Kroesjtsjev gaf recital voor diplomatieke pers triomf Ceta-Sever eS» ÏLEHKENPASTA esS® Vs r Zuid-Afrika wil organisaties van kleurlingen verbieden WERELDNIEUWS Van dag tot dag Bij een Was wollen sie? „Lokasies" der naturellen worden door pantserwagens bewaakt <~Pracitótoel ENGEL ZATERDAG 26 MAART 1960 3 Tour de France begonnen met Bordeaux Glansnummer Zwak iBallingen op Corsica vermaken zich best Polen zijn overtuigd van Oberlanders schuld Koch's doodvonnis in Warschau bekrachtigd Brandbom en buksschoten op synagoge in Alabama Muizen leefden 21 dagen op zuurstof van algen Tambroni vormt regering van christen-democraten Bu'.inlandse Zaken voor afgetreden premier Segni Op de Aanslag in Luik op een linksgezinde hoogleraar Wraak van de Rode Hand? De opdracht die Burgemeester en Wet houders van Haarlem aan Jos. de Klerk hebben gegeven tot het schrijven van de muziekgeschiedenis van Haarlem, is om meer dan één reden een gelukkige. Aller eerst omdat het voor de stad van groot cultuur-historisch belang is dat van dit rijke facet van Haarlems geschiedenis een samenvatting verkregen zal worden, die de waarlijk grote lacune in de desbetref fende geschiedschrijving zal opheffen. Voorts omdat B. en W. de kans niet voor bij hebben laten gaan om juist de man, die als geen ander deze geschiedenis gedurende meer dan veertig jaar heeft bestudeerd, in staat te stellen zijn jour nalistieke en studieuze arbeid af te ron den met een overzicht, waarin zijn ken nis voor het nageslacht bewaard blijft. Het moet voor Jos. de Klerk een grote voldoe ning zijn de ontelbare details, die hij steeds met bijzondere speurzin uit Haar lems historie wist te lichten, aaneen te rijgen tot een volledig overzicht. Hij mag in deze opdracht behalve het Haarlemse belang zeker ook een gemeentelijke erken ning zien van zijn persoonlijk streven. Ten slotte is het uiterst belangrijk dat de gemeente met deze opdracht een ter rein heeft betreden waarop wij haar niet eerder actief hebben gezien: dat van op drachten en prijzen op het gebied van letterkunde en cultuurhistorie. Hoewel Haarlem bij voorbeeld onlangs nog ge noemd werd als een stad, die voor cultu rele zaken een relatief niet onbelangrijk bedrag uitgeeft namelijk vijf gulden per inwoner heeft het gemeentebestuur nooit aanleiding gevonden om van dit be drag (in 1960 847.036) ook maar een zeer klein deel te besteden voor prijzen en op drachten op het gebied van cultuurhisto rische publikaties en letterkunde. Wie de lijst doorziet van gemeenten die culturele prijzen hebben, moet zeker tot de conclu sie komen dat het ontbreken van Haar lemse prijzen een duidelijk gemis is. Haar lems culturele traditie rechtvaardigt elk pogen dat gemis op te heffen en het voor beeld te volgen van steden als Arnhem Leiden, Nijmegen, Eindhoven, Groningen Den Haag, Amsterdam. Het is opvallend dat ook de in Haarlem gevestigde provin ciale overheid geen initiatieven heeft op dit gebied, waar de provinciale overheden van bij voorbeeld Groningen, Drente, Over- ijsel, Noord-Brabant, Friesland en Lim burg wél activiteiten ontplooien. Moge de onderhavige opdracht aan Jos. de Klerk teken zijn van verdere gemeen telijke activiteit in de richting van een op drachten- en prijze*nbeleid. Opdrachten en prijzen hebben bovendien de verdienste dat zij voor de burgerij die dus jaarlijks vijf gulden per persoon opbrengt voor cul turele zaken duidelijke uiterlijke teke nen zijn van een beleid, waarvan anders de inhoud veelal weinig spectaculair naar buiten blijkt, althans voor de gemiddelde burger met zijn gemiddelde vijf gulden. Eventueel zou voor bepaalde