ONDERSCHEIDINGEN IN ONS DISTRICT TALRIJKE NEDERLANDERS VANDAAG ONDERSCHEIDEN Bedrijfsleider van gronddienst knoeide met sigaretten Kort geding tussen EVC en Waarheid VRIJDAG 2 9 APRIL 1960 29 Hieronder volgen de namen van inwoners uit onze omgeving die ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana een onderscheiding hebben ontvangen. (De namen zijn geplaatst in de volgorde waarin zij in de Buitengewone Staatscourant zijn opgenomen): Ridder Ned. Leeuw: Mr. H. W. Schraa- gen, voorz. Broederschap Notarissen, Aer- denhout; mr. Th. M. J. de Graaf, Tweede Kamerlid, Lisse. Officier Oranje-Nassau: Dr. J. H. Stel- ma. voorz. Raad v. Zending Herv. Kerk, Bloemendaal; dr. P. H. Schroder, alg. secr. Mij tot Nut van 't. Algemeen, Haarlem; ir. G. O. .1. van Ditzhuijzen, dir. Beijnes' W. J. B. M. J. van Liemt, ridder Oranje-Nassau n.v. Aerdenhout: ir. C. H. Hol gen, dir. Conrad Stork-Hijsch n.v., Bloemendaal; J. F. Saarberg, dir. Werkspoor A'dam, Heemstede; dr. A. A. Thiadens, dir. Geol. Sticht., Aerdenhout; mr. H. B. Wildt Meij- boom, Bloemendaal; ir. F. L. A. Maandag te Bloemendaal. inspecteur van de Land bouw; deken B. G. Hosman, Beverwijk. Ridder Oranje-Nassau: G. E. Noordhoff, hoofdinsp. P.E.N., Bloemendaal; P. J. Ver- waijen, dir. Visserijschool, IJmuiden: mevr. ir. M. Waardenburg-Lindeijer, adviseuse C.J.V.F., Haarlem; Jos. C. de Klerk, com ponist en schrijver over muziek, Haarlem; P. M. Buis, adj. dir. Profilti; R. Fruitema, Mr. Th. M. J. de Graaff, ridder orde Nederlandse Leeuw. hoofdcontroleur bij de belastingen te Haar lem; R.-N. Busser, hoofdcontroleur bij de belastingen te Haarlem: J. P. Donken, hoofdcomm. van belastingen te Haarlem; L. Poppinga. hoofdcomm. ministerie van Volkshuisv. Heemstede; H. van der Burg, chef naul. dienst Wijsmuller. IJmuiden; mej. PI. Huitema, bureau-chef PTT, Cas- tricum; J. J. Ab.spoel, ass. vluchtprod. K.L.M., Heemstede; H. Brat, dir. Beverol, Beverwijk; H. v. d. Bunt, vennoot Org. Adviesbureau v. d. Bunt en Co, Bloemen daal; J. A. Dal, dir. Grav. en Stempel fabriek, Haarlem; L. Lam, voorz. Chr. L. Lam, ridder Oranje-Nassau Middenstandsvereniging, Heemstede; W. J. B. M. J. van Liemt, dir. Fijnhout- en Tri- plexhandel Fetin, Haarlem; H. P. Th. Kolk, best. lid bloemkwekerijorg.. Aalsmeer: B. Fels, hoofd bureau Noordholland Maat schappelijk Werk, Haarlem. Gouden medaille Oranje-Nassau: J. Poen, chef uurwerkmakerij P.E.N., Haar lem: H. D. van der Hor, Heemstede; P. C. A. A. Fenijn, hoofdass. sectie-chef belas tingen. Haarlem: I. Kuijper. havenmeester IJmuiden; A. Devilee, werkm. N.S., Haar lem: H. Kooy, hoofdopz. bijz. diensten PTT. Haarlem; J. C. Maarschalkerweerd, ass. werkm. bij de K.L.M., Vijfhuizen: E. Meye- rink, erelid Ned. Bond Meubileerderspa- troons, Haarlem; A. Markerink, voorz. tuin- en landbouworg.,Santpoort; W. G. Menken, onder-dir. Centr. Coöp. KLTB, Haarlem: W. Niesten, Beverwijk. Zilveren medaille Oranje-Nassau: A. J. Martens, parkopz., Beverwijk; H. J. Sief- fers, brigadier pol. Haarlem; E. v. d. Brink, erevoorz. Chr. Nat. Schoolonderw., IJmui den-Oost; W. B. Buis, best. lid Aalsmeers Fanfarekorps; Th. van Kampen, comm. en oud-secr. „Kunst na Arbeid", Bennebroek; C. F. Kaslander, bestuursl. Aalsmeers Fan farekorps; J. Bakker, kassier Twentsche Bank, Beverwijk; PI. Sondorp, voorm. N.S.. Haarlem; mej. T. Hoving, hoofdempl. PTT, Haarlem; A. van