Panda en de meestei^diplomaat TOEBEREIDSELEN IN LONDEN VOOR DE BLIJDE GEBEURTENIS Avonturen van een hond Ydo en de Draak NAAESV5ACH9MES tUif &f bFflFÖFii fijb DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 8 Salvogevers reeds in staat van alarm gebracht Muziek uit barokperiode De radio geeft woensdag T elevisieprogramma (gtëK TDE°LEONR Viooltjes zijn een lekkernij De zagende pijnen ROMAN VAN JANE ENGLAND 52. Nadat de boormeester en zijn helpers waren vertrokken gingen Archibald Smurk en Panda eens op onderzoek uit. Al vanuit de verte zagen zij, dat er bij de pas opgerichte boortoren een grote bedrij vigheid heerste. De geheime agenten van Nummer Een sjouwden vaatjes buskruit, dynamiet en andere ontplofbare zaken aan, die zij tegen de toren opstapelden. Daarna staken zij de lontjes aan en renden weg met hun vingers in de oren. Panda vond dat allemaal nogal verdacht. „Ik ge loof vast. dat zij iets lelijks van plan zijn," merkte hij op. „Foei," sprak Smurk, „zo iets „Jaja, dat weet ik nu wel!" viel Panda hem ongeduldig in de rede, zo iets mag ik niet zeggen over agenten van een bevriende mogendheid. Maar als ze eerst de boormeester binden en dan kruit onder de boortoren leggen, vind ik dat verdacht. Ik mag toch zeker wel zeggen, wat ik denk?" „O neen!" riep Smurk ge schokt, „een goede diplomaat zegt NOOIT wat hij denkt! Maar genoeg gepraat nu. Laat ons naar de toren gaan en eens kij ken, wat daar aan de hand is." „N-naar de t-tor en?" stamelde Panda, „die elk ogenblik in de lucht kan vl-vliegen? De geboorte van het derde Britse ko ningskind begint thans te naderen, hoe wel deze gebeurtenis waarschijnlijk niet voor half februari is te verwachten. Ko ningin Elizabeth verliet op 18 januari haar vakantieverblijf in Sandringham om haar intrek in Buckingham palace te ne- nemen. Binnen enkele dagen zullen Prins Philip, de koningin-moeder en prin ses Margaret, die zich ook in Sandring ham bevinden, naar Londen terugkeren. De leden van de koninklijke familie, die het naast om de koningin staan, zorgen er voor dat zij de eerstvolgende veertien da gen geen officiële functies behoeven te ver vullen, zodat zij op ieder moment naar Buckingham Palace kunnen gaan. Vorige week ontving koningin Elizabeth de nieuwe Poolse ambassadeur. Haar ge zondheidstoestand wordt uitstekend ge noemd. De koninklijke verpleegster en de vroedvrouw Helen Rowe hebben hun intrek in het koninklijke paleis genomen. Zij ver leende ook haar diensten bij de geboorte van prins Charles en prinses Anne. Een baby-uitzet bestaande uit 56 kleertjes en schoentjes is al op Buckingham Palace bezorgd. Deze zijn vervaardigd door 22 bejaarde dames uit een tehuis in Derby voor personen, die vroeger in het manu- facturenbedrijf hebben gewerkt, en waar van koningin Elizabeth beschermvrouwe is. De waarde van het geschenk, indien dit op normale wijze zou moeten worden aan geschaft, is verscheidene honderden pon den. De volgende weken zal de telefoon van de erecompagnie der artillerie in de beroemde Tower angstvallig worden be waakt. De meesten van de dertig officie ren en manschappen van deze vrijwillige Het ensemble Sonata da Camera", be staande uit de violisten Willem Noske en Piet Nijland, de gambist Carel van Leeuwen Boomkamp en de cembalist Hans Schouwman, is uitgenodigd voor de Neder landse Radio twee cycli uit te voeren. Voor de AVRO zullen zes uitzendingen verzorgd worden welke gewijd zijn aan de trio- en kwartet-sonate uit de 17de- en 18de-eeuw. Deze door Willem Noske samengestelde en van toelichtingen voor ziene cyclus zal de eerste uitvoeringen in onze tijd bevatten van werken van Le- grenzi, Bassani, Quintin le Jeune en Jo seph Haydn. Voor de KRO stelde Hans Schouwman een serie van zeven uitzendingen samen waarin „Sonata da Camera" met medewer king van Nederlandse en Belgische voca listen een aantal Salve Regina's en kerk- sonates uit de barokperiode zal vertolken. In deze reeks worden onder meer compo sities van Domenico Scarlatti en Pergolesi voor het eerst sedert de 18de-eeuw uit gevoerd. De werken in beide cycli worden uitge voerd naar oude manuscripten en drukken welke verspreid zijn over veertien biblio theken in geheel Europa. