VELPON r WERELDNIEUWS Westduits-Frans overleg over gezamenlijke oefenterreinen Heilighuisjes Van dag tot dag Slaan en schieten 3 Bitter Ben Goerion tevreden in Israel terug Spaans-Amerikaans beraad in Washington p. opkders/ïp! 20 stuks f. 1.- Britten kiezen van twee kwaden het minste Poolse vice-premier naar de Verenigde Staten Prinses Margaret met de Britannia op bruidsvaart UNICEF-hulp voor Agadir, Mauritius en Joegoslavië Vraag aan drO herland er: waarom leeft n nog? Abel Bonnard veroordeeld tot 10 jaar ballingschap Brits-Franse goedkeuring voor Kanaaltunnel-plan Rusland wil ook dam in Syrië financieren Op de C~Pracitótoel ililIW/TTE TANDEN DROP OP EN TOP DROP IlillillI DONDERDAG 24 MAART 1960 De oudere generatie, die de onuitwisba re herinnering meedraagt aan het onher stelbare onrecht dat Duitsland zich in de jaren der bezetting veroorloofde tegenover Nederland, krijgt bittere pillen te slikken. Met spot en doodsverachting heeft zij des tijds stand gehouden tegen de waanzinnige propaganda der Duitsers voor „een sterk en eensgezind Europa tegen hel bolsjewis me", omdat zij wist dat het een voorwend sel was lot de vestiging van een ondraag lijke slavernij. Zij heeft de Sovjet-Unie als een van haar redsters in hoogste nood beschouwd en zij is uit die nood gered door de gezamenlijke krachtsinspanning der geallieerden uit West en Oost. Ondanks haar afkeer van slavernij, of die nu een nazistisch of bolsjewistisch eti ket draagt, valt het haar nu moeilijk een nieuw Duitsland onder dezelfde leuze te aanvaarden, doch de politieke ontwikkeling laat haar geen keus. Moeilijker valt het haar, nazi-misdadigers vrij te zien lopen, doch ook dat wordt haar niet bespaard. En nog moeilijker zal het zijn, Duitse sol daten op eigen grondgebied terug te zien onder het motto van „een sterk Europa legen het bolsjewisme". Jongere generaties zullen dat gevoel niet meer zo goed begrijpen. Doch de politici die deze bittere pillen draaien en voor schrijven, zijn merendeels van de oude ge neratie afkomstig. En die overweging is misschien wel de bitterste van alle, om dat men had mogen verwachten dat deze mensen althans het „trauma van 40-45" zouden hebben geëerbiedigd. De politie is er om de orde te handhaven en op te treden tegen iedereen die deze orde tracht te verstoren, ongeacht de mo tieven of de achtergronden van de ordever storing. Dat klinkt aanvaardbaar, reëel en rechtvaardig. Doch de nuancering van de ze objectieve opdracht tot handhaving van de orde kan soms aanleiding zijn tot een bedenkelijk verschijnsel. Ordeverstoring en ordeverstoring is twee vooral in Amsterdam, waar de politie geregeld de handen vol heeft aan groepen jongeren die erop uit zijn zoveel mogelijk rel te schoppen, zonder dat zij daarbij een bepaalde massale uiting nastreven. Een massale uiting van protest tegen iets, wat de oprechte en humane mens irriteert en innerlijk in opstand doet komen, is ech ter iets anders dan een nozemrel. In Am sterdam is, zoals overal elders, grote ver ontwaardiging en ongerustheid ontstaan over de moord op negers in Zuid-Afrika. Dat grote groepen jongeren daartegen wil len protesteren, zou men als een verheu gend bewijs voor de aanwezigheid van ethische en morele principes in die jonge ren moeten beschouwen. Dat deze jonge ren de straat op trekken om hun afschuw te uiten, is te tolereren als een spontane drift tot demonstratie van hun afkeer van geweld. Maar zij kunnen vaak geen maat houden. En nu verwijzen wij naar de fo to op onze voorpagina, die een scène weer geeft van de demonstratie te Amsterdam van woensdagavond tegen de negermoord in Zuid-Afrika. Wij moeten er onmiddellijk bij aantekenen dat een momentopname een totaal vertrokken beeld van het geheel kan geven en dat men niet