opdrachten en prijzen een „Kennemer coördinatie tot stand kunnen worden gebracht tussen Haarlem, Heemskerk, Bennebroek. Be verwijk, Bloemendaal, Haarlemmermeer, Heemstede, Velsen en Zandvoort, waar door het bezwaar kan worden opgevangen van een beperking tot uitsluitend in Haar lem woonachtige kunstenaars. Die geogra fische beperking zou namelijk velen kun nen uitsluiten, die niettemin tot het Haar lemse cultuurgebied behoren. In ieder geval is de opdracht aan Jos. de Klerk een gelukkig besluit, om zichzelf en om de perspectieven die het opent. Toen enige genodigden op de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „Floriade in Rotterdam vrijdag na de opening op uitnodiging van de gastheren een verver sing wilden nuttigen, kregen zij te horen: „Was wollen sie?" De genodigden gaven te kennen dat zij koffie wensten, maar kregen van in Beierskostuum gestoken da mes als antwoord dat dit niet meer mo gelijk was. Nadat er harde Duitse woor den waren gevallen en 'n chef - Gruppen- führer zal hij wel heten - was toegesneld, kwamen eindelijk de kopjes koffie van achter het buffet te voorschijn. Neder landse koffie, natuurlijk. Want het is met in te denken dat die Beierse dames de koffie „hoog uit de Alpen" hebben mee genomen om aan de oever van de Maas tussen de Nederlandse bolbloemen te schenken. De organisatoren hebben vele klachten over het optreden van de Beier se serveersters moeten slikken; ook de prijzen zouden tot moeilijkheden aanlei- leiding hebben gegeven. Die Beierse dames zullen tot eind sep tember dranken en maaltijden aan de Maas oever serveren. De ontvangsthal wordt na melijk geëxploiteerd door een Duitse heer. Men zou voor de exploitatie geen Neder lander bereid hebben gevonden. Vreemd, men windt wel mensen om een kostbare Euromast te financieren, maar niet om een grote tent te exploiteren. Natuurlijk zal die Duitse heer wel de hoogste pacht geboden hebben. Hadden de organisatoren van deze Nederlandse manifestatie niet met een Nederlandse gegadigde tot een ak koord kunnen komen? Misschien gaal de dienstbaarheid van de Beierse serveersters zo ver - maar ge zien hun eerste optreden is dit nauwelijks te geloven - dat zij straks aan de bijzon dere herdenking van de bevrijding zullen meewerken door het hoogste lied te jode len. Misschien kunnen de organisatoren van de tuinbouwtentoonstelling reclame ma ken met deze slagzin: Hollandse bollen en bier van Oberbayern. Wollen sie noch etwas? (Van onze correspondent in Parijs) Monsieur Kroesjtsjev" komt er bij de dag meer in en gisteren heeft hij tegen over het moeilijkste en zeer veeleisende publiek van de Franse en internationale diplomatieke pers, wier eregast hij op een lunch was, een paar nummers weg gegeven, waarmee hij zijn reputatie van meesterlijk politiek conferencier, gooche laar, acrobaat of hoe men hem in die rol dan ook omschrijven moet, in Parijs eveneens gevestigd heeft. Kroesjtsjev zag fris als een hoentje uit, ofschoon hij des morgens al het huis had bezocht waar Lenin na 1908 drie jaren woonde en daarna zijn tweede onderhoud voerde met generaal De Gaulle, dat ruim twee uren duurde. En iedereen die de Franse gene- raal-president wel eens benaderd heeft kan vertellen dat een ontmoeting met hem geen sinecure is. Bij de Lenin-woning, 'n heel bescheiden huisje van twee kamers en een keuken in een der Parijse volksbuurten, was het communistisch partijbestuur in vollen ge tale en in groot ornaat op het appèl ver schenen en de beide voormannen, Thorez en Duclos, hadden elk recht op een Rus sische accolade, een kus, die echter niet zoals bij het Franse