van deze fantastisch voordelige VAN NELLE aanbieding „Lieve Vrouwekerk" wacht hoog op de Vliehors op springtij Havenberichten Broeivergunning gevraagd voor oud-leerlingen tuinbouwschool Bollenvak houdt ontwikkeling onvoldoende in 't oog Zoals... (JTOJUOÊI gratu Ned. Ver. van Huis vrouwen bezocht Haarlems Dagblad Leidsch Dagblad honderd jaar Kwekers nemen te veel afwachtende en zorgeloze houding aan Onderzoek naar de vervuiling van badstranden Eenjarig bestaan feestaanbiedingen DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 4 Sleeptros van een kilometer VERZOEK AAN P.S.V. Reddingswerk in Zwickau In dit dagblad De volgende week, bij springtij, zal er bij de Vliehors, de uitgestrekte kale zand vlakte die in het verlengde van het eiland Vlieland ligt, een harde strijd gevoerd worden om het 10.000 ton metende schip Lieve Vrouwekerk vlot te krijgen. Sinds één van de januari-stormen zit het hoog en droog op de zandplaat en in de afge lopen weken heeft men hoewel er bij ieder hoog tij pogingen worden aangewend het gevaarte nog niet veel verder kun nen krijgen. Het schip hoort thuis in Rot terdam bij de Verenigde Nederlandse Stoombootmaatschappij. Deze maatschap pij is met de bergingsmaatschappij voor heen G. Doeksen en zoon te West-Terschel ling overeengekomen, dat deze op basis van „no cure, no pay" (geen resultaat, geen betaling) zal trachten het schip vlot te trekken. Dat er resultaat zal komen is nu vrijwel zeker. De heer Folkert Doek sen, één van de directeuren en bergings chefs van de Terschellingermaatschappij, zei ons, dat hij goede hoop heeft dat de Lieve Vrouwekerk de volgende week vlot komt. Men heeft de laatste dagen bij hoog tij niet veel kunnen doen, omdat de wind geregeld oost was en dan komt het water niet zo hoog. Toch is het schip enkele tien tallen meters gesleept enhet ligt nu met het achterschip naar zee. Als de omstan digheden bij het springtij wat meewerken dan zit er een goede kans op succes in, zo zei de heer Doeksen. Er is door de ber gingsmaatschappij al heel wat materieel en personeel ingezet om het werk tot een goed einde te brengen. Voor vele man nen op Terschelling en Vlieland betekent dat in deze slappe tijd een tijdje goed lo nend werk. Men moest eerst maatrege len nemen om te verhinderen, dat het schip bij een volgende storm nog hoger op de Vliehors terecht zou komen. Daar voor werden lijnen en ankers uitgebracht en verder heeft men water in een ruim gepompt. Een tweede karwei was het ge reedmaken van een sleeptros van niet minder dan een kilometer lengte, opdat deze direct beschikbaar zou zijn zodra de omstandigheden gunstig waren om een kansje te wagen. De verbinding met het schip is tot stand gebracht door drie sche pen van de maatschappij Doeksen, name lijk de „Doggersbank," de „Holland," en de „Stortemelk". Verder is een gunstige omstandigheid, dat de machines van de Lieve Vrouwekerk nog intact zijn en dat het schip dus zelf behoorlijk kan mee werken bij de pogingen om vlot te komen. Al het werk heeft totnutoe slechts die en kele tientallen meters vooruitgang opge leverd en tussen de Vliehors en de vrije Noordzee liggen nog een paar flinke zand banken. De bemanning van het schip hoopt echter van harte, dat hun vaartuig er volgende week bij het springtij vlot overheen wordt gesleept, want de ge dwongen rust begint wel wat te vervelen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Memel- land van Antwerpen, laden Binnenhaven IJmui den; Nora, Novorossisk; Amigo, Rochester, laden Staalhaven IJmuiden; Friedenau, Antwerpen. Zaanstroom, Londen; Groote Beer, R'dam; Heiloo, Kingslynn, laden Binnenhaven IJmuiden; Kroen, Rotterdam; Minna Schupp, Rekkefjord; Geestdijk, Maassluis, laden Staalhaven IJmuiden; Yarrow. Grangemouth, slabs lossen Binnenhav. IJmuiden; Ardeas, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ada Gor- thon van Rotterdam; Magas, Rotterdam; Carl Meentzen, Bremen; Swift, Londen; Artura, Rot terdam; Jan Kreumer, Vlaardingen, laden Bin nenhaven IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Whitfleet naar Portland, ledig IJmuiden; Nigeria, Hamburg; Achilles, Curagao; Frigag, Emden; Lizard, Lon