SCHEEPVAART Inflatieproces van type 1956 moet voorkomen worden WELVAARTS- EN VREDES- BEGROTING IN DE V.S. de haardolie De beurs Geen hoger dividend Walvisvaart Apparatenindustrie Defence Electronics Israel bij de EEG? Hoger dividend en bijstempeling Amerikaanse vloot veroudert snel Hoog dekkingspercentage Neder'anH«e kredieten voor Spanje? Pharmachemie wordt n.v. Klacht van Worms weer in onderzoek .9 „De Nederlandse Industriewaarschuwt Geen zorgeloos optimisme Mutaties bij Stork Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dochteronderneming van General Electric Nat. Grondbezit De in- en uitvoer Arbeidersinkomen in 1959 weinig veranderd Erhard over oorzaken van prijsstijgingen Raadgevend Comité van de Hoge Autoriteit Belastingverlaging een zaak voor de volgende Amerikaanse regering Hoger dividend IGB Plaatselijke spaarbanken hadden prima jaar MAANDAG 18 JANUARI I960 Het zou zeer gevaarlijk zijn, indien on der de leuzen „alles kan, gooi de rem men maar los" zou worden gepoogd ver der te springen dan onze nationale pols stok lang is, ofwel indien er een inflatie- proces van het type 1956 zou worden ont ketend, aldus het hoofdartikel in het jong ste nummer van „De Nederlandse In dustrie", het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Hoewel de prognoses voor 1960 een opti mistische geest ademen wordt een zorge loos optimisme niet op zijn plaats geacht, en blijft derhalve een evenwichtig beleid van overheid en georganiseerd bedrijfs leven geboden. Omdat niet alleen de „grote politiek" en de economie van de Verenigde Staten het economische gebeu ren in ons land van buiten uit beroeren, maar er ook nog tal van andere ontwik kelingen zijn (onder andere de zich ver scherpende concurrentie in het integre rende Europa) die doen beseffen, dat wij niet uitsluitend de wind in de rug hebben doch tevens zijn blootgesteld aan de storm der tijden, dient de innerlijke nationale kracht tot het uiterste te worden ont plooid. Binnenlandse inflatie kan slechts wor den voorkomen, indien de inkomensont wikkeling begrensd blijft door de produk- tiviteit. Stijging van lonen en/of andere inkomens boven die grens uit betekent in een tijd als deze zonder meer inflatie, om dat moet worden aangenomen, dat zulk een inkomensexcedent in een opgaande conjunctuur grotendeels tot besteding komt, hetzij in de consumptieve, hetzij in de investeringssfeer. Er wordt dan vraag gecreëerd, waar geen aanbod uit de pro- duktie tegenover staat. Daarom, zo vervolgt het orgaan van het Vo-bond van Nederlandse Werkgevers, st-'len wij ons achter het beleid van de regering, voorzover dat erop is gericht, in- f'- -.ire bewegingen van de lonen- en prijzenkant uit te voorkomen. Het wordt in dit verband begrijpelijk geacht, dat de regering met enige zorg de eerste april tegemoet ziet. De algemene maatregelen Aandelen van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart n.v. ontmoet ten gisteren ter beurze een zeer grote be langstelling en werden, zoals bekend, in een ruime open hoek tegen oplopende prij zen verhandeld, op geruchten van een hoger dividend over het boekjaar 1958/1959. Van de zijde van de maatschappij wordt het ANP desgevraagd medegedeeld, dat'het niét mogelijk zal zijn het dividend van zes percent betaald over het vorige boekjaar te verhogen, tengevolge van het garantie contract dat de maatschappij heeft met de Nederlandse regering. Dit contract loopt tot het boekjaar 1960/1961. De subsidies, die de regering in de loop der jaren aan de maatschappij voor-de walvisvaart als gevolg van het gafantié'-cöhtract hééft be taald, bedroegen per 30 juni 1958 32.500.000. De overwinst., na een betaling van ten hoogste zes percent dividend, zal aan de Nederlandse regering als aflossing moeten worden terugbetaald. Na het be ëindigen van het garantie-contract in 1970 behoort het uitkeren van een hoger divi dend dan zes percent tot do mogelijkheden. De jaarvergadering van de maatschappij zal gehouden worden op 12 februari. De directie van n.v. Koninklijke Ma chinefabriek gebroeders Stork en Co. te Hengelo heeft bekendgemaakt, dat de werkzaamheden van wijlen de heer D. W. Stork door de directeuren A. M. Averes en F. G. Stork zullen worden overgenomen. Tot directeur van de n.v. Machinefabriek Stork-Haffa te Utrecht is benoemd ir. J. Vos te Hengelo, thans chef van de tech nische hulpafdelingen. Vergaderingen ministerraad E.E.G. uitgesteld De bijeenkomst