Na akkoord rijksbemiddelaars overleg over volgende 6 percent AAT-militairen uit Haarlem voeren kapot meubilair af Leerling-bankwerker 6 weken de cel In voor vuistslag Zachter in het noorden Referendaris verzweeg steekpenningen op belastingaangifte Voorschot van 9 percent aan gemeentepersoneel in Den Haag Delft is groter geworden Geen weekend-verlof, maar puinruimen W ester bouwing krij gt een kabelbaan Officieren van „Utrecht" zullen getuigen in proces tegen Van R. Den Haag moet ƒ15.500 aan Duitse school terugbetalen Samenwerking Duitse en Nederlandse marine DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 2 De lonen in het personenvervoer Haarlemse politierechter Het luchtvaartgesprek in Washington Schoonmaak in Tuindorp-Oostzaan HAARLEMSE POLITIERECHTER De zaak-Lynn Kauffman ac3 (Van onze Haagse redacteur) In nog geen twee uur zijn de vertegen woordigers van de werknemers- en werk geversorganisaties in het personenvervoer- bedrijf maandagmiddag tot een akkoord gekomen met het College van Rijksbemid delaars over een verbetering van de lo nen bij de busbedrijven. Om vijf uur kon de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, die in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.), tezamen met de heer W. Maarse, direc teur van Maarse en Kroon, namens de werkgevers de besprekingen had bijge woond, aan zijn collega's telegraferen dat ,.de functionele lonen van hen die in ploe gen werken of geacht worden in ploegen te werken met zes percent verhoogd mo gen worden, dat de diplomatoeslagen voor monteurs en chauffeurs eveneens met zes percent mogen worden verhoogd en dat de onregelmatigheidstoeslag van 34 op 36 cent per uur kan worden verhoogd, ter wijl de pensioenbijdrage van het bedrijf tot 3,70 mag stijgen. In de omschrijving van de resultaten van het overleg vallen twee dingen op: in de eerste plaats worden de ondernemingen vrij gelaten in de datum van ingang, zij het dat deze niet eerder dan 1 augustus 1959 mag zijn en ten tweede wordt ten aan zien van de groep personeel waarop de regeling van toepassing is een ruime for mulering gebezigd. Maar zij is niet ruim genoeg om al het vervoerspersoneel zon der meer eronder te brengen. De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. J. A. Berger, heeft er bovendien bij partijen op aangedrongen de nieuwe loonregeling „eerlijk" toe te passen. Daar bij werd opgemerkt, dat wat nu teveel wordt gegeven, straks zal worden afge trokken van de in het kader van de ge differentieerde loonpolitiek te geven ver hoging. Datum vastgesteld De onderhandelingen over deze loons verbetering, waarvoor door de vakvereni gingen een eis van zes percent is gedepo neerd, worden op 17 februari in het per manent overleg tussen werkgevers en werknemers voortgezet. Dan komt tevens de verhoging van de jeugdlonen aan de orde, welke thans nog buiten beschouwing werd gelaten. Van werkgeverszijde heeft men weliswaar verklaard de „trend" te willen afwachten, maar aan vakbewe gingszijde bestaat toch de indruk dat men bij de bedrijven niet onwelwillend staat Advertentie De schrootaffaire heeft maandag een trieste nasleep gehad voor de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer- werda. Terecht stond een 58-jarige on eervol ontslagen in Haarlem wonende referendaris van het departement van economische zaken. Hij erkende op zijn aangifte voor de inkomstenbelasting over 1956 10669,87 aan verdiensten te hebben opgegeven, terwijl zijn inkomen tien mille meer bedroeg. Zodoende betaalde hij 1750 te weinig belasting over dat jaar. