PITTIG KOFFIE-NIEUWS! NU SLECHTS VELPOA Thans is er meer dan ooit aanleiding om Uzelf, Uw gezin en Uw gasten de beste Instant Coffee te schenken. Nescafé is immers veel fijner en voller van smaak! Westdeutsches Tourneetheater uit Remscheid speelde „Wallensteins dood" in Heemstede F. Boot opende expositie van Haarlemse schilders Ned. Dans Theater brengt nieuw ballet Distributieapparaat in ons land ontoereikend Danseres betaalde met ongedekte cheques Sleutelactie moet zes ton voor vluchtelingen opbrengen Definitieve plannen van „Doe open"-actie in Bloemendaal DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 5 VERLAAGDE PRIJZEN: MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Kunst is kijken 9 Première op 9 maart 500-ste pocket-boek van pers Doe het zelf met van Ceta-Bever Naakttekeningen van Cees Bantzinger niet prikkelend Overtollig maagzuur kunt U blussen. Met een paar Kennies. Gewijzigd programma van V-concert van N.Ph.O. Doe Open nadert climax Advertentie NESCAFÉ /2.- Junior bus k 25 gram f 1.20 Normale bus k 50 gram f 2.- Familie bus a 200 gram f 7.25 Coffeïnevriji Normale bus a 50 gram f 2.25 Familie bus a 200 gram f 8.25 Espressot Normale bus a 50 gram f 2.30 Nescafé Is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé Instant Coffee Nescafe Staande onder zijn portret, geschilderd door mevrouw Verdenius, opende giste renmiddag de heer H. F. Boot, nestor van de „Haarlemse school" in het kunstcen trum „De Ark" in Haarlem een tentoon stelling van werken van ongeveer veertig Haarlemse schilders. De opening ge schiedde een beetje later dan de aange kondigde tijd van twee uur, maar dit werd veroorzaakt door het later arriveren van een reportage-wagen van de Nederlandse Radio Unie. „De belangstelling voor de kunst neemt toe", merkte de 83-jarige kunstschilder H. F. Boot op, die eraan toevoegde dat de critiek op de kunst daarmee gelijke tred houdt. Op de scholen houdt men de belangstelling van de jeugd voor de kunst gaande, maar de spreker uitte zijn teleur stelling over het feit, dat men in de musea niet meer „met rust en zonder kinderge doe" de kunstwerken kon beschouwen. De kunstschilder gaf als zijn mening te kennen dat de kunst tegenwoordig wel degelijk de regering ter harte dient te gaan. „Zal de regering echter de vrijheid van de kunst kunnen waarborgen?" Over de figuur van de kunstenaar merk te de heer Boot op, dat kunst een zaak is van kijken en dat de kunstenaar de hele dag bezig is zichzelf te corrigeren. „Pas na deze ziekte kunnen wij meesters wor den", aldus de kunstschilder, die aan het slot van zijn toespraak de eigenaar van „de Ark", de heer G. de Boer, zijn dank baarheid toonde voor het terbeschikking stellen van deze expositie-ruimte en hem veel succes wenste. De talrijke aanwezigen in het bovenzaal tje konden daarna de verschillende wer ken bezichtigen, hoewel men er even aan twijfelde of dit door de drukte voor ieder een wel mogelijk was. De heer Boot hakte echter de knoop door: „Wel ja, iedereen kan het De expositie is geopend tot 24 maart, da gelijks van 9 tot 17 uur. De Zweedse choreograaf Ivo Cramer heeft bij het Nederlands Dans Theater het instuderen van een tweede ballet voltooid. Dit nieuwe ballet is geïnspireerd op een middeleeuws verhaal. Het wordt door het Nederlands Dans Theater uitgevoerd onder de titel: „Balade Portugesa". Oorspronke lijk maakte Ivo Cramer een aantal jaren geleden een ballet „Balade" voor het Opera Ballet van Lissabon, waarin deze stof voor het eerst werd