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. eri reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Strijk kwart. 14.45 Gram 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Dubbelkwart. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regerings- uitz.: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open, cor respondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De bijdrage van de Volksontwikkelingsbeweging in het be houd en de vernieuwing van de cultuur door R. Hajer, econ. drs. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Is de kerk soms achterlijk?, toespraak. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuziek. 20.35 Het oude huis. hoorsp. 21.40 Jazzmuz. 22.00 Cello en piano. 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Lich te muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzikale lezing. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Broeders, hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT bp pad, praatje. 13.25 Milit. muz. 14.05 I Pagliacci, opera (gram.). 15.30 Fluit en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-orkest. koor en solist. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, lezingen. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjes koor en instr. ens. 20.10 Concertgeb ork. en solist. (In de pauze: De Mammoethwet., lezingI. 21.55 Jazzmuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Schoolradio. 14 50 Gram. 15.00 Ork concert en sol. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Kinderkoor. 16 30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Gram. 20.30 Akade- mie der diskofielen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Litt. kron. 22.25 Ethnische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00—17.40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Film- en toneel- nieuws. 20.50 Intern, varietéprogr. 21.30 Mario nettentheater. 22.15 Epiloog. compagnie, welke moet zorgen voor de 41 saluutschoten na de geboorte van de ko ninklijke baby, zijn bankbedienden, assu rantieklerken, accountants en effectenma kelaars uit de City. Zodra een speciaal signaal van Buckingham Palace op het de partement van Ooorlog zal worden ont vangen, zullen de leden van de compag nie naar de Tower worden geroepen. Zij bevinden zich reeds in staat van alarm, hetgeen betekent dat zij dag en nacht be reikbaar moeten zijn. Zodra zij worden op geroepen, zullen zij zich ijlings naar het hoofdkwartier van de compagnie in Fins- bury begeven om hun colbertjasjes voor gala-uniform te verwisselen. Er zullen tegelijkertijd 41 saluutschoten worden ge lost in Hyde Park door de King's Troop van de Royal Horse Artillery en in Woo- wich in Zuid-Londen, waar het depot is gevestigd van de koninklijke artillerie. Daar zullen 21 schoten klinken. De Daily Express heeft het publiek ge vraagd aan welke naam voor de nieuwe baby het de voorkeur geeft. Indien het een jongen is dan voelt men het meest voor George, gevolgd door Philip, John, Ed ward, David en Richard. Als het een meis je wordt: Mary, Elizabeth, Victoiia, Mar garet, Carolina en Jane. Op het Italiaanse songfestival in San Remo is het liedje „Romantica" van Rascel als eerste geselecteerd. In de eerste helft van het programma, dat ook door de Nederlandse televisie kijkers kon worden gevolgd, droeg de auteur zijn liedje zelf voor. Het succes kwam echter, toen de zanger Tony Dallara (foto) na de pauze het liedje in de Modugno-stijl ten gehore bracht. Uld In de omgeving van de Zuidfranse stad Toulouse wordt de glascxdtuur vlijtig beoefend. De argeloze toeristische journalist uit deze lage landen, die deze streek in een auto doorkruist, is geneigd aan een stuk Westland-in-het-klein te denken en daarna richt hij zijn gedachten weer op andere, belangrijker dingen. Tot hij in zijn