„Beter half ei dan lege dop" 7 l/l Baltus-voetbalbord Daniël komt thuis Toekomstbeelden GOED ZO! Veel Velsense huisvrouwen weten met hamer en nijptang om te gaan Havenberichten Bruidskleding Dameshoeden Chr. Visntan Japonsloffen van Boussac, de Franse sfoffemkoning Schepen, rederijen en werven 5 Wethouder Verbeek over fusie: Forumavond in Heemskerk had weinig belangstelling Handschoenen Sjaals - Ceintuurs e.d. WAT VOORLICHTING VERMAG Tentoonstelling in de gem. huishoudschool V laisjn is um "fAt DKV-Oranje Nassau 3 Verkeersoptochf Rusland stelt maximum- strook van 12 mijl voor Omzet bloemen en planten in '59 ruim 1,2 miljoen DONDERDAG 24 MAART 1960 Kennemer Kruimels Op Heemskerks grondgebied hebben de wethouders R. Verbeek van Velsen en E. Gerritse van Beverwijk benevens twee Heemskerkse raadsleden, te weten de heren R. de Graaf en R. W. A. Muijen, hun visie gegeven op de vraagstukken in de IJmond en de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, zoais die door de minister van Binnenlandse Zaken is voorgesteld. De heren vormden tezamen een forum, dat schriftelijk ingediende vragen beantwoordde van leden van de Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid. Ofschoon in de huis-aan-huis bezorgde dorpskrant had gestaan dat de avond door iedereen die belang stelt in de materie, kon worden bijgewoond, hadden slechts weinigen daarop gereageerd. Dc wethouders van Velsen en Bever wijk waren op de forumavond èn partijlid èn wethouder. Als wethouder was hun vi sie op de door dc minister voorgestelde bestuurlijke indeling dezelfde als die, wel ke zij ten overstaan van de gemeentera den hadden gegeven. Bij de behandeling van sommige vragen echter, kwamen ook hun partijstandpunten om de hoek kijken. Is de zaak van de fusie eigenlijk wel objectief te bekijken en moet de wii van de bevolking van Heemskerk om zelfstan dig te blijven niet gerespecteerd worden? zo luidde een vraag. De heer E. Gerritse gaf direct toe dat het moeilijk is de pro blemen objectief te belichten. Hij geloof de niet dat er in strijd met beginselen van de democratie wordt gehandeld als er iets gedaan wordt dat tegen de eigen wil is. Want het voorstel van de samenvoeging wordt via de democratische weg behan deld. namelijk door middel van de raads vergadering, waarbij de raden hun advies over het door de minister gedane voorstel moeten geven. Begrip Ook de heer Verbeek was van mening dat een reeks van sentimenten de objec tiviteit wel eens geweld aandoet. „Maar er zijn toch objectieve argumenten aan wezig die pleiten voer de samenvoeging," zo riep hij uit, verder stellend dat er in ieder geval iets moest gebeuren in het nationaal belang. De heer Verbeek toon de inmiddels wel begrip te hebben voor de Heemskerkers die in de IJmond het meest een gemeenschap vormen, in ieder geval in sterkere mate dan in Beverwijk of Velsen het geval is. De noodzaak om een grote stad te bouwen, mag daardoor echter niet weggevaagd worden. „Het gaat ook om de mensen die komen, voor hen moeten wij thans een samenle ving scheppen," zo meende de heer Ver beek verder. Hij verdedigde voorts het meerderheidsstandpunt van het college van burgemeester en wethouders van Vel sen om de drie IJmond-gemeenten samen te voegen. „De samenvoeging van twee gemeenten is maar een half ei, hoewel het beter is dan een lege dop. -Maar het is mijns inziens een fout van de minister, die zich later zal wreken, dat hij het werkge bied (de Hoogovens te Velsen) en het woongebied (te Beverwijk) gescheiden houdt door fusie voor te stellen tussen Be verwijk en Heemskerk." Een andere vraag was waarom in de IJmond concentratie, van de bevolking en gemeenten wordt voorgestaan 'en de "rege ring decentralisatie voorstaat. Volgens wethouder Gerritse is het echter noodza