gebruik op de wan gen maar voluit op de mond wordt ge geven. Er was ook weer veel volk op de been dat onstuimig met rode vlaggetjes met sikkels en hamers zwaaide en de grote leider de leuzen toeschreeuwde van Leve de Sovjet-Unie, leve de Frans-Rus sische vriendschap, leve Kroesjtsjev en leve Nina, zijn echtgenote". Even over enen naar oud-Russisch gebruik neemt ook de heer Kroesjtsjev het ondanks het strenge Franse protocol toch niet al te nauwkeurig met de klok maakte de Russische premier, vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en van zijn schoonzoon Adjoe- bei, die als hoofdredacteur van de Izvestia als collega tussen- collega's verkeerde, zijn opwachting voor de ruim tweehonderd vertegenwoordigers van de pers. Het goed gunstig lot had gewild dat uw dienaar een der twee Nederlandse journalisten was die zich als disgenoten van de Russische pre mier rond de tafel mochten scharen om hem in zijn glansnummer te kunnen vol gen en bewonderen. In zijn grijze pak met grijze das, de bril rustig op de brede neus geplant, maakte Kroesjtsjev ter stond al de indruk goed in vorm te zijn. Hij hield eerst een korte inleiding met zijn gebruikelijke vriendelijkheden voor Frankrijk en voor de pers die hij de „vierde macht" noemde en toen, de ar men met de korte handen gekruist voor de borst als een bokskampioen voor de grote match, verklaarde hij zich bereid tot een eventuele „tegenaanval". Er kwamen vele vragen, loyale, nieuws gierige, geestige en ook wel dubbelzinnig- insinuerende en bijna steeds vond hij on middellijk het antwoord waarmee hij met goedgespeelde openhartigheid zijn eigen posities -op zijn gunstigst verdedigde. Wat vindt u van generaal De Gaulle? In De Gaulle waardeer ik vooral, zo re pliceerde Kroesjtsjev, zijn patriotisme. Zelf ben ik ook een patriot, die mijn va derland op de beste wijze poogt te die nen. Wanneer er wederzijds begrip tussen ons bestaat dan wil ik niet zeggen dat we elkander ook van onze respectievelijke op vattingen en filosofieën zullen weten te overtuigen. Ik zou graag voor De Gaulle willen stemmen, vertelde hij met een iro nisch knipoogje, maar omdat ik realist ben verwacht ik niet dat De Gaulle tevo ren eerst bereid zou zijn mijn levensopvat tingen en maatschappelijke visies te aan vaarden en te onderschrijven. Je kunt beter honderd vrienden dan honderd roebels bezitten, zo putte Kroesjtsjev weer eens uit de onuitputtelijke voorraad Russische spreekwoorden en men begreep toen dat de staatsman zijn tafelgenoten nu zijn op rechte vriendschap aanbod. Een vraag over Berlijn beantwoordde de Russische premier in een stemming die een paar graden minder vriendelijk was. De elfduizend westerse soldaten vormen voor ons geen gevaar, maar het is nodig nu eindelijk tot een besluit van de tweede wei-eldooriog te geraken. Die militaire be zetting is te vergelijken met wat smeulen de as, die moet worden opgeruimd om te voorkomen dat kwaadwillenden het nog eens tot een nieuw vuur zouden kunnen aanblazen. Van eenzelfde tactische omzich tigheid getuigde ook zijn antwoord op een vraag over de Algerijnse kwestie. Hij plaatste zich achter de plannen van gene raal De Gaulle, maar om nog even te la ten blijken dat hij geen vreemdeling is in het Jeruzalem der Franse binnenlandse politiek voegde hij er onmiddellijk en na drukkelijk de datum van 16 september bij. De dag waarop De Gaulle voor de Al gerijnen het zelfbeschikkingsrecht procla meerde, waarop nadien wel weer iets werd afgedongen. Premier Kroesjtsjev werd in een lasti ger parket geplaatst met de vraag: waar- AJACCIO (U.P.I.) - Anti-communis tische politieke