r Bonn „principieel" achter plan-Hallstein Amerikaanse betalingsbalans met West Europa vertoont tekort De beurs Heit ijzer smeden SCHEEPVAARTBERICHTEN Per Saldo Recordjaar voor R.V.S. Haarlemse industrie had dalende omzetten in derde kwartaal '59 Bevredigend resultaat Stadhouderslaan n.v. Deli Drukkerij neemt Marckelbach over Arbeidsvrede in België wordt stabieler Nationale Credietbank Minister Anderson: geen protectionisme DONDERDAG 24 MAART 1960 11 FELISOL écht kleurecht Omzet van f 300 miljoen Pauze tot terugkeer van Adenauer Antwoord van minister over reclamekartel Krasnapolskv 1 ll/2 (onv.) Er zijn echter nog wrijfpunten Gunstige resultaten Onv. div. Chamotte Unie A'damsche Droogdok lager dividend Bruto investeringen in 1959 gestegen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zeer grote reductie BNG lening Parkhotel Den Haag 10 Als tot versnelde uitvoering van het verdrag van Rome wordt besloten het geen nog geenszins zeker is dan zal het buitentarief van de E.E.G. officieel per 1 juli aanstaande ingaan. Dit bete kent voor Nederland dat tal van tarieven hoger zullen worden, omdat de Neder- lande invoerrechten in het algemeen vrij laag zijn, zeker in verhouding tot die van Frankrijk en Italië. De tariefsverhoging heeft al de nodige critiek uit het bedrijfs leven opgeroepen, omdat vele branches hun concurrentiepositie door het hogere tarief zullen zien verzwakken. Er is echter nog een andere reden waarom men bezwaar kan hebben tegen dit aspect van de versnelde uitvoering. Verhoging van invoerrechten zou kunnen leiden tot bepaalde prijsstijgingen voor de consument, die juist komen op' een mo ment waarop de regering alle moeite doet het prijspeil stabiel te houden of zelfs te verlagen. In feite doorkruist de vervroeg de uitvoering van het E.E.G. verdrag een aspect van het Nederlands conjunctureel beleid op dit punt. Maar er zijn anderzijds krachtige argu menten in de tegenwoordige hoogconjunc tuur te vinden voor die versnelde uitvoe ring. In een recessie is de protectionisti sche neiging sterker dan in een periode van grote economische activiteit. Men zal dus in dit tijdperk sneller bereid zijn de tarieven te verlagen en dit heeft voor prof. Hallstein, die kennelijk het ijzer wil smeden als het heet is, een grote rol ge speeld. Afgezien dus van de bezwaren die er spe ciaal voor Nederland aan de vluggere tot standkoming van de Euromarkt kunnen kleven vooral wanneer geen brug wordt geslagen naar de landen van de Kleine Vrijhandelszone is het tijdstip voor de versnelde uitvoering goed gekozen. De mogelijkerwijs eruit voortvloeiende prijs stijgingen moet men dan maar beschou wen als het kleinere kwaad. Het zal ze ker niet de hoofdschotel kunnen vormen van de critiek die men op het plan-Hall- stein kan uitoefenen. Advertentie Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. De n.v. Rotterdamsche Verzekering-So ciëteiten heeft blijkens het verslag over 1959 een winst behaald van 6.187.869 5.988.033). Aan premies werd ontvangen 70.3 miljoen tegen j 65.2 miljoen in 1958, aan interest, opbrengst vaste eigendommen en andere baten 21.6 miljoen 19.6 mil joen). De onkosten beliepen j" 19.2 miljoen legen 18.1 miljoen in 1958. De premie reserve eigen rekening wordt verhoogd met 38.4 35.2) miljoen, terwijl voor uit keringen en afkoop eigen rekening 26.5 (J' 24.7) miljoen wordt uitgetrokken. Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (onv.) over het door herkapitalisa tie met 25 percent verhoogde kapitaal. Ver der zal alles onder voorbehoud van vaststelling door de algemene vergadering van aandeelhouders aan de extra reser ve worden toegevoegd een bedrag van 4.1 3.8) miljoen. Met een produktie van bijna 300 mil joen aan nieuwe verzekeringen kan weder om van een recordjaar worden gesproken. De stand van het verzekerd kapitaal be droeg per ultimo 1959 2 miljard 330 miljoen gulden. Ook in financieel opzicht is 1959 wederom een gunstig jaar geweest. Daarbij speelde de stijging van de op beleggingen gemaakte interest een belangrijke rol, ter wijl verder de waargenomen sterfte voor de maatschappij voordelig was. De onkos- tencijfers waren bevredigend. (Va?i onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering begroet princi pieel het plan-Hallstein tot versnelling van hel tempo ter bereiking van de ge meenschappelijke markt, zo werd gister middag op een persconferentie te Bonn bekendgemaakt. Zij wil voorts alles doen om de politieke doelstellingen van de