Frans parlement bijeengeroepen voor een buitengewone zitting schilderzelfmet Regering-De Gaulle vraagt bijzondere volmachten HET WEER Mr. Cals heeft ontwerp-Rutten van 1952 ingrijpend gewijzigd DE WOLF van 1833 V.A.R. dreigt Israel „tussen twee kaken te vermorzelen" Goudse „keelgrijper" opnieuw in actie Griep niet epidemisch in Nederland en Noorwegen Komplot tegen de staat ontdekt Egptische legermacht op weg naar Gaza? Koningin tien dagen naar Zwitserland De Gaulle's triomf Met de vlag voorop vW^MORRIS "(laforeijou fiiiijt Geen vorstperiode van betekenis In de krant van heden: Toenemende zuidelijke wind Toppunt Wet wetenschappelijk onderwijs NA INCIDENT BIJ TAWAFIK Prinses Beatrix naar Sankt Anton Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan Het woord is aan DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 76 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) Voor vijf uur vanmiddag zijn de beide Kamers van het Franse parlement, diè tot april nog vakantie hadden, door de regering in een speciale spoedzitting bijeengeroepen. Lang zullen de Nationale Vergadering en de Senaat hun vakan ties echter niet behoeven te onderbreken, want het enige agendapunt van hun zitting vormt het verzoek van de regering artikel 38 van de grondwet in werking te mogen stellen. Langs die weg verwerft de regering, en in feite dus generaal De Gaulle, voor twaalf maanden uitvoerige bevoegdheden om bij decreet en zonder de medewerking van het parlement verstrekkende beslissingen te kunnen nemen. Tussen de twee mogelijkheden, die de constitutie hem bood, heeft president De Gaulle, nu de rebellie in Algerije in elkaar is gezakt en het leger zich onderworpen heeft, dus de minst ingrijpende oplossing gekozen. Via artikel 16 had hij zich, buiten de tussenkomst van het parlement, ook dictatoriale macht kunnen toekennen, een macht die dan niet aan een bepaalde tijdsperiode gebonden zou zijn geweest. In dat geval zou het restant democratie dat in Frankrijk nog bestaat, in een presidentieel regime zijn opgelost. In dezelfde stadswijk van Gouda waar zaterdagavond een aanslag is gepleegd op een schippersvrouw, is gisteravond weer een meisje, de 18-jarige Elly O. aangerand. Het meisje, dat van haar betrekking naar huis terugkeerde, werd van achteren bij de keel gegrepen toen zij haar fiets achter het huis in de schuur wilde plaatsen. Haar hulpgeroep werd door niemand gehoord. Tenslotte verloor zij het bewustzijn. Een buurman, de heer TJltee, vond haar later en waarschuwde de politie. Het meisje kan zich van het gebeurde vrijwel niets herinneren. Ze liep geen enkel letsel op. Deze aanslag werd gepleegd op het Uiverplein, evenals de Julianasluis, waar de vorige aanslag gebeurde, gelegen in de stadswijk Korte Akkeren. De politie vermoedt met een maniak te doen te hebben. Met opgeheven hoofden en de Franse vlag voorop hebben de mannen van oproerlingenleider Lagaillarde zich aan de regeringstroepen overgegeven. De légionairs van het Vreemdelingen legioen groetten de Franse driekleur. (Telefoto) Advertentie ÈARTEUÖRI.SSTR. 'HAARLEM TEL, 3343^ LEIDstsTRAAT (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 2235V6 HARRIS TWEEDJASSEN (Van onze weerkundige medewerker Een hogedrukgebied boven Zuid-Scandi- navië doet zijn best om met oostelijke win den koude lucht via Duitsland naar ons land te blazen. Daardoor staat in het noorden van ons land het kwik nu al van zondagnacht af beneden het vriespunt. Een tweede hogedrukgebied boven Span je en Zuid-Frankrijk voert met zuidelijke winden zachtere lucht naar het noordoos ten. De scheidingslijn tussen beide lucht soorten ligt nog steeds boven ons land. In het westen schommelt het kwik om het vriespunt, verder naar het noordoosten vriest het licht. In Zeeland en Zuid-Lim burg is het vrij zacht (4 a 6 graden). Het lijkt ivaarschijnlijk dat de vorst de komen de dagen langzaam maar zeker iets ver der naar het oosten zal worden verdron gen. Er zijn geen aanwijzingen voor een vorstperiode van enige betekenis. W eerrapporten1, 2 Uit het binnenland2, 4, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 8 Horen en Zien8 Beeldverhalen 8 Boekenhoekje 8 Viooltjes zijn een lekkernij Garcia de Léon)8 Economisch nieuws9 Beurs .9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaal uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en vooral plaatselijk mist. Geen neerslag van betekenis. