In de vishal en op zee Te weinig nieuwe schepen voor Westduitse visserij vloot Pleidooi voor verbet ering van buitenhaven Scheveningen, nu N ood wachtplicht in Castricum Bijeenkomsten voor Velsense huisvrouwen Ongezonde toestand in IJmuidense vishallen? 7 Positie sleepboten van Bureau Wijsmuller Brand in Kopenhagen DKV heeft nu vijf twaalftallen Dagboek van mevrouw Colijn Onderzoek door Velser recherche DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 Het Visserijschap, bedrijfschap voor de visserij, heeft de volgende brief aan de minister-president doen uitgaan: Als publiekrechtelijk bedrijfslichaam, waaraan de behartiging van de belangen van de gehele Nederlandse visserij, en daarmede van die vanuit Scheveningen, is toevertrouwd, wenden wij ons tot Uwe Excellentie en middels Uwe Excellentie tot de gehele Ministerraad, met het dringende verzoek, in de Rijksbegroting voor het Dienstjaar 1960 voor Verkeer en Waterstaat alsnog een bedrag op te voeren, waardoor in 1960 begonnen kan worden met de uitvoering van de plannen tot verbetering van de buitenhaven te Scheveningen. In ons eerste jaarverslag over de pe riode 1957-1958 merkten wij op, dat na de bestedingsbeperking de verwachting ge wettigd leek, „dat de landelijke overheid op korte termijn zal gaan voorzien in een dringende verbetering van de Schevening- se buitenhaven, daar de momentele situatie daarvan een direct gevaar vormt voor het leven van de opvarenden van de Scheve- ningse schepen en voor deze schepen zelf. Op het haar toebehorende gebied heeft de gemeente s'Gravenhage reeds het hare ge daan aan de verbetering van de Scheve- ningse haven, zodat mag worden verwacht dat de overheid spoedig zal volgen voor wat betreft haar taak, liggende in de vol tooiing van een goede, veilige haven voor de Scheveningse vloot". Het bovenstaande schreven wij in het begin van 1959, in de stellige wetenschap, dat niemand, die heeft kunnen kennis nemen van de historie van de Scheve ningse haven sedert haar ontstaan van 1904, twijfelt aan de noodzaak, op de kort ste termijn, welke technisch mogelijk is, de Scheveningse buitenhaven zodanig te verbeteren, dat deze gaat voldoen aan rede lijke eisen, welke aan een moderne vissers haven kunnen worden gesteld. Het is dan ook met diepe teleurstelling, dat wij hebben kennisgenomen van het antwoord van Zijne Excellentie de minister van Verkeer en Waterstaat op vraag 195 in het Voorlopig Verslag en Memorie van Antwoord met betrekking tot de Rijksbe groting voor het Dienstjaar 1960 voor Ver keer en Waterstaat. Daarin immers lezen wij, dat het „ook dit jaar niet mogelijk ge bleken (is), gelden voor de verbetering van de buitenhaven te Scheveningen aan te vragen. In het prioriteitenschema van de Rijkswaterstaat was voor de verbetering van de buitenhaven te Scheveningen geen plaats. Het brengen van een aanloopbedrag op deze begroting zou voorts impliceren, dat in volgende jaren aanzienlijk grotere bedragen nodig zouden zijn, waartoe, ge zien het bovenstaande, de middelen ten enenmale zullen ontbreken. Naar globale raming zal in totaal een bedrag van rond 25 miljoen met deze verbetering gemoeid zijn". Het past ons, als Visserijschap, uiteraard niet, afbreuk te doen aan de waarde of inhoud van het door de Rijkswaterstaat opgestelde prioriteitenschema, voorzover dat niet in verband staat met de visserij. Zoals wij echter reeds opmerkten, zijn wij diep teleurgesteld en wel omdat blijkens het hierbovenaangehaalde de verbetering van de Scheveningse buitenhaven voor 1960 en de