E.E.G. te verwezenlijken maar meent ook dat onderhandelingen met de landen van de Kleine Vrijhandelszone gevoerd moe ten worden. Van reële stappen zal wor den afgezien tot Bondskanselier Aden auer uit Japan te Bonn is teruggekeerd. Tegen dit principiële besluit keerde zich gisteren zowel het verbond van de West duitse industrie als de socialistische oppo sitie-partij de S.P.D. Te Bonn zelf gelooft men dat deze regeringsuitspraak tot Aden auers terugkomst een einde zal maken aan de „vete" tussen enerzijds de minis ter van Economische Zaken Erhard en anderzijds Adenauer, Von Brentano (Bui tenlandse Zaken) en Etzel (Financiën). De laatste dagen was het in de Westduit se hoofdstad tot een onverkwikkelijk ge vecht om het plan-Hallstein gekomen tus sen Erhard en Etzel. Nadat Erhard met cijfers had duidelijk gemaakt dat realise ring van het plan zou leiden tot verhoging der Duitse invoerrechten en tot een bre dere kloof tussen de Europese Economi sche Gemeenschap en de Kleine Vrijhan delszone maakte Etzel cijfers bekend waaruit men kon lezen dat alles niet zo'n vaart zou behoeven te lopen. Zijn ministe rie zag meer voor- dan nadelen in het plan van prof. Hallstein, de president van de commissie van de E.E.G. Volgens Et- De Stichting Nederlands Economisch In stituut, Afdeling Regionaal Onderzoek meldt in haar kwartaalbericht dat de to tale omzetten van de te Haarlem gevestig de bedrijven met minstens 10 man perso neel over het derde kwartaal van 1959 een daling in vergelijking met die over het kwartaal daarvoor vertonen. Deze daling is echter niet in alle sectoren van de indu strie waar te nemen. Een vermindering der omzetten van het tweede op het derde kwartaal van 1959 is te constateren in de grafische industrie, in de metaalnijverheid en in lichtere mate ook in de chemische industrie. In de kleding- en reinigingsin dustrie daarentegen, alsmede in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie zijn de omzetten van het tweede op het derde kwartaal gestegen. (Van onze Haagse redacteur) Het saldo van de verlies- en winstreke ning van de n.v. Maatschappij Stadhou derslaan tot exploitatie van onroerende goederen te 's-Gravenhage bedraagt blij kens het verslag over 1959 270.428 263.766) na reservering van 100.000 voor vennootschapsbelasting, toevoeging van 15.000 aan de onderhoudsreserve als mede toevoeging van 110.000 aan de re serve diverse belangen, resteert een bedrag van f 145.428 ter verdeling. Voor-gesteld wordt een dividend van 12 percent (onv.). zei zou het geheel van de Westduitse in voerrechten aan het einde van de over gangstijd naar de gemeenschappelijke markt dalen van 7 tot 6,3 percent; vol gens Erhard zou er gesproken kunnen wor den van een stijging met 45,1 percent bij verwerkelijking van het plan-Hallstein. Daarnevens is aanmerking gemaakt op het feit dat Etzel, wiens departement be paald niet voor de E.E.G.-zaken compe tent zou zijn, onlangs met Hallstein zelf over diens plan heeft gesproken. Men spreekt ten deze te Bonn thans van „een slechte politieke stijl onzer ministers" en van „elkaar beschieten onder water met vage statistieken". Begin 1960 heeft de n.v. Deli Drukkerij en Boekhandel te Amsterdam het gehele kapitaal van nominaal 175.000 verworven van drukkerij Marckelbach n.v. te Bus- sum uitgeefster van „de Bussumsche Courant" van welk bedrijf zij reeds enige jaren de directie voert. Aldus is medegedeeld in een heden gehouden buitengewone vergadering, waarin onder andere een statutenwijziging aan de orde werd gesteld. Deli Drukkerij bezat reeds een kwart van het kapitaal van Marckelbach. Op grond van een optie-overeenkomst werd het restant verkregen tegen een koers van 215 percent, waarmede een bedrag van circa 280.000 gemoeid was. Over 1958 keerde de Bussumse drukkerij 13 percent aan dividend uit. Aangenomen wordt dat dit percentage over 1959 hoger zal zijn, waarbij dan het gehele uit te keren divi dendbedrag ten goede aan Deli Drukkerij zal komen. Ter financiering van deze aan- delenverwerving is een 5'4 percent bank lening van 225.000 opgenomen. Hoewel dit niet door de geldgever bedongen is, ligt het in de lijn der verwachtingen dat eerst deze schuld wordt afgelost alvorens de Deli Drukkerij tot dividendbetaling zal overgaan. Het restant van circa 55.000 werd eveneens tegen 5'/2 percent verstrekt door buitenstaanders. De bank lening geniet echter prioriteit boven deze geldverstrekking. Minister De Pous heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het