Meningen over richtingaanwijzers op schepen zijn verdeeld Mijn jongens hielden zich kranig in nacht van verschrikking Leiikalux^ Gepensioneerd commodore contra (niet) rustend oud-kapitein groep Laatste rookbom werd gelukkig door Franse trawler gezien meuhel- ioonkamers Britse plannen voor een supersonisch lijntoestel DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 9 KAPITEIN VAN „ENGONIA" VERTELT: Slagzij van 35 graden Ouderavond Watervliet- school Watervliet ontvangt sterke ploeg van SVK Wie rekent. In de Stille Zuidzee Faillissementen Echtpaar Zuidema-Westra 50 jaar getrouwd Goed spel van „Vrienden kring" in „De man in de rolstoel" Amerikanen beproeven waarnemingenstations voor kernproeven Rosa Spier treedt op „Het was het mooiste schip dat ik ooit in mp leven gezien heb, die Franse trawler „Capitaine Quemerais". Het was het schip dat ons in de Golf van Biscaye zag en aan boord nam. We waren gered, na bijna tien uur onder verschrikkelijke omstandig heden in onze kleine sloep te hebben rondgedobberd. Een nacht van verschrikking, windkracht acht tot negen uit het noordwesten en een zeer ruwe zee, waarvan allen veel te lijden hadden, was voorby. Aan onze laatste rookbom hadden we ons leven te danken, want geen van de vele schepen die die nacht en ochtend naar ons hadden gezocht, heeft ons gezien. Mijn jongens hebben zich kranig gehouden, ondanks het feit dat de meesten maar zeer schamel gekleed, enkelen in pyjama, in de open sloep zaten. Het was een van dankbaarheid over vloeiende stem van de 28-jarige gezagvoer der van de Rotterdamse kustvaarder „En- gonia", die door de telefoon klonk. Hij gaf een omstandig verhaal met markante de tails van de gebeurtenissen sinds eergis- ternacht drie uur, toen hij door de stuur man uit zijn slaap werd gehaald met de mededeling, dat de „Engonia" zwaar slagzij begon te maken. „Het kon niet anders of de ertslading was gaan schuiven. Ik kwam direct tot de con clusie dat we in groot gevaar verkeerden en liet alle mannen, die sliepen, uitpor- ren. De slagzij vermeerderde met de mi nuut en bedroeg op het laatst niet minder dan 35 graden over bakbc 3rd. Ik heb on- middelijk een radionoodsein uitgezonden, dat gelukkig werd ontvangen. Maar bin nen een half uur moest ik het bevel „schip verlaten" geven. De slagzij was toen zo sterk en de situatie zo hachelijk, dat ik het lef niet meer had naar beneden te gaan om mijn scheepspapieren en het journaal te redden. De „Engonia" dreigde elk ogenblik te kapseizen. We hebben de sloep nog te water kunnen laten in de bijzonder hoge zee en we staken van ons zinkende schip af. We hebben het nog plat op een zijde zien liggen, toen wij in de duisternis verdwenen. We hebben het niet zien zin ken. Toen begon de lange, koude nacht in on ze kleine open sloep. Van roeien was geen sprake, want we hadden maar twee rie men overgehouden. De rest was uit de sloep gespoeld en de zee was veel te ruw. Ook aan zeilen hoefde je niet te denken met deze harde storm. Daarbij kwam dat ik liefst op dezelfde plaats wilde blijven drijven omdat men aan de wal en op de gewaarschuwde schepen nu wist wat on ze positie was, toen ik het noodsein gaf. Zo hadden we de meeste kans te worden gevonden. Ook gooide ik een drijfanker uit en met de twee riemen die nog over waren, konden we onze sloep recht op de zee hou den, wat niet wil zeggen dat we zo nu en dan geen brekers over kregen. De sloep sloeg dikwijls half vol en we moesten ho zen om drijvende te blijven. De toestand in onze sloep was niet benijdenswaardig. Enkele leden van de bemanning waren zo uit de kooi met een pyama of een in de haast aangeschoten broek aan dek ge komen en hadden ook niet gedurfd naar beneden te gaan om meer kleren te halen. Behalve van het zeewater, dat we in de sloep kregen, hadden we ook veel te lij den van felle hagel- en regenbuien. Het duurde niet lang of iedereen was door en door verkleumd. De toestand werd nog moeilijker