van de ministerraden van de F.E.G en Euratoom, die aanvankelijk op 18 januari r.ou worden gehouden, is uitgesteld tot 1 februari. Waarschijnlijk zullen de zes ministers ook dins dag 2 februari vergaderen. Op de agenda staan onder meer de machtiging van de Europese Exe cutieve Commissie om definitieve besprekingen met Griekenland te voeren over een geassocieerd lidmaatschap met de Europese Economische Ge meenschap en het reglement over de discrimina- <ie in het Europese transportwezen. Wat. Eura- loom betreft zal het agentschap voor splijtstoffen aan de orde komen. Produktie-indexcijfers In november 195!) (23 werkdagen) was, blijkens het C.B.S., de algemene produktie-index (basis 1953 100) exclusief de bouwnijverheid 112 tegen 152 in oktober van hetzelfde jaar en 128 in no vember 1958. Gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand waren dezelfde indexcijfers res pectievelijk 140 141 en 128. Werkloosheid in V.S. gedaald Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is de afgelopen maand met 93.000 tot 3.577.000 ge daald. De beroepsbevolking nam met 59.000 toe tot 85.699.000. Het gemiddelde loon van een fa brieksarbeider steeg in december tot 91.53 dollar per week een ongekende hoogte. Het werk- lozencijfer van de afgelopen maand was circa een half miljoen lager dan dat van december vorig jaar. Benzine goedkoper in Duitsland ,,Aral" en „German Shell" hebben de prijs van gewone benzine verlaagd tot 60 pfennig per liter en die van super tot 67 pfennig. Verwacht wordt dat andere maatschappijen dit voorbeeld binnen een week zullen volgen. Tot dusverre varieerden de benzineprijzen in Duitsland, afhankelijk van de kosten van vervoer. Nu worden de prijzen van Shel- en Aral-benzine overal in het land gelijk. Westduitse overheidsgaranties voor exportkrediet Het Westduitse kabinet heeft zijn goedkeuring gegeven aan een wet waarin een permanent ka rakter wordt gegeven aan het stelsel van krediet garanties, welk stelsel voor 80 a 90 percent be trekking heeft op transacties met zich ontwikke lende landen. Tot dusver dienden de voorzienin gen hiervoor bij elke volgende begroting steeds te worden vernieuwd. Belgisch-Luxemburgse K.v.K. De directeur van de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland te Den Haag, de heer D. O. Tanghe, zal met ingang van 31 januari zijn functie neerleggen. De heer L. Kymners zal tijdelijk deze functie waarnemen. Met ingang van 1 februari is benoemd tot secre taris de heer J. Demarrez. Ministersconferentie Kleine Vrijhandelszone Een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, ■lat de ministers van de zeven landen der Euro pese Vrijhandelsassociatie vandaag hebben be sloten hun volgende ministersconferentie in We nen te houden op 10 en 11 maart a.s. zoals huurverhoging en compenserende loonronde, die dan in samenwerking met subsidieverlagingen moeten worden ge troffen, kunnen een gevaarlijke beste- stedingsimpuls betekenen, indien men zich niet tevoren wapent. Daarom moet er reeds nu mee rekening worden gehouden, dat én de op zichzelf staande inkomens verbeteringen én de compenserende loons verhogingen van 1 april uit hetzelfde pro- duktiviteitsaccrès moeten worden „be taald". Om dit te verwezenlijken, zo besluit het verbondsorgaan, is ongetwijfeld een grote krachtsinspanning van alle betrokkenen nodig. „Een ieder zal ervan doordrongen moeten zijn, dat datgene wat op korte ter mijn wel eens het belangrijkste schijnt te zijn, op langere termijn gezien voor ons gehele land ernstig nadeel kan berokke nen". De recente te Den Haag opgerichte maafseimpp ij Appar a i e u-industrie De fense Electronics n.v." is een dochteron derneming van de Gene-al Electric Com pany uit de Verenigde Staten, aldus wordt van de zijde van de nieuwe maatschap pij nader medegedeeld. Dit Amerikaan se concern heeft reeds bijzonder veel te maken met grote defensieprojecten, die globaal verdeeld kunnen worden in twee gebieden: die van de „ijzerwaren" als het nieuwere terrein van de „systems engineering", het, vooral op het terrein van de Elektroni--a - - n-c elkaar in ver band brengen en op elkaar afstemmen van apparatuur. Van bijzonder belang zal zijn de gespe cialiseerde kennis van het Amerikaanse concern te gebruiken om diverse reeds be staande en nog in Europa te ontwikkelen apparatuur te combineren tot een geheel Tevens zal de nieuwe onderneming ver scheidene door General Eelctric