VIJFTIEN JAAR GELEDEN STORTTE HITLERS DERDE RIJK INEEN Oppositie beraamde steeds plannen tegen Nazi-bewind Duits geweten zweeg nooit geheel Georganiseerd verzet onmiddellijk na de machtsovername door de Nazi's VRIJDAG 29 APRIL I960 Erbij PAGINA DRIE OP MAANDAG 30 APRIL 1945, 56 jaar oud, stak Adolf Hit ler de loop van een pistool in zijn mond en vuurde. Enkele uren later verteerden de laatste hectoliters benzine van het „Derde Rijk" de resten van een man, die als géén tyran voor hem een bloedig spoor door de geschiedenis had geploegd. In een orgie van moord en zelfmoord beëindigden de leiders van nazi-Duits- land hun aandeel aan de historie. Sindsdien wordt er nog prak tisch dagelijks geschreven in het logboek van de Duitse schande, waarbij de verbijstering over wat er in Hitler-Duits- land is geschied blijft bestaan, terwijl daarnaast de vraag rijst hoe het mogelijk was dat aan Hitiers misdadige politiek geen halt werd toegeroepen door goedwillende en weldenkende Duit sers. Hebben zij dan nooit het eigen huis willen reinigen, al die jaren? Bestonden zij eigenlijk wel? Het propaganda-apparaat van Hitiers partij heeft de openbare mening in de wereld op dit punt even stellig en handig misleid als op ander gebied. Het beeld dat Goebbels' propaganda-ministerie ophing van nazi- Duitsland, was dat van een volk dat onverdeeld achter zijn Führer stond en hem volgde, zowel naar het slagveld als naai de gestapo-kelders, steeds instemmend „Sieg, Heil!" roepend. waki.je. Tot in september 1938 de con ferentie van Hitler met, Daladier en Cham berlain, waarbij de westelijken beaamden dat „de Sudetenkwestie geen Europese oor log waard was" werkte de verzetsma- chinerie koortsachtig en vond er een snel le uitbreiding van het aantal samenzweer ders, ook in de legerleiding, plaats. Zowel militair als politiek was alles voorbereid. De diplomatieke activiteit van de opposi tie in het buitenland bereikte zijn hoogte punt, want vóór alles wilde men de Brit se garantie, dat een Duitse aanval op Tsjechoslowakije automatisch een orlogs- verklaring van de kant der Engelsen zou opleveren. Dit immers zou Hitier een di plomatieke blunder opleveren en zijn ge zag in het binnenland ernstig aantasten. Het volk wilde geen oorlog en het zou zo meende de oppositie beslist revolte ren, indien Hitier duidelijk als oorlogsdrij ver te kijk zou worden gezet. Het bevel voor een aantal op Tsjechoslowakije zou automatisch het sein voor de staatsgreep met behulp van het leger betekenen. Onder leiding van generaal Beek werden de militaire plannen voorbe reid. Een divisie in Potsdam werd te ruggehouden om het Berlijnse rege ringskwartier te bezetten als het zo ver was. De Berlijnse politie ook in het komplot zou voor de orde op straat zorgen. Een pantsei-divisie on der generaal Hoeppner zou in Türin- gen Hitiers persoonlijke lijfwacht de handen binden. Hitier zelf zou voor een reeds gevormd tribunaal worden gebracht en voor krankzinnig worden verklaard. De attesten van bevoegde psychiaters lagen al klaar. De lont in het kruit Zonder enige twijfel zou op 29 septem ber, de dag van de opmars, de lont in het kruit zijn geworpen. Er was aan alles ge dacht en de staatsgreep was nog slechts een kwestie van het uitgeven der nodige bevelen. Op 28 september maakten ech ter Daladier en Chamberlain hun Canos- Augustus 1933, rijkspresident Hindenburg sagang naar München om met Hitler over bezoekt het Tannenbergmonument, dat een Tsjecho-Slowakije^te pacteren en „de vre- jaar later zijn laatste rustplaats zou zijn. Achter hem loert de toekomst: Adolf Hitler, Gauleiter Koch en Hermann Goring. de te redden". De wereld herademde, maar het Duitse verzet zag prompt zijn ge hele vernuftige plan in elkander storten. Men overwoog nog een snelle arrestatie van Hitier, maar hij kwam als door de recteur was. Deze fabriek was één der duivel gewaarschuwd niet van de Ober ontmoetingspunten voor de hoofdfiguren salzberg af. van het verzet. In verschillende landen De Britse lf!