toen het drijfanker een zeil- doekse zak scheurde en dus weinig te genstand bood. We moesten toen met on ze twee riemen de sloep recht op de zee houden. Ondanks deze ellendige toestand hebben mijn jongens zich kranig gehou den. Ze waren rustig en namen de zaken zoals ze waren. Laatste rookbom Zo kwam het daglicht. We hebben geen schepen gezien die naar ons zochten, maar zo nu en dan hebben we een rookbom aan gestoken en buitenboord gegooid om de aandacht te trekken. De zee bleef echter leeg. Zo werd het middag. Ik had mijn laatste rookbom bewaard voor het geval we een schip zouden zien om zeker te zijn dat ze ons dan zouden kunnen waarne- De Oudercommissie van de openbare lagere Watervlietschool in Velsen-Noord houdt maandag 29 februari in het Gemeen telijk Wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar jaarvergadering. De gebruikelijke verslagen worden uit gebracht, waarna er verkiezing zal zijn van oudercommissieleden. Aftredend zijn de heren J. Suyk en F. van Lamoen, die zich herkiesbaar stellen. De heer Versteeg stelt zich verkiesbaar voor de nog open vakature. Het hoofd der school, de heer P. Bosua, verstrekt diverse mededelingen. Na de pauze behandelt de heer L. Griep het onderwerp „Sexuele voorlichting en opvoeding". Voor de korfbalvereniging „Watervliet te Velsen-Noord is de thuiswedstrijd, die door het eerste twaalftal tegen SVK uit Amsterdam wordt gespeeld, van groot be lang. De Watervlieters, die vorige week na een mooie 4-0 voorsprong toch nog met slechts één punt bij Landlust genoegen moesten nemen, zullen tegen de Amster damse gasten alles op alles moeten zetten om zich in de kopgroep te handhaven. Dit. is van groot gewicht omdat er dan een flinke kans in zit om het volgende seizoen automatisch naar de klasse KNKB te wor den overgebracht. Watervliet 5 ontvangt Haarlem 6 en in deze wedstrijd moet het nu eens mogelijk zijn, dat de Velsenaren hun eerste over winning gaan behalen. In het bezoek dat Watervliet 4 aan Sport Vereent 3 in Santpoort gaat brengen, moet volle winst voor de Velsense ploeg zitten. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Watervliet A—Oosterkwartier B. Watervliet I speelt met de dames B. Hes sen. B. Hoen, L. Kloosterman, R. Leyenaar, G. Polak, I. Waagmeester en de heren S. Hartman, F. Vos, J. van Ladesteijn, D. van Ladesteijn, G. v. d. Brink en J. van Dijk. Advertentie bezoekt vrijblijvend de van fabriek naar particulier DEALERS men. Dat schip kwamgelukkig. Het was twaalf uur twintig toen we op de hoge zee in de verte een schip zagen, waarvan we dachten dat het een trawler was. Ik gooide mijn laatste rookbom overboord, die het gelukkig deed. En dat is onze redding ge worden. We zagen de trawler van koers veranderen en op ons toekomen. Toen duurde het niet lang of we waren veilig aan boord van de „Capitaine Queme rais". We hoorden direct van kapitein Yvon, dat we aan die laatste rookbom vermoede lijk ons leven te danken hebben. Ze hadden onze sloep namelijk niet gezien maar za gen wel rook opstijgen. Pas toen ze vlak bij waren zagen ze ons sloepje en toen duurde niet lang of ze hadden ons aan boord gehaald. Wij zijn op de Franse trawler prachtig ontvangen, kregen direct droge kleren, eten en drinken. Daarna zijn we gaan slapen. U weet nu zo'n beetje wat we hebben meegemaakt, eindigde kapitein Ros zijn relaas. Maar nog even legde hij de nadruk op de rustige houding van al zijn beman ningsleden, ondanks de gevaax-lijke om standigheden, waarin zij verkeerden en de geringe kans op redding. Van de zijde van de rederij vernamen wij, dat de bemanning van de „Egonia" waarschijnlijk vandaag per trein naar huis zou komen. In het Cultureel Centrum te IJmuiden heeft men woensdagavond eens een ande re zee kunnen zien dan onze vertrouwde haringvijver: de Stille Oceaan. Voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling werd de Russische kleurenfilm „In the Pacific" gedraaid. Vanuit een