mag afgaan op flitsen van een gebeurtenis, wanneer mer wil oordelen over het geheel. Doch niettemin is hier een agent van po litie, gewapend met knuppel en schietwa pen, bezig geweld te gebruiken tegen een meisje, dat deel uitmaakt van een demon strerende groep jongeren. Dat stuit even zeer tegen de borst, al is het in andere verhouding, als de negermoord in Afrika en als de straatterreur van de W.A. tij dens de bezettingsjaren. Het zal wel nodig geweest zijn om de hooggeroemde orde te handhaven, doch de demonstranten hadden geen knuppels, ste nen of andere wapens en droegen slechts spandoeken mee, waarop zij hun dooi de meerderheid van het Nederlandse volk gedeelde mening openbaarden. Wel zijn later ongeregeldheden ontstaan doordat jongelui automobilisten molesteerden, wat uiteraard en terecht door de politie hard handig is verhinderd. Men heeft hier nochtans te doen met een nuancering in de formele regel. Want men kan zich afvragen of het al dadelijk har de optreden van de politie tegen een beto ging de heilige orde niet veel meer ver stoort dan de betoging zelf. Moet er altijd onmiddellijk geknuppeld worden? Wel denkende mensen in Afrika zullen mis schien vragen: moet er altijd onmiddel lijk geschoten worden? Er ligt eigenlijk niet zo heel veel verschil tussen deze twee reacties. Geweld en geweld zijn vruchten van dezelfde boom. TEL AVIV (Reuter) Premier Ben Goerion van Israel heeft woensdag bij de terugkeer van zijn buitenlandse reis, die twee weken heeft geduurd, verklaard, dat zich vrijwel geen verschil in mening heeft vooi-gedaan bij zijn besprekingen in Ame rika en Engeland. Hij is van mening, dat zijn reis niet tevergeefs is geweest. Over zijn besprekingen met dr. Adenauer zei de premier: „Ik heb reden om aan te nemen, lat het gesprek vrucht zal afwerpen". WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft woensdag, na afloop van de be sprekingen die de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella in Washing ton heeft gevoerd, een communiqué ge publiceerd waarin de bijdrage van Span je tot de verdediging van de westelijke beschaving wordt toegejuicht. Met genoeg doening wordt voorts geconstateerd, dat Spanje op internationaal gebied een steeds grotere rol speelt. In officiële Amerikaanse kringen is te kennen gegeven, dat niet gesproken is over een eventuele toetreding van Spanje tot de NAVO. Advertentie Chief ■Whip BONN (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defen sie heeft meegedeeld, dat West-Duitsland besprekingen voert met Frankrijk over het gemeenschappelijk gebruik van twee oefenterreinen in Frankrijk door West- Duitse en Franse strijdkrachten. De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft in Neurenberg tegenover journalisten verklaard, dat er geen ver langen bestaat om Westduitse legereenhe den naar Spanje te zenden, daar dit te kostbaar zou zijn. Er zijn al Westduitse munitie-opslagplaatsen in Frankrijk, die onder beheer staan van enkele West duitsers. Meerderheid tegen LONDEN (UPI) Het conservatieve Londense blad „Daily Express" heeft een enquête ingesteld waaruit blijkt dat 72 2 percent van de Britse bevolking gekant is tegen de vestiging van Westduitse mili taire bases in Groot-Brit tannië. Slechts 12 1 percent verklaarde geen bezwaar te hebben tegen dergelijke bases, 15 percent had geen mening. Vier van iedere vijf Britten willen evenmin Westduitse solda ten in Groot-Brittannië laten trainen. Uit het onderzoek is gebleken dat hierover weinig verschil bestaat tussen de opvat tingen van hen die de Conservatieve re gering steunen en de volgelingen van La bour. De Britse staatssecretaris voor de lucht vaart, George Ward, heeft in antwoord op vragen van socialistische Lagerhuisleden meegedeeld, dat de Westduitse