Europlan is ontstaan door sterk groeiende handel Het Pieter Vermeulen Museum Moge het nooit nodig zijn!! LINCO L0ENDERSL00T Voetgangers- en fietserstunnel onder nieuwe rijksweg gestort PATENT te IJmuiden ALS.... Kennismaking Prinses Irene zal Keukenhof openen super convector f 420.- Geredden van „Engonia" in La Rochelle Bollenkweker verdacht van belastingfraude DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 7 VW-CASTRICUM Westeuropees vooroverleg over zeerechtconferentie HET PLAN-EUROPOORT is een uitbreiding van de Rotterdamse haven die noodzakelijk is geworden door de reële behoefte aan meer havenruimte omdat de laatste en nog in ontwikkeling zijnde uitbreiding, het Botlekplan, al niet meer voldoende is. Maar naast deze reden zijn er nog enkele andere die geleid hebben tot de aanpak van dit gigantische project, dat Rotterdam tot in verre toekomst zal maken tot een der allergrootste wereldhavens. Een dezer redenen was van toevallige aard en op zichzelf een rampzalige reden in de letterlijke betekenis van het woord namelijk: de stormramp van 1952. De stormramp, een nationale catastro fe van enorme afmeting, gaf de laatste en definitieve stoot tot de uitvoering van een plan, waaraan men wel eens voor de verre toekomst als de Zuiderzeewerken waren voltooid had gedacht, maar voor de realisering waarvan men nog lang niet concreet klaar was: het deltaplan. Door de uitvoering hiervan werd het mo gelijk de meeste Zuidhollandse en Zeeuw se zeearmen af te sluiten en voor de zee vaart alle krachten te concentreren op één punt. Het werd nu mogelijk een gro te open zeehaven te creëren. Een ander, voor onze bodem uitermate belangrijk punt, dat reeds lang grote zor gen baarde, kon nu ook de aandacht krij gen, namelijk het tegenhouden van de steeds verdergaande verzilting van onze bodem. Zo werd uit wat een nationale ramp was iets geboren dat voor ons land van de al lergrootste betekenis was. Het plan-Euro poort dankte dus voor een zeer groot ge deelte zijn ontstaan hieraan. Zoals uit de kaart van het Rotterdamse havengebied blijkt, is het plan geprojec teerd op de kop van het eiland Rozenburg, dat maar dit is toekomstmuziek mis schien nog verlengd zal worden tot in vol le zee toe, zodat de schepen niet eens meer de Waterweg zullen behoeven op te varen, maar door middel van een pieren- en kadestelsel hun lading buitengaats kun nen lossen. Terwijl het werk aan het Botlekplan aan de zuidelijke oever van de Nieuwe Water weg, ten westen van de bestaande olieha vens, nog in volle gang is en de eerste maatschappijen daar reeds gevestigd zijn komt Rotterdam dus met een nieuw plan voor havens en industrie en opslagterrei nen, nog verder naar 't westen aan de kop van het eiland Rozenburg bij de mond van de Nieuwe Waterweg tegenover Hoek van Holland. In de vergadering van 28 novem ber 1957 nam de gemeenteraad dit plan eenstemmig aan. Olie, kolen en ertsen Het zijn voornamelijk de verwachtingen ten aanzien van het vervoer van olie, ko len en ertsen, die tot dit plan hebben ge leid. Om hun behoefte aan energie te dek ken zijn de landen van West-Europa meer en meer afhankelijk van de invoer van olie en kolen van overzee. In de toekomst zal deze handel zelfs aanzienlijk toenemen. Het verbruik per hoofd van olie-produkten in West-Europa bij voorbeeld is nog klein in verhouding met dat in Amerika. In Ne derland bedroeg dit in 1959 ongeveer 350 kg. per hoofd per jaar, in Engeland ca 430 kg., in Zweden ca. 1000 kg., vergeleken met de meer dan 2500 kg. in de Verenig de Staten. Wat de kolenaanvoer betreft zij verwe zen naar het rapport van de Organisatie Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat in 1975 50 miljoen ton ko len in West-Europa