Rotterdam, de poort van West-Europa WEEKENDERS OVERHEMDEN ELZER's Nieuws van Tornado L0ENDERSL00T Instituut WIC0 Voor Antwerpen en Hamburg schiet een flinke hap over moderne herensalon J. PRINCE en Zonen De Sportboek J. G. C. Baas REM heeft Vele „bruine smetten" kleven aan Westduitse justitie Sleephopperzuiger voor Brazilië Binnenkort feestelijke opening Voorjaar 1960 ƒ9.50 ƒ9.75 Talen Middenstandsopleiding Frank had ontstekings apparaat bij zich DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 27 POT VERWIJT KETEL Oostduitse procureur-generaal die dit uitbazuint is zelf óók ex-nazi EN HOBBy KOOPT U HET JUISTE &ÉREËDSCHAP BIJ Jersey damespantalons 19.75 Kamgaren damespantalons 25.- Losse mengbeker pocketboekenrek Atd. a Boekhouden Typen Stenografie Afd. b Auto- en scooterrijlessen Heeft u moeilijkheden met de knipselprij'svraag Eisenhower in San Juan De verdachte vliegramp IN ANTWERPEN proefden wij een zeker gevoel van jaloezie, de weerklank van een jarenlange naijver en van een verloren concurrentiestrijd. In Hamburg accepteert men net feit, dat Rotterdam nu eenmaal de grootste haven is van Europa en zelfs de tweede in de wereld. Maar men is er van mening, dat Rotter dam hiermee tevreden moet zijn en niet de enige haven van Europa moet willen zijn, ook de andere havens hun deel moet gunnen. Leven en laten leven. „Europoort kon voor Rotterdam wel eens blijken te hoog gegrepen te zijn Wat denkt men er in Rotterdam eigen lijk zelf van?" Deze vraag stelden wij aan het hoofd van de voorlichtingsdienst van Rotterdam. Op zijn rustige manier van uiteenzetten antwoordde hij er op: „De indruk wordt naar buiten gewekt dat wij de anderen voorbij willen streven bij onze plannen op lange termijn. Maar dat is een valse indruk. Die wordt vooral bevorderd omdat men „Europoort" in geïsoleerd verband gaat beschouwen. De naam wekt associa ties aan Euromarkt, maar zo is het hele maal niet". En hij zet uiteen dat het Europoort project een havenuitbreiding is precies als alle andere en zelfs niet eens zo heel veel groter dan andere. Havenuitbreiding is een kwestie van lang zicht: vele, vele jaren zijn ermee gemoeid. De eerste plannen voor Pernis dateren uit 1913 en het heeft twintig jaar geduurd eer men aan de praktische uitvoering kon beginnen. Langdurige onteigeningsproce- duren, grenswijzigingen, voorstudies, een massa administratief werk moet er ge beuren voor men aan de ophoging der industrieterreinen kan beginnen en pas op het laatst komt de vestiging van bedrijven. Na de oorlog was er behoefte uit te kijken naar een grote uitbreiding, waar door voorlopig weer in de behoefte zou zijn voorzien voor de scheepvaart maar ook voor de industrie aan diep vaarwater, de zeehaven-industrie, die grote schepen moet kunnen ontvangen. Het Botlekplan Om nu meer havenruimte en industrie terrein van dit karakter te scheppen is in 1947 het grote Botlekplan gelanceerd. Na 12 jaar, zijn de eerste vestigingen gereed, zoals Verolme en Esso. Het Botlekplan is in volle ontwikkeling maarer is zo veel belangstelling voor, dat de Botlek ging vollopen. Dus was het zaak om uit te zien naar nieuwe mogelijkheden. En dit is Europoort geworden, een project, maar weinig groter dan de Botlek. Europoort Waarom is het Europoortplan zo ver op Rozenburg geprojecteerd? Dat is wel uniek. Aan het toekomstige zeeverkeer worden bijzondere eisen gesteld door de neiging om te varen met steeds grotere schepen, vooral tankers, vanwege het voor delige vervoer. Een oliemaatschappij bouwt nu grotere tankers dan er werkeloos liggen opge legd.... Grotere schepen hebben ook grotere Droog massagoed 29.5 Stukgoed Samen Aardolie diepgang, moeten dus havens hebben zo dicht mogelijk onder de kust. Als men ze de hele Nieuwe Waterweg op zou laten varen zou men dit vaarwater voor die en kele schepen op grotere diepte moeten brengen èn houden, wat een uiterst kost baar en moeilijk karwei is. Een nieuwe haven is goedkoper. Dus zo dicht mogelijk bij zee. Maar dan moet daar ook repara tiemogelijkheid zijn, dus: een werf. Vier punten Vier punten vooral hebben er toe geleid dat deze nieuwe havenuitbreiding ter hand genomen werd. 1. 