lucht macht gebruik kan maken van faciliteiten op Britse vliegvelden, evenals de lucht machten van andere NAVO-landen. Op de opmerking, dat er sterk verzet bestaat te gen deze faciliteiten, antwoordde de Con- WASHINGTON (UPI) De Poolse vice- premier Piotr Jaroscewitcz wordt vandaag uit Warschau in de Verenigde Staten ver wacht. voor een veertiendaags semi-offi- cieel bezoek op uitnodiging van de Ame rikaanse regering. servatieve luchtmacht-generaal-majoor Sir Arthur Harvey, dat de Conservatieven zulke gevoelens delen met de socialisten, maar dat de enige manier om controle te hebben over de Westduitse luchtmacht samenwerking ermee is. LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth heeft het koninklijk jacht „Britannia" ter beschikking van haar zuster prinses Margaret gesteld voor haar huwelijksreis met Antony Armstrong-Jones. De perschef van de koningin-moeder en prinses Marga ret, die dit meedeelde, zei dat de bijzon derheden van de reis nog niet bekend zijn. Dit is een zaak van de prinses en haar verloofde. Prinses Margaret gaat waarschijnlijk naar het Middellandse-Zeegebied. Uit Venetië wordt namelijk gemeld, dat het beroemde „Gritti Palace"-hotel telefonisch is gevraagd of de „gouden" koninklijke suite omstreeks 10 mei beschikbaar is. De prinses logeerde daar toen zij in 1959 Ve netië bezocht. De „Britannia" is een zeeschip van bijna 4000 ton. Het heeft een bemanning van 275 koppen en heeft 25 miljoen gekost. (U.P.I.) De „Britannia", een schip dat ook als hospitaalschip kan worden gebruikt en bemand en onderhouden wordt door de Britse marine, is thans in West-Indië, voor een bezoek van de Princess Royal. Op 7 april wordt het schip terugverwacht Het besluit van koningin Elizabeth om haar zuster het koninklijk jacht ter be schikking te stellen houdt waarschijnlijk verband met de onplezierige ervaringen die zij en prins Philip tijdens hun huwe lijksreis hadden. Het eerste deel van de huwelijksreis werd doorgebracht op Broad- lands, het buitengoed van Mountbatten of Birma, dat in die dagen geen ogenblik on bewaakt werd gelaten. Op Balmoral Castle, waar de rest van de huwelijksreis werd doorgebracht, genoot het vorstelijk paar een zekere mate van afzondering, maar de pers heeft de huwelijksreis van de huidige koningin lelijk gehinderd. NEW YORK (UPI) Het bestuur van UNICEF het kindernoodfonds van de UNO heeft besloten kredieten van 8V2 mil joen dollar te gebruiken voor de uitvoe ring van zijn programs in 48 landen. Meer dan de helft van dit bedrag zal gebruikt worden voor de strijd tegen inheemse ziekten, zoals malaria. Het bestuur heeft 300.000 dollar uitgetrokken voor Europa, waarvan 200.000 dollar voor de invoering van een beter systeem voor het conser veren van melk in Joegoslavië. Ruim 100.000 dollar gaat naar de slachtoffers van de aardbeving te Agadir en de wer velstorm op het eiland Mauritius. Advertentie Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop BONN (UPI) Het Westduitse parle mentslid Willy Max Rademacher, lid van de Vrije Democratische partij (F.D.P.), heeft de minister voor Vluchtelingenza ken, dr. Theodor Oberlander, vragen ge steld naar aanleiding van een over hem in een regeringsuitgave gepubliceerde bjografie. In deze officiële biografie staat dat Oberlander in februari 1943 uit de weermacht ontslagen en ter dood veroor deeld is, omdat hij had aangedrongen op humane behandeling van de burgerbevol king in bezet Pools gebied. Rademacher heeft Oberlander gevraagd of het waar is dat tegen hem op die gron den een doodvonnis is uitgesproken, en zo ja, waarom dat vonnis niet ten uitvoer is gelegd. PARIJS (Reuter) —Abel Bonnard, mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in de regering-Laval, die tijdens de tweede wereldoorlog