zullen moeten worden ingevoerd om in de behoefte te kunnen voorzien. Ook ten aanzien van het ertsvervoer zijn er aanwijzingen, dat dit nog aanzienlijk zal toenemen. De verwachtingen betreffende de ont wikkeling van het goederenverkeer in de haven van Rotterdam zijn gedeeltelijk ge baseerd op de statistieken van de jaren 1938-1957 en een voorzichtige schatting voor de jaren 1960, 1965 en 1970. Volgens deze schatting moet gerekend worden met een jaarlijkse toeneming van 3 percent in massagoederen, van 2 percent in stukgoe deren en van 6 percent in olie. Omvang en uitvoering van het plan Het plan-Europoort neemt een opper vlakte van ca 1550 ha in beslag en levert aan verhuurbare terreinen in totaal ca. 930 ha. op. Ongeveer 400 ha. zal worden gebruikt voor het graven van havens en kanalen, terwijl ca. 220 ha. zal worden ge bruikt voor kunstwerken of om andere re denen niet voor verhuur beschikbaar zal zijn. De vei'huurbare terreinen in het ge bied van het Botlekplan hebben een op pervlakte van ca. 830 ha. De nieuwe havens zullen aanvankelijk worden aangetakt aan de Nieuwe Water weg tegenover Hoek van Holland, zodat ze in open gemeenschap met de zee zullen staan. De terreinen zullen toegankelijk zijn voor schepen van 65.000 ton dead weight, afmetingen ca. 225 x 30 m. en een diep gang van ongeveer 12V2 m. Hierdoor zal een diepte van 13.65 m. N.A.P. of 13 m. beneden gewoon laag water en van 14.50 m. beneden gewoon hoog water vol doende zijn. Uitbreiding van de havens en industrie terreinen zal slechts mogelijk zijn, nadat de verbinding met de Nieuwe Waterweg vervangen zal zijn door een nieuwe haven toegang direct van zee uit. Als de nieuwe toegang voltooid is kan men de havens toegankelijk maken voor een nog groter scheepstype tot 85.000 en zelfs tot 100.000 ton. Dit is van uitzonderlijk belang met betrekking tot de constructie van een pijp leiding naar het Roer-gebied. Het plan-Europoort zal binnen zeer korte tijd verwezenlijkt moeten worden. Ter ver vulling van de wensen van de belangheb bende partijen moet het zodanig worden uitgevoerd, dat een deel van de olie-ter reinen en van de opslagterreinen voor massagoederen en van de bijbehorende ligplaatsen klaar moet zijn tegen het eind van 1960. De verbinding voor de binnen schepen moet dan ook voltooid zijn. De kosten van uitvoering van het plan- Europoort werden geschat op 150 miljoen gulden, met inbegrip van de kosten van verwerving van de terreinen, maar uitge zonderd de kosten van kademuurbouw, in dien dit noodzakelijk mocht zijn, en de ka pitaalsuitgaven van het Gemeente Ener giebedrijf en de Gemeentelijke Drinkwa terleiding. Begin uitvoering Op 11 juni 1958 gaf de minister-presi dent dr. W. Drees het startsein voor de werkzaamheden ter uitvoering van het plan-Europoort. Zij bestaan uit het graven van een kanaal aan de noordkant van het eiland. Voor het aanleggen van havendijken en het opwerpen van perskaden is een hoe veelheid grond nodig van omstreeks 2.500.000 m3. Tussen de perskaden wordt 34 miljoen m3 grond opgespoten om de terreinen op hoogte te brengen. Zij moeten ten slotte op 5.50 m. N.A.P. komen te liggen. Op 13 september 1958 heeft koningin Ju liana het aanvangssein gegeven voor het baggeren van de toegangssleuf vanuit het kanaal naar de toekomstige zeehaven. Zout en zoet De hoofddirecteur van Gemeentewerken, zei bij deze gelegenheid o.m. het volgende: Er is evenwicht tussen de hoge vloeden en MARKTBERICHT BEVERWIJK. 