Critiek in Eerste Kamer op vrijere loonvorming Prins Bernhard kondigt actie „Brood voor de wereld" aan IN LEDENVERGADERING HEEFT MEN VEEL CRITIEK Nieuwe arbeidsvoorwaarden in de mijnindustrie „Nieuwe verkiezingen op Curacao noodzakelijk" Kort en bondig^) Jntouui 0 Toenemende oostenwind „Produktiviteitsstijging als norm voor loonsverhoging onhoudbaar" Ook regering acht loonwet nodig Aardgas ontploft Koningin nam deel aan overleg omtrent vluchtelingenprobleem „Geen overheersing door landsregering" Machinist ging kapitein te lijf Bos- en heidebranden op de Veluwe 2 Drie gewonden in automobielbedrijf Bestuursvergadering N.O.V.I.B. NCAB tekent CAO Overleden na val van steiger Socialistische afgevaardigde in MIR stemde tegen Mr. dr. M. F. Da Costa Gomez: 'i.-ti .,T - j Drie maanden geëist a3 UÜKDAG 2 4 MAART 1960 (Van onze parlementaire redacteur) Woordvoerders van K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. hebben in de Eerste Ka mer hun waardering betuigd voor het nieuwe loonbeleid, maar evenals prof. Witteveen (V.V.D.) zei de heer Middel huid (K.V.P.) dat op den duur het cri terium van de produktiviteitsstijding voor het bepalen van het percentage van de loonsverhoging niet houdbaar is. Er moet een globaler loonbeleid mogelijk zijn zon der muggezifterige berekeningen. Hij drong ook aan op een wet voor de loon vorming, waaraan de regering haar be voegdheden kan ontlenen. Omtrent een dergelijke wet zal tijdig advies moeten worden gevraagd aan de S.E.R. Ofschoon de heer Middelhuis met de regering kon instemmen dat de tijd nog niet is geko men om de lonen van de achterblijvende groepen op te trekken, meende hy wel dat het noodzakelijk is dat omtrent het tijd stip en de wijze waarop dat zal gebeu ren, klaarheid wordt geschapen. Volgen de week moet de regering daarop ant woorden. „Onhanteerbaar criterium" Van de vrijere loonvorming verwacht te de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) alleen maar toenemende spanningen en conflic ten. Hij voorzag dat er zulke grote toon verschillen zullen ontstaan als in de jaren tussen 1930 en 1940. Die grote loonver- schillen voorspelde ook de heer Vos (P.v.d.A.) als het criterium van de pro duktiviteitsstijging wordt aangehouden. Dat criterium is onjuist en onhoudbaar; dat was hij eens met prof. Witteveen. Maar hij zag geen oplossing in diens denkbeeld, het criterium te zoeken in de behoefte aan verschillende soorten arbeid, waarbij dan ook meer rekening zou kun nen worden gehouden met de genoten scholing. Dat criterium zou helemaal niet te hanteren zijn, zei ir. Vos, die de voor keur bleef geven aan de geleide loonpoli- tie, al was die evenmin ideaal. De loon politiek van de regering, concludeerde hij, is conjunctureel gevaarlijk door de drei ging van overbesteding, sociaal onrecht vaardig en hard voor de achterblijvers. Het is bovendien een illusie te menen dat de loonsverhogingen niet geleidelijk zullen worden doorberekend. S.E.R. moet nieuwe toetssteen zoeken Er is in de Eerste Kamer in het alge meen dus nogal wat critiek geoefend op het systeem van de vrijere loonvorming en speciaal het criterium van de produkti viteitsstijging, maar van regeringszijde is reeds verklaard, dat het natuurlijk nooit de bedoeling is geweest, dat criterium voor altijd toe te passen. Dan zouden er op den duur inderdaad steeds grotere toonverschillen ontstaan, gepaard gaande met voortdurende prijsstijging als gevolg van het optrekken van de lonen van de achterblijvende groepen. Een sociaal-economisch verantwoorde loonvorming is niet eenvoudig, maar de S.E.R. zal er weer eens op gaan stude ren. Een wettelijke regeling van de loon vorming