'A3 a RTC gaat door ondanks incident-Loemoemba WERELDNIEUWS AB renteboekje Amsterdamsche Bank Biologen koppelen ruimte-apen en zijn benieuwd naar kroost Gevaarlijke zebra's Engeland en Amerika Regering-Eyskens verbindt haar lot met de conclusies van de conferentie SAM HUWT MISS SAM WITTE KRUIS WITTE KRUIS 3 Sukarno neemt centrale defensieleiding over Ontevredenheid over prijzen Poolse partijsecretaris Morawski afgetreden Zijn opvolger is Ochabde voorganger van Gomoelka Toestand van Aneurin Bevan „onveranderd" België stelt keus van een straaljager nog even uit Bom in hotel Macmillan tussen twee vuren in Rhodesia '^racitótcel ZATERDAG 23 JANUARI 1960 Blijkens recente publikaties is men ten departemente voornemens de knipperbol- len bij voetgangersoversteekplaatsen af te schaffen en tegelijkertijd alle met ze bra-strepen gemarkeerde overgangen de vöorrangsregel te geven. Het rijdend ver keer zou dus moeten stoppen voor voet gangers, die zich op deze zebrapaden be vinden. Men moet de gedetailleerde voor schriften, die voor deze voorrang zullen gelden, afwachten om nauwkeurig te we ten op welke wijze de veiligheid van de voetganger in deze zal worden gediend. Afgezien dus van de gedetailleerde regels rijst onmiddellijk bezorgdheid over de vraag, of met het vervallen van de knip- perbollen de aanwezigheid van zebra- strepen nog wel genoegzaam zal opval len, zodat de gemotoriseerde verkeers middelen tijdig tot stilstand zullen kun nen worden gebracht. Bij slecht weer en onvoldoende zicht ontsnapten zelfs de oranjekleurige lichtbollen nog wel eens aan de aandacht van de bestuurders. Zullen deze de op de grond aangebrachte strepen wel tijdig opmerken? Overal in den lande treft men zebrapa den aan, die door afslijting van de witte verflaag niet goed zichtbaar zijn. Boven dien zijn vele gelegen op punten, waar het verkeer zoveel bijzondere aandacht eist dat zij gemakkelijk „over het hoofd" worden gezien. (Deze vergelijking mag in dit geval worden toegepast, aangezien ze bra's immers hoofden hebben). Maar een onderwerp voor grapjes is het overigens helemaal niet, want de vrees is gewet tigd dat er verwarring en misverstanden zullen ontstaan over het al of niet ver plicht zijn van stoppen, door het aarzelen der overstekers, het gebrek aan oplet tendheid van beide kanten en het niet op de hoogte zijn van de voorschriften. Daardoor zullen grotere gevaren op doemen voor de voetgangers dan wij tot dusver hebben gekend. Doch wij willen al lerminst pleiten voor een vermindering van het aantal zebrapaden, integendeel, wij willen slechts de aandacht vestigen op de dringende eis dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen voor een goed functioneren der nieuwe regeling zullen worden genomen, voordat deze in wer king zal treden. Daarbij behoort zeker niet in de laatste plaats het nastreven van een internatio nale coördinatie op dit gebied. Men kan deze dingen niet meer eenzijdig nationaal oplossen, nu men in de vakantiemaan den te maken krijgt met grote hordep bui tenlanders, gemotoriseerd en te voet, die door onbekendheid met een dergelijke re geling, misschien afwijkend van die zij thuis gewend zijn, grote ongelukken kun nen maken of ondergaan. Men zal zich ten departemente echter in de eerste plaats moeten bezinnen op een middel om de oversteekplaatsen en hun functie onmiskenbaar duidelijk en ondub belzinnig bij dag en bij avond aan te ge ven en reeds van verre zichtbaar te maken. De Times-lezers konden deze week op de éne pagina van hun krant lezen hoe