duikerklok en door de ogen van kikvorsmannen wierp men een blik in een stille, gewichtsloze wereld in een diffuus licht, waarin alles loom maar gestroomlijnd toegaat. Krab ben, die vechtend in een schemerige spe lonk op voorwereldlijke monsters lijken. Een slanke haai, loerend zijn ronden zwemmend. Half weggedoken de sinistere gedaante van een octopus, wachtend op een argeloze pi-ooi. Oesters, die door het snel dichtklappen van hun schalen, wat het effect heeft van een straalmotor, zich als vliegende schotels over de bodem be wegen. Hier en daar- idyllische bloemen- tapijten van zeeanemonen en koralen. De idylle verdwijnt echter zodra een visje in de tentakels verward raakt. Het diertje wordt vergiftigd en uitgezogen. Een on wezenlijke wereld met eigen, harde wet ten. Ieder wezen dient als voedsel van een groter. Alleen de walvissen spoeden zich onaantastbaar voort aan de oppervlakte. De film liet verder het leven van rob ben, zeeleeuwen en zeekoeten zien. Ook de zeer zeldzame, zich als een kurketrek- ker voortbewegende zeeotter werd be trapt. In de troebele Noordzee zou men zulk een film nooit kunnen maken. Hartelijke ontvangst De tien schipbreukelingen van de „En gonia" zijn als helden gevierd in de Franse havenplaats La Rochelle. Een grote me nigte stond hen op te wachten, toen zij daar kwamen binnenvaren op de Franse trawler „Capitaine Quemerais", die hen dinsdagmiddag heeft gered. Onder applaus van de menigte gingen de tien Nederlan ders naar een café, waar de directeur van de haven, René Gorglin. een toespraak hield over de solidariteit op zee en de on verschrokkenheid van de Nederlandse zee varenden. Ook waren aanwezig de Neder landse consul in La Rochelle. de heer G. Robert, en een agent van de rederij van de „Engonia". In een hotel konden de Neder landers vervolgens onder de douche en kregen zij warme kleren. Daarna stond de lunch voor hen klaar. Vandaag reizen de mannen door naar Parijs en morgen van daar naar Rotterdam. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. van den Eijkhoff, handelende onder de naam „Electra Las", Spiegelstraat 16 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., Kenaupark 29; J. Vermeer, Ternatestraat 25 te Haarlem, bloemenkoopman. Rechter- Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, Wil- helminastraat 5 te Haarlem; H. J. van Boekei, koopman, Tuinlaantje 2 h te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. J. Fibbe, Tempe liersstraat 8 te Haarlem en B. L. M. Gooy, koopman, Rijnstraat 150 te IJmuiden. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. M. L. Swaab, Kuenenplein 48 te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van J. P. Carton, voeger-metselaar, Kloosterstraat 58 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, Damstraat 23 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van Phonopress n.v., Beethoven- laan 54. Heemstede. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. S. Groen, Nieuwe Gracht 55 te Haarlem. ONTSPANNING VOOR BEJAARDEN. In het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat zal maandag 29 februari voor de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Ouden van Dagen onder auspi ciën van de sub-commissie voor het sociaal cultureel ontspanningswerk een ontspan ningsavond worden gehouden. Voor de bejaarden zal optreden het Suc ces Cabaret Variété Gezelschap met een zeer afwisselend programma. In de pauze wordt koffie aangeboden. MARKTPLEIN Aan de Groeneweg 53 woont het echt paar J. Zuidema-H. Westra, die op vrij dag 26 februari de dag hopen te her denken waarop zij elkaar vijftig jaai geleden het ja-woord gaven. In de huis kamer hangen al vele kleurige slingers en des avonds is het er vrij druk, want velen komen dit echtpaar in de bruids dagen feliciteren. De heer Zuidema is negen en zestig jaar evenals trouwens zijn vrouw. Beiden zijn Groningers van geboorte. Vele jaren woonden zij in Zuidbroek, waar beiden op het land werkten. Mevrouw Zuidema heeft zelfs zeventien jaar van haar huwelijk op het land gewerkt, overigens geheel tegen haar zin. Maar de tijden waren zeer moeilijk. In 1926 besloot het echtpaar zijn geluk te gaan beproeven in IJmuiden. Hier heeft de heer Zuidema als betonvlechter meegewerkt aan de bouw van de grote sluis. Tijdens de crisisjaren was ook voor hem nauwelijks werk te vinden, zodat be sloten werd weer naar Groningen te gaan. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog vestigden zij zich echter weer in de gemeente Velsen: de heer Zuidema bouwde spoedig mee aan de spuisluis. Na zijn pensionering kon de jubilaris moeilijk stil zitten, aangezien hij zeer vitaal is. Het gebeurt dan ook vaak dat hij niet thuis is, maar ergens op een bouwwerk is te vinden. Een dochter van het echtpaar is ge huwd. De enige kleindochter van het echt paar Zuidema bevindt zich in Australië. Mevrouw Zuidema hoopt haar kleindoch ter van wie zij veel houdt, nog eens terug te zien. De belangstelling voor het amateur toneel loopt sterk terug. De verenigingen proberen op alle mogelijke wijzen hun hoofd boven water te houden. Zo ook de I-Ieemskerkse toneelvereniging „Vrienden kring" die woensdagavond een opvoering gaf van de thriller van Maarten van Vught „De man in de rolstoel": Het pu bliek was niet in talrijke mate aanwezig, maar de afwezigen hadden beslist onge lijk. De gedachten van de aanwezigen werden door de tonelisten meegenomen naar de zitkamer van een man die voor wendt invalide te zijn, maar in werkelijk heid de leider van een bende opiumsmok kelaars is. Het goede spel van de optre denden hield de aanwezigen geruime tijd in spanning. G. Koedijk speelde de hoofd rol en zonder de anderen tekort te willen doen, moeten we constateren dat hij wel de figuur was waar alles om draaide. „Vriendenkring" heeft met deze uit voering laten zien dat het tot iets goeds in staat is. INENTING TEGEN POLIO. In Heemskerk zal zeer binnenkort de inenting tegen poliomyelitis worden voort gezet. In 1960 zal een programma worden afgewerkt dat als volgt is samengesteld: de kinderen geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 alsmede geboren in 1958 zul len een derde injectie ontvangen. Hier mede zal nog deze maand een begin wor den gemaakt. De heer W. Mudde Op de „Batavier V", varende in de re gelmatige passagiersdienst tussen Rotter dam en Londen, werden de richtingaan wijzers aan de voorzijde van de brug be vestigd. Volgens de heer Mudde impliceer de de plaats van montering reeds, dat al leen schepen die zich recht voor of bijna recht voor de Batavier V bevonden, wel licht profijt van deze richtingaangeving konden hebben. Zeer belangrijk was ech ter dat de lichtsterkte van deze signaal- apparatuur zodanig diende te zijn dat de wettelijk verplichte boordlichten (bak boord, stuurboord, toplicht en heklicht) niet mochten worden „overschenen" en door haar kleur ook geen verwarring mochten stichten. Ofschoon dan ook de be vindingen bij goed weer niet direkt.ongun stig 'waren, bleek echter dat het op enige afstand dus als geen direkt handelen ge boden was zeer moeilijk was vast te stellen naar welke zijde de pijl uitstond. De kans op verwarring was groot, aldus de heer Mudde. De „overschijning" van de voox-geschre- ven lichten doet zich volgens de heer Mud de ook voor op de nieuwe sleepboten en an dere binnenvaartuigen in de Rottei'damse haven. Bij veel van deze vaartuigen heeft men namelijk x-ondom het stuurhuis lam pen gemonteerd die zijn aangesloten op de handle van de stoomfluit. Bij iedere fluit- stoot geeft de betrokken lamp overeen komstige signalen. De adjunct-inspecteur van de nautische dienst van een steenkolenbotenrederij heeft op de schepen van de rederij bij wij ze van proefneming naast elkaar drie x-ond- om zichtbare knipperlichten (in de kleuren violet, wit, rood) aangebx-acht om te trach ten tot een combinatie van de veelheid van lichten