Vierde onderwijspijler van minister Cals GRIEP! Schooldirecteuren hebben er weinig bezwaar tegen Chefarine Kerkconcert in Haarlem door Hoorns Kamerkoor Correspondentie Kroesjtsjev- Adenauer gepubliceerd prima vrl. kracht Tal van nieuwe regelingen voor het wetenschappelijk onderwijs Chauffeur, verdacht van wurgmoord, in Utrecht ingesloten Grenscorrectie Utrecht- Gelderland uitgesteld Schilderijenzwendel in Frankrijk Oproep van de RTC om in Kongo rust te bewaren Boorgaten in rampmijn vulden zich met water 4 Nieuwe maan „My fair lady N.V.V. wil met het N.O.V. praten 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat andere middelen falen! VAKANTIEWERK DOOR SCHOLIEREN Drie doden bij nieuwe botsing tussen stammen Overweegt de kanselier een reis naar Moskou? Weinig hoop in Coalbrook DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 Een thans door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, ingediend herzien wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs (nu nog: hoger onderwijs), vormt de afsluiting van de nieuwe onderwijswetgeving, welke in vier sectoren verdeeld kan worden. Het reeds medio 1952 ingediende wetsontwerp van minister Rutten beoogde bepaalde vernieuwingen, zoals de zelfstandigmaking van de rijksuniversiteiten en de Technische Hogeschool te Delft en de organisatie van de samenwerking van alle universiteiten en hogescholen in een Academische Raad. Het thans ingediende herziene ontwerp van minister Cals bevat nog een vijftal nieuwe elementen. Voor het stelsel van het ontwerp is aansluiting gezocht bij de structuur van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs. Voorgesteld worden een nieuwe subsidieregeling voor de bijzondere universiteiten en hogescholen, en een subsidieregeling voor de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Het bevat voorts bepalingen inzake door alle universiteiten en hogescholen op te stellen ontwikkelings plannen en financiële schema's. Verder wordt onder meer voorgesteld het doen ver vallen van de aanwijzingsprocedure bij de gesubsidieerde bijzondere instellingen en het voorbehouden aan de wetgevende macht van de bevoegdheid tot bekostiging van nieuwe bijzondere instellingen van wetenschappelijk onderwijs. De benaming „hoger onderwijs" is ver vangen door „wetenschappelijk onder wijs". De pacificatie-gedachte is ook in dit ont werp doorgevoerd, zodat thans het gehele onderwijs onder dit regime valt. Uitge gaan wordt van gelijkwaardige ontwik kelingsmogelijkheden voor alle in de wet genoemde openbare en bijzondere univer siteiten en hogescholen (reeds aangekon- dingd in de regeringsverklaring van 1956). Daar de gymnasia zijn opgenomen in het wetsontwerp tot regeling van het voortge zet onderwijs, zijn zij in het onderhavige wetsontwerp geschrapt. Bovendien zijn de regelingen voor de universiteiten en hoge scholen samengetrokken. Momenteel zijn er voor de gymnasia, de universiteiten en hogescholen afzonderlijke regelingen. Academische Raad Er bestaat momenteel geen wettelijk orgaan, dat de samenwerking tussen de universiteiten bevordert en tevens een schakel vormt met de maatschappij. Mi nister Cals introduceert thans een Acade mische Raad, die een schakel dient te vormen zowel tussen de universiteiten en hogescholen onderling als tussen deze in stellingen en de maatschappij. Deze raad kan beschouwd worden als een lega lisering van het inter-universitair con tactorgaan, dat in vrijwilligheid is ge groeid. Als eerste taak ziet minister Cals voor deze raad wel in het bijzonder de sa menwerking. Teneinde het geregeld contact tussen vakgenoten aan de verschillende instel lingen te bevorderen stelt de Academi sche Raad voor de daarvoor in aanmer king komende gebieden van wetenschap pelijk onderwijs secties in. De raad kan bovendien adviescommissies instellen, waaronder in elk geval een commissie van advies inzake algemene vraagstuk ken met betrekking tot het wetenschap pelijk onderzoek aan de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen. Zowel in de secties voor inter-universitair overleg als in de commissies kunnen ook niet-leden van de