Schreef Lodder zijn afscheidsbrief onder hypnose van verdachte? ENHOF „Handschrift was van L., maar de stijl en woordkeus zijn van O." COLBERTS Bakker's Behang is een begrip VELU Arnhems hof hield zich bezig met helmenaffaire ARTIFORT Grens investeringsaftrek zal worden verlaagd Kort en bondig LISSE Iets zachter overdag .j DAG 29 APRIL 1960 2 HET PROCES TEGEN DE BERKELSE ARTS De tweede dag van het proces tegen de Berkelse arts O. voor de Leeuwardense rechtbank is gisteren geheel gewyd geweest aan het verhoor van de deskundigen. Er werd niet volstaan met het voorlezen van de conclusies der soms meer dan honderd pagina's tellende rapporten. Uitvoerig nam de president bepaalde gedeelten daaruit met de getuigen door. Voor de aanwezigen in de broeiwarme zaal was dat weinig interessant. Volop kreeg O. de gelegenheid zjjn standpunt naar voren te brengen. Slechts zelden liet de president merken hoe hy over de opmerkingen van de ver dachte denkt, hoe ongeloofwaardig deze soms ook klinken. Pas tegen het einde van de ochtendzitting, toen het voorlezen van de dossierstukken beëindigd was, kwam er weer tekening in het proces. Onder meer tydens O's opgewonden debat met dr. Zel- denrust, over de vraag of de beweerde verhouding van mevrouw O. met Lodder gevolgen heeft gehad en over de omstandigheden die geleid hebben tot haar dood. Ook de middagzitting bood interessante aspecten. De grafologen lichtten weer hun conclusies toe over de afscheidsbrief van de vermoorde L. De 44-jarige drs. D. B. Boer, apotheker toxicoloog te Den Haag, heeft een aantal cyaankali-monsters van diverse fabrikaten onderzocht. Hij bevond dat er een opval lende gelijkenis was tussen de inhoud van de twee in de cellen van L. en O. gevon den flesjes en de hoeveelheid cyaankali die bij de Gentse fotograaf is aangetrof fen. De heer Boer wendde zich na diver se interrupties van O. tot de Berkelse arts om te zeggen: „Ik vind het zinloos dat u zich nog steeds vastklampt aan die proeven met cyaankali. Er is in het lijk van uw vrouw zoveel cyaankali gevon den dat zij altijd, hoe dan ook, eraan ge storven zou zijn". Belangrijk was de ver klaring van de Leidse hoogleraar in de fysische scheikunde en grafologie, prof. C. J. F. Böttcher, die in opdracht van de Justitie een diepgaand onderzoek instelde naar de brieven van L., zowel wat be treft het handschrift als de stijl. Hij ver klaarde dat het absoluut onomstotelijk vaststaat dat het slachtoffer L. zowel de afscheidsbrief als de brief aan de direc teur en het kleine briefje onder het medi cijnflesje in zijn cel, zelf heeft geschreven. De deskundige sprak van „een zeer frap pante combinatie van kenmerken" en van „een opvallend karakteristiek hand schrift zoals we maar zelden tegenkomen". De kans dat nog iemand een dergelijk handschrift zou kunnen produceren acht prof. Böttcher een op honderd biljoen". De bewuste stukken zijn zonder één spoor van twijfel geschreven door L. zelf. Vervalsing is dus uitgesloten, maar de stijl van de afscheidsbrief is wel opval lend identiek met die van de verdachte O., aldus deze getuige. Prof. Böttcher leg de uitvoerig uit hoe hij het gebruik van bepaalde woorden en zinswendingen in de afscheidsbrief percentsgewijze heeft ver geleken met gewone brieven van L. en O. Met cijfers toont de getuige-deskundige dan aan, dat tientallen woorden, die ka rakteristiek zijn voor de stijl van verdach te O., in de afscheidsbrief even vaak voor komen als in de brieven van O., terwijl evenveel termen welke typerend zijn voor L. juist niet in de afscheidsbrief voorko men. Prof. Böttcher kwam ten slotte tot de stellige conclusie dat L. dc afscheids brief heeft overgeschreven van een door O. geschreven voorbeeld. Om een komma Er staat ook nog een komma in de brief, die kennelijk met een lichter soort inkt geschreven is dan de brief zelf. De president vraagt prof. Böttcher