SCHEEPVAART I. G. BERGBAU WENST ééN KOLENSYNDICAAT Hoge Autoriteit zoekt naar tussenoplossing Commissie Europees Parlement besprak schrootfraude Buitenlandse handel nam met meer dan 10 toe De beurs Wat kunt u doen Ford en G.M. strijden in Engeland om vestigingsplaats Conferentie in Genève over de visserij- zonegrenzen 19 FELISOL écht kleurecht Dreigementen om naar Nederland te gaan Duitse mijnen klagen bij Europese Hof Sikkens Groep n.v. tegen griep? De in- en uitvoer in 1959 Scherpe critiek van CBTB op landbouwbeleid Frans Beeren hervat dividendbetaling Scherpe daling op Britse Staatsfondsenmarkt Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland i DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 Te Luxemburg is een bespreking gehou den door vertegenwoordigers van de Ho ge Autoriteit en de I.G. Bergbau, de vak vereniging van arbeiders in de Westduitse kolenindustrie, over het vraagstuk van de verkoop van kolen uit het Ruhrgebied. De I. G. Bergbau heeft de Hoge Autoriteit doen weten dat zij, rekening houdend met sociale overwegingen, eenzelfde stand punt inneemt als de kolenproducenten in het Ruhrgebied. De organisatie heeft een memorandum ingediend, waarin zij zich uitspreekt ten gunste van de stichting van één enkele verkooporganisatie voor de ko len uit het Ruhrgebied. Zij is verontrust over mogelijke gevol gen voor de arbeiders van de mening der Hoge Autoriteit, als zou de door de produ centen gevraagde toestemming tot oprich ting van een enkele verkooporganisatie onverenigbaar zijn met artikel 65 alinea 2 van het E.G.K.S.-verdrag. De Hoge Autoriteit heeft geantwoord, dat zij op het ogenblik van alle kanten het vraagstuk beziet, dat onder de huidi ge omstandigheden ontstaat door de reor ganisatie van de verkoop van kolen uit het Ruhrgebied. Dezer dagen zal zij ook be sprekingen voeren over dit onderwerp met de Bondsregering en de belangheb bende producenten. Zij herinnert eraan, dat.zij bij-de gewijzigde positie van kolen op de energiemarkt, niet wenselijk is, dat de bestaande verkooporganisaties zonder vervangen te worden, verdwijnen. Daar om is het van belang te onderzoeken wel ke instellingen van de mijnbouwmaat- schappijen, zo nodig voor beperkte tijd, geschikt lijken te zijn om de structurele crisis tot oplossing te brengen en ge machtigd kunnen worden overeenkomstig doelstellingen en bepalingen van het ver drag. Het spreekt vanzelf zo merkt de Ho ge Autoriteit op, dat bij het zoeken naai den dergelijke oplossing de belangen van de arbeiders op geen enkele wijze uit het oog verloren zullen worden. Slechts één controleur Ook heeft de Hoge Autoriteit geant woord op aanvullende vragen van de Ne derlandse socialistische afgevaardigde G. M. Nederhorst over deze kwestie. De heer Nederhorst had reeds eerder vragen gesteld over een beschikking van 1959, waarin de kolenindustrie aan de Ruhr op nieuw ontheffing kreeg van de vei-plich- ting om de kolenverkoop te reorganiseren. Omdat in het antwoord dat hij kreeg op enige punten niet was ingegaan, had de Nederlandse afgevaardigde onder ande re nogmaals gevraagd hoeveel ambtena ren er door de Hoge Autoriteit waren be iast met de controle op de verkoopkanto ten in het Ruhrgebied. In het nieuwe ant woord staat dat de regelmatige controle Op de naleving van de beschikking van 1959 door één controleur wordt uitge oefend. Voor de controle op de afzet van 'Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan L op FELISOL. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering spant zich tot het uiterste, in om de regionale werkloosheid te bestrijden door nieuwe fabrieken te be wegen zich te vestigen in streken welke daaraan chronisch lijden zoals Schotland en Wales. Het is hierbij tot een botsing gekomen met twee grote automobielcon cerns, Ford en Vauxhall, welke beide het oog hebben laten vallen op Merseyside bij Liverpool. Vauxhall is een dochteronderneming van General Motors. Gezien de moeilijk heden welke ontstaan zijn schijnen beide maatschappijen te hebben laten weten dat hun Amerikaanse opdrachtgevers hun uit breidingsplannen eventueel in Nederland zullen uitvoeren. Op het ogenblik lijkt dit echter meer op een dreigement aan het adres van de Britse departementen waar mee men overhoop ligt dan een werkelijk voornemen. Het plan van Ford kost mi nimaal 300 miljoen gulden, maar moge lijk zal het bedrag tweemaal zo groot wor den. De aantrekkelijkheid van Mersey side voor de auto-industrie is de nabijheid van een Atlantische haven. Ook de British Motor Corporation (Austin en Morris) en de Standardfabrieken hebben plannen om naar Merseyside te gaan om daar hun be drijven uit te breiden. In het parlement wordt echter druk op de regering uitge oefend om nieuwe werkgelegenheid voor al naar het noordoosten en Schotland te dirigeren wegens de sluiting van talrijke kolenmijnen, als gevolg van de algemene overschakeling op olie. De kolenmijnen van 't bekken van Aken hebben bij het Europese Hof van de E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom verzet aangetekend tegen de maatregelen die de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft ge troffen met het oog op de crisis in de Bel gische kolenindustrie. De Duitse mijnen hebben in het bijzonder bezwaar tegen de beperking van de invoer van Duitse kolen in België tot 1,9 miljoen ton in 1960. De „Niederrheinische Bergwerks A G" te Neukirchen heeft een soortgelijke klacht ingediend. de Ruhrkolen met het oog op een eventuele intrekking of wijziging van ontheffing had de H.A. een aantal ambtenaren wil len aanwijzen, doch dit is niet gescheid, enerzijds omdat vorig jaar de vernieu wing van de Hoge Autoriteit zolang op zich liet wachten en anderzijds omdat de Ho ge Autoriteit zich voornamelijk had ge concentreerd op de kolencrisis. In de te Sassenheim gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van Sik kens Lakfabrieken n.v. werd het voorstel tot wijziging van de statuten goedgekeurd. Hierbij werd besloten de naam van de huidige vennootschap te wijzigen in Sik kens Groep n.v. en de fabricage-afdeling van de vennootschap in te brengen in een daartoe nieuw op te richten naamloze vennootschap, die de naam zal krijgen van Sikkens Lakfabrieken n.v. Hierdoor zal Sikkens Groep n.v. houdstermaatschappij worden van de aandelen van de vennoot schappen die tot het Sikkens concern be horen. Advertentie Weinig en ook eigenlijk heel veel. Het be langrijkste is, verstandig en gezond leven, overmatige vermoeidheid vermijden en zor gen voor vitaminenrijke voeding. Hiermede verhoogt u uw weerstand en stimuleert u de natuurlijke afweerkrachten, die uw lichaam tegen infecties bezit. Volgens alle tot dus verre verkregen gegevens draagt de griep een onschuldig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden behandeld. Het huismiddel bij uitnemendheid tegen griep is „Aspirin", het wereldbefaamde Bayer-pro- duct. „Aspirin" bevordert de transpiratie, doet de koorts dalen en stilt de pijn in hoofd en ledematen. U doet er verstandig aan, te zorgen, dat u thans „Aspirin" in huis hebt, zodat u het bij de eerste symptomen van griep in uw gezin direct bij de hand hebt. Kwaliteit en betrouwbaarheid worden u ge garandeerd door het bekende Bayer-kruis op de verpakkingen en op de tabletten. („Aspi rin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmer ken). De commissie voor de interne markt van het Europese Parlement is te Luxemburg bijeengekomen onder voorzitterschap van de heer Illerhaus (Duitse Christ. Democr De agenda vermeldde een gedachtenwisseling met de Hoge Autoriteit over de stand van de controlewerkzaamheden in verband met de onregelmatigheden in de schroot- handel, over het vraagstuk van de concentratie van ondernemingen in de staal industrie en over het vraagstuk van de organisatie van de verkoopkantoren voor kolen uit het Ruhrgebied voor de Hoge Autoriteit. De heren Spierenburg en Coppc (vice-presidenten) en de heren Hellwig en Lapie (leden) waren daarbij aanwezig. De