Roemloos einde van een onbezonnen rebellie U verbergt Uwlcaiin Uwbroëkzak WERELDNIEUWS Ruslands raketmacht steunt nog geen aanvalsbesluit Komplot tegen de staat ontdekt Rede van De Gaulle bracht leger tot bezinning, maar niet tot bekering Twee raketproeven voor Russen genoeg Poliovorser dr. Sabin kankeronderzoek begint ^Qraatótoel BBC meldt executies van jongelui in Boedapest DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 3 T egenwicht Samenzwering Post voor De Gaulle 20 stuks 45 ct met menthol 50 ct Senaatscommissie over steun aan bondgenoten Oceaanvak vrijgegeven Gp de (Vervolg van pag. 1) Officieel is bekendgemaakt, dat De Gaulle zoals was aangekondigd, vrijdag opnieuw naar Algiers zal vertrekken en dan zullen daar zeker ook de vele zware militaire verantwoordelijkheden ter sprake ko komen. De jonge, energieke, liberaalge- zinde minister van Opbouw, Sudreau, wordt al als de mogelijke opvolger van Delouvrier genoemd. Als het gevaar het hoogst is, leert men niet alleen zijn vrienden maar vaak ook zijn mogelijke vijanden kennen en men hoopt in Parijs eveneens dat De Gaulle zijn conclusies snel zal trekken. Ook gis teren bij een proteststaking tegen de be lager- van de republiek van een uur, die voor negentig percent gevolgd werd, is opnieuw duidelijk bewezen dat het staats hoofd in de uren des gevaars op het Franse volk rekenen kan. Doch daarom juist vragen velen zich in Frankrijk met nog meer klem nu af of die steun van het volk niet daadwerkelijk kan en ook moet worden aangewend. Een nieuw referen dum behoort nog altijd tot de mogelijkhe den, maar het is twijfelachtig of zelfs met een nieuwe massale uitspraak ten gunste van De Gaulle een voldoende tegenwicht zal worden geschapen tegen de actieve druk van fascistische en ultra-rechtse elementen op de regering en op het parle ment. Ook in ander opzicht zouden de ervarin gen van de afgelopen week, toen Frankrijk op de rand van de afgrond wankelde, nog een positieve uitwerking kunnen hebben. Tal van Fransen zijn nu de cgen geopend voor de Algerijnse oorlog, zijn politieke en menselijke achtergronden, en ook zijn eventuele perspectieven en onmetelijke gevaren. Een opmerkelijk woord werd ge sproken door kanunnik Kir, de conser vatieve burgemeester van Dijon en te vens Kamerlid. „Ik acht het onaanvaard baar", aldus deze bejaarde politicus en geestelijke, „dat we ook dit jaar opnieuw 600 miljard franken zouden uitgeven voor de modernisering van de oorlog in Alge rije, zolang de helft van onze eigen Fran se provincies rog niet eens over stro mend water beschikt. Het is onmogelijk 400.000 jonge Fransen in Algerije op de been te houden ter wille van de privileges van de kleine Algerijnse minderheid. De enige redelijke oplossing voor de toe komst van Algerije is, zo besloot de ka- nunnik-parlfementariër, een federatie met Frankrijk". Het kan alleen maar vruchtbaar zijn wan neer deze inzichten nu eindelijk ook in rechtse kringen verder doorbreken. Al leen door de onverschilligheid en politieke lijdelijkheid van brede lagen van het Franse volk is het mogelijk geweest, dat het leger tegen het gezag gemene zaak met de Algerijnse colons kan maken. Om die redenen zien velen met grote spanning uit of De Gaulle eindelijk het volk nu ook gelegenheid zal bieden dat leger te doen begrijpen dat het voor het ideaal, of be ter de fictie, van een Frans Algerije zijn toekomst en zijn vrijheid niet langer op het spel wil zetten. (Reuter/AFP) In Parijs lijkt het pu bliek enigszins onaangenaam verrast, dat tot dusver alleen Lagaillarde in staat van beschuldiging is gesteld in verband met de opstandige beweging in Algiers. Men neemt algemeen aan, dat er sprake was van een komplot, waarbij niet alleen men sen in Algiers maar ook personen in Pa rijs waren betrokken, onder wie een klein aantal legerofficieren of gepensioneerde generaals. Het doel van het komplot zou niet zijn Algerije voor Frankrijk te be houden, maar de omverwerping van het