den; Drake, Londen; Owerri, Rotterdam; Sieben- bürgen, Rotterdam; Malmanger, Ceuta; Trito, Rotterdam; Eemstroom, Leith: Martha Ahrens, Hamburg; Leninogorsk, Gdansk; Graveland. Las Palmas; Ostfriesland, Kopenhagen. Donderdag vertrokken' uit IJmuiden: Frauke Danz, Aarnus; Peregrine, Harlingen; Vechtstroom, Bristol; Sunhill, Antwerpen; Barlind, Kiel; Osiris, Curacao: Libertas, Rotterdam; Wiebold Böhmer, Rotterdam; Geziena Hendrika, Bilbao; Yarrow. Antwerpen, ledig van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). BILJARTERS IN KAMPIOENS WEDSTRIJDEN. Vier leden van de Beverwijkse biljart vereniging „Scheywijck" hebben de uit nodiging ontvangen deel te nemen aan de voorwedstrijden voor het kampioenschap eerste klasse der K.N.B.B., district Haar lem. Het zijn de heren R. Bloemendaal, E. Koopman, J. Sakkers en J. v. Zijl. Men is blij met iedere onverwachte bezoe ker, die langs de 10 meter lange touwlad der komt opdagen. Toch is het aan boord al heel wat beter en gezelliger dan direct na de stranding want toen heeft men het enkele dagen zonder verwarming en ver lichting moeten doen. De tien van de der tig bemanningsleden die er nu nog zijn zoe ken ook wel eens vertier in het dorp Vlie land, maar daar valt in de winter ook niet veel te beleven. Een auto van Vlielands eerste busonderneming zorgt voor dage lijks contact tussen het dorp en het schip en uitei'aard komen ook wel eens Vlielan- ders naar de hors om het hoog boven de zandvlakte uitrijzend schip te bekijken. Een attractie voor de badgasten, zoals enkele jaren geleden de gestrande „Vir go" op de Vliehors is geweest-, zal de Lie ve Vrouwekerk echter niet worden. De Virgo" lag er toen nog bijna de gehele zomer en er werden van Vlieland af zelfs auto-excursies naar toe georganiseerd. De Lieve Vrouwekerk zal echter tegen de zo mer, na deze onfortuinlijke onderbreking van haar reis van Hamburg naar Antwer pen, hopelijk al lang weer over de wijde zeeën zwerven. In deze en de vorige week heeft een aantal van meer dan honderd leden van de afdeling Haarlem der Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen in vier groepen een bezoek gebracht aan het drukkerij bedrijf van Haarlems Dagblad Oprechte Haariemsche Courant. Voordat de bezoeksters het bedrijf van de vervaardiging van dagbladen in wer king zagen, werd haar in de kantine een serie kleuren-diapositieven getoond, ver gezeld van een mondelinge toelichting. Hierna werd een rondgang door het be drijf gemaakt, waarbij zij de vele ma chines en produktiemethoden in werking konden aanschouwen. De dames verklaarden zich hoogst ge ïnteresseerd en keerden na het bezoek van ongeveer twee uur weer huiswaarts in het bezit van het antwoord op de vraag: hoe maken ze een krant nu eigenlijk in zo korte tijd? Reeds geruime tijd ontvangt Haarlems Dagblad/O.H.C. gezelschappen uit leden van verenigingen en clubs voor dergelijke bezoeken, waarbij men zich onveranderlijk vol belangstelling en ook veelal verrast toont voor de wijze waarop een modern dagblad dagelijks in zulk een omvang en zo grote getale wordt gereedgemaakt. De vereniging „Theorie en Praktijk" heeft het Produktschap voor Siergewassen het verzoek gedaan de oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool in Lisse in aan merking te doen komen voor een broei vergunning. De vereniging „Theorie en Praktijk" heeft in een brief aan het be stuur van het P.V.S. uiteengezet, dat de leerlingen van de Rijks Middelbare Tuin bouwschool te Lisse zo'n gedegen theo retische kennis van het broeien van bloem bollen opdoen, dat zij menen voldoende kennis te hebben om als broeier van bloembollen te worden erkend. Zij ver zochten het bestuur „dat bij een eventueel instellen van een tuinbouwvestigingswet wordt vastgelegd dat ten aanzien van het trekken van bolbloemen naast het diploma van de middelbare tuinbouwschool in Lisse geen praktijkervaring meer wordt geëist voor het verkrijgen van de desbe treffende erkenning". De heer T. Kralt, die de Rijnburgse broeiers vertegenwoordigde, ontkende tij dens een vergadering van het produkt schap niet dat de lessen zeer goed zijn. Maar er was