9 Duitsland zal in 1960 de produktiviteits- stijging van 1959 niet kunnen evenaren SCHEEPVAART Belgisch-Nederlands centrum van industrie in Vlaanderen Belastingontvangsten in 1959 fors gestegen De beurs Onveranderde kosten van levensonderhoud De associatie van de Antillen met de Euromarkt DEN HAAG WIL SOEPEL BLIJVEN O.E.E.S.-RAPPORT OVER WEST-DUITSLAND Het Engelse leger en de Eu r om ar kt Produktiecijfers van de Willem Barendsz Contactcommissie tussen de „zes" en de „zeven" Verolme in Ierland Nu het laatste probleem: Schelde-Rijnverbinding Ford en kleine auto DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking heeft de resultaten gepubliceerd naar een onderzoek naar de toestand en de problemen van de Duitse economie in 1959. Hieruit blijkt dat de be drijvigheid sterk is toegenomen en dat het bruto nationaal produkt in het afgelopen jaar in werkelijke waarde met ongeveer 5 percent is gestegen. Naar het zich laat aanzien zal het door het hoge peil waarop de werkgelegenheid in Duitsland zich op het ogenblik beweegt, niet mogelijk zijn om in 1960 een even aanzienlijke stijging te bereiken en het bruto nationaal produkt zal in 1969 nauwelijks met meer dan 4 per cent kunnen toenemen. De vraag was ge durende het derde kwartaal van 1959 zeer actief en de achterstand in de woningbouw is nog nimmer zo groot geweest, evenals de omvang van nieuwe orders die in alle takken van het bedrijfsleven zijn binnen gekomen. Deze activiteit van de vraag is voor een groot deel te danken aan de we deropbouw van voorraden bij de industrie en bij de handel en men mag volgens het rapport aannemen dat een zekere vergro ting van de voorraden in de nabije toe komst zal blijven voortduren. De onlangs doorgevoerde herziening van de rentetarieven zal een dubbel effect heb ben: de bevoorrading zal in een langzamer tempo geschieden en tegelijkertijd zal de vraag voor woningbouw worden afge remd. Anderzijds zal de uitvoer wederom zeer aanzienlijk toenemen over de ge hele wereld is de economische bedrijvig heid zeer intensief zij het misschien niet met de snelheid die in 1956 en 1957 werd waargenomen. De staatsuitgaven zullen in 1960 waarschijnlijk opnieuw groter zijn en omdat er gebrek bestaat aan arbeids krachten zullen de industriële investerin gen in installaties en machinerieën zeer waarschijnlijk verhoogd moeten worden. Men weet echter niet in welke mate de particuliere consumptie zal toenemen en aldus een belangrijke bijdrage zal leveren voor de expansie. De verhoging der lonen zal een stijging van het in totaal beschik bare inkomen teweeg brengen en men kan zich afvragen of de snelle groei van de spaarsaldi die in de afgelopen jaren is waargenomen, zich zal voortzetten. Omdat de werkloosheid in de herfst tot minder dan 1 percent van het arbeidspo tentieel is gedaald en vanwege de grote omvang der orderportefeuilles en de be drijvigheid in de bouwnijverheid, welke de kans vergroten dat er druk wordt uitge oefend op de gehele economie, wordt ge vreesd dat de eisen van de werknemers in versterkte mate zullen terugkeren. Dit is dan ook de reden dat de autoriteiten heb ben besloten om het disconto flink te ver hogen en tegelijkertijd de banken de ver plichting op te leggen om grotere reserves aan te houden. Het is, aldus het rapport, enigszins te betreuren dat dergelijke be perkende maatregelen al zijn genomen, terwijl de betalingsbalans op lopende re kening nog een belangrijk overschot te zien gaf en terwijl de onmiddellijke span ningen zich hoofdzakelijk" beperkten tot de bouwnijverheid, waar de prijzen in feite al aanmerkelijk zijn gestegen. Een vermin dering van de bouwwerken voor de staat evenals een subsidiëring van de woning bouw zouden misschien de meest geëigen de maatregelen zijn geweest. Naar het schijnt zal het overschot op de betalingsbalans in de onmiddellijke toe komst betrekkelijk groot blijven, hoewel de tendentie tot dalen er is. Als gevolg van de verlaging der invoerrechten en van de grote vrijmaking van de invoer zal de omvang van de invoer sneller stij gen dan die van de uitvoer en omdat de prijzen voor ingevoerde goederen op het ogenblik betrekkelijk stabiel zijn, vermin dert het overschot, op de handelsbalans van Duitsland. De jongste verhoging van Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 100, onderging van medio november tot medio december geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef staan op 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 121. Binnen de sector voeding steeg het in dexcijfer voor groenten, terwijl een kleine prijsstijging werd waargenomen voor vlees en vis. Daartegenover stond even wel een daling van het indexcijfer voor aardappelen en voor fruit, terwijl voorts prijsdalingen werden geregistreerd voor roomboter, kaas en eieren. De dalingen en stijgingen hieven elkaar vrijwel op. Bui ten de voedingssector vonden geen noe menswaardige veranderingen plaats. Vergelijkt men het jaar 1959 met 1958, dan blijkt gemiddeld in 1959 het indexcij- ger 1 punt hoger te liggen dan het voor gaande jaar. