 4 215 m. o. Malta n. Antwerpen. Naess Tiger 5 te Sete. Neder-Elbe 4 te Cheribon. Er was gisteren op het Damrak een zeer willige stemming. De koerswinsten voor de internationale waarden waren, verge leken bij de vorige slotprijzen, formidabel en nieuwe na-oorlogse records werden ge vestigd. Het buitenland was met koop orders in de markt. Londen voor Kon. Olie, Parijs en West-Duitsland voor AKU, Phi lips en Unilever voor Amerika. Kon. Olie steeg van 176,40 tot 177,80, tegen 168,20 als vorige slotprijs. AKU op een nieuw record rond je 513, circa 40 punten hoger. Unilever boekte een koerswinst van circa 15 punten op 808 Vz 809 V2. Hierdoor was ook Calvé veel hoger. Philips rond de 834 circa 24 punten hoger waardoor ook de preferente aandelen Philips belangrijk hoger werden geadviseerd. In de scheepvaartsector zette het nieuwe jaar in met koerswinsten van 2 tot 4 pun ten. De cultures lagen merendeels vast in de markt bij kalme omzetten. Staatsobli gaties door elkaar iets lager. Handels banken waren in reactie, op 188 circa 10 punten lager. In de lokale sector was het eveneens druk en ever vrijwel de gehele linie werden belangrijk hogere prijzen ge adviseerd. Hoogovens op een nieuw hoogte record namelijk 900 bieden tegen een vo rige slotprijs van 890. Grootbanken vast. De markt sloot vrijwel op het hoogste punt van de dag. Prolongatie 3Mi percent. Boeke Huidekoper kwam van 172 op 175. Ook Boom Ruygrok steeg een punt tot 177, terwijl Spaarnestad met 5 punten opliep tot 460 bieden. VERHANDELDE FONDSEN (gisteren) Totaal: 452 Hoger: 321 (71,1%) Lager: 59 (13%) Gelijk: 72 (15,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U512—514 Kon. Olie 174.50 g.b.—176.50 Philips 830 g.b.—835 g.l. Unilever 809 g.b.812 g.l. H.V.A170—171 g.l. Deli Mij187 g.l. Neder-Waal 5 te Surabaja. Noordwijk 4 30 m. n. Ouessant n. Monrovia. Notos 3 40 m. w. Kp. Mondego n. Savona. Ommenkerk 4 330 m. n.w. Minicoy n. Penang. Oostkerk 4 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje 5 v. Sydney n. Melbourne. Oranjefontein 4 te Amsterdam. Oranje Nassau 4 te Aruba verwacht v. Curagao. Oranjestad 5 te Trinidad. Osiris 3 v. New Orleans n. Maracaibo. Ouwerkerk 4 v. Bremen n. Hamburg. Overijsel pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Peperkust 5 te Bremen. I'. G. Thulin 4 320 m. z.z.o. N. Orleans (bestem.). Philidora 5 te Rotterdam verwacht. Philine 6 in Suezkanaal verwacht n. Le Havre. Philippia 4 v. Mena n. Gibraltar. Polydorus 4 te Liverpool. Poseidon 5 v. Barbados n. Georgetown. Prinses Irene 4 270 m. n.w. Bahamas n. Havana. Prins Alexander 4 260 m. o. Gibraltar n. Antw. Prins Frederik Hendrik 4 te Burriana. Prins Willem III pass. 4 Flores n. Ciud. Trujillo. Prins Willem IV 5 v. Rotterdam n. Tripolis. Pr. Will. v. Or. 3 270 m. o. K. Race n. Le Havre. Provenierssingel 4 650 m. o. Bermuda n. Europa. Purmerend 4 v. Oslo n. Invergordon. Pygmalion 4 ^O.m..w.n.w. Gibraltar n. Algiers. Radja 4 v. Marseille')!. Santander. Rempang pass. 4 Ouessant n. Las Palmas. Reza Shah The Great 3 v. Suez n. Bahrein. Ridderkerk pass. 5 Texel n. Lissabon. Rocpat 3 v. Makassar n. Bangkok. Roggeveen 4 v. Singapore n. Mauritius. Rotterdam 4 v. Falkland eil.and 11. Buenos Aires. Rotti 4 90 m. o. Trincomalee n. Penang. Rijndam 5 te Rotterdam. Salatiga 3 460 