bewind van De Gaulle, waarna een of an dere vorm van dictatuur zou worden inge steld. De Franse geheime politie is een kom plot op het spoor gekomen, dat beoogde te zijner tijd in Frankrijk een onder grondse beweging te vormen en een „re gering van openbaar welzijn" in te stellen. Ook hield de organisatie zich bezig met een uitgebreide wapenhandel tussen Frankrijk en Algerije. Het hoofdkwartier was te Rijssel, (Noord-Frankrijk) geves tigd en er waren afdelingen in het gebied van Parijs en in verscheidene andere Franse steden. De man achter de scher men zou de voormalige luitenant Philip pe de Massey zijn, die voortvluchtig is. Zijn secretaresse is gearresteerd en zij moet vandaag met negen andere ver dachten voor de rechter van instructie in Parijs verschijnen, beschuldigd van sa menzwering tegen de binnenlandse vei ligheid van de staat. Het verzoek om spe ciale bevoegdheden tegen de samenzweer ders en hun vrienden bij het leger, de politie en het ambtenarenkorps zal niet in de smaak vallen bij een zeker aantal conservatieven in het parlement. Het ver lies van hun stemmen zal gemakkelijk worden gecompenseerd door de steun van de officiële oppositie, met name de radi calen en de socialisten. De oppositiepartijen, de radicalen en de socialisten, hebben maandagavond laten weten dat zij liever een ingrijpende re organisatie van het kabinet, met inbegrip van een wisseling van premier, hadden gezien, voordat het parlement zich over het verlenen van speciale bevoegdheden uitspreekt. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS Als een kaartenhuis is de rebellie van Algiers in elkaar gestort. De opstandelingen, die beweerden tot het einde stand te zullen houden, des noods „een tweede Boedapest" te zullen doohstaan, hebben ten dele zonder slag of sloot hun wapens ingeleverd en zijn naar huis gegaan. Anderen hebben zich gemeld bij hun onderdelen van de burgerwacht. Een groep van 420 man ten slotte heeft zich voorlopig bij het eerste regiment parachutisten van het Vreemde lingenlegioen gemeld om tegen de „fellagha" te strijden. Joseph Ortiz is op de vlucht geslagen en wordt door de politie gezocht. Pierre Lagaillarde, die aan het hoofd van zijn troepen over de restanten van de barricaden klom die, top punt van vernedering, door de rebellen zelf werden afgebroken, bevindt zich in handen van de Franse legerleiding. De verrassend snel gekomen overgave van de rebellen kwam na een nacht iang „onderhandelen" tussen kolonel Duf our van het Vreemdelingenlegioen en een luitenant van Lagaillarde. Dc kolonel presenteerde de condities van de regering in Parijs: naar huis en wapens inleveren, terugmelden bij de burger wacht ot tijdelijk dienstnemen bij het Vreemdelingenlegioen. Hij gaf zijn woord van eer ais militair dat. behalve tegen de leiders, geen vervolging zal worden ingesteld tegen de opstandelingen. Hij kon echter geen schriftelijke garantie geven voor die belofte. Na uren koortsachtig peinzen nam Lagaillarde de voor waarden aan. Inmiddels heeft de Franse regering doen weten dat een vervolging zal worden ingesteld tegen hen, die misdaden jegens de staat hebben begaan. Men mag aannemen dat dit alleen de leiders van de opstand zal betreffen. Afgezien van het centrale plein en de rebellcnwijk, die door het leger dat de voorraden wapens en explosieven van dc rebellen heeft verzameld hermetisch zijn afgesloten, begint Algiers zijn normale gezicht te hernemen, zij het dan dat dit gezicht alle tekenen van een zware ka ter vertoont. De Gaulle's afgevaardigde Delouvrier en opperbevelhebber Challe zijn in de stad teruggekeerd. De staking is afgelopen, de winkels en cafés zijn weer open. Tegen het middaguur kwam dan de verrassende ontknoping van het drama: terwijl groepjes opgeschoten jongens de winkeliers, die hun zaken hadden geopend, dwongen om hun deuren weer te sluiten, begonnen de eerste kleine groepjes bur gerwachten de rebellenbolwerken te ver laten. Tot verbazing van de corresponden