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met twe jaar proeftijd. De of ficier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, had drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd ge- eist. Verdachte had zich door een hoofdfi guur uit de schrootaffaire laten omkopen om een verklaring af te geven. De aan deze verklaring verbonden faciliteiten le verden grote financiële voordelen voor de schroothandelaar op. De steekpenningen die de referendaris kreeg, bedroegen vol gens zijn eigen verklaring 25.000. Hier van verzweeg hij tien mille op zijn in komstenbelastingaangifte over 1956 en vijftien mille op die over 1957. In totaal is hij het Rijk aan belasting en fiscale boete 13.500 schuldig. Verdachte beves tigde de veronderstelling van de politie rechter dar hij waarschijnlijk niet in staat is dit bedrag aan de belasting te betalen. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de zaak, waarvoor verdachte thans terecht stond in het niet zinkt bij de ernstige fraude, waarvoor hij reeds is veroordeeld. Voor het aannemen van steekpenningen heeft de referendaris na melijk al een jaar en negen maanden ge vangenisstraf gekregen. Mr. Van der Valk Bouman zei bij zijn eis rekening te willen houden met deze veroordeling en verder met het feit dat verdachte is ont slagen, zijn pensioen is uitgesteld en zijn gezin thans steun ontvangt van Sociale Zaken. De officier kon geen bewondering hebben voor het besluit van het Haagse hof de schroothandelaar op vrije voeten te stellen, waarna de man naar Zwitser land is uitgeweken. De raadsman, mr. L. P. van der Does, zei zich in principe te kunnen verenigen met het requisitoir van de officier van Justitie. Hij zei dat zijn cliënt het slacht offer is geworden van een internationale oplichter. Zijn carrière is gebroken en zijn gezin te gronde gericht. De raadsman be pleitte clementie. Mr. Ferwerda veroor deelde verdachte tot genoemde voorwaar delijke straf. tegenover de zes percent. Bij de regering zou meer aarzeling bestaan. Daar zou men wel eens een ander percentage uit de bus willen zien komen dan telkens zes per cent, omdat er dan van „differentiatie" in de loonvorming vrijwel geen sprake zal zijn. De situatie zou voor de looneisen van de werknemers ook ongunstiger liggen als bovendien feitelijk bleek, dat de „trend" welke gevolgd moet worden omdat han teerbare produktiviteitsgegevens in het vervoerbedrijf uiteraard ontbreken er gens tussen drie en zes percent ligt. Ten slotte vernamen wij, dat de nieuwe toeslagen en andere verbeteringen bij de N.Z.H. inderdaad van 1 augustus van het vorige jaar af zullen worden ingevoerd. De pensioenbijdrage was reeds tussen tijds op het thans door Rijksbemiddelaars toegestane maximum gesteld. De Haagse gemeenteraad heeft B. en W. gemachtigd, aan het gemeentepersoneel in afwachting van een algemene verbete ring van de salarispositie als voor schot over het eerste kwartaal 1960 een uit kering te verstrekken van negen percent van de maandwedde. De raad verleende hiervoor een krediet van 557.000. Voordat het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard werd er langdurig gesproken over een motie welke was ingediend door de heer C. P. Damme (P.v.d.A.) die mede was on dertekend door mr. P. J. M. Aalberse (K.V.P.), mr. W. J. Geertsema (V.VD) en L van der Weide (Prot. Chr.). In deze motie wordt gezegd dat deze voorlopige maatregel op korte termijn dient te wor den vervangen door een definitieve salaris verhoging van 5 percent van 1 augustus 1959 af. Deze motie werd aangenomen met 37 tegen 6 stemmen. Tegen de motie stemden zes V.V.D.