verwerkt. Het Nederlands Dans Theater ontwierp echter een nieuwe versie. De muziek is van Mau rice Ravel: vier delen uit „Ma mère l'oye". De decors en costumes werden door de Nederlandse kunstschilder Frans Deck- wits ontworpen. Het ballet wordt uitgevoerd door Han- nie van Leeuwen (een weduwvrouw), Ma- rianna Hilarides, Milly Gramberg en Mar- tinette Janmaat (als de drie dochters) en Jaap Vlier (als een cavalier). De première wordt gegeven op woens dag 9 maart in de Rotterdamse schouw burg. De eerste uitvoeringen in Amster dam geschieden in theater Carré op 11 en 12 maart. „Het pocketboek vraagt als massaal middel van voorlichting, een massaal dis tributieapparaat. In dit opzicht is de situa tie in ons land zeer onbevredigend. Wij hebben 1400 erkende boekhandelaren ge vestigd in de 380 van de ruim 1000 gemeen ten en slechts de helft hiervan is als boek handelaar in de actieve zin werkzaam." Aldus de heer P. H. Bogaard, directeur van uitgeverij „Het Spectrum n.v. te Utrecht. Hij heeft deze week het 500ste prismaboekje in de handel gebracht. Zijn produktie van pocketboeken is thans geste gen tot gemiddeld twee nieuwe uitgaven per week en daarmee is het Spectrum de grootste uitgeverij van deze soort in Euro pa. De opmars van het pocketboek, die weliswaar wordt geremd door het tekort aan verkooppunten, gaat nog steeds voort. Zoals men zal verwachten is het 500ste prismaboek dat van de pers is gekomen een bijzonder boekwerkje. Het is de „Gids voor de Nederlandse kunst," samenge steld door dr. H. E. van Gelder, prof. dr. A. M. Hammacher en ir. R. Meischke. Achtereenvolgens wordt van de bouw kunst, zowel als van de schilderkunst, de tekenkunst, de grafische kunsten, de beeldhouwkunst en de kunstnijverheid de historie van het primitieve begin tot het ingewikkeld heden geschetst. In het onderwijs zal het goede diensten kunnen bewijzen als praktisch compen dium van de Vaderlandse kunstgeschiede nis. In het 272 pagina's tellende boekje zijn 80 bladzijden met 142 foto-illustraties opgenomen. Minister J. M. L. Th. Cals schreef het voorwoord. Het eerste prismaboek verscheen in ok tober 1951. De uitgeverij procudeerde in acht jaar tijds 636 pocketboeken. Drie weken gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming heeft de rechtbank te Amsterdam een 22-jari- ge uit Nederland afkomstige maar thans in Antwerpen wonende danseres wegens oplichtingen opgelegd. De officier van Jus titie had zes maanden gevangenisstraf ge- eist. In januari van het vorige jaar had het meisje in drie Amsterdamse juweliersza ken o.m. een zilveren halsketting, een gouden trouwring, een gouden zegelring en een polshorloge gekocht. Zij betaalde met chèques, die echter ongedekt waren. Zij had dit gedaan op verzoek van haar vader, die in Nederland de grond te heet onder de voeten was gewoi-den en naar België was uitgeweken. In Antwerpen had de vader haar een giroboekje van de ge- VOOR DE VIERDE keer ons land be zoekend heeft het Westdeutsches Tournee- theater uit Remscheid woensdagmiddag in Minerva te Heemstede voor middelbare scholieren het treurspel „Wallensteins Tod" van Friedrich von Schiller vertoond. Deze over het algemeen voortreffelijk voorbereide voorstelling getuigde vooral van wat men ruim gesproken noemt „eer bied voor de klassieken." Hoe kunstzinnig verantwoord ook, een vertoning als deze blijft naar mijn mening tezeer gebonden aan het opvoedkundige. Wordt er bij een dergelijke keuze niet meer aan het nutti ge dan aan het op z'n minst aangename gedacht? Zo