Sm Integratie kan beginnen bij de scholing van beroepspersoneel Erhard gaat, ondanks nederlaag tegen Moskou, toch naar Cairo Oostduitse communisten volgens Bonn niet vrij van schuld enige actieve verkoopsters Luchtdicht afgesloten Anton Hunink NAVO kiest Frans toestel voor duikbootbestrijding Pokkengevallen in Moskou BES Graan r.: t in Rusland en China tegengevallen Westduitse industrie trekt zich uit Euratoom- plannen terug ZATERDAG 23 JANUARI 1960 4 Wantrouwen in Bonn jegens Amerikaans plan om grote projecten met de Russen te financieren u weet hoe lekker Anton Hunink's Gelderse rook worst met het loodje is. Nu is er bovendien Anton Hunink's rookworst in va- cuumverpakking. Lucht dicht, dus kersvers Klaar voor de boterham... voor de warme maaltijd even laten wellen in water dat nèt niet aan de kook is. Smullen maarl Bréguet vervangt Neptune Perón naar Spanje Sovjet-Unie breidt hulp aan India uit FEESTDAG Restaurant „TER BURG" Zij zouden antisemitistische actie hebben beraamd fames'} frke,huid? Minister-president Seidel van Beieren afgetreden Bewaking van ministers en parlementsleden in Rome Kenya-conferentie nog steeds niet op gang PRESIDENT TUBMAN OVER AFRIKA: (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken professor Erhard vertrekt het aanstaande weekeinde voor een veertien daags bezoek aan de Verenigde Arabische Republiek, Soedan en Libanon. Een ogen blik heeft deze reis in het begin van deze week schijnbaar aan een zijden draad ge hangen. Dat was toen de Egyptisch-Rus- sische overeenkomst bekend werd, waar bij besloten werd dat de Russen niet slechts de eerste etappe van de bouw van de Assoeandam, maar ook de tweede voor hun rekening zullen nemen. Voor Bonn kwam deze mededeling als een ware sen satie. De Bondsrepubliek leek tot het begin van deze week zeker bijzonder geïnteresseerd in een financiële deelneming in de bouw van de Assoeandam. Deze „stuwdam te gen honger en ellende" zoals de Egyp- tenaren hebben gezegd maar ook: dit tussen Oost en West politiek zeer omstre den plan dat Cairo in het Nabije Oosten en in Afrika hoog te paard kan brengen. Te Bonn had men verwacht dat Erhard aan Nasser een krediet van tweehonderd mil joen mark zou verstrekken, uitsluitend be stemd voor de dam. De Russen hadden aan Cairo voor de eerste etappe reeds een krediet van vierhonderd miljoen roebel (te vergelijken met vierhonderd miljoen mark) verstrekt. Het akkoord van deze week voorziet in een tweede Russisch krediet ter grootte van 130 miljoen Egyp tische ponden (1,56 miljard mark) onder zeer gunstige voorwaarden: namelijk te gen een rente van slechts 2,5 percent. Kroesjtsjev, zo wordt hier dan ook ge zegd, was niet slechts de Amerikanen maar ook Erhard te vlug af. 200 miljoen mark Evenwel, in de Westduitse hoofdstad mag men over het akkoord Nasser-Kroesj- tsjev inzake de Assoeandam verbaasd zijn, verbitterd lijkt men hier niet. Men gaat er van uit dat het Westen, dat door deze nieuwste psychologische winst voor Advertentie échte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER PARIJS (Reuter) De bewapenings commissie van de N.A.V.O. heeft het Franse vliegtuig „Bréguet 1150" uitgeko zen voor zeeverkenning en onderzeeboot- bestrijding. Het zal als zodanig in de plaats komen van de Amerikaanse „P- 2v-Neptune", die door de Verenigde Sta ten aan vele landen werd geleverd. In de „Bréguet 1150" zijn de nieuwste vindingen verwerkt. Het toestel zal een der voornaamste N.A.V.O.