Horen en zien Fantoom in de bar Alphenaar PANDA EN DE TROETELTROEP Toch ió het zo AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE DONDERDAG 24 MAART 1960 >.A^SKQNWg|VG]E^;EN Hete hangijzers De radio geeft vrijdag Ko van Dijk verlaat Koek en ei" Driedimensionale t.v. Televisieprogramma Spaans blijspel vervangt Brecht's „Kreidekreis" in Holland Festival Postzegels De negen muzen Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Bioscoopstaking in België Veilingopbrengst collectie Dreesmann overschreed reeds 3 miljoen DOOR WILLIAM IRISH «fiTMMilaiiïïiTJfi 31. Panda begreep, dat hij erge last 1net zijn buurman zou krijgen, wanneer de diefachtige tweeling zomaar in het huis van buurman klom. „Kom terug!" riep hij toesnellend. „Ted en Ed! Kom onmiddellijk terug!" Maar het tweetal luisterde niet. Zij konden het nu eenmaal niet laten om hun kunnen te tonen, wan neer zij een steile, haast onbeklimbare muur zagen. Het was een kunststukje, waar acrobaten bewondering voor zouden hebben, maar Panda's biLurman, die op gewonden naar buiten kwam snellen, be keek de zaak anders. „Kom omlaag!" raasde hij, „ga van mijn huis af, of ik roep de politie!" „Nee! Niet de politie roepen!" riep Panda verschrikt, „anders ga ik de gevangenis in!" Verbaasd keer de de buurman zich naar hem om. „Waar om ga jij in de gevangenis als zij zich misdragen?" vroeg hij. Omdat ik ver antwoordelijk voor ze ben", antwoordde Panda. „Het zijn troel els, die ik van mijn tante heb geërfd. Ik moet ze op het rechte pad houden". Maar dal rechte pad loopt niet over mijn huis!" riep buurman driftig. „Doe er iets tegen, of ik laat jullie allemaal opsluiten! Allemaal!" Dat was makkelijker gezegd dan gedaan. „Joris!" riep Panda, „kun jij me niet helpen? Jij zit daar maar en doet niets!" „Zo wilt ge het toch zelf?" antwoordde Joris. „Ge hebt me zelf voorgehouden, dat ik altijd verkeerd handel. Ik heb u moeten beloven, dat ik niets zou doen. Welnu, als gehoorzame troetel houd ik mij hieraan en doe niets 'ig| 'l/pl Na een journaal met twee extra's, name lijk opnamen van Kroesjtsjevs bezoek aan Frankrijk en van de onderdrukte betogin gen tegen het paspoortenstclsel in Zuid- Af rika (waarvan drs. L. de Jong commen taar leverde) kwam Milo Anstadt. met een uitvoerige uitzending over de Boekenweek. De schrijvers, dichters en essayisten kre gen hierbij het volle pond in interviews met Willem G. van Maanen, H. A. Gom- perts en Gerrit Kouwenaar, maar van het lezerspubliek heeft men zich wat gemak kelijk afgemaakt door hier en daar vluch tig iemand een microfoon onder de neus te duwen. Veel kwam er op dit punt dan ook niet uit waarom ook niet hier enige selectie? Interessant was overigens de op merking van de uitgever H. van der Horst, dat boekbesprekingen voor de televisie in de V. S. een bijzondere stimulans zijn ge bleken voor het lezen van goede boeken. Tegen de achtergrond van een straal jager in een hangar op Volkel voltrok zich vervolgens de wedstrijd „2 x 4 geeft acht" tussen vliegpersoneel en gronddienst waarbij de vergissingen van Thom Kelling evenzeer de aandacht trokken als de „Ramblers", het acrobatentrio de „Rath- lems" en de luchtmachtkapel. Het was jammer dat door de lengte van deze uitvoering de aandacht niet meer zo fris was voor het forum „Welbeschouwd", dat het steeds beter doet, vooral naarmate het zich aan betere hangijzers waagt, zoals (deze avond) de dienstplicht voor meisjes en de geboortebeperking. Vooral bij dit laatste onderwerp ging het fel toe met vele uitroepen en interrupties, waarbij opnieuw mr. G. J. P. Cammelbeck zich een uitne mend forum-voorzitter toonde. Het forum lid ds. J. J. Buskes jr. kreeg na deze dis cussie nog even gelegenheid tot een fel- bewogen getuigenis tegen de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek naar aanleiding van het bloedvergieten in Sharpville. Het programma werd nog gevolgd door een uitzending van een oefenwedstrijd in het Amsterdams stadion tussen het voor lopig Nederlands elftal en „London-Combi- nation". 