Qmg. RUYS Nertzane J MEUBELSHOW Opnieuw zware straf geëist tegen berover van taxichauffeur POLITIEKE MALAISE IN ITALIË DUURT VOORT Slechts kleine Westduitse militaire depots in ons land Officiële Amerikaanse reactie wekt woede van Zuid-Afrika Er valt niet veel eer te behalen voor kabinetsformateur Tambroni '3 v. DUIVENBODEN Kroesjtsjev in Parijs Een deserteur van de „Kortenaer" terug Ontaarde vader kreeg gevangenisstraf Kroesjtsjev's vlucht boven Nederland f,Binnenlandse aangelegenheid" Tegen Berkelse arts 25 getuigen gedagvaard „Linnaeushof" bestaat vijf jaar Bedrüfsarts verplicht voor fabrieken met 750 of meer arbeiders (Van onze correspondent in Rome) Het is anders afgelopen dan iedereen verwacht had. Iedereen? Als we hem mo gen geloven had de links-socialistische lei der Nenni deze gang van zaken reeds tien dagen geleden voorzien. Hij verklaarde toen bekend werd gemaakt dat Segni zich terugtrok: „Het verbaast mij niets. Het enige wat ik mij afvraag is waarom hij zo lang gedraald heeft met het afzien van de opdracht. Toen hij tien dagen geleden de delegatie van onze partij ontving had den wij onmiddellijk de indruk dat hij zijn opdracht niet ten uitvoer zou brengen. Hij liet het ons duidelijk begrijpen. Elke sa menwerking met de rechtse partijen wees hij af en hij weifelde verder inzake elke programmatische belofte, waardoor sa menwerking met links mogelijk kon wor den, zij het dan ook binnen de strikte gren zen van een naar links georiënteerde cen trumregering. Een beetje spottend zei hij, na een zeer lang en bewogen gesprek dat er ten slotte nog een andere weg was dan die welke naar centrumlinks voerde, na melijk de weg naar huis. En die heeft hij ingeslagen na de zware druk die op hem is uitgeoefend." Antonio Segni Nenni is als politicus een oude rot in het vak en wacht er zich doorgaans voor din gen te zeggen die gemakkelijk kunnen wor den gelogenstraft. Wat er precies gebeurd is weet niemand, behalve Segni zelf. Het waarschijnlijkst is dat de druk van rechts, en daaronder verstaan wij nog veel meel de „Consindustria," dan de Katholieke Actie en de geestelijkheid, ten slotte zo sterk is gebleken dat Segni heeft moeten zwichten. Indien het niet zo is dan zouden wij moeten aannemen dat hij min of meer komedie heeft gespeeld en dat hij alleen maar zou hebben geveinsd voorstander te zijn van samenwerking met de republikei nen en de sociaal-democraten. Terecht of ten onrechte heeft hij de blaam op zich geladen onderhandelingen met beide democratische partijen met opzet te hebben doen mislukken. Maar Segni heeft in de vele jaren dat hij hoge posten heeft bekleed, zo ten volle getoond dat hij een integere figuur is dat het moei lijk valt dit te geloven. De bijna fluiste rende toon waarop hij tegenover de jour nalisten, die hem naar de oorzaak van zijn besluit vroegen in het Latijn het bijbel woord aanhaalde: „Moge deze bittere kelk aan mij voorbijgaan," doen ons geloven, dat hij inderdaad tot de overtuiging is ge komen, of door anderen gebracht, dat de afzijdigheid van Nenni en diens socialisten de poorten opende voor de communisten. De nieuwe toestand is nu wel heel moei lijk. Tambroni is een man van links, meer nog dan destijds Fanfani, om van Segni, die tot het centrum der christen-democra ten behoort, niet eens te spreken. Waar schijnlijk zou president Gronchi, als hij had kunnen voorzien wat er ging gebeu ren, Tambroni in de eerste plaats als ka binetsformateur hebben aangewezen, want hij is van alle vooraanstaande chris ten-democraten degene die hem politiek het meest nabij staat, meer nog dan Pic- cioni. Opdracht beperkt Maar wat kan Tambroni doen? Zijn op dracht is kennelijk beperkt: de formatie van een zakenkabinet dat gedurende de zomermaanden een zuiver administratief beleid zal voeren, de begrotingen zal be handelen en dat waarschijnlijk in het na jaar zal moeten plaatsmaken voor een meer politiek getint kabinet. Veel eer is er voor Tambroni, verondersteld dat