in Vichy zetelde, is door het Parijse hooggerechtshof tot tien jaar verbanning veroordeeld, met in gang van twee mei 1945. LONDEN (AFP) Woensdag is te Lon den van welingelichte zijde vernomen, dat kort na het bezoek van president De Gaul le aan Engeland, in begin april Brits- Franse onderhandelingen zullen beginnen over de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Gedurende het bezoek zal een ver klaring worden uitgegeven, waarin de re geringen van Groot-Brittannië en Frank rijk zullen bevestigen, dat zij hun goedkeu ring geven aan de plannen voor de bouw van een kanaaltunnel. Na de ondertekening van een desbe treffende Brits-Franse overeenkomst zul len twee maatschappijen worden opge richt, waarvan een de aanleg zal bekos tigen, terwijl de andere het werk zal uit voeren. De. aanlegkosten van de tunnel worden op honderd tot 120 miljoen pond sterling ruim 1.100 miljoen gulden begroot. CAIRO (A.F.P.) De Sovjet-Unie heeft aan de Verenigde Arabische Republiek voor de aanleg van een grote dam in de Eufraat en een lening te verstrekken van 350 miljoen roebel voor de bouw in de Sy rische provincie van metaalfabrieken, de aanleg aldaar van spoorwegen en de vesti ging van nieuwe industrieën. Advertentie Advertentie Laat ons 45 jaar blijven Een hoogst enkele keer heb ik het voor recht om 's avonds om een uur of tien met boeken en kranten in bed te mogen stappen. Altijd denk ik dan aan de tijd, dat laat naar bed gaan de grootste heer lijkheid was. Soms heb ik het genoegen, dat de aar dige mensen, die mij zouden komen bezoe ken, doen weten dat dringende omstandig heden hen beletten zich aan de verriLkke- lijke afspraak te houden. Na het tele fonisch terugstamelen van mijn versla genheid om deze onverwachte jobstijding, hang ik neuriënd de haak op, doe mijn kleertjes en schoenen uit en mijn kamer jas en pantoffels aan, verschans mij met een boek in een luie stoel en verheug mij intens over deze meevaller van een ge wonnen avond. Niet dan na met verba zing te hebben overwogen, dat er eens een lijd geweest was, dat ik zat te zeuren, om bij de visite te mogen blijven. Soms komt er een brave vriend uit de provincie, die een avond het grotestads leven ivil meemaken. Ik vergezel hem van het ene lokaal naar het andere, hijs mij om zijnentwille op een domme bar kruk tussen allexlei wildvreemde lieden en bedenk met een groot vraagteken, dat er eens een studententijd was dat ik het fijn vond mijn avonden, en soms ook wel nachten, zó hangend door te brengen. Soms ben ik verplicht aan te zitten aan een maaltijd, die een belangwekkend per soon voor zijn vrienden, kennissen en col lega's heeft aangericht. Ik praat dan honderd-uit met mijn (immer) charmante tafeldame en achter in mijn hoofd verlang ik naar een uitsmijter-ros en het rustige zwijgen van een goede dame, die de door deweekse avondstilte met mij wil delen. De belangwekkendheid van personen vind ik zo belangwekkend niet meer. Maar er is een tijd geweest, dat ik het een voor recht vond aan zidk een uitgelezen dis te mogen aanzitten. Het is bij al zulke gelegenheden en bij nóg honderd andere, dat ge met een soort geluksgevoel constateert, dat het toch wel een voorrecht is, ouder en wijzer te zijn geworden en dat het een waar woord is, dat het leven pas op uw veertigste begint. Het ware leven: zonder al te veel waan denkbeelden, plichtplegingen en tafelda mes. En met die eerlijkheid jegens u zelf, die een pantser is tegen conventionele vervelingen en teleurstellingen. Men moest een jaar of tien vijfenveertig kunnen blijven, om goed te maken wat ge vroeger verzuimd hebt te doen: rustig te zijn en het leven bedachtzaam en warm hartig te genieten, welbewust van de goed heid der levensregelen, die zo oud zijn als de wereld, doch