TWeede- Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) over de regelen voor het advertentiewezen. De minister deelt mee, dat het onder zoek naar de rentabiliteit van een aantal representatieve advertentiebureaus en naar de wijze van toepassing van de er kenningsregeling voor deze bureaus is af gesloten. Tot het onderzoek was op 14 fe bruari 1958 opdracht gegeven. Overwogen wordt, het oordeel van de commissie eco nomische mededinging te vragen over de regelen voor het advertentiewezen, onder meer over de erkenningsregeling voor ad vertentiebureaus, alsmede de taak en de wijze van samenstelling van het college -van- beroep voor het advertentiewezen. Al vorens een beslissing ter zake wordt ge nomen is het kartel in de gelegenheid ge steld commentaar te leveren op de resul taten van het ingestelde onderzoek, aldus de minister. De directie van Grand Hotel Krasna- polsky n.v. stelt over 1959 een dividend van 17% percent (onv.) voor. Van onze correspondent in Brussel) De president van het verbond der Bel gische nijverheid en de presidenten van de drie grote arbeidersvakbonden van België hebben besloten een protocol van goede vriendschappelijke relaties te on dertekenen. De president van de Belgi sche industrie, de heer Leon Bekaert was erg boos over de scheldartikelen van de socialistische arbeiderspers, waarin de werkgevers nog vaak kapitalistische uit buiters werden genoemd. Het protocol heeft aldus heel wat voeten in de aarde gehad en thans is besloten dat de presi denten van de grote sociale organisaties van België elkander geregeld zullen ont moeten. Na de algemene staking van 29 januari jl. was het contact inderdaad verbroken. Tussen de vier presidenten werd nog overeenstemming bereikt over de oprich ting van een comité voor economische expansie, een comité, dat zal worden ge presideerd door de minister van Econo mische Zaken. In dat verband zal de werkloosheid onder de loep worden geno men terwijl een enquête zal worden ge organiseerd over de schaarste aan ge schoolde arbeiders. Maar het belangrijke vraagstuk is de verhoging van het mini mumloon tot 25 frank of circa 2 gulden per uur. Daar de meeste takken van be drijf in België reeds een hoger loon beta len zullen de werkgevers deze zaak wel willend onderzoeken. De aandacht gaat ook naar de vrouwenarbeid. In de Bel gische metaalbedrijven werken thans 38.000 vrouwen tegen 8500 in 1940. De socialistische vakbondleiders heb ben medegedeeld dat zij opnieuw zullen medewerken aan de centrale raad van hetbedrijfsleven en de Nationale Ar beidsraad. De sociale vrede is dus op het ogenblik in België nogal stabiel. Alle moeilijkheden zijn echter niet uit de weg geruimd, en de vakbonden zijn ontevre den over de talrijke amendementen welke in de Tweede Kamer werden ingediend op het ontwerp van wet betreffende het gewaarborgd weekloon. De vakbonden eisen tevens een hoger arbeiderspensioen en een werkoosheidsvergoeding van 700 frank of 54 gulden per week. Door de n.v. Nationale Credietbank te Amsterdam zijn de bedrijfsresultaten ook in 1959, blijkens het verslag, gunstig ge weest. De totale inkomsten stegen van 191.663 tot 237.339, waarvan 187.239 (f 161.693) aan interest op leningen. Na aftrek van betaalde interest, kosten en reserveringen resteert als saldo winst 97.477 65.204). Over 1958 werd 31.400 voor belastingen gereserveerd, 20.000 be schikbaar gesteld voor houders van winst bewijzen en 13.804 als onverdeeld saldo overgeboekt. Uit de winst over 1959 wordt 53.500 voor belastingen gereserveerd. Het restant ad 43.977, waarbij gevoegd het onverdeeld winstsaldo a.p. ad 32.726, wordt gebruikt voor de aflosbaarstelling van 4190,8 winstbewijzen, waarmede 70.839 is gemoeid. Het alsdan onverdeel de winstsaldo van 5.864 wordt naar nieuwe rekening overgebracht. De Chamotte Unie n.v. in Geldermalsen stelt over het boekjaar 1959 een onveran derd dividend voor van twaalf percent, aldus deelt de directie mede. De Amsterdamsche Droogdok-Maat schappij stelt voor over het boekjaar 1959 op de preferente- en converteerbare aan delen 5 percent (5 percent) dividend uit te keren, en op de gewone aandelen 17 per cent (20 percent) dividend, alles in con tanten. In 1959 hebben de totale bruto-inves- teringen in vaste activa, blijkens het C.B.S., bijna 8,9 miljard belopen tegen iets meer dan 8,2 miljard in 1958. Naar type werd als volgt geïnvesteerd (in miljoenen guldens): woningen 1.878 (1.815), gebouwen voor bedrijven en