de bouw van de Assoeandam in Egypte een nagenoeg geheel Russische onderneming is geworden en zich op de andere pagina omstandig op de hoogte stellen van het historische begin van de overneming van dit initiatief in het Nabije Oosten door de Sovjet-Unie. Dag na dag publiceert de Times namelijk de memoires van Eden en het is daarmee nu juist bij de Suez-affaire aangeland. In levendigheid doen deze me moires ver onder voor die van zijn grote toeverlaat en leermeester Churchill en de emoties, waaraan toch vooral Edens pre mierschap rijk moet zijn geweest, herkent men in dit flegmatieke proza slechts tus sen de regels door. Geen spoor van woede uitbarstingen, geen verhitte hoofden...- de dramatiek gaat niet verder dan een tussenzinnetje als „He took me by the arm and led me to the window"! De memoires zijn eigenlijk alleen maar een zorgvuldige verantwoording van daden en motieven. Maar als zodanig bevestigen zij toch telkens weer dat merkwaardige dualisme in de Westerse visie op allerlei problemen. Tegenover het kruistocht karakter van Dulles' politiek de beoor deling van alle toestanden uit één gezichts hoek, namelijk die van de strijd tegen het wereldcommunisme ziet men uit deze memoires ook hoe de Engelsen steeds weer een plaatselijke keuze doen en de belan gen van hun Gemenebest laten prevaleren boven hun positiekeuze in de koude oorlog. Natuurlijk liggen die twee vaak in één lijn, maar de memoires behandelen juist zaken, waarbij dat niet het geval was. Zo liet Engeland zich niet betrekken in Dul les' interventieplannen voor Indo-China toen daar de Franse nederlaag steeds dui delijker wei-d. In de benadering van de toestand in Laos van thans ziet men nog precies hetzelfde verschil tussen de Ame rikaanse en de Britse opvattingen. Hetzelfde dualisme, maar met een an dere uitkomst zag men in de benadering van het olieconflict met Perzië. Hier wilde Engeland krachtig optreden, maar kreeg het Amerika niet aan zijn zijde. Het Ame rikaanse motief paste volkomen in Dulles' strategie: als men Mossadeq de hand niet DJAKARTA (Reuter) President Su karno van Indonesië heeft de functie over genomen van hoogste leider der defensie van leger, marine en luchtmacht, aldus bericht het persbureau Antara. De presi dent heeft ook een decreet uitgevaardigd, waarin het bureau van de centrale defen sieleiding wordt opgeheven. Dit bureau werd geleid door de chefs van de staven. Door de presidentiële maatregelen zul len de drie leiders van het leger ontheven worden van de bevoegdheid zelf regelin gen te treffen in de gebieden, die onder hun commando staan. Dr. Sukarno zal echter een aantal plaatsvervangers aan stellen onder wie militaire functionaris sen die hem in de uitoefening van zijn nieuwe taak zullen bijstaan. Volgens het decreet zullen de dagelijkse werkzaamhe den van de defensieleiding worden uitge voerd door premier Djuanda en de minis ter van defensie, generaal Harris Nasu- tion. (UPI) Om de groeiende onrust onder de bevolking over de stijgende prijzen te gen te gaan heeft de Indonesische rege ring het houden van openbare demon straties en bijeenkomsten van meer dan vijf personen verboden. Sukarno verklaarde, dat de besluiten zijn genomen na overleg met de militaire com mandanten. WARSCHAU (Reuter-AFP) Het cen trale comité van de Poolse communisti sche partij heeft het uittreden van Mo rawski uit het politieke bureau en het af treden als secretaris van het centrale comité goedgekeurd, aldus heeft het Pool se persbureau. P.A.P., gemeld. Morawski die de grote man van