die ge altijd pas ont dekt nadat ge ze bijna uit het oog verloren waart. Ik, die zo'n onstuimig kereltje, zo'n dom meelopertje ben geweest. Floris Flaneur Vaderschap. Generaal Albert Buchalet, hoofd van de afdeling militaire toepas singen van de Franse commissie voor kernenergie, heeft besloten zich uit het leger terug te trekken. Hij was één van de „vaders" van de eerste Franse kern- bomproef in de Sahara op 13 februari. Hij zou een betrekking aanvaarden in het particuliere bedrijfsleven. Luchtlanding. Drie en twintig door de Royal Air Force geïmporteerde katten zijn per parachute boven het afgelegen Kelabit-bergland in Serawak (Brits Borneo) neergelaten om het steeds groeiende leger van ratten en muizen te verdelgen. Volgens de eerste berich ten heeft de operatie groot succes ge boekt. De katten bleken zich spoedig aan te passen en „zuiveren" de streek in snel tempo. Deze heerlijke tijd heer lijk omdat hij van óns is is een tijd waarin de heilighuis jes meer te verduren hebben dan in welke normale, vredige ontwikkelingstijd ook. Zij sid deren op hun grondvesten en telkens weer stort er een in diggelen en als het zover eenmaal is, maakt zich nie mand er meer bizonder druk over. Wat is eigenlijk een heilig- huisje? 1-Iet is een prachtige symbo liek, een geniale kenschetsing van een begrip, dat slechts met uitvoerigheid te omschrijven is: een heiligdom dat is opge trokken rondom een mens, een gewoonte, een traditie, een vooroordeel of een overtuiging, broos van wanden en vaak doorzichtig, doch generaties lang met eerbiedige vrees ont zien. omdat men daarbinnen iets van de onaardse opper macht vermoedde, die men niet boos mocht maken of kwetsen. Vele heilighuisjes bleken slechts een vermolmd stok paardje te bevatten, als ze werden gesloopt of omverge blazen. Dikwijls ook vond men er helemaal niets in, dat ook maar in de verte van enige waarde leek. Het is een ko miek idee dat soms hele men senmassa's, hele volken, jaren lang bevend van eerbied met een wijde boog zijn heengelo pen om een tabernakel, dat niets dan lucht bevatte. Dat herinnert me aan de man, die als een gevreesd en voorzichtig bemind huisvader zijn gezin in strenge discipline deed wandelen op de paden der rechtschapenheid, en altijd op zondag na het noenmaal tien minuten lang de diepste stilte eiste. Dan weidde zijn rechtlijnige blik enkele secon den over zijn onderdanig zwij gende huisgenoten, waarna hij een klein, beduimeld boekje uit zijn binnenzak haalde, opensloeg en dicht bij zijn lorgnet bracht. Zijn kinderen zagen zijn lippen geluidloos bewegen gedurende vijf minu ten, waarna hij de ogen ten hemel sloeg en nog eens vijf minuten in diepe contemplatie doorbracht. Niemand wist wat in het boekje stond, doch niemand zou het ooit gewaagd hebben ernaar te vragen. Dat was nu echt een heilighuisje, gebouwd op heilig ontzag. Tot de jongste spruit einde lijk eens op een onbewaakt moment en met een onver gefelijk gebrek aan eerbied in het boekje neusde, dat op het nachtkastje was blijven liggen. En op de beduimelde bladzij den was met stijve, vrome letters geschreven: „Als men de bal links raakt, krijgt hij rechts op de band meer vaart. Als men de bal onder het middelpunt raakt, wordt dit effect nog versterkt. Doorstoten geschiedt boven aan de bal. precies in het mid den." Zondags na het eten had vader namelijk zijn wekelijks biljartavondje. Over heilighuisjes gesproken: die nationale vlag is er ook een. Ik weet dat het een sub tiel onderwerp is. maar ik kan het niet helpen. Een nationale vlag kan me geen zier schelen. Ik kan er met de allerbeste wil niets anders in zien dan aaneengenaaide stukken ka toen van diverse kleur, die te- samen aan een stok gebonden zijn en meestal een verschoten, rafelige indruk