ballingen hebben te Porto op Corsica een rondedans uitgevoerd om een pop die Kroesjtsjev moest voorstellen en die aan een paal was gehangen. De demonstranten behoorden tot de groep van bijna duizend Oosteuropeanen die door de Franse politie per vliegtuig naar Corsi ca is gebracht voor een gedwongen vakan tie gedurende het bezoek van de Rus sische premier aan Frankrijk. „Bij het vertrek van Kroesjtsjev uit Frankrijk, steken we deze pop in brand", schreeuwden de ballingen, terwijl zij op het dorpsplein dansten. Twee ezels, die gehuld waren in rode lakens met daarop de letters C (Kroe sjtsjev) en T (Tito) werden over de weg geleid welke de verbinding tussen de dor pen Porto en Piana vormt. Demonstran ten die zogenaamd de westerse mogend heden vertegenwoordigden vormden een „commissie van ontvangst". om hebben de buitenlandse corresponden ten in Moskou niet dezelfde rechten en vrijheden als hun collega's hier in Parijs? Er volgde nu het zwakste antwoord dat over zijn lippen gekomen is. Er is bij ons meer vrijheid dan hier, zo meende hij te mogen vaststellen. Een Amerikaanse jour nalist zou onmiddellijk worden ontslagen indien hij een artikel schreef dat indruis te tegen de belangen van zijn patroon. In de Sovjet-Unie mogen onze eigen en bui tenlandse journalisten alles schrijven, be halve leugens. Censuur kennen we niet, waarmee de Russische premier dan toch zelf wel een onwaarheid leek te debiteren. De beste vraag en het beste antwoord kwamen als de climax aan het- slot. In dien ge in onze schoenen stond wat zou gij de heer Kroesjtsjev dan vragen, zo in- formeerd een Franse journalist. Er speelt een brede lach om de mond en de kleine oogjes tintelen van geamuseerde slimmig heid. De enige vraag waar ik niet op ver dacht was, geeft de heer Kroesjtsjev nu toe. Maar uit het veld geslagen is hij daarom nog niet. En onder een juichend applaus komt hij dan met zijn vraag voor de dag. Journalist Kroesjtsjev zou van pre mier Kroesjtsjev willen weten waarom meneer de president toch niet meer pro paganda voor de zaak van het communis me maakte. En wanneer hij nu opnieuw alle lachers op zijn hand heeft exploiteert Kroesjtsjev onmiddellijk zijn succes. Het communisme, ziet u, zo gaat hij plotseling weer heel ernstig voort, is een heilige zaak. Misschien schieten mijn krachten te kort om het communisme nu al overal te doen zegeviex-en, maar weest u er dan van overtuigd dat ik alles zal doen om aan die overwinning mee te werken. Mét die verzekering, waaraan men zon der moeite geloven kon, verliet Kroesjt sjev het luxueuze restaurant in het Bois de Boulogne, ofwel de tachavan de diplo matieke pers om zijn zware dagprogram ma verder af te werken: een ontvangst van Franse parlementsleden, een bezoek aan de Munt waar hem een portretme daille werd aangeboden en ten slotte een gala-voorstelling van Carmen in de Opéra. Vanmorgen is de Russische leider van Parijs per vliegtuig in Bordeaux aange komen voor zijn tournee door de provincie. Woensdag zal hij voor zijn slotbesprekin- gen met generaal De Gaulle in de hoofd stad terugkeren. WARSCHAU (UPI) Op een perscon ferentie in Warschau is nieuw bewijsma teriaal ter tafel gebracht voor de verant woordelijkheid van de Westduitse minis ter van Vluchtelingenzaken, professor Oberlander, aan moorden die tussen 30 juni en 7 juli gepleegd werden in Lwow (Lemberg), zo bericht het Poolse persbu reau PAP. In het bewijsmateriaal zijn verklarin gen van ooggetuigen opgenomen over de gebeurtenissen in de nacht van 3 op juli, toen ruim twintig vooraanstaande Poolse geleerden werden gearresteerd en vermoord. Er