's Middags konden de voetballiefhebbers de voetbalwedstrijd tussen West-Duitsland en Chili gespeeld in Stuttgart op het scherm zien. Het werd een goede reportage van een slechte wedstrijd, Leo Pegano was de praatgrage commentator. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Fluit en orgel. 14.40 Voordr. 15.00 Dagboek van een Grootvader, hoorspel, en quizprogr. VARA: 16.00 Muzikale le zing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Instr. kwintet. VPRO: De stad nu. lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Overdracht van waarden, lezing. 20.20 Boekenweek, klankb. 20.40 Filmpraatje. 20.50 Furopa één. lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.50 Geen tijd voor helden, klankb. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikale discussie. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. voor de oudere luisteraars. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Rep. opening Intern, tuinbouwtentoonst. Floriade te Rotterdam. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Promenade-ork. en solist. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.-kamerork. 14.55 Orgelconc. 15.10 Boekbespr. 15.30 Gevar. muz. 16.00 De grote wereldtuinbouw tentoonstelling Floriade in Rotterdam, praatje. 13.15 Strijkkwart. 16.40 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Kamerkoor en orgel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Rege ringsuitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van dc Nederland se Noodwacht. Tom Lodcwijk, hoofd afdeling pu bliciteit, spreekt over het onderwerp: On the beach. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Jiddische liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Gram. 20.40 Kunstrubriek. 21.00 De Bijbel in het tijdbeeld van de kunst. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs we gen van kunst en schoonheid, praatje. 23.35 Gram. 13.55—24.00 Nieuws. 5RUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. (verv.). :2.52 Weerber. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 4.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer- muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Koren. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.40 Kunst- kaleidoscoop. 20.55 Concert (verv.). 21.30 Strijk kwartet. 22.00 Nieuws. 22.15 Lezing. 22.5523.00 Nieuws. Van de acteur Ko van Dijk heeft de AVRO een schrijven van de volgende in houd ontvangen: „Doordat mijn contract bij de Neder landse Comedie in het seizoen 1960-1961 in die zin is gewijzigd, dat het accent van mijn werkzaamheden nog meer dan voor heen op de regie van diverse stukken zal komen te liggen, moet ik u mededelen, dat ik met ingang van 1 september tot mijn grote spijt niet langer in staat zal zijn mijn medewerking te verlenen aan de pro grammaserie „Koek en ei" bij de AVRO. Ik kan u daarbij de verzekering geven," dat ik deze beslissing ten zeerste betreur, te meer omdat die een (naar ik hoop voor lopig) einde betekent van de bijzonder prettige samenwerking, met de AVRO en regisseur Karei Prior, met wie ik nu al ruim zes jaar in de radio op allerplezierig ste wijze heb gewerkt." Eind mei wordt in Londen de „Instrument, Electronic en Automation Exhibition" ge opend. die voor het eerst driedimensionale televisie toont. Pye te Cambridge ontwik kelde dit „3 d.