Oosten, chef-de-bur. Kon. Ver. Tapijtfabr., Plaarlemmermeer; J. van Blitterswijk, bedrijfsleider Steenfabriek „De Waaïwaard", Haarlem: L. van Osch, baas mech. werkpl. Figee, Haarlem; mej. G. Adrichem, voorheen schoonmaakster Ver. Blikfabr.. filiaal Beverwijk: H. J. Holt, voorz. Katholiek Armbest., Beverwijk. Bronzen medaille Oranje-Nassau: J. C. de Kwaasteniet, fitter Gasbedr., Hillegom; L. Kempe, gep. tuinm. Velsen, Santpoort; w. j. B v. d. Hijden. hoofd-tuinm. Velsen; E. Maarse, lid Aalsmeers Fanfare korps. Aalsmeer; mej. A. M. Boosman, hoofdschr. bel., Haarlem: G. Hendriks, ploegbaas N.S., Haarlem; W. F. de Vries, autogeen-lasser N.S., Haarlem; G. J. van Avezaath, besteller Van Gend en Loos, Haarlem; A. Sierveld, chauffeur Van Gend en Loos, Haarlem; C. Brouwer, besteller PTT, Vogelenzang; D. van Duynen, exp. PTT, Haarlem; J. van Klinkenberg, oud best. PTT, Aerdenhout; G. van der Wel. veilingm. Het Centrum. Beverwijk: J. Th. Groeneveld, Beverwijk: A. Vink, arb. Steenfabriek De Waaïwaard, Haarlem; J. van Eist. arb. Steenfabriek De Waahvaard, Haarlem; PI. Vink, arb. Steenfabriek De Waahvaard, Haarlem; P. C. Willems, spoor- P. J. Verwayen, ridder Oranje-Nassau legger Ballastmij., IJmuiden; C. Wester, houtinlegger papierfabriek, Velsen: G. H. Kelderman, eerste bankw.-monteur bij Van Herwaardens fabr. Hillegom; Th. Hijnen, besteller PTT te Driehuis. (Vervolg van pagina 27) Ridder Oranje-Nassau: C. Spruijt, voor heen directeur van de Drentsch-Overijs- selsche Houthandel n.v. te Coevorden; mej. ir. H. J. Kruseman, Koninklijke Weefgoederenfabriek te Hengelo; A. Sein te Enschede: J. Glerum, personeelschef Provinciale Utrechtse Elektriciteits-Maat- schappij n.v.; H. Hartemink, secretaris Provinciale Vereniging Carrosserie- en Wagenbouwbedrijven „Het Sticht" te Utrecht; J. M. H. van Schuppen. mede directeur van de Panter Sigarenfabrieken te Veenendaal; G. P. M. Frijhoff. directeur J. S. Meuwsen n.v. te Amsterdam: C. C. Hengeveld te Hilversum, penningmeester Chr. Middenstandsbond; H. van Plerwer- den. directeur Stichting Grafisch Export centrum te Amsterdam: L. J. van der Sande te Hilversum, voorzitter van de Bond van IJsbereiders en Patates Frites Bakkers; mr. P. H. Wuijster, secretaris K.v.K. voor Zaanland; A. W. den Boer le Oudewater; K. Dijk, voorheen werkzaam bij de Bataafse; mr. J. de Jongh, secretaris Bond van Makelaars te 's-Gravenhage; C. W. F. Mehlbaum, referendaris bij het mi nisterie; G. Westerink, referendaris bij het ministerie; W. van der Kraan te Rot terdam; A. J. Schieman te Axel, voorzit ter Bond van Smeden in Zeeland en West- Brabant; L. te Strake te Deurne, directeur Frans Kuipertrainer van het natio naal polozevental, ridder in de orde van Oranje-Nassau. van de Tricotagefabriek L. te Strake n.v.; M. .1. Engels, inspecteur Domaniale Mijn- Maatschappij: J. de Koning, chef Wasserij Staatsmijn Maurtis; J. F. Steinbrück, chef van de Staf Administratie bij de Staats mijnen. 