ten, die aanvankelijk tevergeefs probeer den te telefoneren de overheid had alle verbindingen geblokkeerd begonnen om kwart voor twaalf de opstandelingen zelf de grote barricaden af te bi-eken. Een detachement van het Vreemdelingenle gioen stelde zich aan weerszijden van de straat op. Terwijl iedereen zich afvroeg of alleen de rebellen van Joseph Ortiz zich zouden overgeven, wurmde plotse ling een baardige jongeman in parachu tistenuniform met de rode baret op zich door de bres in de barricade: Pierre La gaillarde. Hij werd gevolgd door een re bel die een met bloed bevlekte Franse vlag droeg. Terwijl Lagaillarde met de bevel voerende officier het militair saluut wis selde, klauterden zijn mannen, die gezwo ren Hadden op de''barricaden' fë zullen Sterven voor „Alg.érie. frgngaise", ook door de1 bres en stëldëri 2i'ch in gelid op. Gelijk Lagaillarde. die zijn tommy gun voor de borst droeg, hadden ook zij hun lichte wapens behouden. Trieste aftocht Binnen een kwartier was hun trieste af tocht voorbij. Terwijl de vrouwen achter de barricaden en de burgers achter de militaire cordons, Algérie frangaise ble ven scanderen en velen met tranen in de ogen de Marseillaise zongen, marcheerde de troep capitulanten langzaam tussen de hagen van parachutisten naar 27 gereed staande trucks, die hen wegvoerden naar het kampement van het Vreemdelingen- gioen. Toen waren het plein en de rebel- lenforten, die een week lang de wereld in spanning hebben gehouden, leeg. De luid sprekers zwegen en onder de blauwe he mel waaiden alleen de rcbellenvlaggen verlaten in de kille wind. Lagaillarde's ogen waren rood van ge brek aan slaap en misschien ook van de enorme hoeveelheden whiskey, die hij, zo als altijd, ook in de week van glorie tot zich had genomen. De Europeanen van Al giers wuifden hem na en er was eenzaam heid in die afscheidsgroet. Zij voelen zich in de steek gelaten door het leger en door Frankrijk zelf. Een lid van de burger wacht dat zijn wapens had neergelegd beet de parachutisten toe: „Ik schaam mij vandaag om Fransman te zijn. Van nu af aan ben ik net zo lief. Duitser". Een parachutist vond een spottend ant woord: „Gisteren was je klaar om op de barricaden te sterven opn voor eeuwig Fransman te blijven. Wij hebben jullie Een stroom van duizenden brieven en telegrammen was het antwoord van het Franse volk op de rede die presi dent De Gaulle vrijdagavond voor radio en televisie hield over de ge beurtenissen in Algerije. De eerste be stelling leverde zaterdagmorgen al vijftienduizend brieven en tweeduizend telegrammen op. Er zijn er daarna nog tienduizenden bijgekomen. hm met geen vinger aangeraakt en nu wil je opeens als Duitser blijven leven?" Verloren Algiers, dat Mollet van beleid deed ver anderen en later de vierde republiek ten val bracht, dat niet geheel ten onrechte ge loofde dat het Frankrijk zijn wil kon op leggen. is gestruikeld over de man die het zelf aan de macht bracht: Charles de Gaulle. Welke factoren hebben de onver wacht snelle capitulatie van de rebellen veroorzaakt? Ten eerste, de veranderde houding van het leger, dat vandaag zo min als gisteren gaullistisch is, maar dat na de redevoering van het staatshoofd heeft beseft tot welke chaos zijn neutra liteit zou kunnen leiden. Ten tweede, de eensgezinde steun die Frankrijk zelf in deze dagen aan De Gaulle heeft gegeven. De rebellen konden zodoende slechts re kenen op de sympathie van de bevolking van Algiers. Opvallend is dat toen het le ger eindelijk de rebellenforten van de be volking isoleerde met prikkeldraadver sperringen (die overigens ook een week geleden opgebouwd hadden kunnen wor den) het moreel van de rebellen onmid dellijk ineenzakte. Zij beseften voor daver loren zaak te strijden. Waren zij wer kelijk de desperado's geweest waarvoor zij zich uitgaven, zouden zij werkelijk voor die verloren zaak gestreden hebben, dan zouden zij nog een kans hebben gehad. Maar zij zijn niet werkelijk desperaat ge