-systeem", dat in de naaste toekomst slechts voor industrieel gebruik zal dienen. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Gesprek. 20.50 Zout der aarde, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. en reportage. 21.00—21.15 De zeven werken. 21.15—21.20 Genève als confe rentiecentrum. Een filmverslag. 21.20—22.00 De Perry Como Show. 22.00—22.20 De avond voor de Grand National. De Nederlandse T'oneelmanifestatie De Nederlandse Comedie zal onder re gie van Han Bentz van den Berg tijdens het Holland Festival voorstellingen ge- van van het zeventiende-eeuwse Spaanse blijspel „Donna Diana" van de zeven tiende-eeuwse Spaanse schrijver Augustin Moreto y Cabana. Deze Nederlandse to neelmanifestatie komt in de plaats van de opvoeringen van Bertold Brechts „Der Kaukasische Kreidekreis", die oorspron kelijk voor het komende festival op het programma stonden. De te hoge kosten er spelen ruim 60 personen mee vormden een onoverkomelijke belemme ring. Richard Flink zal dit spel van Brecht nu waarschijnlijk in 1961 tijdens het festival op de planken brengen dankzij bedragen die nu kunnen worden bespaard. De op voering van „Donna Diana" die de Ne derlandse Comedie al voor haar normale speelplan had voorzien, zal veel minder duur zijn. De begroting voor de presentatie van „Der Kaukasische Kreidekreis" kwam op minstens 130.000 gulden en een te ver wachten tekort, dat ongeveer tweemaal zo groot zou zijn als bij de laatste toneel manifestatie. Op het tijdstip dat dit aan het licht kwam begon de tijd te dringen en bleef slechts de keuze over uit een aan bieding van „Theater" om „Le diable et le bon dieu" van Sartre en genoemde „Donna Diana" van Moreto. „Donna Diana" zal worden gespeeld in een vertaling van Dolf Verspoor. Dr. An- thon van der Horst maakte er muziek bij en Wim Vesseur ontwerpt de decors en V.. SINDS een paar jaar kan ik de harts tocht van de postzegelverzamelaar begrij pen. Als jongen van een jaar of zes, zeven, ben ik er destijds mee begonnen en het was werkelijk al een aardige collectie van Nederlandse, Franse, Belgische en Duitse zegeltjes. Met de argeloosheid van een kind dat het kwaad van de wereld nog niet kent, leende ik het album eens uit aan een vriendje en vele weken later haalde ik be teuterd het verfomfaaide en gekreukelde boek onder het hoofdkussen van een heel ander (ziek) vriendje vandaan. Er zat toen geen zegeltje meer in en op de blanco vellen waren vreemd soortige figuren gekrast. Dat was het einde van mijn ver- zameldrang. Althans, dat meende ik veertig jaren lang. Maar in de mens schijnen altijd dingen te sluimeren die hij niet kent. En toen mijn jongens enkele jaren geleden nog maar heel vaagjes iets in postzegels wilden gaan doen, ben ik te hulp gesneld; d.w.z. mo menteel is ondergetekende degeen die zich met de meeste hartstocht op dit bedrijf heeft geworpen. Het schijnt of de veertig verspilde en verspeelde jaren moeten wor den ingehaald. Wanneer ik de talloos vele lege bladen in mijn album bekijk, kom ik steeds weer de plekken tegen waar de zegels hadden moeten zitten, die ik destijds heb bezeten: het koninginnetje met han gend haar, de latere zegels van de koningin in de gekleurde medaillons, de oude In dische zegels, kortom, een mengeling van weemoedige herinneringen en knagend