raad worden benoemd. De raad wijst voorts een dagelijkse raad aan, bestaande uit ten hoogste negen le den. Deze dagelijkse raad. wiens samen stelling zodanig moet zijn dat de raad ge acht kan worden het vertrouwen te genie ten van de openbare en van-de bijzondere instellingen, is belast met de voorberei ding van de werkzaamheden van de Aca demische Raad en met de uitvoering van zijn besluiten. Van elke hogeschool en universiteit heb ben twee leden in de raad zitting. De Kroon benoemt er 10. Geen verenigde faculteiten meer In het ontwerp worden de faculteiten limitatief opgesomd. Bepaald wordt dat een universiteit ten minste drie van deze faculteiten moet omvatten, waaronder in elk geval de faculteit der geneeskunde of die der wis- en natuurkunde. De betrok ken faculteiten zijn: godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid, geneeskunde, wis- en natuurkunde en letteren (zonder wijsbe geerte). De thans in zwang zijnde „verenigde faculteiten" acht minister Cals „onhan teerbaar". Vandaar dat zij vervangen worden door inter-faculteiten. Bovendien kent het ontwerp als kleinere eenheden de sub-faculteiten en voorts studierichtingen, die tot een afzonderlijk doctoraal examen of baccalaureaatsexamen leiden. De wijs begeerte maakt in het ontwerp deel uit van een centrale inter-faculteit. Geheel nieuw is de bepaling dat nu ook aan de openbare instellingen de bevoegd heid wordt verleend bij wijze van experi ment binnen de faculteit c.q. afdeling nieu we studierichtingen in te stellen, welke voorlopig (nog) niet in aanmerking ko men voor opneming in het academisch sta tuut. Keurt de minister ze niet goed, dan kan de instelling de studierichting hand haven, maar buiten het faculteitensys teem. De kans op bekostiging door de over heid is dan uiteraard gering. De bestaande bevoegdheid van bijzon dere instellingen om ook binnen een fa culteit studierichtingen in te stellen, wel ke naar haar aard niet thuis horen in het academisch statuut, blijft bestaan. Doctoraat in de wijsbegeerte Het stelsel van het doctoraat per facul teit is als leidend beginsel gehandhaafd. Er is echter een uitzondering gemaakt door de instelling van een afzonderlijk doe toraat in de wijsbegeerte, daar deze stu die niet meer deel zal uitmaken van de faculteit der letteren. Voorts wordt de mogelijkheid geopend voor alle instellingen doctoraten te verle nen in studierichtingen, welke bij wijze van experiment zijn ingesteld en die na verloop van de daarvoor in de wet gestel de termijn niet in het academisch statuut worden opgenomen of waarvan reeds aan stonds vaststaat, dat zij niet in het statuut zullen worden opgenomen. In de nieuwe wet wordt de mogelijkheid geboden om examens af te leggen in een andere faculteit of afdeling, dan waartoe men op grond van zijn einddiploma ge rechtigd is, na het afleggen van een voor tentamen in bepaalde vakken. Wat de toelating op grond van het be roepsonderwijs betreft, is de eis van het colloquium doctum voor H.T.S.'ers ver vallen. In de overgangsbepalingen is gesteld dat het artikel, dat de toelating tot de aca demische examens op grond van het eind diploma gymnasium of atheneum regelt pas in werking zal treden tegelijk met de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs. Dit geldt ook voor het hoger beroepson derwijs. Deze toelatingsregeling ziet minister Cals echter nog niet als definitief. Deze gewij zigde toelatingsregeling vormt immers, voor wat betreft de bezitters van het eind diploma van een gymnasium of atheneum een overgang naar een in uitzicht gesteld stelsel van toelating tot de examens in alle faculteiten en hogescholen. De regeling van de examens is in zoverre verruimd, dat in de wet ook de grondslag is gelegd voor een baccalaureaatsexamen. Financiering Behalve de technische hogescholen krij gen nu ook de openbare universiteiten rechtspersoonlijkheid en dus eigen inkom sten. Grondslag voor de rijksbijdrage vormt de door curatoren opgestelde be groting. Voor de rijksuniversiteiten en hoge scholen komt de bijdrage voor honderd percent ten laste van het rijk, voor de Am sterdamse gemeentelijke