hotel te Toulouse een gesprek aanknoopt en toevallig over de produklen van de bodem begint. Hij praat achteloos over de wijnbouw, waarin hij zich des kundig xvaant, omdat hij één keer in zijn leven een wijnfeest heeft meegevierd. Losjesweg gooit hij er wat gemeenplaatsen tussendoor over de verschillen tussen het Nederlandse en het Franse agrarische bedrijf en bemerkt dan, dat men een beetje teruggetrokken gaat doen. Heb ik dan iets miszegd? denkt hij ongerust. En dan vraagt een van de stamgasten: „Maar monsieur, weet u dan niet door welk produkt. ivij in de hele wereld beroemd zijn?" Nee, moet hij kleintjes toegeven, dat weet hij niet. Er ivorden bijna ontstelde blikken gewisseld en iemand laat het woord „viooltjes" vallen. Zo is het mij vergaan. Uiterst pien ter herhaalde ik: „O, viooltjes." En ik glimlachte er ook nog een tikje supe rieur bij, denkend aan onze bloedeigen bollen met hun honderden miljoenenex port. Weer keken de gasten elkaar aan en een van hen haalde zelfs zijn schou ders op. Maar de bewoners van Zuid- Frankrijk kunnen heetgebakerd zijn en soms onder een spelletje kaart in een café de indruk wekken elkaar bij de minste aanleiding naar de keel te vlie gen, zij blijven beleefd tegenover on wetende vreemdelingen. En zich nog steeds verwonderend over mijn schro melijk gebrek aan lokale kennis, heb ben zij mij uitgelegd wat het onaan zienlijke viooltje voor stad en streek betekent. De mens heeft al vroeg uitgevonden, dat dit tere bloempje met zijn fluwelige blaadjes een fijnzinnig versierend ele ment kan zijn. De nevelen der historie verhullen echter wie het eerst op de gedachte is gekomen het viooltje tot consumptie-artikel te bestemmen. Het wordt naar een geheim (althans niet aan mij verteld) recept versuikerd en is na die bewerking een verrukkelijke lekkernij. Dat is het waar aan een (klein) gedeelte van de bevolking van Toulouse zijn voortdurende zorg be steed. Voortdurend want deze bloem heeft het hele jaar door een behoedza me verzorging nodig. Om toch ergens te beginnen, spring ik een paar maan den over naar eind april. De in de kas sen ontwikkelde plantescheutjes wor den dan in de bakken gepoot, onder glas, omdat de normale temperatuur ook in Zuid-Frankrijk niet geschikt is voor de open kweek. Een maand of drie later worden de stevigst uit hun kluiten gewassen planten naar de kassen te ruggebracht: zij zijn de stamvaders en -moeders van het nieuwe geslacht, dat het volgend jaar aan de beurt komt. Eind augustus het gewas staat dan al een hele tijd onbeschut onder de zo merzon worden de voren tussen de planten opgevuld met mest. Dat maakt ze krachtiger en beschermt ze tevens tegen de al weer in aantocht zijnde kou. Nog een maand later richt men om de bedden loss<? stenen muurtjes op, waarover glasramen worden gelegd. En als het jaar nogmaals een week of drie gevorderd is, zo tegen half okto ber dus, ontplooien de eerste viooltjes hun blaadjes. Dat betekent echter nog niet meteen de aanvang van het oogst- seizoen, die campagne valt tussen half februari en eind maart. Tot zover was alles uitstekend te be grijpen. Er bleef slechts één ding duis ter: hoe maakt men in vredesnaam viooltjes eetbaar? De lezer heeft al lang begrepen, dat dit neerkomt op het al aangestipte vei'suikeringsproces. Tou louse bezit verscheidene kristalliseer- fabrieken, waar zowel mannen als vrouwen zich met dit werk bezig hou den. Mijn nieuwe vrienden zorgden er voor, dat ik toegang kreeg tot een van die etablissementen en nu weet ik het bijna net zo goed als zij. Na het verwijderen van de steeltjes worden de bloempjes in koperen ke tels gestort. Hoeveel fijne poedersui ker en (onschadelijke) gom men eraan toevoegt is mij een raadsel gebleven: fabrieksgeheimen werden mij niet ont huld. Wel kon ik constateren, dat dit nog niet ieders werk is. De arbeidster die ik dit teer en voorzichtig zag doen, prentte mij in dat het erop aankomt geen van de blaadjes te beschadigen. Overtollige suiker wordt in een zeef verwijderd en