Uitgaan in Haarlem Smartelijke bespiegelingen over komend concilie De negen Muzen Irene Skorik als Giselle Het Nationaal geschenk Cello-recital van Gerard Warburg Directeur Bosman 25 jaar bij Nederlandsche Bioscoop Bond Jaai-iatia VRIJDAG 2 9 APRIL 1960 11 TONEEL Zaterdag 30 april. Stadsschouwburg, 20 uur. Het Rotterdams toneel geeft „Spel der vergissingen" van Shakespeare, on der regie van Ton Lutz. Medewerkenden zijn onder anderen Ann Hasekamp, The- ra Verheugen, Adolf Rij kens, Ton Lutz, Henk van Ulsen, André van den Heu vel en Ton van Duinhoven. Zondag 1 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Het Rotterdams toneel geeft „Wie het eerst lachteen blijspel van Lionel Hale, onder regie van Pim Dikkers. Me dewerken zijn onder andere Enny Meu nier, Ann Hasekamp, Pim Dikkers en André van den Heuvel. Maandag 2 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Puck" speelt „Pelikaan eiland" van J. B. Priestley, onder regie van Walter Kous. Medewerken zijn on der anderen Nell Koppen, Ellen de Thouars, Eric van Ingen en Jan Grefe. Maandag 2 mei. Stadsschouwburg, 9.30 uur. Toneelgroep „Arena" geeft in een voor stelling voor kinderen van de lagere school „Twee emmertjes water halen". Woensdag 4 mei. Stadsschouwburg. 21 uur. Toneelgroep „Puck" geeft tijdens een jongerenbijeenkomst een opvoering van „Korczak en de kinderen" van Erwin Sylvanus, onder regie van Egbert van Paridon. Medewerkenden zijn onder an deren Wim van den Heuvel, Piet Römer, Jan Hundling, Karin Haage en Marie- José Nysten. MUZIEK Vrijdag 29 april. Concertgebouw, 20 uur. Concert van de Koninklijke Liederen- tafel „Zang en Vriendschap", onder lei ding van Albert de Klerk. De solisten George van Renesse (piano) en Jan Se- venstern (fluit) verlenen hun medewer king aan het programma, waarop werken voorkomen van Martini, Poulenc, Ba- dings en Jos de Klerk. Zondag 1 mei. Teylermuseum, 15 uur. Be speling eenendertig toons orgel door An ton de Beer, met medewerking van An- ner Bijlsma. violoncello. Op het pro gramma staan werken van Blow, Ridout, Badings. Maandag 2 mei. Concertgebouw, 13 uur. Instructief orgelconcert van Piet Kee voor de commissie ter Bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd. Dinsdag 3 mei. Concertgebouw, 20 uur. Concert van het mannenkoor „Proza en Poëzie", onder leiding van E. van 't Haar. Met medewerking van Spaarndams ge mengd koor, Gemengd koor „Zang ver edelt", Velsens gemengd koor en de or ganist Albert de Klerk. Dagelijks in 't Goede Uur. tot 2 mei, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoonpla- tenconcert van werk van Haydn. Van 2 tot 9 mei werk van Beethoven. Zondag 12 uur Goldberg-variaties van Bach. AMATEURTONEEL Vrijdag 29 april. Stadsschouwburg, 19.45 uur. De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" speelt „Woutertje Pieterse" van Multatuli. DIVERSEN Vr\jdag 29 april, Café-restaurant Brink- mann. 20 uur: Voor leden van de Ken- nemer kring van de school voor wijs begeerte houdt dr. K. Huibregtse een inleiding over „De grenzen van de ont moeting". Vrijdag 29 april. Gebouw Raamsingel 16, 20 uur: Jazz-avond van de Haarlemse Jazz Club. Vrüdag 29 april, Grote of St. Bavo-kerk, 20 uur: Feestelijke herdenkingsdienst met medewerking van het jeugdkoor „Inter Nos", de pianiste Emmy van Eden en de organist Pieter de Jong. Voorgan ger vlootpredikant ds. J. van den Blink. Zaterdag 30 april. Gebouw St. Jan, Tey- lerplein, 15 uur: Bijeenkomst van de Oranjebond „Prinses Juliana" ter ge legenheid van haar vijftigjarig bestaan. Zondag 1 mei, Tuinzaal concertgebouw, 9 uur: Kindervoorstelling onder auspi ciën van de Nederlandse vrouwenver eniging. Zondag 1 mei. Concertgebouw. 20 uur. Eén- meiviering van de afdeling Haarlem van de C.P.N. Maandag 2 mei, Gebouw „De Princehof", de Glip, 20 uur: Eén mei-viering van de P.v.d.A. Maandag 2 mei, Jeugdhuis, Donkere Laan, Bloemendaal, 20 uur: Eén-meiviering van de afdeling Bloemendaal van de P.v.d.A. Maandag 2 mei, Concertgebouw. 