goed als zeker zou deze vraag niet opgekomen zijn, als er in de titelrol een magnetisch de aandacht en daarmee het meente Amsterdam ter hand gesteld en daarmee was de dochter naar Amsterdam gereisd. Op de rekening stond slechts 52 cent geboekt. Hoewel haar vader niet had verteld dat zijn tegoed bij de giro vrijwel nihil was had het meisje dat wel vermoed. Dat gaf ze voor de rechtbank volmondig toe, evenals de haar ten laste gelegde fei ten. Ze was bereid alles te vergoeden. De vader, een 41-jarige aannemer, die thans in Nederland gedetineerd is en nog enige straffen moet uitzitten, moest even eens terecht staan wegens verscheidene oplichtingen en flessentrekkerij. Zijn zaak werd aangehouden om hem in de gelegen heid te stellen zich te voorzien van juri dische bijstand. gevoel boeiende persoonlijkheid op de planken was verschenen. Maar met alle verdiende respect voor zijn vocale modu latievermogen moet vastgesteld worden, dat Wilhelm Michael Mund de onder nemende intendant van het gezelschap zijn meesterschap in hoofdzaak heeft be wezen door een vermoedelijk wijze beper king tot zorgvuldige declamatie van een voorgeschreven tekst. Het ruimschoots aanwezige pathos had daardoor een afge meten bewogenheid zonder intrinsieke spanning. De gehele opvoering trouwens, door dr. Heinz Wildhagen geregisseerd, leek er in de eerste plaats op gericht de wijsgerige dichterlijkheid van het drama duidelijk te maken. Men kon haar waar deren als een bijdrage tot de algemene ontwikkeling, een aanschouwelijke les in litteratuur met esthetisch weloverwo gen middelen. Misschien is deze stijl inderdaad de meest passende bij deze schepping uit 1799, die men theoretisch tot de hoogste meesterwerken van de dramatische kunst kan rekenen. Niet zelden heeft men dit treurspel op grond van zijn veelomvatten de verhoudingen op een vergelijkbaar ni veau met de historische kronieken van Shakespeare willen zien. „Wallensteins dood" is het laatste deel van een indruk wekkende trilogie over een katholieke ge neraal, die vrede wil sluiten met de pro testanten en een onafhankelijk koninkrijk stichten, als hij diplomatiek bevorderde twijfel koestert aangaande de zinrijkheid van voortzetting van de oorlog, die als de dertigjarige in de geschiedenis bekend staat. Deze hoogmoedige zelfoverschatting brengt hem ten val: als hij zijn eed van trouw aan de keizer heeft verbroken, ver laten zijn officieren hem en wordt hij door zijn beste vriend verraden. Als een wer kelijk tragische figuur is de met zijn dochter verloofde Max Piccolomini ge dacht, die uit vrije wil de dood verkiest als de volstrekte zuiverheid in het leven voor hem onbereikbaar wordt. In het programma staat een interessant artikel afgedrukt waarin wordt aange toond hoezeer dit stuk een demonstratie is van Kants vermaarde kategorische im peratief: „Handel alleen naar die stelre gel, waarvan men tegelijk kan willen dat hij zal gelden als een algemene wet." De schuld aan Wallensteins ondergang is al dus gelegen in het willens en wetens ver breken van de bestaande orde. Het is een geniale prestatie geweest van Schiller dit filosofische thema in doorgaans men selijke verhoudingen gestalte te geven. Maar dit besef groeit meer tijdens het le zen dan bij het zien, zeker als in het be schikbare theater ontoereikend voldaan kan worden aan de hachelijke eisen der uiterlijke handeling. Het heeft weinig zin een opsomming te geven van de namen der medewerken den, zulks te minder omdat hun prestaties voornamelijk