is nu buiten twijfel vastge steld, aldus het persbureau, dat de arres taties werden verricht door een eenheid van de geheime veldpolitie, vallend onder Oberlanders commando, en dat Oberlan ders bataljon „Nachtigall' deelnam aan de executies. Ook is komen vast te staan, volgens het persbureau, dat de Ameri kaanse Ketty Demkov. een lerares Engels tot de vermoorden behoorde. Het agentschap bestrijdt eveneens Ober landers bewering dat hij in 1943 uit de nazi partij is getreden. Begin 1945 werkte hij als partijlid samen met het Witrussische leger van generaal Vlassov, die aan de zijde van de Duitsers vocht, zo werd ge zegd. WARSCHAU (UPI) De Poolse staats raad heeft het appèl, dat de ter dood ver oordeelde voormalige Gauleiter Erich Koch had ingesteld tegen zijn vonnis, van de hand gewezen. Aangezien de staatsraad de hoogste instantie is, staat het over Koch uitgesproken vonnis van dood door op hanging thans definitief vast. Men twijfelt er echter aan of het vonnis ten uitvoer wordt gelegd. De Poolse straf wet bepaalt dat een doodvonnis niet kan worden uitgevoerd indien de gestrafte ernstig ziek is. Koch, die bijna tien jaar in verscheidene gevangenissen heeft door gebracht heeft ernstige klachten. Tijdens zijn strafproces, dat vijf maanden duurde stond hij onder voortdurend medisch toe zicht en was er altijd een verpleegster in zijn nabijheid. GADSDEN. ALABAMA (UPI) Terwijl ongeveer honderd personen in het gebouw een godsdienstoefening bijwoonden, waar mee de „Beth Israel'-s.vnagoge te Gadsden in de staat Alabama, in gebruik genomen werd, hebben onbekenden vrijdag een brandbom geworpen en enkele personen die naar builen kwamen rennen met een vuurbuks beschoten. De brandbom, die be stond uit een fles benzine, waar een bran dend vod in gestoken was (een „Molotov cocktail") sloeg tegen het kozijn van het raam, waarop hij gemikt was, en viel stuk op straat, tegen de muur van de sy nagoge. Toen twee personen uit het gebouw renden orn te onderzoeken wat er gebeurd was werden op hen drie schoten afgevuurd uit een semi-automatische vuurbuks. Een man werd in de zijde geraakt, zijn toestand is ernstig, de andere kreeg een kogel in een hand. Een uur na het incident is op korte af stand van de synagoge een auto onbeheerd aangetroffen, vermoedelijk de wagen die de overvallers hebben gebruikt. Gouver neur John Patterson van Alabama heeft onmiddellijk na het incident verklaard diep geschokt te zijn door deze overval De „Beth Israel"-synagoge wast kortgele den gereedgekomen, en werd ingewijd tij dens een bijzondere godsdiensoefening. Advertentie KAAPSTA D(UPI) De Zuidafrikaan- se regering is voornemens enkele organi saties van kleurlingen te verbieden. De minister van Justitie, F. C. Erasmus, deel de vrijda.g in het parlement mede, dat hij een wetsontwerp zal indienen voor een verbod op het Afrikaanse Nationale Con gres, het Pan-Afrikaanse Congres en „be paalde andere organisaties". De voorzitter van het huis, Paul Sauer, zeide, dat het ontwerp waarschijnlijk vol gende week zal worden ingediend. Sauer verklaarde, dat het regeringsvoorstel voorrang zal krijgen boven andere zaken. De minister dee de voorts mede, dat de regering voornemens is de wet inzake on lusten van 1956 te amenderen, naar men verwacht met strengere maatregelen te gen vergaderingen. De Zuidafrikaanse liberale partij heeft vrijdag geprotesteerd tegen het verbod op vergaderingen en het maandag in te die nen wetsontwerp. De Anglicaanse bisschop Ambrose Reeves, die geldt als een woord voerder van de gematigde blanken en niet- blanken, heeft dit voorstel bestempeld als „het toppunt