hij in de uitvoering van de opdracht zou slagen, aan dit alles niet te behalen. Wij maakten een voorbehoud wat het slagen betreft. Zoals gezegd behoort Tam broni tot de linkervleugel van de chris ten-democraten. Nu is het mogelijk dat, in hun vreugde over het slagen van hun opzet om tot elke prijs de links georiën teerde regering van Segni te doen misluk ken, de heren Pella, Scelba, Bonomi en verdere conservatieven in de christen-de mocratische gelederen, aan deze veel meer links gerichte figuur de voorkeur geven boven Segni, omdat hij de zaken op de oude voet voortzet en gedoemd is geen enkele van de zo hoognodige hervormin gen in te voeren. Misschien geven zelfs de conservatief-liberalen die de verre van vooruitstrevende regering Segni een maand geleden ten val hebben gebracht hem wel hun steun. En dan volgen de fas cisten en royalisten ook wel. Op die ma nier zou Tambroni een meerderheid kun nen krijgen, een rechtse meerderheid voor een man van links. Of hij dat aanvaarden zal is een tweede. Op hulp van de democratische lekenpar- tijen hoeft hij niet te rekenen. Saragat heeft voor de sociaal-democraten uitdruk kelijk verklaard: ..Zij die de verantwoor delijkheid dragen voor het mislukken van deze eerste moedige poging om in Italië eindelijk tegemoet te komen aan de be hoefte van de arbeidersklassen en de com munisten de wind uit de zeilen te nemen, moeten de chaos die zij hebben gescha pen nu zelf maar regelen. Wij zullen on ze steun niet geven. Noch aan een cen trumregering. noch aan een regering uitsluitend van christen-democraten." En de republikeinen, niet minder ver ontwaardigd, denken er net zo over. Het is daarom helemaal niet zeker dat Tam broni in de kamer een meerderheid zal krijgen. Waarschijnlijk heeft Saragat, die zijn meest gelukkige moment nog steeds heeft wanneer de ontwikkeling verloopt op een wijze die hij niet had voorzien, gelijk wanneer hij schrijft: „Het offensief van de reactionaire krachten, die gesteund werden door democraten die niet verder kijken dan hun neus lang is, werd door de onderhandelingen voor een naar links ge richte centrumregering eindelijk onder broken. Maar de talloze onopgeloste socia le vraagstukken blijven. Het angstwek kend verloop van het kiezerscorps naar de communistische gelederen blijft. De crisis van onze vrije republikeinse instel lingen wordt nog ernstiger en de vreugde kreet van de conservatieven wordt op si nistere wijze onderstreept door de grijns lach van Togliatti die zich in de handen wrijft en bij zich zelf zegt „Goed gegra ven, oude mollen." Inderdaad de oude blinde mollen hebben handig hun gangen gegraven en dreigen het gebouw van on ze vrije instellingen te doen instorten. Maar de strijd is niet. ten einde. Hij wordt voortgezet en kan alleen leiden tot het succes van de enig juiste politiek, een po litiek die beantwoordt aan de rechtvaar dige verwachtingen van de grote meer derheid der eenvoudige burgers." Probleem blijft Nenni Zelfs de zo gematigde partijloze „Mes- saggero" schrijft: „Segni leek op het punt tot een vergelijk te komen met de be trouwbare democratische partijen, die tot voor kort steeds hebben samengewerkt met de christen-democraten en men had de indruk dat hij ook een kleine, maar toch voldoende, meerderheid achter zich zou hebben, zodat zijn regering onafhan kelijk zou zijn van steun van buitenaf. Wel was die steun, de steun van Nenni, wen selijk. Het zou een bijzonder verhelde rend element zijn geweest. De socialisten zouden op die wijze noodgedwongen op den duur een keuze hebben moeten doen. Een opneming in het democratisch verband, of openlijk bekennen dat zij aan de leiband van de communisten lopen. „Dit blad. het meest gelezen blad van Rome, betreurt ten zeerste dat Segni bij zijn partijgeno ten niet de steun heeft gevonden die hij nodig had om Italië te helpen aan wat nu meer dan ooit ontbreekt, een meerderheid voor de democratie. Het probleem blijft nog steeds: Nenni, en met hem miljoenen rabeiders, moeten in het democratische kamp worden gebracht. De christendemocratische partij van Italië, die vorige week haar steun gaf aan de poging een regering van centrum en links te vormen, heeft met het oog op een dreigende scheuring in de partij, haar standpunt gewijzigd en zich uitgesproken voor de vorming van een christendemo cratische regering onder Tambroni. De christen-democraten komen in de ka mer 26 stemmen te kort voor een absolute meerderheid. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Nikita Kroesjtsjev heeft er met de eer ste woorden die hij in Orly op Franse bodem sprak gisteren al geen twijfel over laten bestaan dat hij niet voor de kaste len van de Loire, niet voor de Are de Triomphe, zelfs niet voor de bezichtiging van de Zuidfranse maisvelden, waarvoor hij zich overigens toch zo hevig interes seert, kortom niet als toerist de reis van vijf uren met zijn machtige Iljoesjin-18 naar Frankrijk ondernomen had. Als toe rist had de Franse regering, en generaal De Gaulle in het bijzonder, de Rus dan ook niet verwacht of uitgenodigd. Gene raal De Gaulle wilde hem spreken als de minister-president van Rusland en niet van de Sovjet-Unie, een naam die Frank- rijks president nimmer over de lippen komt. En door dat woordgebruik van de generaal en die negatieve taakomschrij ving van „monsieur K." werden onmid dellijk bij hun eerste ontmoeting zo de ter reinen van hun besprekingen met voet angels en klemmen, misverstanden en te genstellingen al vrij duidelijk aangetoond en afgepaald. Een paar uitdrukkingen zijn in de ver klaringen van de Russische regeringslei der als de „Leitmotiven" in een opera van Wagner gisteren al herhaaldelijk terugge keerd. Een motief dat gisteren al twee maal door de Rus ter sprake werd gebracht bij een ontmoeting met zijn geestverwan ten van de „wereldvredesbeweging" en tijdens het diner op het Elysée betrof een „gemeenschappelijke gedragslijn der twee grootste continentale mogendheden ter handhaving van de vrede en het even wicht in Europa. In Orly had de Russische premier het zelfs over „agressieve krach ten" en men had geen tekening nodig om te begrijpen dat hij hiermee natuurlijk op de Duitsers doelde. De Gaulle heeft in het openbaar al enige malen te kennen gegeven dat hij de Oder- Neisse linie als de definitieve oostgrens van Duitsland beschouwt. In zijn hart zal hij het eveneens wel met zijn Russische gesprekspartner eens zijn, dat voorlopig geen hunner landen er een vitaal belang bij heeft dat de twee Duitse helften weer spoedig tot een rijk worden samenge smeed. Doch van dat gemeenschappelijke Advertentie kantoormachines (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie. Strauss, houdt ons land volkomen onge schikt voor de vestiging, in het kader van de NAVO, van grote Westduitse militaire oefenterreinen en dergelijke. Neder land is daarvoor een te dicht bevolkt land, zo meent hij. Hoewel men in Den Haag wel zeker bereidheid heeft getoond om de Westduitsers hierbij te helpen, zijn de Ne derlandse mogelijkheden zeer begrensd, aldus het Westduitse standpunt. Over de vestiging van kleine munitie- voorraden is inmiddels, zoals wij gisteren uit Bonn meldden principieële overeen stemming bereikt. Na de oplossing van geringe geschillen zal snel een besluit ten deze kunnen worden genomen. Dit zal ook het geval met België zijn, waar dezelfde bezwaren tegen de vestiging van grote Westduitse voorraden bestaan als voor ons land. Het Westduitse defensieapparaat lijkt onder een bijzonder groot gebrek aan mi litair-verantwoorde verzorgingsinrichtin gen. De Bondsrepubliek ligt direct aan het IJzeren Gordijn en uit dien hoofde achten Strauss en de zijnen en ook de NAVO-lei- ding het noodzakelijk niet alle militaire Een van de twee „achterzeilers" (ma rinejargon voor wegblijvers) van het fre gat „Kortenaer", die in Sydney van dit schip verdwenen, is weer boven water. Het is de 21-jarige machinist der eerste klasse J. O., die zich