20—21 Landbouw Ridder Nederle-ndse Leeuw: prof. dr. C. Coolhaas. Wageningen, hoogleraar Land bouwhogeschool: dr. J. F. van Moorsel, 's-Gravenhage, lid raad van bestuur van Unilever. Officier Oranje-Nassau: mr. D. R. Brou wer, Rotterdam, functionaris bij onder linge verzekeringsmaatschappijen op agra risch gebied: G. F. Dalenoord, Glimmen, president-directeur Scholten's Aardappel meelfabrieken: dr. W. B. Deys, Wage ningen, adjunct-directeur Instituut On derzoek Landbouwgewassen; prof. A. M. Frens, Hoorn, directeur Instituut Veevoe- deronderzoek; A. Heida, Wolvega voorzit ter Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland: ir. J. P. J. Hofhuis Roermond, W. Niesten, gouden eremedaille Oranje- Nassau Jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de gemeentemusea te Amsterdam, is bij bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. directeur botercontrolestation „Eindho ven'^; J. - Koman, Assen, bestuurslid van landbouworganisaties; ir. D. Kers, Baren- drecht, rijkstuinbouwconsulenl; ir. W. G. A. Lammers, 's-Gravenhage, directeur Buitenlandse Handelsaangelegenheden van Voedselvoorziening; H. J. M. H. C. Mom- mersteeg. Vlijmen, directeur van een zaadhandel; mr. G. van Setten, 's-Graven hage. directeur juridische zaken van het ministerie; ir. A. G. Swart, Haren, hoofd ingenieur-directeur bij de Cultuurtechni sche Dienst; J. F. Verïinden. Vught, presi dent-directeur van een wijnhandel, L. P. de Vries, 's-Gravenhage, secretaris Ge zondheidscommissie voor Dieren van het Landbouwschap. Ridder Oranje-Nassau: A. Blokzijl, secr. Groninger Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond; W. Bronkhorst, Andel, gewezen hoofd lagere landbouwschool; dr. A. W. Brons, Terneuzen, dierenarts; J. M. J. E. Duijsens, Heerlen, dierenarts; J. A. van Haaren,. Nijmegen, oua-hoofd r.-k. lagere landbouwschool: C. Heij, Ede, voorzitter Gelderse Chr. Boeren- cn Tuindersbond: J. van der Hout, 's-Gravenzande, voorzit ter veilingvereniging „Westerlee" De Lier; D. Jonker, Andijk, bestuurslid bloemkwe kersorganisaties; A. J. Mertens, Weert, be stuurslid landbouworganisaties; J. van der Meulen, Bilthoven, hoofdprocuratiehou der Grontmij: T. Muider, 's-Gravenhage, referendaris Directie Voedselvoorziening; G. Posthumus, Leeuwarden, vice-voörzit- ter Vereniging van Kaasexporteurs; E. de Vries, Drachten, bestuurslid pluimvee teeltorganisaties; F. Wellink, Wassenaar, bestuurslid groothandelsorganisaties in vlees; C. J. van Westen, Zierikzee, oud bestuurslid landbouworganisaties: R. C. Zwaardemaker, Maarsen, directeur jamfa- briek Zwaardemaker. Sociale Zaken en Volksgezondheid Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. A. Querido, AmsVrdam, directeur Gemeente lijk Centraal Bureau voor de Openbare Ge zondheidszorg, voorzitter Nationale Fede ratie voor de Geestelijke Volksgezondheid; C. W. van Wingerden, Amsterdam, oud voorzitter NVV, thans algemeen secretaris; dr. J. Spaander, Bilthoven, directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Officier Oranje-Nassau: dr. B. .J. Wester beek van Eerten, Hummelo, arts, bestuurs lid van diverse organisaties op medisch- organisatorisch en maatschappelijk terrein; A. Breekland. "s-Gravenhage, administra teur bij het ministerie; dr. H. W. Mook, directeur-geneesheer van het Wilhelmina- Ziekenhuis te Assen: G. F. J. M. Bar, ortho pedisch chirurg in de St. Maartens-klinie- ken te Ubbergen; C. P. H. Teenstra, ge neesheer-directeur Sanatorium „Juliana- Oord" te Laren; A. Brester, geneesheer directeur van het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort; dr. mr. H. de Boer, Wassenaar, sociaal geneeskundige; D. A. van Houte, Rotterdam, bestuurslid Maat schappij tot. bevordering der Tandheel kunde: G, C. van den Heuvel, Rotterdam, arts. bestuurslid van diverse instellingen op medisch-organisatorisch