bleken. Hun bondgenootschap met het le ger bleek voos. De mutaties die De Gaulle in, dg legerleiding heeft aangebracht, in. Generaal Crépin het afgelopen jaar zijn efficiënter geble ken dan Parijs zelf dacht. De meesten van de kolonels die met de rebellen sympati- seerden zaten inmiddels op posten waar zij weinig kwaad meer konden. Geluk De Gaulle heeft aldus de overwinning vrij gemakkelijk in de schoot geworpen gekregen. Hij heeft geluk gehad. Maar men moet hem nageven dat hij de ernst van de zaak niet heeft overschat, zoals zijn eigen kabinet en vele waarnemers (onder wie zich bescheiden uw eigen correspon dent schaart) dat wel hebben gedaan. Hij heeft de juiste woorden gevonden, de juis te toon getroffen. De smadelijke nederlaag die de opstandelingen en Algerije's ul- 1ra's hebben geleden, zal het hen moei lijk maken in de afzienbare toekomst op nieuw met succes te komplotteren. Voor al wanneer De Gaulle van zijn overwin ning gebruik maakt om het extreem rechtse onkruid, dat nu al jaren lang in Frankrijks politieke tuin groeit, met vas te hand uit te wieden. (AFP/Reuter) Vlak na de overgave van de oproerlingen riep het Franse leger de fotografen en journalisten bij elkaar en nodigde hen uit voor een bezoek aan ge neraal Crépins hoofdkwartier. Eenmaal daar aangekomen sloot men hen in een kamer en nam hun het film- en fotomate riaal van die morgen af. Crépin kregen de verontwaardigde mannen niet te zien. Daarna liet men hen weer vrij. Slechts een klein aantal films ging verloren. Alle Algierse bladen vertoonden maandag gro te open stukken waar de censuur had in gegrepen. Waarschijnlijk is Ortiz door de riolen ontsnapt. Maandagochtend ontdekten de autoriteiten dat steeds meer oproerlingen uit het belegerde kamp ontsnapten via het stedelijke riolenstelsel. Men vreesde dat men bij nog langer wachten het hele kamp leeg zou vinden. In Algiers ging maandagavond het ge rucht, dat Ortiz, geboren in Algerije uit Spaanse ouders, naar Spanje was uitge weken. De Franse troepen stelden de vorige week in totaal bijna 700 opstandelingen in Algerije buiten gevecht, van wie 265 ge vangen werden genomen. Er sneuvelden 49 Franse soldaten. Advertentie Dat is bewezen Nadat U Uw zakdoek gebruikt hebt stopt U 'm heel zorgvuldig met alle microben in Uw zak. Tien minuten later gaat het hele gezelschap weer op weg naar Uw neus Hoe kunt U dan verwachten dat U van Uw kou afkomt? De remedie? Begin met een verstandige daad: Gooi Uw zakdoek na gebruik weg. Uw TEMPO zakdoek wel te verstaan. Dan steekt U Uzelf niet meer aan. TEMPO zakdoeken v/orden gemaakt van heel zachte celstof. Omdat ze anti-bacte- risc'n bestraald zijn, zijn ze bijzonder hygiënisch. Na het gebruik verdwijnt een TEMiPO zakdoekjesamen met Uv/ ver koudheid. Elk pakje bevat 2x10 doekjes: 10 voor direct gebruik en 10 als reserve. IIIIMIIIIHMIMMIIIIMMIIDIIIIIKHIMIIKDIMIIII WASHINGTON (Reuter) Thomas Ga tes, de Amerikaanse minister van defen sie, heeft maandag voor de Senaatscom missie voor toewijzingen, naar aanleiding van de defensiebegroting voor dit jaar, verklaard, dat het gevaarlijk kan zijn „een valse indruk," dat de V.S. in mili taire kracht bij Rusland achter zijn, veld te laten winnen. Volgens Gates zijn dc aan wijzingen thans zodanig, dat Ruslands ver wachte voorsprong in de volgende drie jaar op het gebied van raketten „voor re delijke steun voor een aanvalsbesluit" bij lange na niet voldoende zal zijn. Bemande bommenwerpers zijn naar het oordeel van de minister nog steeds, zo wel voor Rusland als Amerika, de voor naamste middelen om zware kernbommen naar hun doel te brengen. En op dit ge- MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft maandagavond de succesvolle lan cering op zondag van haar tweede super raket naar het gebied van de Stille Oceaan bekendgemaakt. Daarnaast is meegedeeld dat schepen en vliegtuigen thans het doel gebied weer veilig kunnen passeren. Maar in tegenstelling tot de aankondiging van de eerste