parlementaire commissie zette het onderzoek voort van het probleem van de fraudes en onregelmatigheden, die door bepaalde bedrijven bij de verevening van schroot zijn bedreven. Zij bevestigde het advies, dat zij uitbracht over de petitie, die de Nederlandse schroothandelaar, de heer Worms, heeft gericht aan het Euro- De totale buitenlandse handel van Nederland is in het afgelopen ondanks een lichte prijsdaling zowel bij de invoer als de uitvoer met meer dan 10 pet. toegenomen, waardoor het hoogtepunt van 1957 ruim werd over troffen. De grootste stijging ten opzichte van het voorafgaand jaar deed zich aan de uitvoerzijde voor, waaruit een overigens bescheiden verbete ring van de handelsbalans voortvloeide. Deze gunstige ontwikkeling werd mede bepaald door enige verbetering van de ruilvoet. Het ministerie van Economische Zaken verstrekt de volgende gegevens: jaar (in miljarden gld.) uitv. in invoer uitvoer saldo inv. en van uitvoer inv. 1956 14.2 10.9 —3.3 25.1 77 1957 15.6 11.8 —3.8 27.4 75 1958 13.8 12.2 —1.6 26.0 89 1959 15.0 13.7 —1.3 28.7 92 Naar hoeveelheid gemeten ontwikkel den de in- en uitvoer zich in 1959 parallel, zulks in afwijking van de aanvankelijk be staande verwachtingen, dat een verslech tering van de handelsbalans zou optre den. Daarbij kan, aldus het ministerie, worden aangetekend, dat de buitenlandse vraag sterker is gestegen dan kon wor den voorzien, waarbij de stijging van de totale vraag nagr Nederlandse produkten nog bleef binnen de mogelijkheden van de beschikbare totale produktiecapaciteit, zo dat aan de vermelde grote exportvraag kon worden voldaan (zodra namelijk de totale vraag naar goederen het totale aan bod overtreft, ondervindt de export hier van, zoals de ervaring leert, het eerst de terugslag). De ontwikkeling heeft zich tot aan het einde van 1959 voortgezet, zodat in de loop van 1959 zelfs nog een geleide lijke verbetering optrad van de betalings balans. Mede in verband met een ver wachte stijging van de opbrengsten uit het dienstenverkeer wordt het overschot op de betalingsbalans op lopende rekening (transactiebasis) dan ook ten minste 200 miljoen gulden hoger geraamd dan dat van 1958, toen het 1600 miljoen gulden be droeg. De verwachte stijging van de bestedin gen in 1960 zal ongetwijfeld tot de reeds eerder verwachte daling van het ruime overschot op de betalingsbalans leiden. De ze teruggang wordt begroot op ruim 1 miljard; voor 1960 wordt een surplus op lopende rekening van circa 700 miljoen geraamd. Ruilvoet verbeterde De ruilvoet met het buitenland onder ging in 1959 een verbetering met circa 2 percent, die vooral tot uiting kwam in het tweede halfjaar van 1959, voornamelijk als gevolg van een stijging van het export prijspeil van agrarische produkten. De toeneming van de invoer als gevolg van het herstel van de algemene economi sche toestand deed zich over de gehele linie voor en beliep naar hoeveelheid cir ca 13 percent. Deze betrekkelijk sterke stijging van de invoer houdt behalve met de stijging van de binnenlandse bestedin gen, tevens verband met. de zeer gunstige ontwikkeling van de export. Handel met West-Europa Bij de verdeling naar herkomstlanden valt in 1959 de aanzienlijke stijging van het aandeel van West-Europa in onze in voer op. Hierbij gaat West-Duitsland, zo als steeds in de laatste jaren voorop, doch ook de meeste andere Westeuropese lan den namen in betekenis voor onze import toe. De grootste percentuele toeneming trad op bij de invoer uit Frankrijk (ca. 40 percent), enerzijds als reactie op het zeer lage niveau hiervan in 1958, ander zijds in verband met de devaluatie van de franc eind 1958. Daarbij kan worden op gemerkt, dat de relatief belangrijk hoge re invoer uit de E.E.G.-landen en dit geldt ook voor de grotere export naar de ze landen niet zozeer het onmiddellijke gevolg is van de maatregelen tot verdere vrijmaking van de handel, welke in het kader van het E.E.G.