kelijk tot fusie over te gaan, omdat de ge meente Beverwijk het streekplan voor de IJmond-Noord heeft aanvaard. De heer Gerritse gelooft dat de prognose (tot 1980: 100.000 inwoners in de IJmond-Noord) juist is. Daarop inhakend zei hij verder van mening te zijn dat er dan ook een nieuwe stadskern (met winkels, theaters, een raadhuis enzovoort) moet zijn. Hij geloof de dat totale samenwerking tussen Bever wijk en Heemskerk, beide in volkomen zelfstandigheid niet mogelijk zal zijn om de nieuwe stad samen te besturen. Dit dient vanuit één visie te worden gedaan. De heer R. W. A. Muijen daarentegen ge loofde wel degelijk in samenwerking, in de vorm van een IJmond-raad (welk wets ontwerp destijds door de minister is inge trokken). T wijf el aan city Gevraagd werd ook welke de voordelen zijn van de eventuele samenvoeging. En ook betwijfelde een vragensteller of de stadskern er wel kan komen, temeer daar zijns inziens de bevolkingsaanwas in de IJmond niet overeenkomstig de voorspel ling zou verkopen. De heer Verbeek gaf als voorbeeld van de voordelen van samen voeging, dat het economischer is een zie kenhuis te hebben van 400 bedden, dan twee van 200, want het eerste zieken huis kan dan de beste medici aantrekken en de mensen het beste helpen. Het doet er helemaal niet toe of men nu in een re monstrants bed ligt of een neutraal bed, als men maar de beste medische verzor ging krijgt, zo betoogde de heer Verbeek verder. Wat de city in de IJmond-Noord be treft merkte hij op dat deze alleen is te verwezenlijken als er een kapitaalkrach tige middenstand is. Advertentie „Het staat mijns inziens wel vast dat de city er komt, maar het zal een moei lijke geboorte worden, want de Breestraat heeft veel troeven in handen." De heer Gerritse was van mening dat men geen stadskern kan bouwen als men niet één woongebied op Beverwijks en Heemskerks grondgebied kan doen verrijzen. De spre ker achtte het niét noodzakelijk dat een gemeentebestuur zich in zijn beleid laat beïnvloeden door een wetenschappelijk standpunt. De heer Gerritse doelde hier op het door het Nederlands Economisch Instituut uitgebrachte rapport over de stadskern, dat zoals men wellicht weet, een negatief oordeel over deze city velt. De wethouder gaf toe dat het gemeente bestuur afhankelijk is van de middenstand wil het die city kunnen verwezenlijken. Maar hij is wat dit aangaat allerminst pes simistisch gestemd, want „wij krijgen veel informaties van groot-bedrijven en die zeggen dat de plaats van de nieuwe city uitstekend geschikt voor hen is." Ook heeft het forum naar aanleiding van de vragen nog gesproken over de politie ke aspecten van de samenvoeging. De Bcverwijkse wethouder was van mening 'dat de nieuwe gemeente (Beverwijk- Heemskerk) ongeveer dezelfde politieke samenstelling zal hebben als die van het huidige Beverwijk. Maar politiek aan trekkelijk is de samenvoeging voor de Partij van de Arbeid niet. Advertentie Komplete KANTOORINSTALLATIES MACHINES, MEUBELEN enz. MARKTPLEIN 22 IJMUIDEN TEL. 461? Dat een flink aantal huisvrouwen goed met hamer en nijptang overweg kan, bewijst de tentoonstelling in de gemeentelijke huishoudschool aan de Troelstra- weg te IJ muiden-Oost. Daar zijn stoelen en tafels te zien van de Velsense dames die zich dank zij het bestaan van de commissie huishoudelijke- en gezins voorlichting hebben kunnen ontpoppen als timmerlieden, als handige klusjes vrouwen, kortom als vrouwen die niet. wachten tot pa thuiskomt om dc kapotte stekker van de strijkbout te reparerenmaar zelf de schroevendraaier ter hand nemen en die de operatie strijkboutstekker dan tot een succesvol einde weten te brengen. Maar daarvan geeft de tentoonstelling niet alleen een beeld. Ook ziet men wat dames hereiken, als ze een paar lessen