daaropvolgende jaren zelfs niet in overweging wordt genomen. Wij verkeerden en verkeren nog in de mening, dat een prioriteitenschema samen hangt met de urgentie van de daarin op genomen projecten. Dit zo zijnde, vermogen wij niet in te zien, dat een project als het onderhavige niet in het prioriteitenschema is opgenomen. De urgentie daarvan im mers is reeds ontstaan, toen onmiddellijk na het gereedkomen der Scheveningse haven 56 jaar geleden, bleek dat de tijd van de zogenaamde bommen, waarop de haven was afgestemd, voorbij was. Sedert dien is de Scheveningse visserij a.h w. tegen de verdrukking, gelegen in de ge brekkige haven, ingegroeid; zij heeft dit wel moeten doen wilde zij gezien de steeds verdergaande technische ontwikke ling in de vissersschepen als visserij bedrijf blijven bestaan. Wij achten het overbodig, hier een op somming te geven van de scheepsrampen NIEUW LEVEN SPEELT DINSDAG „IN 'T GOUDEN HAANTJE" De geheelonthoudersvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft de tweede uit voering in dit seizoen op dinsdag 9 febru ari in het Kennemer Theater. Onder regie van de heer J. W. v. d. Meij wordt opge voerd de klucht in drie bedrijven van Otto Harting „In 't Gouden haantje". BLOEMBOLLENKWEKERS KREGEN VOORLICHTING Heel groot was de belangstelling die de bloembollenkwekers aan de dag legden voor de voorlichtingsmiddag die de afde lingen van bloembollencultuur in Kenne- merland in zaal Rozendaal te Castricum organiseerden. Ir. P. K. Schenk van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse hield een inleiding over de warm-waterbehan- deling van Gladiolenkralen. De gladiolen- teelt gaat steeds groter vormen aannemen en het plantgoed, de kralen, dient een zeer zorgvuldige behandeling te hebben om uit eindelijk goede bloembollen te krijgen. In aansluiting op ir. Schenk's inleiding was er een forum dat bestond uit de heren ir. G. W. van der Helm, Rijkstuin- bouwconsulent, de voorzitter, ir. Schenk, de kwekers C. Valkering en P. Amse en H. J. Langeveid en J. Neuvel beide assis tenten bij de Rijks Voorlichtingsdienst voor Bloembollenonderzoek. 1 welke in de 56 jaar van het bestaan der Scheveningse buitenhaven, uitsluitend ten gevolge van de gebreken daarvan, hebben plaatsgevonden en van de verliezen aan mensenlevens en kapitaal, door deze ram pen veroorzaakt. Wij menen namelijk te mogen aannemen, dat deze gegevens Uwe Excellentie bekend zijn, daar van verschei dene zijden daarop reeds gedurende vele jaren is gewezen. Ook de gegevens omtrent het belang van de Scheveningse haven, met de grootste aanvoer in Nederland van een belangrijk produkt als gezouten ha ring, met de op één na grootste aanvoer van verse zeevis, met een grote vissers vloot, zowel voor wat betreft het aantal schepen als voor wat betreft de totale ton nage, en met 'alles wat aan gebouwen en installaties aan de wal daarmede verband houdt, menen wij als bekend te mogen veronderstellen. De ontwikkeling in de visserij techniek maakt het bouwen en exploiteren van steeds grotere schepen noodzakelijk en naarmate deze ontwikkeling voortschrijdt zullen steeds meer schepen, hoewel de Scheveningse haven hun thuishaven is, deze haven moeten mjjdcn. Doen zij dit, dan zijn de gevolgen: verlies van de in vesteringen in gebouwen en andere in stallaties en sterke afneming van de be reidheid onder de Scheveningse vissers bevolking, de elders gestationeerde schepen te bemannen. Mijden de schepen de haven niet, dan zullen de scheepsrampen aan de Scheveningse kust meer frequent en groter