is eveneens gewenst. Dat is wel gebleken met de moeilijkheden over de risicoclausule in het bouwbedrijf, welke clausule de regering met een prijsbeschik- king nu terzijde heeft geschoven. Indien de regering van mening was dat de risico clausule in haar loonpolitiek niet paste, zei prof. Witteveen gisteren, daarin bijge vallen door de heer Regout (K.V.P.), dan had zij dat tevoren duidelijk moeten ma ken en die clausule niet meer moeten op nemen in contracten die de overheid zelf nog sloot met de aannemers. Daardoor is onduidelijkheid ontstaan, die geleid heeft tot de bouwstaking. De overgang van de geleide loonpolitiek naar de vrijere loonvorming is niet een voudig geweest, zei de heer Middelhuis, maar de grotere vrijheid schatte hij zeer hoog. Door de uniforme loonronden wer den de loonverschillen ook groter en de prijzen stegen onmiddellijk. Het zou ideaal zijn als wij door prijsverlaging de welvaart zouden kunnen verhogen. Het is jammer dat deze kant te vaak buiten beschouwing blijft. In het gebouw van Hoogenboom's Auto mobielbedrijf aan de Rotterdamsedijk te Rotterdam heeft zich een ontploffing voor gedaan als gevolg van vrijkomend aard gas. Bij het in de grond brengen van een holle pulspaal is het gas naar boven ge komen. Het is ontploft toen een der aan wezigen een sigaret wilde aansteken. Drie personen liepen brandwonden aan gelaat en handen op. Het waren de 53-jarige boormeester J. Kool, de 53-jarige beton werker C. Bakvis en de chef-monteur van de N.V. Hoogenboom, H. A. P. Kooiman, die toevallig langsliep. De heren Kool en Bakvis, die in dienst zijn van een beton- paalfunderingsbedrijf, waren het ergst ge wond. Zij zijn in het Coolsingelziekenhuis opgenomen. De heer Kooiman kon na be handeling naar huis gaan. Het personeel van het automobielbedrijf heeft een be drijf heeft een begin van brand geblust. Advertentie Prins Bernhard heeft tijdens de be stuursvergadering van de N.O.V.I.B. te Den Haag gezegd, dat van 10-19 mei in Nederland een speciale actie „brood voor de wereld" zal worden gehouden, opgezet door een comité, waarin o.m. de Neder landse Bakkersorganisaties zitting heb ben. Het plan is om de broodbezorgers aan al hun klanten kaarten te koop te laten aanbieden. Deze zijn geheel gelijk aan de broodkaarten, die in de week van Dolle Dinsdag 1944 in omloop waren. De opbrengst van deze actie, onderdeel van de grote „anti-honger campagne", zal in overleg met de Wereldlandbouw organisatie van de UNO aan een concreet doel worden besteed. Dit zal vermoedelijk een project tot verbetering van de graan- cultuur in een minder ontwikkeld gebied zijn. N.O.V.I.B., de stichting Ned. Organisatie voor Internationale Bijstand, bestaat vier jaar. In die tijd is ons volk beslist meer bij het vraagstuk van de onontwikkelde gebieden betrokken geraakt. Aan die groeiende bewustwording heeft de N.O.V.I.B. een bijdrage geleverd. Niet temin: de organisatie krijgt nog onvol- Advertentie vaa IIT de cdexzle, ctig IM w I I *}file/i XacUrde èh u<rrhM/io o* 0HA.R 5. hairrub cd 'ebbe» In 7 mooie unte» UOe-m breeö 19.90 0- C/" W-Ve*4 PLASTOFLOOR TAPIJT, enorm sterk Motecht. Rafelt niet. 100 cm br.. p.m. 9.50 ma 190 17. S0 Wij zullen U gaarne adviseren WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr.74-84 250 modelkamers A Ir» IA •■'1' 'aft ft! I n |A Geopend: 6-J2-3.0e*vl4-l8u.