te komen. „Gebleken is echtex-", aldus de heer Mudde, „dat de verplichte navigatielichten minder duidelijk zicht baar waren en in vele gevallen was het zelfs niet mogelijk de toplichten van deze schepen te ondex-scheiden". De heer Mudde wijst ex-op, dat in alle Advertentie Eindelijk het tapijt met garantie jgSjrjt ongeëvenaard mooi 6 modetinlen nieuw in alle opzichten Voordelige breedte van 120 cm INTERIEURVERZORGING MARKTPLEIN Sr* IJMUIDEN S-i WASHINGTON (UPI) Over drie of vier maanden zal het eerste van twee ex perimentele waarnemingsstations, voor het vex-zamelen van gegevens over onder grondse kernexplosies, onder auspiciën van het Amerikaanse ministerie van de fensie in dienst worden gesteld. Het sta tion zal ondermeer tien seismografen heb ben. Het tweede station zal aanzienlijk groter en „gevoeliger" zijn dan het eer ste. Voor beide stations lopen momenteel de onderhandelingen over de bouw. Het eer ste station wordt het px-ototype, waaruit het tweede zal worden ontwikkeld. Daar voor zullen ondergrondse explosies nood zakelijk zijn, ook kernexplosies. Onder- aax-dse explosies van grote hoeveelheden springstoffen leveren namelijk niet het effect dat men noodzakelijk acht om het eerste waarnemingsstation diepgaand te kunnen beproeven. De stations en hun latere opvolgers zul len dienstdoen in het kader van een even tuele ovex-eenkomst inzake stopzetting der kernpx-oeven en een verbod op kernproe ven. Vrijdagavond 26 februax-i kan muziek- minnend Kennemex-land ir het Hex-vormd vex-enxgingsgebouw aan de Schans te Be- vex-wijk kennis maken met een solistisch optreden van de bekende harpiste mevrouw Rosa Spiei', die op uitnodiging van de afdeling Toonkunst Beverwijk en Jeugd en Muziek Kennemerland een reci tal zal geven. Zij zal een uitvoerige uiteenzetting geven over haar instrument, de harp, en elk werk van een toelichting voorzien. Het px-ogramma vei-meldt: Noctux-ne van Lex van Delden, David Impressies van de har piste zelf en Poème van Paul Ben Haim. Dit laatste werk was het verplicht num mer op het programma van de harpisten, die deelnamen aan het eerste inter nationale Hax-p Concours in 1959 in Isx-ael, dat mevrouw Spier als erelid bij woonde. Voorts speelt zij wex-ken van Pierné en Tournier en De Moldau van Smetana in een transcriptie voor harp. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Over het feit dat het Amerikaanse marineschip de „Golden Eagle" thans is uitgerust met door de gepensioneerde Velsense zeekapitein A. Vreugdenhil uit gevonden scheepsrichtingaanwijzers, is de gepensioneerde commodore W. Mudde uit IJmuiden niet zo bijster enthousiast. „De hernieuwde proefneming lijkt mij geen succes, doch eerder een vrij gevaarlijke herhaling die een aanmerkelijke verzwaring van de taak van de nautische staf van het schip zal betekenen, daar deze er thans extra voor dient te waken dat de optische signalen niet verkeerd worden geïnterpreteerd door andere schepen met alle gevolgen van dien", zo zegt de heer Mudde. Dit oordeel wil overigens in het geheel niet zeggen dat de heer Mudde geen bewondering heeft voor het streven van zijn gepensio neerde collega Vreugdenhil, die de veiligheid op zee wil vergroten. Integendeel De heer Mudde werpt slechts de vraag op of het systeem van richtingaangeving met behulp van verlichte pijlen wel het juiste middel is om de veiligheid op zee te bevorderen. landen voorschriften bestaan ten aanzien van het voeren van lichten aan boord van schepen. Buiten de normale navigatielich ten kunnen nog extra lichten wox-den bij geplaatst (voor bijvoorbeeld het aangeven van gevaarlijke lading, grote diepgang, het vx-agen naar douane, geneeskundige hulp, het voeren van quarantaine-licht enzovoox't). „Zo langzamerhand kan men wel spreken van een kerstboom-verlich ting in en rondom havens", zegt de heer Mudde. Hij is dan ook van mening dat eerst dan getracht zal kunnen worden een optisch signalensysteem te