-raadsleden die zich op het. standpunt stelden, dat door het aanvaar den van de motie het overleg over de sa larisverhoging van het overheidsperso neel, dat nog niet geëindigd is, zou worden doorkruist. De voorstemmers waren daar entegen van oordeel, dat het overleg in de gemeente iets anders is dan het rijksover- leg en dat het goed is, de mening van de raad ter kennis te brengen van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Maandag is de grenswijziging van Delft van kracht geworden, waardoor het grond gebied van de gemeente aanmerkelijk is uitgebreid, o.a. met achthonderd hectaren van de gemeente Schipluiden. Deze aange legenheid heeft op bijzonder vlotte wijze haar beslag gekregen. De Delftse annexa tienota dateert van 21 januari 1957 en in de raadsvergadering van 6 maart van dat jaar werd zij goedgekeurd. Daarna 'werd een verzoek tot grenswijziging ingediend. Hoewel de kabinetscrisis vertragend heeft gewerkt en de nota werd behandeld door de kabinetten Drees, Beel en De Quay en door twee ministers van Binnenlandse Za ken, mr. Struj'cken en mr. Toxopeus is de grenswijziging toch snel tot stand geko men. De grenswijziging maakt het moge lijk dat in het zuid-westen een nieuwe stadswijk zal verrijzen voor ruim vijftig duizend inwoners. De Nederlandse delegatie die in Wash ington onderhandelt over de mogelijkheid van verlenging van de K.L.M.-lijn op Mont real heeft in de Nederlandse ambassade een interne bespreking gehouden, ter voor bereiding van de conferentie die heden op het Amerikaans ministerie van Buitenland se Zaken wordt gehouden met de Ameri kaanse delegatie. In Amerikaanse regeringskringen ge looft men niet dat de onderhandelingen met Nederland nog langer kunnen worden voortgezet en is de hoop uitgesproken dat de conferenties nog deze week zullen aflo pen. Men acht het zeer onwaarschijnlijk dat aan de Nederlandse verlangens te gemoet wordt gekomen. Te Washington wordt het wèl waarschijn lijk geacht dat de Italiaanse luchtvaart maatschappij „Alitalia" zijn route Rome- Montreal zal kunnen verlengen tot Los An geles. of in elk geval tot Chicago. En het is niet uitgesloten dat de lijn Rome-New York verlengd mag worden tot een stad in het Latijns-Amerikaanse net van de „Alitalia". (Van een onzer verslaggevers) De soldaten van de A.A.T. leven met een lijfspreuk die niet zo veel zekerheden inhoudt, alleen deze: nihil nobis absurdum est, dat zy vrijelijk plegen te vertalen met: niets is ons te dol. Zo leek zaterdagmorgen de zekerheid te bestaan van een vry weekeinde: de schoenen waren gepoetst en op het grote plein voor de Ripperda- kazerne in Haarlem stonden de trucks weer zo onberispelijk in het gelid, dat voorbij gangers zich wel eens afvragen of de wagens soms op elektronische wijze gericht worden. Maar niets daarvan. Ineens kwam de order „hekken sluiten" en terwijl de staf een spoedberaad hield, rekenden de mannen van het 820ste Lichte Transport bataljon maar vast weer op iets absurds. En wat het is geworden weten zij nu maar al te goed na drie dagen puinruimen in het drooggevallen Tuindorp-Oostzaan. De gemeente Amsterdam had voor het afvoeren van de enorme hoeveelheden kapot huisraad een beroep gedaan op de garnizoenscommandant van Amsterdam en daarbij de nadruk gelegd op vervoermid delen. En daarom trokken zondagmorgen in Haarlem in de nog nachtelijke vroegte ongeveer driehonderd man van het 820ste hun werkkleding aan om in een sonoor zoemend konvooi van trucks naar het ge troffen tuindorp te „scheuren", zoals dat in chauffeursjargon heet. Velen hunner waren al gewend aan dergelijke burger diensten, want zij hadden ook al eens bie- tenloof getransporteerd naar het oosten des lands, waar water-nood had geheerst in plaats van watersnood. Maandagmiddag stonden wij met kapitein De Mortel, die door zijn bataljonscommandant, luitenant- kolonel Renkema, belast is met het mili taire aandeel in het opruiiningswerk, bij het gemeentelijk vuilverbrandingsstation, riiet-ver van het Tuindorp-Qostzaan. Aan de loskade voor de grote ovens lag een grote dekschuit vol met rkapot/meubSlair, doortrokken met lange flarden afgeweekt behang, een groteske opstapeling van kas ten, stoelen, tafels, sofa's boeken, huis