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bedroeg in 1959 123 tegen 122 in 1958 en het indexcijfer exclusief A.O.W. was in 1959 118 tegen 117 in 1958. Engeland zal zijn defensiemacht in Europa misschien moeten besnoeien, in dien de Euromarkt haar deur sluit voor Britse exporten, zo is te Londen vernomen. De Britse strijdkrachten kunnen niet on bepaalde tijd op het continent blijven, in dien Engeland niet in staat is voldoende geld in Europa te verdienen als bijdrage in de kosten van onderhoud van die troe pen, aldus de zegsman. De zegsman gaf toe dat de Britse defen- siebijdrage in Europa per verdrag is ge regeld, maar hij gaf als zijn mening dat het verdrag achterhaald is door de Euro- markt-overeenkomst. Voor de Euromarkt tot stand kwam. had Engeland van Duits land en Frankrijk waarborgen gekregen dat deze landen uit waren op een vrij- handelsgebied en niet op een versperring voor de liberalisatie van de handel. De produktiecijfers van de Willem Ba rendsz waren per 16 januari, zo deelt de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart n.v. mede, als volgt: traan 37.850 barrels (6.309 ton), leverolie 1.656 kg en vleesmeel 1.275 ton. de rentevoet zal echter de neiging hebben om de daling van het overschot op de han delsbalans te beperken, omdat deze als een rem werkt op de opeenhoping van voorjaden, inclusief die van ingevoerde goederen. Onder deze omstandigheden zou het, aldus het rapport, nuttig kunnen zijn om na te gaan of de verlaging van de in voerrechten en de vrijmaking van invoer van landbouwprodukten en andere pro- dukten niet verder zouden moeten worden doorgevoerd om de daling van het over schot op de handelsbalans te versnellen. Dergelijke maatregelen zouden tegelijker tijd verhogingen van de prijzen kunnen voorkomen. Waarschijnlijk zal het overschot op de onzichtbare handelsbalans voortdurend minder worden, vooral als gevolg van de toeneming der uitgaven door toeristen, maar tegelijkertijd ook door grotere beta lingen dan inkomsten uit kapitaal en voor rente en aflossingen op kapitalen. De belangrijke export van overheids- en particulier kapitaal, die tot september 1959 heeft plaatsgevonden, heeft het over schot op de lopende rekening van de be talingsbalans meer dan gecompenseerd. Tengevolge van de verhoging van het dis conto is het waarschijnlijk dat de stroom van particulier kapitaal zal veranderen; bepaalde kapitalen met een korte looptijd zullen weer naar Duitsland terug komen en de uitvoer van kapitaal met een lange looptijd zal langzamer gaan. Volgens de huidige plannen zullen de of ficiële betalingen aan het buitenland, hoe wel zij nog hoog zullen blijven, in het lo pende jaar minder vergen dan in 1959. Het is dus zeer wel mogelijk, aldus het rap port, dat de Westduise goud- en deviezen reserves weer toenemen. Dientengevolge zal het van wezenlijk belang zijn dat de Westduitse regering de uitvoer van parti culier kapitaal alsmede de investeringen door de Westduitse regering in het buiten land begunstigt. Aagtedijk 1 530 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa. Aalsdijk 1 45 m. z.z.o. Djibouti n. Singapore. Abbcdijk 1 250 m. z.z.o. Halifax n. Antwerpen. Abbekerk 1 205 m. w. Colombo n. Aden. Abida 1 v. Liverpool n. Curasao. Achilles 1 740 m. z.w. Landsend n. Le Havre. Acmaea 1 te Bandar Mashur. Aegis pass. 1 Kp. Haitien n. Mobile. Agamemnon 2 te Baltimore. Albireo 1 170 m. z.o. Masira n. Karachi. Alblasserdijk 2 te Havana. Alca 1 230 m. w.z.w. Scillys n. Charleston. Alchiba 2 te Havana. Alcor 1 te Ilheus. Algol 2 v. Lissabon n. Las Palmas. Algarab 1 v. Antwerpen n. Bremen. Alhena 1 210 m. z.z.o. Las Palmas n. Salvador. Alioth 2 v. Maracaibo n. Kingston. Alkaid 1 140 m. n.n.o. F. Noronha n. Las Palmas. Alnati 1 50 m. z.w. Ouesant n Antwerpen. Alphard 1 dw. Casablanca n. Dakar. Alwaki 2 v. Hamburg n. Bremen. Amerskerk 2 te Sydney. Amsteldiep 1 120 m. n.w. N.W.