van omvang worden. Het is verheugend, dat de overheid haar belangstelling voor de visserij toont op velerlei manieren. Enkele recente blijken daarvan zijn de instelling van de Commissie Arbeidsvraagstukken Visserij, de instelling van de zogenaamde Commissie Diepen horst en de belangrijke steun aan het Pro- duktiviteitscentrum voor het Visbedrijf. In het algemeen heeft deze belangstel ling betrekking op de voorziening van de vloot met arbeidskrachten, op een verdere verbetering van de vloot en op een op voering van de produktiviteit op de vloot. terwijl daarnaast de kredietverlening uit hoofde van de zogenaamde Visserijnota een sanering van de visserij vloot ten doel heeft, welke inmiddels reeds heeft geleid tot de bouw van onder meer een aantal moderne, grote vissersschepen door Scheveningse reders. Een aanschaffing van deze schepen heeft echter weinig zin als niet tevens daarvoor de mogelijkheid wordt geschapen, de daarmede gevangen vis op de behoorlijke wijze aan de wal te brengen. De belangstelling van de overheid, ook op dit laatste punt, blijkt uit de aandacht, welke zij daadwerkelijk besteedt aan het IJmuidense vissershavencomplex; zulks is echter uit een oogpunt van een goede aan- voermogelijkheid voor het gehele Neder landse visserijbedrijf niet voldoende, om dat daarmede slechts een deel van de visserij-ondernemingen gediend is. Wij doen hiermede een dringend beroep op Uwe Excellentie alsnog te bevorderen dat wordt besloten, de Rijksbegroting voor Verkeer en Waterstaat voor het Dienstjaar 1960 zodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt de verbetering van de Scheveningse buitenhaven nog in het jaar 1960 ter hand te nemen. Wij doen dit niet alleen in het belang van de visserij te Scheveningen doch in het belang van de gehele Neder landse visserjj welke, zoals u uit het boven staande reeds is gebleken, de absolute overtuiging heeft dat een langer uitstel van de verbetering van de Scheveningse buitenhaven rampzalige gevolgen zal heb ben voor de levens van de bemanningen der schepen, welke te Scheveningen binnenlopen en voor de door de Scheve ningse reders en andere ondernemers in schepen en verdere uitrusting geïnves teerde bedragen. Wellicht ten overvloede mogen wij uw aandacht nog vestigen op het feit, dat de plannen voor de verbetering van de Scheveningse buitenhaven geheel gereed zijn en dat bij onderzoekingen in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft is komen vast te staan, dat zij technisch alleszins verantwoord zijn. Wij vertrouwen dat Uwe Excellentie na lezing van deze onze brief begrip zult heb ben voor de gevoelens, welke ons tot deze brief hebben geleid en vleien ons met de hoop, dat u deze gevoelens zult gaan delen opdat ons beroep op Uwe Excellentie niet tevergeefs zal zijn geweest. Lezing over Israel Prof. dr. L. W. Kuilman zal aan de hand van diapositieven op vrijdag 5 febru ari, aanvangende 20 uur, in het Cultureel Centrum te IJmuiden, een lezing houden over Israël. De inleiding wordt gehouden met medewerking van het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam. Uit de haven van IJmuiden is maan dagmiddag een korte maar bijzondere sleevreis begonnen: een tanker zonder voor- en achterschip. Het is het mid dengedeelte van de bijna 11.000 ton metende tanker „Esso Amsterdam", die naar een sloperij te Hendrik Ido Ambacht gaat. Van de „Esso Amster dam", die in 1944 als tanker werd ge bouwd, zijn bij de N.D.S.M. te Amster dam het voor- en het achterschip met de machine-installatie achtergebleven. Tussen