vervolgens komen de viooltjes terecht in metalen bakken, ge dekt door rasters. Een violetkleurige suikerstroop (van geheime samenstel ling) wordt over ze uitgegoten cn daar na komen de bakken een tijdje op hun kant te staan om een teveel aan deze kleverige substantie te laten uitlekken. Het versuikeringsproces, waaraan enkele droogkassen met verschillende warmtegraad te pas komen, verloopt zeer langzaam, maar aan het einde er van is er altijd weer de verfijnde lek kernij, die in tal van winkels in Tou louse wordt verkocht. In fraaie doos jes verpakt, een kleurig lintje er om, vormen ze een origineel geschenk. En ik kan u verzekeren dat de smaak uit muntend is. Toulouse is bijzonder trots op dit ori ginele produkt, maar egoïstisch is men er volstrekt niet: men laat ook de rest van Frankrijk en meer nog andere lan den in alle delen van de wereld mee genieten. Dat is natuurlijk een econo mische noodzaak, vandaar dat de oor log zoveel kwaad aan deze industrie ge daan heeft. De vooroorlogse produktie bedroeg normaal zo'n driehonderd ton; geleidelijk schrompelde deze ineen tot vrijwel nihil. Een zorgelijke bijkom stigheid was, dat de landen die in vre destijd de versuikerde viooltjes afna men, niet buiten deze versnapering meenden te kunnen en zelf achter het foefje probeerden te komen. Dat lukte in vele gevallen, zodat Frankrijk na 1945 aan een ernstige concurrentie het hoofd moest bieden. Heel langzaam wordt nu het verloren terrein herwon nen. „Maar een monopoliepositie zullen we wel nooit meer innemen," zei een kweker sombei-. Ik had nog een vraag. De campagne duurt vrij kort hoe kunnen deze fa brieken economisch werken, wanneer ze het grootste deel van het jaar stil liggen? „Dat is een probleem, dat zelfs ons niet ontgaan is," vertelde mijn zegs man met een scheutje ironie in zijn stem. „Gedurende de rest van het jaar worden ook andere bloemen vol gens dit procédé versuikerd. U kunt dus niet alleen van viooltjes snoepen, maar ook van rozen, hyacinten en seringen. Een roos kan een aardige hap zijn, dat verzeker ik u!" (Nadruk verboden) Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren-en'is* veilig'voor iiart en maag*"B*j >apou theek en drogist 0.95* 2.40 en i 8,88. 40—41. O, wat zat Ydo in angstDe reusachtige kop van de draak boog zich vlak bij hem en berook hem. Als dadelijk die grote bek open zou gaan, brr. Hoe hij er op kwam, wist Ydo zelf eigenlijk niet, maar hij kreeg ineens een inval. Hij stak zijn hand in de la van zijn kastje, haalde er een pepermuntstok uit en stak die met bevende handen in de richting van de draakEn warempel, de draak rook aan hel snoepgoed, stak zijn tong uit en likte er aan. Ydo dorst bijna geen adem te halen van spanning... wat zou het beest doen? Wel... het deed: hapen weg was de pepermuntstok! 38) Ik hoop alleen maar, zei hij, dat je niet te veel heen en weer zult gaan reizen.... het geven van ge leide wordt zowel vermoeiend als gevaarlijk. Ik heb mijn verloving verbroken, zei Julie strak, en ik zal een baantje zoeken. O, wat dat betreft, zei David op onverschillige toon, zal Alice waarschijnlijk maar al te blij zijn je terug te hebben. Dat meisje, dat zij momenteel heeft deugt nergens voor. Ik denk alleen, dat Rob Timball niet erg welkom meer zal zijn. Julie gaf geen antwoord. Zij hoorde de stem van Burgovne, als gewoonlijk luidruchtig en vriendelijk. Wentworth, ik zal rijden als de duivel zelf, mits ik even eten mag, voor ik wegga. Maar ik zou je wel in overweging willen geven zelf zo gauw mogelijk te rug te gaan en die jonge dwaas te beletten achter ons aan te komen. Het was afschuwelijk, dacht Julie. Zij was niet al leen dwaas geweest, maar had zich ook nog tot een lastpost gemaakt. Burgoyne verscheen op de veranda. Ah, m'n waarde jongedame! riep hij met zijn ge wone zwier. Ik was al van plan geweest u zelf eens te komen opzoeken. Onze gewonde oorlogsheld hier scheen zich nogal ongerust over u te maken. Maar nulunchen en dan op weg. U heeft nog nooit ach ter mijn Basuto-pony's