-wapens wor den voor de bestrijding van onderzeeërs. Het benodigde aantal „Bréguet 1150"- toestellen zal door de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en België gezamenlijk worden vervaardigd. Dit besluit vloeit voort uit de in 1957 door de regeringsleiders der N.A.V.O.-landen genomen beslissing om zoveel mogelijk samen te werken bij het wetenschappelij ke onderzoek naar en de vervaardiging van moderne wapens. (ANP) Van de zijde van de Neder landse marine wordt nog meegedeeld dat het Bréguet-vliegtuig sinds kort in ont wikkeling is genomen, dus dat van een di recte vervanging van de Neptunes geen sprake is. Wel is het juist, dat Nederland in de ontwikkeling van de Bréguet deel neemt. Over de produktie (en dus ook de afname) valt in dit stadium echter nog niets te zeggen. (Reuter) De Bréguetfabriek zal een consortium vormen met de Duitse Dornier, de Belgische A.B.A.P., de Franse Sud- Aviation en Fokker in Nederland. Veel elektronisch materiaal komt uit de V.S en Rolls Royce in Engeland levert de moto ren voor de prototypen. Kroesjtsjev een terugslag heeft moeten in casseren, juist nu er alles voor over moet hebben de band met Cairo niet los te laten. Daarbij komt de bijzondere belangstel ling van de Westduitse industrie die nu eenmaal eerder gericht is op het machine- dan op het bouwkundige vlak. Men hoopt in het Ruhrgebied dat er voor de Westduitse industriële bedrijven nog ge noeg te doen zal zijn met de fabricage van elektrische installaties voor de As- soean-dam. Te Bonn zelf legt men juist thans alle nadruk op het feit dat Erhard niet als een handelsreiziger en geldbren- ger naar Cairo gaat. Toch staat vast dat hij te Cairo intensieve besprekingen zal voeren juist over eventuele Westduitse fi nanciering van Egyptische investerings plannen. Nieuwe koers? Dit optimisme, waarmee Erhard on danks de Russische zege in de Assoean- dam-strijd toch naar Cairo gaat, heeft aan leiding gegeven tot beschouwingen vol wantrouwen. Dat wantrouwen slaat dan op de geruchten, dat de Bondsrepubliek van verscheidene zijden reeds geruime tijd geleden afgeraden is om financieel aan de bouw van de dam deel te nemen. Black, de president van de Wereldbank, zou Er hard ten deze beïnvloed hebben, op ver zoek van de Amerikaanse minister Her ter. De Amerikanen zouden namelijk, zo zegt men te Bonn, van plan zijn een nieu we koers in het Nabije Oosten te gaan varen. In stee van de Russen hier in het economische vlak sterk te beconcurreren zouden de Verenigde Staten van plan zijn thans samen met de Russen de financie ring van grote ontwikkelingsprojecten op zich te nemen, volgens plannen van vice- president Nixon. Op deze wijze zou men de Russen beter onder controle kunnen hou den, aldus de, eenvoudig weergegeven, mening der Amerikanen. In de Bondsrepubliek heeft men Erhard aangeraden zich niet te laten spannen voor een politiek karretje, waarbij Russen en Amerikanen om zuiver politieke redenen de grote brokken in de Verenigde Arabi sche Republiek zouden gaan verzorgen en er voor de Duitsers slechts de financiering van kleine, politiek gezien onbelangrijke projecten overblijft, die Bonn in de ogen van andere landen in dit gebied dan de Verenigde Arabische Republiek in diskre diet zouden kunnen brengen Men wijst er op dat er voor Bonn in het Nabije Oos ten meer te doen is dan tweehonderd mil joen mark in een bodemloze Egyptische put te werpen. In Soedan, Libanon en voor al in Israel is er voor de ontwikkeling der industrie en landbouw veel te doen. Met andere woorden: er bestaat hier een zeker wantrouwen tegen de Amerikaanse bedoelingen en er bestaat de vrees, dat Westduits geld