terrein; J. G. Bavinck, econ. drs.,. Eindhoven, directeur Sociale Zaken bij Philips; A. P. Nossek, directeur „Bata" te Best; 1. F. H. Stuve- ling, Enschede, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening voor Overijssel. Ridder Oranje-Nassau: W. Ph. Hendriks, Bolsward, apotheker; dr. M. Sypkens Smit, Hattem, arts; P. J. H. Leith, Maastricht, arts; zr. A. J. C. M. Woltering, 's-Hertogen- bosch. oud-districtsverpleegster voor het Nieuwe verordening Produktschap regelt aanvoer van verse vis Het produktschap voor Vis heeft met één stem tegen de nieuwe Verordening tot Regeling van de Aanvoer van Vis goed gekeurd. De IJmuidense reder, de heer C. .1. Pronk, verzette zich als vertegenwoor diger van de „Reedersvereeniging voor Visschersvaartuigen" tegen deze verorde ning, omdat zij de deur zou sluiten voor nieuw op te richten bedrijven. De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk was echter van mening, dat deze verordening de vestiging van be drijven niet regelt. Daarvoor heeft het produktschap geen bevoegdheid. De verordening biedt echter wel een mogelijkheid om eventueel de aanvoer van bepaalde vissoorten te beperken. Boven dien geeft de verordening het produkt schap de bevoegdheid om zgn, „slapende vergunningen" vervallen te doen verkla ren, wanneer de houder van deze vergun ning een jaar ononderbroken niet aan de visserij heeft deelgenomen. De heer A. de Boon, vertegenwoordiger van de werknemers, begreep de bezwaren van de heer Pronk niet, die zich volgens hem juist in vergaderingen van de Com missie voor Kredietfaciliteiten verzet te gen het in de vaart brengen van teveel vissersvaartuigen. Hij dringt bijvoorbeeld aan op een bouwstop voor trawlers. De heer Pronk repliceerde hierop, dat zijn bezwaren het bouwen van trawlers met kredietfaciliteiten gelden. Tijdens de vergadering kwam het pro duktschap voorts aan de wens van de Re dersvereniging voor de Haringvisserij te gemoet om verse haring in tonnen te mo gen aanvoeren Meer verkeersongevallen in Amsterdam De verkeersongevallenthermometer in Amsterdam wees volgens het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam aan het einde van het eerste kwartaal 5262 aan. Zij stond hiermee 18 procent hoger dan aan het einde van de overeenkomstige pe riode in 1959. Het aantal slachtoffers (1013) steeg ruim 50 procent meer dan het aantal ongevallen. In maart j.l. werden 155 per sonen gedood of ernstig gewond. Sedert het begin van dit jaar zijn in Amsterdam 615 ernstige ongevallen geregistreerd of 19.9 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1959. Negentien personen werden ge dood (v.j. 18) en 414 (v.j. 305) ernstig ge wond. Mevrouw Mary Viruly-Dresselhuys, actrice, ridder in de orde van Oranje- Nassau. Deze foto toont haar niet tij dens het vreugdevol lezen van de onderscheidingsbrief, maar in „Een tik van de zon" door N. C. Hunter. Naast haar Han Bentz van den Berg. Wil-Gele Kruis; A. A. W. Holland, Son en Breugel, directeur van Chemische Bedrij ven van de N.C.B.; S. W. A. M. de Groot, adviseur St. Lambertus-Ziekenhuis te Hel mond; A. W. van Nieuwland, voorzitter Stichting R.K. Streekziekenhuis te Vlis- singen; K. Ensink, directeur Ensink Ma chinefabriek te Hilversum; R. Zegers Veeckens, Blaricum, oud-voorzitter van de Gecombineer-de Besturen voor het Litho grafisch Bedrijf; G. Hammink, Utrecht, penningmeester Christelijke Bond van