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Ten noorden van de grote ri vieren stijging van temperatuur, in het zuiden ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige wèerrapporten op pagina twee. LONDEN (Reuter) De griepepidemie breidt zich uit over Europa, maar dit maal is de toestand niet zo ernstig als in de herfst van 1957 toen miljoenen mensen aan de Aziatische griep leden en ver scheidene duizenden patiënten aan de ziek te bezweken. Uit de berichten uit de verschillende landen blijkt, dat de ziekte zich nu be perkt tot kleine gebieden. Zo heeft bij voorbeeld Zuid-Duitsland meer te lijden dan het noorden van de Bondsrepubliek. In Oostenrijk is Linz de std met de mees te patiënten. In sommige fabrieken is een derde van het personeel absent. Uit België komen berichten dat de ziekte terrein wint en dat vele kantoren en fa brieken slechts over een deel van het per soneel kunnen beschikken. In Luik is tien percent van de bevolking ziek. Onofficiële schattingen uit Genève ko men op een zelfde percentage neer. Ook in Zürich en Bern zijn veel grieppatiënten. Volgens berichten uit Nederland, Noor wegen en Hongarije kan daar niet van een epidemie worden gesproken. Ook in Zwe den komt de griep vrijwel niet voor. De regering heeft onder voorzitterschap van De Gaulle gisteren ook nog besloten dat de raddraaiers van de opstand in Al giers, die op een haar na was gelukt, voor de rechter zullen worden gedaagd. Zij zullen van hoogverraad beschuldigd worden waarop als maximum de dood straf of levenslange opsluiting staat. La gaillarde bevindt zich te Parijs in de Santé-gevangenis. De caféhouder Ortiz is nog voortvluchtig, doch men heeft in Pa rijs niet de indruk dat de legerleiding in Algiers zich verschikkelijk veel moeite heeft gegeven om deze vogel, of vogelaar, te vangen. De Gaulle heeft vanmorgen de leiders van alle partijen die in het parlement zijn vertegenwoordigd, met uitzondering van de communisten, bij zich geroepen, om hun uit te leggen welke volmachten hij wil vragen. Kennelijk wil De Gaulle het ijzer sme den nu het heet is én de les trekken uit de gebeurtenissen. Die gebeurtenissen zijn, ofschoon het ergste, een burgeroorlog, nog op het laatste ogenblik voorkomen kon worden, uitzonderlijk ernstig geweest en men verwacht, of hoopt, dat de lessen even streng zullen zijn. Het prestige van De Gaulle heeft zijn toppunt bereikt. Wat bijna niemand meer voor mogelijk hield, is hem vrijdag gelukt. Zonder beloften en zonder zoete broodjes heeft hij, terwijl de trouw van het leger aan zijn persoon meer dan dubieus geleek, alleen door het gezag van zijn houding en van zijn woord, de op roerkraaiers op de knieën gedwongen en de hoge militairen tot bezinning gebracht. Niettemin zou het een gevaarlijke illu sie zijn te menen, dat door die onderwer- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft een her zien wetsontwerp van wet ter regeling van het wetenschappelijk onderwijs ingediend vergezeld van een uitvoerige memorie van antwoord. Geen memorie van toelichting dus, daar reeds op 17 juni 1952 onder de toenmalige minister van Onderwijs, prof. dr. F. J. Th. Rutten, een wetsontwerp tot regeling van het hoger onderwijs en een memorie van toelichting werden ingediend bij de Tweede Kamer. De commissie van voorbereiding, die door de Tweede Kamer werd ingesteld voor de behandeling van het wettsont- werp-Rutten, bracht, op 12 november 1954 het voorlopig verslag uit. De later opge treden bewindsman, mr. Cals, stelde, me de ter voorbereiding van de verdere be handeling van