zonder Westduitse controle gebruikt zal worden voor doeleinden, die in een politiek gezien zeer onaanzienlijk vlak liggen. Voor de econoom Erhard zit aan deze reis dus een zeer duidelijk poli tiek aspect zowel ten aanzien van de verhouding tot de andere westelijke kre dietgevers aan de Verenigde Arabische Republiek, de Verenigde Staten, als ten aanzien van Cairo zelf, dat èn de Russische hulp voor de dam èn de Westduitse mar ken voor zijn kleinere projecten wil ont vangen. Buenos Aires (UPI) Een woordvoer der van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Juan Perón, de verjaagde dictator van Argentinië, die thans in de Dominicaanse republiek vertoeft, vandaag naar Spanje zal vertrekken. De Spaanse regering heeft de Argentijn se autoriteiten op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in de kwestie van Pe róns verzoek om een Spaans visum. De Spaanse regering had op de voormalige Argentijnse dictator de keuze gegeven uit drie steden. Perón heeft besloten domici lie te kiezen in Malaga, aldus de Argen tijnse woordvoerder. In gezaghebbende kring wordt verno men dat de Amerikaanse regering, die Pe róns aanwezigheid in Ciudad Trujillo ge vaarlijk acht voor het politiek gebeuren in Latijns-Amerika, bemiddeld heeft tussen Argentinië en Spanje met het doel de vi sumverlening geregeld te krijgen. NEW DELHI (Reuter) Te New Delhi is vernomen, dat het bezoek van de onder leiding van president Vorosjilov staande delegatie van de Sovjet-Unie waarschijn lijk zal leiden tot een uitbreiding van de hulpverlening der Sovjet-Unie aan India. Deze grotere hulp zal waarschijnlijk wor den verstrekt in de vorm van technische kennis, materieel en machinerieën. Leden van de delegatie, waartoe onder meer Frol Kozlov, eerste plaatsvervangen de premier, en mevrouw Foertseva, lid van het presidium van de communistische partij, behoren, hebben donderdag gedu rende anderhalf uur vergaderd met Neh- roe en leden van de plancommissie van India. Men meent te weten, dat de hulp van de Sovjet-Unie voor India's derde vijf jarenplan werd besproken. Volgend jaar wordt een aanvang gemaakt met de uit voering van dit plan. Vorosjilov, die 78 is, nam niet deel aan de bijeenkomst, daar hij vermoeid was door een bezoek, dat hij aan de wereldlandbouwtentoonstelling te New Delhi had gebracht. De delegatie der Sovjet-Unie zou te ken nen hebben gegeven, dat hulp van de Sov jet-Unie kan worden verwacht in ant woord op een verklaring van Nehroe, dat het derde vijfjarenplan een beslissend stadium betekent in India's ontwikkeling. MOSKOU (Reuter) De autoriteiten te Moskou hebben massale inenting tegen pokken gelast omdat in de hoofdstad van de Sovjet-Unie negen pokkengevallen zijn geconstateerd, waarvan één met dode lijke afloop. De gehele zuidwestelijke woonwijk van Moskou, waar de aan pok ken overleden man woonde, is donderdag gevaccineerd. De man was een schilder, die onlangs uit India zou zijn teruggekeerd en op 28 december overleed. Amerikaanse en Britse artsen zijn be gonnen met het inenten van de diploma tieke kolonie in Moskou. Het vaccin is hun door de Russen verstrekt. GENèVE (UPI) De Russische autori teiten hebben aan de Wereldgezondheids organisatie te Genève telegrafisch meege deeld dat negen personen die werkzaam zijn in een ziekenhuis te Moskou, pokken hebben gekregen. Woordvoerders van de W.G.O. zeggen nadere bijzonderheden te verwachten, waarbij het spoor kan wor den gevolgd van de besmetting op zijn route van India naar Rusland. In de afgelopen vijf jaar is er in de Sovjet-Unie slechts een