maken. Wan neer men ziet met hoeveel toe wijding en trots dit katoenen naaistersprodukt soms wordt rondgedragen, gehesen, ge streken, gegroet en gekust, zou men geneigd zijn zich af te vragen welke zinsbegooche ling zich van de mensen heeft meester gemaakt. O, ja, ik weet het wel: het is een symbool. Maar een sym bool wordt een heilighuisje, wanneer het wordt losgemaakt van zijn eigen symboliek en als voorwerp de onaardse hei ligheid van een amulet ver werft, terwijl de symboliek wordt vergeten. Er moet in het verleden een zwakzinnige leegloper zijn ge weest, die gedacht heeft: ik ga iets uitvinden. Ik heb geen hersens en ik kan niet tot tien tellen, maar toch ga ik iets uitvinden. Ik ga iets uitvinden dat helemaal niet moeilijk is, maar waarvan niemand weet dat het waardeloos is. En hij vond het volgende uit: hij vond uit dat men een natio nale vlag niet. meer na het in vallen van de duisternis mag laten uithangen, omdat zulks een belediging voor de betref fende natie is. Hij fluisterde zijn uitvinding overal rond en iedereen nam het voetstoots aan. Nie mand kon het argumenteren of beredeneren, maar dat maakte het juist zo pikant. Het werd iets bovenaards, iets heiligs, iets onvatbaars. Een vlag, die na donker wappert, is een belediging. Haarlems Bloei, de onvol prezen V.V.V., heeft gepro beerd het noodlot te omzeilen door de vlaggemasten die zij in het vakantieseizoen op richt te doen beschijnen door sterke lampen in de avond uren. De snoodaards! Kunst licht is een zo mogelijk nog heviger belediging dan gewone duisternis! Avond na avond worden in het vakantieseizoen onze broederlijke betrekkin gen met de andere naties van de vrije wereld in de waag schaal gesteld, terwille van de deviezen. De Russische vlag hangt er ook bij. zodat Haar lems Bloei ons zelfs in direct nationaal levensgevaar brengt. En de Duitse hangt er ook tussen, waardoor de vraag rijst of hier niet gesproken moet worden van een ontoe laatbare poging om oud zeer te doen voortleven. Maar genoeg ironie. Er zijn in het leven gebruiken en ceremoniën, die in een flits van realiteitszin plotseling de indruk maken van een uiterst lachwekkend gedoe zonder enige zin. Net als het zinnetje: „Hoe maakt u het?" bij een kennismaking. Hoe maakt u het! Wat? En wat kan het ons eigenlijk scholen hoe het ge maakt wordt, wat het ook wezen mag? En toch zeggen we het alle maal. Wie heeft het uitgevon den? Wie heeft al die malle, waardeloze, zinloze gewoonten uitgevonden, waarmee we ons het leven dagelijks zo moeiliik maken? Wie is er op de vol strekt belachelijke gedachte gekomen, dat het optillen van een hoofddeksel tot tien cen timeter boven de schedel een bewijs van achting is, terwijl noch de schedel, noch het hoofddeksel voor die achting aansprakeliik kunnen worden gesteld? Wie heeft uitgevon den dat het dragen van een zwarte jas bij een begrafenis het bewijs van eer en ge negenheid jegens de dode vormt, terwijl een beige kleur de overledene pijnlijk moet treffen? Heilighuisjes. oude, trouwe magazijntjes van onzin, die in ere worden gehouden met pijnlijke nauwgezetheid, een beter zaak waardig. Over be grafenissen gesproken: De eer bied voor een stoffelijk om hulsel. dat ten grave wordt gedragen, is in lijnrechte tegenspraak met het woord van de prediker, die aan het graf betoogt dat het lichaam stof is en waardeloos als een afgelegd versleten kleding stuk. En de eer aan dat om hulsel overtreft niettemin bij na altijd de eerbied voor de levende mens. die verloochend, gekwetst, voorbijgezien, ge minacht en gepijnigd mag worden zonder sanctie. Pas als hii dood is. komt de eer, dat holle, ledige, uiterlijke ge baar van achting, waarmee hij in zijn leven zo verheugd zou zijn geweest. Heilighuisjes! Ze wankelen en breken bij