de par tij op het gebied van pers en cultuur is geweest, had in de herfst verzocht van het lidmaatschap van het politieke bureau en het secretariaat van het centrale comité te worden ontheven. Volgens geruchten zou hij met de leider van de partij, Go moelka, van mening verschillen over be leidskwesties. Ochab is in de plaats van Morawski benoemd tot secretaris. Ochab is vroeger eerste secretaris geweest. Morawski behoort tot degenen die in oktober 1956 met Gomoelka in de hoog ste partijleiding kwamen, maar op het terrein van zijn verantwoordelijkheid pers, propaganda en culturele zaken is de invloed van de partij in de afgelopen drie jaar het geringst geweest. In politieke kringen werd gezegd dat hij „op onmarxistische en een met de par- tijregels in strijd zijnde wijze" heeft ge antwoord op critiek. Waarnemers bren gen zijn val in verband met de terugkeer van twee figuren uit het stalinistische tijd perk, Tokarski en Szyr, op het politieke toneel. Morawski zou zich tegen de terug keer van deze „onpopulaire figuren" hebben verzet. Advertentie Direct opvraagbaar tot f2.OOO,- L per kalendermaand; daarboven 30 dagen opzegging, uitgezonderd bij aankoop van effecten of eigen woning. 231 kantoren In 189 plaatsen De toestand van Aneurin Bevan was gis teravond onveranderd. Verklaard werd dat hij nog steeds zeer zwak is. Het is moeilijk om uit deze verklaring op te ma ken of dit een nieuwe inzinking betekent, na de eerder gemelde bemoedigende ver betering. Bevan's drie dokters bezochten hem gistermiddag een half uur. Een vier de specialist is een autoriteit op het ge bied van veranderingen in het bloed na ingrijpende operaties. Bevan's vrouw, de Labourafgevaardigde Jennie Lee, heeft hem gisteren verscheidene malen be zocht. Bevan was bij bewustzijn en sprak normaal. Honderden brieven, telegrammen en bloemstukken zijn bij het ziekenhuis be zorgd. Tot degenen die Bevan beterschap wensten behoren koningin Elizabeth, pre mier Kroesjtsjev en premier Nehroe. De Labourleider Gaitskell is van West-Indië op weg naar Londen. Hij wordt mox-gen- ochtend in het ziekenhuis verwacht. BRUSSEL (ANP) Na afloop van de Belgische ministerraad is vrijdag in Brus sel meegedeeld dat de bespreking van de keuze van een nieuwe straaljager voor de Belgische luchtmacht is uitgesteld tot maandag. Volgens eerdere berichten zou de Belgische regering vrijdag een beslis sing nemen aan de hand van een rapport volgens het welk de Starfighter het meest in aanmerking komt. Deze week hebben senaatscommissies de wens te kennen gegeven over de kwestie te worden ingelicht, voordat België zal overgaan tol een verzwaring van de Bel gische lasten. 'Van onze correspondent in Brussel* Het incident-Loemoemba, de tot zes maanden veroordeelde leider van de Na tionale Kongolese Beweging, verstoorde de rondetafelconferentie te Brussel veel min der dan enkele Belgische waarnemers vreesden. In zeer voorzichtige termen liet de delegatie van de N.K.B. weten, dat zij zich zou dienen terug te trekken van de conferentie wanneer Loemoemba in de ge vangenis wordt vastgehouden. Loemoemba is inmiddels uil Stanleystad naar Eliza- bethstad, de hoofdstad van Katanga, over gebracht. Een pleidooi van de Belgische oud-minister van Defensie, Spinoy, socia listisch parlementslid, voor de vrijlating van Loemoemba, heeft voorkomen dat deze zaak de tegenstelling tussen de Belgische regering en de delegatie van de Nationale Kongolese Beweging zou verscherpen. Het is nog steeds mogelijk, aldus menen waarnemers, dat Loemoemba, die