bij het Nederlandse consu laat in Sydney heeft gemeld. Hij is met een lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Biak gebracht. Hier zal hij zich wegens deser tie voor een zeekrijgsraad moeten verant woorden, aldus meldt de marinevoorlich tingsdienst. De machinist verdween met de 19-jarige elektromonteur der eerste klasse B. C. de B. toen dit schip zijn laatste aanloophaven voor Nieuw-Guinea, Sydney binnenliep. Beide marinemannen zijn ongehuwd en in beroepsdienst. voorraden in de Bondsrepubliek te houden. Na de polsingen van Westduitse zijde in Spanje geweest, die op hevige politieke tegenstand in diverse andere NAVO-lan- den stuitten, bestaan er volgens Strauss geen mogelijkheden meer voor de vesti ging van militaire instellingen van buiten de Bondsrepubliek, ook niet in Groot-Brit- tannië dat door de opeenhoping van stra tegische wapens evenmin een gebied voor grote bases van andere NAVO-landen kan vormen. In West-Europa kan de Bondsrepubliek dus nog slechts een keus maken uit ons land, België en Frankrijk. De beide Bene- luxlanden vallen uit voor de vestiging van grote voorraden. Frankrijk, dat zich zeer coulant tegenover Bonn heeft getoond kan ten aanzien van Algerije ongetwijfeld het een en ander aan Bonn bieden, maar de Bondsrepubliek kan van dat aanbod om politieke redenen geen gebruik maken. Het Haagse Gerechtshof heeft een ge vangenisstraf van vier weken, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, opgelegd aan de 35-jarige calculator H. van V. uit Dordrecht wegens meermalen gepleegde mishandeling van zijn 7-jarig dochtertje. Herhaaldelijk kwam het meisje 's mor gens vol blauwe plekken op school. Het hoofd van de school bracht de zaak ter kennis van de politie. Voor het Hof ver telde de vader dat hij zijn dochtertje nim mer heeft willen mishandelen. De stoksla gen waren bedoeld geweest als opvoed kundige maatregel, nadat gebleken was dat de ouders haar diverse onaangename onhebbelijkheden met zachtheid niet kon den afleren. Het kleine meisje is thans tij delijk in een tehuis te Rotterdam onder gebracht. De vader was in bex-oep geko men van een vonnis van de Rotterdamse politiex-echter: twee maanden gevangenis straf, waarvan een maand voorwaardelijk. De procureur-generaal bij het Haagse Hof had de bevestiging geëist van dit vonnis. Na zijn aankomst in het Elysee bood premier Kroesjtsjev president De Gaulle een geschenk aan: een model van de loenik standpunt naar een Russisch-Frans een heidsfront, waardoor zowel de Atlantische als de klein-Europese gemeenschap zouden worden ondermijnd, is een stap waartoe de heer Kroesjtsjev de generaal toch wel moeilijk zal kunnen verleiden. Het is trou wens ook nauwelijks waarschijnlijk dat, zeker gedurende de eerste etappes van hun besprekingen, Kroesjtsjev om de goe de stemming, die nu zeker heerst, niet te bederven zich al heel ver in zee zal willen begeven. De concrete resultaten die in diploma tieke kringen van de twaalf uren samen zijn der beide staatslieden worden ver wacht, zijn vooralsnog dan ook eerder be scheiden. Met het oog op de aanstaande topconferentie waarbij De Gaulle zowel als Kroesjtsjev een solo-partij zal moeten of zal willen blazen hebben beiden er be lang bij elkander nu al wat beter te leren kennen. Die gelegenheid hebben ze zich dus nu zelf ook geschapen. Daarnaast be staan er mogelijkheden voor gezamenlijke acties en uitwisselingen op commercieel en ook cultureel terrein. Op die gebieden kunnen nu al meer vruchten woi-den ge- i-aapt en Kroesjtsjevs bezoek aan de Ka mer van Koophandel in Parijs is in dit opzicht wel veelzeggend. Doch in de zui ver politieke en in de militaire domeinen, de ontwapeningskwesties dus inbegi'epen, gelooft men voorlopig niet dat de ontmoe ting van de twee kx-achtigste regex-ings- persoonlijkheden die continentaal Europa, naast bondskanselier Adenauex-, vandaag bezit in de komende dagen tot opzienba- x-ende resultaten zal kunnen leiden. Vandaag zullen ze