m. z.o. Halifax n. Halifax. Saloum 5 v. Rouaan te Dakar. Samarinda 4 v. Mombasa n. Djibouti. Sambas 4 90 m. n.o. Singapore n. Pnompenh. Sarpedon 5 te Paramaribo. Scherpcndrecht 4 330 m. n.o. Tenerife n. Tenerife. Schie 4 tc Hamburg. Schouten 4 v. Auckland n. Napier. Senegalkust 3 v. Bombay n. Lagos. Siberoet 4 v. Pnompenh n. Singapore. Sibigo 4 100 m. w. Kp. Cork n. Sydney. Slamat 5 te Suez. Sommelsdijk pass. 4 Cuxhaven n. Hamburg. Stad Alkmaar 4 ten anker rede Accra. Stad Gouda 4 v. Vlaardingen n. Luanda. Stad Maassluis 4 180 m z.w. Ouess. n. IJmuiden. Stad Schiedam 4 210 m. n. Texel n. Gent. Slanvac Alor 4 v. Sungeigerong n. Saigon. Stanvac Talangakar 5 te Sungeigerong. Statensingel 5 te Rotterdam. Statue of Liberty 4 v. Mena n. Philadelphia. Stentor 4 v. Caripito n. Georgetown. Steven 4 dw. Kp. Mondego n. Malta. Straat Bali 4 v. Singapore n. Hongkong. Straat Clement 6 te Aden verwacht v. Suez. Straat Madura 4 660 m. w. Melbourne (bestem.). Str. Malakka 4 240 m. n.o. Balikpapan n. H'kong. Straat Singapore 4 900 m. n. Amsterdam eil. naar Mauritius. Straat Torres 4 v. Singapore n. Onahama. Str. van Diemen 4 v. P. Elisabeth 11. East-London. Telamon 5 v. La Guaira 11. Puerto Cabello. Tcro pass. 4 Finisterre n. Santos. T exel 4 180 m. w. Brunei n. Osaka. Themis 4 100 m. n.o. San Miguel n. Amsterdam. Tiba 4 te Santa Fe verwacht v. Buenos Aires. Tibia 5 te Abadan verwacht. Tjikampek 4 270 m. z.o. Malie n. Penang. Tjitarum 4 160 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Tomocyclus 4 v. Philadelphia n. Curacao Tweelingen 4 40 m. n. Las Palmas n. Monrovia. Van der Hagen 5 te Takoradi verwacht v. Accra. Van Heemskerk 4 310 m. n.o. Tristan da Cunha naar Kaapstad. Van Neck 4 v. Wellington n. Littleton. Van Riebeeck 4 280 m. n.w. Minicoy n. Aden. Van Waerwijck 4 te Singapore verwacht. Vasum 5 te Philadelphia verwacht. Vivipara 4 te Genua. Vlieland 4 180 m. n.n.w. Perim n. Perzische Golf. Vlist 4 270 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. W. Alton Jones 4 625 m. o.z.o. Paramaribo naar Newport News. Waingapoe 5 te Dubai. Waterland 4 184 m. z.z.o. Bahia n. Santos. Waterman 4 te Tahiti verwacht. z Westertoren 4t e Miri. Westland 5 te Amsterdam. Willemstad 4 52 m. z.w. Ouessant n. Madeira. Woensdrecht 4 1550 m. z.o. Takoradi n. Takoradi. Wonorato 4 600 m. n.w. Wake eil. n Los Angeles. Wonosobo 4 80 m. z.w. Kreta n. Port Said. IJssel pass. 4 Pantellaria n. Gibraltar. Zaankerk 4 te Bremen. Zaanland 4 v. Las Palmas n. Montevideo. Zeeland 4 dw. Minicoy n. Belawan. Zonnekerk pass. 4 z.w. Majorca n. Duinkerken. Zonnewijk 4 860 m. o. Bermuda n. Golf v. Mexico. Zuiderkerk 5 te Port Said. SLEErVAART Barentsz Zee 1 te Halifax. Cycloop 5 bij Landsend n. Newport. Elbe 5 te Honolulu. Friesland 5 te IJmuiden. Gele Zee 3 tc Rotterdam. Maas pass. 3 Brunsbtittel n. Kopenhagen. Noordholland 5 1000 m. z.o. Yokohama n. Hirao. Oostzee 5 v. Honolulu n. Japan. Poolzee 5 v. Kopenhagen 11. Zecbrugge. Rode Zee 5 v. Gibraltar te Port Said. Schelde 5 v. Suez n. Perzische Golf. Stentor 5 v. IJmuiden n. Noordzee. Tasmanzee 5 v. Curagao n. Vlissingen. Thames 1 te Halifax. Titan 5 v. IJmuiden n. Noordzee. Tvne 5 v. New Orleans n. Terneuzen. Witte Zee 5 v. Buenos Aires n. Hamburg. Zeeland 5 v. Devonport te IJmuiden. KLEINE VAART Admiralengracht