lancering van een superraket op 20 januari, is ditmaal niets gezegd over de afstand die de raket heeft afgelegd en de nauwkeurigheid van de lancering. Al leen is gezegd, dat de laatste proef in overeenstemming is geweest met het plan om een krachtiger ballistische meertraps- raket te vervolmaken. Westelijke waarnemers in Moskou zijn er evenwel van overtuigd, dat de proef van zondag even geslaagd is als de eerste toen de raket bijna 13.000 km. aflegde en binnen twee kilometer van het doelwit terechtkwam. Naar het schijnt, zijn nu geen proeven meer nodig om de doeltreffendheid van de nieuwe Russische raket vast te stellen. De raket is bestemd voor het lanceren van zware satellieten in een baan om de aar de. Er is ook sprake geweest van het lan ceren van satellieten met instrumenten naar Venus en Mars en het overbrengen met behulp van de raket van een kosmisch station naar de maan. (UPI) Later zond „Tass" een verkla ring uit van de Russische raketgeleerde professor Georgy Pokrovsky, waarin deze verklaarde dat de beide proefnemingen be wezen hebben, dat dc raketten absoluut be trouwbaar en stabiel hebben gewerkt, en dat zij ruimschoots voldoende stuwkracht hebben ontwikkeld voor vluchten naar de naburige planeten. De proeven waren vol gens prof. Pokrovsky een beslissend sta dium geweest in de ontwikkeling naar de eerste raketvluchten binnen het zonne stelsel. CINCINNATI (V.S.) (UPI) Dr. Albert Sabin, die een vaccin tegen kinderverlam ming heeft ontwikkeld op basis van levend virus het vaccin van dr. Salk wordt ge maakt van gedood polio-virus zal in ja nuari 1961 zijn werkzaamheden op het ge bied van het kinderverlammingsonder- zoek afsluiten en zich dan gaan wijden aan een onderzoek naar de verwekkers van kanker. Hij wordt daartoe in staat gesteld door een fonds van 611.800 dollar, hem ge schonken door het Amerikaanse ministe rie van Volksgezondheid. Dr. Sabin heeft maandag verklaard dat hij zijn onderzoek zal concentreren op de vraag of de activiteit van viren of virus achtige substanties kan worden aangewe zen als oorzaak van kanker bij mensen. Er zijn aanwijzingen dat bepaalde kan kers in lage dierlijke levensvormen door viren worden vei'wekt. Dr. Sabin meent dat ook bij de mens een dergelijke kan kerverwekker kan optreden en meent dat een diepgaand onderzoek dienaangaande noodzakelijk is Het polio-vaccin dat dr. Sabin ontwikkeld heeft vindt zijn voor naamste toepassing in de Sovjet-Unie, waar men het verkozen heeft boven het Salk-vaccin. Ook in andere landen wordt het Sabin-vaccin gebruikt. bied zijn de Verenigde Staten verre de meerdere van de Sovjet-Unie, aldus Ga tes. Ook de Amerikaanse zeemacht is „duidelijk superieur aan die van de .Sov jet-Unie". Gates deelde mee, dat de At las-raket nu operationeel is, de Titan zou het waarschijnlijk in 1961 en de Minute- man tegen midden 1963 zijn. Het zijn alle drie intercontinentale ballistische raket ten. In Europa is de Thor-raket in Enge land operationeel. Over een of twee jaar zouden jupiterraketten in Italië en Tur kije voor gebruik gereed komen, aldus Gates. Deze laatste raketten hebben een middelbare reikwijdte. „Nederland-geloof-ik-ook" Senator Ellender. die zei, dat „onze zo genaamde vrienden overzee" niet hun deel van de lasten dragen, vroeg hoeveel militaire steun voor Europa bestemd was in het begrotingsjaar, dat op 1 juli begint. Gates antwoordde, dat dit ongeveer 500 miljoen dollar was voor Europa in het •ajigomeen. Op^verder# vragen van Ellen der zei Gates te menen, dat er geen Ame- •rikaanS 'militair -hulpprogram >voor het Verenigd Koninkrijk en voor Duitsland meer was en voor Frankrijk slechts een beperkt program. „België verruimt zijn defensiebegroting, Italië breidt zijn de fensiebegroting uit en ik geloof dat Neder land hetzelfde heeft gedaan", aldus Gates. Ellender zei daarop: „Zolang wij die men sen op onze schouder laten leunen zullen zi: dat doen en ik geef hun geen ongelijk." Geld voor Saturnus WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het congres om 136 mil joen dollar extra gevraagd voor het raket- ruimteprogram, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Ongeveer 113 miljoen dol lar daarvan zal worden besteed voor het Saturnusproject. Dit program beoogt de C' nstructie van een combinatie van Jupi terraketten met een stuwdruk van ruim 690.000 kg. De 113 miljoen is voor het jaar dat op 1 juli begint. De rest van het extra-krediet is bedoeld voor het Mercury-plan om volgend jaar een man in een baan om de aarde te bren gen. Praten Gelooft u ook niet dat we te veel praten? Gaat u maar eens een café in en beluis ter het gekakel en geroezemoes dat van alle tafeltjes opstijgt. Het wordt u dan al snel duidelijk, dat het overgrote deel van wat er wordt gezegd, even goed onuitge sproken kan blijven. Je vangt zinnen op als: „Waar blijft die ober nou toch?", een vraag die, hoe kwel lend zij ook is, niemand kan beantwoor den en die dus niet gesteld hoefde te wor den. „Zal ik suiker in je thee doen?" vraagt de jongen aan het meisje en het meisje antwoordt: „Nee, dank je, ik drink mijn thee altijd zonder suiker". Dit hele vraaggesprek had lot twee woorden terug gebracht kunnen worden, zonder dat de liefde eronder lijdt: „Suiker?". Antwoord: „Nee". En als de liefde van deze kortaf heid ivèl te lijden heeft, dan is het, naar mijn bescheiden maar op grote ervaring berustende mening, geen liefde. Soms zijn we wel eens twee uur achter elkaar stil, maar dan zitten we in de bios coop of de schouwburg en luisteren naar het pralen van andere mensen. We kunnen er niet buitenwe zijn verslaafd aan het praten als aan alcohol. Als er in een gezel schap mensen een stilte valt, dan voelen we ons onbehaaglijk en zenuwachtig wor den, want als niemand een mond open doet, dan moet er vast iets mis zijn. Wan hopig zoeken we naar woorden en ten ein de raad beginnen we maar krampachtig over het weer en de tüeesprijzen te leute ren. Als er maar iets gezegd wordt wal er gezegd wordt, is minder belangrijk. Je krijgt soms de indruk dat. we bang zijn om onze stem te verliezen als we hem vijf minuten niet gebruiken. Zelfs in onze dro men praten we nog, verwarde zinnen meestal, die een soort karikatuur vormen van onze dagelijkse gesprekken. Maar goed, ik besef wel dat het zonder praten ook niet kan, want op slaan en knipogen na is het zo ongeveer ons enige communicatiemiddel. Een wereld zonder woorden zou misschien toch wel een angst aanjagend stille wereld zijn. Een wereld zonder vloeken, maar ook zonder woorden van liefdeik v)eet toch niet of ik me daar helemaal in thuis zou voelen. Maar dat we het leven met minder woorden af kunnen, daar ben ik zeker van. Laten we ons, om te beginnen, dus voornemen om nooit meer over het weer te praten, over de prijzen en over de gezinsmoeilijkheden van onze vrienden. Nu ja, goed, in ieder geval niet over het weer en de prijzen. Remco Campert De BBC heeft zaterdag een rapport om geroepen volgens hetwelk de communisti sche autoriteiten van Hongarije in decem ber 150 achttien jarigen terechtgesteld heb ben voor hun 'ciaitclëël "in de opstand Van 1956. De jongens en meisjes zijn gevan- 'g gehouden tot zij de leeftijd van acht tien jaar bereikt hadden, zodat zij legaal geëxecuteerd konden worden, aldus dit rapport. Het is afkomstig van Douglas Stewart, correspondent van de BBC'te We nen. Stewart verklaarde het nieuws van betrouwbare zegslieden uit Hongarije ver nomen te hebben. Behalve de 150 jonge- mensen zouden in de afgelopen zes maan den bovendien 54 volwassenen als opstan delingen geëxecuteerd zijn. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft niets over het rapport willen zeggen, maar enkele gezaghebbende woordvoerders achtten het wel gefun deerd. De Hongaarse regering heeft ver leden jaar de beschuldigingen ontkend a:s zou zij grote aantallen jonge mensen vasthouden totdat zij een leeftijd bereik ten. waarop zij geëxecuteerd zouden kun nen worden. Volgens Stewart zijn de acht tienjarigen begin december geëxecuteerd in de centrale gevangenis van Boedapest. Volgens zijn mededelingen zouden enkele dagen na Kerstmis nog zeven jongemen- sen, die ten tijde van de opstand zestien jaar waren, zijn gearresteerd. Ontvoering. Een groep blanken heeft bij Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama een neger en een blanke vrouw ontvoerd. Het incident speelde zich af voor een benzinestation. Zes tot acht mannen overvielen de neger en de blanke "rouw die voor het station in een auto wachtten. Verdronken. In een brouwerij te Kopen hagen is maandag een arbeider in een vat bier verdronken. De politie veron derstelt dat de arbeider tijdens zijn werk bewusteloos is geraakt en in het vat is gevallen. Verdwenen. Adam von Gliga, een kapi tein van de Westduitse luchtmacht, die vroeger op het ministerie van Defensie werkte, wordt sinds twee weken ver mist. Hij werd een jaar geleden uit zijn functie op het ministerie ontslagen, om dat hij zijn rang zou hebben verkregen door middel van onjuiste inlichtingen over zijn scholing en rangen in de oude Wehrmacht. Von Gliga moest zich sinds dien elke week bij de politie melden. Integratie. Ongeveer 450 negerkinderen en Puerto Ricanen zijn zonder moei lijkheden van overvolle scholen in de Newyorkse stadswijk Harlem overge plaatst naar onderbezette, voorheen ge heel „blanke", lagere scholen in Man hattan. Deze overplaatsing was maan denlang voorbereid in samenwerking met kerkelijke leiders en verschillende organisaties. Chessman. De advocaten van Caryl Chess man hebben aan het Amerikaanse hof van Appèl uitstel van executie ver zocht. Een federale districtsrechter heeft geopperd dat Chessman clementie zou verzoeken aan de gouverneur van Cali- fornië en aan het Opperste Gerechtshof van die staat. Ongeluk. Vijftien Afrikanen zijn maandag om het leven gekomen en drie ernstig gewond doordat in de omgeving van De von in Oost-Transvaal een goederentrein op een stilstaande passagierstrein in reed. Reddingsploegen hadden twee uur nodig om de overlevenden uit de wrak stukken te halen. Redelijk. Luitenant generaal Leonard Heaton, chef-arts van het Amerikaan se leger, is naar New York gekomen om generaal MacArthur te onderzoeken. De toestand van de tachtigjarige generaal is redelijk. Overleden. Te Parijs is maandag overle den de zestigjarige Franse admiraal Pierre Barjot, een van de eerste hoog geplaatste officieren die zich in 1940 ach ter generaal De Gaulle schaarden toen deze de verzetsbeweging van vrije Fran sen oprichtte. Vondelingen. In Zuid-Korea zijn het af gelopen jaar ruim fweeduizend kinderen te vondeling gelegd. Alleen in de hoofd stad Seoel werden gemiddeld twee kin deren per dag verlaten. De autoriteiten schrijven dit toe aan de armoede van de bevolking, het verbod op het plegen van abortus en het ontbreken van maat regelen tot geboorteregeling. Explosie. Tengevolge van een ontploffing in een kruitfabriek te Nova Iguassu. in de omgeving van Rio de Janeiro, zijn maandag vijf mensen om het leven ge komen en twaalf gewond. Meedoen. De Zweedse vakbondunie heeft besloten mee te doen aan de interna tionale boycot van Zuidafrikaanse goe deren, zoals aanbevolen door het Inter nationale Verbond van Vrije Vakver enigingen in Brussel. Arne Geijer, pre sident van' de Zweedse vakbondunie deelde mede dat de vakbondunies van Noorwegen, Denemarken en Finland hetzelfde zullen doen. Boete Zeven mariniers die tot de bewa king van de Amerikaanse ambassade te Londen behoren zijn door een Ame rikaanse krijgsraad veroordeeld tot verlies van hun rang en tot terugzen ding naar de Verenigde Staten, wegens smokkel van sigaretten en whiskey. De zaak tegen hen kwam aan het rollen toen de Nederlander J. L. van Veggel door een Britse rechtbank tot een boete veroordeeld werd wegens het in ont vangst nemen van niet belaste whiskey en Amerikaanse sigaretten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3