van dwaasheid", omdat dan nog minder contact mogelijk zou worden tussen regering en verantwoordelijke na- turellenleiders. Het ontbreken van dit con tact is volgens hem een belangrijke oor zaak geweest voor de onlusten van deze week. KAAPSTAD Alle verloven van poli tie en militairen in het Westen van de kaapprovincie zijn vrijdag ingetrokken. Er zijn geen nieuwe berichten over onge regeldheden in de naturellendorpen, maai de politie patrouilleert druk met pantser wagens en overvalwagens. Ook pantser wagens van het leger zijn ingeschakeld DAVENPORT (Reuter) Proeven met muizen, die 21 dagen in een afgesloten ruimte hebben geleefd op zuurstof dat door algen werd afgescheiden, hebben aange toond hoe ruimtevaarders in de toekomst onbeperkte hoeveelheden zuurstof kunnen krijgen, aldus heeft een Amerikaanse ge leerde vrijdag te Davenport in de Ameri kaanse staat Iowa meegedeeld. Het hoofd van het scheikundige labora torium van de Bendixmaatschappij. Per ry, deelde mee dat de volgende proeven met mensen genomen zullen worden. In de afgesloten ruimte werden twee tot vier muizen opgesloten tezamen met een bak met eencellige algen. Met be hulp van kunstmatig zonlicht zetten de al gen het door de muizen uitgeademde kool zuur om in zuurstof, die door de ademha ling van de muizen weer werd omgezet in koolzuur. Op deze wijze kan het eerste Amerikaanse ruimtestation van zuurstof worden voorzien, aldus Perry. ROME (Reuter/AFP) De demissionaire Italiaanse minister van begrotingszaken, Fernando Tambroni, heeft erin toege stemd een nieuwe regering te vormen, 31 sis in Italië. President Gronchi heeft Tambroni's dagen na het begin van de politieke cri- lijst van ministers goedgekeurd. De re gering bestaat geheel uit christen-demo- mocraten. Tambroni maakt deel uit van de linkervleugel van de christendemocra tische partij. De christendemocraten ko men 26 stemmen in de kamer tekort voor een volstrekte meerderheid. Het kabinet zal zich begin april in het parlement aan een ver trouwenstemming moeten onder werpen. Antonio Segni, premier van de vorige Italiaanse regering, is in de nieuwe rege ring minister van Buitenlandse Zaken. voor de bewaking van het gebied, waar de negers in hun „lokasies" zijn onderge bracht. De politie is zwaar bewapend. Inmiddels gaat de actie van de negers tegen het dragen van een pas gewoon door Naar schatting tweeduizend stonden vrij dag in lange rijen te wachten bij het hoofd politiebureau van Kaapstad om zich te la ten arresteren, omdat zij hun passen thuis hadden gelaten. Zij werden via een luid spreker toegesproken door een neger die zei, dat zij naar huis moesten gaan, om dat er geen plaats was in de gevangenis Zijn woorden werden begroet met gelach en afkeurend geroep, maar daarna ging de menigte vreedzaam uiteen. De staking was gisteren nog vrij om vangrijk. Gezien het feit, dat vrijdags de lonen worden uitbetaald, en een groot deel van de Afrikaanse bevolking de komende week dus over weinig geld zal beschikken zijn. speciale voorzorgen tegen het plunde ren van winkels genomén. Het absenteïs me bedraagt gemiddeld vijftig percent Blanke werkgevers zijn er thans toe over gegaan arbeiders van gemengd bloed in dienst te nemen. „Zij schoten éérst LONDE N(AFP) Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een vrijdag uitgegeven bekendmaking waarvan de tekst vrijdagavond te Londen door het Zuidafrikaanse hoge commissa riaat werd gepubliceerd, verklaard dat de „beweringen van de Afrikaanse en Azia tische leden van de UNO, volgens welke de ordeverstoorders te Vereeniging en Langa louter vreedzame bedoelingen had den