deze twee delen wordt in op dracht van de nieuwe eigenaren van de „Esso Amsterdam", de Sealanes Shinping Company S.A. te Panama, een nieuw middenschip gebouwd. I-Iet schip zal dan binnenkort onder de naam Frixosals bulk-carrier in de vaart komen. De gemeente Castricum is dit jaar aan gewezen als gemeente waarin op beperkte schaal de noochvachtplicht is ingevoerd. Ongeveer 140 personen werden voor de noodwachtplicht geregistreerd en geën quêteerd. Inlijving van de plichtnood- wachters heeft nog niet plaatsgevonden. Wat de bescherming bevolking in Cas tricum verder betreft heeft burgemeester C. Smeets in zijn nieuwjaarsrede voorts medegedeeld dat een aanvang is gemaakt met een nieuwe cursus voor eerste oplei ding van de noodwachters. Deze cursus, waarvoor 30 personen waren uitgenodigd, kwam maar zeer moeilijk van start en geeft ook thans nog geen reden tot juichen: Op de eerste uitnodiging reageerden slechts 3 personen en daarna hebben zich nog enkelen aangemeld. Daar enkele van de in aanmerking komenden in ploegen dienst werken zijn zij evenwel niet altijd in staat aanwezig te kunnen zijn. Hierdoor wordt de vlotte wijze van lesgeven niet be vorderd. De plaatselijke vereniging voor e.h.b.o. heeft enkele leden van de B.B. in de gele genheid gesteld deel te nemen aan de op leiding voor het eenheidsdiploma. Het is echter jammer dat hel nog steeds niet is gelukt een medisch geneeskundig team te vormen. Voor het komende jaar staat het verder uitdragen van de voorschriften over de individuele zelfbescherming op het programma. De sleepboot „Noordholland" is op 16 januari vertrokken van Moji, Japan. De „Cycloop" bevond zich op 31 januari ter hoogte van Lands End, onderweg met twee lichters van Ardrossan naar Burutu in West-Afrika. De „Titan" is met twee lich ters onderweg van Plymouth naar Tene- riffe en bevond zich op 31 januari ter hoogte van Vigo. De „Friesland" vertrok op 1 februari uit IJmuiden met de mid denmoot van de „Frixos" naar Rotterdam, samen met de „Iiector". De „Simson". „Stentor" en „Nestor" slepen het boor eiland „Triton" van Newcastle naar Car diff. Op 31 januari waren zij ter hoogte van Portland Bill. De „Zeeland" ligt nog steeds in IJmuiden. In twee oude pakhuizen in de Deense hoofdstad Kopenhagen heeft een hevige brand gewoed. De pakhuizen stonden in een wijk, waarvan de meeste huizen in de zeventiende eeuw zijn ge bouwd. Door heldhaftig optreden van de brandweer bleef het vuur beperkt tot de pakhuizen. De schade bedraagt 25 miljoen Deense kronen. De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting afdeling Velsen hoopt vele Velsense huisvrouwen te zien op de bijeenkomsten die donderdag 4 februari worden gehouden, 's middags om kwart over twee te I.Tmuiden-Oost in het Her vormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, en 's avonds om 8 uur te Velsen-Noord in het Wijkcentrum. 's Middags wordt begonnen met de ver toning van een 20 minuten durende ge luidsfilm, die zal laten zien hoe nylonga rens gemaakt worden in een moderne Ne derlandse fabriek, grondstoffen verwei-- kend die eveneens van eigen bodem ko komen, namelijk uit het stikstofbindings- bedrijf van de Limburgse staatsmijnen. Ongetwijfeld is het actueel dit kijkje ach ter de schermen van een modern produkt dat velen gebruiken. Vervolgens kunnen de bezoeksters ge nieten van Danny Kaye, die een wereld tournee maakte voor het kindernoodfonds van de Verenigde Naties. „Kinderogen glunderen weer" zal stellig het hart aan- spi'eken door zijn menselijke toon en idealistische