Hoop voor 79 ingeslotenen in Oostduitse mijn kwijnt AKKERTJES Commissie-Oberlander verdeeld over voltooiing onderzoek Landbouwbeleid van EEG wordt critisch bestudeerd Kroesjtsjev zou verblijf in Indonesië willen bekorten Uitreis ver bod voor Algerije afgekondigd tot 1 maart Redders slepen sinds gisteren alleen nog doden uit vuurpoel; totaal nu 44 Kasavoeboe neemt wraak op Kanza Bonn keurt de publikatie van plan-Herter af De „Rode Hand" schoot weer uit in Frankfort Ook senator Frear achter Amerikaanse regering Voorlopig oordeel van minister Gerechtelijk vooronder zoek tegen Dibelius gaande „Passen voor genodigden" in Oost-Duitsland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 15 Slotzitting waarschijnlijk op 18 en 19 maart Brug over het Buiten-IJ was defect Opmerking van minister Luns is ezelachtig Zaken verdrongen zijn vakantie op Bali Ontheffing alleen om uitzonderlijke redenen GRIEP GRiEPGRlEPGRIEPGRlEP HELPEN DIREKT (Van onze correspondent in Bonn) In de Karl Marx-mijn nabij de Oost duitse stad Zwickau groeit van uur tot uur de zekerheid dat er geen redden meer aan is voor de door een brand ingesloten mijn werkers. Men heeft er tot woensdagavond 51 levend uitgehaald, 44 mijnwerkers zijn x-eeds overleden, 79 zitten nog ingesloten onder de grond. Zuurstofgebrek en een hitte van 55 tot 60 graden celsius verhin deren de reddingsploegen om de 79 op 1100 meter diepte ingesloten mannen te berei ken, die reeds bijna 75 uur, sedert maan dagmorgen, van de buitenwereld zijn af gesloten. De reddingsploegen kunnen slechts heel langzaam vooruit komen: branden, gas sen en zwakke, halfverkoolde houten stut ten maken het uiterst moeilijk om voor uit te komen, zelfs nu men tracht de hou ten stutten door stalen te vervangen. Tsje chische specialisten hebben zich gister avond bij de 400 man sterke Oostduitse reddingsploegen gevoegd, maar ook van hen verwacht men geen wonderen. Het ziet er dan ook helaas naar uit, zo neemt men algemeen aan, dat de ramp bij Zwickau tot de zwaarste van de laatste jaren in Europa zal kunnen worden ge rekend. Een van de geredde mijnwerkers heeft over het begin van de ramp verteld: „Door de druk van een explosie werd ik tien me ter weggeschoten. De anderen vlogen spoe dig daarna als raketten over me heen". In totaal had de brand maandagmorgen 174 man van de buitenwereld afgesloten. De brand kan slechts centimeter voor cen timeter teruggedrongen worden: de eerste blusmaatregelen redden 11 man dinsdag morgen het leven, maar diezelfde dag vond men de lijken van 15 andere mijnwerkers. En daarna werd het ieder uur slechter. De Oostduitse radio heeft het bericht van de ramp niet minder dan twaalf uur lang verzwegen. Men schenkt nog altijd geen enkele aandacht aan het aanbod van de Westduitse mijnreddingsdienst, die dins dag vanuit het Roergebied had aangebo den specialisten naar Zwickau te zenden om mee te helpen de ingesloten mijnwer kers te redden. In West,-Duitsland heeft men veel meedogen getoond met de slachtoffers van de ramp, het kabinet Ade nauer te Bonn herdacht gisteren de om gekomen mijnwerkers, de Westduitse mijnwerkers vakbond zond een telegram naar Zwickau. Het is de tweede keer dat in het mijn- gebied van Zwi'ckaü dé 'laatste jaren een mijnramp heeft plaatsgevonden. De eer ste maal in 1952 kwamen hier 47 mijnwer kers om het leven. Men veroordeelde daarna acht leidende functionarissen van de betreffende mijn .tothoge tuchthuis straffen nadat een commissie van de communistische partij in Oost-Duitsland de S.E.D. de zaak had onderzocht. Dwang De Oostduitse kolenproduktie gaat de laatste jaren niet