Werknemers in Hout- en Bouwnijverheid; G. A. Collignon, Utrecht, hoofdbestuurder Katholieke Bouwvakarbeidersbond; C. L. M. Snepvangers, directeur gewestelijk ar beidsbureau te Breda; H. Hindriks, 's-Gra venhage, hoofdcommies bij het ministerie. Maatschappelijk Werk Officier Oranje-Nassau: dr. P. C. J. van Loon, hoofd Individueel Maatschappelijk Werk en Maatschappelijk Opbouwwerk van het Departement; P. Schaberg, be stuurder diverse instellingen, te Schiedam; mr. G. R. baron van Voorts tot Voorst, be stuurder van diverse instellingen, te Zwolle. Ridder Oranje-Nassau: F. A. Beemer, bestuurder diverse instellingen, te Hilver sum; mevr. E. G. van den Berg-Linde- boom, vice-voorzitster van de Hendrik Pierson Vereniging te Rotterdam; P. C. Chambille, bestuurder diverse instellingen, te Haastricht: B. Herderschee, bestuurder diverse instellingen te Amsterdam; mevr. J. A. Israëls-Maas, bestuurslid van diverse instellingen, te Goes; A. T. de Jong, hoofd Bureau Friesland van het Departement te Leeuwarden; J. E. Lioni, bestuurder van diverse instellingen, te Rotterdam, mej. R. E. Lunter, overste van de Congregatie der Franciscanessen, te Maastricht; mevr. C. M. Middendorf-I-Iensen, bestuurslid diver se instellingen te Rotterdam; ds. J. Une- putty, geestelijk verzorger van de Ambo nezen te Roermond; J. de Vries, bestuur der diverse instellingen te Amsterdam: G. Chr. Vroegh, voorzitter R.-K. Centraal Armbestuur te 's-Gravenhage; mevr. PI. G. M. WichersDutilh, bestuurslid diverse instellingen te Rotterdam; M. Hoekstra, bestuurder van diverse instellingen te Vledderveen: C. P. A. van Eek, bestuurder, van diverse instellingen, te Roosendaal. MALVERSATIES OP SCHIPHOL Officier van Justitie eist 10 maanden gevangenis Tien maanden gevangenisstraf met af trek van de tijd in voorarrest doorgebracht en onmiddellijke gevangenneming heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, donderdag gevorderd tegen een 32- jarige bedrijfsleider bfj de n.v. Aero Grond dienst op Schiphol. Deze werd ervan be schuldigd dat hfj in 1958 en 1959 op de luchthaven meermalen goederen, in hoofd zaak sigaretten, had gestolen of verduis terd, vervalsing van douanedocumenten had uitgelokt, geld van zijn werkgeefster had verduisterd en in vereniging met een douanebeambte onrechtmatig ongebande- roleerde sigaretten uit de douanekluis had weggenomen. Op 21 april heeft de rechtbank reeds de 37-jarige directeur van de Aero Grond dienst, een 39-jarige employé en een 38- jarige douanebeambte wegens hun aandeel in deze malversaties tot gevangenisstraffen veroordeeld. De zaak tegen de assistent bedrijfsleider werd aangehouden omdat een belangrijke in Parijs wonende getuige niet was verschenen. Ook voor de zitting van vanmorgen had deze getuige bericht van verhindering gestuurd. De verdachte zei dat hij zich er niet van bewust was geweest dat hij, door de siga retten die voor de vliegtuigen waren be stemd ten eigen bate aan te wenden, dief stal had gepleegd. Deze ongebanderoleerde sigaretten waren normaal door hem tegen verkoopprijs betaald, verklaarde hij. De rookwaar was door een employé van de Aero Gronddienst achtergehouden. De douanebeambte, die toezicht moest houden dat de sigaretten inderdaad in het vlieg tuig kwamen, was ook in het complot en ontving als beloning een gulden voor elke slof sigaretten die op die manier achter gehouden werd. Volgens