18 uur: Grammofoonopnamen van de pianist George van Rennesse. Maandag 2 mei. Café-restaurant Brink- mann, 20 uur Onder auspiciën van de vereniging „Haerlem" spreekt mej. dr. G. H. Kurtz over de stad Haarlem. Dinsdag 3 mei. Tuinzaal concertgebouw, 20 uur: De Haarlemse toneelvereniging „Vriendenkring" geeft een voorstelling van „U spreekt met uw moordenaar". Dinsdag 3 mei. Stadsschouwburg. 20 uur: De personeelsvereniging van de politie geeft een opvoering van Polly Perkins". Donderdag 5 mei. Cafc-restaurant Brink- mann. 10.30 uur: Herdenkingsbijeen komst van het Humanistisch Verbond. Spreker de heer I. Sluyter. De voor drachtskunstenares Sjoerdje Wouters en de pianiste Miep van Luin verlenen hun medewerking. Vrijdag 6 mei, Krelagehuis, 16 uur: Her denkingsbijeenkomst. van de Koninklijke Algemene vereniging voor bloembollen cultuur, ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de vereniging. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand, van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur; zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. des zondags van 1317 uur. Tot 23 mei avondopenstelling van 20.30 tot 22.30 u. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Kunstzaal In 't Goede Uur: Ter gelegen heid van het herverschijnen van het tijdschrift „Zwart-Wit" is er tot 1 mei een tentoonstelling ingericht van werk van Kees Andréa, Henk Broer, H. Fiedler, Frans Hollardt, Lex Metz, Oey Tsjen Sit en Kristians Tony. Dage lijks geopend van 1022 uur. Cruquius Museum, aan dc weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1417 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland: Tot 9 mei tentoonstelling van werken van hedendaagse grafische kunst. Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur; des zondags van 13 tot 17 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Tot 14 mei tentoonstelling van werk van Lucebert. Op werkdagen geopend van 11 tot 17 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstr. 41: Tot 15 mei tentoonstelling van aqua rellen van Joop Dam. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Overvecn: Tot 6 mei expositie over het verzet en de oorlog. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur; des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Tot 8 mei tentoonstelling van werken van de schilder H. F. Boot. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Museum „Het Huis Van Looy": Van 5 tot 22 mei tentoonstelling van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; des zondags van 14 t.ot 17 uur. Kunstzaal in 't Goede Uur": Gedurende de maand mei expositie van tekeningen van de Amsterdamse tekenaar Wim van de Kerke. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. N.Ph.O. gaf concert voor lagere scholen Voor leerlingen van de lagere scholen gaf het Noordhollands Philharmonisch Or kest donderdag drie maal een programma dat afgestemd was op het bevattingsver mogen van de jeugdige luisteraars. Een „Intrada" van onze vandaag onderschei den stadgenoot en medewerker Jos. De Klerk vormde de markante inzit van dit uur muziek. De twee trompettisten en drie trombonisten kweten zich goed van taak. Vijf stukjes uit „Jeu d'enfants" van Bi- zet waren eveneens koren op de molen van het jonge publiek, dat bij de abrup te inzet van de „Bromtol" duidelijke te kenen van ontzetting gaf. Overigens kwa men de vijf miniatuur taferelen goed uit de verf, onder leiding van Marinus Adam, die zich in deze stijl wel thuisvoelt. Veel zorg heeft de dirigent ook besteed aan het hoofdwerk van dit programma, het bij de kinderen zo geliefde sprookje- met-muziek „Peter en de Wolf" van Pro- kofjef. Adam slaagde er in zijn musici te laten spelen met die enigszins starre en toch vriendelijke opgewektheid die het bij deze muzikale illustraties in kinderlijke trant bijzonder goed doet. Maar misschien dat de blazers van het orkest er zelf wel plezier in hadden om eens voor