-verdrag werden doorgevoerd, al zal van de E.E.G., mede door het veranderde „klimaat", ongetwij feld invloed zijn uitgegaan. De verschuivingen ten nadele van de grondstoffenlanden kunnen in het alge meen worden toegeschreven aan de gro tere invoerstijging van eindprodukten, me de ten gevolge van een geringere prijsda ling hiervoor dan voor grondstoffen. De steeds verdergaande relatieve daling van de import uit de U.S.A. en Canada ondanks een verdergaande vrijmaking van de in voer, houdt verband met de sterkere groei van het produktiepotentieel in West-Euro pa, die verschuivingen van de invoer ten gunste van de Westeuropese landen in de hand werkte. Ook het grote aandeel grond stoffen, halffabrikaten en landbouwpro- dukten in de invoer uit Noord-Amerika (ge middeld circa 80 percent) speelt hierbij een rol. Vormde in 1958 de gedaalde binnenland se vraag de belangrijkste stimulans voor de toeneming van de export, in het afge lopen jaar was het vooral de algemene conjuncturele opgang in het buitenland (met namè West-Europa en de U.S.A.), die de export fors deed stijgen. De exporttoeneming was zelfs nog be langrijk groter dan in 1958 en zij bedroeg meer dan in het centraal economisch plan 1959 werd geraamd, voornamelijk in ver band met een veel krachtiger herstel van de internationale conjunctuur dan werd verwacht. Verder was ook de sterk geste gen vraag naar landbouwprodukten en voedingsmiddelen in verband met de lang durige droogte in West-Europa van in vloed. Onze agrarische export steeg name lijk naar hoeveelheid met circa 11 percent tegenover gemiddeld nog geen 5 percent in de voorafgaande 5 jaren. Evenals aan de invoerzijde nam hier de betekenis van de handel met onze E.E.G.- partners toe, \tfaartoe wederom voorname lijk West-Duitsland en Frankrijk hebben bijgedragen. Het uitvoervolume van in dustriële eindprodukten naar West-Duits land heeft de bijzonder opmerkelijke stij ging (40 percent) van het vorig jaar voort gezet., waardoor in 1959 bijna het dubbele van de omvang van 2 jaar geleden werd bereikt; de overeenkomstige stijging voor de overige Westeuropese landen beliep circa 35 percent. De uitvoer naar de U.S.A. bleef in de pas met onze totale exportstij ging. Bij de opening van de jaarvergadering van de Utrechtse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond heeft de voorzitter, de heer W. P. Cnossen, vanmorgen in Utrecht kritiek ge leverd op de landbouwnota van minister Marijnen. De heer Cnossen verklaarde dat de minis ter, door de berekende kostprijzen los te laten als basis voor de vast te stellen garantieprij zen, de landbouwpolitiek op losse schroeven heeft gezet. De argumenten die de minister voor de ontkoppeling van kost- en garantie prijzen heeft aangevoerd zijn, volgens de heer Cnossen, stuk voor stuk voor bestrijding vatbaar. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat in alle fracties van de Tweede Kamer kritiek is geuit op de nota Van de door de minister toegezegde bespreking over deze principiële aangelegenheid met het Land bouwschap is tot nu toe nog niets gekomen. Degene die van dit overleg verwacht, dat de minister daardoor van de dwalingen zijns weegs zal terugkeren, zal teleurgesteld wor den. aldus de heer Cnossen. pese Parlement. Dit advies werd op 25 september 1959 aan de Hoge Autoriteit overgebracht. De commissie stelde op nieuw vast, dat de heer Worms met het aanbrengen van de om-egelmatigheden, die een feit blijken te zijn geweest, de Ge meenschap een dienst heeft bewezen. Zij nam kennis van het feit, dat vervol gingen zijn ingesteld en dat daartoe een aantal gerechtelijke en administratieve instanties zijn ingeschakeld. De parlemen taire commissie stelde met voldoening vast, dat de Hoge Autoriteit in het alge meen bij haar streven om haar controle en de vervolging van onregelmatigheden en fraudes tot een goed resultaat te bren gen, de steun van de nationale autoritei ten heeft kunnen verkrijgen. De commissie verzocht de Hoge Autori teit met klem de talrijke enquêtes naar alle onregelmatigheden, die zich in het