bloemschikken hebben gevolgd en als ze hebben geleerd, wat ze met stijfsel en toiletpapier kunnen doen. "Mevrouw Alandbijvoorbéeld heeft, na daarover gïnstrueerd te zijn, van wat stijf sel toiletpapier en oude lappen, een aan tal poppen gemaakt die in een poppenkast geen gek figuur zouden slaan. Voor deze dame is het maken van poppen vrijetijds besteding geworden en dat is dan een uit vloeisel van het eigenlijke werk van de commissie huishoudelijke- en gezinsvoor lichting. Het programma van dit instituut om vat namelijk het geven van cursussen aan hoofdzakelijk huisvrouwen uit alle lagen der bevolking. Er worden bloemschik cursussen gegeven, verder kan een huisvrouw of een toekomstige, die mis schien nog niet zo erg goed met naald en draad overweg kan, een cursus volgen in Advertentie In een sortering, die u van ons gewend bent. MARKTPLEIN 7 - TELEFOON 702? Wegens ziekte van schipper K. van dei- Harst is de motortrawler Post Boy IJM.35 maandag ter visserij uitgevaren met schipper L. Blok van de Haarlem IJM.9. De Drie Gebroeders HD.79 heeft de schade, opgelopen bij de stranding op Texel op 16 januari, hersteld en is weer naar zee vertrokken. De nieuwe motorkotter Helena KW.164 van L. van der Plas, welke in IJmuiden afgebouwd is, zal deze week in de vaart gebracht worden. Ook de motorkotter Ma ria Lovisa IJM.16 van de Rederij IJmond zal binnenkort ter visserij kunnen ver trekken. Een in IJmuiden bekende motortrawler, die sedert 1933 onder Franse vlag vaart, is naar Italië verkocht. Het is de „Saints Pierre et Paul" van de Société de Peche a Moteur te Boulogne welke oorspronke lijk de naam „Tarana" heeft gedragen. Ónder die naam kwam het schip einde 1932 gereed bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotter dam voor een aldaar gevestigde visserij maatschappij. Als RO.22 maakte deze mo tortrawler in het begin van 1933 enige reizen vanuit IJmuiden ter visserij onder schipper J. Koeman. Door de staking in het trawlerbedrijf was de rederij genood zaakt het schip te verkopen en in Frank rijk werden nieuwe eigenaars gevonden. De naam „Tarana" hield het schip tot in 1952. De in januari van het jaar 1952 ver ongelukte motortrawler Alkmaar IJM.31 was een zusterschip van de „Tarana" Aanvankelijk zou dit schip de naam Tele- ne gekregen hebben maar het werd tij dens de bouw, in 1933, verkocht naar Frankrijk. Onder de naam „Tarascon" heeft de trawler korte tijd gevaren van uit Boulogne. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Anna Eli sabeth van Londen, ledig Binnenhaven IJmuiden; Tarakan. Antwerpen; Hehdingen, Gent, ledig IJ muiden; Boccadasse. Melillaerts, Hoogovens; Vo- lumnia, Rotterdam; Hcnriette B, Grimsby; Bor- kumriff, Antwerpen, bijlegger; Camroux 3, R9- chester, ledig IJmuiden; Amigo. Colchester, ledig IJmuiden; Biak, Fowey; Amyntas, Hamburg; Bc- ninkust. Hamburg; Algcnib. Benisal. erts; Din- kelstroom, Londen; Castor, Londen, ledig IJmui den; Makkum, Hunnebostrand, hout Zaandam; Beograd, Hamburg: Flotbek, Pernis; Gré, Londen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Minos van Gothenburg; Delfzijl, Rotterdam, ledig IJ muiden; Libertas. Rotterdam; Pax, Oslo; Greet- siel, Stettin; Isola, Stockholm: Helelan. R'dam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ritornel r.aar Erith. kunstmest van IJmuiden; Herald, Londen: Peregrine. Harlingen: Asmidiske. Hamp ton Roads, ledig IJmuiden; Reggeborg. Malmö, kunstmest van IJmuiden; Velma. Galveston; Hen- nie. Karlsham, kunstmest; Ilse Skou, Antwerpen: Trito, Rotterdam; Veritas, Rotterdam; Expo. Lon den; Havsborg, St. Kits; Cotes Du Nord, Rouen; Borkumrif. Silloth, bijlegger; Martha Ahrens, Hamburg; Rudolf Schepers, Dordrecht; Wegro, Rotterdam; Ambulant, Rotterdam; Phidias, Rot terdam; Oostcrdicp, Bremen; Angolakust, Free town: Atlas, Malaga; Bodoro, Emden, ledig Hoog ovens. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Trito naar Rotterdam; Keizersveer, Rotterdam; Harald Bec ker, Norrköping: Vechtstroom, Portsmouth; Bu- camar, Golf of Mexico. (Indien achter de scheepsnaam en dc haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterda m is gegaan). Advertentie Sluiers - Kapjes - Handschoenen |v£liERDUINPlllN 5g naaien, koken, in het opknappen van klei ne klusjes (de kapotte stekker enzovoort), in ziekenverpleging thuis. Bewondering Het resultaat van al die cursussen is te zien in een lokaal van de gemeentelijke huishoudschool in IJmuiden-Oost. Het is jammer dat er niet meer ruimte kon wor den gevonden om het werk van de ruim zeshonderd Velsense dames, die de cur- susussen volgen, te tonen. De expositie is woensdagmiddag om drie uur officieel ge opend door de wethouder van sociale za ken, de heer C. P. J. Maas, die vergezeld werd door de heren P. Waardenburg :di- recteur van de dienst sociale zaken) en de heer J. Algera (gemeentelijk inspecteur van het onderwijs). De heer Maas sprak zijn bewondering uit voor het werk van de voorlichtingsdien en hij prees de al sedert 22 jaar voor de voorlichting op huishoudelijk gebied werk zame mevrouw W. Snoek- Gabel. Deze vindt daarin een bijna volledige dagtaak, maar wordt daarvoor niet gesalarieerd. Gezien de grote vlucht die dit werk heeft genomen en de grote betekenis ervan voor vele vrouwen in de gemeente Velsen, lijkt het nu welhaast zaak een gemeentelijk ambtenares aan te stellen, gelijk dat in andere grote gemeenten het geval is. De tentoonstelling in de huishoudschool is geopend van drie tot vijf uur en van half acht tot half tien iedere dag. Advertentie in een exclusieve collectie Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D.K.V. te IJmuiden ont vangt zaterdag het Amsterdamse Oranje Nassau III, een team waar weinig van be kend is, zodat de strijd geheel open zal zijn. D.K.V., dat in de na-competitie is in gedeeld in de groep, die niet voor promotie of degradatie in aanmerking komt, zal de komende wedstrijden gebruiken om waar mogelijk veelbelovende jonge krachten in het eerste team op te stellen. Reeds zaterdag is het twaalftal op ver schillende plaatsen gewijzigd. Ondanks het experimentele karakter van het IJmuider team en de onbekendheid van de tegen standers, mag toch verwacht worden, dat de IJmuidenaren alles in het werk zullen stellen om deze ontmoeting in winst om te zetten. De beide junioren-teams, thuis tegen KIOS a en b uit tegen KIOS b, zullen, on danks hun goede bedoelingen, aan deze ontmoetingen niet veel winst overhouden. D.K.V. verschijnt als volgt: Dames: M. Zorgdrager, B. v. Voorst, J. Zwaan, D. Bakkernes, J. v. Kampen en D. Pul. Heren: H. de Boer, I-I. Pul, G. v. Won deren, T. Bax, C. Smit en K. Oldenburg. OPSTELLING WIJK AAN ZEE In de thuiswedstrijd tegen Z.A.P. komt Wijk aan Zee in de volgende opstelling uit: De Blok; Schellevis en De Winter; Burger, Snijders en Bol; Seysener, Blok. Scholten, S. Bol en v. d. Wel. mm In huize J. W. Thijssen, Wijk aan Zeeërweg 95 te IJmuiden, worden voorberei dingen getroffen voor de thuiskomst van zoon Daniël, die vijftien jaar geleden als oorlogsvrijwilliger naar In donesië vertrok. Na zijn de mobilisatie besloot Daniël daar te blijven. Hij was ach tereenvolgens: werkzaam in een verf- en inktfabriek, op richter en directeur van een bloeiende autorijschool en eigenaar van een zeer ren dabele boerderij. Op een kwade dag werd de boerderij door de Indonesische rege ring ingepikt; Daniël mocht er in loondienst blijven wer ken. Er is met Daniël ge zien hetgeen er met duizen den Nederlanders en Neder landse bedrijven in presi dents Soekarno's heilstaat na 1950 is gebeurd dus niets