verwijt over de veertig jaren dat het ver zamelen werd stop gezet na een zo kleine tegenslag. Want wat is per slot van reke- ning het verlies van een kinderalbum óp zeven-jarige leeftijd? Een van mijn ken nissen verloor bij het bombardement van Rotterdam zijn prachtige verzameling en hij bekende me, dat hij er om gehuild heeft als een kind. Maar met de veerkracht van een man die zich door niets laat ter neer slaan, is hij na de oorlog opnieuw begon nen. Dat is de ware verzamelaar met wils kracht en energie. Er zijn ook mensen die het leven laten wanneer hun verzameling ver loren raakt. Dat was het ge val met Philippe de la Re- notière von Farrari, die de grootste postzegelverzameling bezat welke ooit heeft be staan. Gedurende de eerste wereldoorlog vluchtte hij van Parijs naar Zwitserland, en aangezien de Franse regering hem als vijandige vreemdeling beschouwde, legde zij op al zijn bezittingen, waaronder de postzegelverzameling, beslag. Dit beteken de voor Von Farrari een zo grote slag, dat hij van verdriet stierf. (Voor degenen die er belang in stellen, vermelden we nog, dat de verzameling van Von Farrari, om gerekend naar de huidige koers, ongeveer 6 miljoen gxdden heeft opgebracht, maar bij een beleidvoller verkoop had dit be drag volgens deskundigen aanzienlijk ho ger moeten liggen). O ja, nu moeten we het nog hebben over de postzegel met de hoogste nominale waarde. Daarover een volgende keer. H. Pctillon (Nadruk verboden) Expositie in Delft. Onder auspiciën van „De Kring", vereniging voor schone kunsten te Delft, wordt ter gelegenheid van de boekenweek in het rijksmuseum „Huis Lambert van Meert" een tentoon stelling gehouden, welke zondagmiddag om half vier door de heer B. Wolken wordt geopend. De tentoonstelling bevat hand schriften, foto's, documenten en gepubli ceerd werk van bijna alle moderne dich ters van Nederland en Vlaanderen. Advertentie Houd altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur u niet deren. Die één of twee tabletten doven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onop vallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien kostuums. Leden van het Concertgebouw orkest voeren de muziek uit. Albert Mol neemt het balletgedeelte voor zijn reke ning. Ramses Shaffy, Eli Blom, Johan Fiolet, Ellen Vogel, Petra Laseur, Nienke Sikke- ma, Ko van Dijk, Adelheid van der Most en Han Bentz van den Berg staan op de spelersrol. De voorzitter van de Belgische bond van bioscoopdirecteuren heeft in Brussel me degedeeld dat definitief tot een sluiting van de bioscopen tussen 25 en 31 maart is besloten. Deze „staking" is bedoeld om de aandacht te vestigen op de naar de me ning van bioscoopeigenaren onevenredig zware lasten, die in België op de biosco pen drukken en die des te zwaarder druk ken, doordat de ontvangsten in de afge lopen jaren onder meer als gevolg van de televisie aanzienlijk zijn verminderd. Het aantal bezoekers per jaar is volgens een opgave van de Belgische bioscoopbond van 140 miljoen teruggelopen tot ongeveer 90 miljoen in het afgelopen jaar. Geschat wordt, dat de gemeenten als ge volg van het sluiten van de bioscopen een bedrag van zeven tot acht miljoen Belgi sche frank aan vermakelijkheidsbelasting zullen derven. Van de ongeveer 10.000 werknemers in de Belgische bioscopen zul len naar schatting 4.000 in aanmerking ko men voor een werkloosheidsuitkering, die rond 2.5 miljoen frank zal bedragen. De overigen hebben andere middelen van bestaan. Op de tweede veilingdag van de collectie Dreesmann bij Frederik Muller