schrootvereveningsapparaat hebben voor gedaan, krachtig voort te zetten en met be kwame spoed alle maatregelen te nemen tegen de strafbare handelingen, welke ont dekt zijn of nog ontdekt zullen worden en zij wees op de noodzakelijkheid het risi co van verjaring te vermijden. De directie van de n.v. Tricotagefabrie- ken v/h Frans Beeren in Weert deelt mede, dat de resultaten over 1959 zodanig zijn geweest, dat directie en commissarissen voornemens zijn aan de algemene ver gadering van aandeelhouders een voorstel te doen om een dividend van zes percent uit te keren. Gezien de stand van de orderportefeuille acht de directie de voor uitzichten voor 1960 niet ongunstig. (Over 1958 werd geen dividend uitgekeerd). (Van onze correspondent in Londen) Op de Londense effectenbeurs heeft zich gisteren een scherpe val in de staatsfond sen voorgedaan als gevolg van hetgeen be schreven wordt als een bewuste regerings- manipxdatie met het doel om de banken te waarschuwen voor al te grote vrijgevig heid op het gebied van kredieten. De totale bankvoorschotten aan klanten hebben thans een bedrag van 3000 miljoen pond sterling bereikt. Om aan contanten te komen hebben de banken grote hoeveel heden staatsfondsen aangeboden. Gisteren trok de Bank van Engeland zich echter plotseling als koper daarvan terug, zodat de koersen tuimelden en de banken ge dwongen worden hun kredieten te beper ken. Er is toenemende ongerustheid in Engeland dat de inflatie opnieuw de kop zal opsteken en er worden aanvallen op de regering gedaan dat deze de uitgaven onnodig heeft opgeschroefd. O.E.E.S. verleent financiële hulp aan IJsland De Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) heeft IJsland een krediet van 12 miljoen dollar verleend uit het Europese londs ter ondersteuning van een programma van economische hervormingen. Tegelijkertijd ver leent het Internationale Monetaire Fonds finan ciële bijstand tot een bedrag van 8.4 miljoen dol lar, zo maakt de O.E.E.S. bekend. De Indonesische tabaksmarkt te Bremen De verplaatsing van de Indonesische tabaks- markt van Amsterdam naar Bremen is thans bij contract te Djakarta geregeld, zo maakte de Duits-Indonesische Tabaks Maatschappij te Bre men bekend. De Maatschappij deelde mede, dat het contract in Djakarta door een delegatie uit Bremen was gesloten. Aagtedijk 24 v. Mozambique, 25 te Beira verw. Alwaki 24 te Suez. Amstelsluis 25 te Sydney. Avgos 24 dw. Algiers n. Antwerpen. A.donis 24 v. Houston n. New Orleans. Albireto 24 v. Veraval n. Bedibunder. Algorab 24 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aiphard 25 v. Warri n. Sapele. Amalie B 24 v. Gdynia n. Port Said. Amman 24 v. Point a Pitre n. Fort de France. Ares 25 te Antofagasta. Artemis 26 v. Nassau te Haiti verwacht. Astrid Naess 25 v. New York n. Aruba. Achilles 24 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Alcor 24 v. Rotterdam n. Bremen/Hamburg. Alnati 24 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Arendsdijk 25 te Rotterdam. Aagtekerk 24 130 m. o. Massawa n. Suez. Abbedijk 24 10 m. z. Wight n. New York. Acmaea 24 te Turku v. Port Said. Arkeldijk 24 v. Charleston 25 te NewportN. verw. Aardijk 24 v. Miami te Havana verwacht. Almkérk 24 85 m. w. Gibraltar n. Marseille* Ampenan 24 330 m. w.z.w. Manilla n. Singapore. Amstelkroon 24 150 m. o.z.o. Kp. Agulhas naar Singapore. Amstelsluis 25 te Sydney verwacht. Area 24 720 m. w. Dakar n. Dakar. Asterope 24 255 m. w. Landsend n. Hampt. Roads. Abida 24 280 m. n.o. Bahamas n. Maracaibo. Algenib 24 420 m. z.w. Madeira n. Sete. Asmidiske 24 330 m. n. Horta n. Hampton Roads. Almdijk 24 1100 m. o.n.o. Bermuda n. Houston. Ares 25 te Antofagasta verw. v. Carrizalbajo. Arnedijk 24 730 m. o. Bermuda n. New Orleans. Bali 24 te Hamburg. Bawean 24 v. Bombay n. Singapore. Breda 22 te Maracaibo n. Punta Cardon. Baarn 25 v. Bremen te Hamburg. Boissevain 24 v. Durban n. Tamatave. Batu 24 te Semarang verwacht v. Pladju. Busum 24 200 m. n.n.w. Finisterre n. Hamburg. Batjan 24 200 m. n.w. Azoren