geval van pokken gerapporteerd, aldus de W.G.O. Een vlugge melding aan deze organisatie is nodig, opdat men via een tiental radiouitzendin gen over de hele wereld de autoriteiten voor openbare gezondheid kan waarschu wen, evenals reizigers naar de besmette ge bieden. Volgens de normale procedure, waartoe ook Rusland zich met de onder tekening van een verdrag heeft verplicht, moet binnen 24 uur na het constateren van het uitbreken van pokken zulks aan de W.G.O. worden gemeld. HELSINKI (UPI) Met het oog op de gevallen van pokken in Moskou is de Fin se gezondheidsdienst overgegaan tot het inenten van vliegtuigbemanningen en treinpersoneel. Reizigers uit Moskou moe ten hun toekomstige adressen opgeven. Reizigers die ziek lijken worden onder quarantaine gesteld. Richard Bugdaüe, eens gevreesd be waker in het concentratiekamp Sach- senhausen, is te Miinchen veroordeeld tot zestien maal levenslang. Hij ver laat hier na de uitspraak tussen twee parketwachten de rechtszaal op weg naar zijn cel. Bugdalle is schuldig be vonden aan het persoonlijk vermoor den van kampbewoners. Hij heeft be weerd dat er gruwelverhalen over de kampen zijn verspreid, maar dat het in werkelijkheid helemaal niet zo erg is geweest. Advertentie Laat uw er ook een z\jn voor uw vrouw Reserveer uw tafel in 't gezellige BEVERWIJK Tel. 02510 - 3001 - Stationsplein MOSKOU (UPI) De graanoogst van de Sovjet-Unie was verleden jaar maar juist voldoende om te voorzien in de be hoefte van de bevolking en andere behoef ten van het land, zo heeft het persbureau Tass gemeld. Dit bericht stemt overeen met de felle critiek van premier Kroesj tsjev op de slechte oogst in de republiek Kazakstan. Na deze uitbarsting van de premier volgde een machtsverschuiving in deze „graanschuur". TOKIO (UPI) Uit statistieken, die ge- publiseerd zijn door het communistische Chinese persbureau „Nieuw China", en uitgezonden door radio-Peking, blijkt dat de herziene normen van het produktieplan voor 1959 alle zijn bereikt, uitgezonderd de landbouw. De landbouwproduktie is zelfs onder de herziene norm gebleven, doordat de graanproduktie is tegengevallen. (Van onze correspondent in Bonn) Minister Schroder heeft toegezegd dat e binnenkort een witboek over alle anti semitische gevallen zal verschijnen waarin iedere daad zal worden geanaly seerd. Daarin zal ongetwijfeld ook tot uiting komen, of de antisemitische golf al of niet in belangrijke mate door de com munisten is geïnspireerd. De minister van Defensie Strauss heeft in de bonds dagfractie van de C.D.U.-C.S.U. meege deeld dat er niet aan te twijfelen valt dat uiterst rechts en de communisten elkaar bij de antisemitische daden gevonden heb ben. De communisten zijn er zijns inziens al lange tijd op uit de neo-nazistische Deutsche Reichspartei te infiltreren. Hij drong er op aan dat de psychologische trdediging 'an de Bondsrepubliek offen sief gevoerd zal worden, ondermeer door publikatie van berichten over communis tische aanstichting tot antisemitische wandaden. „Dat deze antisemitische wandaden in ons land konden gebeuren, is een schande een schande, die niet geringer wordt doordat ook in andere landen muren met hakenkruisen en scheldwoorden tegen het Joodse volk een vlek zijn". Dit heeft de vice-voorzitter van de Bondsdag, de socia list professor Carlo Shcmid, die als tolk van alle bonafide partijen optrad, in het parlement te Bonn verklaard. Schmid /.ei voorts Rij ons zijn in het teken van het hakenkruis zes miljoen Jo den vermoord Daarom is. wat in deze we ken bij ons is geschied, schandelijker