vogel, eend, kat en wolf te spelen. In ieder ge val liet de duidelijkheid van hun karak teriseringen niets te wensen over. Het verhaaltje werd voorgedragen door Manus Willemsen, die ook een grammofoon-opna me van „Peter en de Wolf" op zijn naam heeft staan. Misschien zullen veel kinde ren in Haarlem die nu wel op hun ver langlijst plaatsen. Sas Bunge De Nederlandsche Opera.In de aan staande vier uitvoeringen van Andrea Che- nier de eerste op 29 april en in de Tosca-opvoering op 10 mei door de Neder landsche Opera in de Amsterdamse Stads schouwburg zal Gré Brouwenstijn de hoofdrollen zingen. KERKELIJK LEVEN Een opmerkelijk artikel van de heer h. Bouchette. Sedert de dag waarop Paus Johannes XXIII aan de wereld bekend maakte dat de R.K. Kerk in 1961 een oecumenisch concilie zal bijeenroepen, is de gedachte wisseling op gang gekomen over de mo gelijkheden, die dit concilie biedt met het oog op de eenheid der kerk. Hoopvolle verwachtingen werden afgewisseld door gevoelens van pijnlijke teleurstelling, tel kens wanneer nieuwe bijzonderheden over dit concilie openbaar werden. Nu is in het orgaan van De St. Adel- bertvereniging kortgeleden een artikel ver schenen van de hand van de heer Henri Bouchette, dat door de redactie niet ten onrechte wordt ingeleid als „Smartelijke bespiegelingen". Het is een beschouwing die voldoende stof tot overdenking biedt om althans in hoofdlijnen ruimere bekendheid te krijgen. In Haarlem is, sedert de figuur van abbé Couturier en zijn gebedsworsteling om de eenheid der kerk door het naar bui ten treden van de zgn. Couturier-kring nader bekend is geworden men denke aan de grote getuigenisavond in het Con certgebouw op 18 januari een duide lijke poging gedaan om het geestelijk kli maat te scheppen, waarin alleen een vruchtbaar gesprek over de eenheid mo gelijk zal zijn. Het artikel van de heer Bouchette is doortrokken van deze geest van schuldbesef en openlijke boete. De heer Bouchette grijpt ver terug in de his torie en toont aan hoe de R.K. kerk in haar houding ten aanzien van de scheu ringen, die ontstaan zijn door het schisma met de Oosterse kerk en later door de reformatie van de 16e eeuw, iedere dee moed over de verschrikkelijke zonde van de gebrokenheid der kerk heeft gemist en „hoogmoedig is voortgegaan als ongebro ken kerk, zich van haar kinderen niets meer aantrekkend." Het Vaticanum van 1870 dat de pause lijke onfeilbaarheid „ex cathedra" vast stelde, wordt aan een onderzoek onderwor pen en getoetst op zijn oecumenische be tekenis, waarbij de schrijver tot de -con clusie komt dat Rome op het Vaticanum de deur naar de gescheiden kerken defi nitief en roekeloos in het slot heeft ge gooid. „De stap over het Vaticanum heen zal menselijkerwijs te groot zijn. En de daaraan verbonden mariale dogmata heb ben Maria, die de deur des hemels ge noemd wordt, de deur der kerk doen slui ten voor velen." Ook de kortgeleden gehouden Romein se Synode biedt naar hij schrijft, weinig oecumenisch perspectief, gezien alleen al de manier waarop de gevoelige kwestie van het coelibaat aan de orde werd ge steld. Deze synode was meer een curiale vertoning dan een kerkvergadering van de bisschop van Rome met zijn eigen pries ters om zich te bei-aden op de ontzaglijke pastorale nood van dit diocees. De schrijver is beslist niet spaarzaam met zijn critiek overal waar hij de kerk ziet handelen in een geest van zelfverhef fing, die bij voorbaat de anderen uitsluit, waardoor herstel onmogelijk lijkt. Hierbij ontziet hij evenmin de andere kerken, ge tuige de wijze waai-op hij schrijft over de beslissing van de Hervormde kerk over „de vrouw in het ambt". Zulke vragen met eeuwenoude traditie en exegetische basis kunnen niet eigenmachtig worden opgelost door een zo klein deel der chris tenheid en de beslissing van de hervorm de kerk bewijst ook daar een gemis aan oecumenische liefde". Wat de heer Bouchette drijft is in we zen datgene dat Paulus in 1 Corinthe 8 vs 