de verdachte wa ren dat in totaal 29 sloffen geweest. De president, mr. H. J. Ferwerda, noemde echter een aantal van veertig. Verdachte ontkende dat hij opdracht had gegeven tot vervalsing van de douanedocumenten. De sigaretten werden uit Schiphol gesmokkeld en aan een portier van een Amsterdamse bioscoop doorverkocht. Verdachte zou een bedrag van 277 dat hij als commissie hiervoor ontving niet aan zijn werkgeefster hebben afgedragen. De officier van Justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Hij verzocht de onmiddellijke gevangen neming van de verdachte omdat er, vol gens mr. Van der Valk Bouman, de kans Nieuwe hallen van t.h. in Eindhoven geopend Mr. Cals: investeringen f 95.000 per student Donderdagmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. de hallen voor Werktuigbouwkunde, elektrotechniek en voor scheikundige en fysische technologie van de technische hogeschool te Eindho ven officieel geopend. Het openingsceremonieel werd voorafge gaan door een korte toespraak van rector magnificus prof. dr. H. B. Dorgelo in de hal voor de fysische technologie, waarin hij erop wees. dat thans het eerste deel van het bouwprogramma voor het defini tieve gebouwencomplex van de Eindhoven- se T.H. is verwerkelijkt. De gereedgekomen hallen, ingericht vol gens de moderne eisen van hoger onder wijs, zijn hoofdzakelijk bestemd voor oefe ningen van studenten en voor het ver richten van wetenschappelijk onderzoek met apparaten, welke zodanige afmetin gen en zwaarte hebben, dat zij niet op normale laboratoriumtafels geplaatst kun nen worden. Minister Cals herinnerde in zijn ope- ningstoespi-aak aan de opbouw en groei van de Eindhovense hogeschool en zei, dat zijn verwachtingen daarin waren over troffen. Hij illustreerde met cijfers de moeilijkheden waarvoor de curatoren zich gesteld zagen bij het opstellen van hun plannen, ook ten aanzien van de kosten. Het paviljoen, waarvoor oorspronkelijk 5,25 miljoen was uitgetrokken, kwam tenslotte op 8 miljoen. Voor 13 andere gebouwen steeg" het aanvankelijk begrote netto-vloeroppervlak van 76.300 vierkante nieter tot 89.430m2 en stegen de bouw- en inrichtingskosten van 122.500.000 tot 162.500.000,- (bouwkosten 115 miljoen en inrichting 47,5 miljoen). Dit betekent bij een totale bouwtijd van 8 jaar in to taal een investering van gemiddeld ruim ƒ22 miljoen per jaar, of voor 1800 studen ten een investering van 95.000 per stu dent. De minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft donderdag middag in Eindhoven de nieuwe hallen voor werktuigbouwkunde, elektro techniek en voor scheikundige en fy sische technologie van de Technische Hogeschool in Eindhoven geopend. bestond dat verdachte naar het buitenland zal uitwijken. Verdachte's raadsman, mr. P. Stoffels, was van mening dat zijn cliënt slechts een ondergeschikte rol had gespeeld in de knoeierijen. Het bewijs voor de uit lokking van valsheid in geschrifte, diefstal en heling was volgens pleiter niet geleverd. Hij verzocht een voorwaardelijke straf op te leggen. Voor de onmiddellijke gevangen neming van verdachte achtte hij geen termen aanwezig. De rechtbank wees jia raadkamer het verzoek van de officier van Justitie tot onmiddellijke gevangenneming af. Zij zal donderdag 12 mei in deze zaak uitspraak doen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Mr. U. W. H. Stheeman, president van de Amsterdamse