ontwik kelde projecten kunnen laten uitvoeren door Europese bedrijven, waardoor kos tenbesparing en tijdwinst worden verkre gen. Bovendien zal het mogelijk zijn pro jecten die nu nog militair geheim zijn eerder aan Europa ter beschikking te stel len dan anders mogelijk zou zij Den Haag werd als hoofdkwartier voor het gehele NAVO-gebied gekozen, omdat Nederland lid is van deze organisatie, de Nederlandse wetgeving welwillend staat tegenover de vestiging van buitenlandse ondernemingen en het technisch research centrum van Shape in Nederland is ge vestigd. Met de bouw van de voor Neder land bestemde Starfighters (die voorzien zijn van Genera! Electric straalmotoren) zal de Nederlandse maatschappij moge lijk slechts in zoverre te maken hebben, waar het de elektronische apparatuur (als vuurleiding enz.) betreft. Ten slotte wordt medegedeeld dat de nieuwe organisatie zich niet alleen zal bezighouden met pro- duktie maar ook met speurwerk. STRAATSBURG (UPI) De Neder landse afgevaardigde jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft in de Europese Assemblee te Straatsburg voorgesteld dat de Europese Economische Gemeenschap speciale betrekkingen aanknoopt met Is rael. De E.E.G. „dier! een positieve politiek te voeren jegens Israel, een der spirituele voorvaderen van Europa". De Assemblee nam voorts een resolutie aan waarin opneming van Tunesië en Ma rokko in de douane-unie wordt aanbevolen en sprak haar goedkeuring uit over de on derhandelingen die met Turkije en Grie kenland worden gevoerd over verheffing tot de status van geassocieerd lid. Nationaal Grondbezit n.v. te Den Haag meldt, dat de raad van toezicht en directie op grond van de over het boekjaar 1959 behaalde resultaten gecombineerd met het vrijkomen van enkele in vorige jaren ge troffen voorzieningen, voornemens zijn in de over enige maanden te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen: a. Over genoemd boekjaar uit te keren in contanten een dividend van 22 percent (20 percent) over het verplicht op de aandelen gestort be drag, zijnde 44,per aandeel. In minde ring heirop is per 4 januari 1960 reeds een interim-dividend van 10 percent, zijnde f 20.per aandeel, betaalbaar gesteld; b. Daarenboven uit te keren een bijzonder dividend van f 50,per aandeel in de vorm van 'n bijschrijving op de aandelen, waardoor het verplicht op de aandelen gestort bedrag van f 200,tot f 250,zal worden verhoogd. Omdat ook voor houders van onver plicht volgestorte aandelen het verplicht gestort bedrag van 200.tot 250.zal worden verhoogd waartoe van de vrij willige storting een bedrag van f 50.per aandeel in een verplichte storting wordt omgezet zal voornoemd bijzonder divi dend aan deze categorie in contanten wor den uitgekeerd. Hun onverplichte storting zal daarna f 750.per aandeel bedragen. Hiertoe zal een wijziging van de statuten worden voorgesteld, aldus de directie. Een negen leden tellende commissie van onderzoek van de Amerikaanse „National Academy of Sciences" heeft gerapporteerd dat de Amerikaanse koopvaardijvloot snel veroudert en een gestadig kleiner wordend aandeel heeft in het transport van de Amerikaanse handel met het buitenland. De commissie, die onder leiding staat van admiraal b.d. Radford (voormalig voor zitter van het comité van stafchefs) is tot de conclusie gekomen dat de meeste sche pen van Amerikaanse rederijen overjarig zijn, en ouderwets zijn wanneer men ze beziet vanuit de moderne scheepsbouw. Zonder moderne snelle vrachtschepen kun nen de Amerikaanse rederijen niet con curreren tegen de produkten van de Rus sische scheepsbouwindustrie, die zeer mo dern georganiseerd is en op vele punten de Amerikaanse voorbijgestreefd heeft al dus het rapport. Over de militaire aspekten wordt opge merkt. dat een gemiddelde „taskforce" met de thans beschikbare scheepstypen 45 dagen onderweg zou zijn naar een be paalde buitenlandse haven, terwijl moder ner schepen er 33 dagen over zouden doen. De handelsvloot van de communistische landen zal in 1965 driemaal zo groot zijn als in 1959, aldus de commissie, die onder andere aanbeveelt de constructie in over weging te nemen van een experimenteel, van aluminium te bouwen scheepstype. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1959 1.399 miljoen (vorige maand 1.308 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.278 miljoen 1.289 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer be droeg 91 percent van de invoer (99). De decembercijfers van 1959 van invoer, uitvoer en dekkingspercentage lagen hoger dan de vorige jaren. Opvallend is, dat ten opzichte van december 1958 de uitvoer veel krachtiger is gestegen dan de invoer namelijk 19 percent tegen 10 percent. Zo doende kwam het dekkingspercentage op een aanmerkelijk hoger niveau te liggen. Het jaartotaal was in 1959 ten opzichte van 1958 bij de uitvoer met 12 en bij de invoer met 9 percent toegenomen. Het deficit op de handelsbalans was in 1959 ƒ303 miljoen lager dan in 1958, ter wijl het dekkingspercentage steeg van 89 tot 92. Na de oorlog was dit dekkingsper centage alleen hoger in het recessiejaar 1952, toen 95 percent van de invoer door uitvoer werd gedekt, doch in dat jaar wa ren in- en uitvoer circa 40 percent lager dan thans. Spaanse en Nederlandse financiële ex perts bestuderen op het ogenblik in Madrid de mogelijkheid van Nederlandse kredie ten aan Spaanse firma's voor de aankoop van Nederlandse produkten. Dit werd mee gedeeld, door de heer Van der Putte, die met een Nederlandse missie de afgelopen week Spanje rondgereisd is om kennis te maken met de Spaanse industrie, landbouw en het bankwezen. De Nederlandse kredie ten, die verleend zouden worden voor pe riodes van twee tot vijf jaar, zouden in het bijzonder bestemd zijn voor de aan koop van Nederlandse machines en tech nisch materiaal. In het afgelopen jaar gingen zowel de consumentenprijzen als de arbeidslonen in in de meeste landen, gemiddeld genomen, slechts in geringe mate omhoog, Doordat de bescheiden loonsverhogingen groten- tendeels teniet zijn gedaan door stijging van de prijzen, kan er in het algemeen niet worden gesproken van een grote verande ring in de koopkracht van de arbeiders, al dus wordt opgemerkt in het jaarboek 1959 voor arbeidsstatistieken van het Interna tionaal Arbeidsbureau te Genève. Door de heren C. M. Teves, A. de Vita en A. J. Weijburg is de n.v. Pharmache mie te Haarlem opgericht, die ten doel heeft de voortzetting van de zaken tot dus ver gedreven door de vennootschap onder firma „Pharmachemie". Deze omvatten onder andere het kopen o.n v. rkooen. im porteren, fabriceren enz. van chemisch- farmaceutische produkten, halffabrikaten en grondstoffen, alsmede van voedingsmid delen en veterinaire produkten. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 3 miljoen, verdeeld in .12 prioriteits- en 2988 gewone aandelen, alle groot 1.000. Hiervan zijn bij de oprichting geplaatst en volgestort 12 prioriteits en 800 gewone aandelen. In het geplaatste kapitaal wordt deelgenomen door de heer De Vita voor 4 prioriteits- en 320 gewone aandelen en door de heer Teves en Weijburg ieder voor 4 prioriteits- en 240 gewone aandelen. De volstorting geschiedt door de inbreng van de tot nu toe onder firma door de oprichters, die te vens de directie zullen voeren, gedreven onderneming. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, heeft voor de Westduitse radio-omroep een rede uitge sproken, waarin hij zijn toehoorders op wekte ermee uit te scheiden de verant woordelijkheid voor een zogenaamd op handen zijnde of onvermijdelijke prijs stijging op anderen af te schuiven. De prijzen, aldus minister Erhard gaan niet omhoog door onbekende oorzaken, maar omdat bepaalde personen, door mis bruik te maken van de economische vrij heid welker beginsel de federale regering steeds heeft verdedigd, noch zin voor or de, noch zin voor hun verantwoordelijkhe den bezitten. Door van deze vrijheid mis bruik te maken riskeren de werkgevers die met de prijzen manipuleren, en de vak bonden die te ver gaande eisen stellen, het gevaar het stelsel van economische en maatschappelijke vrijheid te doorboren. De staat alleen, zo besloot de minister, kan de stabiliteit der prijzen niet waar borgen. Het Raadgevend Comité van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. is bijeengeweest voor de jaarlijkse verkiezing van leden van het bureau van het Comité. De samen stelling van het nieuwe bureau ziet er als volgt uit: Voorzitter is de Nederlander I. Baart, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid en de Elektrotechnische Industrie, aangesloten bij het N.V.V., hij vertegen woordigt de werknemers in de metaalin dustrie. Vice-voorzitters zijn .de Italiaan Toccone (verbruikers staalindustrie en de Fransman Baseilhac (werkgevers steen- kolenindustrie). WASHINGTON (AFP) Bij het Ame rikaanse