volgens hem toch wel enig verschil tussen het broeien van een paar kistjes voor de show en het broeien voor de markt, dus met honderdduizenden stuks tegelijk. Dr. A. J. Verhage stelde daartegenover dat de leerlingen van de school in Aalsmeer veel minder theorie krijgen op dit gebied en toch wel mogen broeien. Er bleek wel uit de bespreking, dat het bestuur de bil lijkheid van het verzoek inzag. De advies commissie zal deze zaak behandelen en dan krijgt het bestuur in de volgende vergade ring hierover te beslissen. De kortingspercentages blijven ongewij zigd gehandhaafd op 5 percent voor hya cinten, 1 percent voor vroege tulpen, 2 per cent voor late tulpen en 2 percent voor narcissen. De heer Sterringa vroeg naar de oorzaak van de vermindering van de export van vroege tulpen. Volgens dr. Verhage en de heer A. J. Braam is dit een gevolg van de betere techniek van het broeien van de late tulpen. Deze komen gelijk met de zgn. vroege tulpen aan de markt en het publiek ziet nu eenmaal liever langstelige tulpen. In augustus mogen de Nederlandse bloe misten geen anjers naar Duitsland expor teren. De Denen in mei en juni niet. Hier in is verandering gekomen, doordat de Deense Sperrfrist naar juli verschoven is, waarbij echter een contingent van Dm. 300.000 gekomen is. Nederland meende, dat het dan ook een contingent in augustus zou moeten hebben. Het heeft het gekregen en wel van Dm. 500.000. Er is zelfs een „Besserungsklausel" opgenomen, die in houdt, dat het contingent kan worden uit gebreid als de bloemenmarkt dit kan ver dragen. De bolbloemen-export kan in december gaan beginnen. Er is een totaal contingent van 1 Vz percent van de bloembollenexport in 1959. In concrete getallen uitgedrukt komt dit neer op bijna Dm. 800.000. Te be ginnen vijftien december kan voor 50.000, Dinsdag 1 maart is het honderd jaar ge leden, dat het Leidsch Dagblad werd op gericht. Het was de heer A. W. Sijthoff, die het blad als een uitgave van de in 1850 door hem opgerichte A. W. Sijthoff's Uit geversmaatschappij deed verschijnen. Aan vankelijk bedroeg de oplage slechts 180 exemplaren. Het duurde tien jaar voordat dit aantal was gestegen tot 300. Na afschaffing van het dagbladzegel in 1869 waarvoor de strijd reeds in het nummer van 2 maart 1860 werd aange bonden steeg de oplage vrij snel. Zij bedraagt thans 22.500. Van de oprichting af heeft het blad ernaar gestreefd een politiek onafhankelijk orgaan te zijn, be houdens een korte periode 1869 tot 1873 toen het een uitgesproken liberaal karakter droeg. De oprichter van het Leidsch Dagblad, de heer A. W. Sijthoff, richtte tezamen met. Martinus Nijhoff en D. A. Thieme in 1869 Het Vaderland op en gaf ook de stoot tot de oprichting van het Rotterdams Nieuws blad (1879) en de Haagsche Courant (1883). Het beheer van het Leidsch Dagblad be rustte van 1886 tot 1917 bij de jongste zoon van de oprichter, de heer G. H. Sijthoff, van 1917 tot 1959 bij de heer J. W. Henny, oud-voorzitter van de Nederlandse Dag bladpers, en sedert 1959 bij de heer E. A. E. van Dishoeck. In 1905 werd het bedrijf omgezet in een n.v. en in 1908 betrok het Leidsch Dagblad een eigen afdeling in het gebouw aan de Doesstraat, waarin de uit geversmaatschappij was en ook nu nog is gevestigd. Op 1 maart 1914 verhuisde het bedrijf naar de Witte Singel, waar de ar chitect W. M. Dudok in 1917 een gepaste behuizing voor de administratieve dienst ontwierp. Gedurende het directoraat van de heer Henny (42 jaar) onderging het be drijf vele moderniseringen en werd het machinepark aanzienlijk uitgebreid. Als hoofdredacteuren hebben het blad gediend de heren J. van den Dop, J. W. Henny en de heer W. W. Menkhorst. Thans treedt de heer J. W. Brouwer op als hoofd redacteur van het blad. Ter gelegenheid van het eeuwfeest wordt dinsdagmiddag een receptie gehouden in het Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden. in januari 200.000, in februari 250.000, in maart 150.000 en in april-mei nogmaals 150.000 Dm. worden verzonden. De uitvoer van narcissebloemen voor Pasen komt daar nog bij. Nederland zal bij deze export een heffing opleggen om het verschil tus sen de aankoopprijzen van de bollen weg te werken. De Duitse onderhandelaars zullen de be rekeningen nagaan, met het principe gaan ze akkoord. De gelden uit die heffing zul len gelijkelijk worden verdeeld. Nederland gebruikt zijn gedeelte voor de propaganda voor bloemen in het algemeen, in Duits land zal het alleen voor de snijtulpen wor den gebezigd. Tenminste, als de Duitse organisaties hun onenigheid zullen bij leggen en gezamenlijk reclame zullen voe ren. Is dat niet het geval dan zal Neder land het geld nog wel even bewaren. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) IN PIET BLOEMBOLLENVAK beginnen langzamerhand de discussies over de teeltmaatregelen op gang te komen. Het bestuur van de afdeling bollenstreek van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf heeft bijvoorbeeld de moed gehad voor te stellen het surplusfonds en de binnenlandse prijzen op te heffen. De leden waren het hiermee helemaal niet eens, omdat het hun tegenwoordig goed gaat. Zij verdienen flink en willen een steuntje in de rug beslist niet missen. Daartegenover staat een groep jonge vakgenoten meest oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool in Lisse die de internatio nale ontwikkeling goed bijhoudt en tot de conclusie is gekomen dat men de teeltmaatregelen uit het verleden best maar zo snel mogelijk kan vergeten. Doet het bollenvak dit niet, dan zou het straks in een situatie kunnen worden gedwongen, waarin het niet graag verkeert. Zoals bekend is, vormt de landbouw het moeilijke onderdeel van de Europese economische eenwording. Deze situatie is historisch gegroeid: allerlei landen heb ben voor hun landbouw beschermende maah-egelen genomen. De kostprijzen lo pen mede hierdoor ver uiteen. De groot ste moeilijkheid is nu de tegenstrijdige standpunten van de diverse belangenge meenschappen tot elkaar te brengen. Eind vorig jaar heeft de Europese com missie voorstellen betreffende de gemeen schappelijke markt ingediend, die thans bij de verschillende landen in studie zijn. Over het Europese tuinbouwbeleid is ech ter niets bekend geworden. Men neemt aan dat de Europese commissie eerst de voorstellen van tuinbouwzijde afwacht. Deze zouden voor de siergewassen kun nen worden gedaan door de internationale organisatie van kwekers, de Association internationale des producteurs horticol (A.J.P.H.), die in staat moet worden ge acht een vrij bevredigende regeling voor de internationale handel in de Euromarkt- landen te ontwerpen. Dank zij dr. A. J. Verhage heeft ons land in deze organisatie een gezagheb bende stem. Het belangrijkste punt van bespreking in deze organisatie is de vraag, hoe men een overproduktie zal kunnen voorkomen. Land- en tuinbouwprodukten kan men zo snel vermenigvuldigen, dat het aanbod binnen een of twee jaar veel groter kan woi'den dan het publiek kan opnemen. In het bloembollenbedrijf heeft men dat omstreeks 1930 ervaren. Toen de bloem bollen niets meer waard waren kwam men tot de conclusie, dat men de overschotten door middel van een surplusfonds geza menlijk moest opkopen. Om een norm te hebben stelde men een minimumprijs in, waaronder niet mocht worden verkocht. Dit systeem bestaat nog. Jaarlijks wordt vastgesteld hoe groot de oppervlakte zal zijn, die de kwekers met hyacinten, tul pen en narcissen mogen betalen. De laat ste jaren is dat „ai-eaal" aan de krappe kant gehouden, waardoor de vraag gro ter werd dan het aanbod. De kwekers kon den dus voldoende winst maken en voel den zich zeer veilig. Intussen is gebleken dat ook in het bui tenland bloembollen kunnen worden ge teeld. De buitenlandse kwekers, dikwijls geëmigreerde Nederlanders, hebben het voordeel van een goedkope grond, ze kun nen de bloemen verkopen en ook de bol len. De Nederlanders mogen óf alleen bloemen óf alleen bollen verkopen. Ongeremde produktie voorkomen In de A.I.P.H. heeft men de daaruit voortbloeiende problemen onderkend en gezocht naar een methode om een onge- remde produktie te voorkomen. Tot nu toe is alleen bekend, dat men dit zal probe ren te bereiken door het instellen van er- kennings- en vestigingseisen. Men geeft wel toe, dat het Nederlandse