of hij nog chemisch onderzocht heeft, of deze komma met een andere inkt is geschreven. „Neen. zo ver ging mijn opdracht niet", ant woordt de deskundige. Hierop informeerde de president bij prof. Froentjes of het Gerechtelijk Labo ratorium deze vraag voor maandag aan staande kan beantwoorden. „Want maan dag zal toch pas het requisitoir gehouden kunnen worden", voorspelde de president. Prof. Froentjes nam deze taak op zich. Accent grave Uitvoerig probeerde de verdachte ver volgens te verklaren hoe het mogelijk is dat de afscheidsbrief van L. zoveel uit drukkingen van hem. O., bevat. Dit punt is uiteraard van groot belang, want de mogelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht dat O. de afscheidsbrief door L. on der hypnose heeft laten schrijven. Alle artsen kennen immers de principes waar op hypnose berust. Prof. Böttcher staat zoals gezegd op het standpunt dat L. de brief heeft overge schreven. O. verklaarde dat L. hem op 26 januari de uitvoerige bekentenis deed. O. vroeg toen L. deze bekentenis op schrift te stellen. „Hoe moet ik dat dan doen?" had L. gevraagd waarop O. aan L. vertelde wat wel en wat niet in de schriftelijke bekentenis moest worden op genomen en hem tevens hielp met het BENT U MORGEN VRIJ? Zorg dan dat u deze dag doelmatig besteedt en kom eens kijken naar onze grote 'sortering in prijzen van 38.tot 114. Wij hebben tevens bij elk colbert een BIJPASSENDE PANTALON. vinden van de juiste bewoordingen. „Daarom is de brief dus enigszins in mijn stijl geschreven", besloot O. Zeer vergezocht begon zijn verklaring te klinken toen hij trachtte uit te leggen waarom L. in de brief herhaaldelijk op een woord dis „na" een klemtoonaccent schreef. Dat heeft L. namelijk nog nooit eerder in zijn eigen brieven gedaan. Bui tendien gebruikte L. als hij ooit een accent schreef een accent aigu. terwijl op de woordjes „na" in de afscheidsbrief telkens een accent grave staat. Op dit feit grondt prof. Böttcher zijn conclusie dat de brief is overgeschreven van een voor beeld. Dokter O. zei hierover: „Ik spreek wel vaker in schrijftaal. Dan zeg ik „na, accent grave". „Opgewekt handschrift" „En nu ga ik eindigen. Straks ga ik on der het genot van een pijpje gezellig naar Paul Vlaanderen luisteren". Zo eindigt de brief die L. op zondag 26 januari aan zijn moeder schreef. Volgens O. heeft L. hem dezelfde dag zijn bekentenis gedaan, tij dens een uiterst emotioneel gesprek. De president vroeg in dit verband aan prof. Böttcher: „kan deze gezellige brief van L. aan zijn moeder zijn geschreven door iemand die net een dergelijk verschrikke lijk gesprek gevoerd heeft of zou gaan voe ren?" „Dat zal toch wel aan het hand schrift te zien zijn". Getuige kon dit niet zo direct zeggen. „Nou", zei de president, „gaat u dan even rustig in de Raadka mer van de Rechtbank zitten om deze brief te bestuderen". Prof. Böttcher neemt de brief aan en verlaat de zaal. Inmiddels begon de rechtbank aan het horen van de heer J. M. Waltman (66), schriftkundige van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag. De heer Waltman onderschrijft prof. Böttchers mening dat de omstreden brieven en briefjes alle door vermoorde L. zijn geschreven. Over het briefje „me dicijn van dokter O.", dat onder het gif flesje in L.'s cel is aangetroffen en dat volgens prof. Böttcher erg gespannen ge schreven is, zegt de heer Waltman dat het schrift volgens hem er normaal uit ziet. Dan komt prof. Böttcher weer terug in de zaal. Hij heeft het handschrift van de brief, die L. op 26 januari aan zijn moe der schreef, in korte tijd zo uitvoerig mo gelijk geanalyseerd. „Neen. ik zie er niet aan dat L. erg gespannen of nervues was toen hij dit schreef. Het handschrift ziet er integendeel heel opgewekt uit". Om zeven uur schorst de president de zitting tot dezelfde avond acht uur. c Brief aan mr. Huijgens Toen de griffier in