van een leien dakje. Men kan de eigen behoefte niet dekken en de voorraden zijn nog maar voor tien jaar. Er zijn vele oi'ganisatorische fouten LEOPOLDSTAD (AFP, ANP) Daniel Kanza, vice-voorzitter van de Kongolese „Abako", is van zijn functie als onder voorzitter ontheven en uit de partij gesto ten, zo is in een door de Abako uitgegeven communiqué meegedeeld. Kanza, die een vooraanstaand politicus in het gebied van Thijsstad in Nedei*-Kongo is en het blad „Congo" uitgeeft, heeft op de rondetafel- confei-entie te Brussel Kasavoeboe, de lei der van de „Abako", verweten dat hij be sluiten nam zonder de afvaardiging van de Abako van tevoren te raadplegen. Voorts zijn Edmond Nzeza-Nalndo en Simon Nze- za, die beiden deel uitmaakten van de af vaardiging naar de R.T.C. tot nader or der in hun functie in de Abako geschorst. Kanza behoorde tot de Abako-leden, die het besluit van Kasavoeboe om niet lan ger aan de R.T.C. deel te nemen, afkeur den en in diens plaats de Kongolees Ngoe- voeloe tot leider van het „kartel der na tionalistische partijen" benoemden. Kasavoeboe is zondag bij zijn terug keer in Leopoldstad een grootse ontvangst bereid. Volgens in Brussel ontvangen be richten is de terugkeer van andere Kon golese gedelegeerden, die na de Abako- leider in de Kongolese hoofdstad zijn aan gekomen, vrijwel onopgemerkt gebleven. Kasavoeboe was de eerste Kongolese af gevaardigde, die in Leopoldstad aankwam na afloop van de R.T.C. De overige gede legeerden zijn pas na zondag naar Kongo teruggekeerd, na in Brussel een receptie van koning Boudewijn te hebben bijge woond, waarop Kasavoeboe geweigerd had te verschijnen. (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regeringskringen toont men zich geërgerd over het feit dat het plan van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter voor het hou den van een volksstemming in geheel Duitsland gepubliceerd is. In het algemeen is men het wel eens met Herters plan, dat bestemd is voor de aanstaande topconfe rentie met Kroesjtsjev, in het bijzonder waar het het recht van zelfbeschikking voor het gehele Duitse volk aangaat. Men legt er evenwel de nadruk op dat dit plan een van de vele vooi'stellen is die door de werkcommissie van de vier westelijke mo gendheden te Washington worden behan deld. Van enigerlei eindstadium is geen sprake. Zowel in Bonn als in West-Berlijn is het plan Herter overigens nu juist niet ge schikt genoemd voor een realistisfch over leg met de Sovjet-Unie. De regering van West-Berlijn deelde mee het plan toe te juichen, vooral wat de volksstemming aan gaat. De socialistische oppositiepartij te Bonn, de S.P.D., geeft het plan geen schijn van kans. Zij acht het verkeerd dat Moskou met een dergelijke maximale eis wordt uitgedaagd. Een dergelijke weg achten de socialisten niet geschikt om vox'deringen te maken bij overleg met de Russen. De liberale F.D.P. acht het plan eveneens niet uitvoerbaar. gemaakt, die volgens Westduitse berich ten het gevolg waren van de al te hoog ge spannen verwachtingen. De communisti sche functionarissen hebben voorts eisen gesteld, die zouden hebben geleid tot een vei'onachtzaming van zekere veiligheids maatregelen. De Karl Marxmijn stond aan de top van de Oostduitse mijnen wat de pi-oduktie per man betreft. Het was voorts in het gebied van deze mijn dat in 1948 naar het Russische Stachanóv-voor- beeld een Adolf Hennecke-beweging ont stond, genoemd naar de communistische arbeider, die ver boven de normale pro- duktie werkte en daarna door de commu nisten tot nationale held werd gemaakt en tot een voorbeeld voor alle andere arbei dersThans