gereden, is het wel? Welnu, zo lang we niet over de rivieren behoeven te zwemmen, zullen we morgenochtend bij de Ferndales zijn. Met drie man aan boord? vroeg David. Maar m'n beste kerel, zei Burgoyne, m'n Ba- suto's! Op nadenkende toon zei David: Ik denk zo, Went worth, dat je gedurende de eerstvolgende weken wel een beetje in de buurt van de Timballs zult zijn, hè? En als ik er niet ben, is er wel iemand anders, zei Wentworth. Ik ga eens opstappen. Je blijft eerst wat eten, zei Burgoyne. Ga zit ten. Ik ga zorgen voor de leeftocht op onze reis. Ze is weg, zei mevrouw Timball met een eigen aardige vage blik. Wegwaarheen? vroeg Rob met schelle stem. Waar denk je? zei zijn moeder. Naar Burgoyne, naar Baxter. Die politieman heeft haar meegenomen. Dan gaan ze naar de Ferndales, zei Rob met har de stem, dat doen ze zeker. Die Baxter is veel te ouderwets om er niet op te staan, dat ze onmiddellijk daarheen gaat. En ze zullen dadelijk daarheen gaan om de regen nog mis te lopen. Isabelle, zorg jij voor de boel hierIk vang ze nog wel op. Rob, zei zijn moeder dringend, Rob, mijn jon gendoe dat niet. Dat moet je niet doen. Heb je dan helemaal geen trots? Maar Rob schoof Isabelle opzij en rende de hut uit rechtstreeks naar de stal. Als hij dwars het terrein over stak, dacht hij, kon hij ze aan de andei-e kant van de ri vier nog wel opvangen. Behalve deze gedachten was er in zijn geest niets anders dan een groot gevoel van el lende, een pijnigende vernedering en een gevoel van volkomen mislukking. Dat konden ze hem toch niet aan doen! Als Julie ergens anders heengegaan was naar Kantaninaar Salisburywaarheen dan ookMaar om naar Baxter te gaan! Hij trok Miranda uit de stal. Peanut was te uitgeput om een grote rit te maken. Terwijl hij Miranda zadelde, kwam Isabelle naderbij. Zij zei niets en stond daar alleen maar met haar handen achter haar rug en met een sombere blik in de ogen. Hij was weg voor Wen'worth terug was. ZESTIENDE HOOFDSTUK In het parelende licht van de morgen zag Ferndale er betoverend uit, alsof het een wit en grijs huis uit een sprookjesland was. Julie, die vermoeid achter in de wa gen zat met het hoofd tegen de gezonde schouder van David geleund, deed de ogen open, zag het en uitte een lichte kreet. O! fluisterde zij, o! Ik was vergeten, hoe vredig het was. David zei niets. Hij keek op haar neer en keek toen even grimmig naar Rob, die op een vermoeide Miranda naast de wagen galoppeerde. De Basuto's waren ook moe en hadden hun snelle vaart reeds lang gematigd. Mevrouw Ferndale kwam uit haar slaapkamer, in haar bekende blauwe huisjas en met een sjaal om haar schouders. Haar korte grijze haar was verward, maar haar glimlach was even breed en hartverwarmend als altijd. Rob hield zijn paard in en zat naar haar te kijken met een eigenaardige uitdrukking in zijn ogen; half be schaamd, half gemelijk. In het vale morgenlicht zal hij er zelf dodelijk vermoeid uit en zijn ogen waren diep weggezonken in hun kassen. In antwoord op de vragen de blik van mevrouw Ferndale, liet hij zijn schouders zakken en kreeg zijn mond een smekende uitdrukking. Julie merkte hem niet op. Zij werd door David uit de wa gen geholpen en toen greep mevrouw Ferndale haar bij een elleboog en deed haar snel het huis binnengaan. Je moet zowat dood zijn, zei ze. We zullen je meteen wat sterke koflie geven. Daarna ga je naar je bed en slaapt zolang je maar wilt. En geen gepraat, voordag je weer uitgerust bent. In de aardige, haar zo bekende kamer, liet Julie zich in een stoel zakken en eigenaardig genoeg ging haar geest een ogenblik terug naar Isabelle, die daar met mevrouw Timball in die doffe, kale hutten was achter gelaten. Zij werd zich bewust van een gevoel van spijt en zelfs bijna van berouw daarover. Maar mevi-ouw Ferndale had het koffieblad al klaargezet en bijna on middellijk daarna kwam Mumbo (of was het Jumbo?) met de koffie binnen. Ze was zo moe, dat ze zich de juis te naam niet herinneren kon. Julie opende haar vermoeide ogen. Verwachtte