pas. 4 JE-12 v. Hamina n. A'dam. Appingedam 5 v. Vigo te Rotterdam verwacht. Areas 4 10 m. w.z.w. Dungeness n. Amsterdam. Bab T pass. 3 Juist n. Oxelosund. Brouwersgracht 4 30 m. 11. Hanstholm n. Grange mouth. Draco pass. 4 JE-12 v. A'dam n. Kopenhagen. Joost 4v. IJmuiden n. Stettin. Lucas Bols 1 pass. 3 Texel n. Amsterdam. Manto 4 op Elbe v. Kopenhagen n. Amsterdam. Marianne 3 te Velsen. Mare Liberum 4 6 m. o. Westhinder n. Antw. Quo Vadis 4 dw. Wight n. Amsterdam. Strabo 3 v. Cartagena n. Malaga. Thaletas pass. 4 Kp. Bon n. Piraeus. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips 'Inilever H.V.A. 1ste tijdv. 508513 174.20—175.20 827—830 804—808 168—170 2de tijdv. 506—508 173.80—174.20 826'/ï 803 g.b.-805 g.l. 167—168 Amsterd. Bank 340 Ned. Handel Mij. 259% Rotterd. Bank 299 T entsche Bank. 267 A.K.U 513% Albert Heijn 408 Amstel Bier 525 Billiton Mij. II 392 Bols 512 Bührmann Papier 445 Deli-Mij 186.80 Dorrltsche Olie 848 Fokker 320 Heineken's 485 Hoogenbosch Sch. 238 Hoogovens 900 H.V.A. 165% 399% 482 K.L.M 113 Kon. Zout 741 Kon. Olie 178.80 Müller Nat. Bez. 408 Nederl. Ford 410 Ned. Gist. en Sp. 336 Ned. Kabelfabr. 500 B Philips Gem. Bez. 833% Philips Pref 325 A'dam Rubber 122'/! Sikkens Lak 720 Stokvis R.S 236 Thomassen Dr. 700 Unilever 808% Van Berkel's Pat. 313 Van Gelder Pap. 270 Van der Heem 239% Ver. Machinefabr. 218 Wessanen 295 Wilton Fijenoord 245 Zwanenberg-Org. 600 Interunie 205.— 232.50 Unitas 550 Ver. Bezit v. 1894 119.50 H.A.L 186% KNSM 213 Scheepv. Unie. 181% Ommeren, v 275% Stoomv. Mij. Ned 198 Anaconda 66 Kennecott Copper 98 Aluminium Ltd... 35 Bethlohem Steel.. 56% U.S Steel lom/ Renublic Steel 78 American Motors 86% eneral Motors 56% Cities Service 50% Shell Oil 85'/- Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK Het heeft gisteren weinig gescheeld of de industriële waarden die op de Newyorkse beurs werden verhandeld bereikten een nieuwe ongekende hoogte. Het nieuws dat het conflict in de staalindustrie is bijge legd was van gunstige invloed op het koersverloop, maar winstneming deed een groot deel van de aanvankelijke koersstij ging te niet. Staalwaarden stegen met 3 3/4 dollar (Jones and Laughlin) tot 3 dollar (Young- stown). De automobielindustrie liep in de loop van de dag iets terug. American Mo tors sloot een fractie lager, Ford bleef on veranderd en Chrysler sloot 7/8 hoger. Spoorwegen sloten hoger dan sinds sep tember het geval is geweest. Tot de verliezende waarden behoorde Du Pont (—2), General Electric (—2), Elec tric Storage Battery (—3 1/4) en Wilson (—2 1/4). De totale omzet was 3.990.000 aandelen. Van 1264 verhandelde fondsen, 636 hoger, 445 lager. Het industriegemiddelde kwam van 379.36 op 679.06, dat van spoorwegen van 154.05 op 157.18 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.83 op 87.61. (UPI). Miljoenen voor Suez-financieringsmlj. De Suez-financienngsmaatschappij, de opvolg ster van de vtoegerc Suez-kanaalmaatschappij, heeft op nieuwjaarsdag een betaling van zeven miljoen ponden (circa 60 miljoen gulden) ont vangen van de Arabische Republiek. De betaling is in overeenstemming met de compensatierege ling die door bemiddeling van de Wereldbank tussen de maatschappij en de V.A.R. is bereikt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7