strekking. Behalve door beide hierboven kort aangeduide films, waarvan de laatste in kleuren, zal het gedeelte vóór de pauze worden ingenomen door een uiteenzetting van mevrouw W. Snoek-Gabel, voorzitster van de Velser Commissie voor Huishoude lijke Voorlichting, over de cursussen die men in het nieuwe jaar kan gaan volgen. Tot slot wordt gedraaid met een inlei ding van een insider „Circus Elleboog", het populaire kindercircus uit Amster dam dat dezer dagen juist tien jaar be staat. Het „circus" werd destijds op poten gezet door de jeugdleidster, mevrouw Iet LastTer Haai', die de „ongrijpbare jeugd" in het clubhuis van Pro Juventute in de Amsterdamse Galerij, tot zinvolle activi teit bracht en zo al tientallen jonge men senkinderen veel geluk deed veroveren door het werken in dit samenspel van „artiesten". De christelijke korfbalvereniging „Door Korfbal Vriendschap" in IJmuiden-Oost kan tevreden zijn over 1959. Het aantal twaalftallen werd van vier tot vijf uitge breid. Het spelpeil bewoog zich in op gaande lijn; het eerste team promoveer de naar de tweede klasse. Het tweede twaalftal heeft goede kans in de lopende competitie eveneens naar de tweede klas se over te gaan. Voorzitter H. de Boer leg de er in de jaarvergadering echter de na druk op, dat DKV een eigen stijl zoekt, die niet alleen ligt in hoge sportieve presta ties, maar een verantwoorde ontspanning biedt. Secretaresse M. Zorgdrager kon in haar jaarverslag getuigen van veel activiteit en arbeid. Eén van de hoogtepunten in het afgelopen jaar was de sportdag, waarop Henk Pul de wisselbeker verwierf. Mevrouw A. Koster-Snieder, de penning- meesteresse, sloot haar boekjaar af met een batig saldo van 147,12. De begro ting was sluitend. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. DKV zal deel nemen aan het paastoer- nooi in Amsterdam en de bondsdag vaH de Christelijke Korfbalbond in Rotterdam op tweede pinksterdag. De vereniging besloot haar medewerking te verlenen aan het antitotoplan Kret waar een positieve daad tegenover het poohve- zen wordt gesteld door de Christelijke Sportunie. Het is de bedoeling elk jaar een miljoen gulden bijeen te brengen. Za terdag 6 februari is er on Schoonenberg een seriemiddag tussen Rooswijk, Rapid en DKV. Bij de uitgeverij Kok te Kampen ver schijnt volgende maand het dagboek van wijlen mevrouw H. Colijn-Groenenberg. de echtgenote van dr. H. Colijn, zo meldt „Trouw". Mevrouw Colijn is het schrijven van dit dagboek begonnen op de dag, dat haar man (in het begin van de oorlog) door de Duitse bezetters werd weggevoerd. Het loopt tot 1945, als zij verneemt van de dood van twee van haar kinderen. Het boek geeft een persoonlijke kijk op de laatste jaren van dr. Colijn (o.a. zijn reactie op de capitulatie van Indië). Het dagboek is van een inleiding en aan tekeningen voorzien door drs. G. Puchin- ger. Waar het voor een goed begrip van het volgen van dit dagboek nodig was, heeft de heer Puchinger in de voetnoten ook geciteerd uit de briefwisseling van Colijn uit deze jaren. MARKTBERICHT. 