-Kp. n. Fremantle. Amstelkroon 1 70 m. z.z.w. Kp. St. Vincent naar Las Palmas. Amstellaan - 750 m. o.z.o. Tokio n. Japan. Amstelmolen 1 140 m. w.z.w. Lissabon n. Durban. Anistelvaart 1 100 m. z.w. Goa n. Japan. Annenkerk pass. 1 Gibraltar n. Le Havre. Appingedijk 1 250 m. n.w. Kp. Finist. n Cristobol. Area 2 v. Trinidad n. Curacao. Arendsdijk 1 540 m. w. Finisterre n. Le Havre. Asmidiske 2 te Norfolk. Atys 2 v. Amsterdam n. zee. Baarn 1 240 m. n. Barbados n. Londen. Bali 1 te Barcelona. Balong 1 v. Beaumont n. Tampico. Banggai 1 v. Rangoon n. Calcutta. Batu 2 te Port Swettenham. Bawean 1 t. ank Shat Al Arab n. Khorramshahr. Bengalen 1 dw. Djeddah n. Rastanura. De zes ministeriële vertegenwoordigers van de landen van de Europese Gemeen schappen hebben in Brussel besloten de „contactcommissie" voor de betrekkingen met de zeven landen van de Kleine Vrij handelszone te handhaven. In Parijs werd indertijd besloten, dat de handelspolitieke verhoudingen tussen de westelijke mogendheden en in het bijzon der de moeilijkheden tussen de „Zes" en de „Zeven" zullen worden bestudeerd door de „20 plus", de achttien landen van de O.E.E.S., de Verenigde Staten, Canada en de Europese Commissie van de E.E.G. In Nederlandse kringen overweegt de mening, dat weliswaar waarschijnlijk het nastreven van een oplossing zoals op de Parijse conferentie wordt beoogd effectie ver zal kunnen zijn, doch dat anderzijds het aanbod aan de zeven landen tot de instelling van de contactcommissie, die overigens nooit door de Kleine Vrijhan delszone als geheel is aanvaard, dient te blijven bestaan zolang er geen andere mid delen om tot een verder gesprek te komen zijn gevonden. De Nederlandse scheepsbouwer Verol me is maandag in Dublin een order voor zijn nieuwe werf in Cork aan de neus voorbijgegaan, hoewel hij veruit de laag ste inschrijver was. Het ging om de bouw van een havenboot. Verolme had in geschreven voor ongeveer 205.499 pond sterling, ..maar het Ierse departement van industrie 'en Handel bepaalde, dater in het contract voor de werf in Cork een be paling is opgenomen, dat Verolme geen schepen mag bouwen van minder dan 3.000 ton. Verolme onderhandelt nu met het departement om te ontdekken, waar die bepaling in het contract is opgenomen. Het departement heeft zich ook bereid ver klaard het contract te herzien. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Verkeer Se- gers en de minister van Openbare Wer ken, Vanaudenhove, hebben aan de Belgi sche pers een overzicht verstrekt over het internationale verdrag betreffende de ver breding van het kanaal Gent-Terneuzen, dj bouw van nieuwe sluizen in Terneuzen en de positie van deze Nederlandse haven ten opzichte van België. Er is thans vol ledige overeenstemming tussen België en Nederland over deze kwestie en men ver wacht dat het verdrag op de eerstkomen de Benelux-ministersconferentie zal wor den ondertekend. Het verdrag regelt een zeer groot aan tal technische kwesties, welke maanden lang op het hoogste niveau werden onder zocht, onder leiding van ir. A. G. Maris voor Nederland en prof. ir. G. Willem voor België, respectievelijk directeur-generaal van de Waterstaat en secretaris-generaal van het departement van Openbare Wer ken te Brussel. Het laatste struikelblok was het in beide landen zeer uiteenlopen de systeem der havenrechten. Beide dele gaties deden concessies. Nederland zag ondermeer af van de eis om voor het trans port van papierdeeg en kolen tussen Ter- neuzen en Willebroek, een industriecen trum aan het kanaal Brussel-Antwerpen, een speciaal recht toe te passen, terwijl Terneuzen in het algemeen havenrechten zal toepassen, die niet te ver onder de Bel gische havenrechten te Gent liggen. In dustrieën, .die aan het Nederlandse, vak van het kanaal Gent-Terneuzen over eigen kaden beschikken, zullen van havenrech ten worden vrijgesteld. Nieuwe indus trieën, die zich in de kanaalstreek vesti gen, zullen de helft van de havenrechten betalen. Over de grenzen Het verdrag, aldus de ministers, schept voor Gent en Terneuzen de verplichting HET MINISTERIE van Financiën deelt mee dat de voorlopige aanslagregeling 1959 netto, na aftrek van tegenkohieren, een bedrag van 1074 miljoen heeft opgeleverd. Daartegenover staat een bedrag van 969 miljoen aan in 1953 opgelegde voorlopige aanslagen 1958. Verwacht