en ongewapend waren, volslagen vals zijn." Volgens deze verklaring namen twintigduizend inboorlingen deelaan een te voren georganiseerde demonstratie en hebben de demonstranten de politie met verschillende wapens, waaronder vuurwa pens, aangevallen. Zij zouden de eerste schoten hebben gelost. Geurtjes en kleurtjes Ik weet niet of u weet hoe dikwijls u per dag voor de mal gehouden wordt, maar ik weet dat dit tientallen malen geschiedt. Misschien is „voor de mal houden" een te sterk woord, maar misschien is het ook te zwak. In bijna alles wat u eet en drinkt be vinden zich toevoegsels, die erop gericht zijn u mooie illusies te schenken: brood is niet helemaal brood, gehakt is niet hele maal gehakt (of ook wel eens helemaal niet); in jams, in limonades, in worst be vinden zich, overigens in 't geheel niet schadelijke, doch integendeel, lieve illusies bevredigende essences en kleurstoffen; de melk die u drinkt is niet helemaal melk; de amandelen die u dikwijls proeft, zoudt u nooit proeven als er geen essences be stonden, en de boter en kaas die u gebruikt, zouden er heel anders uitzien als er niet wat kleursel aan te pas kwam. Nu spreek ik niet eens over alle jokken tjes, die de film, het toneel en de fotogra fie u voorschotelen. Om over de aardige mensen om u heen maar te zwijgen. Als die niet voortdurend kleurstoffen, essen ces en smaakjes door hun prettige praat jes roerden, zou het leven ondragelijk zijn. Nu lees ik dat wij nóg verder gaan. Nóg verder dan namaakrozen die naar rozen, en plastic tassen die naar leer geuren. In Amerika wordt de illusie nu ook aan pakpapier toegevoegd. Het wordt daartoe gedrenkt in met geurtjes geïmpregneerd polyethylene: de papieren zakken waarin uw pas gewassen overhemden worden ver pakt, geuren naar schoon linnengoed vóór dat zij schoon linnengoed bevatten en er worden nu zakjes gemaakt ten gebruike van koekjesbakkers, die, nog vóór zij wor den gebruikt, naar vers gebakken koekjes ruiken. U moet hierover niet weeklagen, me vrouw, zo lang uw mond er roder, uw huid er zijiger en uw figuur er slanker uitzien dan zij zijn. En u evenmin, geachte heer, met uw fraaie prothese en uw buikgordel en met uw cocktailgezicht dat een heel an der gezicht is dan dat van thuis. Ik ben ervan overtuigd, dat wij op geur- gebied nog maar in de kinderschoenen staan. En dat er eens een tijd zal komen, dat de befaamde „geur van heiligheid" door de essencisten zal worden uitgevonden. Dat zal dan een miljoenen-bizzenis worden, want wat kunnen wij die allemaal goed gebruiken. Elias Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 LUIK (AFP) De 41-jarige Belgische hoogleraar in de geschiedenis, Georges La- perches, is vrijdag het slachtoffer gewor den van een aanslag in zijn woning te Luik. De hoogleraar had een postpakket ontvan gen, waarin zich naar het leek een boek bevond. Bij het uitpakken deed zich een hevige ontploffing voor, die de eerste ver dieping van de woning verwoestte. Laper- ches is ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. De aanslag op Laperches staat waar schijnlijk in verband met een aanslag waarvan onlangs een Algerijnse student in Brussel het slachtoffer werd. Laperches maakte deel uit van een linkse beweging die sympathiseert met het Algerijnse Be vrijdingsfront F.L.N. Hij zou kort geleden een Algerijnse student onderdak verleend hebben. De rechtse Franse Terreurgroep „De Rode Hand" zou daarvoor wraak ge nomen hebben. Advertentie Levensteken. „Er zijn geen dieven meer", verzekerde een jonge Iraakse schrijver en journalist, Salih Salman, in een novelle die hij onlangs op een