u mij dan? vroeg zij verbaasd. Mevrouw Ferndale lachte. Je bent, vergeten, dat er op dit uur van de dag al tijd koffie klaar is, zei ze. Maar dat doet er nu niet toe. Drink je koffie op. Ik heb je oude kamer voor je klaar. O, het is heerlijk, fluisterde Julie en zij begon de geurige koffie te drinken, dankbaar dat zij niet behoef de te praten of uitleg te geven, voordat zij uitgerust was. Ze vroeg zich alleen af, wat er met Rob zou ge beuren. Het was nogal onprettig voor hem daar bui ten met David. Ik weet niet, hoe het met Rob zit, begon ze een beetje twijfelend. Trek je maar niets van Rob aan, zei mevrouw Ferndale. Ik zal wel voor hem zorgen, nadat ik met jou klaar ben. Haar manier van doen was zo opgewekt en demon streerde zo duidelijk vastbeslotenheid om iedere wer kelijke moeilijkheid in de situatie te overwinnen, dat Julie dit met opluchting accepteerde. Zij dronk de koffie op en voelde dat zij haar oogleden alleen met lucifers omhoog zou kunnen houden, als zij wakker zou moeten blijven. Ga nu maar gauw mee, zei mevrouw Ferndale. Je hoort in je bed. Zij nam haar mee naar de kleine fris ruikende hut, waar de blauwe gordijnen nog hingen en waar de mooie sprei haar scheen te verwelkomen. Meteen in je bed. O, het is zalig, zei Julie weer en zodra zij uit haar kleren cn in haar bed geglipt was, sloot zij haar ogen en sliep... De morgen ging verder en de heldere zonneschijn viel naar binnen door de deur, die op een kier was blijven staan. Op een ogenblik kwam de hond, Lion, even stil kijken, zwaaide met zijn staart en rende weer weg. Met haar blauwe huisjas strak om zich heen getrok ken, kwam Alice Ferndale van Julies hut vandaan. Zij passeerde de tuinjongen en gaf hem enkele instruc ties, waarop hij antwoordde met een brede grijns. Maar of hij werkelijk verstond, wat zij zei, was erg onzeker. Hij scheen de orders maar zelden te begrij pen. Zij was echter nooit werkelijk boos op hem. En vergeet niet, voegde Alice Ferndale er in haar onverstaanbare keuken-kaffertaal aan toe, dat je de pergola water moet geven. Ja, zei Sambo weer en marcheerde weg met een houding van intense ijver. Ik denk niet, dat hij er één woord van verstaan heeft, dacht Alice berustend. Ik zal het hem nog eens door John of David moeten laten zeggen. Ann kan het niet doen, want die heeft kooi-ts. Maar zelfs als ze die niet had, zou ze het nog niet doen. (Wordt vervolgd) Anthony van Kampen ,,'t JUTTERS- JONG". (C. de Boer Jr, Hilversum). Dat reeds de vierde druk van dit boek is ver schenen wijst er wel op, dat het in een be hoefte voorziet, ,,'t Juttersjong" is een prachtig boek voor ieder, die van de zee houdt Het behandelt de geschiedenis van Jan Kuiper, die naar zee wil, afgekeurd wordt en dan na veel moeilijkheden jour nalist wordt. De eigenlijke hoofdfiguren in het boek zijn de zee en Nieuwediep, dat daar zo nauw rnee verbonden is. Anthony van Kampen heeft een levensecht verhaal geschreven, waarin het oude Den Helder met zijn blauwe zeeridders prachtig wordt beschreven. Lambert Simon zorgde voor goede teke ningen. Etude voor een hand. Op zaterdag 13 februari zal de Haagsche Comedie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première geven van „Etude voor een hand" (Five Finger Exercise) van Peter Shaffer, onder regie van Paul Steenbergen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze «NGEL. Gr. Houtstr 181 Tel. 14444 Oprechte Saturdagse Ilaerlemse Courant den 9 February 1760 ADVERTENTIE. Op Heden is wederom te bekomen t' Amsterdam by Magérus en Baalde: Poëten-Vryheyd in het Lie gen; Gedaane Affront aan een gierige Vryer; Recept om een Hoveling te wor den; Het Pourtrait van Juffr. Slobbertje; a 6 Stuy- vers. Ook de LORRE-ALMANACH met meer dan 100 Plaaten, die ze niet hebben wil mag het laaten. Noch de alom bekende ALMANACH der hedendaagse GEKKEN, a 6 Stuyv. Als mede: DE SOCIETYT-AL- MAN ACH waarin gevonden word het Ge- heym van de Vrye Metselaars; a 8 Stuy- vers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 8