mag worden, dat de uit hoofde van de belastingjaren 1957 en ouder opgelegde bedragen in de toekomst geen of nog slechts geringe wijzigingen zullen vertonen. De definitieve aanslagregeling 1958 zal in de loop van 1960 worden afgewikkeld. De uit hoofde van de kohierbelastingen in de afgelopen drie jaren ontvangen bedragen gaven een verloop te zien dat overeenkomst vertoont met dat van de opgelegde aanslagen: een teruggang in 1958 en een herstel in 1959. Bedacht moet worden, dat de geïnde bedragen mede onder invloed hebben bestaan van in cidentele factoren, die met name het tempo van aanslagregeling en inning betreffen. Dit geldt in het bijzonder voor 1957. Bij een in de tijd gelijkmatig verloop van aan- slagregeling en invordering zou in dat jaar naar schatting ongeveer 400 miljoen minder zijn ontvangen, in 1958 daarentegen enkele tientallen miljoenen meer dan in feite is geïnd, terwijl de ontvangsten in 1959 als dan globaal geraamd 3.250 mil joen zouden hebben bedragen. Het achterblijven van het in het afgelo pen jaar in feite geïnde bedrag moet wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat de ontvangsten aan vennootschapsbe lasting ongunstig zijn beïnvloed door de in verband met een aanhangige procedure geopende mogelijkheid om de over het lo pende boekjaar opgelegde voorlopige aan slagen in vijf termijnen in plaats van in eens te voldoen. Dientengevolge diende per ultimo december uit hoofde van de vennootschapsbelasting nog een relatief hoog bedrag te worden ingevorderd, onge veer 225 miljoen, tegen rond 100 mil joen per ultimo december 1958. Van de totale ontvangsten in 1959 werd slechts een zeer gering bedrag, 2 miljoen voldaan door inlevering van staatsschuld. Hiervan had ongeveer de helft betrekking op 2 3/4 percent belastingcertificaten; het daaraan nog uitstaande bedrag daalde dientengevolge tot f 5 miljoen per ultimo 1959. Daar tegenover het in 1959 voldane bedrag ad 3.188 miljoen opgelegde aan slagen stonden ten bedrage van 3.428 miljoen, steeg het nog in te vorderen totaal in het afgelopen jaar van 733 miljoen tot 1.013 miljoen per ultimo december jl. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in december 463,4 miljoen tegenover in de overeen komstige maand van het voorgaande kwartaal 439,3 miljoen. De dividendbelasting bracht in de ver slagperiode 11,1 miljoen op tegen in de overeenkomstige maand van het voor gaande jaar 40,2 miljoen, toen de ont vangsten mede onder invloed stonden van de uitkering van een bonus door een grote onderneming. De invoerrechten herstel den zich met een opbrengst van 75,0 mil joen enigermate van dc lage ontvangsten in november ad 66,8 miljoen. De op brengst van het bijzonder invoerrecht op benzine en die van de invoerrechten in engere zin vertoonden be.de een accres. De accijns op gedistilleerd leverde in december 19,6 miljoen op tegenover in de voorgaande maand 13,2 miljoen. Dit verloop hangt samen met het grotere ver bruik van gedistilleerd met de feestdagen. Daarentegen daalden de ontvansten uit hoofde van de accijns op bier en van die op suiker resp. 4,5 miljoen en 7,5 miljoen in november tot resp. 7 3,0 miljoen en 6,9 miljoen in de verslagmaand. De op brengst van de accijns op tabak ten bedra ge van 40,2 miljoen kan als vrij normaal worden aangemerkt. Bijzonder hoog waren de ontvangsten uit hoofde van de successierechten welke 13,0 miljoen beliepen. Deze opbrengst werd in het afgelopen jaar slechts over troffen door die in april, toen 13,6 mil joen werd geïnd. De niet-kohierbelastingen brachten in het afgelopen jaar 5.092 miljoen op; dit betekent een accres van 341 miljoen ten opzichte van de ontvangsten in 1958. Het accres van de ontvangsten aan loonbelas ting is vooral een uitvloeisel van de toene ming van de werkgelegenheid en van inci dentele loonsverhogingen. Voorts zijn de ontvangsten in het afgelo pen kwartaal enigermate begunstigd dooi de toegepaste differentiële loonsverhogin gen. De ontvangsten uit hoofde van de divi dendbelasting vertoonden blijkens de ta bel van 1958 op 1959 een krachtige terug gang. Hierbij verdient vermelding, dat de ontvangsten in 1958 zijn begunstigd door tot stand gekomen herkapitalisaties; de mogelijkheid daartoe expireerde op het eind van dat jaar. Voorts werd zoals hiervoor reeds ter sprake kwam tenge volge van een bijzondere omstandigheid in december 1958 een hoog bedrag aan di videndbelasting geïnd. Tegenover de