13 noemt: „het geen aanstoot geven aan de broeder", het is een oecumenische gezindheid, die de blik scherpt voor het zondigen tegen de liefde overal waar een kerk zich gedraagt alsof de anderen er niet bij zijn. Daarom is het de moeite waard om enkele gedachten uit dit arti kel weer te geven. Men overwege bijvoorbeeld wat de heer Bouchette neerschrijft: „Feitelijk zou men zo ver moeten ko men dat men zou willen stoppen met iede re spectaculaire kerkbouw, omdat alle on derscheiden kerktorens demonstraties zijn voor de wereld van de verdeeldheid dei- kerk. In simpele bedehuizen moest de kerk zich willen neerwerpen voor haar Heer en bidden om ontferming. De pompe der li turgische praal moest terugvallen in rouw en de kerk moest zichzelf het interdict op leggen, dat ze zo vaak tegenover anderen heeft misbruiktWat zou het een in drukwekkende getuigenis zijn als de pra lende St. Pieter werd gesloten als teken van rouw en schaamte. Veel meer dan alle Heilig Jaar-luister. Alleen een concilie van boete zou uit komst kunnen brengen. Niet in hun zetels, maar op hun knieën zouden de concilie vaderen moeten bijeenkomen. Niet aan nieuwe kruistochten, maar aan bedetoch ten is behoefte. Eerst bidden voor eigen bekering, want alleen wie zelf bekeerd is kan bidden voor die van anderen". De wijze waarop in dit artikel over de eenheid der kerk wordt gedacht en ge sproken heeft ook in protestante kring sterk de aandacht getrokken en voor ve ler bewustzijn gaat nieuwe hoop gloren dat nog niet alles verloren is. Deze „smartelijke bespiegelingen" over eigen schuld en die van anderen zouden wel eens de weg kunnen zijn voor een echte ontmoeting en herkenning van elkander als volgelingen van dezelfde Héér en Hei land. Orthodox gebruik Patriarch Athenagoras, het hoofd van de orthodoxe kerk. verklaarde deze week dat hij zijn geestelijkheid had gezegd, dat de christelijke kerken spoedig tot eenheid moesten kornen. „Ik zei tegen de Paus", aldus vertelde hij aan journalisten van Cyprus, die hem een bezoek brachten, „dat men slechts in het paradijs op zich zelf alleen kan leven. Ik heb de indruk, dat de Paus de gedachte van het houden van een oecumenische synode heeft laten varen. Wij hebben hem gezegd dat de or thodoxe kerk er niet bij aanwezig zou zijn tenzij de Anglicaanse kerk ook vertegen woordigd is. Tenzij de drie grote kerken van de we reld spoedig tot 'n bepaalde eenheid komen lopen zij alle drie 't risico de bus van hun christelijke zending te missen". De 72-ja- rige patriarch deelde mee dat hij aan alle hoogwaardigheidsbekleders van de ortho doxe kerk een nieuwe zendbrief had doen toekomen waarin zijn opvatting omtrent eenheid werd uiteengezet. Hij zei verder tekenen te hebben waargenomen dat het Vaticaan er ook toe neigt het bestaan van andere kerken te erkennen. Hij zou in sep tember aanstaande een pan-orthodoxe sy node beleggen met als hoofdthema de een heid van de r.-k., protestantse en ortho doxe kerken. Dat zou de eerste pan-or thodoxe synode in acht eeuwen zijn. Zij wordt op het Griekse eiland Rhodos ge houden en de plaatsvervangende hoofden van orthodoxe kerken zullen eraan deelne men. Mogelijk volgt later een bijeen komst van patriarchen. Daniel Wayenbcrg. De Nederlandse pianist Daniel Wayenberg is per vliegtuig naar Leopoldville vertrokken voor een tournee van een maand door Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi. Hij zal in een twintigtal plaatsen optreden. Na afloop zal hij doorreizen naar Londen waar hij con certen zal geven. Tulp Mika Waltari. Na afloop van de première van „Miljoenendeficit" heeft de secretaris van de Fins-Hollandse Vereni ging in Helsinki op het toneel van het Fins Nationaal Theater een gx-ote bos Neder landse tulpen overhandigd aan de schrijver van het opgevoerde stuk, Mika Waltari. In deze bos bevonden zich enkele exem plaren van een geheel nieuwe variëteit, die de heer D. W. Lefeber te Lisse heeft ge kweekt en heeft genoemd naar de