Congres is vandaag een „Wel vaartsbegroting" voor het fiscale jaar 1960-1961 ingediend, dat aanvangt op 1 juli. In zijn boodschap aan het Congres ver klaart president Eisenhower, dat deze be groting getuigt van de kracht van de Ame rikaanse economie. Dank zij een economische activiteit, wel ke zich op een recordniveau beweegt, waarbij het nationale inkomen zal stijgen van 480 tot 510 miljard dollar, zullen de ont vangsten, aldus de boodschap, 84 miljard dollar bedragen, hetgeen een stijging be tekent van 5.4 miljard dollar, waardoor de Verenigde Staten een begrotingsoverschot zullen boeken van 4,2 miljard dollar. Deze „welvaartsbegroting" is tevens een „vredesbegroting". De uitgaven voor de nationale veiligheid blijven gehand haafd op het niveau van het lopende jaar of van 45,6 miljard dollar. De totale uitga ven zullen een stijging te zien geven van 1,4 miljard dollar tot 79,8 miljard dollar. De begrotingsuitgaven voor de nationale veiligheid maken 57 percent van de totale begroting uit tegen 58 percent in het lopen de jaar. Het bedrag uitgetrokken voor de ruim tevaart stijgt van 325 miljoen dollar in het lopende jaar tot 600 miljoen dollar in het nieuwe begrotingsjaar. In het begrotings jaar 1958-1959 was hiervoor 145 miljoen dollar uitgetrokken. Voor de hulpverle ning aan het buitenland vraagt de presi dent aan het Congres kredieten tot een to taal bedrag van 3.450 miljoen dollar of 100 miljoen dollar meer dan in het lopende jaar. Van dit totaal is 1,7 miljard dollar bestemd voor economische en technische hulpverlening. De president vraagt voorts een kleine verhoging van de belastingen, uitkomen de op een bedrag van 600 miljoen dollar voor het komende belastingjaar. Onder meer zal worden voorgesteld de posttarie- ven te verhogen. Ook worden opnieuw voorstellen gedaan voor een belastingverhoging op vliegtuig brandstof en een gelijkwaardige belasting op brandstof voor straalvliegtuigen, die tot dusverre nog niet belast werd, alsme de een belastingverhoging van een halve dollarcent op benzine. President Eisenhower wijst er in zijn boodschap op, dat „de komende regering en het komende Congres" de vruchten zul len moeten plukken van de thans inge diende begroting en tot belastingverlaging moeten overgaan. Raket met vaste brandstof In de begroting wordt gesproken over de ontwikkeling van een nieuwe raket met vaste brandstof ter directe ondersteuning van strijdgroepen van het leger. Functio narissen van het departement van Defen sie noemden deze raket op een perscon ferentie „Raket A". Het zou een zeer mo biel wapen zijn. De president heeft een bedrag van vier miljard dollar voorgesteld voor het ont wikkelen en beproeven van een aantal nieuwe wapens. Daarbij is ook een ballis tische raket die door vliegtuigen wordt afgeschoten „Sky Bolt" geheten. De reik- wijte van deze raket zou 1.600 km zijn. Advertentie VERFSPUÉTREVOLVERS Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Internationale Ge wapend Beton-bouw te Breda zal, naar de directie meedeelt, worden voorgesteld over 1959 een dividend uit te keren van twaalf percent (tien percent). Aalsdijk 17 te Alexandrië verwacht. Aardijk 17 300 m. w. Azoren n. Le Havre. Abbedijk 17 te Boston verwacht v. New York. Abbekerk 18 te Hongkong. Achilles 17 te Cristobal v. Buena Ventura. Acmaea 17 200 m. o.z.o. Albany n. Mena. Alchiba 17 380 m. n.n.o. L. Palmas n. Las Palmas. Aldabi pass. 17 Fernando Noronha n. Santos. Algenib 18 te Jacksonville. Alhena 17 te Hamburg. Alkaid 17 300 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. Vitoria. AJkes 17 170 m. n.o. Madeira n. Antwerpen. Alkmaar 17 te Rotterdam. Almdijk 17 530 m. w.z.w. Bermuda n. Le Havre. Almkerk 17 te Marseille. Ameland 17 3o0 m. w.z.w. Ouessant n. Curasao. Amerskerk 18 te Fremantle verwacht v. Aden. Ammon 15 v. Cartagena n. Barranquilla. Amstelkroon pass. 17 Gibraltar n. IJmuiden. Amstelland 16 v. Montevideo n. Bahia. Area 18 te Algiers verwacht v. Bone. Arendsdijk 17 te New Orleans verwacht. Argos 18 te-Rotterdam. Arkeldijk '17 160 m. z. Lissabon n. Halifax. Arnedijk pass. 17 Flores n. Le Hayre.. Asterope 17 260 in. n.w. Bermuda n. Baltimore. Axeldijk 17 v. Boston n. Philadelphia. Bali 17 300 m. o. Kp. Guardat'ui n. Aden. Balong 18 te Balboa. Batjan 17 te Baltimore. Batu 17 v. Djeddah n. Belawan. Bawean 17 90 m. z.w. Muscat n. Ummsaid. Blitar 17 v. Beyrouth n. Port Said. Boissevain 17 te Montevideo. Bonita 