3. Steeds grotere aanvoer. schepen voor olie- Behoefte aan reparatie (en bouw-) gelegenheid daarvoor. Ertsaanvoer met opslag. De mogelijkheid van vestiging van een staalindustrie. De beide eerste punten behoeven geen nadere verklaring; de twee laatste wel. De ertsaanvoer, vooral uit Labrador is wegens het dichtvriezen van het water daar ge durende een deel van het jaar groter dan nu verwerkt kan worden. Daarom moet er opslagruimte voor zijn, en dit gaat niet met vervoer over grote afstanden; die opslag ruimte moet zo dicht mogelijk bij de aan- voerhaven liggen. Mede in verband hier mee is er altijd gedacht aan nieuwe hoog ovens en een staalfabriek op de westelijke punt van het eiland Rozenburg, omdat de ondergrond daar bijzonder geschikt is voor de vestiging van zware industrie. Reële behoeften Toen deze reële behoeften zich gingen aftekenen, was de Botlek onvoldoende, terwijl deze haven bovendien slechts ge schikt is voor maximaal 50.000 tons schepen. Deze behoeften, deze reële behoeften hebben geleid tot het plan „Europoort". Omdat de klanten naar Rotterdam komen moet Rotterdam zorgen hun iets te kunnen aanbieden. Als voorbeeld hoe Rotterdam industrie aantrekt ook zonder te „solliciteren" diene het bedrijf dat Ketjen in samenwerking met een Amerikaanse onderneming in de Botlek gaat vestigen. Onlangs bij de „Op bouwdag" is daarvoor de eerste paal in de grond geslagen. Ketjen is een rasecht Amsterdams bedrijf van meer dan een Schatting 1938 1954 1955 1956 1957 1960 1965 1970 29.5 18.3 30.4 33.4 34.— 37.— 43.— 50.— 7.8 9.6 10.4 9.6 11.— 12.— 13.— 14.— 37.3 27.9 40.8 43.— 45.— 49.— 56.— 64.— 2.9 19.8 23.8 27.4 28.5 34.— 45.—» 60.—* 40.2 47.7 64.6 70.4 73.5 83.— 1 T—t O r—i 124.— Alles in miljoenen tonnen Mogelijk minder olie wegens de pijplijn van Wilhelmshaven. eeuw oud. De directie redeneerde aldus: voor deze fabriek (voor de produktie van roet voor autobanden) moet ik bij raffina derijen zitten en dus moet ik wel naar Rotterdam, hoewel ik liever in Amsterdam was gebleven. Dat de klanten zo dringen, is te danken aan de bijzonder gunstige ligging aan de Rijnmond met open vaarwater zonder bruggen en sluizen en de Rijn met zijn kanalenstelsels is een prachtige vaarweg, die nog steeds belangrijker wordt. Haventarieven Zowel in Antwerpen als in Hamburg hoorden wij telkens weer spreken over de tarievenkwestie, waarover die Hollanders zich zo druk maken en die zij als discri minatie zagen. De Duitse spoorwegen hebben „See- hafenausnahme"-tarieven voor Duits ver voer naar Duitse havens. Een vorm van protectionisme dus die in de integratie politiek van de Euromarkt niet past. Het is een concurrentiefactor, die in het kader van de Duitse spoorwegen economisch noodzakelijk kan zijn, maar tegelijk werkt in het voordeel der Duitse havens. De Belgen geven Rijnvaart-premies van Dordrecht naar Antwerpen, die onlangs nog drastisch verhoogd zijn. Dit is aftrek ken van riviervervoer en dus ook een be concurreren van Rotterdam. Het merkwaardige is dat men in Duits land en België juist het omgekeerde be weert door te zeggen dat Nedei-land tegen de Europese integratie werkt door goed kope tarieven en dumping. Deze tarieven zijn volstrekt niet lager dan elders. Maar door de bijzondere constellatie van de Rot terdamse haven is deze nu eenmaal niet duur. Rotterdam heeft geen behoefte aan dit soort middelen als premies of uitzonde ringstarieven uit concurrentie-overwegin- gen, zoals ook de Rotterdamse havenuit breidingen niet voortspruiten uit concur rentiezucht, maar eenvoudig een voldoen zijn aan de bestaande of toekomstige be hoefte. Particulier In Rotterdam is het havenbedrijf name lijk voor het overgrote deel in particuliere handen en niet zoals elders overheidsbe drijf. Het gemeentelijk havenbedrijf laadt en lost niet doch heeft alleen de outillage, die