dan ergens anders" Wanneer wij, zo ging Schmid voort, met de taak om de jeugd op de juiste wijze op te voeden, niet gereed komen, zal ons volk nooit gezond worden. Schmid juichte de publikaties over de wandaden toe. Er zijn tijden, zei hij, waar in men de slapende hellehonden moet wek ken om door hun geblaf er van op de hoog te te komen hoe dicht wij nog bij de hel zijn. Door Moskou geleid? NEW YORK (Reuter) De „New York Sunday News" weet te melden dat de Britse geheime dienst communistische richtlijnen in handen heeft gekregen, die bewijzen dat de jongste uitbarstingen van antisemitisme voortvloeien uit rechtstreekse opdrachten van Moskou. Het plan van Moskou heeft zoveel succes gehad dat de communisten nu de opdracht hebben gekregen op hun hoede te zijn, op dat een en ander niet zal uitlopen op een werkelijke herrijzenis van het nationaal- socialisme in West-Duitsland, aldus het blad. LONDEN (UPI) Het Britse blad ..Empire News" beweert in het bezit te zijn van code-berichten van het Comin- form waaruit blijkt dat de communisten de hand hebben gehad in de jongste uit barstingen van antisemitisme in West- Duitsland. „Doorzichtige leugens" (Reuter) Het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N., heeft de berichten uit de Bondsrepubliek volgens welke Oostduitse agenten misschien verantwoordelijk zijn voor het bekladden van gebouwen met antisemitische leuzen en nazistische sym bolen „doorzichtige leugens" zijn. Net als ten tijde van de Rijksdagbrand zijn dit pogingen om de aandacht van eigen mis daden af te leiden en de communisten te belasteren, aldus A.D.N. Toen premier Kroesjtsjev vorig jaar op zijn Amerikaanse reis Chicago be zocht, hebben Paulus en Elena Leonas hem verzocht uitreisvisa te verlenen aan hun in Litouwen verblijvende kin deren Tomas en Regina, die zij zestien jaar geleden achterlieten. Kroesjtsjev, die de mensen beloofde voor visa te zullen zorgen, heeft woord gehouden; op 18 december werden de visa ver leend. John McVicar, tweede secre taris van de Amerikaanse ambassade in Moskou, heeft de papieren uitge reikt aan de zeventienjarige zoon en twintigjarige dochter, die zich nu bij hun ouders kunnen voegen. Advertentie oabyderm-zeep (Van onze correspondent in Bonn) De minister-president van de Westduit se deelstaat Beieren, de 52-jarige dr. Hans Seidel, is uit gezondheidsoverwegingen af getreden. Seidel werd twee jaar geleden ernstig gewond bij een ongeluk en heeft sindsdien steeds last gehad van zijn ver wondingen. De laatste maanden was hij geruime tijd buiten dienst. Seidel was zo wel te München de Beierse hoofdstad, als te Bonn een geliefde figuur. Zowel van re geringszijde als van de kant van de so cialistische oppositie te Bonn betreurt men algemeen zijn aftreden. Met Seidel trad tegelijkertijd het gehele kabinet af. Wie Seidels opvolger wordt is nog niet bekend. In Beieren regeert een coalitie van de Beierse tak van de C.D.U., de C.S.U., met de Vluchtelingenpartij B.H.E. en de liberale F.D.P. ROME (Reuter) Drie Italiaanse mi nisters en een dertig-tal parlementsleden, behorend tot de linkervleugel van de christen-democratische partij en tot de sociaal-democratische partij, worden dag en nacht door de politie bewaakt. Zij heb ben brieven ontvangen, waarin zij met de dood worden bedreigd, omdat zij de christen-democratische regering van Seg- ni moeilijkheden in de weg zouden leggen. De ministers zijn Tambroni (Financiën), Bo (belast met de bestrijding van de bu reaucratie) en Aggradi (staatsbedrijven). (Van onze correspondent in Londen) De