24 februari: spinazie 96104, waspeen 2447, boerenkool 2050, rabarber 55 100, spruiten 3298, knollen 3054. de hoogte en sterkte van waterkeringen met behulp waarvan het lage land moet worden beschermd; er is evenwicht tus sen het opdringende zoute water, van zee uit in de riviermondingen, en het zoete wa ter, aangevoerd door de rivieren al thans voor zover de industriële verontrei nigingen nog veroorloven van goed zoet water te spreken er is evenwicht tus sen de slappe bodem en de daarop rusten de natuurlijke of door mensenhand ver oorzaakte belasting, aanslibbingen, ge bouwen, dijken e.d. Door velerlei langzaam voortschrijdende ontwikkelingen dreigt dit evenwicht voort durend te worden verstoord: de vloeden worden hoger, de dijken moeten volgen; het zout dringt verder op en bedreigt land bouw en drinkwatervoorzieningen, waar tegen maatregelen dienen te worden be raamd; de bodembelasting wordt ver groot, bijvoorbeeld door de noodzakelijke dijkverhogingen en de stabiliteit komt in gevaar. En nu gaat dit gehele gebied van zeer geleidelijk veranderende krachten en tegenkrachten plotseling een volkomen nieuwe structuur aannemen. Nieuwe ha venbekkens, in directe verbinding met de zee, eisen een nieuwe zogenaamde zout- zoet balans; dijken die eeuwenlang een zelfde beloop hadden, moeten geheel wor den verlegd; laaggelegen terreinen, tot dusver slechts dienstbaar aan de land bouw, moeten verscheidene meters wor den opgehoogd om het vestigen van indus trieën en havenbedrijven mogelijk te ma ken. Honderden en nog eens honderden hec taren, waarop grote ondernemingen uit binnen- en buitenland voor de ontwikkeling van hun activiteit gereflecteerd hebben, krijgen een nieuw aanzien. De mens Maar naast de vele facetten van dit evenwicht, is er nog een ander evenwicht, dat verstoord wordt, omdat het behoud van de welvaart zulks vraagt. Dit ligt in het maatschappelijke vlak en heeft be trekking op de mens en zijn omgeving, op zijn werken, zijn wonen en zijn ontspan ning. Met de verandering van de economi sche basis verandert niet alleen de aard van de bevolking, maar zal tevens de ge talsterkte vrij abrupt een veelvoud worden van het vanouds zo stabiele beeld. Het is de voortdurende zorg van planolo gen, waterbouwkundigen, leiders der gro te vervoersapparaten en natuurbescher mers, om een passend en efficiënt moza- iek vast te stellen, waarbinnen havens, in dustrieën, land- en water- en spoorwegen, pijpleidingen, bevolkinsagglomeraties en recreatieterreinen harmonisch worden sa mengevoegd. Verkeérswerken bij Santpoort mmm Vanmorgen heeft Rijkswaterstaat het tweede deel gestort van het tunneltje voor fietsers en voetgangers onder de nieuwe Rijksweg bij de Slaperdijk in Santpoort. Dit is de tweede onderdoorgang voor lang zaam verkeer in het wegenplan dat in de ze omgeving wordt uitgevoerd. Enkele ja ren geleden kwam er een gereed aan het begin van de Hoofdstraat, dat echter uit sluitend bestemd was voor voetgangers, eventueel met de fiets aan de hand. De tweede tunnel ligt op de plaats waar de vroegere Rijksweg de Slaperdijk kruiste. Nog dit jaar zullen fietsers en voetgan gers de laatsten op trottoirs de nieu we autoweg ongelijkvloers kunnen krui- De tunnelingang met op de achter grond de bekisting van de tweede helft. wpmmawMM^4$fi33£S8888888S88888$888888888HS88£S§$" Deze foto toont op de voorgrond het reeds gestorte tunneldeel met de stoot- platen. Op de achtergrond is het van morgen gestorte deel te zien. sen en via de Slaperdijk naar Haarlem of Spaarndam gaan. Dit tweede tunneltje met zijn breedte van 3.98 meter is veel ruimer dan dat bij de Hoofdstraat. Het is een meter breder en doordat de zijwanden enigszins naar buiten staan lijkt de tunnel nóg ruimer. Dit is een van de Velsertunnel overgeno men principe. Door gezichtsbedrog lijkt het vaak of een precies vertikale wand hellend naar binnen staat. Dit geeft som mige mensen een beklemmend gevoel. Men kan nu bovendien de volle breedte