ï HET IS welbeschouwd één der wei nige propagandaleugens geweest die nog lang na de oorlog werden geaccepteerd. Wij zijn gaan geloven dat „de goede Duitser" een uitzondering was die de regel bevestigde. Al wassen de daden en offers van tienduizenden Duitsers, die tegenover de machtsaanspraken van de staat tussen 1933 en 1945 de volmacht van hun geweten plaatsten, de talloze misdaden welke door miljoenen anderen werden begaan of toegelaten, niet af de historie wil toch een eerlijk antwoord op de vraag of de dictatuur ooit in staat was of in staat zal zijn, de edelmoedig heid volkomen te verstikken en auto noom te heersen in de geest van een ge héél volk. Hitler-Duitsland is in dit op zicht een sprekend proefmodel geweest. Er heeft een georganiseerd en wijdver takt. Duits verzet bestaan; reeds vanaf 1933 toen Hitier door achterbaks geknoei Zo stondén de ,eiders van „c opstand vm en politieke kuiperpen, door intriges en 2o juli voor hun rechters. Hier dr. Julius partijverdeeldheid in zijn positie van Leber, vooraanstaand soci.aal-democ.raai, rijleskanselier werd geschoven. Dit verzet die een Vrote r°l «peelde in de Kreisauer doorloopt alle schakeringen, van dubbel hartigheid tot. opportunisme; van defai tisme (waarop in later jaren overigens de van een machtsapparaat dat buiten de 1 f-r.ii trnl r> rlnnr r)n navi'ï wac pphiovpn regering verklaarde tegen- van het Rijk dienden vroegere vakbonds- over de agenten van de Duitse oppositie: hoofdkwartieren tot verzamelplaats. In „Wij konden helaas niet zo openhartig zijn nnnm nnrinc;tio Viocr-Viiirfo Keulen was da* bÜ voorbeeld het „Kette- als u. Op het moment dal u ons inlichtte bronnen, want de oppositie beschikte o er jer £[aus-' van katholieke arbeidersbe- nver rir nlannen voor ppn sfaatss?vpen. eigen agenten in de meeste departemen- ten. Zelfs Hitiers tolk, dr. Paul Schmidt, behoorde tot hen! Het departement van Buitenlandse Zaken, eertijds beroemd om zijn Pruisische precisie, was een com pleet nest van spionnen voor het verzet geworden. Zodanig, dat de regering naast dit departement een eigen buitenlands bu reau moest oprichten, welk orgaan geleid werd door Joachim von Ribbentrop. Goer- vlammende rede, zoals die van Edgar met succes voor hun vervolgers verbor- Jung. von Papens naaste medewerker, of gen werden gehouden, dat er grote proces- de in 1939 voor de oppositie een welkome aanleiding om de verzetsmachinerie weer op gang te brengen. De eerste berichten over het betrekken van de politieke hori zon hebben de Britse en Franse regerin gen destijds van de Duitse ondergrondse ontvangen, maar met name de Britse re gering nam de oppositie nauwelijks se rieus. „Maakt u niet ongerust, mijne he ren," kregen de gebroeders Kordt twee diplomaten die ijverig voor de oppositie werkten, hoewel zij in schijn tot. de buiten landse dienst van het rijk behoorden van Lord Vansittard in Londen te horen: „Ditmaal sluiten w i j dat verdrag met de sovjets". Halder bleef aarzelen Op het binnenlandse front lagen de kaar ten gunstiger. De doordinatie tussen bur gerlijk en militair verzet verdiepte zich. Men had ditmaal echter geen generaal Beek om leiding le geven aan een mili taire staatsgreep. Doch zijn gelijkgezinde opvolger, generaal Halder, scheen bereid om de bevelen voor een militaire opstand te geven, desnoods met voorbijgaan van zijn directe chef, de zwakke opperbevel hebber von Brauchitsch. Halder verlangde evenwel een 100 per cent garantie over een goede afloop. Hij wilde weten of de westelijken een binnen landse omwenteling in Duitsland niet zou