tegenover elkaar zit ten voor een marathonconversatie van man tot man en zonder getuigen, de beide tolken onder wie de Witrussische prins Andronikov, die tot het vaste personeel van de Quai d'Orsay behoort, niet mee gerekend. Nikita Kroesjtsjev en Charles De Gaulle. Twee mannen die op bijna alle punten verschillen en haast elkanders anti poden zijn. Nikita Kroesjtsjev de voorma lige herder en metaalarbeider, die tot op zijn twintigste jaar lezen noch schrijven kon, de analfabeet, die nu, dank zij zijn energie, zijn verbetenheid, zijn ongemene scherpzinnigheid en zijn indrukwekkend is opgeklommen tot de leiderspost van een van de twee machtig ste landen ter wereld. Een kleine, ronde man wiens slimme oogjes zijn ooi-sprong van Russische boer verraden. Een self made man die de keiharde leerschool van het Russische communisme uit de revolu- tiejaren heeft doorlopen. Een man ook van stalen overtuiging die andere wegen volgt dan zijn voorganger Stalin, maar dezelfde doeleinden voor ogen houdt: de wereld overwinning van het communisme. Het mocht De Rijksluchtvaartdienst in Den Haag is gistermiddag enkele malen opgebeld door Nederlanders die zich afvx-oegen of Kroesj tsjev zonder speciale vergunning over Nederlands grondgebied mocht vliegen. Naar aanleiding van deze vragen deelt het ministerie van Vex'keer en Waterstaat mee dat met Rusland overeenkomen is, dat dit land passagiersvluchten die over ons land leiden, mag uitvoeren met inachtneming van de bestaande regels ten aanzien van de vlieghoogte. Kroesjtsjevs vlucht werd beschouwd als extra vlucht. Deze regeling is al enkele 'maanden van kx-acht. De „Iljoesjin 18", waarin Kx-oesjtsjev naar Parijs vloog, maakte de vlucht dan ook volkomen reglementair, aldus het ministe rie. Daar Russische vliegtuigen niet over West-Duitsland mogen vliegen, ging de route van het toestel via Kopenhagen over Denemarken. Nederland, België naar Pa rijs. Het is dus ons gehele land overgevlo gen. HANDCREME de opzienbarende nieuwe handcreme voor waarlijk verzorgde, fraaie handen. NERTZANE Is zó actief dat 'A cm crème per keer al ruim vol doende is voor beide handen. f 2.W por royale tube. met NfïVtZCtlie géén schoonmaakhanden! «ANDC„CMe KAAPSTAD (UPI) De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken E. H. Louw heeft woensdag de Amerikaanse am bassadeur Philip Crowe by zich geroepen en deze verteld dat de Zuidafrikaanse re gering zich er bezorgd over maakt, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een mening over de recente onlus ten in Zuid-Afrika heeft gegeven. Louw stelde, dat Washington die verklaring heeft uitgegeven zonder zich eerst van alle feiten op de hoogte te stellen. In een x-egeringscommuniqué, waarin over de door Louw tegenover de ambassa deur afgelegde verklaring wordt verteld, wordt ook gezegd: „De minister heeft dui delijk gemaakt dat hij, door de kwestie tegenover de ambassadeur te berde te bx-engen, de Verenigde Staten niet het x-echt toekent zich met de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika te be moeien". (Reutex-) Het „State Department" had dinsdag een verklax-ing uitgegeven, waarin gezegd werd dat de Vex-enigde Staten ge weld in elke vorm betreuren en hopen dat de naturellen in Zuid-Afrika in staat zul- Advertentie WIE REKENT bezoekt vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest vex-wende cliënt slaagt bij onze ..groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Telefoon 13608 - 17165 - 34200 De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft de dagvaarding uit gebracht tegen de 43-jarige, momenteel in het huis van bewaring te Leeuwarden ge detineerde Bex-kelse arts dr. J. F. A. M. O., die op 27 apinl in het Paleis van Justitie te Leeuwarden terecht zal moeten staan op beschuldiging van gifmoord, gepleegd op zijn mede-gevangene A. L. De recht zitting zal om half tien 's mox-gens begin nen. O. wordt er van beschuldigd op 4 februa ri 1958 na kalm overleg en rijp bex-aad