over heid 1.704 (1.479), weg- en waterbouwkun dige wei-ken inclusief landaanwinning en ontginning 1.060 (988), externe vervoermid delen voor wegvervoer 783 (561), voor rail- vervoer 69 (80), voor vervoer te water 610 (740), voor vei-voer door de lucht 36 (71) en machines en overige uitrustingsstukken 2.758 (2.476). Verdeeld naar bestemming investeerden de bedx-ijven in totaal 7416 (6.917) en inves teerde de overheid 1.482 (1.293). Amerikaanse Sojastichting te Rotterdam Naar de voorzitter van de Soy-Bean-Councli of America, de Amerikaanse sojaboon-stichting, Howard L. Roach mededeelt zal binnenkort te Rotterdam een kantoor dezer stichting worden opgericht. In samenwerking met het Amerikaanse ministerie van Landbouw geeft het voorlichting over het verwerken en gebruik van sojabonen tot meel, olie enz. ten behoeve van de menselijke en dierlijke voeding. Sojabonen hebben een pro teïnegehalte. dat dicht bij dat van vlees ligt. Nederland is de grootste Europese afnemer van sojabonen. Spaaroverschot bij spaarbanken De besparingen bij de plaatselijke spaarbanken blijven zich gunstig ontwikkelen, aldus deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede. Het spaar overschot van februari bedroeg n.l. 36.2 miljoen tegen 28.6 miljoen in januari. Het grotere over schot werd voornamelijk veroorzaakt door de vermindering der terugbetalingen. Van I 114 mil joen (januari) daalden deze tot !)8.7 miljoen (februari). De stortingen liepen eveneens terug, doch in mindere mate, namelijk van 143 miljoen tot 134.9 miljoen. Revolutie in suikerrietproduktie? Een suikerrietsnijmachine die volgens de fabri kant een ton riet per minuut kan verwerken en 40 ha per uur kan oogsten, wordt op het ogenblik in Natal. Zuid-Afrika, beproefd. De machine kan een revolutie in de suikerindustrie teweeg bren gen, daar op het ogenblik nog ruim 90 percent van de wereldproduktie van suikerriet met de hand wordt geoogst en slechts 2\'< ton riet per dag kan worden verwerkt door ervaren arbeiders. Wereldexport op recordhoogte De wereldexport bereikte in 1959 met een waar de van circa 115 miljard dollar een recordhoogte. Dit bedrag ligt 4 "U boven het vorige record, dat in 1957 werd bereikt, aldus een statistiek, die donderdag door de Verenigde Naties in New York is gepubliceerd. Blijkens deze statistiek was de toename van de uitvoer in industriële landen veel groter dan van die in niet-industriële landen. Het Ruhrkartel De Raad van Ministers der E.G.K.S. heeft zich uilgesproken voor de door de Hoge Autoriteit voorgestelde verlenging van de gemeenschappe lijke financiële regelingen der kolenmijnonderne- mir.gen. die het functioneren van de kolenver- kooporganisaties van het Ruhrgebied mogelijk maken. De Raad gaat akkoord met verlenging tot 30 juni a.s. Opheffing fabriek te Emmen De Electro-Technische Apparatenfabriek Nedi- tron, sinds 1954 gevestigd in een industriehal op het industrieterrein Bargermeer te Emmen, zal op korte termijn worden opgeheven. Het perso neel. bestaande uit een vijftiental werknemers, is inmiddels ontslag aangezegd. De opheffing van het bedrijf is vermoedelijk een financiële kwestie. Staking BMC geëindigd De wilde staking van 51 man bij de British Mo tor Corporation (Austin en Morris) in Birrping- ham, die door hun actie het enorme concern waar GO.000 mensen werken dreigden te verlammen is gisteren door ingrijpen van de vakbondsbesturen opgeheven. Over de looneis zal thans op de nor male manier worden onderhandeld. Shell gaat nieuwe rubbersoorten maken in Pernis Shell Nederland n.v. heeft bekendgemaakt dat haar fabriek te Pernis voor de vervaardiging van synthetische rubber van het styreen butadieën- type, met een capaciteit van 60.000 ton per jaar. binnenkort in bedrijf zal worden gesteld. Aagtedijk 23 340 m. z.z.o. Freetown n. L. Palmas. Aagtekerk 23 te Antwerpen. Abbedijk 23 300 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Abida 23 300 m. o. Korta n. Landsend. Acila 5/4 in Panamakanal n. Curacao. Acmaea 31 te Harburg verwacht. Adonis 24 te New Orleans. Agamemnon 23 te La Guaira. Akkrumdijk 23 te Los Angeles verwacht. Alca 24 te Georgetown. Alcor 23 v. Genua n. Port. Said. A Ida bi 23 te Rotterdam. Alioth 22 v. Akaba n. Ummsaid. Alkaid 23 te Marseille. Alkmaar 23 400 m. w. Finisterre n. Stanlow. Almkerk 23 320 m. z.z.w. Cocos eil. n. Frëmantle. Alphard 23 50 m. z.w. Kp. Blanco n. Las Palmas. Alpherat 23 275 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. Rio de