bijzonders aan het handje geweest. Hij heeft het alleen mara wat langer weten te redden dan het overgrote deel van zijn landgenoten in het steeds warmer wordende land. Daniël komt met de „Kertosono" van de Rotter damse Lloyd naar Neder land. Hij wordt vergezeld van zijn vrouw, een meisje uit het Tjiandjoerse; zij is de dochter van een Chinese fabrikant. Dit vernamen wij van vader Thijssen, gepen sioneerd adjudant-onderof ficier, die zelf nooit in Indo nesië is geweest. Daniël wil emigreren. Aanvankelijk wilde hij naar Canada, maar misschien wordt het de U.S.A. Maar er zullen dan nog wel enkele dingen moeten gebeuren, zodat het echtpaar Thijssen jr. (er zijn nog geen kinderen) zeker enige tijd in het ouderlijk huis aan de Wijk aan Zeeër weg zullen verblijven. Uitgeest heeft er een uit vinder bij. De heer Baltus heeft een prachtig voetbal bord geconstrueerd, dat voor trainers van veel nut kan zijn. Op een groot plateau heeft hij tal van voetballertjes in verschillende kleuren beves tigd. De kleuren zijn steeds in een driehoeksverhouding aangebracht, en met lampjes op een duplicaatbord wordt het spel aanschouwelijk voorgesteld. Alleen de bal ontbreekt, maar door het snel indrukken van verschil lende knopjes kan mep de baan toch wel volgen. Nogal ingewikkeld volgens deze beschrijving, maar heel een voudig als men het de heer Baltus zelf hoort beschrijven. „Goede voetballers snap pen het zo" zegt hij. „Laatst was er hier één. Na tien mi nuten was hij er achter. Hij kon toen al proberen mij een ...kalv-JDat ,ia.atsl£_ natuurlijk figuurlijk, want niemand zal het wagen een voet op dit prachtige bord te zetten, waar de heer Baltus op zolder zo lang aan heeft gewerkt. Nee, deze voetballer deed het met behulp van de poppetjes. Want als men met het nieuwe systeem van de Uitgeester uitvinder goed kan werken lijkt het veel op dammen. De heer Baltus heeft niet alleen een bord uitgevonden, dat ongetwijfeld nog wel af trek zal vinden bij trainers, omdat het zoveel aanschou welijker is dan het zetten van kruisjes en bovendien de gelegenheid geeft tot zelf doen. Hij heeft ook een nieuw systeem bedacht. Nu zijn er al tal van systemen geweest in het voetbalspel. Men heeft in de grijze oud heid met vijf voorhoedespe lers op een rij gespeeld, toen ging men in W's en M's doen, daarna kwam de grendel, en ook de slingerback kwam een duit in het zakje gooien. Maar bij al die systemen was de kern van de zaak toch wel, dat iedere speler een bepaalde taak had. Jan tje, die hard kon lopen, werd buitenspeler, lange Piet, die met twee benen kon schieten, werd middenvoor. Klaas met het gouden hoofd werd de spil, die in het doelgebied alle gevaar kopsgewijs het hoofd indrukte, en Henkie, die zo lekker een hele wed strijd kon sjouwen, werd halfspeler. Meneer Baltus vindt dat geheel uit den boze. Hij gooit op zijn bord alle spelers door elkaar. „Het is een kwestie van vakken" zegt hij. „Als 3 naar voren gaat, komt 2 op zijn plaats, en zo schuiven ze allemaal op". Als men hem ziet manoeuvreren moet men onvermijdelijk aan hal ma denken. Hij heeft toch wel een in deling gemaakt: terugge trokken buitenspelers, een aanvallende spil en twee stoppers. Fijn voor de school- voetbalcompetitie, want schooljongens willen nooit half spelen. Ze willen of veel goals makenof veel ballen van de doellijn weg- lellen. Bij het systeem-Ballus zijn er geen halfs meer. Maar vergis u niet! Zoals gezegd heeft die benaming niet zoveel betekenis. Want ieder schuift op. Alle spelers zijn voortdurend in bewe ging, en de linksbuiten kan heel gemakkelijk in een mi nuut tijds stopper en mid- voor worden. Maar waarom dan die na men en nummers? Als de heer Baltus het grote boek opent wordt het duidelijk. „Kijk, dit moet de linksbui ten doen" zegt hij. Hij