den uitbuiten: of de legergroepscomman- danlen te velde het signaal voor de op stand zouden gehoorzamen en of de bevol king vóór een regeringswisseling zou zijn. Ondanks alle verzekeringen van een goe de afloop van de staatsgreep door de bur gerlijke oppositie, bleef Halder aarzelen. Hij ontwaakte pas uit de droom, toen de opmars in Polen al begonnen was. Wederom verloor de oppositie één van haar troeven. Bij hernieuwd contact met de geallieerden, die vanaf het moment van de Poolse veldtocht in oorlog met Duits land waren, zouden de onderhandelingen over een toekomstige vrede met een nieu we Duitse, democratische regering niet slechts als Duitse tegenprestatie de ont ruiming van Tsjecho-Slowakije moeten in houden, doch ook het opgeven van Polen. Het belangrijkste deel van Polen stond echter, op grond van Hitlers pact met Sta lin, onder de beschikkingsmacht van de Sovjet-Unie. Het maakte de situatie niet weinig ingewikkeld. Desondanks wilde generaal von Ham- merstein, die weer een troepencomman do in 't westen had gekregen, proberen Hitier opzij te schuiven door hem bij een bezoek aan het noordelijk Rijnfront te ar resteren. Hitier rook echter onraad en ont hief Hammerstein van zijn post. over de plannen voor een staatsgreep, overwogen wij reeds hel zenden van Cham berlain naar Duitsland." In 1938 leverde Hitier nieuwe stof voor een binnenlandse omwenteling. De aanval op Polen kondigde zich aan, terwijl in ge- Het verzet bestond tot 1937 hoofdzakelijk heel Duitsland vreselijke progroms tegen in de geest en op papier. Het daadwerke- de Joden werden gehouden. Het is destijds lijke, individuele verzet een moedige evenmin als nu nauwelijks vermoed, dat preek van een dominee of priester, een alleen in Berlijn ruim vijfduizend Joden Hitier als vredesengel delers buitenlandse reizen werden gefinan- eierd en gelegaliseerd door de Robert van dr. Erich Klausener in het overvolle Bosch-fabrieken in Stuttgart, - van welke 3erlijnse stadion tijdens de katholieken onderneming Goerdeler hoofdvertegen- dag in 1933 en 1934, protestdemonstraties kèlde en van valse papieren voorzag dat woordiger was geworden, nadat hij als ajs ,n gint Annaberg waarbij 130.000 men- er in talloze plaatsen demonstraties, her- burgemeester van Leipzig wegens een pro- sen demonstratief zongen „Unser Führer test legen de verwijdering van het Men- ist Christus" had echter reeds hon- delssohn-monument in die stad, was ont- derden slachtoffers geëist, slagen In het binnenland werd het agenten- binnenlandse en buitenlandse klimaat ver werk verricht door het korps reizigers van re van gunstig. Hitier speelde nog zijn rol het bijzonder Hitiers plannen een fabriek in bierkannen in Berlijn, waar- van vredesengel, totdat in de herfst van non-agressiepact, met Rusland, sen zijn gevoerd,;- o.a. .tegen de „Solf groep dié Joden naar het buitenland smok kelde en van valse papieren voorzag dat er in talloze plaatsen demonstraties, her denkingsdiensten en andere manifestaties die de afkeer van een brede massa wel denkende mensen lieten blijken, werden Voor een staatsgreep was evenwel het gehouden. De te verwachten aanval op Polen en in voor een dat hem van Wilhelm Leuschner, oud-vakbondslei- 1937 de generale staf de lucht kreeg van rugdekking uit het oosten zou geven in der en verklaarde vijand der nazi's, di- Hitiers aanvalsplannen inzake Tsjechoslo- ruil voor een groot deel van de buit, vorm- Automatiseh viel daarbij het oog op het leger, dat naast de kerken het enige Duit se instituut was, dat nog enigermate auto noom was gebleven. Het Duitse verzet biedt dan ook het steeds terugkerende beeld van opeenvolgende pogingen van lei- HET WEDDEN op twee paarden was dende, met Hitier gebroken hebbende po- sommige vex-zetsfiguren niet vreemd, doch Utic.i