Finse romancier Mika Waltari. De bloem ver toont rode en gele verticale vlakken uit lopend in een fraai gevormde rand. Het Brabants Orkest. Het galaconcert, dat het Brabants Orkest ter gelegenheid van zijn tweede lustrum op 6 mei in de concertzaal Concordia te Breda zal geven, zal door verscheidene prominente Neder landers worden bijgewoond, onder wie de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnen landse Zaken, de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer G. C. Stubenrouch en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. Marceau naar ons land. De Compagnie de Mime van Marcel Marceau zal volgende maand, na dxïe jaar, weer 'n tournee door ons land maken met een geheel nieuw pro gramma van pantomimes. De figuur van Bip, gespeeld door Marceau zelf, komt op nieuw tot leven. Naast de vaste krachten Sabine Lods en Gilles Ségal is onlangs ook de Nederlander Willy Spoor in het gezel schap opgenomen. Deze werkte al jaren in Parijs in onder andere „L'écluse". „Oranje Hotel" van Veterman. De to neelgroep Studio geeft op maandag 2 mei in de legerplaats 't Harde te Oldenbroek de première van Oranje-Hotel, een drama tisch 'gedenkschrift uit de oorlogsjaren ge schreven door Eduard Veterman. Het stuk speelt zich af in een cel van de destijds zo beruchte SS-gevangenis in Scheve- ningen. De regie heeft Pierre Balledux, die ook zelf meespeelt. Tot de medewerkers behoren verder Berend Boudewijn, Ton Dalenoord, Niek Engelsman, Peter van Rooy, Han Surink, Ad Noyons, Frans Fa sen, Huib de Vries en Frans Zuidinga. Expositie van Jan Sluyters. In het In- stitut Neérlandais te Parijs wordt tot 29 mei een overzichtstentoonstelling gehou den van het werk van de Nederlandse schilder Jan Sluyters, die in 1956 op 76- jarige leeftijd is overleden. Apollo in Delftse raad. De vergade ring van de gemeenteraad van Delft had gisteravond een ongewoon en feestelijk slot. Nadat als laatste punt van de agenda was besloten om 18.500 gulden te voteren voor het verbouwen van drie percelen in het toekomstig cultureel centrum de Kex-k- slx-aat, ten behoeve van het Micro-theater van de toneelvereniging „Flits", betrad Apollo met twee zijner muzen de raadzaal. In een gedicht van de hand van prof. dr. Libbe van der Wal, betuigden zij college en x-aad hun dank voor het belangx-ijk be sluit en boden zij burgemeester De Loor een document aan. De burgemeester bood daarna om in stijl te blijven een dronk „lauwerierdrank" aan, waarin ook de dichtbezette publieke tribune deelde. Pianistenconcours. De Fransman Pier re le Roux heeft de eerste prijs (3.000 gul den) gewonnen in het intei-nationale pia nistenconcours „A Fredo Casella". De twee de px-ijs was voor de Italiaan Gino Brandi, de dei-de voor de Philippijn Jose Contreras. De Portugees Felipe Pires won een prijs van 1.200 gulden met de beste compositie voor piano, viool en cello. Duitse grafiek. In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam heeft de px-esident van de Duitse Akademie der Kunsten te Ber lijn, pi-of. Otto Nagel, dinsdagmiddag de door deze akademie bijeengebrachte ten toonstelling De cyclus in de Grafiek ge opend. De tot 17 mei durende expositie is samengesteld uit de collectie gx-afische kunst van de Duitse Akademie, met daax-- naast de medewerking van enkele kunste naars en een viertal Duitse musea. Er wordt grafisch werk (circa 300 stuks) van ruim vijftig vroegere, onder andei-en Kathe Kollwitz, en hedendaagse kunstenaars uit beide delen van Duitsland getoond. REEDS VERSCHEIDENE keren in dit seizoen heeft de Franse ballerina Irene Skorik dochter van een Russische moeder, opgeleid door Olga Preobrajenska en Victor Gsovsky haar medewerking aan voorstellingen van het Nederlands Ballet verleend. Bij geen van deze gelegenheden (hoewel haar aandeel in „Les Sylphides" door een zuivere stijlgevoeligrieid gekenmerkt werd) wist zij tot dus verre te beantwoorden aan haar internationale reputatie. Zeker degenen, die zich