slaat een bladzijde op, die bedekt is met tal van formules. Het Js_de_dienstreg?lipg van ftc_. In de laatste tijd heerst er in het IJmondgebied nogal opwinding over voorgenomen samenvoegingen van ge meenten, dreigende opmars van industrieel Amsterdam en bedreigde recreatiegebie den. Het woord „randstad" werkt op sommigen als een rode lap op een vechtlustige Spaanse jonge stier. Zo af en toe is in dit blad zo'n rand stadplaatje afgedrukt. Maan dagavond heeft ir. H. A. M. C. Dibbits voor het departe ment Velsen-IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een causerie gehouden over het Deltaplan (zie IJ.C. van dinsdag jongst leden) en daarbij zijn plaat jes op het scherm geprojec teerd, die een idee geven van wat ons op het gebied van woon- en werkconcentraties te wachten staat, zo onheil spellend, dat de aanwezige „Nutters" er doodstil van werden. Er waren ook plaat jes die een beeld gaven van de reeds aanwezige en nog te verwachten behoefte aan dag-, weekend- en week- recreatiegebied. Hierin moet dan straks, als het Deltaplan linksbuiten. Het is allemaal genummerd,, en het lijkt wel wat op de 'Amerikaans voet bal-methode, waar men ook steeds nummers brult en dan begrijpt wat de bedoe ling is. Ter verduidelijking: het is niet de bedoeling, dat de spelers het boek het veld opnemen. Dat mag niet. Ze moeten het op de training goed van buiten leren. En met behulp van het aan schouwelijk [onderwijs op het bord met de poppetjes en de lichtjes zal dat wel lukken. Of het systeem effect zal hebben weten we niet. Men moet er wel elf spelers voor hebben, waarvan de tien veldspelers allemaal allround zijn. Daarom zal men alleen in de hoogste voetbalregio- nen er wat aan hebben, den ken we zo. Al zou ook daal de lol er gauw afgaan. Want „Arie" hoort nu eenmaal de hele wedstrijd vlak voor het „hok" om zijn befaamde kop stoten te kunnen afvuren, en Coentje Moulijn zal wel gek zijn om op te schuiven naar de rechtsbackplaats als dat in zijn dienstregeling staat. Trouwens, als men dit systeem geheel consequent wil doorvoeren zou de keeper ook mee moeten doen, en dat mag niet. Maar dat neemt niet weg, dat het demonstratiebord prachtig is. Er bestaat dan ook in de hoogste regionen belangstelling voor. En te recht. Van de „Unie voor vrou welijke vrijwilligers", afde ling Velsen, ontvingen wij een opgave van de resultaten van de verkoop van kinder zegels in deze gemeente. De leerlingen van niet minder dan 37 scholen hebben ge zorgd voor 25.370; U.V.V. Velsen - IJmuiden haalde 1.559,87 en U.V.V. Sant poort 1.310 op. zodat het totaal 28.239.87 is (het jaar tevoren t 24.684,45). Record houdster is de Brederode- school, Duinweg 13. te Sant poort, met ruim tweeduizend gulden. De volgende scholen namen aan deze zeer ge slaagde actie deel: Driehuis: Dependance Em- maschool. Jan Campert- school, St. Joannes ULO- school, St. Engelmundus- school: Santpoort: St. Liduinaschool, Brederodeschool, Adolf van Nassauschool, School met de Bijbel; Velsen: St. Jozef meisjes school, St. Jozef Jongens school, O. L. Watervliet- school, Da Costaschool, Del Court v. Krimpenschool; Gem. Huishoudschool; IJmuiden: Ds. Creutzberg- school. Emmaschool, Techni sche school, P. Vermeulen- school, Julianaschool, Cal- vijnschool. Jan Ligthart- school. Prof. v. d. Leeuw- school. O.L. Moerbergschool, H. Hartschool. Ste. Clara- school. Gr. van Prinsterer- school, Theo Thijssenschool, Prof. Kohnstamm V G L O, Clara Sternschool, Insinger- school, M. v. St. Aldegonde- school. Bethlehemschool. El. v. Soeterwoudeschool. Comi- téschool. St. Antoniusschool, St. Adalbert V G L Oschool. St. Franciscusschool. is uitgevoerd, het „nieuwe gebied" voorzien. De heer Dibbits vertelde, dat wan neer we het over „achter land" hebben, we niet slechts moeten