en vooraanstaande burgers, die pro- daad reageren. Wedden op twee paarden ook vinden wij in een groot aantal hoofd personen uit het Duitse verzet de hoogste, paradoxaal genoeg: veelal Pruisische, tradities van trouw aan 't geweten be lichaamd onder het motto dat adel ver plicht. Een kenmerk voor het: Duitse ver teerden om in de generale staf van het leger medestandei's te winnen voor het idee van een staatsgreep met behulp van het leger. Dit was één facet, dal i'eeds in 1933 zichtbaar werd, toen de toenmalige chef zet of zo men wil: de Duitse oppositie, der legerleiding, generaal vón I-lammer- want veeleer nam het dit karakter aan stein-Equord, bijgenaamd „de rode gene- was over de gehele linie de zorgvuldige raai". Hitier wilde arrestei-en. nadat een en grondige organisatie. Dit was onver- vioegere poging van hem om door een mijdelijk, want van het begin af aan heb- ontvoering van de rijkspresident, von Hin- ben de leiders niet in eerste instantie, ge- denburg, de zaken toen het nog tijd was lijk in de bezette gebieden, het voeren ec-n andei-e keer te geven, was mislukt, van anti-propaganda en het plegen van Hammerstein faalde en werd door de pre- sabotagedaden voor ogen gehad, doch het sident zelf ontslagen. De initiatieven tegen volvoeren van een complete staatsgreep. Hitler in de legerleiding wei-den overge- Het feit dat de strijdorganisaties van de nomen door generaal Ludwig Beek, chef nazi-partij in 1933 reeds driehondei-ddui- van het troepenbureau in het ministerie zend man telden een aantal dat in 1934 was opgelopen tot, twee miljoen! maak te het noodzakelijk, dat een politieke om wenteling welke de oppositie voor ogen stond, moest woi-den bewei-kt met behulp REEDS IN NOVEMBER 1939 wilde Hitler zijn legers laten opmarcheren tegen het Westen. Zijn plannen zaaiden schrik en ontsteltenis onder de legerieiding, om verschillende redenen, waarvan de voornaamste was dat Frankrijks legendarische militaire macht Duitsland zou ver pletteren. Stafchef Halder scheen volkomen bereid om toe te slaan, doch ditmaal stuitte hij tijdens een inspectiereis langs het westfront weer op de onwil van de bevelvoerende troepencommandanten, die voor een revolte in volle oorlogstoestand weinig voelden. Desondanks zou Halder, geruggesteund door een steeds krachtiger burgerlijke oppositie, wellicht hebben doorgezet als zich niet de tragedie had voorgedaan, dat hij via de diplomatieke kanalen van de ondergrondse, volkomen aan elkaar tegenstrijdige berichten had ontvangen over de houding der geallieerden bij een politieke omwenteling in Duitsland. van het leger en vervolgens chef van de generale staf, die in lateie jai-en hart en ziel van het georganiseerde Duitse verzet is geworden. Wat een voordeel had moeten zijn na- het aureool van onbeschadigde martelaar De wrede president van het Volksgerechts- hen M6St VCD1 Spionnen melijk het veelvuldig contact van de op- had willen bezoi-gen doorki-uiste Kordts hof, dat de hoofdfiguren van „20 juli" positie met de buitenlandse mogendheden plan. De gestapo, de ware toedracht van vrijwel zonder uitzondering ter dood Reeds in het jaar van de „Machts- verkeerde hier in een nadeel. De enige de aanslag niet geheel doorziende, begon veroordeelde. Dr. Roland Freisler werd übername" telde Hitier vele tègenstan- toezegging waaraan Halder houvast had een onderzoek naar de herkomst van de door Hitier waarderend „Unsere Wyszins- dex-s Velen hunner zeker in de legerlei- ward hprn mondeling overgebracht, terwijl gebruikte bom en kwam terecht bij Osters ki" genoemd, nademaal hij uit de rijen der ding, meenden echter dat zii „die trimme- de stafchef reden had om te vermoeden leverancier. communisten voortkwam. laar uit Bohemen" wel voor hun karre- dat de verzekering van een „geweer bij