gewaardeerd moesten wor den als bijdragen aan een collectieve daad van toewijding. David Koning Advertentie De Amsterdamse kantonrechter, mr. G. F. Haase heeft de tekenaar Cees Bant zinger uit Ouderkerk aan de Amstel vrij gesproken van de beschuldiging dat een voor het raam van zijn woning geëxpo seerde naakttekening „zinneprikkelend voor de jeugd" zou zijn. Tevoren had de officier van Justitie mr. J. H. Bergsma het naakt een bijzonder goede tekening ge noemd. die allerminst zinneprikkelend zou kunnen zijn. „Ik ben het volkomen met verdachte eens en ik kan mij geenszins verenigen met de tenlastelegging. Ik vraag daarom vrijspraak." De heer Bantzinger, die zijn vrouw, de zangeres Jetty Pearl, als getuige a déchar ge had meegebracht, ging uitvoerig in op de drie bezwarende verklaringen die in het dossier waren opgenomen. Er was er een van een vrouw, wier zoontje een ge- exposeerde naakttekening had nagete kend. De schoenlapper van het dorp ver klaarde dat hij zich zou hebbgn geschaamd als zijn zoontje zo'n tekening zou hebben gemaakt. Heeft dat iets met mijn teke ning en met de tenlastelegging te maken? vroeg de heer Bantzinger zich af. Tenslot te was er een verklaring van een over buurman, de dorpsslager, die meende dat 't naakt niet in Ouderkerk maar op Mont- martre thuis hoorde. Na de vrijspraak vroeg de heer Bantzin ger: „Kan ik nu weer naakten ophangen of krijg ik dan opnieuw last met de po litie?" „Als u last krijgt komt u dan maar bij mij praten," zei de officier. Opgelucht verlieten het kunstenaarsechtpaar en de tientallen belangstellenden de zaal. Advertentie In een hand-omdraaien. 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt u Rennies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in uw eigen speeksel, vinden de werkzame bestanddelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat u zelf kunt ondervinden. Wegens een bijzonder groot aantal ziek tegevallen bij het Noordhollands Philhar- monisch Orkest moeten de koorwerken van Peragallo en Webern met medewer king van het Collegium Musicum Amstelo- damense op het concert van vrijdag 26 fe bruari komen te vervallen. De sopraan Jeannette van Dijck is bereid gevonden haar solistische medewerking aan dit con cert te verlenen. Door haar zullen worden uitgevoerd Exsultate jubilate van Mozart en Der Hirt auf dem Felsen van Schubert. Het programma, dat onder leiding staat van Henri Arends, vermeldt voorts van Mozarts de Praagse symfonie en Serena de KV 203 en van Schubert de Onvoltooi de symfonie. Jeannette van Dijck ontving haar oplei ding bij mevrouw Zegers de Beyl te Den Haag. In Londen studeerde zij daarna bij Ernest Urbach. Het opera-repertoire stu deerde zij bij prof. Wallerstein. In 1954 gaf zij met groot succes haar eerste reci tal. In september 1954 won zij de tweede prijs op het Internationale Muziekcon cours te Genève. Zij geeft regelmatig con certen met orkest en treedt veelvuldig op in oratoria. „Doe open", de sleutelactie van de Ne derlandse jeugdgemeenschap ten bate van de vluchtelingen in Ohmstede en Frie- drichsfeld, zal de komende 14 dagen haar climax bereiken. Dat hoopt althans het actie-comité dat in Amsterdam zijn hoofd kwartier heeft opgeslagen en van daaruit de activiteiten van de jeugdcomités in het land volgt. De sleutelactie beoogt een bijdrage van de Nederlandse jeugd te geven in het we- reldvluchtelingenjaar waarin Nederland zich tot taak heeft gesteld, de 377 Letten in Ohmstede en de 390 Polen in Frie- drichsfeld aan woningen te helpen