en Co te Amsterdam kwamen dinsdag zilversmeed werk en gouden en zilveren voorwerpen onder de hamer (191 nummers), die totaal 1.164.165 opbrachten. Daarmede is de op brengst na twee dagen gekomen op 3.238.765. De veiling duurt tot en met vrijdag a.s. De beroemde zoutvaten van Johannes Lutma, de oude, werden voor 220.000 door een particulier in opdracht van de gemeente Amsterdam aangekocht. De eveneens befaamde zeventiende-eeuwse zoutvaten van Adam van Vianen, waarop de afbeeldingen van Kain, Abel, Abraham en Isaac, zullen ook in Amsterdam blijven; zij het dan in het Rijksmuseum. Zij zijn door een Amsterdamse kunsthandel tot 162.000 opgeboden. In tegenstelling tot de eerste dag was er een betrekkelijk geringe belangstelling. De definitieve bestemming van de kunst schatten is nog steeds niet geheel duidelijk. Het zijn namelijk lang niet altijd de direc teuren van musea of de verzamelaars zelf die bieden. De kunsthandelaars fungeren meestal als tussenpersonen. Advertentie 2021. Dat ging prachtig zo en ze hadden veel plezier. Maar Mioe wist het nog mooier. Ik weet wat! zei ze. Kijk, zie je die stapel planken achter ons? Als ik daar op klim en jij gaat op de ivipplank zitten, dan spring ik naar beneden, en dan wip jij 'n eindje in de hoogte! Ja, leuk! zei Rom. Ik zit al! Mioe klom op de stapel hout en keek naar beneden. Daar kom ik hoor! Eén twee drie! 22) HOOFDSTUK X De zeventiende en zestiende dag voor de executie. Lombard liep op en neer in de cel, de handen in zijn zakken gestoken. Hij staarde naar zijn voeten, alsof hij nu voor het eerst pas goed zag, hoe deze eigenlijk werkten. Ten slotte staakte hij zijn geijsbeer en zei: Hendy, je zult me méér moeten helpen. Ik ben geen helderziende, ik kan haar niet uit een hoed te voor schijn toveren. Luister nu eens. antwoordde Henderson vermoeid Ik heb er nog stééds weer over gepiekerd, totdat ik er gek van werd. Ik droom er 's nachts zelfs van. Maar ik kan mij er geen enkele bijzonderheid meer van her inneren. Maar heb je dan helemaal niet naar haar gezicht gekeken? Ach, ik heb het natuurlijk wel gezien, maar ik kan het me niet meer herinneren. Laten we nog eens bij het begin beginnen en de hele avond precies reconstrueren. Ja, kijk me maar niet zo vreemd aan, het is momenteel het enige wat we kunnen doen. Ze zat dus al aan de bar, toen je binnen kwam. Geef me nu eens, zo je dat tenminste kunt, je eerste indruk van haar. Denk er eens goed aan terug. Een eerste indruk is vaak duidelijker dan latere im pressies. Nu, wat voor indruk maakte ze op je? Een hand, die naar de pinda's reikte. Lombard keek hem vreemd aan. Hoe kun je van je eigen kruk afglijden, naar een andere kruk lopen en haar aanspreken, zonder haar te zien? Je moet me dat eens leren. Je wist dat het een vrouw was? Maar hoe ben je daar dan achter gekomen? Ze had een rok aan, dus het was een vrouw, en ze had geen krukken bij zich en was dus niet kreupel. Dat waren de enige dingen, waar ik op lette. Ik keek dwars door haar heen. Ze was eigenlijk lucht voor me. Ik zag de hele tijd mijn meisje voor me! Heus, ik heb hele maal geen aandacht aan haar besteed! Lombard wachtte even, totdat de gemoederen weer gekalmeerd waren. Hoe was haar stem? Kon je daar iets uit opmaken? Waar kwam ze vandaan? Wat voor type was het? Ze was vrij ontwikkeld en heeft altijd in de stad gewoond. Ze praatte gewoon, zoals iemand uit de. stad doet. Even kleurloos als gekookt water. Ze woont hier dus. Je hebt toch geen accent ge hoord? Dat weten we dan tenminste. En wat deed je in de taxi? Niets. En