1 februari: waspeen 1934, prei 38106, boerenkool 22—39, witlof 2238, knollen 2365, spruiten 2477, rode kool 1528, groene kool 1633. De ontwikkeling van de Duitse verre zeevisserij is in 1959 niet geheel be vredigend geweest. De opbrengsten hadden hun invloed op de modernisering van de vloot, die achterbleef op het schema. In de jaren 1958 en 1959 werden telkens slechts zes trawlers in dienst gesteld, terwijl het er twaalf zouden moeten zijn. In het jaar 1959 werd daardoor net. afdanken van negen verouderde stoom trawlers niet volledig gedekt. Volgens de Allgemeine Fischwirtschaft- zeitung zijn er toch wel tekenen, die op een verbetering wijzen. Voor afleveringen in dit en het volgende jaar zijn 22 visserij vaartuigen besteld. Ruim de helft hiervan zal bestaan uit fabrieksschepen of diep vriesschepen. De opdrachten komen hoofdzakelijk van de groten, die kapitaalkrachtig genoeg zijn om de wedloop nog vol te kunnen houden: de „Nordsee" Deutsche Hochseefischerei A.G. contracteerde negen eenheden, de Oetker-groep zes en de Kieler Hochsee fischerei GnbH vier. Eén opdracht komt van de Norddeutsche Hochseefischerei. De twee andere opdrachtgevers zijn nog on bekend. De Duitse verre visserij vloot bestond in het begin van het jaar uit 206 eenheden met 116.244 BRT tegen 209 schepen met 115.652 BRT in het begin van 1959. In door snee is de ouderdom van de schepen negeneneenhalf jaar, een gunstige leeftijd. Goede vangsten Duitse trawlers, die onder Newfoundland hebben gevist, zijn thuisgevaren met grote hoeveelheden roodbaars. De vangstvoor- waarden waren in het noordwesten van de Atlantische Oceaan gedeeltelijk zo goed, dat een hele rij trawlers met een vol schip vis terugkeerde. Onder IJsland was het de laatste tijd niet zo goed. Op ongeveer 90 kilometer voor de Noorse kust zijn vorige week Duit se, Deense en Zweedse trawlers grote scholen haring tegengekomen. Er zijn goede vangsten gemaakt. Far Oer De Deense minister van Buitenlandse Zaken Krag heeft namens de Deense re gering meegedeeld, dat landen, die in de eerste plaats op de visserij zijn aange wezen, aanspraak kunnen maken op de twaalfmijlengrens. Blijkbaar worden de aanspraken van de Far Oer door Dene marken gesteund. (AFZ). Afslag Bremerhaven Aan de zeevisafslag te Bremerhaven was de aanvoer in 1959 272.115 ton voor 128.89 miljoen mark tegen 252.549 ton voor 123.45 miljoen mark in het jaar daarvoor. Dit betekent een aanvoerstijging van 7,7 percent en een opbrengststijging van 4,4 percent. Jubileum Het Duitse visserijverband viert op 30 januari om half vier in Berlijn zijn negen- tigjaria bestaam Od de EJichkaojp-terras- sen van de Déiitsch'l&ndhalle spreken de ipresident van het verband. min-Direktor Claussen, burgemeester Brandt en de Duitse minister van voeding Schwarz. De feestrede wordt uitgesproken door prof. dr. Liebmann uit München. Leipziger Messe Op de voorjaarsbeurs in Leipzig zullen weer visseri.iprodukten worden getoond, ondermeer uit Nederland. Er zullen meer dan vroeger visserij- produkten van de communistische staten, zoals Rusland, China, Polen en Roemenië, te zien zijn. Ook zullen er veel voortbreng selen van de Oostduitse visserij worden tentoongesteld. Er wordt veel verwacht van het ver sterkte optreden van de jonge staten uit Afrika en Azië, die ook op vorige beurzen reeds grote opdrachten gaven voor ge droogde, gezouten en diepgevroren vis van Westeuropese exposanten. (AFZ) Grootste trawler De motortrawler „Augsburg" is op 5 januari door de „Nordsee" Deutsche Hoch- see-fischerei A.G. in dienst gesteld. Dit door de Seebeck-werf in Bremer haven gebouwde schip is met 976 brt het grootste Duitse vissersvaartuig. Vijf een heden van dit type zullen nog volgen. Pootvis In 1958 heeft de Organisatie ter verbete ring van de Binnenvisserij de volgende hoeveelheden pootvis, afkomstig van eigen produktie dan wel door aankoop ver kregen, voor uitzetting in de diverse vis wateren afgeleverd: snoekbroed 2.570.000 stuks, pootsnoek (voorgestrekt) 793.400 stuks, pootsnoek (éénzomerig) 282 kilo of 2200 stuks, edelkarpers (éénzomerig) 45.365 stuks, edelkarper (tweezomen?! 