het verhuurt, het heeft water en kade, kranen en dokken, die het verhuurt, het is een exploitatiebedrijf, meer niet. Opslag, reparatie, aanvoer enz., alles is. van parti culiere ondernemingen. Deze concurreren natuurlijk wel met gelijksoortige onder nemingen in andere havens, dit is concur rentiestrijd. Deze figuur kent men elders zo niet of lang niet in de mate, vandaar dat men de „haven" vereenzelvigt met de overheid. De overheid (gemeente en staat) gebruikt geen middelen, die anderen afkeuren maar de „haven" is grotendeels particulier bedrijf waar alle strijd van het zakenleven heerst. Van overheidswege worden dan ook geen maatregelen genomen als zeehaven tarieven, Riinvaartpremies e. d. Men maakt dus „Nederland" ten onrechte ver wijten. De Belgische Rijnvaartpremies én dê Duitse Ausnahme-tarieven moet mep zien als een compensatie voor Antwerpen,' 'Gent en de Duitse havens voor de natuurlijke voordelen van Rotterdam. Als er iets te verwijten valt. over discri minatie dan heeft Rotterdam eerder recht van spreken. Bij de n.v. scheepsbouwwerf en machi nefabriek „De Klop" te SliedreCht, 'een der vennoten van de I.H.C. Holland is met goed gevolg de dubbelschroef sleephop perzuiger „Minas Gerais" te water ge laten. De doopplechtigheid werd ver richt door mevrouw E. G. de Sousa Leao, echtgenote van de ambassadeur van Bra zilië in Nederland. De tewaterlating werd bijgewoond door diplomatieke vertegen woordigers van Brazilië en Nederland. De hoofdafmetingen van het schip zijn: 71,55 bij 13 bij 5,40 meter. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor het zusterschip van de „Minas Gerais", dat „Rio de Janeiro" genoemd zal worden en dat het laatste ob ject is van de grote opdracht van de Bra ziliaanse regering aan de I.H.C., welke medio 1958 werd verstrekt. Akkoord. De Franse minister van staat voor culturele zaken, André Malraux, en de Japanse minister van Onderwijs, Takesjijo Matsoeda, hebben woensdag te Tokio een akkoord bereikt over een uitbreiding van de culturele uitwisse ling tussen de twee landen in 1960 en 1961. De justitie in de Bondsrepubliek staat de laatste dagen vooral voor het pro bleem, dat zij ongeveer honderd rechters onder zich heeft, van wie vasstaat, dat zij in de Hitler-tijd via de rechterlijke uit spraken mensen de dood hadden inge stuurd uit juridisch onverantwoorde mo tieven, om bagatellen en futiliteiten. Even pijnlijk is het feit dat gegevens over deze rechters met een nazi-verleden alle af komstig zijn uit communistisch Oost- Duitsland. Een pot verwijt in deze de ketel dat hij zwart ziet, want het was de procureur-ge neraal van Oost-Duitsland Melsheimer, die de ministers van justitie van de West duitse deelstaten onlangs aanbood docu menten uit de nazi-tijd in te zien, die in zijn bezit zijn en die volgens hem onge veer 1000 rechters in de Bondrepubliek belasten. De deelstaten-ministers bedankten voor de uitnodiging omdat inderdaad Melshei mer geen zuiver onderzoek naar de waar heid maar propaganda voor zijn commu nistische staat op het oog had. De 63-jari- ge dr. Ernst Melsheimer is nu juist geen man om te vertrouwen. Voor 1933 behoor de hij tot de S.P.D., daarna bood hij zijn diensten aan Hitier aan en werd juridisch adviseur van een grote nazi-organisatie en in 1944 president van een rechtbank. Hij is de zoon van een industrieël uit het Saar- gebied. Na 1945 werd hij communist. Een intieme vriendschap met de beruchte Oostduitse minister van justitie Hilde Benjamin effende voor hem de weg naar het procureur-generaalschap, waardoor hij in de Oostduitse ministerraad een ad viserende stem heeft. Deze Melsheimer. eens S,P.D.