L. opzettelijk van het leven te hebben bei-oofd door te bewex-kstelligen dat L. een hoeveel heid kalium-cyanide heeft ingenomen, die O. hem van te voi-en in handen heeft ge steld of doen stellen, tengevolge waarvan L. in de nacht van 4 op 5 februari is over- leden. In deze rechtzaak zijn door de Of ficier van Justitie te Leeuwarden vijfen twintig getuigen gedagvaard, onder wie een vijftal politie-ambtenaren en recher cheurs, zeven leden van het gevangenis- pei-soneel, een viertal familieleden van het slachtoffer L. en een aantal getuigen-des- kundigen. Dit jaar bestaat de „Linnaeushof" in Bennebi-oek vijf jaar. De bloementuin zal op dinsdag 5 april 's middags om drie uur door de ambassadeur van Zwitserland, de heer E. de Halle, worden geopend. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. J. Zaaijer, heeft te gen de 21-jarige classificeerder T.T. uit Rotterdam wegens poging tot beroving na geweldpleging van een taxichauffeur een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek ge- eist. Dit is conform het vonnis van de rechtbank te Rotterdam. Op de avond van de 18e september had T. in de Rochussenstraat in Rotterdam een taxi genomen. Via de Bergweg en Katen- drecht was hij op de Brielselaan terecht gekomen. Hier had hij de taxi laten stop pen en de chauffeur met een steen aange vallen met het doel hem te beroven. De taxichauffeur had zich zodanig verweerd, dat de jeugdige classificeerder op het po litiebureau eerst bij bewustzijn kwam. „Ik ben blij dat u deze chauffeur, die zich zo goed verdedigde, heeft getroffen," merk te de president van het Hof op. „Hoe haalt u het in uw hoofd om een taxichauffeur met een steen te lijf te gaan. Hoe kwam u eigenlijk aan die steen?" „Die heb ik tevoren meegenomen van de Rochussen straat," antwoordde de verdachte, die zich verder over het gebeurde niets meer kon herinneren. Alhoewel hij voor de recht bank in Rotterdam een volledige verkla ring had afgelegd, bx-acht de verdachte het thans niet vex-der dan „Ik weet me niets meer te herinneren." Roverspraktijken In zijn requisitoir had de Procureur-Ge neraal geen goed woord over voor de ver dachte. Deze roverspraktijken, aldus mr. Zaaijer, moeten met de meeste kracht te gengegaan wox-den. Ook het over verdach te uitgebrachte reclasseringsrapport ver meldt niets goeds. De vex-dediger, mr. G. A. Lamsvelt uit Den Haag, drong er bij het Hof op aan de omstandigheden van die avond in aan merking te nemen. Zijn cliënt had name lijk tevox-en ruim 22 uur aan een stuk door gewerkt in een tanker. In plaats van hier na te gaan slapen, was hij samen met zijn broer bier gaan drinken. Hij moet de be roving en de aanslag hebben gedaan in behoorlijk aangeschoten toestand. Als hij nuchter is, zou hij nooit tot zoiets dex-ge- lijks in staat zijn. De raadsman vroeg het Hof een psychiatrisch rapport over zijn cliënt te laten uitbrengen oitx na te gaan of het misdadige voornemen misschien ontstaan zou zijn na zeer lang werken, niet slapen en veel bier dx-inken. Deze omstan digheden in aanmei-king nemend, bepleit te hij uiterste clementie voor zijn jeug dige cliënt. Het Hof zal vrijdag 1 april vonnis wijzen. len zijn met vreedzame middelen genoeg doening te krijgen voor rechtmatige gx-ieven. Ook de px-emier van Zuid-Afrika, dr. Hendrik Verwoerd, heeft woensdag in het paiTement schex-p gereageerd. „Zuid- Afrika zal niet proberen de vriendschap van bepaalde overzeese staten te „kopen" door concessies te doen aan de Afrikanen", aldus Verwoerd. Voorspel? De Indische ministei--president, Nehx-oe, heeft woensdag in het Indische pai'lement gezegd, dat de schietpartij in Sharpville een voorspel is van een toekomstig con flict. „Honderden miljoenen mensen in Azië en Afrika kunnen nooit de geest van rassensuperioriteit en rassenscheiding aan vaarden die schuil gaat achter de schiet partij van Sharpville", zei hij. Het schijnt wel of de mensheid aan het begin staat van ernstiger gebeurtenissen, al zullen die niet in