tota le ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen ad 5.092 miljoen stond een jaarraming van f 5.081 miljoen. Het verschil tussen raming en realisatie beliep derhalve slechts f 11 miljoen, zijnde 0,2 percent van het te schatten totaal. samen te werken en van dit gebied een groot industriecentrum te maken, dat tot de twee landen behoort. Het is een eerste experiment van volledige economische in tegratie over de grenzen heen. Het kanaal Gent-Terneuzen zou volgens een schets van het Belgische departement tot 200 meter worden verbreed, het Pana- makanaal is 91 meter breed, het Suezka- naal 60 en het Noördzeekanaal 75. Na de oplossing van het vraagstuk van de stop van Ternaaien en van het Pro bleem Gent-Terneuzen zal thans worden begonnen met de Schelde-Rijnverbinding. De Belgische regering stelt baron De Gru- ben, voormalig Belgisch ambassadeur in Bonn, voor als onderhandelaar voor dit laatste vraagstuk der Belgisch-Nederland se waterwegen. (Van onze correspondent in Brussel) Het probleem van de associatie van de Nederlandse Antillen met de gemeen schappelijke markt is maandag te Brus sel op de bijeenkomst van de Europese ministers voor het eerst door minister Luns ter sprake gebracht. Daar de Fran se delegatie, naar zij verklaarde, nog geen tijd heeft gehad om het dossier te bestuderen is het verzoek van de Neder landse regering naar de permanente de legaties van de zes regeringen bij de Europese gemeenschap verzonden. Er kan een belangentegenstelling ont staan, tussen Frankrijk dat de positie van de olie uit de Sahara moet beschermen, en de Nederlandse Antillen die de vrije in voer, zonder invoerrechten van de ruwe olie der Antillen in de zes landen van de gemeenschappelijke markt zullen voor staan, wat normaal in de lijn van het ver drag van Rome ligt. De kwestie van de associatie van de Nederlandse Antillen is uitdrukkelijk in het verdrag van Rome genoemd en er is dus geen twijfel over dat de Europese ministerraad deze asso ciatie zal dienen te behandelen. Daar het een eerste gesprek was over dit vraagstuk, wilde minister Luns klaar blijkelijk de zaak niet op de spits drijven. De raad is immers pas klaar gekomen met de associatie van Griekenland met de Gemeenschappelijke Markt en in de eerste helft van februari zullen de onder handelingen met Athene definitief begin nen. Het is duidelijk dat de Antillen meer recht hebben op een associatieverdrag dan Griekenland, namelijk als onafhankelijke staat van het Koninkrijk der Nederlan den. De ministerraad hoorde ook een rapport over de Europese universiteit, waarvoor de Italiaanse stad Florence zich kandi daat stelt, een rapport over de concurren- tie-voorwaarden in de Gemeenschappelij ke Markt en een eerst'- verslag over de associatie van Turkije met de Gemeen schappelijke markt. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel men in bevoegde Haagse kringen zijn verontwaardiging over de gisteren in Brussel gebleken Franse onwil, om de as sociatie van de Antillen bij de E.E.G. te behandelen, niet verheelt, geeft men er toch de voorkeur aan hierover niet al te diep geschokt te doen. Tenslotte hebben de Fransen slechts procedure-moeilijkheden opgeworpen en het is te verwachten dat deze binnen twee of drie weken door het comité van permanente vertegenwoordi gers kunnen zijn opgelost. Dit temeer om dat de intentie van de regeringen der bij de E.E.G. aangesloten landen om de asso ciatie van de Antillen te bespreken, zwart op wit in het verdrag van Rome is vast gelegd. De Franse houding wordt echter niet alleen gezien als een aankondiging van de bezwaren welke zij tegen de associatie van de Antillen zullen maken uit hoofde van hun eigen oliebelangen (deze zijn ook officieel niet te berde gebracht), maar ook van de vrij kille verhouding welke er de laatste maanden tussen Nederland en Frankrijk is ontstaan met de mislukte Mirage-onderhandelingen als hoogtepunt. De Ford Motor Company bestudeert ernstig de markt voor een kleinere per sonenauto, die kan concurreren met de Duitse volkswagen en de Franse Renault, die in de Verenigde Staten goed verkocht zijn. Dit werd medegedeeld op een pers conferentie door James O. Wright, alge mene bedrijfsleider bij Ford. De Falcon, de kleine Fordwagen, heeft ongeveer 34 per cent van de totale verkopen van alle nieuwe Ford-automobielen bereikt en dit percentage is veel hoger dan men had verwacht. Bengkalis 1 v. Sorong n. Manokwari. Bennekom 31 te Antwerpen n. Amsterdam. Blitar 2 te Bahrein. Bonita 2 te Laceiba. Breda 1 860 m. z.w. Flores n. Puerto La Cruz. Bussum 1 650 m. z.w. Flores n. Amuaybay. Caltex Arnhem 1 330 m. o. Beira n. Bahrein. Caltex Delft 1 te Suez n. Stockholm. Caltex Delfzijl pass. 1 Cuxhaven n. Pernis. Caltex Eindhoven 2 te Savona. Caltex Leiden 1 200 m. o.n.o. Kp. Delgado naar Lourenzo Marques. Caltex Nederl. 