haar herinnerden uit de tijd van de Ballets des Champs Elysées, zullen zich door het weerzien enigszins teleurgesteld hebben gevoeld. Deze week heb ik een voorstelling bij gewoond in Rotterdam, waar zij voor het eerst in ons land de titelrol in „Giselle" vertolkte. Na de opzienbarende verschij ning van Joan Cadzow als zodanig leek dit een hachelijke onderneming. Tijdens de uitvoering deed zich enige keren een extra handicap gelden: een ongebruikelijke vals heid uit de sinds de hernieuwing van het interieur van de schouwburg om schoon heidsredenen onvoldoende verlichte orkest bak. Met bewonderenswaardige slagvaar digheid heeft dirigent Anton Kersjes (tus sen twee haakjes: de bekende Engelse bal- letdeskundige Arnold Haskell, in het begin van deze maand te Amsterdam verblijven de, zei mij zelden een muzikale leider te hebben meegemaakt met een vergelijkbaar vermogen tot het laten corresponderen van klank en beeld) de hieruit voortvloeiende toonverschillen weten op te heffen. On danks dit alles mocht het zeer talrijke pu bliek zich gelukkig prijzen: het was ge tuige van een zeldzame gebeurtenis. De Gi selle van Irène Skorik bleek van zeer grote klasse te zijn. Terecht maar niettemin op merkelijk liet zij na afloop Peter Appel (voortreffelijk als haar partner) en Leonie Kramer (koningin van de willis) delen in de haar gebrachte ovatie. Bestemming der gelden De Rijksvoorlichtingsdienst deelt over de bestemming van een gedeelte van het Nationaal Geschenk door de Koningin mede, dat de volgende instellingen door tussenkomst van het Koningin Juliana Fonds bedragen voor verschillende doel einden zullen ontvangen. Voor de zorg van minder validen zijn voor de volgende in stellingen bedragen uitgetrokken: Voor revalidatie van lichamelijk gebrek- kigen: Stichting Revalidatie Centrum „De Hoogstraat" in Leex-sum: Revalidatie Cen trum „Overijssel" in Enschedé: Heliomare in Wijk aan Zee: Rijnlands Revalidatie centrum in Katwijk aan Zee. Voor de zorg voor blinden en slecht zienden: Nederlands Sanatorium voor Chronische Oogleiders „Beex-schoten" in de Bilt; Revalidatiecentrum „De Schansen- bei-g" in Beekbergen. Voor de zorg voor slechthox-enden: In stituut voor Doofstommen in St. Michiels gestel: de Amman Stichting in Rotterdam; Vereniging voor Doofstommen Onderwijs in Amsterdam; Vereniging „Effatha" in Voorburg; Vereniging tot Bevordering dei- Belangen van Slechthorenden in Amster dam. Voor de zorg voor het spastische kind: Kindersanatorium „Hoog Blaricum" in Bussum; „St. Maartenskliniek" in Nij megen. Voor de zorg van het astmatische kind: Stichting tot Exploitatie van Asthma Cenr tra in Hilversum; Katholiek Asthma Cen trum „Willemijntje" in Huis ter Heide: Katholiek Asthma Centrum „Eykeloord" in Groesbeek. Voor de lijders aan vallende ziekte. Christelijke Vereniging voor Lijdei-s aan Vallende Ziekten in Heemstede: Huize Pro- videntia in Maarheeze-Sterksel: Alexander van der Leeuw Kliniek in Amsterdam. Voor materiële hulpverlening aan licha melijke gebrekkigen: Hulpfonds voor de Nedex-landse Vereniging A.V.O.; Steunfonds van de Nedei-landse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg. Ten behoeve van verscheidene sociale doeleinden zullen de volgende instellingen bedragen ontvangen: Henry Dunantfonds van het Nederlandsche Roode Kruis: Op voedingsgesticht Valkenheide; Erefonds voor Oud-verpleegsters; Steunfonds voor Oud-TBC-Huisbezoeksters: Stichting Op- stex-landse Werkgemeenschap „De Schakel" in Beetsterzwaag. Het is bijzonder interessant twee zulke uiteenlopende solisten als Joan Cadzow en Irène Skorik kort na elkaar in deze apo theose van de romantiek te zien optreden. Er zijn aanzienlijke verschillen in de op vattingen ,die beide met inachtneming van de traditionele kenmerken verdedigd wer den. Ongetwijfeld is de eerstgenoemde dan seres in de aanvaardbare zin van het woord sensationeler. Zonder hoegenaamd de tech nische finesse te verwaarlozen heeft Irène Skorik