dit wetsontwerp, een drie tal commissies in: op 3 oktober 1955 de commissie s'Jacob (subsidiëring bijzon der hoger onderwijs), op 5 maart 1956 de commissie-s'Jacob (subsidiëring gemeen telijke universiteit Amsterdam) en op 11 december 1956 de tweede commissie-Van der Pot (herziening wetsontwerp hoger on derwijs). De eerste commissie Van dei- Pot ter bestudering van de hoger on- derwijs-wetgeving werd ingesteld op 18 mei 1949 door minister Rutten. De rapporten van deze commissies wer den op 1 september 1958 uitgebracht. Na het inwinnen van advies in brede kring bij de universiteiten en hogescholen, de Raad voor het Technisch Hoger Onder wijs en de Onderwijsraad heeft minis ter Cals in de loop van het verstreken jaar tezamen met de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Kamer een ingrijpend herzien wetsontwerp op het we tenschappelijk onderwijs opgesteld (dus niet meer: hoger onderwijs). Nadat over dit wetsontwerp opnieuw adviezen waren ingewonnen bij betrokke nen en na behandeling in de ministerraad en in de Raad van State, is het herziene ontwerp met een memorie van antwoord thans ingediend bij de Tweede Kamer. In de tweede Onderwijsnota, op 18 fe bruari 1955 ingediend, werd in grote lij nen reeds aangeduid, in welke richting de minister de nieuwe onderwijswetgeving wil. leiden. Vier grote sectoren werden daarbij aangegeven: het kleuteronder wijs, het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs en het wetenschappelijk onder wijs. Voor het kleuteronderwijs is de wetge ving inmiddels tot stand gekomen bij de wet van 8 december 1955. Voor het basis onderwijs kan indien het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs wordt aangenomen worden volstaan met wijzigingen van technische aard in de Lager Onderwijswet van 1920. Voor het gehele voortgezette onderwijs is in het wetsontwerp tot regeling van het voortge zet onderwijs een sluitend geheel van voorzieningen voorgesteld. Met de parle mentaire behandeling van deze zo genoem de Mammout-wet gaat het echter minder voortvarend dan de minister zo gaarne had gezien. Voor het wetenschappelijk onderwijs de vierde pijler heeft de minister thans het herzien wetsontwerp ingediend. (Voor de details zie men pag. 4) ping het gevaar voor de toekomst nu ook definitief is opgeheven. Er zal grondig met de bezem moeten worden huisgehou den en De Gaulle zal, zo verwacht men in Parijs, ook die taak tot een snel einde brengen. Er wordt van een ingrijpende re organisatie van de regering gesproken en ook de hoge vertegenwoordiger in Al giers, Paul Delouvrier, die op het kook punt van de crisis, alvorens zijn residen tie voor twee dagen te verlaten in een ove rigens aangrijpende toespraak aankondig de dat hij bij zijn terugkeer tijdens een groot verzoeningsfeest de leiders van de opstand de handen hoopte te kunnen druk ken, zal vermoedelijk binnenkort voor goed het Algerijnse veld moeten ruimen. Ook in de legerleiding, die de oproerlin gen aanvankelijk zelfs nog niet met hand schoenen wilde aanvatten, lijken verschei dene mutaties wel bijzonder gewenst. (Vervolg op pag. 3) Advertentie de verf voor het schilder feest S1KKENS-TJALLEMA PR0DUKT OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 JERUZALEM (UPI) In het Israëli sche parlement heeft premier Ben Goe- rion maandag verklaard, dat zijn land ge dwongen zal zijn opnieuw een militaire actie tegen het Syrische grensgebied uit te voeren indien de grensincidenten niet spoedig een einde nemen. Er hebben zich de laatste dagen verschillende schermut selingen voorgedaan en Israëlische genie soldaten hebben het dorp Tawafik, dat in de gedemilitariseerde zone ligt, opgeblazen. Tawafik zou door Syrische militairen in gericht zijn als een artillerie-waarne mingspost, die beschermd werd met tanks en mitrailleurs. Nadat de Syriërs in het dorp een Israëlische patrouille beschoten hadden, en er een artillerieduel was ont staan, viel een detachement genie van het Israëlische leger aan. De Syriërs