opdracht van de pre sident de brief voorlas welke dokter O. heeft geschreven aan zijn ex-verdediger mr. Huijgens in Den Haag drie maan den nadat hij geïsoleerd is gezet wegens verdenking van de moord op L. blijkt dat deze zeer aanzienlijk uitgebreider is dan het uittreksel dat voor het proces aan de persvertegenwoordigers ter hand is ge steld door het O.M. O. stelde in deze brief dat L. al dagen voor de noodlottige nacht tegenover hem door de mand gevallen was en bekend had mevrouw O. het vergif te hebben laten in nemen. O. kon niets doen met deze we tenschap, omdat L. dreigde alles toch te zullen ontkennen als O. maatregelen zou nemen. O. had L. er wel toe kunnen be wegen zijn bekentenis op schrift te stel len. L. zou zelfmoord plegen en had hier toe een afscheidsbrief geschreven, die hij echter zorgvuldig bewaarde in een boek in zijn cel. L. scheen echter later weer van gedachten veranderd te zijn. „In plaats van zelfmoord te plegen trachtte hij herhaalde lijk mij te vergiftigen", aldus O. O. moest volgens zijn theorie ten koste van alles de schriftelijke bekentenis van L. in han den krijgen. Hij zou de brief daarom op de bewuste avond uit L.'s cel hebben ge stolen. .,Je hebt me cyaankali proberen in te geven", zou O. aan L. verweten hebben. L. zou toen razend van woede zijn ge worden, vooral toen O. hem ook nog ver telde de brieven te hebben gepakt. „Ik krijg je nog wel. Ik zal jou ook nog ,een kunstje flikken met pen en papier", zou L. toen hebben uitgeroepen. Inbrekers benaderd De rechtbank heeft gisteravond nog en kele uren besteed aan het horen van eni- politemannen. De 47-jarige rijksrecher cheur Harm Medema uit Den Haag, die in deze zaak tientallen processen-verbaal heeft opgemaakt, vertelde onder meer, dat hij vele mensen heeft ondervraagd, die zeker wisten, dat Adriaan L. geen motor bereed en geen rijbewijs had. Voorts had de rechercheur de toen toekomstige echt genote van L. ondervraagd. Hij verklaar de dat L. in die tijd dat hij volgens de Berkelse arts bij mevrouw O. was, steeds elke middag bij haar in Gouda heeft ge geten, dus kon L. niet in Berkel geweest zijn. Deze vrouw heeft ook gezegd, dat zij in het briefje bij het flesje in L.'s cel, waarop stond: „dit is medicijn van dr. O." onmiddellijk L.'s schrift had herkend. „Hij schreef namelijk altijd alles op, als hij iets niet vertrouwde". Vele onder vraagden hebben rechercheur Medema ver teld, dat L. veel met meisjes uitging en dan „een valse naam gebruikte, zoals Van der Linden, Van der Berg en De Bruin, maar nooit de naam Piet Berger". De rechercheyf zei voorts, dat O. in de gevangenis contact heeft gezocht met vier zware jongens uit Den Haag, die wilden uitbreken. O. vroeg hun of ze cyaankali in zijn oude huis in Berkel wilden verstop pen. Dat moest dan een van hen, een er varen inbreker doen. O. zou dan later de politie naar het huis sturen en ze de cyaankali laten vinden. Dat zou dan de cyaankali moeten zijn, die in het vorige proces tegen de Berkelse arts was ver dwenen. Enkele van de gevangenen wil den dit niet. Een van hen zei tegen zijn medegevangenen: „Je haalt geen cyaan kali in de gevangenis, want dan moordt hij hier de hele boel uit". Verder had de rechercheur Medema een groot aantal verklaringen, dat mevrouw O. nooit uitging. Dus ook niet met Piet Ber ger naar Rotterdam en Den Haag, zoals de Berkelse arts heeft verklaard. Als ze een enkele keer uitging, zo waren de ver klaringen, dan deed ze dat met de vouw van de postcommandant uit het dorp. De president ze tegen O. „Het is merk waardig, dc dag waarop u in Berkel cyaankali kreeg, stierf uw vrouw en dag. dat u cyaankali in de gevangenis had stierf Adriaan L. De zitting wordt heden voortgezet. Verklaring van mr. Huygens Naar aanleiding van wat ter zitting van gisteren ter sprake is gekomen over een brief, die mr. M. H. Huygens, de verdediger van