-er daar na nazi en thans communist heeft zich in Oost-Duitsland de bijnaam van „de Duitse Wisjinski" verworven omdat hij in talrijke zuiverings- en andere politieke processen zo bijzonder grof te werk is gegaan ge lijk Wisjinski in de Russische zuiverings processen vóór 1939. Melsheimer heeft on der meer 8 doodvonissen, 19 maal le venslang en honderd andere hoge vrij heidsstraffen opgelegd. Recht is in zijn ogen vooral wat de communistische par tij van Oost-Duitsland ten goede komt en een middel van de staat ter versterking van de macht. van ons filiaal aan de PLANETENWEG! Wij hopen u daar te kunnen ontvangen in een uitgebreid met een afdeling sigaren en siga retten en een uitgebreide kollektie parfumerieën. BLOEMSTRAAT 19 - 21 - IJMUIDEN-WEST mrxrnm |E0f| Lagersstraat 14 IJmuidcn (O.) - Telef. 5753 Wij ontvingen reeds de nieuwste grote sortering in nieuwe voorjaars dessins. Herenmodehuis KENNEMERLAAN 108 Heeft wat U zoekt!! DAMESHOEDEN - SJAALS orengt het HANDSCHOENEN - KOUSEN CEINTUURS KRAGEN Velserduinplein 5 Telefoon 8065 passend op alle Tornado koffiemolens. Voor soepen, babyvoeding, dranken, cocktails, shakes, omelettes, crèmes, na gerechten enz. De mengbeker is teza men met receptenboekje verpakt in een kleurige cadeaudoos Modern en stijlvol Fraai van vorm, stevige constructie. Complete set bestaande uit: 2 zwart ge moffelde dragers, 3 gemoffelde planken waarvan 1 rood, 1 gebroken wit en 1 geel, 3 gepatenteerde boekensteunen, schroeven en pluggen, montage-instruc tie. Per set verpakt in fraaie cadeaudoos LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 TEL. 4654 ömuiden: Linnaeusstr. 145-147 Telefoon 8019 Ned., Frans, Duits, Engels Frans, Duits, Engels, Spaans Conversatie en handelscorr. DAG- en AVONDCURSUSSEN Nieuwe auto's, nieuwe scooters. - GRATIS halen, brengen en examen-rijden. Als u deze heeft opgelost hebben wij nog een pracht collectie LEGPUZZELS voor u. Lagersstraat 12 - Telef. 5567 Speelgoederen Huish. artikelen Schooltassen Losse Eau de Cologne enz. enz. KENNEMERLAAN 147 Door de Bondsrepubliek is desondanks critiek geuit op het afwijzen van Mels- heimer's aanbod. De critici zeggen: on recht blijft onrecht en waarheid blijft waarheid ook indien zij door een jurist ter sprake worden gebracht, die zelf voor deze begrippen allang geen gevoel meer heeft. Want al is het een grove leugen van Melsheimer te zeggen, dat er nog „dui zend bloedrechters in de Bondrepubliek werkzaam zijn" er is wél reden, zo wordt algemeen erkend, om honderd door Mels heimer genoemde personen uit hun rech terlijke ambt te ontslaan.„Dat zijn er na melijk honderd te veel, die de overige 11.900 Westduitse rechters compromitte ren," zo schreef dezer dagen het week blad „Die Zeit." Met naam en toenaam zijn diverse van deze rechters ook ge noemd in pai'ticuliere onderzoekingen (on dermeer van de student Strecker). Tot hen behoren rechters en ambtena ren van het openbaar ministerie uit Stutt gart, Essen, Bamberg, Hamm, enzovoort. Zij hebben als rechters in Duitse bijzon dere rechtbanken tijdens de oorlog op grond van de nazi-rechtstraap lichtvaar dig Tsjechen en Polen en wie niet al, ter dood veroordeeld. Een Pool werd door één van hen, thans rechter in Bamberg, ter dood veroordeeld omdat hij een Duitser boos had aangekeken en met een steen had gegooid nadat zijn boerderij was ge confisqueerd. Een andere Pool werd ter dood veroor deeld omdat hij een Joods kind herberg de. Een der aangeklaagde rechters, thans werkzaam te Wuppertal, zond een Jood de dood in wegens hoogverraad hoewel abso luut niets was bewezen. De nazi-beul Som- me werd het vorig jaar tot levenslang ver oordeeld door de Landgerichtsdirektor Adolf Paulus, die zélf in 1943 de begena diging van een wegens een bagatel ter dood veroordeelde Oekraïner heeft afge wezen! Zo is er meer dat als een bruine nazi-vlek op de Westduitse justitie kleeft, waardoor zij en mét haar de gehele West duitse gemeenschap een dankbaar object wordt voor communistische propaganda- aanvallen. Het wordt onmogelijk geacht in West- Duitsland deze rechters via een rechtelijk uitspraak te veroordelen omdat waar schijnlijk niet bewezen kan worden, dat zij zich in de oorlog schuldig hebben ge maakt aan verkrachting van het recht, aan het bewust plegen van onrecht. De critici van het besluit om Melsheimer's aanbod