ver klaarde niet in hoger beroep te gaan tegen zijn veroordeling, naar Brussel wordt uit genodigd. ofschoon hierover nog steeds een strijd aan de gang is tussen de voorstan ders van de integrale uitoefening van het Belgische gezag in Kongo en de voor standers van een meer oolitiek geïnspi reerde houding. Het gerucht deed de ronde dat leden van de Nationale Kongolese Be weging eigenlijk van oordeel zijn dat de vrijlating van Loemoemba niet zo dringend is en zij zijn dus aan de rondetafel veel minder radicaal dan in hun gesprekken met journalisten. Een Amerikaanse helikopter vist een voorwerp uit de oceaan naar welker inhoud verscheidene onderzoekers in spanning uitzien: miss Sam zit er in, een flinke apin, die even tevoren nog op ruim 17 km hoogte „vertoefde". boven het hoofd hield, zouden er slechts communisten in zijn plaats kunnen komen. Dit is een symptoom van het nuancege brek in de Amerikaanse visie. De betere plaatselijke beoordeling gaf de Britten de overtuiging dat Mossadeqs opvolger niet per se communist hoefde te zijn. En of schoon het erom gespannen heeft, zege vierde hier de Britse verwachting. Bij de Suez-affaire zag men weer pre cies het tegenovergestelde van Dien Bien Phoe: hier waren de Engelsen en de Fran sen ontsticht over de Amerikaanse mili taire onthouding bij hun gezamenlijke actie. De benadering van Eden faalde en werd de oorzaak van zijn trieste vertrek uit de politiek. Maar de wereldstrategischc conceptie van Amerika werd in het gelijk gesteld. Zoals Eden van de Amerikaanse plannen ten opzichte van Indo-China zei, dat het de verkeerde oorlog op de verkeer de plaats zou zijn, zo zei Eisenhower hier hetzelfde met dezelfde uitdrukking! AUSTIN, TEXAS, (UPI) „Miss Sam", het apinnetje, dat donderdag in een ra ket een reis tot 17 km boven de aarde heeft gemaakt, zal de gelegenheid krij gen een huwelijk aan te gaan met „Sam", de aap, die op 4 december vorig jaar tot een hoogte van 85 km werd geschoten. Dr. Burke Judd, van de universiteit van Texas, heeft meegedeeld, dat hij en zijn medewerkers in het onderzoekings centrum Balcones, dat voor de universi teit van Texas werkt, juffrouw Sam en haar soortgenoot tot elkaar zullen bren gen. De bedoeling zit voor om de apenkindertjes, welke het huwelijk zal voortbrengen, nauwkeurig te onder zoeken op mogelijke erfelijkheidsafwijkin gen. Pa en ma zijn kerngezond, „en voor apen aantrekkelijk", zoals dr. Judd vrij dag vertelde. De kans dat reeds in de eer ste generatie afwijkingen zullen ontstaan, die herleid kunnen worden tot het verblijf van de beide proefaapjes in de radio-ac tieve wereldruimte, acht dr. Judd zeer gering. Men zal ze vermoedelijk pas in de kleinkinderen aantreffen. De afwijkingen, die dan verwacht kun nen worden zijn dezelfde welke men bij mensen zou mogen verwachten: verande ring in de kleur van de ogen, de huids kleur, en de opbouw van de lichaams cellen. „Onze raketbaan tc kort" WASHINGTON (Reuter) Een voor aanstaand officier van de Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag verklaard dat de V.S. hun intercontinentale ballistische Atlas-raket een afstand van 9.600 km kun nen laten afleggen, maar dat de lengte van de Atlantische raketbaan een bper- kende factor was. Luitenant-generaal Bernard Schriever verklaarde in een televisieprogram, dat de Atlas doelen in de Sovjet-Unie kan ra ken na te zijn afgevuurd van bases op het vasteland van de V.S. „De atlas heeft in feite 9.900 km afgelegd. Ik zou zeggen, dat onze precisie even groot of groter is dan die van de