17 60 m. n San Salvador n. Limon. Breda 18 te Amsterdam. Boskoop 17 120 m. w.z.w. Flores n. Curasao. Caltex Delft 17 140 m. n.w. Minicóy n. Abadan. Caltex Delfzijl 17 te Fredericia v. Pernis. Caltex Eindhoven 17 250 m. n.w. Ras Al Hadd n. Savona. Calt. Leiden 17 70 m. n. Ras Al Hadd n. Rastanura. Calt. Nederland 17 130 m. n.o. Kuria Muria arch. naar Port Sudan. Caltex Pernis 17 v. Suez n. Bahrein. Caltex Rotterdam ,pass. 17 Sabang n. Singapore. Caltex The Hague 17 120 m. z.o. Ras Al Hadd n. Cochin. Carrillo 17 te Los Angeles. Castor 17 40 m. n.n.w. Tunis n. Mostaganem. C'eres 18 te Antofagasta. Cities Service Valley Forge 17 195 m. z.o. Kaap Guardafui naar Bandar Mashur. Clavella 17 te Punta Cardon verwacht. Cieodora 18 te Auckland v. Singapore. Concepcion 15 110 m. o. Rio Grande do Sul naar Takoradi. Cradle of Liberty 17 80 m. z.w. Bandar Abbas n. Philadelphia. Crania 17 300 m. z.w. Sint Helena n. Curacao. Dahomeykust 17 ten anker rede Grand Bassa. Diemerdijk 17 450 m. z.w. Landsend n. Londen. Dinteldijk 16 te Los Angeles. Doris 17 ten anker Galveston n. Mobile. Eenhoorn 17 v. Datakkia n. Alexandrië. Eos pass. 17 Finisterre n. Napels. Esso Nederland 17 v. Amuay n. Favvley.' Esso Rotterd. 17 45 m. z.z.w. Finist. n. Rastanura. Friesland KRL 12 v. San Franc. n. Columbiarivier. Friesland SSM 17 te Rotterdam. Gabonkust 16 te Rotterdam. Giessenkerk 17 250 m. w. Minicoy n. Aden. Hathor 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector 17 v. Rotterdam n. Alexandrië. Hedsilia 17 te Kingston verw. v. Santiago de Cuba. Heelsum 17 150 m. o.n.o. Flores n. Le Havre. Heemskerk 16 v. Mombasa n. Tanga. Helicon 17 v. Madeira n. Paramaribo. Hilversum 14 v. Amsterdam n. Bremen. Hispania 18 te Huelva verwacht v. Antwerpen. Hydra 16 te Rotterdam n. Hamburg. Isis 18 te La Guaira verwacht. Ivoorkust 17 te Amsterdam. Jason 16 ten anker Puerto Cabello. Java 18 te Damman. Jupiter 18 te Tunis verwacht. Kamperdijk 16 te Antwerpen. Kara 17 200 m. z. Dakar n. Port Harcourt. Karakorum 16 v. Charleston n. Philadelphia. Karimata 15 v. Davao n. Manilla. Karimun 18 te Port Said. Karsik 18 te Durban verwacht. Kasimbar 16 v. Singapore n. Timor Dilly. Katelysia 17 150 m. n.n.w. Manilla n. Miri. Keizerswaard 17 te Cabimas. Kelletia 17 te Suez. Kennemerlatid 17 te Naial verw. v. Las Palmas. Kertosono 17 45 m. n.o. Muscat n. Surabaja. Koningswaard 15 v. L. Palmas n. Middlesbrough. Koratia 17 v. Miri n. Singapore. Korendijk 17 200 m. van Kp. Race n. Antwerpen. Korovina 17 dw. Recife n. Orinoco. Kreeft 17 v. Vigo n. Rotterdam. Kr.vptos 17 250 m. o. Formosa n. Miri. Kylix 17 te Bremerhaven v. Rotterdam. Larenberg 17 435 m. w.z.w. Madeira n. Martinique Laurenskerk 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Leeuwarden 17 v. Panamakanaal n. New Orleans Leiderkerk 17 500 m. o. Gibraltar n Antwerpen. Lekhaven 17 130 m. o.z.o. Santos n. Las Palmas. Lelykerk 17 v. Suez n. Dubai. l.emsterkerk 17 te Damman v. Ummsaid. Leopoldskerk 18 v. Gdynia n. Antwerpen. Leuvekerk 17 te Abadan. Lindekerk 18 te Catania. I.issekerk 17 150 m. o.n.o. Malta n. Livorno. Locnerkerk 17 v. Khorramshahr n. Basrah. Lombok 17 te Beira v. Lourenco Marques. Louis Lantz 17 te Dakar. Maas 18 te Antwerpen. Mariekerk 17 v. Genua n. Port Said. Maron 17 te Philadelphia verw. v. Maracaibo. Mataram 17 v. Antwerpen n. Bremen. Medon 17 te Curacao. Meerdrecht 17 370 m. w.z.w. Landsend n. Hamb Mentor 16 v. Mobile n. Houston. Merseylloyd 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwede 17 sog te Warri. Merwelloyd 17 te Suez verwacht v. Singapore. Minos 17 v. Rotterdam n. Helsinki. Mississippilloyd 17 260 m. n.n.w. B'muda n. P. Sa o Mitra 17 13 m. z.z.w. Startpoint n. Liverpool. Modjokerto 18 te Rotterdam verwacht. Mohamed Reza Shah 17 ten anker Port Said. Molenkerk 16 voor anker Karachi v. Aden. Montferland 18 te Las Palmas. Moordrecht 17 20 m. o.n.o. Pantcllaria n. Swansea. Munttoren 17 30 m. z. Wight n. Rotterdam. Naess Commander 17 te Napels verw. v. Fawlev. Nanusa 17 235 m. n.w. Cochin n. Singapore. Noordwijk 17 360 m. z.z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Notos 15 le Livorno n. Napels. Ommenkerk 18 te Bangkok v. Singapore. Oostkerk 17 te Le Havre v. Rotterdam. Oranje 17 te Singapore v. Djakarta. Oranje Nassau 17 v. Curacao n. La Guaira. Oranjestad 17 v. Plymouth n. Amsterdam. Orion 16 v. Amsterdam n. Piraeus. Osiris 17 te Georgetown verw. v. Punta