staat men in Oost-Duits land voor een abnormale poging om qua produktie diverse plannen uit te voeren hetgeen vooral in de mijnbouw, waar uit zonderlijke eisen zouden worden gesteld, tot veel ellende heeft geleid. (UPI) Van Oostduitse zijde werd woensdag heftig geprotesteerd tegen de in West-Berlijn geopperde mening, dat de ramp te wijten zou zijn aan ouderwets materiaal. De schacht, waarin de ontplof fing plaatshad was volgens de Oostduit sers de meest moderne van de Karl Marx mijn. Deskundigen in het Westen hebben echter opgemerkt, dat in de berichten ge sproken werd over brandende houten stut- en en dat dit soort stutten voor mijnbouw- begrippen aftands zijn. FRANKFORT (UPI) Een vijfender- tigjarige Westduitse journalist Hans Hof- mann, die twee weken geleden een drei gend telefoontje kreeg van de Franse ter reurorganisatie „De Rode Hand", is dins dagmorgen vroeg bij zijn huis in Frank fort op ernstige wijze toegetakeld door drie mannen. Hij is ei-van overtuigd, dat de aanvallers leden waren van „De Rode Hand" of waarschijnlijk huurlingen van deze organisatie, omdat het Duitsers wa ren. Hij kreeg messteken in zijn gezicht en aan zijn linker arm en stokslagen op zijn hoofd. Hofmann heeft reeds enkele maanden ge werkt aan een serie artikelen over de Franse terreurorganisatie. De eerste ar tikelen zijn inmiddels al verschenen. Toen hij via de telefoon bedreigd werd wegens dit werk, bood de politie hem twee lijf wachten aan, zoals zij ook bescherming heeft aangeboden aan een aantal andere journalisten, zakenlui en het socialisti sche parlementslid Hans-Jürgen Wisch- nesski, die zich vaak ten gunste van de Al gerijnse rebellen heeft uitgesproken. Hof mann wees de politiebescherming van de hand en werkte door aan zijn artikelen. Na de aanval van dinsdagmorgen heeft hij echter twee lijfwachten van de politie aanvaai-d. Hij gaat door met zijn artike len. De Rode Hand wordt verantwoordelijk gesteld voor zes geslaagde en vele niet ge slaagde moordaanslagen die de laatste drie jaar in West-Duitsland zijn gepleegd, en ook voor het opblazen van een schip. Het laatste slachtoffer was een Algerijn die in Westduitsland inkopen deed voor de rebellen. Een bom die hem via de post wei-d gestuurd rukte hem beide handen af. De dreigende telefoontjes kwamen vol gens de politie uit Saarbrücken. (Van onze Haagse redacteur) Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de internationale commissie welke zich bezig houdt met het aandeel dat de West duitse minister Obex'lander eventueel heeft gehad in de tijdens de maanden juni en juli van 1941 gepleegde massamoord op de bevolking van de Poolse stad Lwow op 18 en 19 maart voor een slotzitting bijeen komt. Het is de vraag of bij die gelegen heid een rapport dan wel een communiqué over de bevindingen van de commissie zal worden gepubliceerd. Vast staat dat de onderlinge verstandhouding tussen de leden van de commissie niet zo hax-- monisch zal zijn als op het tijdstip dat zij haar wei-kzaamheden begon. Het is moeilijk de oorzaken van de ge bleken tweespalt in concreto weer te ge ven. Het conflict, zich toespitsende op de vraag of de commissie haar werk al of niet zal voortzetten, heeft een duidelijke persoonlijke, emotionele achtergrond. Een en ander kon minder goed in toom wor den gehouden door het ontbreken van een voorzitter de Deense oud-minister van Buitenlandse Zaken O. B. Kraft was daar toe het best gekwalificeei-d, doch voelde zich niet vi'ij officieel de commissie te pre sideren terwijl ook de sceptische ont vangst door het publiek van het voorne men van de commissie bepaald niet ani