1 150 m. o. Mukalla n. Rastanura. Caltex Pernis 2 te Bombay. Caltex Rotterdam 1 v. Batangas n. Perzische Golf. Camitia 1 123 m. z.o. Port Sudan n. Bombay. Cartago 1 te Rotterdam. Celebes 1 le Suez verwacht. Ceronia 1 100 m. n. Billiton n. Suva. C'haris 2 te Curasao. Cinulia 31 250 m. z.z.o. N. Orleans n. N. Orleans. Cities Service Valley Forge 1 140 m. o.n.o. Lour. Marques n. Philadelphia. Clavella 2 te Rio de Janeiro verwacht. Cleodora 2 te Geelong verwacht. Colytto 1 770 m. z.w. Flores n. Hamburg. Congokust 1 v. lagos n. Accra. Cradle of Lib. 1 100 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Crania 1 v. Curasao n. Durban. Daphnis 1 te Ceuta. Diloma 2 te Nordenham. Dongedijk 1 420 m. w. Finisterre n. Cristobal. Dordrecht 1 v Rotterdam n. Philadelphia. Dorestad 31 240 m. o.n.o. Cayenne n. Montevideo. Doris 2 v. Willemstad n. Carupano. F.enhoorn 18 m. n.o. Bizerta n. Spanje. Elizabeth B 1 100 m. o. Honolulu n. Tokio. Eos 1 v. Iskenderun n. Eleusis. Esso Rotterdam 1 v. Rastanura n. Rotterdam. Friesland SSM 1 v. Immingham r.. Rotterdam. Gaasterkerk pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Gaasterland 1 v. Las Palmas n. Recife. Garoet 1 v. Hongkong n. Kobe. Geertje Buisman 1 100 m. z.w. Ushant n. Gr.ville. Gemma 1 50 m. z. Bona n. Las Palmas. Gooiland 1 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Gravelaad 1 v. Las Palmas n. Amsterdam. Guineekust 31 in Amsterdam. Hathor 1 130 m. w. Algiers n. Tunis. Heemskerk 1 v. Lorenzo Marques n. Durban. Helena 2 te Santiago de Cuba. Helicon 1 v. Nickerie n. Curagao. Hera 1 te Antwerpen v. Hamburg. Hestia pass. 1 Startpoint n. Bremen. Holendrecht 1 25 m. w. Lissabon n. Napels. Hydra 31 v. Amsterdam n. Barbados. Ittersum 31 270 m. z.w. Bermuda n. Corp. Christi. Ivoorkust 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Jagersfontein 1 te Amsterdam. Java 1 v. Rastanura n. Singapore Johannes Frans 2 te Coqutmbo. Johan van Oldenbarnevelt 1 330 m n.n.w. Diego Garcia naar Fremantle. Jupiter 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Kaap Hoorn 1 ten anker Belbaai. Kabylia 2 te Philadelphia. Kalinga 7 te Rotterdam verwacht. Kalydon pass. 1 The Brothers n. Bandar Mashur. Kamperdijk 2 v. Antwerpen n. New York. Kara 31 v. Port Harcourt n. Rotterdam. Karimata 1 v. Penang n. Djibouti. Karossa 1 te Merauke verwacht. Katelysia 1 115 m. o.z.o. Aden n. Rotterdam. Keizerswaard 1 450 m. n.w. F. Noronha n. B. Aires. Kellia 1 te Delawarecity v. Cabimas Kenia 8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kerkedijk 1 60 m. o. Kp. Race n. New York. Kermia 2 te Napels verwacht. Khasiella 2 te Buenos Aires verwacht. Kinderdiik 1 170 m. z.z.o. Bermuda n. Le Havre Kloosterdijk 2 te Rotterdam verw. v. Bremen. Kopionella 2 te Rotterdam verwacht. Koratia 3 in Suezkanaal verwacht n. Rotterdam. Korenia 1 900 m. n.o. Barbados n. Shellhaven. Korovina pass. 1 St. Vincent n. Buenos Aires. Kosicia pass. 1 Casquets n. Trinidad. Kreeft 2 v Rotterdam n. Vigo. Kryptos 1 300 m. o.z.o. Sokotra n. Thameshaven. Kylix 2 in Suezkanaal verw n. Mena A1 Ahmadi Laertes 1 65 m. z. Kp. Finisterer n. Liverpool. Larenberg 2 te Point a Pitre. Leiderkerk 1 te Hamburg v. Bremen. Lekhaven 1 155 nr. w. Kp. St. Vincent n. Antw. Lelykerk 2 v. Dubai n. Ummsaid. Leuvekerk 1 dw. Daedalus n. Suez. Lindekerk 1 v. Le Havre n. Hamburg. Lissekerk 2 te Duinkerken v. eL Havre. Lombok 1 v. Mombasa n. Djibouti. Loosdrecht 1 dw. Straat Bonifacio n. Port Said. Louis Lantz 1 210 m. n.w. Dakar n. Emden. Maas 1 v. Rotterdam n. Tunis. Maasdam 1 te New York. Maashaven 1 190 m. z.o. Bahia n. Las Palmas. Markelo 1 v. Rotterdam n. Klaipeda. Marnelloyd 1 te Portland verwacht. Maron 2 te Puerto Cabello. Maureeir-2 v. Savöïma n: Pasamacity. Meerkerk 1 te BreVnqh'verwacht. Mentor 1 v. La Guaira ft. Puerto Cabello. Merwede 1 te Aboriema. Minos 1 te Amsterdam. MississipDilloyd I 150 m. n.w. Aden n. Bombay. Mitra 7 te Curacao verwacht. Modjokerto 2 te Port Said verw. v. Rotterdam. Moh. Reza Shah 1 170 m. n. Guardafui n. Suez. Moordrecht 