Ordaz. Ouwerkerk 17 te Lissabon. Overijsel 18 te Aden. Papendreeht 17 2 m. o. Skagen n. Wismar. Pendrecht 16 dw. Malta n. Bariias. P. G. Thulin 17 25 m. z. Kingston n. Pto. La Cruz. Philidora 16 v. Suez n. Mena. Philine 17 v. Thameshaven n. Mena Philippia 17 o. Kp Bon n. Thameshaven. Pieter S 17 te Rotterdam. Polvdorus 17 v. Glasgow n. Liverpool. Poseidon pass. 17 Azoren n. Rotterdam. Prinses Irene 18 te Brownsville. Prins Frederik Hendrik 16 te Rotterdam, frins Frederik Willem 17 v. R'dam-n. Haljfax. Prins Johan Willem Friso 18 te Antwerpen <j -prins Willem van Oranje 17 v. Antw. i\j^gji\b)i Prins Willem V 17 144 m. w. Algiers n. Haifa. Prins Willem George Frederik 17 120 m.n. Ras Al Amain n. Tel Aviv. Prins der Nederlanden 17 290 m. w.n.w. Kp. Fini sterre naar Barbados. Pr. Willem II 17 700 m. w. Bishoprock n. Le Havre. Pr. Willem IV 17 50 m. n. Benghazi n. Alexandrië. Purmerend 17 900 m. z.w. Azoren n. Curacao'. Pygmalion 17 v. Beyrouth n. Tripoli. Radja 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Bandfontein 17 te East-London. Rempang 17 330 m. w. Walvisbaai n. Kaapstad. Ridderkerk pass. 17 Str. Bonifacio n Port Said. Roepat 17 v. Toboali n. Pulu Sambu. Rondo 15 te Mtwara. Rossum 17 1300 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Rotterdam 16 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Rotti 17 250 m. z.w. Cebu n. Cebu. Riindam 17 600 m. o.n.o. New York n. New York. Eijnkèrk 17 60 m. w.n.w. Gibraltar n. Antwerpen. Sabang 17 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 17 430 m. z.z.o. St. Helena n. Kaapstad. Schie 17 150 m. n.n.o. Finisterre n. Barcelona. Senegalkust 17 100 m. z. Kp. Blanc n. Amsterdam. Siberoel 17 v. Bangkok n. Singapore. Sloterdijk 17 400 m o. Kp. Race n. New York. Solon 17 11 m. z.z.o. Beachyhead n. Guadeloupe. Sommelsdiik 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Alkmaar 18 te Lagos. Stad Amsterdam 18 dw. Ouessant n. IJmuiden. Stad Arnhem 17 220 m. n.o. L. Palm. n. L. Palm. Stad Delft 17 49 m. w.z.w. Dungeness n. R'dam. Stad Gouda 17 350 m. w. Saotome n. Luanda. Stad Leiden 17 250 m. n.w. Key West n. Hamburg Stad Maassluis 17 40 m. z.w. K. Finist. n. L. Palm. Stad Schiedam 17 25 m. van Lissabon n. Savona. Stan vac Lirik 19 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malacca 18 te Kobe. Stanvac Ponc'opo 18 te Tandjong Uban verwacht. Stanvac Sunda 17 te Penang v. Port Swettenham. Statendam 17 te Curacao v. Barbados. Statendam 17 te Curacao v. Bardados. Statue of Lib. 17 270 m. n.w. K'stad n. Ph.delphia. Steenwijk 17 te Belfast verwacht v. Baltimore Stentor 17 v. Paramaribo n. Amsterdam. Steven 16 v. Volos n. Thessaloniki. Straat Bali 14 te Moii. Straat Malakka 17 te Kobe verwacht. Sumatra 17 v. Colombo n. Djibouti. Sunetta 18 te Yokkaichi. Tabian 17 v. Bremen n. Hamburg. Tabinta 17 v. Dpeddah n. Djibouti. Tahama pass. 17 Finisterre n. Cork. Tamara pass. 17 Dungeness n. Hamburg. Tegelberg 18 te Moji verwacht v. Kobe. Telamon 17 v. Philadelphia n. Aruba. Themis 17 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Thelidomus 17 te Puerto Miranda verwacht. Tibia 17 te Colombo. Tjibodas 17 v. Manilla n. Hongkong. Tjiluwah 17 v. Kobe n. Hongkong. Tjinegara 17 v. Port Swettenham n. Penang. Togokust 17 te Luanda verwacht v. Pointe Noire. Tomocvclus 16 te New York. Towa 17 te Rotterdam. Triton 17 te Puerto LimOn v. Aruba. Van Cloon 18 te Penang verw. v. P. Swettenham. Van Noort 18 te Manilla. Vlieland 18 te Djibouti v. Abadan. Vlist 17 600 m. o. Kp. Race n. Amsterdam. Waterman 17 v. Sydney n. Melbourne. Weltevreden 18 te Amsterdam. Westertoren 18 te Sydney verwacht. Wieldrecht. 17 v. Guavaquilla n. Rotterdam. Willem Ruys 13 v. Colombo n. Singapore. Willemstad* 18 te Point a Pitre. Witmarsum 17 640 m. w.z.w. Flores n. Le Havre. Woensdrecht 17 v. Kp. Lopez n. Le Havre. Wonosari 13 te Philadelphia verw. v. Miami. Woltersum 17 geankerd bij Weser n. Bremen. Wonosobo 17 266 m. w. Sabang n. Penang. IJssel 17 v. Rotterdam n. Bremen. Zaankerk 18 te Genua v. Amsterdam. Zeeland 18 te Penang verwacht v. Belawan. Zonnekerk 17 te Hamburg v. Rotterdam. Zuiderkerk 17 v. Marseille n. Duinkerken. KLEINE VAART Alcetas 17 120 m. o. Kreta n. Naestvedt. Ank T 13 v. Karlshamn n. Stugsund. Areas 17 15 m. n.o. Texel n. Amsterdam. Atlas 15 v. Amsterdam n. Svendborg. Bab T 13 v. Koptnanholmen te Domsjö. Brouwersgracht 16 dw. Trelleborg n Hamina. Eljo 17 dw. Zeebrugge