merend heeft gewerkt, zeker niet op die leden van de commissie die nog prijs stel len op een sterke binding met het voor malige verzet. Want de commissie mocht dan wel stellen, dat zij uitsluitend tot taak had na te gaan wat er waar is van de, voornamelijk uit communistische bron stammende aantijgingen tegen Ober lander met betrekking tot de massamoord in Lwow (een stad die in Nederland nog vaak als Lembei-g wordt aangeduid, hoe wel dat een uit de Oostenrijkse overheer sing van Polen daterende benaming is), voor de publieke opinie was het al aan stonds duidelijk dat men te doen heeft met één van Hi tl ex*'s specialisten voor Oost- europese vx-aagstukken, een man die ge ruime tijd het nationaal-socialisme ook uit ovex'tuiging heeft gediend, zij het dan dat hij zich daarvan een andere voorstel ling had gemaakt dan de werkelijkheid te zien gaf, hetgeen op den duur voor al toen het met de krijgskansen niet zo best meer gesteld was tot een bi'euk leidde. De openbare mening heeft zich de betekenis daarvan zeer goed gereali seerd, met het gevolg dat de stellige ver zekering van de commissie „dat het ex- niet om ging wat het politieke vex-leden van Oberlander was geweest" evenmin veel gehoor vond als de al vrij spoedig gepubliceerde vaststelling, dat de gepro- duceerde getuigenvex-klaringen en docu menten de onschuld van Oberlander zijn aanwezigheid in Lwow onmiddellijk na de intocht der Duitse troepen ten spijt reeds hadden bewezen. Dat werd geschre ven en gezegd op een ogenblik, dat nog slechts een mindei'heid namelijk ruim honderd van de tweehonderdvijftig van de getuigen was gehoox-d. Natuurlijk werd daarmee niet de mening van de commis sie weergegeven, maar wanneer de secre taris zelf zegt achter deze beweringen te staan, wordt het moeilijk om aan te ne men dat de conclusie van de commissai-is toch nog anders zal uitpakken. Een en an der kan echter weer verklaax-d worden uit het volkomen luchtledig waarin deze com missie werkt. Zij is ontstaan uit een Duits initiatief, zij heeft zichzelf daarvan ijlings losgekoppeld, maar deze „onafhankelijk heid" bracht met zich, dat men niet goed wist aan welk adres men de bevindingen moest sturen. Over die px-ocedux-ekwestie heeft ook geen eenstemmigheid bestaan. „Dubbel werk" Nadat de commissie op 7 februari in Den Haag voor de dex-de keer voltallig bijeen was geweest, bleek al spoedig dat procedurekwesties inderdaad niet het sterkste punt van het gezelschap vorm den. Een van de twee Nederlandse leden, de heer K. R. van Staal uit Heemstede, ziet in het feit dat de C.D.U., de partij waartoe Oberlander tegenwoordig behoort (na de val van het Hitler-regime behoor de hij aanvankelijk tot een andere, tame lijk extx-eme groepering), een eigen ere- ï-aad voor het geval-Oberlander instelt, aanleiding zijn medeleden telegrafisch te verzoeken nu zelf maar van het ondex-zoek af te zien „opdat geen dubbel werk wordt verricht". Het is echter zeer de vraag of inderdaad van „dubbel werk" sprake is. De ereraad van de C.D.U. blijkt namelijk minder dan een partij-aangelegenheid te zijn: het is meer een zaak voor de fx-actie om uit te maken of een der leden al of niet fatsoenlijk handelde toen hij aanval op Oberlander in zijn blad overnam. Twee leden, de Zwitserse rechter dr. Schoch en de Belgische hoogleraar dr. F. Peeters, zijn het met de heer Van Staal oneens: zij menen dat de commissie haar werk dient te voltooien. Ook de secreta ris, de heer J. H. Zwax-t uit Amstelveen, is die mening toegedaan. Ten aanzien van de opvatting van de beide Scandinavische leden bestaat een dubium. Volgens de heer Van Staal