- Dinsdag 8-13 u. De voorzitter en de secretaris van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond hebben tydens een buitengewone algemene ledenvergadering van de N.C.A.B. in Utrecht de opdracht gekregen, de nieuwe C.A.O. voor het bouw bedrijf zo spoedig mogelijk te ondertekenen. In afwachting van de beslissing der algemene vergadering is op het bondsbureau al een circulaire voorbereid, waarin de lonen worden vermeld die de aannemers en bouwers aanstaande zaterdag met terugwerkende kracht tot 1 maart jongstleden zullen moeten betalen. Het hoofd bestuur van de N.C.A.B. is, zoals bekend, sinds de vorige buitengewone algemene leden, vergadering op 12 maart jongstleden, demissionair. Het besloot toen af te treden, omdat de meerderheid van de vergadering het niet eens was met zijn besluit van 7 maart, de C.A.O. voor het bouwbedrijf als enige werkgeversorganisatie te ondertekenen. Tot de ondertekening van de C.A.O werd zonder hoofdelijke stemming be sloten. Slechts één van de leden had er be zwaar tegen, dat de voorzitter en de secre taris dit zullen doen: hij prefereerde een ondertekening door de hoofdbestuursleden die op de vorige vergadering en nu nog in de oppositie waren. Aan het begin van de bijeenkomst had de voorzitter van de N.C.A.B., de heer H. Stamhuis, een overzicht gegeven van de gebeurtenissen rondom de afsluiting van een nieuwe C.A.O. in de afgelopen week. De heer Stamhuis zei, dat hij niet was uitgenodigd voor het gesprek tussen de heren Dura en Nelissen enerzijds en de Koningin Juliana heeft in Amsterdam de bestuursvergadering van het Neder lands Camité Vluchtelingenjaar 1959/'60 bijgewoond. Met belangstelling nam zij kennis van de resultaten die in de afgelopen tien maanden van het vluchtelingenjaar door het comité zijn bereikt. Blijkens ter ver gadering gedane mededelingen zijn thans nog de volgende activiteiten ten behoeve van het vluchtelingenjaar gaande: de zo juist begonnen nationale bevrijdingsmani festatie 1960, de provinciale collectes, de actie onder het bedrijfsleven 1.- per werknemer) en de afronding van de ac tie voor de jeugd „doe open". De Koningin nam gedurende anderhalf uur actief deel aan de discussies rondom 'iet vluchtelingenprobleem en sprak tót slot tegenover de voorzitter jhr. C. G. C. Quarles van Ufford de hoop en verwach ting uit, dat Nederland in de laatste twee maanden van het Wereldvluchtelingen- iaar zich net zo, of zo mogelijk nog meer zal inspannen voor het welslagen van deze unieke actie. vertegenwoordigers van de drie werk nemersvakbonden anderzijds. Aan het ge sprek dat in de nacht van zondag op maandag jongstleden ten huize van de heer Dura is gevoerd tussen vertegen woordigers van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de voorzitters van de dr:e bij het conflict betrokken werknemers organisaties anderzijds, hebben ook twee personen uit de kring van de N.C.A.B. deelgenomen. De heer Stamhuis verklaar de, dat dit is geschied zonder voorkennis van hem of van een van zijn medebe stuursleden. Als uitvloeisel van hun standpunt „Con tract is contract" hebben de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerkende organisaties maandag bij monde van de heer Dura de belangrijkste concessie waar toe de minister van Economische Zaken zich bereid had verklaard, namelijk de verlaging van de risicofondspremie met drie percent ten gunste van de aannemers, opnieuw van de hand gewezen, aldus de heer Stamhuis. Hij voegde hieraan toe, dat hiermee vermoedelijk deze compensatie het bouwbedrijf voorgoed zal ontgaan. Tijdens de discussie werd veel critiek geleverd op het feit, dat het hoofdbe stuurslid Versloot zonder medeweten van de rest van het hoofdbestuur heeft deel genomen aan het nachtelijk beraad van zondag op maandag. Men eiste zelfs dat de heer Versloot geroyeerd zou worden als lid. Deze antwoordde hierop, dat hij hier tegen bepaald geen bezwaar zou hebben, omdat hij het de laatste tijd geen genoegen meer heeft gevonden in het hoofdbestuur te zitten. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat het hier ging om een informele huiselijke bespreking waaraan hij als persoon en niet namens de N.C.A.B. heeft deelge nomen. De heer C. Meerburg drong er nog op aan, dat de N.C.A.B. als christelijke orga nisatie meer een eigen stijl zal gaan voe ren. Hij meent namelijk dat het grootste deel van de aannemerswereld „bij de heer Dura op schoot zit" en dat vooral de christelijke aannemers los moeten komen van deze, wat hij noemde, „Dura mythe". In het gasthuis te Delft is overleden de 67-jarige opperman B. A. Heijsteeg uit Den Haag. De man was ruim zes weken ge leden in de Krakeelpolder, te Delft, waar hij in de woningbouw werkzaam was, van een vier meter hoge steiger gevallen, waarbij hij een halswervelfractuur had opgelopen. Sindsdien werd hij in het gast huis verpleegd. doende financiële steun. Ook in dit opzicht, is er echter volgens de Prins sprake van geleidelijke verbetering. Een financiële uitkomst van twee ton in 1959, toen de N.O.V.I.B. haar activiteiten in verband met het wereldvluchtelingenjaar beperkte, is toch bevredigend. Het jaar 1960 vormt een keerpunt: het luidt een periode in, waarin de N.O.V.I.B. zich duidelijk zal presenteren door de aan kondiging van een nieuw bestedingsdoel. In nauwe samenwerking met de F.A.O. zal het medewerken aan het inzamelen van fondsen in het kader van de anti- honger-campagne, die 1 juli a.s. begint en vijf jaar zal duren. De westelijke landen zullen tezamen hun bijdragen voor de onderontwikkelde gebie den van 2.5 op 5 miljard dollar moeten brengen, zo heeft de voorzitter van de N.O.V.I.B., prof. dr. E. de Vries, be toogd. Op het ogenblik stelt de niet- communistische wereld voor dit doel on geveer 2/3 percent van het nationaal in komen ter beschikking. Het percentage voor Nederland bedraagt 0.6 „net genoeg om niet te veel achter te blijven bij het gemiddelde van de vrije westelijke we reld". In een discussie, volgend op de rede van prof. de Vries, heeft het bestuurslid Geert Ruygers gezegd, dat de N.O.V.I.B. zich duidelijk en concreter dan tot nu toe aller verantwoordelijkheid aan de orde zal moe ten stellen. „Te velen zien de N.O.V.I.B. niet als de draagster van een revolutio naire gedachte". Ds. G. P. Klijn pleitte voor een gezamenlijke kanselboodschap, die de aandacht zal vestigen op de „brood voor de wereld"-actie. (Van onze Limburgse correspondent) Met 24 tegen 1 stem, de stem van de enige vertegenwoordiger van de Socialis tische Bedrijfsbond voor de Mijnindustrie in de raad, heeft de Mïjnindustrieraad gisteren te Heerlen besloten, behoudens goedkeuring door de minister van Econo mische Zaken, een reeks belangrijke ver beteringen door te voeren voor het mijn- personeel. Krachtens deze regeling wordt de be staande bijzondere premie voor de onder grondse arbeiders verhoogd van 1,50 tot ƒ2.- per dienst (acht werkuren); krijgen de bovengrondse arbeiders een bijzondere premie van 1,25 per dienst voor 18-jari- gen en ouderen en van 63 cent voor jon geren dan 18 jaar; wordt aan de boven grondse aspirant-beambten en beambten een bijzondere premie toegekend;- welke naar gel'arig van de functiegroep varieert van f 31,- tot 81.- per maand en aan de bovengrondse technische aspirant-be ambten en beambten, die in een uitvoe rende functie werkzaam zijn, een bijzon dere premie variërend van 10.- tot 25.