werden verjaagd, waarna ongeveer vijftig huizen werden opgeblazen en de Israëliërs in goe de orde terugtrokken. CAIRO (UPI) Terwijl aan de grens tussen Israel en Syrië nieuwe schermutse lingen aan de gang waren tussen Israëli sche en Syrische strijdkrachten, werd maandag door de Verenigde Arabische Re publiek de noodtoestand voor haar Egyp tische strijdkrachten afgekondigd. Naar verluidt worden Egyptische troepen naar de grens verplaatst. De afkondiging ge schiedde via radio Cairo. Minister van staat voor presidentiële za ken in Syrië, Abdel Kadar Hakem zeide maandagavond: „Als Israel zijn les nog niet geleerd heeft uit de strijd van zondag, zijn de strijdkrachten van de V.A.R. ten volle bereid Israel zulke lessen te blijven geven tot dit land leert". Hij zeide, dat de strijd om het dorp Tawafik een bittere ne derlaag voor de Israëlische strijdkrachten Maandag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land de textielbeurs „Textiel voor „11.000.000" in het Amsterdamse RAI- gebouw geopend. Na de opening werd een modeshow van kunstvezelkleding gehouden door grote en kleine manne quins, waarvoor de heer en mevrouw Prinsen (in het midden van de foto) veel belangstelling toonden. was, uit welke Israel geleerd heeft, dat de tijd voorbij is, waarin Arabische rechten verkracht konden worden". Het Persbureau van het Midden-Oosten" zeide, dat men strijdkrachten heeft zien optrekken naar de Egyptisch-Israelische grens. Dit lijkt een aanwijzing dat de troe pen via het schiereiland Sinaï naar de be standslijn trekken, waar het politieleger- tje van de UNO patrouilleert. Waarnemers roepen in herinnering dat de V.A.R. zich het recht heeft voorbehouden om wanneer dit gewenst werd aan dit UNO-legertje te verzoeken te verdwijnen. Radio-Cairo verklaarde later: „Wij staan klaar om de twee kaken (van Egyp te en Syrië) dicht te slaan en Israel ertus sen te vermorzelen. We staan klaar om toe te slaan, toe te slaan, toe te slaan, zonodig tot aan Tel Aviv toe", als Israel zijn pro vocaties voortzet". Omvangrijke Egyptische strijdkrachten hebben posities langs de hele Egyptisch- Israelische demarcatielijn ingenomen, zo heeft radio-Cairo dinsdag bekendgemaakt De president van de V.A.R., Nasser, staat in voortdurend telefonisch contact met zijn vice-president en chef van de generale staf Abdel Hakim Amer, die zich te Da mascus bevindt. De Koningin is hedenmorgen om tien uur naar Zwitserland vertrokken voor een verblijf van tien dagen in het kanton Wallis. Prinses Beatrix is gisteravond per trein voor een veertiendaagse vakantie naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrokken. Ook prinses Irene zal na haar verblijf in Wenen daarheen gaan. 2 februari 1960. Refererend aan de oproep tot hulp aande slachtoffers van de overstroming in Am sterdam, uitgaande van het Rampenfonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijk heid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te deponeren, waar na wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant ver melden. 14e verantwoording A. W. 10.—; w. K. K. 5.—; J. V. T f 5.—; Moeder f 2.50; Mij. H. 5.—; A. de S. D. 10.—; G. P. B. 2.50; M. v. G. 2.50; J. S. 4.—; J. Q. 2.50; N. N. 5.— van verjaardag 5.N. N. 10.Ko 1.50; Haarl. Politie Pers 350.33; P. B 2.—; N. N. 2.50. Dagtotaal 425.33. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 7481.51. Confucius: Laat u niet door mij overtuigen als gij mijn woorden niet begrijpt. Als gij mij begrijpt, overtuigt gij uzelf. De capitulatie van de Franse extremis ten in Algiers is zonder twijfel een zeer belangrijke overwinning voor president De Gaulle. Zonder dat er behalve bij de bloedige botsingen op de eerste dag van de opstand geweervuur aan te pas is gekomen, heeft De Gaulle de situatie in Algiers in zijn voordeel laten omslaan, stellig niet alléén door zijn radiorede, maar ook en misschien nog meer do<?r de sub tiele methode van „psychologische oorlog voering" die hij ten aanzien van de rebel