zijn zij het met de liqui datie van de commissie eens. Analyse ring vaix de antwoorden laat echter ruim te voor een meer genuanceerde interpre tatie. De Noor Hans Cappelen geeft de in druk dat hij heeft aangenomen dat ieder een al met het voorstel akkoord was maar veronderstelt toch nog wel een slotzitting en een communiqué, de Deen O. B. Kraft heeft duidelijk te verstaan gegeven dat hij de liquidatie een punt van bespreking op een volgende vergadering acht. Tijdens een onderhoud dat in het afgelopen week einde tussen prof. Peeters en de heer Kraft plaats vond, schijnt dat ook beves tigd te zijn. Dat weekeinde werd trouwens door twee merkwaardige voorvallen ge kenmerkt: in de eerste plaats mislukte een x-eeds voorgenomen bijeenkomst door het wegblijven van de heer Van Staal en de twee Scandinavische leden en er be staat een opmerkelijke coïncidentie tussen de afspraak om de slotzitting op 18 en 19 maart te houden en een uitvoerig com muniqué van de heer Van Staal, waarin hij betoogt dat het besluit tot liquidatie „reeds bij voox-baat vast staat". Materiaal geheim Het is natuurlijk best mogelijk, dat ook de leden die zich formeel op het standpunt stellen dat de commissie haar werk dient af te maken, thans tot de ontdekking ko men dat zij hun tijd wel nuttiger kunnen besteden Men kan echter aannemen dat zij ook in dat geval er bezwaar tegen zul len maken dat het door de heer Zwart als secretaris verzamelde materiaal wordt doox-gegeven aan de ereraad van de C.D.U., zoals de heer Van Staal wil. De opzet van deze internationale commissie was immers het onderzoek geheel uit de Duitse sfeer te houden. Bovendien hebben vele getuigen hun vex-klaringen slechts af gelegd onder de uitdi'ukkelijke verzekering dat hun identiteit geheim zou blijven. De heer Zwart sprak in dat verband zelfs van een „Bang-Jensenlijst". Alleen al daarom is een afstaan van het matex-iaal een onmogelijkheid. In een der commissiezalen van het Engelse parlement hebben dinsdag onge veer veertig afgevaardigden van alle par tijen de Oostduitse film „De moordenaars van Lvov" gezien. „De moordenaars van Lvov" is geheel samengesteld uit joux-nalen van voor en tijdens de oorlog en matex-iaal uit buit gemaakte archieven van de nazi's. Zij is gemaakt met het doel te bewijzen dat dr. Theodor Oberlander een hooggeplaatste nazi is geweest iets dat Oberlander ove rigens nooit heeft ontkend. De film werd vervaardigd voor de Oostduitse televisie. De vertoning in het Engelse parlements gebouw geschiedde onder auspiciën van twee Labour- en een Consex-vatieve afge vaardigde. Een defect aan de beweegbare basculebrug van de Schellingwouderbrug over het Buiten- IJ te Amsterdam is oorzaak geweest van een ernstige verkeersstagnatie aan beide oevers van het IJ. Nadat tegen kwart voor drie de brug was open geweest voor de scheepvaai-t, daalde de klap wel, maar de brug kon niet wox-den afgegrendeld Het brugdek bleef aan één zijde los. De brug werd afgesloten voor alle verkeer, tot groot ongenoegen van honderden chauf feurs en andere weggebruikers, die naar de ponten werden verwezen. Technici van de Rijkswaterstaat hebben met man en macht gewerkt en om vijf uur kon de weg worden vrijgegeven. De democratische senator Allen Frear jr. heeft woensdag verklaard dat hij het standpunt steunt van senator Warren Magnuson, die heeft verklaard dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken er goed aan heeft gedaan door de Nederlandse aanspraken op landingsrechten in Califor- nië af te wijzen. Het ministerie is in het verleden al te vlot geweest met het vex-lenen van lan dingsrechten in de