Janeiro. Amalie B 24 te Aden. Ameland 24 te Le Havre verwacht. Ampenan 24 te Port Sudan. Amsteldiep pass. 23 Str. Ormoesz n. Mormugoa. Amsteldiik 23 te Antwerpen v. Bremen. Amstelkroon 23 300 m. z.w. Nagasaki n. Moji. Amstellaan 23 135 m. n.w. Fremantle n. Karachi. Amst.elsluis 23 285 m. z.z.w. Bombay n. B. Shapur. Andijk 24 te Houston. Angolakust 23 v. Amsterdam n. Wcst-Afrika. Annenkerk 23 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Appingedijk 24 te Los Angeles verw. v. Oakland. Arendskerk 24 te Rotterdam. Arkeldijk 24 v. Suez n. Djeddah. Arnedijk pass. 23 Bermuda n. Le Havre. Artemis 24 te Puerto La Cruz. Asteropc 23 v. Rotterdam n. Hampton Roads. At.vs 29 te Sal (Kp. Verdische eil.) verwacht. Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat de V.S. in 1959 een tekort van 1,8 miljard dollar op hun betalingsbalans met West-Europa had den. Op hun handelsbalans met West- Europa hadden zij een overschot van 181 miljoen dollar, maar het feit, dat particu liere investeringen, kapitaal-uitgaven van de Amerikaanse regering en andere dollar- uitgaven in West-Europa groter waren dan de overeenkomstige ontvangsten uit West- Europa, leverde het balanstekort op. In een artikel in het tijdschrift „Foreign Affairs" heeft de Amerikaanse minister van Financiën, Robert Anderson, geschre ven, dat de Verenigde Staten een „redelijk evenwicht" in de betalingsbalans moeten krijgen. Binnen een bepaalde periode, al dus de Amerikaanse minister, moeten de ontvangsten in evenwicht zijn met de uit gaven, om buitengewone aanslagen op de reserves te voorkomen. De minister merkt op, dat het niet de functie der goudreser ves is om jaren achtereen grote aderla tingen te ondergaan, zodat naar de ï-est van de wereld kapitaal kan worden over gemaakt Niettemin verklaart minister Anderson, dat er geen sprake is van een crisis. „Wij hebben de tijd om een passende oplossing te vinden en ik ben ervan overtuigd, dat wij die zullen bereiken". „Op lange ter mijn zijn twee dingen noodzakelijk. Wij moeten medewerken aan een de cyclische beweging te boven gaande uitbreiding van de invoer in West-Europa, en in het bijzon der van de landen van de E.E.G. uit zowel de V.S. als de rest der wereld. In de twee de plaats moet de kapitaaluitvoer uit de geïndustrialiseerde Europese landen naai de onderontwikkelde landen worden opge voerd". Wat de Verenigde Staten zelf betreft, schrijft de minister, zij mogen niet hun toevlucht nemen tot protectionisme of be perking van de Amerikaanse pax-ticuliere investeringen in het buitenland. Een door dergelijke methoden verkregen evenwicht zou er een van inkrimping, en niet van uitbreiding zijn. Het was een dergelijke politiek, die tussen de beide wereldoor logen in tot de grote depressie heeft ge leid. Op het binnenlandse vlak moeten de V.S. zich „disciplinair" tonen, de koopkracht van de dollar bewaren en aldus het ver trouwen van de wereld in de dollar win nen. Averdijk pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Baam 23 v. Curacao tc La Guaira. Banggai 23 v. Massawah n. Suez. Bantam 24 te Sandakan. Batu 23 te Padang. Beninkust 23 te Amsterdam. Benkalis 23 te Djibouti. Bennekom 23 v. Puerto Ordaz n. Europa. Bintang 23 ten anker Shat Al Arab n. Basrah. Blitar 24 te Tandjong Mani. Bloemëndael 23 100 m. z.w. Freetown n. Vlaard. Bonita 23 v. New Orleans n. Puerto Limon. Boskoop 23 630 m. n.w. Azoren n. Curacao. Breda 23 te Bremen. Bussum 23 260 m. z. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Caltex Arnhem 23 380 m. n.o. Martinique n. L'end. Caltex Delfzijl 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 23 100 m. n.w. Djeddah n. Suez. Caltex Gorinchem 23 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Nederland 23 v. Madras n. Calcutta. Caltex Rotterdam 23 180 m. z.w. Kuria Muria eil. naar Bahrein. Caltex Utrecht 23 v. Port Said n. Immingham. Camerounkust 21 v. Port Harcourt n. Takoradi. Camitia 23 540 m. z.w. Azoren n. Landsend. Cartago 23 te New York verwacht. Casamance 23 180 m. z.w. K. St. Vine. n. Anantes. Castor 23 180 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam. Celebes 23 500 m. n. Kp. Verde n. Kaapstad. Ceres 23 400 m. n.o. Fayal n. Curacao. Cinulia pass. 23 Azoren n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 23 195 m. o.z.o. Kaap Guardafui naar Philadelphia. Clavella verm. 24/25 v. Rio de Jan. n. Rio Grande. Cieodora 23 te Geelong verwacht v. Auckland. Congokust pass 22 Las Palmas n. Freetown. Cradle of Lib. 23 