Russen". NDOLA (Reuter-UPI) In het souter rain van het hotel te Ndola in Noord- Ithodesia waar premier Macmillan van Groot-Brittannic vrijdag heelt geluncht, is bjj toeval een primitief gemaakte bom ge vonden. Men ontdekte haar drie uur voor Macmillan de lunch zou gebruiken. Ze werd gedemonteerd door een deskundige. Macmillan zou geen groot gevaar gelopen hebben als de bom ontploft was, want het vertrek waar hij koffie dronk, ligt op de derde verdieping van het hotel. Voor het hotel hadden eerder drie honderd inboorlingen een protestbetoging gehouden, waarop de vrijlating werd ge- eist van dr. Hastings Banda. Op één van de spandoeken stond: ..Mac. je bent ge waarschuwd: stuur ons Monckton niet", en op een ander: „Mac. is bloedvergieten het antwoord op democratie?" De politie liet één spandoek verwijderen. Daarop stond: „Naar de hel met Welensky" (de Britse gouverneur Sir Roy Welensky). SALISBURY (Reuter-AFP) Premier Macmillan van Engeland, die op het ogen blik in Noord-Rhodesia besprekingen voert met de voornaamste politieke partijen in d' gebied, bevindt zich tussen twee vuren. Enerzijds is hem door de verenigde na tionale onafhankelijkheidspartij, een splin tergroep van het machtige Afrikaanse Na tionale Congres in Noord-Rhodesia, 'n me morandum overhandigd, waarin met bit tere strijd wordt gedreigd, zo de Afrika nen dit jaar niet ter stembus zullen gaan om zelf over hun toekomst te beslissen. Een tweede vrij belangrijk feit was de verklaring van de stamhoofden bij de R.T.C. Zij zeiden in een gemeenschappe lijke verklaring dat België in de over gangsperiode naar de onafhankelijkheid verantwoordelijk is voor de handhaving der orde in Kongo, dat zij warme voor standers zijn van de onafhankelijkheid, maar geen dictatuur aanvaarden van welke zijde ook. Deze verklaring bleek gericht te zijn tegen de Kongolese politieke leiders zoals Kasavoeboe en Kalondji, die door de stamhoofden worden gewantrouwd. Wanneer de twee afgevaardigden van de Nationale Kongolese Beweging, van de vleugel van Loemoemba, de R.T.C. zullen verlaten, zullen de andere Kongolese dele gaties dit voorbeeld zeer waarschijnlijk niet volgen, aldus luidt het oordeel van de woordvoerders der conferentie. De eigenlijke discussie is overigens bij gebrek aan een door alle partijen aan vaarde agenda nog niet eens begonnen. Minister De Schrijver zeide, dat de Bel gische regering moreel aan de Kongolese delegaties de garantie geeft dat alle con clusies, die uit de resoluties van de confe rentie zullen worden getrokken en die aan leiding zullen geven tot wetsontwerpen, die bij het parlement zullen worden inge diend, het huidige kabinet binden en dat het zijn bestaan als regering hiervoor in de waagschaal legt. Van zijn kant zei de socialistische sena tor en bekende internationale jurist mr. Henri Rolin, die uit naam sprak van de rooms-katholieke, liberale en socialisti sche parlementsleden, dat de aanwezige parlementsleden zich onmogelijk garant kunnen stellen voor de houding, welke de politieke partijen tegenover deze wetsont werpen zullen aannemen in het parlement. De 27 parlementsleden, die aan de R.T.C. deelnemen, kunnen onmogelijk verbinte nissen aangaan in naam van het ganse parlement. De „Soir" schrijft „Niet in het Paleis der Congressen maar in het Paleis der Natie (het parlement) zal uiteindelijk over de toekomst van Kongo worden beslist. Alleen het parlement kan beslissen over de overdracht van de macht aan de nieuwe Kongolese instellingen". De parlementsle den die aan de R.T.C. deelnemen