- per maand. De bedoeling is dat de nieu we regeling per 1 januari 1960 ingaat. Het verzet van de vertegenwoordiger van de Socialistische bedrijfsbond, de heer N. Kramer, richtte zich vooral tegen het feit dat de verschillende vormen van bijzon dere premies niet in het verzekerings- plichtig loon worden doorberekend. Alle andere vertegenwoordigers, zowel van de kant der werkgevers als van de kant der katholieke, protestantse en neutrale vak- en beroepsorganisaties, wezen erop dat het loon- en salarisgebouw in de mijnin dustrie tengevolge van de geleide loonpoli tiek der vorige regering is krom De eilanden der Nederlandse Antillen willen baas zijn in eigen huis. Zij wensen niet overheerst te worden door de over koepelende Landsregering in Willemstad. Daarom is op nadrukkelijke aandrang van de eilanden in het Rijksstatuut bepaald, dat in geval van verwaarlozing van het bestuur van de eilanden, niet de Antilliaan se regering kan ingrijpen, maar de Rijks regering als rneer neutrale instantie dient te beslissen over de wijze, waarop in het bestuur moet worden voorzien. Op verzoek en in overeenstemming met het advies van de Antilliaanse regering heeft het Rijsbestuur op 30 januari j.l. het besluit afgekondigd, de gedeputeerden (te vergelijken met de wethouders in Ne derland) van Curagao naar huis te zenden, omdat het bestuur van dit eiland was vast gelopen. Alle bestuursbevoegdheden werden in han den van de gezaghebber van het eiland gebied Curasao, de heer Gorsira gelegd. De Tweede Kamer heeft het besluit van de rijksregering geprezen omdat zij al leen de gedeputeerden naar huis heeft ge zonden met handhaving van de Eilands raad, zodat ook de minderheid zich kan blijven uiten. Maar de voorzitter van de Nationale Volkspartij, mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, is helemaal niet tevreden over de gang van zaken. Hij vertoeft reeds enige tijd in Den Haag. Hij maakt erop attent, dat gedeputeerden worden gekozen voor vier jaar, niet formeel, maar juist met de be doeling enige stabiliteit in het bestuur te waarborgen. Opzettelijk geschrapt is in 1950 een artikel, dat tussentijds ont slag mogelijk zou maken. Het besluit van de rijksregering is ge nomen op verzoek en in overeenstemming met het advies van de landsregering van de Ned. Antillen. Aruba dreigde destijds met afscheiding als de kans bleef bestaan dat het eiland onder de voogdij van de landsregering zou vallen. Thans is het veel grotere eilandgebied Curagao daarvan het slachtoffer geworden, volgens de heer Da Costa Gomez. De eilanden, die bovenal hun zelfstan digheid geëerbiedigd wensen te zien, heb ben er prijs op gesteld, dat in geval van een conflict de Rijksregering bemiddeling zal verlenen, maar als de Rijksregering zich verschuilt achter de landsregering, dan is de zelfstandigheid van de eilanden te niet gedaan en vallen de eilanden op nieuw onder koloniale voogdij, thans van Nederland tezamen met de Antilliaanse Landsregering. „Wij zijn ervan overtuigd, zegt de heer Da Costa Gomez," dat democratisch over leg tussen de Rijksregering en onze par tijen tot een betere oplossing zou hebben geleid dan het nu genomen Rijksbesluit. Men zegt nu, dat de Antillianen zelf hun moeilijkheden moeten oplossen, maar waarom heeft de Rijksregering niet tevo ren getracht te bemiddelen? Door de gebeurtenissen van de afgelopen maanden is de sfeer voor de vorming van een bestuurscollege op brede basis bedor ven. Nieuwe verkiezingen zouden de een voudigste uitweg uit alle moeilijkheden zijn. Doordat alle bestuursbevoegdheden op Curagao in handen zijn gegeven van de gezaghebber, de heer Gorsira, lid van de Democratische Partij, is in feite alle macht in handen gekomen van de Demo cratische Partij. Bovendien is de gezag hebber onder de bevelen gesteld van de minister van Algemene Zaken, de heer Jonkheer, voorzitter van de Democratische Partij. Ons democratisch staatsbestel