ontwerpen, wanneer het binnenaanvaringsreglement internatio naal is vastgelegd. „Gaat men bijvooi'beeld thans op de Nieuwe Waterweg over stuur- booi'd rond, dan geeft men dit aan met een lange en een korte stoot. Maar op de Thames dient men voor het maken van de ze manoevre een lange en vier korte fluit- stoten te geven Daarom geloof ik dat het systeem van richtingaangeving geen kans van slagen heeft in de bestaande veelheid van vooi'schriften". Wel tevreden Maar de heer A. Vreugdenhil denkt er (uitex-aard) andei-s over. Toen de „Golden Eagle" onlangs in Bremerhafen gemeerd lag is hij erheen gegaan en heeft de com mandant, de heer Shea naar diens bevin dingen met de richtingaanwijzers ge vraagd (op de foto ziet men een opname bij avond van dit schip met brandende richtingaanwijzers). De commandant was zeer tevi-eden en hij had de indruk dat men over het algemeen zeer gunstig tegenover de vinding stond. De uitvoering van de in stallatie was verzorgd door een Ameri kaans bedrijf en het bezwaar dat Vreug denhil had was dat de lampen te dicht bij elkaar stonden (28 in een pijl), zodat de pijl te fel vei-licht was. Door minder lam pen en een weerstand aan te brengen be reikt men, volgens de heer Vx-eugdenhil een veel beter effect. Ook is op een afstand van enkele kilometers dan nog te zien dat het een pijl is. Over het op de „Golden Eagle" toegepaste systeem heeft Vreug denhil een uitvoerig rapport geschreven aan de commandant van de Military Sea Het Amerikaanse marinetransport schip, de Golden Eagle" gefotogra feerd in Bremen met brandende rich- tingaanivijzers. De meningen over dit door de oud-kapitein A. Vreugdenhil ontwikkelde systeem, zijn in zeevaart kringen verdeeld. Transportation Sex-vice in de Verenigde Staten van Amerika. De heer Vreugdenhil wil eraan herinne ren dat goede rapporten over de bevindin gen met de nieuwe methode van richting aangeving, door de rederij van de „Bata vier V" zijn uitgebracht. De gepensionerde Velsense kapiteitn heeft brieven in zijn be zit waarin de kapitein zijn tevredenheid over het systeem uit. Weliswaar waren er in het begin moeilijkheden doordat de lich ten op grotere afstand, voox-al des avonds, samensmolten tot één lichtpunt. Er is een wet in de fysica die zegt dat twee even wijdige strepen, die op een centimeter af stand van elkaar geplaatst zijn voor het menselijk oog „samensmelten" wanneer de waarnemer op 34 meter van de strepen is verwijderd. Deze wet had men bij het aanbx-engen van de pijlverlichting inderdaad over het hoofd gezien. De heer Vreugdenhil ging er tevens toe over een weerstand aan te bren gen, zodat de lichtpunten niet zo fel meer schenen. „Verschillende gezagvoerders en lood sen, die ik naar hun mening heb gevraagd en die het toestel in werking hadden ge zien, vex-klaax-den het een praktisch sys teem te vinden", zegt Vreugdenhil. Ook het hoofd van het Londense loodswezen toonde zich in een brief tevreden over de richtingaanwijzers. In tegenstelling met de sombere uitspraak van commodo re Mudde was de eerste installatie, na de aangebrachte verbeteringen, zeker geen mislukking. Vele jaren heeft de seininstal latie op de „Batavier V" gefunctioneerd. Enige jaren voor de ooi-log werd het schip opgelegd. Op de „Golden Eagle" wordt een sein van 2 Va seconde automatisch herhaald, eens in de 5 seconden. De toeschouwer moet er wel naar kijken door het aan-en uitgaan. „Evenwel heeft de installateux-, tegen mijn wil, de pijlstaart te ver doorge trokken in de pijlpunt. Hij had de eerste drie lampen weg moeten laten, maar doordat niet te doen, maakte hij min of meer dezelfde fout als die ik in het begin heb gemaakt", zegt de heer Vi-eugdenhil. Verder ingaande op het betoog van de heer Mudde, zegt Vi-eugdenhil: „het heeft altijd in mijn bedoeling gelegen om ook op een goed zichtbare plaats op het achter schip een stel gelijkwijzende pijlen aan te bx-engen, zodat bij het draaien in een haven aan