de onmiddellijke toekomst plaats vinden. Er kan niets ernstigers in de we reld gebeux-en dan een gx-ootscheepse rassenstrijd", aldus Nehroe. (UPI) Joseph kax-dinaal Frings, aarts bisschop van Keulen, heeft vandaag de be schieting van naturellen door de Zuidafri kaanse politie schex-p veroox-deeld in een telegram aan de aartsbisschop van Dur ban. Kax-dinaal Frings zond het volgende telegram: „Geschokt door de bloedige mis daden tegen weei'loze mannen en zelfs vrouwen, zend ik u deze gx-oet en bid voor een vreedzame oplossing van de problemen in Zuid-Afrika". Schending van Handvest (AFP en Reuter) De groep van Afri kaanse delegaties bij de UNO heeft woens dag een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wox-dt, dat het optx-eden van de Zuid afrikaanse regering tegen de negers in dat land een duidelijke schending is van het Handvest der UNO en van de universele verklaring van de rechten van de mens. Het optreden wordt ook een bedreiging van de vrede en de veiligheid van Afrika en de. gehele wereld genoemd. Dondex-dag zal de Afrikaans-Aziatische groep vex-gaderen. De nationale vereniging voor de ver heffing van gekleurden in de Vex-enigde Staten heeft in een schrijven aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, onmiddellijke terugroeping geëist van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoor digers in Zuid-Afrika, vex-breking van de handelsbetx-ekkingen met en stopzetting van de economische steun aan Zuid-Afrika. In het Britse Lagerhuis dienden 61 so cialistische leden een motie in, waarin de x-egering wox-dt aangespoord „zo krachtig mogelijk" bij de Zuidafrikaanse regering te protesteren. De Labourpartij zegt het gebruik van pantserwagens tegen negers te betreuren en dringt opnieuw aan op een boycot van Zuidafrikaanse produkten. De meeste Britse bladen blijven zich met bezox-gdheid uiten over de betogingen van de negers in Zuid-Afrika, maar het onafhankelijke blad The Times schrijft: „Zelfvoldaanheid, dik als.het vet op een schildpad, omhult de hoogst onverant woordelijke critici van de Zuidafrikaanse regering. Zij spreken en handelen alsof al léén zij geschokt zijn door het bloedver gieten en de onderdx-ukking. Als andere zich niet laten meeslepen om ook gebaren te maken zonder zich om de gevolgen te bekommeren worden zij veroordeeld als de bedrijvex-s van het kwaad". Voorstel van volksgezondheid De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het advies van de SER gevraagd over twee ontwerpen van Algemene Maatregel van Bestuur ter uit voering van de Wet op de Bedrijfsgenees kundige diensten. Een der ontwerpen heeft betrekking op het vaststellen van het aan tal arbeiders in een fabriek of werkplaats dat tenminste in dienst moet zijn om het hoofd of de bestuurder van een onder neming op grond van de Veiligheidswet 1934 te vex-plichten, aan zijn onderneming een bedrijfsgeneeskundige dienst te ver binden en te onderhouden. Voorgesteld wordt dit aantal te bepalen op 750 arbei ders. Als groepen van fabrieken en werk plaatsen waarin zich bijzondere gevaren voor leven of gezondheid van de' daarin werkzame arbeiders voox-doen wil de rege ring aanwijzen: de fabrieken, waax-in lood houdende pigmenten worden bereid, en de loodaccumulatox-enfabrieken. In dit voorstel is rekening gehouden met de gegevens omtrent de opleiding van be drijfsartsen door het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden, de enige instelling in Nederland, die reeds bedrijfsartsen opleidt. Het andere ontwerp heeft betrekking op de eisen waaraan een bedrijfsgeneeskun dige dienst moet voldoen. De aanstelling van een bedrijfsarts behoeft de goedkeu ring van het college van bijstand en ad vies voor bedx-ijfsgeneeskunde. Deze goed keuring wordt slechts vex-leend aan artsen met tenminste drie jaar praktijk in de be drijfsgeneeskunde of aan artsen die een speciale opleiding in de bedrijfsgenees kunde genoten hebben.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4