schreeuwt om nieuwe verkiezingen, aldus de heer Da Costa Gomez. Niet de gedeputeerden, maar de eilandsraad heeft het bestuur on mogelijk gemaakt en het zou dus logisch zijn geweest de eilandsraad naar huis te sturen en nieuwe verkiezingen te houden. getrokken. De vrijere loonpolitiek geeft nu de mogelijkheid tot correcties, die de M.I.R. overigens reeds in 1957 had aangebracht willen zien, maar die toen niet de goedkeuring kregen van de regering. Allen beklemtoonden de nood zakelijkheid de premies zo spoedg moge lijk in verzekeringsplichtig loon om te zetten, maar dat is nu nog niet mogelijk wegens de beperktheid van de voor de verbeteringen beschikbare loonsom. Men wilde het mijnpei-soneel voor het ogenblik zoveel mogelijk contant geld verschaffen. De voorzitter van de M.I.R., mr. Van Thiel, deelde mee dat de omvang van de loonsverbeteringen van dien aard is dat zij in het kader van de huidige regerings- politiek aanvaardbaar is, gelet op het produktiviteitscriterium en mede gezien het feit dat in het mijnbedrijf de prijzen zijn verlaagd. Voor de Groningse politierechter stond terecht de 37-jarige machinist P. M. uit Veendam wegens mishandeling. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als machi nist aan boord van de Groningse coaster „Hendrika Tecla" op 6 oktober 1958, toen de coaster in de golf van Biscaje voer, zijn kapitein M. Tigchelaar had mishan deld. De kapitein zou in de machineka mer zijn gekomen, toen de machines zon der toezicht waren. Verdachte had de machinekamer verlaten om een lichtpunt aan te brengen in de stuurhut. Toen ver dachte hierover werd onderhouden, joeg hij de kapitein uit de machinekamer. Na een woordenwisseling zou hij de kapitein in het gezicht hebben geslagen, ten gevolge waarvan het slachtoffer gezwollen lippen zou hebben opgelopen. Verdachte ontkende pertinent. De officier achtte echter vol doende bewijs geleverd en eiste drie maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. J. Mensch, bepleitte vrijspraak we gens onvoldoende bewijs, maar de politie rechter veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenisstraf conform de eis. Monument voor KNIL. Naar aan leiding van het feit, dat het dit jaar tien jaar geleden is dat het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger werd opgeheven, hebben enige oud-ingezetenen van het voormalig Nederlands-Indië het denkbeeld opgevat door de oprichting van een een voudig gedenkteken ergens in Nederland de herinnering daaraan levendig te hou den. Van de zijde van het bestuur van een der grote gemeenten, zo delen de initia tiefnemers mee, is informeel reeds een toezegging tot medewerking ontvangen bij een eventueel verzoek tot plaatsing van een monument. Vergissing. De familie J. O. te Mep- pel heeft een slecht weekeinde gehad door dat de vrouw des huizes het loonzakje met het gehele weekloon, dat haar man als machinezetter bij een drukkerij had ver diend, in de kachel had geworpen. De vrouw verkeerde in de mening, dat het een oud en leeg loonzakje was. De gevol gen waren, dat de heer O. naarstig de overblijfselen bij elkaar zocht en deze heeft gedeponeerd bij de Nederlandse Bank. Olympic Airways naar Amsterdam. De directie van Schiphol heeft uit Athene bericht ontvangen dat de Griekse lucht vaartmaatschappij „Olympic Airways" begin juni de dienst op' Amsterdam met een DC-6b zal openen. De route gaat via Athene naar Zurich en Frankfort en Schiphol v.v. De frequentie van de dienst is voorlopig drie vluchten per week. Pseudo-sergeant. De rechtbank te Arnhem veroordeelde dinsdagmorgen een 21-jarige winkelbediende tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij wordt