len heeft toegepast. Aan dat laatste is het immers te danken dat het leger, dat in de eerste dagen van de opstand niet wilde schieten, na vrijdag niet meer behoefde te schieten. Hoezeer dat de heren Ortiz en Lagaillarde' moet hebben gespeten, kan men opmaken uit het hysterische ge schreeuw waarmee zij tot enkele uren vóór het roemloze slot bezwoeren „tot hun laat ste ademtocht" te zullen strijden hoewel zij anderzijds de vrouwen van hun volge lingen opriepen, een levend schild rondom deze „dapperen" te vormen! Hun moet dus wel een romantische strijd op de barri caden voor ogen hebben gestaan, en toen dankzij het handige manoeuvreren van De Gaulle de romantiek er af was, was voor het publiek van Algiers èn voor de opstandelingen zelf de aardigheid er ook af en verdween kroegbaas Ortiz in de riolen, waar hij thuis hoort. Maar wellicht een nog grotere overwin ning dan deze is de overwinning die de pi-esident op de leger-officieren heeft be haald. Hij heeft zich niet laten imponeren door hun dreigementen (om niet te zeggen hun chantage), hij heeft het ontslag van Massu gehandhaafd en de discipline her steld. Hij kon dat niet doen door een be roep op zijn populariteit, zoals in mei 1958 want die populariteit heeft in Algerije een ernstige knauw gekregen maar hij deed het door een beroep op zijn autori teit als staatshoofd, op zijn gezag als hoofd van de strijdkrachten, en vooral dat laatste argument, gebruikt door een man die zich (speciaal voor de televisie-uitzending!) in generaalsuniform had gestoken, schijnt effect te hebben gehad. Men kan dat uni form betreuren, omdat het zo onverbloemd toonde dat De Gaulle weinig vertrouwen had in de bereidwilligheid van de offi cieren om zich aan het gezag van de burgerlijke overheid te onderwerpen. Maar men kan het een levenslang militair als De Gaulle ook weer niet kwalijk ne men, des te minder omdat het duidelijk voor hem moet zijn geweest dat dit de weg van de minste weerstand was. Geheel zonder kosten heeft de president deze overwinning echter niet behaald. Hij heeft ervoor moeten betalen met het ver groten van de kloof tussen hemzelf en de Algerijnse nationalisten. De herhaalde ver zekering dat de Parijse regering niet met de leiders van het bevrijdingsfront zal onderhandelen, de belofte dat het even tuele toekomstige referendum in Algerije onder „garanties" van het Franse leger zal worden gehouden, en de toespelingen op het streven naar „een Franse oplossing" van de Algerijnse kwestie waren punten die zelfs de gematigde Algerijnen moeilijk zullen hebben aanvaard. Het einde van de strijd zal er zeker niet door worden be spoedigd. Voor De Gaulle moet dit echter het kleinste van twee kwaden zijn geweest; een andere keus zou wellicht tot de alge hele ineenstorting van de Franse republiek hebben geleid. Ook nu is die ineenstorting maar ternauwernood voorkomen en het is dan ook logisch dat de president thans allereerst naar consolidatie van de poli tieke toestand in Frankrijk zelf streeft. De volmachten, die hij vandaag hiertoe aan het parlement vraagt, zullen hem zeker worden gegeven, te meer omdat de Ka mers het zullen waarderen dat De Gaulle niet dadelijk tot het uiterste (de afkondi ging van de presidentiële dictatuur) is gegaan. Merkwaardigerwijze zal eventuele oppositie eerder van rechts dan van links komen, want zoals uit de demonstra tieve staking van de vakbonden ten over vloede is gebleken er is sedert mei 1958 wel een hele verschuiving gekomen in de groeperingen waarop De Gaulle kan steunen! Het is zeer te hopen dat de president zijn nieuwe volmachten in de eerste plaats zal gebruiken voor een grondige reiniging van de politieke Augiasstal, die tijdens deze crisis weer zulke duidelijke blijken van zijn bestaan tot in de hoogste re geringskringen toe heeft gegeven. Want zolang die reiniging niet is geschied, blijft het voortbestaan van de democratie in Frankrijk bedreigd. Simon Koster i '1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1