V.S. aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, meent Frear, en al te dikwijls hebben Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen geen tegen rechten ontvangen. Frear verklaarde vol ledig in te stemmen met de rede die Mag nuson in de Senaat heeft afgestoken. On der andere verklaarde deze senator dat het bericht dat Nederland zich gestraft voelt „omdat het maar een kleine en on beduidende communistische partij heeft" hem „ezelachtig" voorkomt. (Zie H.D. van 24.2.'60). In doorgaans goedingelichte kring te Washington wordt vernomen dat de Ame rikaanse regering, in gelijkluidende no ta's aan de Zweedse, Noorse en Deense regeringen, heeft voorgesteld op 15 april in Stockholm een luchtvaartconferentie te organiseren, ter bespreking van het zoge naamd „derde landen-" luchtvex-keer. Het zogenaamd „derde landen"-vex-keer wordt gevormd door passagiers die met de ene luchtvaartmaatschappij naar een van haar eindpunten reizen en daar overstap pen op een toestel van een andex-e maat schappij dat naar een ander land vliegt. Reeds tijdens de K.L.M.-onderhande lingen in Washington kwam het „derde landen"-verkeer ter sprake. Het schijnt de Amerikaanse maatschappij een doorn in het oog te zijn dat vele luchtreizigers al leen voor het verkeer binnen de V.S. een Amerikaanse maatschappij gebruiken en zich door een Europese naar de V.S. la ten vliegen, inplaats van direkt uit Euro pa al een Amerikaanse maatschappij te nemen. Advertentie Zachte, geurige baai-tabak., een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten (Van onze parlementaire redacteur) De Executieve commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) heeft voorstellen gedaan voor een gemeen schappelijk Europees landbouwbeleid. Het onderzoek van die voorstellen is nog in vol le gang. Daarom wilde minister Marijnen er vanmiddag in de Eerste Kamer slechts een voorlopige en vrijblijvende mening over geven. Een algemene versnelling van de verlaging van invoerrechten van de E.E.G.-landen, acht de minister alleen aanvaardbaar indien de agrarische han del daarbij volledig wordt betrokken. In hoeveel jaren die afbraak van invoer rechten tot stand komt, is van minder be lang, als er eerst maar zekei'heid is om trent de inhoud van de Europese land bouwpolitiek in het eindstadium en om trent de concrete toenaderingsmaatrege len in de overgangsperiode. Of de afbraak in acht of tien jaar tot stand komt, is op portuun en hangt af van de technische uit voerbaarheid. Terwille van een vlot ver loop van de afbx'aak zal de termijn echter betrekkelijk kort moeten zijn, korter dan twaalf of vijftien jaax-, zoals is opgenomen in het E.E.G.-verdrag. Structuurbeleid Het zal zeer moeilijk zijn een Europees stx'uctuur-beleid voor de landbouw vast te stellen. Nederland zal niet bereid mogen zijn de graanprijzen te verhogen als ande- re landen zich vrijheid vooi-behouden. De Eux'opese landbouwpolitiek moet een on deelbaar geheel zijn. De aandacht van de Europese commissie is reeds gevestigd op het belang van lage landbouwprijzen voor de concux-rentiepositie van onze industrie en havens. Een zekere aanpassing bij het prijspeil van andere E.E.G.