bijeenkomst van de schrijversvereni ging voorlas. Er ontstond een levendige discussie waarbij zijn stelling fel werd bestreden. Salman verdedigde zich echter energiek en briljant. Na afloop van de bijeenkomst ging de jeugdige schrijver naar huis waar hij tot de ont dekking kwam dat inbrekers in zijn wo ning waren binnengedrongen, en alles wat hij bezat, de meubelen inbegrepen, hadden weggehaald. Behelpen. Een arts van de Britse lucht macht heeft dagenlang geleefd op een sausje dat hij van 2.500 Libische slak ken had gemaakt. De dokter wilde pro beren of deze slakken, die in grote hoe veelheden in de Noordafrikaanse woes tijn voorkomen, voldoende zijn om in de woestijn neergekomen vliegers een week in leven te houden zonder ander voedsel of water. Aardlingen. Volgens de bekende Ameri kaanse astronoom Levitt zal de maan binnen twintig jaar bewoond worden door kolonisten van de aarde. De aard lingen zullen volgens hem eerst in grot ten op de maan wonen. Later zouden grote plastic koepels worden gebouwd, waarin de mensen van de aarde dezelf de lucht als op de aarde kunnen inade men, maar er zouden dan al „maan- lingen worden geboren, die waarschijn lijk nooit naar de „oude wereld" zouden kunnen terugkeren. Sprekende lichten Vrijdag zijn in Neuren berg de eerste verkeerslichten in ge bruik genomen, waaraan een apparaat verbonden is dat ook blinden in staat stelt de toestand van de oversteekplaat sen te kennen. Er zit aan een normaal verkeerslicht namelijk een luidspreker, die is aangesloten op een versterker en een kleine geluidsband. Als het licht rood is klinken uit de luidspreker de woorden „bitte warten sie", als het licht groen is wordt de tekst: „bitte gehen sie". Opgelopen. Lady Hoare, die zes jaar gele den een proces aanhangig maakte om een ziekenhuisrekening van 73 pond (776 gulden), kreeg gisteren te horen, dat zij die rekening moet betalen plus de kosten van de verschillende proces sen, zijnde naar schatting 15.000 pond (159.000 gulden). Deze weduwe van de bankier-diplomaat Lord Hoare, was de actie begonnen tegen de London Clinic wegens verwaarlozing van wijlen haar echtgenoot. Kerngenerator. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft plannen bekendgemaakt voor de vervaardiging van een kerngenerator die genoeg elek triciteit kan opwekken om 10 woningen te voorzien en minstens een jaar kan draaien. De kerngenerator is bestemd voor ruimtevaartuigen. Goede wil. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China zal de volgende maand een goodwill-bezoek aan Burma brengen, en met premier Ne Win be sprekingen voeren. Ter dood. De rechtbank van de Poolse stad Zielona heeft een zekere Vladislav Nurkievitsj wegens samenwerking met de Duitsers bij het vermoorden van Polen, Witrussen en Joden ter dood veroordeeld. Nurkievitsj was leider van een groep Poolse partizanen, die in 1943-1944 met de Duitsers in Wit-Rus- land vocht. Ruimtesonde. De Amerikaanse ruimteson de Pionier V was vandaag gevorderd tot een afstand van twee miljoen mijl van de aarde (ruim 3.2 miljoen kilome ter). De snelheid bedroeg toen nog on geveer 5.500 mijl per uur. De radio telescoop te Jodrell bank in Engeland vangt nog steeds een luid en duidelijk sein op van de Pionier V, die twee we ken geleden van Cape Canaveral in Florida is gelanceerd. Nooit geweten. Meer dan 200 van de 3500 huisartsen, die een medisch congres te Philadelphia bijwonen, hebben blijkens een onderzoek een of andere kwaal waarvan zij zich niet bewust zijn ge weest. Acht huisdokters hebben een ge vaarlijk hoge bloeddruk.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3