Kenya-conferentie in Londen, die met een valse start is begonnen, zou maan dag eindelijk normaal op gang komen. De Britse minister van Koloniën Macleod heeft besloten dat de algemene gedachten- wisseling die dag zal beginnen en dat de bijeenkomst voltallig moet zijn. De totnu- toe geweigerde extra-adviseur van de Afrikaanse delegatie, Koinange, zou ten slotte toch tot de conferentie worden toe gelaten. Besloten is dat alle groepen een extra adviseur mogen meebrengen, waarvoor een blanco toegangsbewijs wordt verstrekt. Aangenomen wordt dat de Afrikaanse groep de naam van Koinange zal invullen. Koinange. die thans in Londen woont, was zeven jaar geleden nauw bij het uitbreken van de Mau Mau-terreur betrokken. Michael Blandel van de gematigde op alle rassen berustende nieuwe Kenya- partij verklaarde de toelating van Koi nange te betreuren en sprak de hoop uit dat hij hem niet zou ontmoeten, noch in de conferentiezaal, noch ergens anders. (Reuter) Nu bestaat de kans dat de Verenigde Europese Partij een groepe ring van Europeanen in Kenya de be sprekingen zal boycotten. Een van de lei ders van deze partij zei op een persconfe rentie dat zijn delegatie de conferentie zal verlaten als Koinange toegang mocht krij gen tot het Lancaster House. NAIROBI (UPI) De Volksconventie partij van Kenya heeft de Afrikaanse de legatie in Londen verzocht er op aan te dringen dat Jomo Kenyatta aan de con ferentie over de grondwet van Kenya mag deelnemen. Kenyatta werd in 1952 wegens organisatie van de Mau Mau-beweging tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sinds zijn vrijlating woont hij gedwon gen in een afgelegen deel van Noord- Kenya. MONROVIA (UPI) President Wil liam V. S. Tubman, het staatshoofd van Li beria, beschouwt alle strevingen naar eco nomische en politieke integratie van de Westafrikaanse landen voorlopig met voorzichtigheid. „De toestanden zijn nog te ongewis om reeds nu te kunnen beoor delen, welke landen zouden kunnen sa mengaan in de een of andere sociale, eco nomische of politieke unie" zo zeide Tub man ons in een exclusief interview met United Press International. „Wij weten geen van allen nog genoeg over onze bu ren. De Westafrikaanse landen zijn ge scheiden geweest door kunstmatige gren zen en er is nog te weinig communicatie tussen hen". President Tubman meent dat de Afri kaanse leiders „ernstige besprekingen" hierover in ieder geval dienen uit te stellen totdat in oktober ook Nigeria onafhanke lijk wordt. Deze behoedzaamheid van de Liberiaanse president betekent echter niet dat hij een tegenstander van samenwer king en integratie zou zijn. „Wij wensen tenminste te geraken tot een economische eenheid van alle Westafrikaanse landen, in de geest van de Europese gemeenschap pelijke markt. Doch dit hangt van de ver schillende landen zelf af," aldus Tubman. De Liberiaanse president meent, dat er een basis gevonden moet kunnen worden voor krachtige economische samenwer king tussen Guinea, Ghana, Nigeria, Ka meroen, Togoland, de Ivoorkust, Mali, Gambia, Sierra Leone en Liberia. De eer ste stappen moeten „regionaal, niet con tinentaal, economisch niet politiek" zijn, aldus de president. „De grootste behoefte is die aan ge schoold personeel. Op dit gebied kan sa menwerking zeer vruchtbaar zijn, om te beginnen", zo zette Tubman uiteen. „Wij moeten onze middelen op dit terrein sa menvoegen opdat elk der landen toegang heeft tot de onderwijsinstellingen, die in andere staten bestaan." Als voorbeelden noemde hij de medische school in Nigeria, de opleiding voor economisch