van het trottoir gebruiken, hetgeen in de Hoofdstraat-tunnel niet is gebeurd. Evenals het eerste tunneltje wordt ook dit in twee gedeelten uitgevoerd. Door het aanbrengen van een kunstmatige scheur in de vorm van een voegconstructie voor komt men dat men later last krijgt van lekkage door scheuren van de tunnel, bij voorbeeld door ongelijke zetting van de grond. Voor het waterdicht maken van de ze voegconstructie gebruikt men rubber, waarin aan de uiteinden een metalen strook is gevulkaniseerd. Links en rechts boven tegen de zijwan den zijn consoles aangebracht. De onder de rijbaan liggende betonplaten x-usten aan een kant op deze consoles, terwijl de an- dere kant in het zand van de aarden baan ligt. De bedoeling hiervan is om de on gelijke zakking van tunnel en direct er naast liggende zandbaan scharniex-end op te vangen. In het wegdek komt dan na verloop van enige jaren ten hoogste een lichte golving, terwijl scheurvorming ver meden wordt. In de betonwanden van de Hoofdstraat tunnel is een ruitvormig patroon aange bracht, dat een levendige indx-uk geeft. Al leen de minder geslaagde kleur geeft het tunneltje een wat somber aanzien. Bij de Slaperdijk-tunnel komen op regelmatige afstanden verdiepingen in het beton, waar door de naden tussen het betontriplex van de bekisting die men dooi-gaans goed ziet, worden weggewerkt. Het plafond van de ondei-dooi-gang wordt in een tint blauw ge schilderd. De grote belangstelling voor de natuur en de enor me verzamellust van de heer F. Vermeulen zijn de oorzaak geweest van het ontstaan van deze verza meling, die in 1952 door de heer Vermeulen aan de ge meente Velsen werd ge schonken. Hiermede werd een stich ting in het leven geroepen, die ter nagedachtenis aan de vader van de verzamelaar, de heer Pieter Vermeulen, eens een bekend onderwijzer in de gemeente Velsen, de „Pieter Vermeulen Stichting" werd genoemd. Toen in 1945 de verzame ling in het „Cultureel Cen trum" te IJmuiden werd on dergebracht, is het „Pieter Vermeulen Museum" tot stand gekomen. De meeste van de in dit museum bijeengebrachte voorwerpen, die uit verschil lende delen der wereld af komstig zijn, hebben betrek king op de zee. De verzameling als geheel geeft een indruk van de enorme soorten- en vormen rijkdom van dat gebied der natuur, hetwelk door het haar omhullende zeewater meestentijds voor een groot deel aan ons oog wordt ont trokken. Wanneer u uw eerste rond wandeling ter oriëntatie heeft beëindigd, tijdens wel ke rondwandeling u de scheepsmodellen heeft be keken, u zich verbaasd hebt over de afmetingen van de grootste oceaanvogel de Al batros (op de kast), die een vlucht, heeft van 3,35 m., zich ophoudt in de zuidelijke oceanen en die beslist nog niet is uitgestorvenu in gedachten de afmetingen van de walvisrib heeft ver geleken met die van uw eigen ribben en bedacht heeft, dat de walvis het grootste zoog dier is, dat evenals de andere zoogdieren warmbloedig is, zijn jongen, die bij de ge boorte half zolang als het moederdier kunnen zijn (7 10 m), gedurende 7 maan den zoogtu enige ogen blikken heeft stilgestaan voor de kop van de Mouflon, een schaap, dat hoewel zijn verspreidingsgebied veel gro ter is geweest, thans alleen nog in het wild op Corsica en Sardinië is aan te treffen en elders is ingevoerd, zoals bij voorbeeld de zeer fraaie kudde Mouflons, die zich in het Nationaal Park „De Hoge Veluwe" bevindt u in de bezemachtige uitwas sen van de berkentak de tak kenbossen uit de berkenkrui nen heeft herkend, die u mis schien altijd voor vogelnes ten heeft versleten, doch die in werkelijkheid takwoeke- ringen zijn ten gevolge van een infectie met een schim mel van het geslacht Taphri- nawel, buigt u zich dan eens over