in melodische volzinnen als het ware een uitnodiging tot zo niet ontroering, dan toch sentimentele reactie geformuleerd. Ik kan uiteraard wel namen van expressief gebruikte passen en figuren noemen. Maar waarom zou ik dat doen? Tenslotte is een recensie geen vex*taaloefening. Men zal de komst van Raissa Stroetskova moeten af wachten om deze pastelschone Giselle, in haar pastorale of in haar bovennatuurlijke verschijning, overtroffen te zien. David Koning Voor een handjevol toehoorders gaf de Amerikaanse cellist Gerald Warburg een recital in de foyer van het Minerva-thea- ter te Heemstede. Blijkens een vermel ding in het programma bespeelde de cel list een Stradivarius cello, gedateerd 1725, een instrument dat bij de experts bekend staal onder de naam „La Belle Blonde". Eerlijk gezegd, ik geloof dat ik dit niet vermoed zou hebben zonder deze me dedeling, want de toonkwaliteit van de so list gaf geen aanleiding te veronderstellen dat hij zich van een zo magnifiek speel tuig bediende. Men kreeg de indruk dat er iets hapert aan zijn streektechniek en dat dit de oor zaak er van is dat over de gehele uitvoe ring het waas lag van een enigszins ruwe, dorre toonvorming. Vooral de streekwisse- ling leek mij een zwak punt bij deze cel list, waardoor zelden een frase met lan ge adem de welving had die men er van verwachtte. Wellicht dat een gebrek aan werkelijke emotionaliteit de diepere oor zaak was: in de Sonate van Brahms in e, een ongemeen zware opgave en de toets steen van het programma, miste men de mannelijke aanpak, de ruige en toch no bele zangerigheid waarmee men uit deze massale notenbrij een gestalte kan kne den. En in het middendeel „quasi me- nuette" was er te weinig gratie, de toch al niet bijster sfeervolle avond kwam er niet mee op dreef. Het lijkt mij eigenlijk weinig zin hebben nog uitvoerig uit te weiden over de rest van dit optx-eden. Er zijn, dacht ik, toch altijd nog wel enkele cellisten in Neder land die zo'n programma met meer mu zikale spankracht weten te laden dan Ge rald Warburg. Al zouden zij" dan waar schijnlijk niet de onbeduidende stukken van de Amerikaanse componisten Dello Joio en Burlingame Hill willen uitvoeren, waarvan met name het laatstgenoemde niet boven het niveau van een stukje (aangepaste) salonmuziek uitkwam. En „Kol Nidrei" van Bx-uch kan ook alleen nog nèt, wanneer een zeer begaafd instru mentalist de voosheid van het pathos weet te doen vergeten. De concei'tgever had de avond geopend met een Sonate in F van Marcello en besloot haar met de F van Marcello en besloot hem met de berflöte" van Mozart. Hij werd aan de vleugel begeleid door Edward Mobbs, die wel een zeer grote bescheidenheid aan het klavier ten toon spreidde, maar ovei'igens voor goed slui tend samenspel zorgde. S<25 Buiige De directeur van de Nederlandsche Bios coop-Bond, de heer J. G. J. Bosman te Aerdcnhout, viert op 1 mei het feit, dat hij 25 jaar aan het Bureau van de Nederlandsche Bioscoop-Bond is verbon den. Ter gelegenheid van dit zilveren ambtsjubileum zal op maandag 2 mei a.s. in het Carlton Hotel te Amsterdam een receptie worden gehouden. Na de voltooiing van zijn humaniora is de heer Bosman eerst enkele jaren in de journalistiek werkzaam geweest. Toen hij op 1 mei 1935 bij de Nederlandsche Bios coop-Bond in dienst trad werd hij aanvan kelijk belast met de behandeling van een aantal secretariaten en met de redactie van de Bondspublicaties en van het Bondsor- jjlfnillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I BREIEN liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iftllt Jacques den Haan schrijft in L i 11 e- rair Paspoort over „een woordenbrei zonder exact heid". Maar laat zelfs niet de beste brijster wel eens een steekje vallen? TREDEN Jan Brusse trad zijn moerstaal met, voeten toen hij in E1 s e v i e r s Weekblad schreef: „dichter en dichterbij kwam de man van de wet, die ik met voeten treedde". Op een bestel-auto las ik: Sonneveld en