in het restaurant? Henderson begon te rebelleren. Niets. Heus, het heeft geen zin Jack Ik kan me niets meer herinneren! Niets! Niets! Ze at en praatte, dat is alles. Ja, maar waar praatte ze over? Dat weet ik niet meer. Ik kan me er geen woord van herinneren. Het was trouwens niet bedoeld om onthouden te worden. We moesten de tijd vullen, de stilte breken. De vis was voortreffelijk. Was de oorlog niet ellendig? Nee, ze rookte geen tweede sigaret. Je maakt me nog gek! Je moet wel érg veel van je meisje houden. Ja, dat deed ik en dat doe ik nog. Maar daar hebben we het nu niet over. En in het theater? Wat weet je daar nog van? Ik weet alleen nog maar, dat ze op een gegeven moment is gaan staan. Ik heb dat al drie keer verteld. En je hebt me zelf gezegd dat je daar niets aan hebt. Ik weet alleen maar wat ze op een gegeven moment deed, niet hoe ze er uit zag. Lombard wist van geen wijken. Ja, alles goed en wel, maar waaróm stond ze op? Dat heb je me nog nooit verteld. De show was aan de gang is het niet? Maar dan is er toch geen reden om op te staan? Ik weet echt niet waarom zij opstond. Ik heb haar gedachten niet gelezen. Je hebt, geloof ik, zelfs je eigen gedachten niet gelezen. Maar goed. daar zullen we het straks nog wel over hebben. Hebben we eenmaal het gevolg ontdekt, dan zullen we de oorzaak ook wel vinden. Hij liep wat heen en weer en zei toen: Toen ze opstond, keek je toch wel naar haar? Kijken is zui ver een fysische bezigheid, zien een psychische. Het eerst doe je met de pupillen van je ogen, het tweede met de cellen van je hersenen. Ik heb de hele avond naar haar gekeken, maar ik heb haar niet gezien. Je onder vraging is een kwelling! Lombard trok een nijdig gezicht. Ik schijn het maar niet aan je te kunnen ontfut selen. Er moet toch iemand zijn, die het me kan ver tellen, iemand moet je die avond toch met haar gezien hebben! Twee mensen kunnen toch niet zes uur achter elkaar in de stad rondzwerven, zonder dat iemand hen ziet! Henderson glimlachte moeizaam. Dat heb ik in het begin ook gedacht. Maar ik kwam er achter, dat ik het daarbij bij het verkeerde einde had. Er moet die avond een soort blindheid ge heerst hebben. Soms heb ik mezelf wel afgevraagd óf ik wel met een vrouw ben uitgeweest, óf ze geen hal lucinatie is geweest, een uitivinding van mijn eigen verbeelding. Die mogelijkheid kun je meteen wel schrappen, zei Lombard kortaf. Tijd is om, zei iemand buiten de cel. Henderson stond op, pakte een afgebrande lucifer van de grond op en liep ermee naar de muur, waar een dubbele rij streepjes op stond getekend. De bovenste rij was in x-jes veranderd, de laatste van de onderste rij waren nog streepjes. Hij trok door een van de streepjes een lijntje en maakte er zo een x van. Daar hou je nu mee op, zei Lombard. Hij spuugde in zijn hand, liep snel op de muur toe en veegde met één beweging alle kruisjes en streepjes uit. Schuif eens iets op, zei hij, pen en papier te voor schijn halend. Laat mij voor de verandering maar eens staan, zei Henderson. Je kunt daar onmogelijk met zijn tweeën zitten. Je weet dus wat ik hebben wil? Nieuw materiaal, dat nog niet bewerkt is. Getuigen van het tweede plan, mensen, die niet voor het proces gedagvaard zijn, die zowel door de politie als je advocaat Gregory over het hoofd zijn gezien. Je wilt nogal wat! Geesten van het tweede plan om een geest van het eerste plan op het spoor te ko men. We moesten een medium inschakelen. Het kan me niet schelen, of ze alleen maar even tegen je zijn opgebotst, of je op het trottoir aan de