-landen zal on vermijdelijk zijn, maar daarvan moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Effect van prijsverhoging Eén verhoging van de prijzen van de landbouwpx'odukten met tien pex-cent, zou neerkomen op een loonsverhoging van één percent in de industrie. De voorstellen van de Eux'opese Executieve commissie wor den kritisch bestudeerd. In sommige op zichten heeft de minister bezwaar tegen een te groot dirigisme in het voorgestelde beleid. De voorstellen houden te weinig rekening met het feit, dat een grotere max'kt op zichzelf reeds een stabiliserende werking heeft. Overigens moeten wij ons goed bewust zijn dat we in de E.E.G. niet alleen de cx-editposten aanvaarden, maar dat er ook debetposten tegenover staan. Benelux Over de Benelux-ondei'handelingen had de minister geen nieuws te vermelden. De leidende gedachte op de confeirentie van zaterdag is geweest dat Benelux voor moet blijven op de E.E.G. en dienovereenkom stig zijn de bekende afspraken gemaakt. De afvloeiingsregeling voor de IJssel- meervissers zal uitvoerig bespx-oken kun nen worden bij gelegenheid van de behan deling van een wijziging van de Zuiderzee- steunwet. De minister van Verkeer en Wa terstaat zal op zo kort mogelijk termijn de wijzigingswet indienen. BERLIJN (AFP, Reuter) De open bare aanklager in Oost-Berlijn is dinsdag een gerechtelijk vooronderzoek tegen bis schop Otto Dibelius, het hoofd van de Duits-Evangelische kerk, begonnen. Dit is bekendgemaakt door het Oostduitse persbureau A.D.N. Het vooronderzoek is geopend naar aan leiding van een brief waarin bisschop Di belius zich tegenover een andere bisschop afvroeg of de orders van een „totalitair" bewind bindend zijn voor het christelijk geweten. Dit schrijven is later in druk verschenen. De bisschop zou in november hebben ge zegd, dat christenen gerechtigd zijn, het wereldlijk gezag niet te erkennen als dat moreel onjuiste eisen stelt. (UPI) Dr. Dibelius woont in West- Berlijn. Als de officier van justitie tot de conclusie komt, dat de bisschop voor het gerecht gedaagd kan worden wegens aan sporing tot ongehoorzaamheid aan de staat, zou hij op een van zijn geregelde bezoeken aan de kerken in Oost-Berlijn gearresteerd kunnen worden. TAMPAKSIRING (Reuter) Van ge zaghebbende Indonesische zijde is donder dag meegedeeld, dat premier Kroesjtsjev mogelijk enkele dagen eerder uit Indone sië zal vertrekken als zijn besprekingen met de Indonesische leiders spoedig tot een succesvol einde leiden. In persberichten wordt gezegd, dat Kroesjtsjev en Sukarno al een basis voor overeenstemming hebben gevonden. Het blad „Merdeka" schrijft, dat de beide staatslieden gesproken hebben over hulp aan Indonesië op het gebied van de kern energie. Hoewel geen bijzonderheden bekend zijn over het resultaat van de bespi'ekingen schijnt men van Indonesische zijde opge togen noch teleurgesteld te zijn over het verloop. Beide staatslieden hebben het zich op Bali kennelijk gemakkelijk gemaakt. Mo gelijk om te demonstreren dat het verblijf ALGIERS (Reuter-AFP) Te Algiers is woensdag officieel bekendgemaakt, dat men Algerije alleen om uitzondexiijk ern stige redenen mag verlaten. Deze maatre gel zal dux-en tot 29 februari. In sommige politieke kringen gelooft men dat het uit- i'eisverbod met de reis van president De Gaulle door de Zuidfranse stx-eek Langue- doc vei'band houdt. Men acht het zeker dat hij daarbij in verscheidene redevoeringen de Algerijnse kwestie zal behandelen. Zon dag wordt hij in de hoofdstad terugver wacht. De autoriteiten zouden willen ver- hinderen dat rechtse extx'emisten naar Languedoc reizen om stemming tegen De Gaulle te maken en betogingen uit te lok ken. Een officiële woordvoerder in Algiers zei echter dat het een administratieve maatregel is, omdat men de identiteit van de mensen die Algerije verlaten, wil ken nen, alsmede de redenen van hun reis. Gewipt De burgemeester van Algiers, Moham- Advertentie c med Bouhax-aoua, die openlijk de rechtse revolte in Algiers heeft gesteund, is niet herkozen. De gemeenteraad koos, in