Hoe geladen de atmosfeer in Duitsland lie zouden kunnen spannen, als hij al niet de voet" van westelijke zijde hem wat po- was in die jaren van Hitiers politieke en zjjn toeren een huild(, een kjnd tQen zijn politieke carrière zou eindigen als een «"«ver »erd overgebracht dan ze in wer- militaire successen, blijkt wel uit het feit hj| Goerdeler bekende er genoeg van te liit, rinnnnnr, riiHu. kehikheid was bedoeld. De civiele on- riet er in 1939 ruim 21.000 politieke ge- u„ui mislukte blaaskaak. Van degenen die Hit- lelijkheid was bedoeld. De civiele op- det er in 1939 ruim 21.000 politieke ge- lers karakter beter begrepen waren er he- P°sitie had zo haar methoden om weifel- vangenen in de concentratiekampen van laas nog velen onbekend met elkanders moedige generaals een hart onder de riem het Derde Rijk zaten zonder uitzonde plannen en inzichten. Pas met het toetre- steken..! Een bijkomstig nadeel was, ring Duitsers, den van de toenmalige burgemeester van dat andere verantwoordelijke personen in Leipzig. Karl F. Goerdeler, tot één der de lep-leiding onder het motto „van uit- if eerste oppositiekernen, werd het mogelijk stel komt afstel" op militair-technische u6 taveisauer ia cis een begin van een netwerk te spinnen, gronden een voortdurend verschuiven van waarin de draden van politiek, burgerlijk cle da,a der operaties in het Westen van Begin maart 1940 klonken er opnieuw en militair verzet samen kwamen met de Hitier wisten af te dwingen, waardoor het hoopgevende geluiden. Generaal Thomas, lijnen die via verschillende regerings- karakter van een acute noodtoestand aan plaatsvervangend commandant van het diensten en de militaire inlichtingendienst, de situatie in eind 1939 werd ontnomen, thuisleger, dat werd aangevoerd door de de „Abwehr" (waar men mannen als ad- Zo waren er tot in 1940 geen daden ge- corrupte Fromm, die in juli 1944 één der miraal Canaris en generaal Hans Oster steld die iets positiefs opleverden. De wan- voornaamste oorzaken was van het ineen als vertrouwelingen had) naar het buiten- hoop nabij, besloot Erich Kordt de di- storten der revolte, wilde de generaliteit Tn deze tot slachtplaats verbouwde ruimte land liepen. plomaat die ook de oppositie in het buiten- tot dienstweigering bewegen en hij dacht ran de Berlijnse gevangenis Plötzensee Goerdeler, die vele relaties in het bui- land gewichtige diensten had bewezen, zelf aan een arrestatie van Hitler met behulp werden de hoofdfiguren van hei Duitse lenland, Engeland. België, de Ver. Staten, te handelen. Hij wilde een bom in Hit- van het Berlijnse garnizoen. Het leger zou rerzet na het proces „20 juli" als vee ter Zweden en het Nabije Oosten had, was Iers hoofdkwartier plaatsen. Generaal Oster vervolgens het regime overnemen. Zijn dood gebracht opgehangen aan slacht- naast anderen voor de oppositie de rei- van de „Abwehr" zou voor deze helse ma- streven stuitte echter op de ontmoediging haken. Op Hitlers verzoek werden de zende ambassadeur. De inlichtingen die chine zorgen, doch een onverwachte aan- van de generaals die de bevelen hadden voor die tijd. Het buitenlandse contact executies gefilmd. hij de buitenlandse regeringen (via vrien- slag op Hitler in de „Biirgerbraükeller" in moeten geven. Spoedig daarop brak Halder richtte zich, via de A.P.