overzijde passeerden. Het gaat er mij om, dat ik de eerste ben, die met ze spreek. Ik wil niet de restjes van anderen. Ergens moeten we er toch een wig in kunnen drijven, de ring openbreken. Het doet er niet toe, hoe doorzichtig het is, maar ik wil een lijst van zulk soort mensen opmaken. We beginnen dus opnieuw. De bar. De eeuwige bar, zei Henderson zuchtend. De barman is al gebruikt Was er nog iemand anders be halve jullie? Nee. Denk er rustig over na. Forceer het niet. Het komt niet in je herinnering terug, als je er te hard over piekert. Dan verdwijnt het juist. Vier, vijf minuten zwegen beiden. Wacht even. Een meisje in één van de nissen draaide zich om, om haar te kunnen nakijken. Toen we weg gingen, viel me dat op. Bedoel je zo iets? Lombard was aan het schrijven. Ja, vertel me zulke dingen. Die dingen wil ik nu juist horen. Weet je nog iets meer van dat meisje? Nee. Ik weet nog minder van haar dan van de vrouw, met wie ik uit ben geweest. Ik herinner tne al leen nog maar, dat omdraaien van het hoofd. Ga maar verder. De taxi. Die is al afgewerkt. Je weet wel, die gek ke chauffeur. Het restaurant komt nu. Was er een juffrouw in de vestiaire? Ze is één van de weinigen, die een wettelijk ex cuus heeft om zich alleen mij te herinneren. Ik was al leen, toen ik mijn hoed en jas afgaf Mijn fantoom was in het toilet verdwenen. Lombard was weer druk aan het schrijven. Daar kan een juffrouw gezeten hebben. Maar nu ze niet mét jou opgemerkt werd, is er nog minder kans, dat ze zonder jou is opgevallen. En wat verder? Werden er hier ook hoofden omgedraaid? (Wordt vervolgd) Advertentie KRUISWEG 47-49 - HAARLEM „DE LEEUW" door Joseph Kessel, uit gegeven door H. J. Paris, Amsterdam. Met dit door Halbo C. Kool voortreffelijk vertaalde verhaal, heeft de bekende Fran se correspondent met veel succes zijn schreden op het pad van de litteratuur voortgezet. Het is een dichterlijke vertel ling vol dramatische spankracht spelend in het natuurreservaat nabij de Kilimand- sjaro in Oost-Afrika. De subtiele betrek kingen tussen de dieren in 't reservaat en het meisje Patricia, dochtertje van de En gelse reservaatbeheerder John Bullit, spe len een hoofdrol in dit bijzondere werk. Patricia heeft een geheimzinnige in vloed op de dieren, culminerend in haar verbondenheid met King, een majestueuze leeuw. De schrijver is de verbindende schakel tussen de gebeurtenissen, die zich aan het slot van het boek dramatisch ont wikkelen. Met bijzonder veel moeite wint de ik-figuur het vertrouwen van het meis je. Een vertrouwen, dat zij verder alleen maar schenkt aan haar vader, een oud jager op groot wild. Kessel schetst met veel gevoel voor nuances de vriendschap tussen Patricia en King, uitgroeiend tot bijna pathologische vormen, als het meisje jaloers blijkt te zijn op de leeuwinnen, die King vergezel len. De figuur, die de dramatische ontkno ping verhaast, is de jonge trotse Masai- krijger, die naar de hand van Patricia dingt en om indeuk op haar te maken bijna ongewapend King te lijf gaat. Als beiden in een verbitterd gevecht zijn verwikkeld, komt John Bullit op het toneel, die King doodt. Deze gebeurtenis heeft een desas treuze uitwerking op de gevoelens van hel meisje ten opzichte van haar vader. Zij verwijdert zich van hem en Kessel is op zijn best, waar hij de moeilijke gevoels- veranderingen van het opgroeiende meisje beschrijft. Een bijzonder boek in een kla re, heldere stijl geschreven, dat zeker ver dient met sympathie te worden gelezen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9