rechtbank, zei donder dagmorgen het wel wat vreemd te vinden, dat zijn hulp wordt ingeroepen door een blad, dat kort tevoren op felle toon zijn ontslag heeft geëist. Dat blad was De Waarheid, die in een kort geding het dage lijks bestuur van de E.V.C. had gedag vaard om opheffing te eisen van het con servatoire beslag, dat deze vakbeweging op de girorekening van het dagblad had laten leggen. De E.V.C. was tot deze maatregel over gegaan omdat de uitgeefster van de Waar heid, de stichting Bepenak (Bevordering Pers Nederlandse Arbeidersklasse) een schuldbekentenis van 30.000,- niet wenste in te lossen, die negen jaar geleden was gesloten. De Waarheid zou voor dit bedrag een papiervoorraad aanleggen ten behoeve van periodieken van de E.V.C., die op de persen van het blad werden gedrukt. Sinds de breuk tussen C.P.N. en E.V.C. worden deze periodieken echter elders gedrukt. Door het beslag is het broertje geslagen, maar het zusje bedoeld, aldus mr. D. Pro per, die namens de Bepenak optrad. De E.V.C. sloot de overeenkomst destijds met de C.V. Persorganen, die tot 1959 De Waarheid uitgaf. Sinds 28 september 1959 is de uitgave echter overgenomen door de Bepenak. Men is dus met de beslaglegging aan het verkeerde adres, aldus mr. Pro per, die eiste dat het beslag onverwijld wordt opgeheven. Mr. Th. Ph. van Raalte betoogde namens de E.V.C., dat de be doelde overdracht hoogst merkwaardig moet worden genoemd, waarschijnlijk met het doel de rechten van de schuldeisers te frustreren. De president zal op 6 mei uitspraak doen in dit geding. Dr. J. van Baal benoemd tot hoogleraar Dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de rijksuniversi teit .te Utrecht, om onderwijs te geven in de godsdienstsociologie en -ethnologie. Rotterdam aanvaardt „Rijnmond"-blauwdruk Na een discussie van uren heeft de ge meenteraad van Rotterdam zich donder dagavond. met de stemmen van de twee communistische raadsleden tegen, ge schaard achter de nota, die de raads commissie ad hoc had uitgebracht over de voorstellen van de commissie Nieuwe Wa terweg (Comissie Klaasesz) en het daar bij behorende wetsontwerp „Rijnmond". De conclusie van de nota is. dat Rotter dam in beginsel dit rapport en het wets ontwerp aanvaardt als uitgangspunt voor de voor het gebied van de Nieuwe Water weg te treffen publiekrechtelijke regelin gen. Terzake van details houdt Rotterdam zich alle rechten voor, zo wordt verder geconcludeerd. De nota somt vervolgens een aantal opmerkingen en bezwaren op. De raad zal nu via Gedeputeerde Staten de minister van Binnenlandse Zaken, die voor 15 mei het standpunt van de raad had gevraagd, in overweging geven het voorontwerp van wet de genoemde com missie te wijzigen aan de hand van ge noemde bezwaren en opmerkingen. Nijmeegse K.V.P.-jongeren bezorgd over defensie versterking N.-Guinea De afdeling Nijmegen van de jongeren organisatie van de K.V.P. vreest dat tus sen Nederland en Indonesië een bewape ningswedloop zal beginnen, nu de Neder landse regering besloten heeft de defen sie van Nieuw-Guinea te versterken. In een telegram aan het partijbestuur van de K.V.P. in Den Haag en de centrale jon geren werkgroep in Waalwijk (het hoofd bestuur van de K.V.P.-jongerenorganisatie) vraagt het bestuur van de Nijmeegse af deling een duidelijke afkeuring van de re geringsmaatregel.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 29