dr. O. in diens eerste zaak, ontvangen zou hebben van de vader van de overleden L„ deelt mr. Huygens het volgende mee: „Indertijd heeft een rijksrechercheur mij gevraagd of ik over deze brief inlich tingen zou willen verstrekken. Ik heb mij in verband met dit verzoek gewend tot de deken der Orde van Advocaten, die mij verbood enige inlichting over de even tueel ontvangen bx-ief aan de politie te doen, omdat volgens zijn mening, deze brief onder mijn ambtsgeheim viel. Op mijn verzoek heeft de deken zijn stand punt aan de officier te Leeuwarden, mr. Gelinck, doen weten. I kan dus thans slechts mededelen, dat ik niet eens bevestigen mag of ik wel ooit zulk een brief ontvangen heb, laat staan enige mededeling mag doen over de inhoud van die bewuste brief. Ik voel mij verplicht, deze mededeling aan de pers te doen, teneinde alle moge lijke gissingen over de inhoud van die brief hiermee volkomen de kop in te druk ken", aldus mr. Huygens. Derde procesdag De eerste getuige-deskundige was van morgen de 67-jarige prof. dr. U. G. Bijlsma hoogleraar in de pharmacologic te Utrecht. In zijn rapport zegt deze onder meer, dat de door L. opgenomen dosis vergif zeer groot is geweest. Meestal is 100 tot 300 mil ligram kaliumcyanide dodelijk voor een mens. In L.'s maag werd nog 475 milligram kaliumcyanide teruggevonden. Van de toe gediende hoeveelheid moet minstens 100 tot 150 milligram in het bloed zijn over gegaan. voor de dood intrad. Aangenomen mag worden, dat het slachtoffer minstens milligram heeft binnengekregen. De houding, waarin L. is aangetroffen, is aangetroffen, is merkwaardig, omdat deze duidt op een rustig overlijden, maar L. moet een stadium van krampen en be nauwdheid hebben doorgemaakt. „Kan L„ toen hij merkte, dat hij werd vergiftigd, nog van zijn bed zijn opgestaan en het briefje geschreven hebben, waarop staat: Ik heb medicijn van dokter O. in genomen? vroeg de president. „Want vol gens prof. dr. Böttcher heeft L. dit briefje in een sterk gedeprimeerde gemoedstoe stand geschreven." Getuige: „Het spijt me, dat ik u hier geen uitsluitsel kan geven. Ik kan dit niet zeggen, maar L. heeft volgens het sectie- apport direct pijn in zijn keel gehad toen hij de poeder had ingenomen. Maar het is wel dwaas natuurlijk, dat L. zou opstaan en een briefje zou hebben geschreven, als hij toch gemakkelijker op de bel had kun nen drukken," antwoordde prof. Bijlsma. De zitting duurt voort. Advertentie Ja. inderdaad. Bakker's Be- nang is voor Haarlem en om- ?eving een begrip geworden Geen wonder! Bakker's Be- nang dankt immers zijn faam aan de enorme keus. prime service enlage prijzen' U zult nergens een fraaiere •ollectie vinden dan bij Bak- cer's Behang. Leuk papier •oor de kinderkamer, fleu- ige motieven voor de eet- amer. sfeerscheppende des sins voor huiskamer of sa lon. Kortom 1001 mogelijk- neden. Oordeel zelf. Kom eens naar onze zaak of vraag onze stalenboeken ter Inzage In uw eigen belang recht streeks naar Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem j Telefoon 55432 TRENCO MATCHTOWN shirts zijn in ieder opzicht nieuw van tricot-nylon - zijdezacht ventilerend vermogen, draagt heerlijk-koel minder gauw vuil absoluut no-iron snel droog Een subliem shirt voor mannen, die het beste verlangen. Wit en gedessineerd 19,75 - 24.75 GR. HOUTSTRAAT 96 Het Arnhemse gerechtshof heeft zich donderdag acht uur beziggehouden met de zaak tegen een Doesburger, die volgens de dagvaarding lijsten zou hebben vervalst, waarop het gewicht stond van de helmen, welke bij de „Verblifa" werden vervaar digd. Hij was bij de Verblifa leider van de belmenproduktie. Wegens het plegen van bedriegelijke handelingen welke de veiligheid van de staat in gevaar zouden kunnen brengen eiste mr. G. Bijvoet, de procureur-generaal, een jaar gevangenis straf. In november had de rechtbank te Arn hem deze arbeidscontractant bij