orgels, piano's, divans, alles overtrokken met de grauwe kleur welke het modder water erop heeft achtergelaten. Vele dagen lang heeft het in het water gehangen, dicht onder de plafonds, op een hoogte die men buiten op de muren en de ramen van de huizen door de vloed ziet aangegeven. Door het wegtrekkende water werd al dit meubilair weer op de begane of liever vergane grond gezet, maar de poten, de leuningen en de standaards hielden niet meer en de meubels vielen in elkaar, vaak al bij de geringste aanraking. De grote kraan van het vuilverbrandingsstation liet zijn zware grijper diep in de lading kapot huisraad zakken. Een tafel werd nog net tussen de stalen kaken geklemd, maar een half ontmanteld huisorgeltje viel terug. De grijper zakte opnieuw en klapte weer dicht. Nu was het harmonium erbij. Even later stortte het krakend tussen de andere stukken in de vurige oven. het crematorium van al die interieurs die de dagelijkse omgeving voor vele honderden gezinnen hebben gevormd. Terwijl wij ons afwendden van die ovens, waarvan de hitte ons in het gezicht sloeg, zei kapitein De Mortel: „Toen de mensen hier vrijdag terugkwamen hebben zij natuurlijk een hoop te verwerken gehad met die ellende in hun huiskamers. En dat niet alleen. Het staat wel vast dat er ook heel wat deuren vernieuwd moeten worden en wat er aan vloerbedekking lag is voor ëèn gróót deel verrot. Toen heeft oud-minister Scholten (secretaris van het Rampenfonds) aange raden om dat boeltje maar zo gauw moge lijk af te voeren. Zoveel te korter hoefden de mensen dat aan te zien". De kraan boven de oven moet nog heel wat draaien, want op een andere kade vlakbij ligt nog een geweldige stacel van zondag aangevoerd meubelpuin. „Ze dach ten dat wij met onze trucks die dag acht dekschuiten zouden vullen", zei vaandrig Advertentie Tot zes weken gevangenisstraf heeft de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer werda maandag een 18-jarige leerling bankwerker uit Beverwijk veroordeeld wegens mishandeling van een klasgenoot op de avond-nijverheidsschool in Bever wijk. Volgens de tenlastelegging had ver dachte bij een woordenwisseling over een bankje zijn mede-leerling zo'n harde vuist slag in het gezicht gegeven dat deze zijn neusbeen brak. Verdachte beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld omdat de ander, na hem in de rug te hebben gestompt, in bokshouding tegenover hem had gestaan. De mishandelde jongeman deed als ge tuige een goed woordje voor hem. Uit de stukken bleek dat verdachte op school als arrogant en zelfs als gemeen bekend stond. De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman zei dat het gedrag van verdachte buiten alle perken was gegaan en hier een fikse straf op zijn plaats was. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf, mede omdat de neus van de door verdach te geslagen leerling voor diens hele leven enigszins misvormd zal blijven. Diefstal op bouwwerk Conform de eis van de officier van Jus titie werd een 24-jarige metselaar uit Be verwijk veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens diefstal van bouwmaterialen ten nadele van twee bouwbedrijven. De waar de van het gestolene bedroeg ongeveer 270. Vorig jaar was verdachte reeds voor eenzelfde feit tot een gedeeltelijke voor waardelijke straf veroordeeld. Mr. IJlzin- ga Veenstra, de raadsman van verdachte bepleitte clementie omdat zijn cliënt de materialen niet uit winstbejag zou heb ben meegenomen maar om er het huis van zijn ouders mee op te knappen. Brand door schilder Een 36-jarige schilder uit Aalsmeer kreeg een boete van 25 wegens het ver oorzaken van brand in een huis aan de Aalsmeerdei-dijk in de Haarlemmermeer op 19 november van het vorig jaar. Ver dachte had met behulp van een brandei- de verf afgebrand van een dakkapel. Het