1 1060 m. o. Bermuda n. Amuaybay. Munttoren 2 v. Heysham n. Avonmouth. Musi 1 v. Maradhivas n. Singapore. Mylady 2 v. Bordeaux n. Rotterdam. Xaess Caommander 1 dw. Algiers n. Fawley. Naess Lion pass. 1 Gibraltar n. Antwerpen. Maess Tiger pass. 1 Perim n. Suez. Neverita 6 te Curasao verwacht. Noordwiik 1 370 m. n.n.o. L. Palmas n. Monrovia. Radja 1 te Hamburg. Raki 31 ter hoogte van Kreta n. Genua. Rotterdam 2 v. New York n. Port of Spain. Reza Shah The Great 1 90 w. Kreta n. Port Said. Riouw 1 5 m. z. Kreta n. Genua. Roebiah 2 te Calcutta. Roggeveen 1 v. Dar Es Salaam n. Beira. Rondo 2 300 m. z. Kp. Guardafui n. Aden. Rosum 1 100 m. o. Kp. Frances n. Zuidnool. Rotti 1 1200 m. o.z.o. Toyo n. Los Angeles. Saloum 1 v. Nantes n. Duinkerken. Samarinr'a 2 te New York. Sambas 1 300 m. n.o. Kp. Padaran n Hosgkong. Schie 1 v. Piraeus n. Chalkis. Scnegalkust pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Sibigo 1 60 m. n.w. Brisbane n. Hollandia. 'Roterdijk 2 te Norfolk. Sommelsdijk 2 v. New York n. Boston. Stad Alkmaar 1 on Beninrivier n. Winneba. Stad Arnhem 1 420 m. o.n.o. St. Helena n. K'stad. Stad Dordrecht 1 145 m. n.n.o. Villano n. Sluiskil. Rtad Gouda 1 v. Luanda n. Emden. Stad Leiden 1 370 m. w.n.w. Finisterre n. Bremen. Stad Maassluis 1 90 m. z.w. Dakar n IJmuiden. Stad Rotterdam 1 v. Ceuta n. Freetown. Stad Schiedam 1 te Benisaf verwacht v. Savona Stanvac Alor 1 v. Sungeigerong n. Belawan. Stan vac Benakat 1 v. Belawan n. Sungeigerong. Stanvac T.irik 1 v. Tandjong Uban n. Bangkok. Stanvac Riau 1 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanv. Sunda 1 te Singapore verw. v. Sungeiger. Statendam 1 v. La Guaira n. Aruba. Steenwiik 1 190 m. w.z.w. Finisterre n. Curasao. Straat Mozambique 2 te F.ast-London. Straat Soenda 2 te Adelaide. -Sunetta 3 te Singapore verwacht. Tabian pass. 1 Lissabon n. Bona. Notos 1 50 m. n.o. Kp. Villano n. Rotterdam. Nijkerk 1 te Bremen v. Hamburg. Oberon 1 v. Barcelona n. Port of Spain. Ooslkerk 1 60 m. w. Kreta n. Port Said. Oranje 1 90 m n.o. Palermo n. Port Said. Oranjefontein 31 te Durban. Oranje Nassau 1 te Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad pass. 1 Finisterre n. Madeira. Orion 1 140 m. z.z.o. Malta n. Piraeus. Ouwerkerk 1 500 m. w.n.w. Walvisbaai n. K'stad. Overijsel 1 v. Fremantle n. Adelaide Pendrecht 1 250 m. o. Malta n. Bremen. Peperkust 1 105 m. z. Dakar n. Conakry. Philidora 1 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Philine 1 110 m. z.z.w. Ras Al Hadrl n. Mena. Philinpia 1 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadi. Poseidon 1 te Antwerpen n. Rotterdam. Prins Alexander 1 v. Londen n. Gibraltar. Prins der Nederlanden 2 te Aruba. Prins Frederik Hendrik 2 te Castellon v. Alicante. Prins Willem van Oranje 2 te Halifax. Prins Willem IV 1 50 m. o. Athene n. Cartage t Prinses Irene 1 590 m. w.z.w. Valenc. n. Plymouth. Pr. Will. George Fred. 1 60 m. n.w. Malta n. Antw. Prov.singer 1 130 m. n.o. Lissabon n. Vera Cruz. Purmerend 1 405 m. w. Finisterre n. Hamburg. Pygmalion 1 v. Tanger n. Antwerpen. Tabinta 1 te Penang. Tahama 1 dw. Cyprus n. Banias. Talisse pass. 1 Kp. Guardafui r,. Djibouti. Taria 1 80 m. w. Sabang n. Abadan. Tero 1 te Buenos Aires v. Montevideo. Thelidomus 5 te Maracaibo verwacht. Tibia 8 tc Abadan verwacht. Tiipondok 1 380 m. n.o. Diego Garcia n. Penang. Tjitjalengka 1 370 m. z.o. H'kong n. Balikpapan. Tjitarum 1 640 m. z.w. Colombo n. Singapore'. Tomocyclus 4 te Chelsea Boston) verwacht. Towa 1 v. Bremen n. Rotterdam. Triton 1 v. Nassau n. Houston. Utrecht 1 te Penang. Van Cloon 1 in Straat Torres n. Lautoka. Van der Hagen 1 v. Port Gentil n. Matadi. Van Neck 1 42 m. o. Townsville n. Singapore. v. Spilbergen 1 300 m. z.w. Sabang n. Capetown. Vivipara 1 100 m. n.n.o. Bahrein n. Rotterdam. Vlieland 1 25 m. z. Kuria Muria n. Bari. Vlist 1 530 m. n. Flores n. Rotterdam. Waal 1 650 m. z.z.w. Fayal n. St. Thomas. VVaiwerang 1 v. Hongkong n. Bangkok. Waterman 2 te Tandjong Priok. Westland pass. 1 Finisterre n. Las Palmas. Wieldrecht 1 ten anker rede Kopenhagen. Willemstad 2 te Port of Spain. Woensdrecht 1 120 m. z.w. Ouess. n. P. La Cruz. Wonosari pas. 1 Gibraltar n. Genua. IJssel 1 162 m. n.n.o. Finisterre n. Tripoli. Zaankerk 1 155 m. o.z.o. Aden n. Penang. Zonnewijk 1 750 m. o.n.o. Bermuda n. Denemark. Zwijndrecht 1 te Zeebrugge. KLEINE VAART Ank T 30 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Admiralengr. pass. 