denken aan het Duitse industrie- en handels gebied, want, zo zei hij, de bouw van het Rhein-Main- Donaukanaal zal er een veel groter gebied bij gaan be trekken. Dit kanaal zal im mers in de toekomst het Rijngebied en het Westeuro- pese net van waterwegen verbinden met de Donau, waardoor een rechtstreekse scheepvaartweg wordt ge schapen van de Noordzee tot de Zwarte Zee, met alle ge volgen van deze handelsweg voor het internationale ver keer tussen West- en Zuid oost-Europa. Op deze onheilspellende plaatjes hebben we met heel veel moeite Velsen, Bever wijk en Heemskerk terug kunnen vinden. Als het alle maal werkelijkheid is gewor den, wel, dan wordt de aard rijkskundeles over Nederland heel wat gemakkelijker, al zal dan het kaartje van Ne derland er niet mooier op ge worden zijn door die enorme rode of zwart vlekken. Maandagmiddag 2 mei zal in het kader van de feeste lijkheden voor de opening van het nieuwe station te Beverwijk een verkeersop- tocht worden gehouden. Hierin zullen verschillende onderdelen van het wegver keer van vroeger en nu wor den uitgebeeld. Men kan zich opgeven voor deelname in de volgen de afdelingen: wagens en karren in de meest uitge breide betekenis, boerenwa gens en karren, bokke- en ponywagens met bespan ning, handwagens en krui wagens; afdeling jeugd: kin deren met ouderwetse vlie gende hollanders. op auto peds, in kinderautootjes, kin deren op rolschaatsen en kleine wagentjes; verder kan een ieder die meent 'n oud of nieuw verkeersmiddel te hebben dat in de optocht kan meerijden, zich opgeven bij Rijksstraatweg 33, Haarlem, telefoon 56361. VRIJE EXPRESSIE In het clubhuis „De Brul boei" komt voortaan elke donderdagmiddag een nieuwe club voor vrije expressie bijeen. Jongens en. meisjes van -oht tot twaalf jaar kun nen dan naar hartelust teke nen. schilderen, boetseren, beeldhouwen, houtsnijden enzovoorts onder leiding van de heer C. Uiterwijk-Winkel, een leerlin0 van de kunst nijverheidsschool in Amster dam. Met de aanmelding voorde zomerkampen van „De Brul boei" gaat het uitstekend, zoekenden ingeschreven. In- reeds vo1 eboekt. GENéVE, (Reuter) De Sovjet-Unie heeft dinsdag op de internationale confe rentie over het zeerecht te Genève voorge steld om elk land, dat aan zee grenst, zijn territoriale wateren naar eigen goeddun ken te laten vaststellen tot een maximum van 12 mijl. Als een dergelijk land een territoriale zone van minder dan 12 mijl zou willen, dan is het vrij om het verschil tot visserijzone te verklaren. De Rus Toenkin, die dit voorstel namens zijn land deed, zei dat deze opvatting zal bijdragen tot vergroting van de veiligheid van de landen die aan zee grenzen en deze landen in staat zal stellen om de biologi sche rijkdommen van hun territoriale wa teren volledig tot ontwikkeling te bren gen te exploiteren. Het is een „progressief" voorstel dat in harmonie is met het inter nationale recht, aldus Toenkin. Advertentie MARKTPLEIN De leden van de Beverwijkse bloemen veiling „Het Centrum" komen zaterdag aanstaande bijeen voor he houden van de jaarvergadering. Zij zullen onder meer de balans en de verlies- en winstrekening over het jaar 1959 dienen goed of af te keu ren. Verder is er een bestuursverkiezing wegens het periodiek aftreden van de heren B. J. Hilbers en G. Twaalfhoven, die bei den herkiesbaar zijn. Uit de jaarstatistiek blijkt dat de omzet van bloemen en potplanten en kisten olan- ten ruim 1.240.000 is geweest in het vorige jaar. De hoogste omzet bij de bloe men werd behaald met chrysanten (ruim 100.000,met irissen (ruim 150.000, met tulpen (ruim f 300.000.—) en Esther- reas (ruim f 7000,De totale omzet van jemen bedroeg f 1.190.694.18, van potten 40.377,59 en van kisten 10.989,87.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5