n. Genua. Camphuys 25 te Bangkok. Castor 24 te Alexandrië. Charis 25 te Willemstad. Caltex Leiden 25 v. Abadan te Bahrein. Caltex Rotterdam 24 v. Port Said n. Whitegate. Clavella 25 v. Curagao n. Port Au Prince. Cinulia 24 v. Rotterdam n. Curacao. Caltex Eindhoven 24 80 m. n.o. Oran n. Port Said. Camerounkust pass. 24 Dakar n. Freetown. Camitia 24 178 in. n.o. Benghazi n. Curacao. Congokust 24 65 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Calt. Arnhem 24 160 m. n.w. Alexandr. n. N. York. Caltex Delft 24 85 m. o.n.o. Trelleborg n. R'dam. Caltex The Hague pas. 25 Gibraltar n. Antwerp. Caltex Pernis 24 192 m. z.w. Goa n. Bahrein. Charis 25 te Willemstad verwacht v. New York. Cradle of Lib. 24 110 m. o. Gibraltar n. Pt. Said. Caltex Leiden 25 te Bahrein verw. v. Abadan. Dahomeykust. 24 v. Antwerpen n. Freetown. Diemerdijk 24 v. Londen n. Cristobal. De Eerens 24 v. Kuwait n. Ummsaid. Delft 24 110 m. n. Flores n. Curacao. Drente 24 v. Napels n. Genua. Doris 24 660 m. w.z.w. Ouessant n. Londen. Esso Nederland pass. 24 Azoren n. Fawlev. Eemdijk 23 v. Corpus Christi n. Brownsville. Eenhoorn 24 v. Antwerpen n. Cueta. Eos 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Rotterd. 24 100 m. w.n.w. Tunis n. Rastanura. Fravizo 24 te Odessa. Gaasterkerk 24 v. Singapore n. Manilla. Gabonkust 25 te Matadi. Giessenkerk 24 v. Antwerpen n. Hamburg. Groote Beer 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. I-lathor 24 te Philippeville. Heemskerk pass. 24 Freetown n. Las Pahnas. Helicon 25 te La Guaira. Hydra 24 v. St. Lucia n. Dominica. Houtman 24 v. Penang n. Bangkok. Heelsum 24 180 m. z. Flores v. Breinen. Hecuba 24 150 m. z.w. Azoren n. Bremen. Ivoorkust 25 v. Abidjan te Takoradi. Japara 24 v. Genua n. Barcelona. Jason 24 180 m. w.n.w. Ouessant n. Antwerpen Jacob Verolme 24 60 m. n. Windward Passage n. Newport News. Japara 24 v. Genua n. Barcelona. Jos. Freeing 24 165 m. n. Pt. Etienne n. Monrovia. Kara 24 te Port Said. Karimun 25 te Tandjong Pandan. Kabylia 24 v. Curagao n. Puerto Miranda. Karakorum 24 te Singapore. Katelysia pass. 24 Malta n. Sidon. Kennemerland 24 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Kinderdijk 24 v. Antwerpen n. Houston. Kalinga 24 te Rotterdam. Kieldrecht 25 v. Bremen n. Antwerpen. Kreon 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Karimata pas. 24 Gibraltar n. Hamburg. Kosicia 24 300 m. n.o. Terceira n. Rotterdam. Kellia 24 100 m. n. Curagao n. Punta Cardon. Kerkedijk 24 500 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Korenia 24 85 m. n.w. Horta n. Curagao. Keizerswaard 24 95 m.n.o. Fortaleza n. Belem. Leopoldskerk pass. 24 Kreta n. Beyrouth. Advertentie INTERIEURVERZORGING BARTELJORISSTR. 13-17 HAARLEM Loenerkerk 24 v. Port Said n. Gibraltar. Larenberg 25 v. Callao te Supe. Lel.vkerk 24 te Damman. Maaskerk 24 130 m. o. Port Sudan n. Suez. Maaslloyd 26 teHouston verwacht. Maron 25 te Port Au Prince. Meerkerk 24 te Port Said. Merseylloyd 25 te Bremerhaven. Merwede 25 v. Las Palmas n. Glasgow. Molenkerk 25 te Suez. Musi 24 te Singapore. Maureen 24 90 m. n.w. Vilano n. Bayonne. Moordrecht 24 9 m. n. Ushant n. Perzische Golf. Mitra 24 400 m. w. Kp. Finisterre n. Liverpool. Montferland 24 300 m. n.w. Pt. Etienne n. Santos. Memnon 24 140 m. n. Kp. Haitien n. Kp. Haitien. Mississippilloyd 25 v. Chittagong, 26 te Chalna. Naess Commander pass. 24 Aden n. Rastanura. Nanusa 24 te Port Swettenham. Naess Tiger 25 te Paulsboro. Noordwijk 24 120 m. n.n.w. Lisabon n. Monrovia. Neverita 24 150 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Neder-Elbe 24 480 m. o. Aden n. Djibouti. Neder-Weser 24 586 nr. z. Flores n. Houston. Oranje 24 te Port Said. Oranjestad 24 te Paramaribo. Ossendrecht 24 v. Newport News n. Baltimore. Oldekerk 24 50 m. z.w. Daedalusrif te Akaba. Ommenkerk 24 te Yokohama. Orestes 24 300 m. n. Azoren n. Ciudad Trujillo. Papendrecht pass. 24 Malta n. Novorossisk. Prins Willem IV pass. 24 Finisterre n. Valencia. Peperkust 24 v. Duala n. Kalabar. Prins Frederik Hendrik 24 v. Burriana n. Gandia. Pieter S 24 te Rotterdam. Pendrecht 24 v. Banias n. Bremen. Prins d. Nederl. 