systeem van minimumprijzen en opkoop van het sur plus wel prachtig is, maar dat men daar voor een hechte organisatie moet opbou wen, die in de andere landen nog nergens bestaat of slechts in het beginstadium verkeert. Zou men dus al iets dergelijks Twee beelden van de mijnramp in de Oostdiiitse plaats Zwickau: Specialis ten vullen brandblusapparaten welke door de redders meegenomen worden naar de plaats van de ramp (links). Een ploeg mijnwerkers verlaat de lift welke hen van de plaats van de ramp naar de oppervlakte bracht, terwijl een nieuwe ploeg kompels wacht om te kunnen afdalen (rechts). (Telefoto) willen dan zou dat in korte tijd toch niet te bereiken zijn. Bovendien acht men een intensieve con trole als in Nederland in Europees ver band uitgesloten. Tot nu toe ziet men dus geen kans de pro duktie te regelen. Dat betekent dus, dat Nederland wel mee zal moeten doen en zijn stelsel van maatregelen zal moeten afbreken. Met andere woorden: de kwe kers van siergewassen zullen geheel op eigen benen moeten gaan staan. Er zitten aan deze kwestie nog meer problemen vast, onder meer die van de prijzen. Deze zal men in de overgangspe riode aan de grenzen nog wel kunnen re gelen. De afzet wil men verhogen door middel van een intensieve propaganda, omdat men uitgaat van het standpunt dat de welvaart in de Euromarkt zal stijgen. Bij een stijgende welvaart worden atlijd grotere gedeelten van het inkomen be steed voor produkten, die het leven ver aangenamen. Op de vergadering van de afdeling bol lenstreek van de K.V.O.B. zijn twee din gen duidelijk gebleken. Deze groep bloem bollenkwekers onderkent de problemen van de Euromarkt niet, gaat bovendien van het standpunt uit dat „die hele E.E.G. pas over een jaar of tien, vijftien begint te werken" en wacht liever af, wat er dan gebeuren zal. Men ziet dan met verre gaande nonchalance over het hoofd, dat de Sociaal-Economische Raad niets voelt voor vestigingseisen en dus helemaal niets voor teeltbeheersende maatregelen. Welke politiek uiteindelijk uit de bus komt, staat nog niet vast. Wel zal men er x-ekening mee moeten houden, dat het strakke beleid van dit ogenblik binnen af zienbare tijd kan veranderen. Opmerkelijk is dat de grote organisaties van het bloembollenvak, de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en de Bond van Bloembollenhande laren de ontwikkelingen in de Euromarkt niet voortdurend onder de aandacht van hun leden houden. Zij lopen hierdoor het gevaar, dat de Nederlandse bloembollen cultuur straks overrompeld zal worden en pas dan zal moeten gaan proberen zich te handhaven. In de loop van dit jaar zal de vervui ling van de badstranden in studie worden genomen door het Rijksinstituut voor Zui vering van Afvalwater (R.I.Z.A.) en de afdeling Water, Bodem en Lucht van het Instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. Vorig jaar is aan dit vraagstuk ook reeds aandacht besteed. De toenemende vervuiling van de stran den meer in het bijzonder van de zui delijke schijnt vooral het gevolg te zijn van het afnemen van de zuiverheid van het zeewater door het opdringen van het afvalwater uit de monding van de Nieu we Waterweg, waarop veel rioolwater ge loosd wordt. Het zoete rivierwater ver mengt zich moeilijk met het zoute zeewa ter, met als gevolg vervuiling van de stranden. Het ligt in de bedoeling het onderzoek in zee te doen geschieden door het R.I.Z.A. en dat aan het strand door T.N.O. Dit zal verschillende malen moeten plaats heb ben, namelijk in een periode, dat er geen badgasten zijn en in een periode dat dit wél het geval is. men de man aan zijn kleren kent, kent men de zaak aan het blad. waarin tl) adverteert la nw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dtt dagblad heeft 7 B Profiteert van onze en neemt uw kindertjes mee, want voor hen hebben wij een leuke verrassing! TEXTIEL GALERIJ DUIN WIJK 28 een doos van 20 stuks GROOT FORMAAT VAN NELLE'S AFTERNOON THEEBUILTJES (normale prijs 98 ct) bij aankoop van een 100 GRAMS BLIK VAN NELLE'S INSTANT COFFEE de fijnproevers-koffie uit het rood-wit-blauwe blik

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4