universiteit voor 95 percent en voor vijf percent ten laste van de gemeente. ,De bestaande bijzondere universitei ten en hogescholen ontvangen uit 's rijks kas eveneens een bijdrage van 95 percent, voorzover daarbij niet wordt uitgegaan boven hetgeen naar de maatstaf van de hier te lande heersende opvatting tot uit rusting en bestand van universiteit of eco nomische hogeschool behoort. Deze grenzen zijn moeilijk nader vast te leggen wegens de dynamiek van de weten schap. Bestuur In het wetsontwerp zijn bepalingen op genomen waardoor de bestuurskracht van rijksuniversiteiten en technische hoge scholen wordt versterkt. Zo wordt bijvoor- b eld een vierjarige zittingsperiode voor voorzitter en secretaris ingevoerd. Elke instelling stelt haar eigen bestuursregle ment op. Verder wordt bepaald, dat indien dit ter bevordering van de goede gang van het onderwijs noodzakelijk is, curatoren een regeling kunnen instellen, welke de moge lijkheid opent aan een student, die binnen tenminste tweemaal de daarvoor gestelde studieduur het eerste examen niet met goed gevolg heeft afgelegd, in de betrok ken studierichting het recht tot het bijwo nen van het onderwijs te ontzeggen. Het recht op het afleggen van examens wordt echter niet ingetrokken. Voor de bestaande bijzondere universi teiten en hogescholen vervalt de eis van bekrachtiging van een hoogleraarsbenoe ming door de Kroon en die van de parafe ring van de diploma's door de commissie van toezicht. Beschermde titels De wet kent tot nu toe generlei bescher ming van academische titels. Het nieuwe O' twerp omvat een regeling van de titula tuur bij het wetenschappelijk onderwijs. Deze is echter beperkt tot die titels, welke verbonden zijn aan het bezit van een aca demische graad. Naast de reeds gebruike lijke titels van doctor (dr.). meester in de rechten (mr.) en ingenieur (ir.), worden voorgesteld de titel magister(mg.) voor degenen, die een doctoraal examen hebben afgelegd, waaraan niet de titel van mr. of strafbaar gesteld. Ingrid Bergmann 37i. L ars Schmid „doen" Amsterdam tijdens hun driedaags bezoek aan ons land. Lars Schmid, die ge rechtigd is in Europa de Amerikaanse mu sical „My fair lady" ten 'tonele te brengen, bezocht maandag ook het Rotterdamse Luxor-theater. Hij noemde de accom modatie voldoende. Daar de besprekingen nagenoeg voltooid zijn, zal dan ook wel niets meer de voor genomen Nederland se première van „My fair lady" begin ok tober in Rotterdam in de weg staan. De opvoeringen zullen door Nederlandse ar tiesten in het Neder lands ivorden ge bracht. De vertaling is in handen van Seth Gaaikema, die o.a. bekendheid kreeg door enige liedjes, die hij voor Wim Kan schreef. De Neder landse produktie be rust bij de heer Schmid, de heer W. Hofman, directeur van de Rotterdamse Kunststichting en de heer mr. P. A. Meerburg, directeur van het Nieuwe De La Mar-theater. De financiering geschiedt voor de helft door de heer Schmid, terwijl Nederlandse particulieren de andere vijftig procent voor hun reke ning nemen. Met ballet, koor en orkest meegerekend zal het muzikale blijspel een bezetting van 70 tot 80 man krijgen. Verwacht wordt, dat het acht maanden in ons land zal draaien en behalve in Rotterdam ook in Den Haag en Amsterdam te zien zal zijn. Lars Schmid en Ingrid Bergmann woonden een deel bij van de Snip en Snap-revue. Advertentie In GARAGEBEDRIJF wordt gevraagd voor het voeren van dcb.adm., loonadm. en het houden van de kas. Br. met opgave van ref. en verlangd salaris onder no. 1903. In Utrecht is maandag een 28-jarige Utrechtse chauffeur, J. C. v. D., in zijn woning gearresteerd, verdacht van de moord door wurging op de 40-jarige Utrechtse prostituée A. J. M., waarover gisteren bericht werd. De man is, in af wachting van zijn verhoor door de rechter commissaris, ingesloten. Muzikale Speurtochten In Haarlems Historie door los. de Klerk Een bundel van los. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroeger in onze bladen zijn gepubliceerd. 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad en bij het Concertbureau Alphe- naar, Kruisweg 49, Haarlem. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft zich in zijn gisteren gehouden verga dering bezig gehouden met de discussie met het hoofdbestuur van de N.O.V. Het heeft besloten een onderhoud aan te vragen met het hoofdbestuur van het N.O.V. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, meegedeeld zich aan te kunnen sluiten met de conclusie van Ge deputeerde Staten van Utrecht, om ten aanzien van een eventuele grenswijziging tussen Utrecht en Gelderland de ontwik keling van het gebied Scherpenzeel en Renswoude af te wachten en over enkele jaren de situatie nader te bezien. Gede puteerden van Gelderland hebben ver klaard zich met de opvatting van hun col legae in Utrecht te kunnen verenigen om dat men niet voldoende grond aanwezig acht voor een overgang van de gemeente Scherpenzeel naar de provincie Utrecht. Zij vrezen ernstig verzet van de bevolking van Scherpenzeel tegen eèn toevoeging van deze gemeente aan Utrecht, gevolgd door een samenvoeging met Rénswoude. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I waar Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 ir. is verbonden, alsmede de titel bacca laureus een b. achter de naam, met toe voeging van een of meer letters, die de stu die aanduiden). Het voeren van deze titels zonder daartoe gerechtigd te zijn wordt De stichting Contactcentrum Bedrijfs leven-Onderwijs heeft een rapport gepu bliceerd over een door haar ingesteld on derzoek naar het vakantiewerk, dat in de zomer van het vorig jaar door leerlingen van het v.h.m.o. werd verricht. Gebleken is dat 13.274 (48 pet.) jongens en 3.945 (29 pet.) meisjes in die periode in loondienst werkzaam zijn geweest. De rectoren en directeuren hebben tegen deze omvang van het vakantiewerk in het algemeen geen bezwaren geuit. De indeling naar schooltype toont aan, dat bij de gymnasia relatief belangrijk minder leerlingen vakantiewerk hebben verricht. In doorsnee stond de ondervraag de jeugd wantrouwend tegenover de en quêteurs, veelal omdat zij veronderstel den met de belastingen te doen te hebben. De cijfers moeten dus als een minimum worden beschouwd, want velen verzwij gen, om diverse redenen, het vakantie werk liever. Het rapport deelt mee dat 13 pet. van de jongens en 16 pet. van de meisjes niet langer dan één week hebben gewerkt. Lan ger dan drie weken waren respectievelijk 40 en 27 pet. werkzaam. Bij de schoollei ders bestaat de indruk dat een periode van meer dan drie weken een nadelige invloed heeft, omdat dan de eigenlijke va kantie in het gedrang komt en de leerlin gen onvoldoende uitrusten. Sommige di recteuren beschouwen vier weken als een maximum, anderen leggen de grens bij twee weken. Een rector wijst op de ver antwoordelijkheid van de werkgevers in dit opzicht. Voor- en tegenstanders van het vakan tiewerk hebben de opstellers van het rap port een aantal voor- en nadelen opge somd, dat eigenaardig genoeg soms de zelfde uitgangspunten heeft. Men wijst op de nadelige invloed van bepaalde milieu's de bevordering van een materialistische geest, de onvoldoende „echte" vakantie en het vaak lage niveau van de werkzaam heden. De voorstanders daarentegen be roepen zich op de volgens hen positieve factoren: het leren kennen van andere so ciale milieu's, de financiële steun bij het realiseren van vakantieplannen, de nutti ge besteding van een deel van de vakantie en de kennismaking met het maatschap pelijk werk, die voor velen een stimulans kan zijn wat verder te kijken dan het eindexamen. De door de leerlingen verrichte arbeid ge schiedde voornamelijk bij industrie, am bacht, land- en tuinbouw, handel, verkeer, banken, verzekeringskantoren, kranten- bezorgen, ziekenhuizen en huishoudelijk werk. Negentig percent van de jongens en zeventig percent van de meisjes heeft ge werkt in de eerste vier categorieën, twin tig percent van de meisjes verrichtte ar beid in de laatste twee sectoren. WIE DE GESCHIEDENIS van het muziekleven in West-Friesland gaat bestuderen, vindt in de door hem aangeboorde archiefbronnen rijkelijk bijzonderheden over de zangvereniging „James Kwast", die ruim zeventig jaar geleden, op 15 maart 1889 werd