24 400 nr. w.z.w. Madeira (best.). Prinses Irene 24 850 m. n.o. Bermuda n. Havana. Radja 25 v. Suez n. Djeddah. Randfontein 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Rondo pass. 25 Ouesant n. Antwerpen. Ruys 29 te Singapore verwacht. Roggeveen 24 700 m. o.z.o. Duroan n. Albany. Stad Maassluis 24 te Melilla v. IJmuiden. Stad Alkmaar 24 210 m. z.w. St. Vine. n. Londen. Stad Utrecht 24 v. Antwerpen n. Bremerhaven, Straat Banka 25 te Bombay. Straat Banka 25 te Bombay verwacht. Straat Clement 24 v. Sydney n. Brisbane. Straat Lombok 25 te Zanzibar. Straat Madura 25 te Mauritius. Straat Singapore 25 te East-London. Saloum 24 v. Kaolack. Sanana 25 te Singapore. Sinabang 24 v. Sydney n. Melbourne. Sloterdijk 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Soestdijk 25 te Philadelphia. Statue of Lib. pass. 24 Ras Al Hadd n. B. Mashur. Sunetta 24 v. Kobe n. Yokkaichi. Schie 25 te Algiers. Solon 24 v. Philadelphia n. New York. Senegalkust 23 v. Freetown n. Lagos. Silindoeng 23 v. Singapore n. Brisbane. Stanvac Adventure 25 te Singapore verwacht. Stanvac Lirik 25 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Stanvac Pendopo 25 te Sungeigerong. Stanvac Surnba 26 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Sunda 25 te Sungeigerong verwacht. Tabinta 24 v. Pladju n. Panarukan. Tamara pass. 24 westpunt Kreta n. Banias. Tarakan pass. 24 Malta n. Amsterdam. Tawali pass. 24 Daedalusrif n. Port Said. Tjipanas 23 v. Singapore n. Hongkong. Tjiluwah 24 to Yokohama. Triton 25 te Mobile. Talisse 24 te Santander. Togokust 25 v. Bremen n. Hamburg. Tamo 24 25 m. n. Cherbourg n. Antwerpen. Taria 24 v. Portokla n. Abadan. Tawali 24 8 m. z. Daedalusrif n. Port Said. Tiba 24 110 m. z.w. Ouesant n. Antwerpen. Tiitarum 25 te Nago.va v. Kobe. Tahama 24 70 m. o. Gibraltar n. Tripoli. Thelidomus 24 te Curasao verw. v. Pta. Miranda. Tjibantjet 24 te Lour. Marques v. Bere. Tweelingen 24 300 n.w. Villano n. Puerto Ordaz. Utrecht 25 te Tandjong Priok. Van Noort 25 te Port Swettenham. Van Waerwijck 24 v. Opua n. Newcastle. Van der Hagen 24 v. Kaapstad n. Durban. Van Spilbergen 25 v. Port Harcourt te Lagos. Van Neck 24 720 m. z.w. Manilla n. Manilla. Vasum 24 150 m. o.n.o. Azoren n. Rotterdam. Vivipara 24 v. Eastham n. Mena A1 Ahmadi. Vlieiand 24 50 m. z.w. Ras Al Hadd n. Mena. Waal 25 v. Kingston n. Lucea. Waikelo pass. 24 Mazira n. Mukalla. Waingapoe 25 te Mukalla. W. Alton Jones 25 v. Newport N. n. Port Said. Waterman pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Westertoren 24 210 m. w.n.w. Pt. Said n. Venetië. Witmarsum 24 500 m. w. Finisterre n. Hamilton. Woensdrechl 24 470 m. n. Aruba n. Aruba. IJssel 24 v. Rhodos n. Piraeus. Zonnekerk 24 710 m. n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Zaanland 25 te Las Palmas. Zaankerk 26 te Hongkong. KLEINE VAART Areas 24 35 m. w. Oporto n. Rotterdam. Atlas 23 te Savona n. San Feliu. Bab T 24 10 in. n. lie de Vierge n. Bayonne. Draco 24 GO m. n.n.o. Bougie n. Antwerpen. Flevo 23 te Bilbao n. Bordeaux. Flevo 21 te Londen v. Par. Joost 24 90 m. z.z.o. Ouessant n. Leith. Julia Mary 24 75 m. n.o. Villano n. Londen. Kaap Falga 23 v. Wicldrecht n. Helsingborg. Looiersgracht pas. 23 Gotland n. Abo. Lucas Bols 2 23 v. Casablanca n. Kenitra. Nero 23 v. Vigo n. Leixous. Pavo 22 v, Par te Rotterdam. Phidias 24 10 m. n.o. Kp. Bon n. Malaga. Plato 24 15 m. o. St. Vincent n. Antwerpen. Ponza 23 v. Zaandam n. Rotterdam. Quo Vadis 22 te Plymouth v. Belfast. Tilly 23 v. Vilvoorde te Nantes. Twee Gebroed. 