280 m. n.k. Kaapst. n. Ph.delph. Crania 1/4 te Hamburg verwacht. Dahomeykust 22 v. Luanda n. Lobito. Delft 22 te Maracaibo verwacht. Difemerdijk 24 te San Francisco. Diloma 23 20 m. o.n.o. Scillys n. Barton. Dordrecht 1/4 te Trinidad verwacht. Doris 23 215 nr. w.n.w. Azoren n. Curacao. Drente 23 te Middlesbro. Duivendrecht 31 v. Rotterdam te Antw. verw. Eemdijk 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Kernland 23 390 m. n.n.w. Dakar n. Recife. Eenhoorn 23 v. Kherson n. Istanbul. Esso Nederland 24 v. Mena Al Ahm. n. Engeland. Eggo Rotterdam 23 65 m. z.w. Oporto n. R'dam. Forest I-Iill pass. 23 Ras Al Hadd n. Mena Al Ahm. Fravizo 24 le Valencia. Friesland 23 te Rotterdam. Gaasterland 23 v. Bahia n. Recife. Garoet 23 v. Shanghai n. Hongkong. Geertje Buisman 23 v. Lissabon n. Amsterdam. Giessenkerk 23 te Port, Said. Gooiland 23 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Graveland 24 te Rio Grande. Groote Beer 23 660 m. n.w. Fremantle (bestem.). Guineekust 23 nog ten anker Cotonou. Hathor pass. 23 Gibraltar n. Alexandrië. Keelsum 23 te Chimbote verwacht v. Huarmcy. Helena 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Helicon 22 100 in. n. Aruba n. La Guaira. Hera 23 v. Puerto Ordaz n. Europa. Hersilia 23 te San Juan. Hestia 24 v. Kingston n. Bocagrande. Hilversum 23 660 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Hispania 23 10 m. n. Finisterre n. Glasgow.. Holendrecht 23 115 m. z.z.w. Ouessant n. Emden. Hoogkerk 23 v. Genua n. Marseille. Houtman 23 v. Saigon n. Bangkok. Hydra 23 dw. Falmouth. Iberia 23 v. Dordrecht n. Bilbao. Isis 22 v. Port of Spain n. Madeira. Ittersum 22 v. Amsterdam n. Bremen. Jacob Verolme 24 t.e Coquimbo. Jagersfontein 23 450 m. n.o. St. Helena n. L. Palm. Jason 24 v Aruba n. Nassau. Kabylia 25 te Puerto Miranda verwacht. Kalinga 26 te Providence verwacht. Kamperdijk 23 620 m. w. Scillys n. New York. Kara 23 120 m. z.w. Finisterre n. Eastham. Karimata 23 te Londen. Karimun 23 v. Tandjong Priok n. Tandjong Mani. Katelysia 23 te Trinidad verwacht. Kellia 23 100 m. o.n.o. Bonaire n. Buenos Aires. Kennemerland 23 t. a. monding Weser n. Bremen. Kermia 23 te Singapore. Kerkedijk 23 80 m. z.o. Sable eil. n. New York. Kertosono pass. 23 Finisterre n. Rotterdam. Khasiella 25 te Trinidad verwacht. Kieldrecht pass. 23 Guardafui n. Cochin. Kloosterdijk 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Kopionella 23 v. New York n. Punta Cardon. Korenia 23 te Cardon verwacht. Korovina 23 170 m. z. Rio de Jan. n. Pararivier. Kosicia 24 te Curaqao verwacht. Krebsia 24 te Bridgeport verw. v. Curacao. Kreeft 24 te Vigo. Kryptos verm 24 v. Rotterdam n. Stockholm. Kylix 23 50 m. z.o. The Brothers n. Band. Mashur. Laertes 23 60 m. w. Dondrahead n. Singapore. J.andak 24 te Penang verwacht v. Singapore. Larenberg 23 650 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Leeuwarden 24 te Laceiba verwacht. Lekhaven 23 te Santos verwacht v. Antwerpen. Lelykerk pass. 23 Aden n. Suez. Lemsterkerk 23 130 m. w.z.w. Sardinië n. Antw. Leuvekerk 23 100 m. o.n.o. Gibraltar n. Marseille. Lissekerk 23 150 m. o.n.o. Aden n. Muscat. Loenerkerk 23 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Lombok 24 te Los Angeles verwacht. Loppersum 23 210 m. n. Azoren n. Hamilton. Louis Lantz pass. 23 Burlings. I.utterkerk 23 40 m. w.z.w. Majorca n. Rotterdam. Maasdam 23 690 m. n.w. Scillys n. New York. Mariekerk 23 v. Chittagong. 25 te Madras verw. Marnelloyd 24 te Cochin. Mataram 24 te Belawan. Medon 23 v. Barranquilla n. Kingston. Meerdrecht 27 te Rio de Janeiro verwacht. Memnon 24 te Maracaibo. Mentor 22 210 m. z.o. Havana na Maracaibo. Merseylloyd 23 130 m. o. Dondrahead n. Singap. Minos pass. 23 Elbe-1 n. Velsen. Mitra 23 te Trinidad verwacht. Moordrecht 25 te Suez verwacht. Musilloyd 23 695 m. w. Gibraltar n. Halifax. Munttoren 23 260 m. n. Paramaribo n. B. Aires. Ncess Lion 23 op Elbe n. Ostermorr. Naess Tiger 24 te New York. Nanusa 23 te Barcelona. Navicella 23 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Neder-Waal 23 v. Bilbao n. Amsterdam. Neverita 26 te Curaqao verwacht. Nias 23 v. Guayaquil n. Buena Ventura. Nieuw-Amsterdam 23 te New York verwacht. Noordwijk 23 70 m. z.z.w. L. Palmas n. Monrovia. Notos pass. 22 Kp. De Fer n. Algiers. Ootmarsum 23 580 m. o.z.o. Houston n. Houston. Oranje 23 160 m. z.z.o. Kangaroo eil. n. Fremantle. Oranje Nasau 23 240 m. z.w. Fayal n. Plymouth. Orestes 24 te Puerto Barrios. Ossendrecht verm. 24 