opdat zij de oude, tochtige kampbarakken kun nen verlaten. „Doe open" vraagt iedere jongen en ieder meisje een symbolisch sleuteltje te kopen voor minstens 25 cent, het sleutel tje, dat de deur van een menswaardige woning voor deze vluchtelingen kan ope nen. Iedere dag opnieuw lopen meer Ne derlandse jongens en meisjes met dat sleu teltje opgespeld en iedere dag opnieuw worden op de kaart van Nederland in het hoofdkwartier van het actiecomité meer kraaltjes geprikt als aanwijzing dat er nieuwe jeugdcomités zijn opgericht. Op merkelijk veel kraaltjes zagen wij in Ken- nemerland, in de provincie Groningen en in Zeeland. Haarlem vroeg aanvankelijk 10.000 sleuteltjes aan, maar deed prompt een na bestelling van 40.000 stuks. De stad Gro ningen vroeg er 5000 maar was zo enthou siast over de afzet dat het een nieuwe zending van 36.500 speldjes verzocht. Tot en met 12 maart zullen alle jeugd comités zich dan tot het uiterste inspannen om te zorgen dat alle sleuteltjes aan de man worden gebracht en zelfs meer zul len opbrengen dan dat simpele kwartje. Zij zullen het geld zien binnen te halen met volksdansdemonstraties en rock-'n- roll-festijnen, met tekenwedstrijden en tentoonstellingen over het vluchtelingen werk en met tientallen andere „stunts". Als de actie ten slotte zal worden afgeslo ten hopen zij dat de Nederlandse jeugd minstens 600.000 gulden op tafel kan leg gen. Het jeugdactiecomité „Doe Open" in Bloemendaal heeft tijdens een dezer da gen gehouden vergadering tot de volgen de activiteiten besloten. Op 27 februari zal in hotel „Vreeburg" op het Kerkplein in Bloemendaal een jazz-concert gegeven worden met medewerking van „Les Dé- ticheurs du Jazz" die ook het bal zal ver zorgen, twee bands van Tom Vingerhoeds en een band van Peter de Vries. Op 2 maart zal door Overveen een op tocht gehouden worden met versierde fietsen en steps van lagere schooljeugd, te midden waarvan het bandje „The Jo kers" op een vrachtwagen gezeten, popu laire wijsjes ten beste zal geven. Het be ginpunt is op het Dorpsplein in Overveen, waar vandaan om twee uur vertrokken zal worden. Tijdens het parcours door Overveen zullen huis aan huis „Sleutel tjes" worden verkocht a 0,25. In „Bloe- menheuvel", het einde van de optocht, zullen de deelnemers aan een jury voorbij trekken, die aan eigenaars van de best versierde fietsen prijzen zal toekennen en tevens een prijs aan de school met de mooist uitgedoste fietsen. Op 5 maart zal er wederom een jazz- concours met na afloop bal plaats hebben in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal, waar de volgende bands op treden: de band van Ronnie van Beau mont, van Remco van de Gugten, het East Harlem Quartet en het Boogie Woo gie Quartet van Rob Hoeke. De laatste twee zullen ook het bal verzorgen. Op 9 maart zal er ook een optocht, dit keer in Bloemendaal gehouden worden, eveneens voor de lagere schooljeugd. De start daarvan zal op het Kerkplein in Bloemendaal plaatsvinden. Ook hieraan komen weer versierde fietsen te pas,even als het orkestje „The Jokers". De finish is wederom in „Bloemenheuvel", waar de prijsuitreiking zal worden gehouden. Op 8 maart volgt een cabaret-toneel-muziek avond in het Jeugdhuis aan de Donkere laan. Leerlingen van de Da Costa Kweek school, de IVO-school en een gedeelte van het Cocktail Cabaret „Duo Wij" zulleij de ze avond verzorgen. Tevens zal er' een Amerikaanse verkoping ten bate van het vluchtelingenjaar worden gehouden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5