1 JE-10 v. Hamina n. A'dam. Areas 1 100 m. n.n.w. Malta n. Malta. Europese vertegenwoordigers De ministerraad van de Europese Ge meenschappen heeft op zijn vergadering in Brussel besloten, dat in Londen en in Washington vertegenwoordigers van de E.E.G. en Euratoom zullen worden aange steld. De uitvoering van deze beslissing zal nog nader worden bestudeerd. Naar wij vernemen zal de vertegenwoordiging van beide gemeenschappen wat Londen betreft worden opgedragen aan mr. Van Kleffens, die reeds optreedt als ambassa deur van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Waarschijnlijk zullen ook in de Verenigde Staten de drie gemeen schappen gezamenlijk worden vertegen woordigd. VERHANDELDE FONDSEN 29 januari 1 februari Totaal 452 438 Hoger 68 (15.1°/o) 88 (20.1%) Lager 296 (65.6%) 270 (61.6%) Gelijk 88 (19.3%) 80 (18.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U488—494 g.l. Kon. Olie 162.00—162.40 Philips 780—785 Unilever 762—767 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv slot A.K.U494^—498% 497 Kon. Olie162.30—162.40 162.10 Philips 787—791 g.l. 788 Unilever 769—773 770 Amsterd. Bank 335 Ned. Handel Mij. 255 Rotterd. Bank 299 Twentsche Bank. 281 A.K.U 485»/2 Albert Heijn Amstel Bier 489 Billiton Mij. II 372 Bols 519 Bührmann Papier 438 Del i- Mij 187.50 Dordtsche Olie 753 315 Heineken's 491 Hoogenbosch Sch. 226 Hoogovens 780 164 365 413 K LM 112.50 Kon. Ned. Zout 672 Kon. Olie 161.60 Muller Nat. Bezit 357 Nederl. Ford 377 Ned. Gist. en Sp 292 Ned. Kabelfabr. 440 Philips Gem. Bez. 776% Philips Pref 289 A'dam Rubber. 123 Sikkens Lak Stokvis R S 213 Thomassen Dr. 650K Unilever 759% Van Berkel's Pat. 286 Van Gei dor Pap.. 246 Van der Heem 201 14 Ver. Machinefabr. 216% Wossanen 279 ■Wilton Feijenoord 21814 Zwanpnherg-Org. 535 194.50 221.50 510.— Ver. Bezit v. 1894 116.50 HAL 169 KM'M 185 N Scheepv. Unie 159 Ommeren v 261'/» Stoomv Mij. Ned 175 Anaconda 6134 Kennecott Conner 92 VK Aluminium Ltd.. 30 ■RotViiohpm Steel.. 50 34 US Steel 89 Renublic Steel 65 a American Motors 78'/» General Motors.. 48 Zü Cities Service.... 46 Shell Oil 76 Yk Gedane noteringen. CVerstrekt door de Amsterdamsche Bank! NEW YORK Aan de verkoopwoede op de Newyorkse beurs is maandag een eind gekomen. Er werden zelfs winsten geboekt tot drie dol lar. een logisch gevolg van de scherpe dalingen van vorige week, een ommekeer die enige hoop geeft dat de kooplust terug keert. De grote verliezers van de vorige week, auto's, elektronica, chemicaliën en staal, waren nu het meest in trek. Chrys ler, Ford, General Motors en Studebaker gingen na de berichten over een waar schijnlijke record-autoproduktie geduren de het eerste kwartaal, met omstreeks een dollar of meer omhoog. American Motors leio echter enigszins terug. De staalaan- delen hadden een goede markt. Young- stown. Granite Git.y Steel, National Steel en Universal Cyclops wonnen omstreeks twee dollar. Bij de elektronica gingen Texas Instru ments en Motorola ruim twee dollar om hoog en IBM en Litton ruim één dollar. Standard Oil steeg een dollar in een voor de rest prijshoudende olieafdeling. Bij de vliegtuigindustrie boekte Northrop een winst van omstreeks twee. Bij de metalen hadden enkele fondsen een goede dag zo als Miami Copper met een winst van ruim twee en Alcoa met een van omstreeks anderhalve dollar. Van de 1238 verhandelde fondsen sloten er 532 hoger en 495 lager. De totale omzet bedroeg 1.239.000 aandelen. Het industrie gemiddelde kwam van 622.62 op 626.20: dat voor spoorwegen van 151.60 op 151.27 en dat openhare nutsbedrijven van 85.56 op 85.99. (UPI) Bab T 30 v. IJmuiden n. Londen. Bloemgracht 1 dw. Hangö n. Amsterdam. Boreas 27 v. Famagusta n. Haifa. Elsa pass. 1 Elbe 3 v. Vestervik n. Zaandam. Joost 30 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kaap St. Vincent 28 v. Kolding te Kalmar. Marianne 1 dw. Boulogne n. Rouen. Midas 31 v. Valencia n. Cartagena. Pavo 28 v. Tunadal te Zaandam. Phidias 1 dw. Kp. Bon n. Patras. Plato 1 te Amsterdam n. Rotterdam. °onza 30 v. IJmuiden n. Stockholm. Quo Vadis 1 op Ierse Zee n. Glasgow. SLEEPVAAR3 Argus 2 te Rotterdam. Cycloop 2 bij LYandsend n. Burutu. Friesland 2 te Rotterdam. Hector 2 te Rotterdam. Nestor, Simson en Stentor 2 ter hoogte van Port land Bill naar Cardiff. Titan 2 bij Vigo n. Teneriffe. Tyne 30 te Maassluis. Witte Zee 31 te Maassluis.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9