enkele der glazen vitrines. Die vertellen u boeiende dingen over het Nederlandse strand, over de levenscyclus van de oester, kreeften en krabben, mollusken, zeester ren, slangsterren, zeeëgels, zeekomkommers en zeelelies, sponzen en koralen, de kleu renpracht van de zee en in 't bijzonder over het Middel landse Zeegebied. Een bezoek aan het Pieter Vermeulen Museum, elke woensdag- en zaterdagmid dag geopend van 14 tot 16.30 uur, is altijd een prettige ervaring. De Castricumse WV hoopt dit jaar de vreemdelingen in haar eigen gebouwtje van dienst te kunnen zijn met het verstrekken van inlich tingen. Nadat het midden standscomité met behulp van een succesvolle St. Nicolaas- actie een bijdrage had gele verd voor de bouw van een kiosk, doet thans VVV haar best nog vóór het aanstaan de zomerseizoen de bouw geheel te verwezenlijken. De plannen die hiervoor werden ingediend zijn de schoonheidscommissie gepas seerd en die heeft zich hierover gunstig uitgelaten. Het gebouwtje zal dicht in de buurt van het station ko men, in het plantsoentje na bij Hotel Ammeraal. Hiermee zijn dus de plan nen, om het oude wijkge- bouwtje aan de Burgemees ter Mooystraat als informa tiekantoor in te richten, ko men te vervallen. Vanzelf sprekend is WV Castricum verheugd over de nieuwe mogelijkheid welke zich thans voordoet om Castri- cums gasten in een eigen en splinternieuw huisje van ad vies te kunnen dienen. Men verwacht het gebouw tje einde mei te hebben op getrokken. Als (zo wil immers de meerderheid in Velsens col lege van burgemeester en wethouders) Heemskerk, Beverwijk en Velsen tot één grote gemeente worden sa mengevoegd, dan zou dat be tekenen: 'n nieuwe IJmond- stad met een oppervlakte van 96 vierkante kilometer. Velsen had per 1 jan. 1959 62.698 inwoners, Beverwijk 34.249 en Heemskerk 9.619; totaal dus 106.566 zielen. Op den duur zou „IJmondstad" 200.000 inwoners gaan tellen. De grootste lengte, van noord tot zuid, van de nieu we stad zou zijn 22 kilome ter, en de grootste breedte, van west naar oost, 12 kilo meter. Dat zijn geen geringe afstanden en er zal toch wel iets aan het openbaar ver voer binnen de stad gedaan moeten worden, wil men bij voorbeeld het familiebezoek in één en dezelfde gemeente bevorderen. Zo'n familiebe zoek, schrijft een lezer, kan buitengewoon nuttig zijn voor de saamhorigheid. He licopters, behalve voor de politie en gemeentelijke ge zondheidsdienst misschien, zullen er vooralsnog niet komen, maar een tunneltje voor brommers en fietsers (en als 't kan ook voor wan delaars) zal er toch wel bij moeten. In zijn netste pak ging een nieuwbakken IJmuidenaar deze week naar de receptie van een bruidspaax-. Hij had een advertentie in de krant gelezen en de naam van de bruidegom deed hem onmid dellijk tegen zijn vrouw zeg gen: „Hé, Jan gaat trouwen". „Ga dan even naar de re ceptie, man" zei de echtge- Van harte hopen we, dat de heer J. van der Scheer, te IJmuiden, nooit het werke lijke werk zal behoeven te doen uit hoofde van de nieuwe functie die hij dezer dagen heeft aanvaard. Aan het voorbereidend werk zal hij overigens wel wat „vrije tijd" moeten gaan besteden, vrezen we. Het geven van inlichtingen over gewonden, zieken, ge sneuvelden of vermiste mili tairen en over krijgsgevan genen is in oorlogstijd een zeer belangrijke taak. Reeds tijdens de eerste en tweede wereldoorlog heeft het Ne- derlandse Rode Kruis zich in opdracht van de regering met deze taak belast. Velen zullen zich nog de Rode Kruisformulieren herinneren die in de laatste oorlog de enige mogelijkheid vormden om in contact te komen met familieleden in den vreemde. In 1949 zijn vier nieuwe .Verdragen van Genève" tot itand gekomen, en daarin vordt het werk