waren niet zo scherp in hun beoordeling van deze hoofdzakelijk politieke en juridische kwes tie als het grote Belgische blad. De socia list Rolin zei ook dat de verklaringen van minister De Schrijver niet alleen een mo rele, maar tevens een politieke verbinte nis inhouden. Er is niet alleen een Kongo lees eenheidsfront maar ook van Belgische zijde is er in de standpunten van de rooms- katholiek-liberale meerderheid en van de socialistische oppositie een eensgezinde lijn. De Kongolese delegaties blijken het de mocratisch spel vlot en bekwaam te spe len. Enkele Kongolese delegaties laten zich de VL/p ae Voorouder Zeventig miljoen jaar geleden waren er boomkruipertjes, waarvan lezer en stoel- prater afstammen. Als mens bestaan we nog maar pas vijfhonderdduizend jaar. De kruipertjes, die grote ogen hadden om beter te kunnen kijken en die wellicht babbelden om el kaar tussen de blaren te kunnen ontdek ken, waren lieve beestjes en leken nog 'n weinig op vissen of hagedissen, maar eigenlijk ook op mij. En te denken, dat daaruit een volwassen belastingbetaler kon groeien! Natuurlijk heeft dal over de afgelopen zeventig miljoen jao,r heel wat voeten in de aarde gehad, heel wat pootjes op boom takken. Die kruipertjes leefden van insec ten, nu leven de insecten van ons, het is alles rechtvaardig. De mens, als sapiens wezen, is pas hon derdduizend jaar oud, een muggenbeet in de dïtizend miljoen jaar leven op aarde. En zie wat hij bereikt heeft: schot om de maan, symfonie orkest, boekdrukkunst en verkeerslichten, kerk, keuken en kijk- radio, handel en wandel, taal als commu nicatiemiddel en om uit te schelden, ver brandingsmotoren en kruidenierswaren de lijst ware nog uit te breiden. We slaan slechts op de eerste schrede van 's mensen heen en terugweg. In ver re nevelige miljoenen jaren doemt een superwezen op: met hersens, beleefd, knap om te zien, vrede-aardig, redelijk en slim. We zijn pas aan het begin. Net zo als dat boomkruipertje hebben we geen idee wat er nog van ons kan wor den. Misschien loopt het allemaal nog goed af en komt het allemaal goed uit. Alles wel beschouwd, had dat kruipertje ooit kunnen vermoeden, dat het nog eens arti keltjes zou typen? H. B. Fortuin Advertentie DE CChte PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten.Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders, cachets bijstaan door Belgische deskundigen. De partijen van het kartel hebben drie van hun Afrikaanse plaatsvervangende leden door Belgische experts vervangen. De an dere Kongolese delegaties hebben eveneens Belgische adviseurs, maar deze vertonen zich niet in de vergaderzaal. De commissie voor Financiën van het Belgisch parlement heeft een krediet van een half miljoen gulden voor de R.T.C. goedgekeurd. Tussen de Belgische en Kongolese dele gaties, de Belgische en buitenlandse pers en de talrijke vertegenwoordigers van gro te bedrijven en instellingen zijn vriend schappelijke contacten gelegd. De raadsman van Frangois Sagan, de Parijse advocaat Croquez, een vriend van de president van de Abako Joseph Kasa voeboe. en een van de raadslieden van de Abako, werd als buitenlander niet tot de conferentie toegelaten. Anoniem. Een Argentijn die anoniem wenst te blijven, heeft zijn regering een renteloze lening van twintig mil joen peso (bijna een miljoen gulden) voor een jaar aangeboden om presi dent Frondizi te tonen, dat de Argen tijnen hem steunen. Trots. De bekendste pauw ter wereld, „Pierrot", die behoorde bij UNO-bu- reaus in Genève, is dood Presidenten