volkomen vermolmde hout had vlam ge vat waarna het vuur zich verder had uit gebreid. De schilder verklaarde dat het een heel oud huis betrof. De verflaag was zo dik dat hij deze niet met een zg. prent- brander of een bijtmiddel kon verwijde ren. Politierechter: „Dan begrijp ik niet dat er nog schilders zijn die met open vuur bij zo'n huis durven te komen." Verdach te: „Dat is het risico van het vak, edel achtbare". De officier van Justitie meen de dat vaststond dat verdachte hoogst roe keloos en onvoorzichtig was geweest. „Hij had zich er tevoren van moeten overtui gen dat het hout onder de verflaag geen brand kon veroorzaken." Mr. Van der Valk Bouman vorderde veertig gulden boete. De politierechter achtte de schilder eveneens schuldig, maar maakte er 25 van. Fiscus benadeeld Wegens het verzwijgen van inkomsten voor de belasting werd een 52-jarige tech nicus uit Overveen veroordeeld tot een boete van 1500 subs, drie maanden hech tenis. Verdachte had over 1956 en 1957 door hem ontvangen provisie tot een tot- taal van 3200 niet op zijn aangiftefor mulier vermeld. De officier van Justitie vorderde tegen -hem 1500 boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verdachtes raads man mr. H. B. F. J. A. Peters verzocht de politierechter te volstaan met een geld boete. Anti-B.B. Ten slotte legde de politierechter een 26-jarige vislosser uit IJmuiden conform de eis vijftig gulden boete op omdat deze geweigerd had een enquéte-foi-mulier van de B.B. in te vullen, waartoe hij ingevol ge de wet op de noodwachten verplicht was. De vislosser beriep zich op zijn ge loofsovertuiging. Hij is namelijk Jehovah's getuige. Volgens hem zou de betreffende ambtenaar hebben gezegd: „Als je tegen de B.B. bent heeft het invullen van het formulier ook geen zin." De politierech ter was echter van oordeel dat verdachte zich niet aan het verstrekken van de in lichtingen had mogen onttrekken. De Westerbouwing bij Arnhem krijgt een kabelbaan. Een firma uit Keulen zal de baan bouwen. Begin mei zal deze in ge bruik worden genomen. De baan krijgt een lengte van 500 meter, de masten worden 13 meter hoog, het hoogteverschil bedraagt 20 meter. Met 33 stoeltjes, elk voor twee personen, zal men 700 personen per uur kunnen vervoeren, die in 7 minuten de baan rond zijn. Het station en platform komen westelijk van de Westerbouwing, aan de kant van de Valckeniersbossen. BOSTON (UPI) Een pak brieven, ge vonden in een koffer van Lynn Kauffman, zal een „belangrijk element" vormen in 't proces tegen de Nederlandse marconist W. van R., die beschuldigd wordt van de moord op Lynn Kauffman, aldus verklaar de vandaag de adjunct-„district attorney", (subsistuut-officier van Justitie), John C. McAuliffe. McAuliffe wilde omtrent de inhoud van de correspondentie niets onthullen, maar hij zeide dat het geen brieven betrof van dr. Stanley Spector, de geleerde in Oos terse wetenschappen, bij wie mrs. Kauff man in dienst was en inwoonde. McAuliffe liet doorschemeren dat de brieven „waarschijnlijk een nieuw aspect" zullen bevatten. Het proces tegen Van R. zal op 10 februari aanvangen. McAuliffe die als openbare aanklager tegen de marconist zal optreden, bevestig de dat een lid van de bemanning van de „Utrecht", aan boord van welk schip Van R. als marconist werkzaam was, per vlieg tuig uit de Perzische Golf zal overkomen voor het proces. Het is een steward die als getuige opgeroepen zou zijn. Ook een aantal officieren van de „Utrecht" zal als getuigen worden ge hoord. Verder zullen bij het proces aan wezig zijn de algemene vertegenwoordiger van de Rotterdamse Lloyd in de V.S., de heer K. G. van Staveren, en de heer B. G. van Roering, vertegenwoordiger in Ame rika van Radio Holland, de werkgeefster van Van R. In algemene sfeer van bereddering en improvisatie