niet te aanvaarden bevelen nu twee remedies aan: allereerst zeggen zij dat het toch zijn nut kan hebben om enige deskundigen naar Oost-Berlijn te zenden en Melsheimers documenten te laten le zen. De Westduitse procureur-generaal Gude verklaarde hierover dezer dagen: om der wille van de waarheid en de ge rechtigheid moet alle toegankelijke ma teriaal worden onderzocht, nog te meer omdat de meerderheid van de door de communisten genoemde rechters geen bo ter op hun hoofd hebben. En wat de onge veer 100 rechters in de Bondsrepubliek aangaat, die wel boter op hun hoofd heb ben hoort men de critici allerwegen zeg gen: laat de Westduitse rechters-stand zichzélf reinigen, laat men een commis- Tijdens het verblijf van president Eisenhower op Puerto Rico hebben zich anti-Amerikaanse demonstraties voorgedaan. De president ondervond geen hinder van de ongeregeldheden in San Juan, daar hij de nacht door bracht op de Amerikaanse luchtmacht basis Ramey, waar een „olievaten orkest" van marinepersoneel hem een concert aanbood. (Telefoto) sie van onderzoek instellen, laten de des betreffende personen uit hun ambt tre den, zo nodig onder morele dwang. Zo worstelt men in West-Duitsland nog met een nazi-probleem dat 15 jaar na de oorlog nog blijkt te bestaan. Men had dit alles, inclusief de propaganda die de communisten er thans uitslaan, kunnen voorkomen indien men vroegtijdig zelf had ingegrepen. „Maar wij hebben het ons te gemakkelijk gemaakt" zei Gude dezer da gen, „het bittere komt nu nog". En dat bittere zit niet slechts in een geval als dat van Oberlander, zo blijkt hieruit, maar ook in dat van de ongeveer 100 rechters, die iedere dag weer rechtspreken ook in gevallen van ex-nazi's, misdadige politie agenten uit de ooi-log en dergelijke. Aan die rechters zouden deze ex-nazi beklaagden thans kunnen vragen: „Waar was u in de oorlog en wat deed u De kwade erfenis voor de Duitse justitie is overigens niet slechts een bron van com munistische propaganda, maar ook een reden voor wantrouwen in het niet-com- munistische deel van de wereld. WASHINGTON (Reuter) Het bureau voor de burgerluchtvaart in Washington heeft dinsdag het algemeen vermoeden officieel bevestigd, dat een dynamietont- ploffing het vliegtuigongeluk bij Wilming ton, Noord-Carolina, op 6 januari heeft veroorzaakt, waarbij 34 mensen omkwa men. De voorzitter van het bureau, James Durfee, heeft in een tussentijds rapport aan een onder-commissie van de Senaat meegedeeld, dat het bewijsmateriaal aan geeft dat de ontploffing door elektriciteit van een droge celbatterij werd veroor zaakt. Dit gebeurde in de passagiersca bine bij een plaats die Julian Frank, die eveneens omkwam, innam. Bij een onderzoek naar de zaken van de New Yorkse advocaat Frank bleek, dat hij verzekeringspolissen had ten bedrage van meer dan een miljoen dollar. Durfee verklaarde dat het onderzoek nog niet is voltooid. Op 22 maart zullen in Wilmington getui gen worden gehoord. Het verongelukte vliegtuig was een DC-6 Het grootste deel van het wrak werd ge vonden bij de stad Bolivia, in Noord-Caro lina, 32 km van de kust. Op een strand vond men onderdelen van de cabine en in de omgeving daarvan lag het lijk van Frank. Durfee zei, dat de delen van de cabine en het stoffelijk overschot van de advocaat het vliegtuig hadden verlaten verscheidene minuten voordat de vlieg tuigromp de grond raakte. Durfee zei in zijn rapport dat een vreem de substantie was aangetroffen in het lijk van Frank, deze bleek later mangaan dioxyde te zijn, dat men vindt in droge cebatterijen. De kwestie of aanklachten zullen worden ingediend wordt nog bestu- derd. Senator Magnuson zei dat dit sloeg op de mogelijkheid dat de ontploffing be raamd was door meerdere personen. Het Algerijnse dorp Melouza is getrof fen door een aardbeving. Er werden 47 personen gedood en 80 gewond. Een vrouw in weemoed verzonken op de plaats, waar haar bouwvallige huis heeft gestaan

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 27