opgericht. Het werd onder leiding van zijn dirigent Willem Saai wereldberoemd en tot in onze dagen heeft de naam van „de Wognummers" een haast legendarische klank behouden. Het koor was evenwel niet de enige zangvereniging in de kop van Noordholland, die de uitspraak „Frisia non cantat", althans ten aanzien van West- Friesland, logenstrafte. Op tal van koorwedstrijden en festivals hebben verscheidene Westfriese koren ook te Haarlem getuigd van hun uitstekend gehalte en opnieuw heeft een koor uit het noorden van de provincie in onze stad voor een muzikale verrassing gezorgd. Het ^vas „Hoorns Kamerkoor", dat onder directie van Willem Talsma maandagavond op het concert, in samenwerking met de organist Klaas Bolt in de Nieuwe Kerk gegeven, een programma tot uitvoering bracht, in hoofdzaak bestaande uit werken van 16de- en 17de-eeuwse componisten. Het kwam mij voor, dat het klankkarakter van het orgel, zo bij uitstek gunstig voor 16de- en 17de-eeuwse orgelmuziek en voor werken van Bach, beslissend was geweest voor de keuze der koorcomposities. Wan neer inijn veronderstelling juist 1s,;dan wil ik een woord van bijzondere waardering voor het stijlbegrip van de concertgevers hieraan toevoegen. Met orgelwerken van Scheidemann, Pachelbel. Buxtehude en Bach kwam er een voorbeeldige eenheid tot stand, mede door het liturgisch karak ter der koorwerken en orgelkoraalvaria- ties en voorspelen. „Hoorns Kamerkoor" wordt gevormd door uitstekende stemmen, die in een zeer gunstige verhouding in het ensemble ver enigd zijn. De zangeressen en zangers ken nen de dienstbaarheid aan de muziek, die zij vertolken en dit besef heeft een bij zonder fraaie eenheid van koorklank mo gelijk doen worden, ook voor de stem groepen afzonderlijk. Een weelde van dynamisch gevoelig geschakeerde klank hoorden de helaas zeer weinige belang stellenden voor dit concert bij de in een voudige gezongen Psalmen 55 en 121. een stemmig en in de vierstemmige zettingen van Goudimel en Sweelinck. De schoonheid van oude Engelse litur gische muziek werd vertegenwoordigd met een „Ave verum" van William Byrd. Van de katholieke componist Ludwig Seuft wiens liederen door de grote hervormer Maarten Luther zo gewaardeerd werden, zong het koor het expressieve „Mag ich Unglück nicht widerstahn" en van de pro testant Heinrich Schiitz het motet: „Also hat Gott die Welt geliebt". In corresponderende afwisseling met orgelspel van Klaas Bolt werd het koraal „Jesu, meine Freude" in de bewerking van J. S. Bach gezongen en een opvallend renaissancistisch, madrigaalachtige com positie van Giovanni Giacomo Gastoldi „In dir ist Freude". met fraaie buigzame klank. Klankverzorging is wel een der meest frappante uitvoeringseigenschappen van de dirigent. Het leek mij wel nodig, dat de aandacht voor verstaanbaarheid en de daarmede samenhangende articulatie gro ter wordt en eveneens die voor concreter melodische vormgeving. Het gevaar voor vervaging van deze elementen is zeker niet denkbeeldig. Het debuut van het Hoornse koor te Haarlem is echter voortreffelijk geweest en gaarne roep ik het gezelschap een tot weerziens toe. In Frankrijk is een omvangrijke schilde rijenzwendel ontdekt, die betrekking heeft op talrijke doeken welke valselijk aan zeer bekende moderne schilders zijn toe geschreven. Zevenendertig van deze doe ken zijn in beslag genomen. Zij zijn ten onrechte toegeschreven aan Vlaminck, Jongkind, Morizot, Rouault, Monnet, Te- niers, Corot, Sisley, Lancret, Gauguin, Mo- digliani, Connington, Picasso, Matisse, Re noir, Degas, Pissaro en Guardi. Vijf valse „Vlamincks" zijn ten verkoop aangeboden. De politie is er achter geko men, dat deze doeken van mevrouw De Boulat, die het kasteel De Mazères bij d'Azay-le-Rideau bewoont, afkomstig zijn. Bij een huiszoeking zijn negen andere val se Vlamincks in beslag genomen. Enkele van de valse stukken zijn door een zekere Claude Jager uit Tours vervaardigd, die bekend heeft vijf Vlamincks, drie Modig- liani's, drie Gauguins, twee Roualts, een Degas en een Renoir geschilderd en gesig neerd te hebben. Mevrouw de Boulat en Jager zijn in staat van beschuldiging