n. Waterfjord. Elsa 13 v. Zaandam te Amsterdam. Ilias 15 te Rijeka n. Rotterdam. Joost 11 v. Stettin n. Raumo. Julia Mary 17 te Vlaardingen. Kaap Falga 15 v. Stugsund te Zanadam. Lijnbaansgracht 16 te Zaandam. Manto 16 in Kielerkanaal n. Amsterdam. Midas pass. 17 Kp d'Antifer n. Le Havre. Pavo 14 v. Amsterdam te Oslrand. Plato 17 30 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Ponza 15 v. Halmstad n. Bergkvara. Tilly pass. 17 ET-10 v. Amsterdam n. Oxelosund. Twee Gebroeders 17 v. Tarragona n Valencia. Westerdok 17 25 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Advertentie té met het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE De heer L. Worms, schroothandelaar te Den Haag, deelt ons mede van het Duitse ministerie van Justitie in Bonn een schrij ven te hebben ontvangen waarin hem wordt medegedeeld, dat de minister van justitie een nieuw onderzoek heeft gelast naar aanleiding van zijn klacht tegen de Hansa. Met dit hernieuwde onderzoek wordt belast de procureur-generaal dr. Rebmann te Dusseldorp. Zoals bekend had diens collega dr. Theiss de aanklacht van de heer Worms gesepo neerd. De heer Worms kon van deze be slissing weliswaar in beroep gaan bij het Oberlandesgericht, doch dit beroep zou al bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn, omdat in de zin der wet niet hij doch de Hoge Autoriteit als direct benadeelde in de zaak der schrootfraudes zou worden beschouwd. De heer Worms die hierover ook nog een schrijven ontving van het bureau van de advocaat-generaal noemde deze geste van de Duitse minister van Ju stitie. juist omdat deze procedure aller minst gebruikelijk is bijzonder sym pathiek. De resultaten die in 1959 bij de plaatse lijke spaarbanken 249 spaarbanken aan gesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond te Amersfoort en 18 niet bij deze or ganisatie aangesloten doch wel door haar gecontroleerde spaarbanken zijn be haald hebben alle in vorige jaren bereikte resultaten overtroffen, zo deelt deze bond mede. Het totaal der stortingen bedroeg 1.382 miljoen en dat der terugbetalingen 1.145 miljoen, hetgeen resulteerde in een spaaroverschot van 237 miljoen. Na bij telling van de over 1959 vergoede rente ad rond 70 miljoen beliep de totale stijging van het inleggerstegoed 307 miljoen. Het gezamenlijke tegoed van de inleggers, dat op 1 januari 1959 f 2.197 miljoen bedroeg, bereikte hierdoor een bedrag van f 2.504 miljoen, het hoogste dat ooit bij de ge zamenlijke plaatselijke spaarbanken heeft uitgestaan. Hierdoor was ook de rente vergoeding de hoogste die ooit werd bij geschreven. Het aantal spaarders ontwik kelde zich eveneens gunstig en steeg met rüirrf llO.OÖO foUrond 3.370.000. De bijzohder'. gunstige resultaten over 1959 schrijft de bond toe aan het eerste halfjaar. De vrij scherpe stijging van de kosten van levensonderhoud sinds juli 1959 en een lichte stijging van de rente op de kapitaalmarkt waren waarschijnlijk de oorzaak van het lagere peil der spaarover schotten in het tweede halfjaar. SLEEPVAART Maas 16 v. Southampton te Masasluis. NoordholJand 14 v. Hirao te Moji. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 516—527 516518V2 Kon. Petr. 168—168.20 167.80—168.20 Philips 796—799 796—799 Unilever 787—791 786—789 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 342% Ned. Handel Mij. 259% Rotterd. Bank 299% Twentsche Bank 279% A.K.U 525 Albert Heijn 400 Amstel Bier 500 Billiton Mij. II.. 390 Bols 530 B Bührmann Papier 468 Deli-Mij 203.30 Dordtsche Olie 793% 327 Heineken's 510 Hoogenbosch Sch. 231 Hoogovens 830 H.V.A 174% 396 445 K.L.M 115.80 Kon Zout 709 Kon Olie 168.60 Muller Nat. Bez. 392V? Nederl. Ford 419 Ned. Gist. en Sp. 338% Ned. Kabelfabr. 466 Philips Gem. Bez. 804% Philips Pref 300 A'dam Rubber. 1307£ Sikkens Lak 596 Stokvis R S 229 Thomassen Dr 685 Unilever 791 Van Berkei's Pat 310 Van Gplder, Pap 266'/s Van Her Heem 238% Ver Machinefabr 238 Wessanen 293 Wilton Feijenoord 241 Zwanenberg-Org 570 Tnterunie 202 229 50 Unitas 537.50 Ver Bezit v. 1894 120.50 H.A.L 175% K.N.S.M 201 N. Scheepv. Unie 160% Ommeren, v 271 Stoomv. Mij. Ned 188 Anaconda 67% Kennecott Copper 97% Aluminium Ltd. 35% Bethlehem Steel 54% U.S Steel 95"'/, Republic Steel 71 V2 American Motors 90% General Motors 53,5/,« Cities Service 18% Shell Oil 81 Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamschf Bank)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9