v. Rijeka n. Bona. Ouwerkerk 23 100 m. z.w. Zante n. Genua. Overijsel 25 te Fremantle verwacht. Papendrecht 23 v. Wismar n. Novorossisk. Pendrecht 26 te Lamaka verwacht. Peperkust 23 te Rotterdam. Philine 24 te Suez. Philippia 23 125 m. o. Gibraltar n. Landsend. Pieter S 24 te Dordrecht. Polydorus 24 te Singapore. Poseidon 24 te New Orleans verwacht. Prinses Irene 23 450 m. n.w. Azoren n. Plymouth. Prins Casimir 23 te Gent- Prins Johan Willem Friso 23 te Rotterdam. Prins Willem II 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Prins Willem III 23 te Valencia. Prins Willem George Frederik 23 150 m. z. Rhodos naar Antwerpen. Pr. Fred. Willem 23 20 m. w. Casquets n. R'dam. Purmerend 23 360 m. z.o. Zanzibar n. Mena. Pygmalion 24 te Tunis. Kaki 24 te Genua. Rempang pass. 23 Barcelona n. Antwerpen. Riouw 23 50 m. w. Daedalus n. Aden. Roebiah 24 te San Francisco. Roepat 24 te New Orleans verwacht v. Beaumont. Rotterdam 23 te Suez verwacht v. Aden. Rijndam 23 740 m. n. Fayal n. Southampton. Salatiga 23 v. Suez n. Ummsaid. Saloum 23 240 m. n. Kp. Blanco n. Dakar. Samarinda 24 te Los Angeles. Scherpendreeht 24 te Napels. Schielloyd 23 v. Singapore n. Pulu Sambu. Senegalkust 24 te Grand Bassa. Sibcroet 24 te Singapore. Sibigo 23 85 m. z.z.w. Makassar n. Sydney. Sinabang 24 te Hollandia. Skadi pass. 23 Gibraltar n. La Spezia. Soestdijk 23 v. Bremen n. Rotterdam. Solon 22 60 m. n.n.o. Mona n. La Guaira. Sommelsdijk 23 v. Norfolk n. New York. Stad Alkmaar 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Amsterd. 23 215 m. n.o. L. Marq. n. Durban. Stad Arnhem 23 165 m. z.w. Finist. n. Boulogne. Stad Breda 23 dw. Bizerta n. Dakar. Stad Delft 23 te Hamburg. Stad Gouda 23 v. Bona n. IJmuiden. Stad Dordrecht 23 te Ceuta. Stad Leiden 23 rede Savona. Stad Schiedam 23 155 m. n. Trondheim n. Gent. Stanvac Adventure 23 210 m. n.o. Pt. Darwin n. Sungeigerong. Stanv. Benakat 23 50 m. n. Tj. Priok n. S'gerong- Stan vac Riau 25 te Buaton verwacht. Stanvac Selot pass. 23 Knala Rajang n. Sibu. Stanvac Sunda 24 te Sungeigerong. Statendam 24 v. Curaqao n. Port Au Prince. Statue of Lib. 23 940 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph. Straat Clement 25 te Adelaide verwacht. Straat Johore 24 te Colombo. Straat Malakka 24 te Hongkong. Sumatra 23 te Baltimore. Sunetta pass. 23 Kp. Flattery n. Lyttleton. Tabian 23 v. Semarang n. Surabaja. Tahama 23 350 m. w.z.w. Azoren n. Pta. Cardon. Tamo 23 150 m. o. Madeira n. Dakar. Tara 23 v. Santos n. Buenos Aires. Tarakan 23 te Amsterdam. Taria 24 te Abadan. Teiresias 23 v. Gibraltar n. Port Said. Telamon 24 v. Rotterdam n. Bremen. Thelidomus verm. 24 v. Jacksonville n. Mamonal. Tiba 23 v. Bremen n. Antwerpen. Tibia 23 te Chittagong. Tjiluwah 24 et Semarang. Tjimanuk 23 v. Auckland n. Sydney. Tiimenteng 24 te Beira. Tjipondok 23 v. Penang n. Mahe. Tjitarum 23 100 m. z. Nagasaki n. Tientsin. Tweelingen 23 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 21 te Sabang. Van Cloon pass. 23 Aru eil. n. Manilla. Van Linschoten 24 te Durban. Vasum 23 120 m. o. Ras Al Kasb n. Algiers. Vivipara pass. 23 Algiers n. Cobh. Vlist 23 600 m. n.w. Fayal n. Amsterdam. W. A. Jones 23 425 m. n.o. Socotra n. Ph.delphia. Waingapoe 24 te Ummsaid. Waterland 23 165 m. w. Pt. Etienne n. A'dam. Weltevreden 23 180 m. n.o. Mombast n. Aden. Westertoren 23 510 m. n.o. Fayal n. Maracaibo. Westland 23 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Wieldrecht 24 te Port Socony verwacht. Willem Ru.vs 23 v. Suezkanal n. Colombo. Woensdrecht 25 te Philadelphia verwacht, Wonogiri 23 185 m. n.o. Calicut n. Singapore. Wonosari 23 ten anker rede Bahrein. IJssel 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Zeeland 23 250 m. z.o. Suez n. Fort Said. Zonnewijk 23 240 m. z.z.o. Bermuda n. Freeport. Zuiderkerk 23 te Lourenco Marques verwacht. KLEINE VAART Admiralengracht 23 200 m. z.z.o. Ouess. n. Antw. Alcetas 23 50 m. o. Kp. De Gata n. Rotterdam. Ardeas 22 v. Palermo n. Alicante. Bab T 22 v. Knitra n. Casablanca. Draco 22 v. Savona n. Genua. Joost 23 in Thamesmond n. Rotterdam. Julia Mary 20 v. Newport te Southampton. Kaap Falga 22 v. Karlskrona te Zaandam. Looiersgracht 23 3 m. n.w. Soderarm n. Abö. Manto 23 v. Gdynia n. Kopenhagen. Midas 22 v. Tarargona n. Valencia. Nero 22 te Bordeaux n. La Pallice. Ponza 21 v. Carickfregus n. Workington. Strabo 23 10 m. n.n.o. Ouesant n. Antwerpen. Westerdok 23 10 m. z.w. Lynwell n. Boston. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede dat op de 4'-' pet. 25-jarige obligatielening 1960/2 groot f 100 miljoen tegen de koers van 98 percent, tot een zo danig totaal bedrag is ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Parkhotel n.v. in Den Haag stelt voor over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 10 (9) percent. PHILIPS WEDEROM VAST Vande internationale waarden noteerde alleen Philips gisteren bij de opening hoger. De overige hoofdfondsen lagen lager in de markt. De stemming er voor was in Wall Street aan de zwakke kant geweest. AKU moest op 458 bij opening circa 8 punten prijsgeven. Unilever en Kon. Olies waren lager en moesten het eveneens zonder de buitenlandse koop orders stellen. Philips opende op 825 circa 5 punten hoger en steeg tot 827%. Voor deze aandelen was wederom belangstelling van Amerikaanse zijde. De handel in aan delen en claims Hoogovens trok grote be langstelling. De claims stegen van 263 tot 269 264). De aandelen werden ver handeld van 565 tot 572 (563%). In de scheepvaartsector was de stemming aan de vaste kant. H.A.L. van 139% op 145. De cultures werden volkomen verwaarloosd en de staatsfondsen waren doorelkaar iets beter bij een zeer kalme markt. Aandelen Van Vlissingen Katoen enige punten hoger. De maatschappij heeft plannen tot het bouwen van een nieuwe fabriek waarvan de kosten circa 40 miljoen zullen bedra gen, die zo mogelijk uit eigen middelen zullen worden gefinancierd. Amsterdam sche Ballast iets hoger op een verkregen belangrijke opdracht. Vromen Papier lag iets beter in de markt op de dividendver hoging van 12 tot 13 percent. Verschure Scheepswerf enige punten hoger. Prolon gatie 3% percent. (ANP) Boeke Huidekoper van 159% op 159, Boom-Ruygrok van 165 op 16514, Spaar- nestad van 440 op 442. VERHANDELDE FONDSEN. 22 maart 23 maart Totaal 449 447 Hoger 202 44.9%) 173 (38.7%) Lager 136 (30.4%) 145 (32.4%) Gelijk 111(24.7%) 129 (28.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U461—466 g.l. Kon. Olie 156.50157.20 Philips 836—850 g.l. Unilever 161772 Hoogovens 511514 Hoogovens claims 268f 213 g.l. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot AK.U468—470 g.l. 468% Kon. Olie157.40 157.00 Philips 849—85414 g.l. 850 Unilever - 768774% 771 Hoogovens 577581 g.l. 579 Claims H'ovens 273—276 273,— Amsterd. Bank 327/4 Ned. Handel Mij. 251 Rotterd. Bank 27314 Twentsche Bank. 265 A.K.U 459% Albert Heijn Amstel Bier 532 Billtton Mij. II 34814 Bols 509 Bührmann Papier 441 Dell-Mij 178.— Dordtsche Olie 718 368 Wpjnpken's 499 Hoogenbosch Sch. 230 567 H.V.A 157 410)4 420 K.L.M 107.70 Kon. Ned Zout 675 Kon. Olie 156.10 Müller Nat. Bezit 386 Nederl. Ford 401 Ned. Gist- en Sp. 298 Ned. Kabelfabr. 412 Philips Gem. Bez. 828' a Philips Pref 289 A'dam Rubber 113 Sikkens Lak 591 Stokvis R.S 221 Thomassen Dr 629 X Unilever 756)4 Van Berkei's Pat 294 Van Gelder Pap. 248 Van der Heem 228 Ver. Machinefabr 213 Wessanen 261 Wilton Feijenoord 211:X Zwanenberg-Org. 520'/» Tnterunie 185.50 207.— Vpr Bezit v. 1894 HAL 14514 K N S M 172'/» N ScheeDv Unip 149 Emmeren v 236 Stoomv Mij Ned 169 Anaconda 5314 Kennecott Copper 79 X Aluminium Ltd.. 30)4 Bethlehem Steel. 4714 U.S Steel 82 X Republic Steel 63 American Motors 28'4 General Motors 45 X Citips Service id X She]] Oil 7214 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEWYORKSE BEURS Voor het eerst in een week raakte de Newyorkse beurs woensdag uit de put. prijzen verbeterden, met krachtige steun ',egen bet slot Daarbij traden de elektro nische waarden, metalen en wat oliewaar den en stnalwaarden op de voorgrond. Het •ndustrieel gemiddelde boekte zijn groot ste winst «edert 16 maart en zijn achtste avans op de negen laatste beursdagen. De autowaarden lagen vaster in de markt, na een voorspelling "an de leiding van Stu- debaker-Packard dat de autoindustrie een goed verkoopsjaar zou hebben door de grote vraag naar de compact cars. Ameri can monteerde een dollar en Ford. Chrys ler en General Motors een halve dollar of meer. In de sector elektronische waarden boekte I.B.M. een winst van ruim 6 en General Time een van ruim 3. Deze mede deling tilde het fonds ruim een ount om hoog. De omzet was woensdag 020.000 aandelen, (n totaa' werden 1 905 ""ondsen verhandeld, 658 hoger en 361 lager. Het industriegemiddelde kwam van 618.09 op 622.06, dat van spoorwegen van 144.55 op 145.34 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.76 op 88.33. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11