in Tuindorp-Oostzaan is niets vreemd, ook niet het inkopen doen vóór een winkel, die van binnen hersteld wordt. Frischalowski, „maar dat zijn er elf ge worden, ondanks 't beroerde weer. Vandaag rijden we naar een andere stortplaats, want dit verbrandingsstation kan het niet meer verwerken". Even later waren we bij die andere stortplaats. Op dat moment schommelde reeds voor de negentigste keer deze dag een hoog volgestouwde truck door diepe moddersporen en kuilen naai de stortplaats. Het zijn er maandag meer dan honderd geworden. De afvoer begon zondag aan de zuidzijde van de Meteoren weg en maandag kwam de noordzijde aan de beurt. „Het puin uit een huis neemt gemiddeld driekwart van de laadruimte van een truck in beslag. Er zijn ongeveer 1700 huizen waar het water in de kamers heeft gestaan, dus wij nemen aan dat wij hier nog wel een paar dagen bezig zijn", zei kapitein De Mortel. Zo verlenen mili tairen steun aan een door de nood over belaste gemeentelijke dienst. In het begin hebben zij wellicht een beetje vreemd ge staan tegenover die verslagen bewoners die hun ontredderde, muf geworden boe del voor hun huis op straat hadden gezet. Het water heeft de interieurstukken, die eens de intimiteit van zoveel huiskamers uitmaakten, in een zielloze rommel ver anderd. Maar zo'n A.A.T.-er die met zijn kameraden het restant van een buffet op de truck hijst, moet zich opeens wel reali seren dat zij bij hem thuis ook iets derge lijks hebben staan. Er zijn nogal wat Zeeuwen bij de troep, zij werken stug door en zeggen opmerkelijk weinig. Zij zijn blij wanneer weer een vracht is opgeladen en de motor onder hen begint te gieren, want daar gaat voor alle A.A.T.-ers een bijna magische kracht van uit, ook wanneer zij met het „absurde" uit hun lijfspreuk wor den geconfronteerd, zoals hier in het red derend gewemel in 't Tuindorp-Oostzaan. Van buiten lijkt het vaak al weer heel wat op sommige plaatsen in het Tuin dorp Oostzaan,. zoals hier, waar huis- vrouwen dé deuren, 'dé ramen en de muren schoonmaken. Maar van binnen is er veelal een akelige leegte: het meeste dat het water van het interieur overliet, vindt deze dagen zijn einde in de verbrandingsovens. De gemeenteraad van Den Haag heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W., om ten behoeve van de ge meente van de „Deutscher Schulverein im Haag" (Duitse Schoolvereniging te 's-Gravenhage) in eigendom te aanvaar den een aan de Wassenaarseweg en de Dreibholzstraat gelegen stuk grond met de daarop staande gebouwen tegen beta ling van 15.549,60. Het betreft hier een oude kwestie, welke een uitvloeisel is van het feit, dat de gemeente op 27 maart 1922 financiële medewerking verleende aan de oprichting van een Duitse school aan de Dreibholz straat. Daartoe stortte de Duitse School vereniging een waarborgsom van 15.549.60 in de gemeentekas. Tijdens de Duitse bezetting verkreeg de vereniging de eigendom over de ge meentegrond, waarop de school was ge bouwd. Als tegenprestatie zag de vereni ging daarbij af van het recht op haar waar borgsom, behoudens het geval, dat het ge bouw niet meer voor het Duitse onderwijs zou worden gebruikt. Het Duitse onderwijs verdween na de be zetting en het schoolgebouw werd door de gemeente in gebruik genomen voor het openbaar onderwijs. Daarop eiste de be heerder, die door het Nederlandse Be heersinstituut over de Duitse Schoolver eniging was aangesteld, de waarborgsom terug. In zijn vergadering van 15 oktober 1946 bleek de gemeenteraad daar weinig voor te voelen. Nadat een verzoek aan het Beheersinstituut, de in de oorlog gesloten overeenkomst nietig te verklaren, op niets was uitgelopen, hebben B. en W. de zaak voorgelegd aan de minister van Justitie, hetgeen uitliep op een geding voor de Raad voor het Rechtsherstel. Deze heeft