van het in formatiebureau, als een ver plichting van de regeringen, nauwkeurig geregeld. De Ne derlandse ï-egering heeft in 1954 deze verdragen gerati ficeerd en daarmee dus de verplichting op zich genomen pm in tijd van oorlog (waar- nee gelijk te stellen een bur geroorlog) als Nederland daarbij betrokken is, een in formatiebureau in werking te hebben. De Nedeidandse re gering heeft contact gezocht met het Nederlandse Rode Kruis, en daaruit is het ver zoek van de regering aan het Rode Kruis voortgevloeid zich met de voorbereiding van dit nieuwe (op de Ver dragen van 1949 gebaseerde) informatiebureau in oorlogs tijd te belasten. Het Rode Kruis heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. Het ziet dit ook als een er kenning van de waarde van het werk van het vroegere informatiebureau, dat lang zamerhand geliquideerd wordt en in het algemeen als een op prijs gestelde op dracht van de regering voor het Rode Kruis, in zoverre het dan zelfstandig een taak van de regering zal uitvoe- note en zo verscheen hij in de bovenzaal van het res taurant, waar de receptie zou worden gehouden. Hij schi-eef zijn naam in het gas tenboek en schoof lang zaam naar voren in de grote brede rij. die hem het uit zicht op het bruidspaar ont nam. Tot hij plotseling oog in oog met de bruid stond en haar een hand gaf. „Ik ken u wel niet, maar ik ben een kennis van uw man" zei de gelukwenser, die daarna af boog naar de echtgenoot. „Maar ik ken u helemaal niet", zei deze, die tot grote ontsteltenis van de receptie bezoeker een volslagen on bekende bleek te zijn. „Ik u ook niet", zei hij stamelend, „ik dacht, dat u een ander was". De verwarring was groot en er moest even over en weer worden gepraat, voor het duidelijk was. Maar toen kon de man, die op een advertentie zijn ver wachtingen had gebouwd, toch gezellig aan een tafeltje gaan zitten en genieten van het goede des levens. Zo nu en dan hief hij het glas op naar de bruidegom, die nu echt wel een kennis was ge worden. De nieuwbakken IJmuide naar weet nu. dat er ook hier vele „Jannen" zijn en dat menige „Jan" bovendien nog „Pieterse" heet, zonder zelfs maar familie te zijn van de „Jan Pieterse", die hij al kent. ren. Ter voorbereiding van het informatiebureau in oor logstijd (waarvan we allen hopen, dat het nooit in wer king zal behoeven te treden) heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis aan alle plaatselijke afdelin gen gevraagd één of meer plaatselijke informanten aan te wijzen, die zo nodig be paalde inlichtingen aan het informatiebureau in Den Haag moeten kunnen geven. Voor de afdeling IJmui- den-Velsen is als zodanig aangewezen de heer J. van der Scheer, Wijk aan Zeeër- weg 117. Deze informanten zullen zich dus nu vertrouwd moe ten maken met de bepalin gen uit de verdragen be trekking hebbende op het informatiebureau. Het is slechts een klein aantal artikelen, waarin de activiteit van het bureau beperkt wordt tot de vol gende categorieën van per sonen: gewonden en zieken van het leger en de marine, krijgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden. Over deze personen moeten de regeringen de gegevens uit wisselen. via 't informatie bureau en het Centraal Bu reau van het Internationale Rode Kruis te Genève. Momenteel hebben alle belangrijke landen ter we reld de Verdragen van Ge nève geratificeerd, zodat de verplichting tot het func tioneren van een informa tiebureau in oorlogstijd bij na in elk land bestaat. MODERNE LASMETHODEN De afdeling IJmond van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek houdt maandag 29 februari een le zing- en filmavond in het ge meentelijk wijkcentrum aan de Van Diepenstraat te Vel- sen-Noord. De heer Verschoor behan delt