Co. Sliedrecht, Fa briekvan Broodverbeteraars. En ik dacht: die worden niet ge fabriceerd; die worden geboi-en. Nieuwsblad PASSEN In Utrechts zag ik een kopje „Twaalf passen in één vakantie- E tocht te maken" en ik dacht: Ze zitten maar in hun E auto en ze verzetten geen poot. Maar bij nader inzien ging het over berg- passen. CONCURREREN Een eigenaardige en voor mij niet te volgen gedachtensprong neemt Het Vrij e Volk dat, melding makend van de sluiting van het Roxy-theater in New York, tot de wonderlijke conclusie komt dat „de bisschop is te gronde gegaan aan de concurrentie van de tele- E visie". Bovendien vermeldt het blad niet jf wélke bisschop. Talarius ^"lUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillUIIIINIilllllllllllllllllllllllllIMIilNIIIIlllllllllllllUlllllllllUIIIIIIIIIIIHIIHIHüHUIUlim 111^ gaan, dat toen in een nieuwe opmaak ver scheen. De ooi'logsjai'en brachten een on derbreking van deze werkzaamheden: op last, van hogerhand werd de heer Bosman in het begin van 1942 op staande voet ont slagen. Tot mei 1945 was hij ambteloos bux-ger. In het geheim echter bleef de heer Bosman zich intensief met de organisatie van het film- en bioscoopbedrijf bezighou den. In overleg met enige voorlopige be stuurders werd een schema ontworpen voor de voortzetting en de reorganisatie van het Bondswerk na de oorlog. Dit schema voorzag in handhaving en noodza kelijke aanpassing van de organisatori sche maatregelen, die voor 1940 hadden gegolden. Het is de verdienste van de heer Bos man geweest, dat in de naoorlogse jaren zeer veel van wat in de bezettingstijd op papier werd gezet, ook werd gerealiseerd. Dat gebeurde onder zijn dix-ecte leiding, want in november 1945 werd hij door de algemene vergadering van de Bond bij acclamatie benoemd tot directeur. Tevens was hij lid van de Ministeriële Commissie voor het Filmwezen, die na de bevrij ding werd ingesteld, van de voorlopige Raad voor de Kunst, de Commissie tot herziening van de Bioscoopwet en de Te- levisieraad. Zeer verdienstelijk werk heeft de heer Bosman voorts verx-icht ten behoe ve van het Nederlands Filminstituut, de Nederlandse Filmacademie en de Stich ting Px-oductiefonds voor Nederlandse Films. Op het ogenblik maakt de heer Bosman deel uit van de Afdeling Filmkunst van de Raad voor de Kunst, van de Raad van Beheer van het Nederlands Filminstituut en het curatorium van de Nederlandse Filmacademie, van de Stichting Px-oductie fonds voor Nederlandse Films, van het Be stuur van de Stichting Bio-Vacantieoord en van de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor het Film- en Bioscoopbedrijf. De prestaties, die de heer Bosman in zijn functie van bondsdirecteur en als se cretaris of lid van verschilende colleges op film-cultureel gebied in het algemeen be lang heeft verricht, vonden vorig jaar of ficiële erkenning, toe hij ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Met het oog op de viering van het ju bileum is een erecomité gevormd, waarin naast functionarissen van de Nederland sche Bioscoop-Bond en de cineasten Bert Haanstra en Herman van der Horst zit ting hebben mr. D. Bijdendijk, voox-zitter van de Centrale Commissie voor de Keu ring van Films, dr. J. Hulsker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. Ph. J. Idenburg, Voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting Nederlands Filminstituut, mr. J. M. Kan, lid van de Raad van State, de heer Joh. Miedema, Voorzitter van de Nedex-land- sche Bioscoop-Bond, mr. H. J. Reinink, Directeur-Generaal voor de Kunsten en voor de Buitenlandse Culturele Betrekkin gen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, jhr. W. J. H. B. Sandberg, Voorzitter van de Stichting Nederlands Film Museum, prof. dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-directeur van de Rijsacademie van Beeldende Kunsten en mr. dr. P. J. Witteman, Voorzitter van de Raad voor de Kunst.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11