34.459 kilo of 107.000 stuks, glasaal 5.618 kilo of 17.000.000 stuks en pootaal 26.460 kilo of 1.300.000 stuks. Bij de tweezomerige kar per en bij de voorgestrekte pootsnoek is Geruchten over bedenkelijke praktijken die zouden zijn (en worden) toegepast in de IJmuidense vishallen, hebben reeds lan ge tijd de aandacht van de Velsense re cherche. Thans heeft de recherche veel belangstelling voor een fel artikel, onder tekend door de heer Van de Vlasakker, hoofdredacteur van het Vakblad voor het Nederlandse visserijbedrijf, waarin heftig van leer wordt getrokken tegen wat ge noemd wordt „een zeer ongezonde toestand in het gehele IJmuider (visserij)-walbe- drijf". Om een snellere behandeling van het snel aan bederf onderhevige produkt gedaan te krijgen, zou volgens de schrij ver een cadeaustelsel zijn ontstaan, waar door sommige personen zouden worden bevoordeeld, terwijl de betrokken bedrij ven benadeeld worden. Met dit alles zouden „bedragen gemoeid zijn, die in honderd duizenden guldens lopen". Bij een onderzoek door de belastingdienst is onlangs aan het licht gekomen dat de bijverdiensten van een persoon die werk zaam is in de vishallen enige malen zijn salaris overtroffen. Dit schijnt wel de aanleiding te zijn van het bewuste artikel in „De Visserijwereld". van een belangrijke verhoging van de uitzettingen sprake. Vooral voor deze beide pootsoorten streeft de O.V.B. naar een opvoering van de produktie. Deze produktieverhoging kon worden bereikt door intensivering van de reeds beschik bare bedrijven. Aanvoer van Maandag Maandag werden aan de IJmuidense vis- afslag in het totaal 9860 kisten verse vis aangevoerd. Hiervan waren 1587 tong en tarbot, 6 heilbot, 5 tongschar en schar- tong, 3140 schol, 66 schar, 220 bot, 1970 ha ring, 830 makreel, 695 schelvis, 820 wijting, 290 kabeljauw en gul, 18 leng, 5 haai, 2 ham, 10 poon, 246 koolvis, 40 diversen. Prijzen van maandag In guldens per 1 kilogram: Heilbot 3, 102,50, grote tong 43,20; grootmiddel tong 3, 102,60, kleinmiddel tong 2,602,20, kleine tong 1 2,702,10, kleine tong 2 2,30 1,90, tarbot 1 3,502,70, zalm 6. Per 50 kilogram 2 146, tarbot 3 130, tarbot 4 100 54, schartong 4844, grote schol 2519, grootmiddel schol 3019, kleinmiddel schol 40—18, kleine schol 1 39—24, kleine schol 2 3517, schar 4231, bot 168, verse haring 2512,40, makreel 3012,80, grote schelvis 5844, grootmiddel schelvis 56 46, kleinmiddel schelvis 5851, kleine schelvis 1 6051, kleine schelvis 2 5126, wijting 3816, grote gul 4550, middel gul 4236, kleine gul 3832, kleine haai 24, ham 136, poontjes 36, kleine koolvis zwart 3530, kleine koolvis wit 4034. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 220104, grote koolvis zwart 8678, grote koolvis wit 94 82, grote leng 8875. Besommingen van maandag Een trawler f 24300, RO 53 „Dirkje" f 17800, IJM 42 Ely f 20100, KW 127 f 6250, KW 156 f 8990, KW 70 f 11970, KW 45 f 9410, KW 135 f 640, KW 42 f 16600, KW 101 f 18470, KW 175 f 3300, KW 57 f 4130, KW 103 f 12800, KW 160 f 3910, KW 141 f 11600. KW 114 f 3300, KW 104 f 3580. KW 19 f 3860, KW 125 f 1110, KW 59 f 2740, KW 69 4045. KW 148 f 6620, KW 117 f 5280, IJM 204 f 3780, RO 2 f 3090, KW 96 f 3530, KW 142 f 3100, KW 36 f 3500, KW 98 f 2390, KW 134 f 4730, KW 118 f 4010, KW 210 f 2920, KW 27 f 2780, KW 12 f 3740, KW 63 f 3710. KW 31 f 4850, KW 115 f 3500, KW 107 f 1070, KW 64 f 4595, KW 79 f 1240, KW 133 f 3960, IJM 66 f 1260, IJM 67 f 8420. IJM 