thans beslist, dat de Duitse Schoolvereni ging in Den Haag „geen vijandelijk onder daan van Nederland" is en dat de overeen komst dient te worden nagekomen. Op grond van deze beslissing zal de gemeen te de waarborgsom terugbetalen. De stafchef van de Nederlandse ma rinestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwers, is maandag in Bonn aangeko men voor een vierdaags bezoek aan de Bondsrepubliek. Voor dit bezoek bestaat in Duitse marinekringen veel belangstel ling in verband met het feit dat de West- duitse marine in de NAVO onder de Ne derlandse admiraal Bos staat. Vice-admiraal Brouwers, die na zijn aankomst een erecompagnie en een mu ziekkapel van de Duitse strijdkrachten in specteerde, voerde gisteren reeds bespre kingen met de Westduitse minister van Defensie Strauss, vice-admiraal Ruge en de inspecteur van het Westduitse leger, generaal Heusinger. Vandaag bezichtigt hij Wilhelmshaven, waar hij de Westduit se marinebevelhebber aldaax-, schout-bij nacht Johannesson zal ontmoeten. Mor gen brengt de vice-admiraal een bezoek aan Flensburg voor een bezichtiging van bet instituut waar specialisten worden opgeleid voor de bestrijding van onder zeeboten. Het bezoek geschiedt op uitno diging van .het Westduitse ministerie van Defensie. Speciale onderwerpen van ge sprek zijn, zo vernamen wij, problemen van de Duits-Nederlandse marine-samen- werking. Het K.N.M.I. deelt mee: Het zwaartepunt van het hogedrukge- bied boven Noord- en Midden-Europa ver plaatste zich de afgelopen 24 uur via Polen naar de Karpaten. De zeer koude lucht stroomde over de Zwarte Zee Turkije bin nen en over de Balkan naar Griekenland en Noord-Italië. De westelijke grens van de koude lucht liep over West-Duitsland naar het noordoosten van ons land, waar vannacht nog 5 graden vorst voorkwam. Een oud oceaanfront drong tot het zuiden van het land door en bracht daar wat regen, waarna er vanmorgen op uitge breide schaal mist ontstond. Een actieve oceaandepressie, die naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland koerst, ver oorzaakte vanmorgen belangrijke lucht drukdalingen op het noorden van de Noordzee die ook het hogedrukgebied boven Scandinavië verder gaan aantasten. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land gaan toenemen uit zui delijke richting, waardoor de koudere lucht langzaam uit het noorden van het land zal worden verdreven en de tempe raturen daar dus geleidelijk zullen gaan stijgen. Het front van de depressie zal waarschijnlijk nog geen neerslag van be tekenis in ons land veroorzaken. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. -d^ Neerslag: laatste 24 uur. SB Woensdag 3 februari Zon op 8.19 uur, onder 17.29 uur. Maan op 11.02 uur, onder 0.04 uur. Maanstanden 4 februari 15.27 uur eerste kwartier. 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Den Helder geheel bew. zzo 1 0 Ypen'ourg geheel bew. verand. 5 1 Vlissingen mist w 6 0 Eelde zwaar bew. o -1 0 De Bilt geheel bew. zzo 2 0 Twente geheel bew. ozo 0 0 Eindhoven mist windst. 5 0 Zd Limburg motregen zzw 8 2 Helsinki onbewolkt n -9 0 Stockholm onbewolkt wnw -6 0 Oslo licht bew. nno -6 0 Kopenhagen licht bew. zo -3 0 Aberdeen geheel bew. zzo 9 1 Londen geheel bew. z 9 1 Amsterdam geheel bew. zo 3 0 Brussel geheel bew. wzw 8 3 Luxemburg mist zw 1 4 Parijs licht bew. zo 10 0 Bordeaux mist zo 14 0 Grenoble onbewolkt no 11 0 Nice zwaar bew. n 14 0 Frankfort sneeuw ozo 3 0,1 Zürich zwaar bew. ozo 3 1 Genève geheel bew. zzw 8 0 Locarno motregen w 9 4 Wenen onbewolkt zo -4 0 Innsbruck sneeuw windst. 4 0,3 Belgrado onbewolkt w 0 Athene zwaar bew. nno 15 0 Rome geheel bew. no 16 0 Ajaccio onbewolkt no 14 0 Madrid mist windst. 11 0 Mallorca licht bew. no 0 Lissabon mist ono 11 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2