beheer in Ghana en bosbouwschool in Liberia. „De ze instellingen dienen open te staan voor studenten uit alle Westafrikaanse landen. Als dit systeem wordt gevolgd kan de bui tenlandse hulp van organen der UNO en het buitenlandse bedrijfsleven zich beter concentreren." „Als ik een raad mag ge ven aan de nieuwe staten, dan zou ik het volgende willen zeggen," aldus Tubman „Vermijdt het oude nationalisme, ver- vermijdt de rassen-kwezelarij en de klas senhaat, vergeet de twisten tussen de Afri kaanse staten, en besteedt de energie die hieraan verkwist zou worden, aan pogin gen elkander beter te leren kennen. Afrika is niet een wereld op zichzelf: onderont wikkelde gebieden hebben hulp en kapi taal nodig, willen wij ons snel kunnen ont wikkelen. Het is onze ervaring, dat kapi taal toevloeit als er stabiele regeringen zijn, als de wetten rechtvaardig worden toegepast en als er in het algemeen ver trouwen in het bestuur bestaat." Alleen als de hulpbronnen van West- President Tubman Afrika worden aangewend „tot heil van al le vrije mensen, die de voorrechten van menselijke waardigheid en onafhankelijk heid genieten", dan kan het gebied voor uitgaan op de juiste wijze, zo besloot Tub man, De Liberiaanse president, die juist zijn zeventiende jaar als staatshoofd is inge gaan, ontving ons op zijn landgoed in de heuvels buiten van Monrovia. De presi dent heeft daar een kleine dierentuin, met nijlpaarden, chimpansees, en andere apen, antilopen en een boa constrictor. Schitte rende pauwen stapten rond door de tropi sche tuin, die een liefhebberij is van me vrouw Antoinette Tubman. De president rookte een van de lange sigaren, waarom hij bijna even bekend is als Churchill. Er zijn in Liberia zelfs standbeelden die pre sident Tubman met sigaar afbeelden. Advertentie In onze afd. textiel hebben wij weer plaats voor Enige vakkennis is beslist noodzakelijk. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan de Directie MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN De Westduitse industrie heeft zich te ruggetrokken uit een plan van Euratoom en de Verenigde Staten om in Europa een serie atoomkrachtstations te bouwen wel ke in totaal 1.000 megawatt zou produce ren. Duitsland zou een station van 150 me gawatt bouwen nabij Stuttgart Het finan ciële risico is te groot voor de zes Duitse firma's die zouden worden ingeschakeld, zo heeft Hermann ~'eit, minister van Eco nomische Zaken van Baden-Württemberg vandaag verklaard. Veit is voorzitter van de raad welke was opgericht door de zes Duitse firma's die het station bij Stutt gart zouden bouwen. Andere atoom krachtcentrales van het project zouden door Frankrijk en België samen en door Italië worden gebouwd. De kosten van het station bij Stuttgart zijn geschot op 70 miljoen dollar. De zes Duitse firma's zouden 22 miljoen bijdra gen, en de Verenigde Staten via Euratoom 25 miljoen. De rest zou op krediet verkre gen moeten worden. Veit zei dat de finan ciële risico's voor de Duitse firma's te groot zijn in verband met het feit dat er op het ogenblik nieuwe en uitstekende energiebronnen beschikbaar zijn. We we ten dat de atoomenergie van onschatbare waarde voor de mensheid zal zijn in de toekomst, maar dat de behoefte er aan thans niet zo groot is als ze drie iaar gele den leek te zijn toen de eerste plannen werden gemaakt, aldus de minister. cxx©oocccö3r!OCOöor>"wooor<vvvv>Moor*"/*y"ir*vvv- -s-r/vcrertrm 8 WEEKABONNEMENTEN 5 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE 8

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4