zijn plaats, met 39 tegen 29 stemmen, het raadslid Charles Corbin, een neger die als „gematigd" bekend staat. Corbin, afkom stig van Martinique, vertegenwoordigt een der moelijke wijken van de stad waar veel Europese ax-beiders wonen die herhaalde lijk tegen het zelfbeschikkingsrecht voor Algerije hebben betoogd. In bepaalde po litieke kringen verklaarde men woensdag, dat de gemeenteraad ontbonden zou zijn, als Bouharaoua herkozen was. In Algiers is woensdagavond voorts be kendgemaakt, dat in de voorafgaande 48 uur bij operaties van het Franse leger 228 rebellen zijn gedood en 105 gevangen ge nomen. Verkiezingen De Franse ministerraad heeft besloten, dat de kantonnale vex-kiezingen in Algerije tussen 15 mei en 15 juni zullen worden ge houden. De ministerraad heeft voorts de lijst van gebieden in Algerije opgesteld waar het Franse leger nog met de handha ving van de orde is belast. Het zijn voorna melijk gebieden waar operaties tegen de rebellen gaande zijn. In die gebieden her- krijgen de bux-gexiijke prefecten en onder prefecten echter hun volledige admini stratieve bevoegdheden. op het eiland mede als vakantie is be doeld droeg Sukarno, doorgaans gekleed in een generaalsuniform, een grijs wollen open hemd. Kroesjtsjev verscheen in zijn Oekraïnse hemd, eveneens met open kx-aag. (UPI) Vandaag gaan Sukarno en Kroesjtsjev naar Den Pasar, voor een Ba linese processie. Ze keren weer terug naar Tampaksiring, waar de Russische minis ter van kuituur (Michaelov) en de Indone sische minister van onderwijs (Prijono) die op Ambon de eerste steen hebben ge legd voor een „oceanografisch instituut", dat 18,7 miljoen gulden kost, zich bij hen zullen voegen. Vrijdag gaat Kroesjtsjev naar Djakarta om er het parlement toe te spreken. Di'. Kuntoadji van het radiologisch insti tuut heeft meegedeeld dat een plan voor een Indonesische kernreaktor in Bogor be sproken zal worden. Indonesië heeft reeds voorbereidend overleg gevoerd over de bouw van een reaktorcentrum waar de vreedzame toepassingen van de kernener gie hoofdzakelijk voor opwekking van elektx'iciteit en voor medische toepassin gen wordt ondei'zocht. Dr. Kuntoadji verklaarde dat hij hierover inleidende be sprekingen heeft gevoerd met Vassilji Emilianov, voorzitter van de Russische staatscommissie voor de vreedzame toe passing van kernenergie. Twee jaar geleden is onder voorzitter schap van dr. Siwabessy, een vooraan staand radioloog, in Indonesië een raad voor de kernenergie gevormd. Deze raad kreeg opracht de toepassing van kern energie te onderzoeken in de geneeskun de en voor opwekking van elektrische ener gie. Er is een klein laboratorium voor experimenteel werk met radioactieve iso topen. Vreemd vertrek Over het vertrek van de Russische am bassadeur Volkov naar Moskou verkeert men in het onzekere. Volgens Russische functionarissen is de ambassadeur „om gezondheidsredenen en op advies van zijn arts" gegaan. Maar in kringen van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken laat men doorschemeren dat Vol- kovs vertrek niets met zijn gezondheid heeft te maken. BERLIJN (AFP) Om niet de nieuwe passen met het opschrift „Duitse Demo cratische Republiek" behoeven te gebrui ken, maakt de Amerikaanse militaire mis sie in Potsdam thans gebruik van „een pas voor genodigden", die eveneens door de Russen wordt uitgegeven. Voorheen vermeldden de passen de woorden „Rus sische zone". Van Russische zijde weigert men de nieuwe passen in te trekken om dat er volgens haar „sedert 1 januari 1959 geen Russische bezetting in Duitsland meer is".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15