het mi nisterie van oorlog veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De eis luidde toen vier jaar. Als belangrijkste getuige in het proces van donderdag werd gehoord ko lonel Palm, die in 1956 werd benoemd tot hoofd van de stafafdeling techniek van de dienst materieel landmacht. Kolonel Palm was belast met de opstelling van de keu ringseisen voor de helmen. De helmen moesten volgens deze eisen een bepaald gewicht hebben omdat er verband bestaat tussen het gewicht en de kans op perfo ratie bij schietproeven. Uit het verhoor kwam naar voren dat bepaalde dienst voorschriften ten opzichte van het keuren van helmen bij de betrokkenen niet be kend waren. De arbeidscontractant werd ervan beschuldigd, dat hij de lijsten zo danig veranderde, dat. daardoor de indruk werd gevestigd dat de helmen het juiste gewicht hadden. Volgens B. waren al hon derdduizenden helmen afgeleverd en nooit gewogen. Kolonel Palm verklaarde dat bij Verblifa de laatste van de vier series hel men werden vervaardigd. Schietproeven hadden aangetoond, dat de helmen, wel ke de Verblifa-fabriek in Krommenie had gemaakt, eerder werden doorboord, dan helmen uit vorige series. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Moeder bracht kind om het leven In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de echtgenote van de veehouder L. V. te Sondel (Fr.) haar anderhalfjarig dochtertje door middel van ophanging van het leven beroofd. Alvorens dit drama zich voltrok, had de vrouw verdovende tablet ten ingenomen, waarmee zij zelfmoord trachtte te plegen. De tabletten werkten echter onvoldoende. Een plaatselijke dok ter heeft nog getracht de levensgeesten bij het kind op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatrische inrichting te Franeker ver voerd, waar zij reeds eerder verpleegd is geweest. Advertentie In onze showroom, weteringschans 253 te amsterdam kunt u thans al onze nieuwe modellen bezichtigen dagelijks geopend van 9 tot 5 uur levering vla de woninginrichting M. v. A. op de Middenstandsnota Ter voorbereiding en bespoediging van de openbare behandeling van de Midden standsnota 1959 in de Tweede Kamer heeft de vaste commissie voor de middenstand uit deze kamer de regering een beperkt aantal niet op het te voeren beleid gerich te vragen gesteld. Het antwoord op deze ragen is thans aan de Tweede Kamer aangeboden. Gevraagd naar het standpunt van de re gering met betrekking tot een aantal con clusies en aanbevelingen van de commissie het kleine middenstandsbedrijf o.m. (en aanzien van het vestigingsbeleid wordt het volgende opgemerkt. De genoemde commissie zou een alge mene ontheffingsregeling voor bepaalde groepen van bedrijven of streken van het land prefereren boven de huidige indivi duele regeling. De begrippen „algemeen" „individueel" vormen evenwel geen zuivere tegenstelling, maar vloeien veeleer in elkaar over. Indien namelijk onder bepaalde plaatse lijke of regionale omstandigheden een be paalde ontheffing wordt verleend aan de ene ondernemer, zal een ander, die in de zelfde omstandigheden verkeert op een zelfde ontheffing aanspx*aak kunnen maken. Overigens streeft de staatssecretaris van economische zaken ernaar in de vestigings regelingen zelve een grote mate van flexi biliteit voor de betrokken ondernemers mogelijk te maken. De staatssecretaris van Economische Zaken kan de mening van de commissie het kleine middenstandsbe drijf delen, dat een vrijwillige ganering niet mag leiden tot afsluiting van de branche. De middenstand en de fiscus De Staatssecretaris van Financiën zegt zich ervan bewust te zijn, dat 3.000 als grens voor de investeringsaftrek voor het kleine middenstandsbedrijf wat aan de hoge kant is. Hy is voornemens in het ka der van de algemene herziening van de belastingwetgeving te overwegen of hier een verzachting mogelyk is, welke belas tingtechnisch niet te veel