-correspondent, (Foto: Landesbüdsteile Berlin) den) deed toekomen, had hij uit de beste München een stunt van de SA, die Hitler met. de oppositie. Hij was volkomen over Louis P. Lochner, in Berlijn speciaal op hebben. De burgerlijke oppositie stond alleen en kon weinig anders meer doen dan fatsoenshalve de data en uren van de Duitse aanval op de Westeuropese lan den aan de beti-okken regeringen me dedelen. Na deze grote terugslag duur de het lange tijd, eer de politieke op positie de generaals weer met kans kon benaderen. De generaals hielden zonder uitzondering een militaire tegen slag, die Hitiers prestige als oorlogs genie zou aantasten, voor noodzakelijk. Zo'n tegenslag liet op zich wachten tot 1943, het jaar van Stalingrad en., het jaar van de mislukte aanslagen op Hitier. De vex-zetsgeest leefde echter ook lang de Ver. Staten die in 1941 nog niet in oor log met Duitsland waren en via de com munistische ondergrondse op de Sovjet- Unie, welke in tegenstelling tot de wësr telijke landen de Duitse geestverwanten aanmoedigend tegemoet trad, opleidde en steunde. Na 1945 heeft de Sovjet-Unie daar van de vruchten geplukt. Onder de niet communistische oppositie bezon men zich op de toekomst. Een merk- waai-dige en unieke dicussiegroep was ja dit opzicht de „Kreisauer Kreis", een groep van vooraanstaande geleerden, polir tici. kunstenaars, geestelijken en mensen uit 't vakbondsleven, die zich op het land goed Kreisau van Helmut J. Graaf von Moltke verenigd had, en studeerde over een regeringsprogramma voor de tijd die na de ineenstorting van het nazi-regime zou volgen. Er mocht geen regeringsva- cuum ontstaan, zo redeneerden zij, terwijl het tevens in hun bedoeling lag een nieuwe slaat te scheppen die de naam „democra tie" waardig was. Een vredesprogramma De idealen van de Kreisauer Kreis wa ren bijzonder edel van gehalte. Eén ervan was de absolute geweldloosheid, om wel ke reden deze groep alhoewel zij nauwe relaties onderhield met de kringen van Goerdeler, Beek, Oster, Gisevius en vele andex'en een mooi'daanslag op Hitier geen geschikte methode vond om er de de mocratie mee te beginnen. Dit heeft hen evenwel de bloedwraak der nazi's in de grote processen van 1944 niet bespaard. Zij vielen voor idealen, die in onze ogen misschien naïef lijken, met de moed en de ovex-tuiging van ware marte laren. Hel is onmogelijk om niet ten diep ste ontroerd te worden bij het lezen van hun laatste brieven en bij het horen van hetgeen zij zeiden voor zij op de wreedste manier ter dood werden gebracht. De Kreisauer Kreis was als het ware „het geweten" van het Duitse, georgani seerde verzet, dat zich intussen bezigheild met het op papier scheppen van de naoor logse slaat. Regeringsposten waren al ver deeld onder de hoogstaande figuren uit de oppositie, radio-proclamaties die direct na de omwenteling zouden worden uitgezon den waren geschx-even, een regeringspro- gramma dat o.m. voorzag in berechting van de oorlogsmisdadigers, ontruiming van de bezette gebieden en vredesonder handelingen op basis van christelijke mo raal was opgesteld en het wachten was alleen op het geschikte moment om op te treden. Een moordaanslag op Hitier, mede ten einde het leger te ontslaan van zijn eed van trouw aan de Führer, waaromtrent het nog steeds scrupules koesterde was in de oppositieplannen vanaf 1940 bijna permanent verdisconteerd. Men wilde op recht het eigen huis reinigen. Evenwel was ook nu een voorwaarde, dat Duitslands tegenstanders tijdens de grote schoonmaak geen gebi-uik zouden maken van de interne moeilijkheden. In dit opzicht kon de oppositie een gerecht vaardigd wantrouwen koesteren, want langzamerhand was het westelijke stand punt zo, dat men het vertrouwen in welke Duitse regering dan ook, had opgezegd en dat men eerst weieens daden wilde zien voor er over eventuele vrede kon worden gesproken. Vicieuze cirkel Onderwijl verlangde de oppositie van de westelijken een misschien té groot opti misme teneinde de verlangde daden te kunnen wagen. Een vicieuze cirkel, welke pas in 1943 na de eerste grote militaire nedei'laag werd doorbroken door opeen volgende pogingen om Hitier te doden. „Laat maar komen wat komen moet", be- Vervolg zie pagina 4)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 23