het onderwerp „Moder ne lasmethoden". Prinses Irene zal op 30 maart a.s. in een kas met meer dan 700 bloeiende tulpen de Keukenhof 1960 openen. Deze igheid vindt plaats op dezelfde ag dat de historische Nederlandse post koets met tulpenbollen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn tocht van Istan- boel naar Nederland zal gaan onder nemen. Deze koets zal op 8 en 9 mei ook de Keukenhof bezoeken. Op een woensdag in Hillegom gehou den persconferentie heeft de voorzitter van de Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf verklaard dat het bestuur optimistische verwachtingen koestert ten aanzien van de bezoekcijfers. De buitenlandse belang stelling blijkt zeer groot en dit ondanks het feit, dat in Rotterdam de Floriade ge houden wordt. „Wij voelen ons trouwens niet in een concurrentiepositie geplaatst, maar wei-ken hartelijk samen," aldus mr. De Graaf. Het afgelopen jaar bezochten 650.000 mensen de Keukenhof. De finan ciële positie van deze jaarlijkse bollenex- positie noemde mr. De Graaf kerngezond. „Wij hebben nooit overheidssteun gehad en wensen die ook niet. Wat wij wel ver langen is de aanleg van goede provincia le wegen, waardoor de Keukenhof nog be ter opgenomen wordt in het verkeer." Ook in 1960 zal in de Keukenhof een beel denexpositie worden gehouden. Ditmaal kan men beschikken over een aantal Fran se kunstwerken, o.a. van Despiau, Lau rens, Zadkine en Bernard. Het programma vermeldt voorts de ge bruikelijke concerten, een Overijsselse streekdag en een fotowedstrijd. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. Modern breed gezellig vuur. SAl E II» Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden De tien opvarenden van de Nederlandse kustvaai-der „Engonia", welk schip gis- ternacht in de Golf van Biscaye is gezon ken, zijn door de Franse trawler „Capi- taine Quemerais" naar La Rochelle ge bracht, waar zij gastvrij zijn ontvangen. Tien uren nadat hun schip in een flinke storm tengevolge van het verschuiven van de lading ijzererts in de golven was ver dwenen, waren zij door de Franse trawler opgepikt. Tien uur lang hadden zij de klei ne reddingboot in stormweer drijvende weten te houden. De officier van Justitie bij de Alkmaar- se rechtbank heeft tegen een bloembollen kweker uit Breezand wegens belastingont duiking een boete geëist van 20.000 gulden, alsmede een gevangenisstraf van drie maanden. Volgens de tenlastelegging had de kweker over de jaren 1953 tot en met 1957 18.325 te weinig aan inkomstenbe lasting betaald en een inkomen van f 40.862 gulden had verzwegen. Hiertoe was hij in staat geweest door onder een gefingeerde naam op de bloembollenvei ling te Lisse bloembollen te verkopen. De officier noemde dit een kwalijke zaak en wees er op, dat van deze mogelijkheid ook door anderen gebi-uik wordt gemaakt. De verdediger, mr. H. Scholten, vroeg de rechtbank de straf te beperken tot een geldboete en geen gevangenisstraf op te leggen. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordi gers van de visserij in negen Westeuropese landen, waax-onder Nederland, hebben te Londen besloten vastberaden verzet te bieden aan pogingen tot wijziging van de bestaande en erkende visserijgrenzen. Dit is de inhoud van een resolutie die 36 vertegenwoordigers op de Westeuropese visserijconferentie dinsdag met algemene stemmen hebben aangenomen. Behalve uit Nederland kwamen de vertegenwoor digers uit België Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Portxxgal, Spanje, West- Duitsland en Zweden. De bijeenkomst was bijeengeroepen ter bespreking van de tweede ontwerp-wet van de zeerechtconferentie die op 17 maart te Genève wordt geopend.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7