81 f 5200, IJM 45 f 3920, IJM 31 f 3430, IJM 62 f 3260, IJM 61 f 3460, IJM 40 f 3490, IJM 4 f 1800, IJM 63 f 3420, IJM 208 f 2380, IJM 65 f 4990, IJM 60 f 4300, IJM 42 f 4230, IJM 43 f 3430, WR 7 f 4470, WR 51 f 3700, WR 58 f 5550, WR 50 f 3800, IJM 56 f 3450, WR 49 f 4280. Aanvoer van dinsdag Vijf trawlers en zeven loggers voerden dinsdagmorgen 4450 kisten vis, 1375 stuks kabeljauw en 15.000 kilogram tong aan. De kisten waren als volgt onderverdeeld: 160 schelvis, 40 radio, 529 wijting, 145 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 1820 haring, 410 makreel, 780 schol, 80 tarbot, 68 varia. De KW. 153 (19 januari) loste 115 wij ting, 30 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 500 haring, 30 makreel, 15 varia, en 160 stijve kabeljauwen. De KW. 87 (ja nuari) kwam binnen met 80 wijting, 15 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 45 koolvis, 380 haring, 279 makreel, 10 varia en 10 stuks kabeljauw. De SCH. 261 (19 januari) had aan boord 80 wijting, 2J schelvis, 45 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 700 haring, 40 makreel en 900 stijve kabeljauwen. De IJM. 57 „Medan" (19 januari) zorgde voor de aanvoer van 40 radio, 240 wijting, 90 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 240 haring, 70 makreel, 20 varia en 290 stuks kabeljauw. Prijzen van dinsdag In guldens. Export: grote schol 22-25, grootmiddel schol 23-27, zetschol 31-36, schol 1 29-35, grote tong 3,40-3,50, groot middel tong 2,80-2,90, kleinmiddel tong 2,20-2,50, tong 1 2,40-2,70, slips 2,10-2,30, grote rijen kabeljauw 88-102, klein regels kabeljauw 32-39, kisten grote kabeljauw 122-130, kisten kleine kabeljauw 80-104, grote zwarte koolvis 80-86, grote schelvis 50-55, grootmiddel schelvis 54-55. Binnenland: schol 2 31-34, schol 3 20-29, grote gul 40-44, middel gul 37-45, torren 32-35, kleine zwarte koolvis 82-88, witte koolvis 82-88, lengen 78-90, koolvis 1 en koolvis 2 34-36, kleinmiddel schelvis 52-56, pennen 45-60, braad 32-42, wijting 31-40, haring 16-24, makreel 14-22. Besommingen van dinsdag Een trawler 24500, KW. 76 10600, KW. 22 7810, KW. 140 f 4550, KW. 40 14500, KW. 41 8750, KW. 5 f 2690, KW. 153, 18200, KW. 87 16800, IJM. 209 13500. Op zee Het was maandag slecht weer om de noord: windkracht negen. De trawlers lig gen dan ook al meer dan dertig uur te steken. Er zit echter verbetering in het weer. De loggers en kotters bij de p-boei 4 en 3 hadden te kampen met windkracht zes. Zij vingen van 150-250 kilogram tong en 10 tot 20 maanden schol en wijting per etmaal. De „Dirkje", „Antje", „Postboy"', „Ely Cheneviere", „Golfstroom", „Deining" en „Toronto" zijn weer naar zee vertrokkee. Voor woensdag Voor de woensdagmarkt is reeds binnen de IJM. 20 „Johannes Polderman" met 60 schelvis, 275 haring, 20 makreel, 25 wijting, 60 gul en kabeljauw, 25 radio, 20 diversen en 150 stuks kabeljauw. De VL. 84 zal de aanvoer verzorgen van 85 schelvis, 520 ha ring, 1660 makreel, 50 wijting, 40 gul en kabeljauw en 10 diversen. Ook heeft de VL. 84 75 stuks kabeljauw aan boord. Thuisstomend zijn de IJM. 9 „Haarlem" met 1400 kisten, de IJM. 84 „Allanwater", de VL. 153, de KW. 81, alle met onbeken de vangst en de KW. 24 met 50 schol en 30 tong. Oudste schepen De oudste schepen zijn nu van 19 januari de VL. 7 en de VL. 153, van 21 januari de „Claesje", de KW. 80 en de KW. 135, van 22 januari van 23 januari de SCH. 27 en de SCH. 153. Scheveningen In Scheveningen is vanmorgen geen vis aangevoerd. ,i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7