24 100 m. o. Syracuse n. Augusta. SLEEPVAART Argus 24 v. Duinkerken te Rotterdam. Blankenburg 24 v. Duinkerken te Rotterdam. Hudson 18 te Galveston v. Curagao. Schelde 20 te Bombay. In de Eerste Kamer heeft minister Ma rijnen gisteren medegedeeld, dat volgende maand in Genève de internationale zee rechtconferentie zal worden gehouden, waarbij ook de territoriale wateren voor de visserij en de uitbreiding daarvan aan de orde zullen komen. De Neder landse regering heeft contact opgenomen met andere landen om een gemeenschappe lijk standpunt te kunnen innemen. De be doeling is de schijnbaar onvermijdelijke uitbreiding van de territoriale wateren zo klein mogelijk te doen zijn. De minister had de indruk dat deze kwestie voor onze vissers niet zo gunstig ligt. TELEURSTELLENDE MARKT De iets lagere slotkoersen uit Wall Street waren voor Amsterdam een flinke tegenvaller. Dit werd gisteren op het Dam rak maar al te duidelijk in de koersvor- ming van de internationale waarden naar voren gebracht. De stemming was bepaald flauw. Het publiek was erg voorzichtig en ook de arbitrage kon moeilijk tot zaken komen. De handel in alle hoeken was van minimale omvang. Het aanbod had echter de overhand en kwam in een lege markt. Hierdoor werden vrij gevoelige koersver liezen geregistreerd. In de scheepvaarthoek was het heel rus tig. De koersverliezen bedroegen hier doorelkaar twee tot drie punten. Delimij kon zich niet herstellen. H.V.A. een drie tal punten lager. Staatsfondsen, na een vaste opening, rond het vorige slotniveau. In de lokale sector waren de koersen merendeels lager bij geringe affaire. Aan delen van Vlissingen Katoen werden vijf tot tien punten hoger geadviseerd, daar entegen kregen aandelen Koninklijke Zout een tiental punten lagere adviesprijs. (ANP.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U435 g.b.—443 Kon. Olie 154.50—155.00 Philips 742—748 g.l. Unilever 742—748 g.l. VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 23 februari 450 221 (49.1%) 129 (28.6%) 100 (22.3%) 24 februari 440 98 (22,3%) 248 (56,4%) 94 (21,3%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2detijdv. A.K.U. 435—442 442 Kon. Olie 154.50—155.00 155.00 Philips 740—745 745 Unilever 742—748 747 Amsterd. Bank 318 Ned. Handel Mij. 254 >4 Rotterd. Bank 275 Twentsche Bank. 270 A.K.U 445 Albert Heijn 360 508 X Billiton Mij. II 351 Bols 466% Btihrmann Papier 435 Deli-Mij 177,50 Dordtsche Olie 709 'A 320 Heineken's 500 Hoogenbosch Sch. 223 Hoogovens 192y, H.V.A 158% 385 386 K.L.M 108.— Kon. Ned. Zout 649 Kon. Olie 154,70 Müller Nat. Bezit 363 Nederl. Ford 394% Ned. Gist. en Sp. 295 Ned. Kabelfabr... 411 Philips 'Gem. Bez. 745 j4 Philips Pref 275 A'dam Rubber 118% Sikkens Lak 5951/ Stokvis R.S 214 Thomassen Dr. 632 Unilever 745 Van Berkel's Pat. 280 Van Gelder Pap. 242 Van der Heem 215 Ver. Machinefabr. 224 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 214K Zwanenberg-Org. 527 Interunie 193. Robeco 220. Unitas 491. Ver. Bezit v. 1894 114.— H.A.L 165'/2 K.N.S.M 179K N. Scheepv. Unie 149!4 Ommeren v 243 Stoomv. Mij. Ned. 163 Anaconda 57-X Kennecott Copper 8713/is Aluminium Ltd.. 31 X Bethlehem Steel. 49 U.S. Steel 86^ Republic Steel 643/g American Motors 71 General Motors.. 473/i8 Cities Service 44X Shell Oil 72% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK VERDEELD De beurs van New York sloot gisteren over het algemeen lager, maar enkele fondsen boekten winsten tot 5 dollar. Tegen het sluiten van de beurs vermin derde de activiteit, waaruit kan worden geconcludeerd dat de teruggang van de af gelopen twee dagen volgend op een stij ging die drie dagen duurde slechts van technische aard is. In beurskringen neemt men aan dat het begin van een werkelijk herstel moet worden voorafgegaan door een nieuwe verkoopgolf. Curtiss-Wright daalde circa 4 dollar als gevolg van een lager dividend. Ook enkele elektronische waarden toon den zich vast. in het bijzonder Genera] Time (plus ruim 3) en Litton, dat meer dan 2 dollar steeg. In totaal werden 2.740.000 aandelen verhandeld. Van de 1.200 verhandelde waarden sloten 415 ho ger en 577 lager. Het industriegemiddelde kwam van 626.19 op 623,73, dat van spoor wegen van 151,10 op 150,87 en dat van openbare nutsbedrijven van 85,97 op 86,01. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19