en premiers van vele landen kennen „Pierrot" die ongeveer een kwarteeuw geleden naar Genève kwam. Het was ongetwijfeld het meest gefotografeer de dier ter wereld en verscheen in meer films en op meer foto's dan Eisenhower, MacMillan, Kroesjtsjev en De Gaulle samen. Voetreis. De oud-fotograaf Albert Taruf- fi uit Lausanne is vrijdag te voet naar Amsterdam vertrokken om er zijn ver jaardag te vieren. Hij is 89 iaar en heeft al eerder voetreizen naar Parijs en Rome gemaakt. Gcslaagc".. Een opei'atie waarbij het afge rukte oor van een verkeei-sslach toffer opnieuw bevestigd werd. is geslaagd, zo heeft de chix-urg van het ziekenhuis in Aengelholm in Zuid-Zweden meege deeld. De dokters verwachten dat het litteken over enige tijd nauwelijks meer te zien zal zijn. Levenslang. Het Canadese kabinet heeft de doodstx-af van een wegens ver krachting en doden van een twaalfja rig meisje veroordeelde vijftienjarige jongen, Staven Murray Truscott. ver- anderd in levenslange gevangenisstraf Truscott wex'd in oktober te Goderich in Ontaiïo >ot de dood door de strop veroordeeld. Ook daar. In het bureau van de uiterst rechtse partij „Groot Japan" in Tokio zijn vrijdag 1.500 aanplakbiljetten met hakenkruizen in beslag genomen. Weg beddegoed. Een Brits elektriciteits bedrijf beweert als ondersteuning voor een verknopcampagne van infra rode vei'wai'mingsapparaten dat la kens en dekens eerlang als verouderd zullen worden afgeschaft. De wax-mte van de infrarode kachels zou verge lijkbaar zijn met de zonnewarmte en houdt het lichaam op de juiste tempera tuur. Onder een tulband gevangen. Vrijdag ochtend kon men px-esident Vorosjilov van de Sovjet-Unie en een aantal ande re Russische hoogwaardigheidsbekle ders met een tulband op door Nieuw Delhi zien lopen. De tulbanden waren hun aangeboden door bewoners van de Indische hoofdstad. Gespannen. Alle rooms-katholieke pries- ters van het bisdom Kielce, waarvan de bisschop, mgr Czeslaq Kaczmarek, op zeer gespannen voet met de burgerlij- ke overheid staat, zijn ex'aan herinnerd dat de autoriteiten mgr. Kaczmarek niet meer als bisschop erkennen en dat uitvoering van diens besluiten een inbreuk op de wetten betekent. De bis schop wordt verweten, dat hij van de pi-eekstoel critiek op het communisti sche bewind in Polen heeft geleverd. Griep. In Lyon heei'st een ernstige griep epidemie. Er zijn al enkele dodelijke gevallen. Aangezien vijftien percent van het ziekenhuispersoneel ook ziek is, heeft men de hulp ingeroepen van verpleegsters van het Rode Kruis. Van sommige bedrijven en diensten is de helft van het pex-soneel ziek. In veer tien Amerikaanse staten zijn griepepi demieën uitgebroken. In zeven staten begint de epidemie de vorm aan te nemen van de Aziatische griep van 1957. Agressief. De Tunesische regeringspartij Neo Destour heeft het Fx'anse voorne men om een kernbompi-oef in de Saha- ra te nemen een blijk van een „agres sieve houding tegenover de Afrikaanse volken" genoemd. Tunesië heeft krach tig bij Frankx-ijk geprotesteerd tegen het Franse voornemen. Krankzinnig. De rechtbank te Milaan heeft de hoofdredacteur van het blad der Italiaanse communistische partij Unita, Giuseppe Conato. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld wegens „beledi ging van de regering" Vorig jaar heeft het blad geschi-even, dat de ï'egering uit „krankzinnige klassenhaat" had ge handeld toen zij zich akkoord verklaar de met de vestiging van Amerikaanse raketbases op Italiaanse bodem.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3