be schuldigd van joyriding en van diefstal van militaire kledingstukken, portemon nees en benzine. In een gestolen sergeant uniform verschafte hij zich toegang tot n schietkamp en vandaar nam hij mee het geen van zijn gading was. De officier van Justitie had psychiatrisch onderzoek ge vraagd. Op de Veluwe zijn gisteren bos- en hei debranden uitgebroken, tengevolge waar van ongeveer vijf en een halve hectare jonge aanplant en heide verloren gingen. De Veluwse bosbrandweer kreeg aller eerst werk in het Speulderbos nabij het dorpje Drie. Daar is vermoedelijk door onvoorzichtigheid brand ontstaan in de jonge aanplant, die over een oppervlakte van circa drie hectare afbrandde, waar door een schade van naar raming 3800 ontstond. De brandweerkorpsen kregen hier assistentie van ongeveer 150 militai ren uit Harderwijk, die in deze omgeving aan het oefenen waren. Vervolgens ontstond brand aan de Mig- gelenbergweg in Hoenderloo, waar circa twee hectare jonge aanplant verloren gin gen,. terwijl nabij Elspeet ongeveer een halve hectare heide afbrandde. Voorts moesten de Apeldoornse brand weerkorpsen ettelijke malen uitrukken voor het blussen van zg. ruigtebranden, die voor het merendeel door kwajongens waren veroorzaakt. Bosbrand by Venlo In de bosrijke omgeving van Arcen bij Venlo, ontstond woensdagmiddag een felle brand, die, aangewakkerd door een vrij krachtige wind, verscheidene bospercelen vernielde. Tien hectaren fraai recreatie gebied ging door het vuur verloren. Advertentie maand tampons het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder inbreng systeem f.l.- Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. In de afgelopen 24 uur nam het hoge- drukgebied boven Scandinavië nog iets in betekenis toe. Onder invloed hiervan ble ven oostelijke winden droge lucht naar ons land voeren, waarin de temperaturen overdag op de meeste plaatsen tot boven 15 graden stijgen. In de afgelopen nacht kwam nog plaatselijk nachtvorst voor uit Midden-, Noord- en Oost-Europa werd vrij Den Helder algemeen lichte vorst gemeld. Ypenburg Een zwakke storing die vanmorgen in Vlissingen Frankrijk bij de monding van de Seine lag, bracht daar plaatselijk regen en onweer. Enkele bijbehorende wolkenvelden kun nen tot het zuiden van ons land doordrin gen, maar de regenkansen blijven toch klein. Een Oceaandepressie, die ten noor den van de Azoren is langsgetrokken, volgt Helsinki niet de koers van zijn voorgangers naar Stockholm IJsland, maar buigt af in de richting van Oslo Portugal of de Golf van Biscaye. Door de- Kopenhagen ze ontwikkeling kan de oostelijke wind in Aberdeen WEERRAPPORTEN Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg onbewolkt ozo onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o 12 14 13 16 15 17 16 15 ons land morgen nog wat toenemen. Vrydag 25 maart Zon op 6.32 uur, onder 19.01 uur. Maan op 5.45 uur, onder 17.04 uur. 27 maart Maanstanden 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 maart Hoog water 1.36 en 13.59 uur. Laag water 9.17 en 21.58 uur. Vrijdag 25 maart Hoog water 2.26 en 14.45 uur. Laag water 10.18 en 22.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon half bew. windst. 8 zwaar bew. o 9 onbewolkt w 10 onbewolkt ozo 11 mist zzo 6 onbewolkt ono 14 onbewolkt o 15 onbewolkt o 16 onbewolkt o 14 regen ozo 17 zwaar bew. ozo 21 zwaar bew. windst. 19 licht bew. n 15 onbewolkt o 13 onbewolkt nno 16 mist windst. 11 mist nno 9 zwaar bew. windst. 13 zwaar bew. ono 14 onbewolkt' windst. 12 onbewolkt wnw 18 licht bew. ozo 14 onbewolkt n 14 zwaar bew. windst. 17 zwaar bew. o 17 onbewolkt nnw 20 QJ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2