bezwaren op roept. Inkomen tabaksdetaillist De inkomensontwikkeling van de tabaks detaillist is in de afgelopen jaren achter gebleven bij de' stijging van de onderne mersinkomens, die in een aantal andere detailhandelsbranches kan worden gecon stateerd. In hoofdzaak zijn twee oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats is, mede door de lage eisen die aan de vestiging in deze branche moeten worden gesteld, het aantal tabaksdetaillisten snel toegenomen. Volgens de telling van het C.R.K. is een stijging te constateren van 10.958 in 1952 tot 12.370 in 1959. In de tweede plaats heeft zich een vraagverschuiving voorgedaan in de richting van cigarillos en goedkopere sigaretten met een lagere winstmarge. Brief over middenstandsnota De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin enige verlan gens en opmerkingen ten aanzien van de Middenstandsnota worden uiteengezet. In het adres wordt gesteld, dat het wen selijk is de maatstaf, ter bepaling welke ondernemingen tot het midden- en klein bedrijf behoren, tot ongeveer vijftig werk nemers op te trekken. In de Middenstands nota is deze grens van tien tot 25 personen opgetrokken. De bond mist in de nota een uiteenzet ting over de betekenis van het loonbeleid voor het midden- en kleinbedx'ijf. Weinig is gebleken van de bijzondere be te kenis van de bezitsvorming voor de fi nancieringsmoeilijkheden en kapitaalbe hoefte van het midden- en kleinbedrijf. Belegging van bespaarde gelden in het eigen of ouderlijk bedrijf, in vele gevallen noodzakelijk, komt niet voor premiering in aanmerking, aldus het adres. De bond meent, dat bij het door de ge meentelijke overheden gevoerde bouwbe leid het grootbedrijf in „strijd om het pand" een duidelijke voorsprong heeft. In de gemeentelijke uitbreidingen is het midden- en kleinbedrijf onvoldoende ver tegenwoordigd, aldus het adres. Schrootfraude. De Hoge Raad heeft het beroep verwox-pen van de directeur der Zeeuwse Metaalmaatschappij, de Oosten rijker B. M„ die in een zaak van schroot- fraude in hoger beroep door het Gerechts hof in Den Haag is veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf wegens omkoping van een ambtenaax\ Tegen brugpyler. Het 499 ton meten de ms „Carnissesingel" uit Rotterdam is tegen een pijler van de brug over de Usk bij Newport in Zuid-Wales gevaren. Het schip zwaaide om, waardoor een sloep werd verbrijzeld. De kustvaarder die met 600 ton graniet uit Wales is geladen, is voor onderzoek naar een nabijgelegen werf gevaren. Kind verdronken. De achtjarige Freek Hof uit Medemblik is tijdens het spelen met enkele vriendjes aan de oever van het Ovex-lekkanaal aldaar in het water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot is opgedregd. Aanbesteding ryksweg 75. In Maas tricht is aanbesteed de aanleg van een deel van rijksweg 75 van Keipen via Maas- bracht, Beek ,en Maastricht naar Eysden (grens). Het thans aanbestede deel is dat van de bi'ug over de Geul te Rothem tot Beek. Van de negentien inschrijvingen was de hoogste die van de n.v. Transport- en Aannemingsbedrijf v.h. K. Barendregt te Den Haag met 4.615.000, de laagste in- schx-ijving kwam van de n.v. Van Hattem en Blankevoox-t te Beverwijk met 4.036.650 Tekort aan drinkwater. Ten gevolge van de gex-inge x-egenval in de afgelopen winter beschikken de bewoners van het eiland Tiengemeten thans niet meer over voldoende drinkwater voor huishoudelijk gebruik. Evenals voi'ig jaar wordt nu zoet water per tankboot uit Rotterdam aan gevoerd. Luchtpost. De luchtpostsluitingen voor opvarenden van de mijnenvegers behoren de tot squadron 128 te weten Hr. Ms. Drachten, Hr. Ms. Roermond, Hr. Ms. Giet hoorn, Hr. Ms. Sittard en Hr. Ms. Hooge- veen zijn vastgesteld op: 29 april te 13.00 uur, 3 mei te 13.00 uur, 6 mei te 13.00 uur, 10 mei te 13.00 uur. De brieven dienen ge adresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-CS- Marine. Collecte. De jaaxdijkse collecte van de Gezamenlijke Militaire Fondsen (G.M.F.) zal ditmaal wox-den gehouden in de perio de van 2 tot en met 7 mei a.s. in circa 500 gemeenten van ons land. De Stichting G.M.F. verleent, waar nodig, steun aan oud-militaix-en, hun gezinnen of nagelaten betrekkingen en helpt bij de moeilijkheden die vele van de dagelijks demobiliserende militairen bij hun terugkeer in het burger leven ondervinden. Niet efficiënt. De bewaking van de Efficiencybeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is niet zo efficiënt geweest als op een dergelijke Beurs mocht worden ver wacht. Twee standhouders hebben bij de politie aangifte gedaan van vermissing van twee kofferschrijfmachines, een derde van kantoorbenodigdheden en een portefeuille met een waax-de van 350. Diamant. In het verpleeghuis Casa Bonita te Apeldoorn heeft het echtpaar Holtman-Dijkgraaf zijn diamanten huwe lijksfeest gevierd. De beide oudjes, respec tievelijk 85 en 90 jaar oud, zijn geboren en getogen in Apeldoorn; Loco-burgemeester wethouder J. de Groot bood het bruidspaar gelukwensen aan. Het gemeentebestuur stuurde een bloemenmand. Gevaarlyk wrak. Een niet nader aan geduid schip heeft een wrakstuk gesigna leerd van een kustvaartuig of een vissers vaartuig. Het is een scheepsbrug met licht- opstand die geheel groen is geverfd. Het stuk wrak ligt op 5,75 mijl van het licht schip Goeree en levert gevaar op voor de scheepvaart. Scheveningen-Radio zal een bericht voor zeevarenden uitzenden. Honderd duizenden Darwin- tulpen stralend in koninklijke glorie. WEERRAPPORl'EN Temperaturenpuiten en binnenlandheden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel ge heel Europa hield het koude weer nog aan. Op vele plaatsen kwam weer nachtvorst voor, maar in ons land werd deze alleen in het oosten van het land hier en daar waargenomen. Boven Duitsland handhaaf de zich een koud lagedrukgebied in de Den Helder hogere luchtlagen. Het veroorzaakte van- Ypenburg nacht op verscheidene plaatsen in Zuid- Vlissingen Duitsland sneeuw. In Scandinavië begon Eelde de luchtdi'uk te dalen onder invloed van De Bilt een depressie uit het noordwesten. Ook het Twente hogedrukgebied boven Schotland wordt Eindhoven hierdoor enigszins aangetast. De kern er- Zd-Limburg moti-egen van komt wat dichterbij ons land, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de neerslagkan- Helsinki sneeuw ono sen kleiner worden. Er zullen opklaringen Stockholm zwaar bew. n voox'komen en de wind die weliswaar nog Kopenhagen zwaar bew. nno nnnr^olïiV Rliift f Tv. Ja l.n—nv>« AhpTflpPTl TY11 Sf". tlïirir zwaar bew. no half bew. nno onbewolkt no half bew. n onbewolkt no half bew. no zwaar bew. no noordelijk blijft, neemt af. In de komende Abei'deen nacht is daarom het nachtvorstgevaar Londen weer vrij groot. Mox-gen overdag zullen de Amsterdam temperaturen echter iets hoger worden Brussel dan vandaag. Zaterdag 30 april Zon op 5.13 uur, onder 20.02 uur. Maan op 8.24 uur, onder uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 29 april Hoog water 5.48 en 18.08 uur. Laag water 1.29 en 13.52 uur. Zaterdag 30 april Hoog water 6.21 en 18.43 uur. Laag water 2.00 en 14.20 uur. Luxemburg Paxijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid mist licht bew. zwaar bew. nno zwaar bew. n sneeuw no half bew. nno onbewolkt nnw regenbui licht bew. onbewolkt regen mist sneeuwbui sneeuw windst. 12 12 11 10 no 8 nno 11 nnw 14 windst. 11 nnw 13 11 Het hoog en laag water te Zandvoort is Lissabon 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. geheel bew. windst. 16 onbewolkt nnw 11 zwaar bew. windst. 10 zwaar bew. windst. 20 licht bew. ono 17 onbewolkt o 16 onbewolkt n 21 onbewolkt nw 23 0,1 0,3 2 0 0,2 5 1 5 0,1 0 0,7 0 0 0,5 3 2 1 0 0 11 6 2 0 0 1 0,1 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2