dozijnen in deze heerlijke tijd. die aardbevin gen van realiteitszin teweeg brengt. Maar hoevele staan nog glanzend overeind, dwars over de weg die wij wensen te gaan door het vreugdevolle leven, waardoor we een las tige omweg moeten maken. Als we maar nooit vergeten, in het voorbijgaan een goed moedige glimlach van spot en tolerantie te wijden aan die opslagplaatsjes van curieuze menselijke waandenkbeelden, waarin tentoonstellingen zijn ingericht van kostelijke men selijke zwakheden. Want het werkt zo verhelderend, het beeld van de werkelijke mens te zien weerspiegeld in die heilige ruitjes. Oude held. Sergeant_Alvin York, een held uit de Eerste Wereldoorlog, die 25 Duit se soldaten doodde en op een dag 100 an deren gevangen nam, heeft sociale bij stand aangevraagd ter aanvulling van zijn bescheiden pensioen. Hij heeft het aan de stok met de belastingen. Volgens de fiscus moet hij nog 85.442 dollar be lasting betalen op de inkomsten die hij verkreeg uit de film „Sergeant York". York zegt dat hij al het geld gebruikt heeft voor medicijnen en medische be handeling. Aanbod. De Spaanse regering heeft aan de Internationale Commissie voor kern energie 140 ton uranium ten behoeve van de ledenstaten te koop aangeboden voor het tijdvak 1960-'62. Het uranium zal zich bevinden in concentraten of zouten. Oppassen. De Westduitse vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft de Duitsers die een vakantie in Saoedi-Arabië op het oog hebben, aangeraden zich te beden ken wanneer zij het niet zonder natje en droogje op zijn tijd kunnen stellen. Het Arabische ministerie van financiën en economie heeft medegedeeld, dat ieder die alcoholhoudende dranken het land binnensmokkelt, gestraft zal wor den met het traditionele verlies van een hand en een voet. Comfortabeler. De vier Russische matro zen, die, na 49 dagen in een landings vaartuig in de Stille Oceaan te hebben gedreven door een Amerikaans schip op gepikt werden, zijn woensdag uit New York naar Europa vertrokken. Zij rei zen met de „Queen Mary". Wellicht zul len zij tijdens hun korte oponthoud in Parijs een ontmoeting hebben met pre mier Kroesjtsjev. Het hoogste. De Amerikaanse hotelmag naat Conrad Hilton en de Britse miljo nair Charles Clore hebben contracten getekend voor de bouw van een hotel van 6 miljoen pond sterling (63.840.000 gulden) aan Park Lane, dat bekend zal staan als London Hilton. Met zijn 27 ver diepingen wordt het het hoogste hotel van Londen. Voortdurende klachten. Aziatische aange legenheden en de kwestie van de pers vrijheid zullen de voornaamste onder werpen zijn op d? negende algemene ver gadering van het Internationale Persin stituut, die vandaa'g in Tokio bijeenkomt. Wat het tweede punt betreft verwacht men, dat gesproken zal worden over de voortdurende klachten over regerings optreden tegen de persvrijheid, met na me in Indonesië. Turkije en Zuid-Korea. Mislukt. Een poging van de Amerikanen om woensdag een satelliet in een baan om de aarde te brengen, is mislukt doordat de derde trap van de raket zich niet losmaakte van de tweede. De satel liet, die de naam Explorer VIII zou heb ben gekregen, had grondig studie van de dodelijke stralingsgordels rondom de aarde moeten maken. Bestaansrecht. De directeur van het voor lichtingsbureau van de Nederduitse Ge reformeerde Kerk in Zuid-Afrika. ds. W A. Landman, heeft in Kaapstad ver klaard: „De zwarte bevolking van Afri ka wil dat de kerk de boodschap brengt van gelijkheid voor God en dat zij open lijk oorlog verklaart tegen alle vormen van discriminatie," aldus ds. Landman. „Zij zeggen dat als de kerk dit niet doet. er geen bestaansrecht voor haar meer is en dat zij een van haar grootste taken verraadt."

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3