gesteld (AFP). Klaas Bolt heeft het oude orgel van de kerk in al zijn helderheid van klank en in een schoon evenwichtig lijnenspel laten klinken bij de uitvoering van een Voorspel van Heinrich Scheidemann, aantrekkelijke variaties en een koraalbewerking van Pachelbel, een Preludium en een niet in teressante Fuga in F van Buxtehude, twee koraalvoorspelen van Bach en een duide- lijk-geformuleerde Fuga in Bes van J. F. Handel. Het waren gave en gezond-muzi- kale vertolkingen, die er toe bijdroegen het voorname peil van dit kerkconcert te handhaven. P. Zwoanswijk (Van onze correspondent in Brussel) Minister De Schrijver zei maandag op de Rondetafelconferentie te Brussel dat opnieuw bloedige twisten tussen stammen waarbij drie negers werden gedood en negentien zwaar werden gewond, te be treuren vallen. Hij vroeg de Kongolese de legaties van Brussel uit een oproep tot het bewaren van rust en vrede te laten uitgaan. De gevechten ontstonden tussen negers in Katanga te Jadotstad en uit de Kasai-provincie uitgewekenen. De Kongo lese gendarmerie heeft onder Belgisch bevel de orde hersteld. Kasavoeboe was op deze vergadering nog niet aanwezig, maar het gerucht liep dat het geschil tussen Kasavoeboe en zijn delegatie was opgelost. Een vertegenwoor diger van de Abako verklaarde dat de Rondetafelconferentie moet worden beslo ten met de formatie van een voorlopige regering, een verklaring die door de meeste Kongolese afgevaardigden op luid protest werd onthaald. De oppositie van de Kongolese delegaties tegen de Abako is, naar waarnemers menen, een nieuw feit dat het bestaan van het eenheids front der Kongolese delegaties in gevaar brengt. De Belgische regeringsafgevaar digden zijn over dit scherpe conflict niet gerust. Men wenst namelijk te voorko men dat de Abako-delegatie de R.T.C. ver laat en opnieuw zou weigeren aan de be staande verkiezingen deel te nemen. De R.T.C. heeft twee gemengde commissies ingesteld, die de problemen van de voor bereiding van de verkiezingen en van de structuur van de Kongolese staat zullen bestuderen. Men wil hierdoor beletten dat de conferentie in het slop van eindeloze discussies terechtkomt. Er werd een ak koord bereikt over de tekst van de oproep van de Kongolese delegaties tot Kongo, welke door de socialistische senator Rolin was opgesteld. (UPI) De Kongolese leider Patrice Loemoemba, die een week geleden uit de gevangenis werd ontslagen, begint met zijn Nationale Kongolese Beweging een steeds voornamere rol te spelen op de R.T.C. Aan zijn beweging werden maan dag zes zetels toegekend in plaats van twee zoals eerst de bedoeling was. De Kon golese Nationale Beweging is nu een ster ke derde macht geworden op de conferen tie. In het „kaï'tel" van zeven politieke partijen waaronder de machtige Abako- partij, komen lelijke scheuren. De Natio nale Partij voor de Vooruitgang keert zich steeds meer af van de anderen die een federaal Kongo voorstaan, en in de Aba- ko-partij is na het vertrek van Kasavoe boe tweespalt ontstaan. (Van onze correspondent in Bonn) Indien de Russen werkelijk ontspanning in de wereld wensen, dienen zij een eind te maken aan de politiek tegen het Duitse volk zoals die steeds weer in Rusland wordt gevoerd. Dit heeft de bondskanselier Ade nauer geschreven aan de minister-presi dent Kroesjtsjev in zijn brief, die op 14 januari jl. te Moskou aan de Russische regering is overhandigd. Inmiddels is de ze brief vrijdag door Kroesjtsjev beant woord. Beide brieven, zo zegt men te Bonn, zijn wat de toon aangaat niet on vriendelijk. Naar de inhoud kan men even wel geen wezenlijke verandering van de wederzijdse standpunten ontdekken. Speculaties hoort men thans vooral naar aanleiding van de analyse van de zinsne de uit Adenauer's brief, waarin hij zegt dat „het nooit te laat is om iets goed te ma ken". Beoogt, zo vraagt men zich af, de bondskanselier, die de komende maanden, vlak voor de topconferentie in mei aan staande, een wereldreis gaat maken te ko men tot een persoonlijk gesprek met Kroesjtsjev? Met in zijn rug de steun van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die juist