alle zijden gezien kan worden wat het seingevende schip doet. Reeds onder een hoek van enkele graden dwarsop komt de pijlvorm uit". Hij gelooft voorts dat door deze wijze van richtingaangeving, die iedex-een kan begrijpen, alle onzekei-heid op een ander schip wordt weggenomen. Er behoeft niet meer gepuzzeld te worden. „Ik heb ervoor gewaakt niet zodanig licht te kiezen, dat zou kunnen worden aangezien voor een der door de wet voorgeschreven navigatielich ten. Van vex-blinding kan geen sprake zijn". (De heer Vreugdenhil doelt hier op wat de heer Mudde „ovex-schijning" noemt.) De heer Mudde is ook somber als hij het heeft over een „aanmerkelijke verzwa ring van de nautische staf van de Golden Eagle", zo vindt de heer Vi-eugdenhil, daar het bedienen van de installatie zeer eenvoudig is en niet meer handelingen vex-eist dan die voor het geven van een fluitsignaal nodig zijn. „Bovendien", zo zegt hij „heeft de Amerikaanse marine de zaak grondig bestudeerd alvorens de in stallatie op de „Golden Eagle" aan te brengen". Vreugdenhil ziet gi-aag dat schepen wor den uitgerust met richtingaanwijzers om aanvaringen (en leed) te voorkomen. Verwacht wordt dat Duncan Sandys, de Britse minister van luchtvaart, die de af gelopen weken een groot succes heeft ge boekt in de algehele reorganisatie van de Britse luchtvaartindustrie (welke mede door de nieuwe financiële regeringswaax-- borgen bij de kostbare ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen meer dan totnutoe bestand zal zijn tegen buitenlandse con- cui-rentie) >n de eerstkomende dagen de stoot zal geven aan de voorbereiding van het eex-ste lijntoestel. dat twee of drie maal zo snel als het geluid zal worden en dat de afstand Londen New York in de fan tastische tijd van twee uur zal kunnen af leggen. Tx-ansatlantisch verkeer wordt misschien al over tien jaar buurtverkeex-. De kosten van het ontwerp komen voor rekening van de i-egering. Een dergelijk toestel zal waarschijnlijk rechtstandig op stijgen en landen wegens de gx-ote en daar door gevaai-lijke landingssnelheid van een supersonisch toestel. Engeland heeft met verticale opstijgingen al belangrijke erva ringen opgedaan, hoewel het nieuwe sy steem zich nog in een px-oefondervindelijk stadium bevindt. Frankrijk en de Verenigde Staten stellen groot belang in een supersonisch lijntoe stel. De mogelijkheid is dan ook niet uit gesloten dat het een gezamenlijk Brits- Amei-ikaans of Brits-Frans project wordt. De snelheid welke men zich gedacht heeft BEDRIJVEN TE VELSEN Te Velsen zijn vergunningen ingevolge de hinderwet verleend aan: A. A. A. Huybers, Driehuizerkerkweg 77 te Driehuis, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een auto- en rijwielherstelplaats, in het perceel Driehuizerkerkweg 77 te Drie huis: C. Zwier. Kennemerlaan 226 te IJmui den, tot het uitbreiden van het gax-age- en stallingbedrijf door het bijplaatsen van di verse werktuigen en motoren in het perceel Kennemerlaan 224 te IJmuiden; N. den Har- tog, Ernst Casimirlaan 68 te Overveen, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het beproeven van pompen, in een perceel gele gen aan de Kwekerslaan te Santpoort; N.V. Purfina Nederland. Bezuidenhoutseweg 74 te 's-Graven'nage, tot het wijzigen en uitbreiden van een benzine-pompinstallatie, in het per ceel Edisonstraat 4 te IJmuiden. is 3200 kilometer per uur op een hoogte van 13.000 metei\ De minimale kosten van een dergelijk toestel wox-den op 100 miljoen pond sterling geschat. Met ontwerp en bouw zullen waarschijnlijk zeven tot tien jaren gemoeid zijn. Duncan Sandys heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt dat hij de Britse vlieg tuigfabrieken, welke hij onlangs in enke le machtige combinaties heeft gegx-oe- peerd, met elkaar zal laten wedijveren voor het ontwerpen van een supersonisch toestel, maar ten slotte zal een groep de opdx-acht krijgen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9