dezer dagen zijn socia listische partijgenoten heeft opgewekt in zake Berlijn Adenauer te steunen. Met die steun achter zich acht Adenauer, zo zegt men hier, zich sterk genoeg op het binnenlandse front om een nieuw gesprek met de Russische leider aan te gaan. Voor lopig gaat het overigens nog slechts om een speculatie, maar gezien de bijzondere vitaliteit en vechtlust van de bondskanse lier is deze redenering niet onlogisch. In Adenauer's brief, die gistermiddag te Bonn is gepubliceerd, wordt voorts gezegd dat Bonn onmiddellijk zal toetreden tot het ontwapeningspact van Rusland en de wes telijke Grote Drie, wanneer hiermee in derdaad een algemene gecontroleerde ont wapening wordt beoogd. Van eenzijdige Westduitse ontwapening, zoals de Russen wensen, wil de bondskanselier niets weten. „Deprimerend" Verder wijst Adenauer Kroesjtsjev op nieuw op de tegenstrijdigheid van diens buitenlandse politiek inzake het zelfbe schikkingsrecht. Aan de ene kant, zo zegt men algemeen in de Westduitse hoofdstad en zo zegt met andere woorden ook Ade nauer, eisen de Russen voor de eerste de beste Afrikaanse negerstam dit recht op z< "fbeschikking. Aan de andere kant staat Kroesjtsjev op het blijvend voortbestaan van de twee Duitse staten, op het sluiten van een Russisch-Oostduits vredesverdrag waarmee hij het Duitse volk dit recht op zelfbeschikking ontzegt. In hetzelfde vlak ligt ook Kroesjtsjev's oplossing van het probleem Berlijn: hij wil van West-Berlijn een vrije stad maken en de bevolking niet het recht geven zich daarover uit te spre ken, maar wel zichzelf het recht geven de westelijke Grote Drie op een gegeven ogen- In Bonn staat deze Russisch-Westduitse briefwisseling doorlopend in het middel punt der politieke belangstelling. Hoffelijk en zakelijk schrijven beide staatslieden el kaar, maar naar de inhoud bestaat er een kloof tussen beiden, hetgeen men van West duitse zijde deprimerend en weinig goeds belovend voor de toekomst noemt. Het po sitieve element van de briefwisseling is dat daaruit blijkt dat men met de Russen rustig kan praten en dat men zonder scheldpartijen eikaars argumenten wil aanhoren. Duister Króesjtsjev schrijft, dat het voorstel om een vredesverdrag met Duitsland te slui ten een tastbaar bewijs is van de erken ning door de Sovjet-Unie van het recht van de Duitsers op zelfbeschikking. Hij zegt de indruk te hebben, dat de bezwaren van de Westduitse regering tegen het sluiten van een vredesverdrag ingegeven zijn dooi de vrees om de bases van een politiek van wraak te zien verdwijnen. Zij die het vre desverdrag van de hand wijzen en de kwes tie van een herziening der grenzen opwer pen, denken dat zich een gelegenheid zal voordoen om dez kwestie met geweld op te lossen, aldus Kroesjtsjev. De woorden die Adenauer onlangs in Ro me heeft gesproken en in het bijzonder de toespelingen op „de bijzondere taak van Duitsland in de strijd tegen het commu nisme", herinneren aan „de meest duiste- te kanten van het recente verleden van Duitsland", zo zegt Kroesjtsjev. Ten slotte verklaart de Russische premier, dat als de Sovjet-Unie in Bonn geen begrip ontmoet, zij geen andere keus zal hebben dan het tekenen van een apart vredesver drag met Oost-Duitsland met alle daaraan verbonden consequenties, inbegrepen die voor West-Berlijn. COALBROOK, ZUID-AFRIK A (UPI) De hoop op redding van de 440 mijn werkers die reeds elf dagen opgesloten zijn na instortingen in de Clydesdale- mijn, behoeft nog niet geheel te worden opgegeven, zo heeft een functionaris van de mijn verklaard. De kans op redding leek vrijwel verkeken toen de drie duim in doorsnede zijnde gaten, die naar het ni veau der ingeslotenen zijn geboord, zich met water vulden. Inmiddels is dit water weggezakt en thans wordt aangenomen dat het was bin nengesijpeld uit de doorboorde rotslagen en niet afkomstig was van het niveau waar de ingesloten mijnwerkers zich moeten bevinden. Zo spoedig mogelijk zal blik te verbieden langer troepen in Ber- nog een derde gat worden geboord/ werd lijn te houden. door de functionaris verklaard.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4