c rote prestatie... OLIFANT Steek de vlag uit! Maar... CentrA flffif WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Nationaal Een standbeeld Indonesische regering acht Nederlands plan agressief f^Pr Britse ambassadeur verlaat Nederland VRIJDAG 2 9 APRIL 1960 3 Het, Nederlandse publiek verkeert nog in plezierige onzekerheid ten aanzien van het feestelijke programma, dat het op 5 mei door radio en televisie zal worden voorgezet. Er slaat niets meer vast, alles is mogelijk en het gaat langzamerhand lijken op surprise-avond. Onze harten klop pen vol verwachting: wat zal het worden? Niemand weet het speciaal in radio- en televisiekringen weet niemand het en dat maakt de zaak natuurlijk zeer pikant. Men weet hoe het komt: Karei Prior, de wegbereider van het nationale program ma voor die dag, heeft ongenoegen gekre gen met de programmacommissie dei- omroepen en heeft het artistieke bijltje erbij neergelegd. Uit solidariteit of recal- citrantie is een aantal artiesten hem ge volgd en nu zitten we met de nationale brokken. Corrie Brokken is óók weggelopen trou wens, en het argument was: dat ze „Mi- lord" niet mocht zingen. Milord" is een succesnummer van Edith Piaf, de Franse chansonnière, en met de bekende Neder landse onoriginaliteit op het gebied van het chanson is het in vertaling overgeno men. Wij kunnen ons vergissen, maar wij geloven niet dat Milord" nu bij uitstek een proeve van Nederlandse, nationale, feestelijke kleinkunst is. En dat is „He kissed me here", een tweede liedje dat is afgekeurd, waarschijnlijk ook niet. Mis schien dat het derde kunstwerk, „Tante Nel", dat door Cees de Lange zou wor den gezongen, onze nationale trots en sen timenten méér aanspreekt, maar ook dat is gekapt. Wat zullen we nu te genieten krijgen? Tonny Schifferstein heeft de taak van Prior overgenomen, maar het zal hem wel moeilijk vallen iets in elkaar te draai en dat de belangrijkheid van de Bevrij dingsdag accentueert. Maar de omroepen behoeven niet al te erg in zak en as te zitten. Het Nederlandse publiek is niet verwend op het hoofdstuk van radio- en televisie amusement in het muzikale, luchtige genre. Het is allemaal wel goed, wat er ook komt. Het wordt wel geslikt! Tenslotte is de verwachting dat het ge zelschap traditionele artiesten waarvan nu een groot deel verstek zal laten gaan met een Nederlands, karakteristiek en origineel programma op de proppen zou komen, met „Milord", „Tante Nel" „He kissed me here" al eerder de bodem ingeslagen dan bij het uitbreken van de ruzie. Een Zaanse industrieel heeft in het dag blad voor de Zaanstreek een sympathieke gedachte geopperd, die ons waard lijkt verder te worden uitgedragen. Hij heeft overwogen dat in het kader van de bevrijdingsherdenking die voor het Nederlandse volk begonnen is in 1945 en ononderbroken voortduurt, ook tussen de of ficiële herdenkingsdata in de gedachte nis van een zeer speciale heldenrol in ver getelheid is geraakt. De heldenrol van de Nederlandse moeder, die „in de oorlogs jaren de zwaarte van de bezetting het meest heeft gevoeld." Haar lijden werd verveelvoudigd door 't lijden van haar kin deren. „Dat moeder honger had, was vol gens haar niet zo erg," schrijft de indus trieel, „als de kinderen maar wat te eten hadden." Hij stelt voor, een monument op te richten voor de herdenking van de heldenrol, die de Nederlandse moeder in haar strijd voor haar kinderen heeft ge speeld. Een goed denkbeeld! Het is voor het Nederlandse volk een kleinigheid, de no dige financiën voor zo'n monument bijeen te brengen. Voor tien cent per hoofd zou ons volk op deze wijze „moeder kunnen geven wat haar toekomt". De industrieel begon zijn brief met het opschrift: „Eén standbeeld hebben we ver geten. Doch het kan alsnog. Want het zijn juist de volwassenen van deze tijd, die in de donkere jaren hun toevlucht zochten en vonden bij moeder, toen bui ten de barbarij hoogtij vierde. De versterkingen voor Nieuw-Guinea Zaakgelastigde in Djakarta ontboden DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering: heeft heden verklaard, dat hel Nederlandse communiqué, waarin een versterking van de Nederlandse strijd krachten in Nederlands Nieuw-Guinea wordt bekendgemaakt „in verhand met de agressieve elementen in het buitenlandse beleid van de Indonesische regering", een zeer gevaarlijke toestand kan veroorza ken. De heer Boes Effendi, woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, deelde mede. dat de Ne derlandse zaakgelastigde te Djakarta, de heer W. A. Frowein. heden op het depar tement van Buitenlandse Zaken is ontbo den, teneinde aan het hoofd van de afde ling Europese Zaken van dit departement, de heer Sudjawo. over het communiqué in lichtingen te verstrekken. Volgens de ge noemde zegsman heeft de Nederlandse zaakgelastigde de heer Sudjawo medege deeld, tot nu toe nog geen enkel commu niqué van de Nederlandse regering te hebben ontvangen. Zodra dit wel het ge val zal zijn, zou hij de tekst overleggen aan het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Boes Effendi zei voorts: „Indien de tekst van het communiqué juist is weer gegeven zal dit er niet, toe bijdragen om rondom het vraagstuk West-Nieuw-Guinea een goede atmosfeer te scheppen. Inte gendeel. het zal aanleiding geven tot een zeer gevaarlijke toestand, in hel bijzon der in het licht van de opzienbarende me dedeling van de Nederlandse regering over haar voornemen, de Karei Doorman en andere oorlogsschepen naar West-Nieuw Guinea te zenden". De heer Effendi deelde mede. dat men zich op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken afvraagt, wat de Nederlanders bedoelen met „agressieve elementen" in het Indonesische buitenland se beleid, aangezien het Indonesische 1 ger bij herhaling onlangs nog zijn bereidheid heeft, te kennen gegeven mede te werken aan de buitenlandse politiek van de republiek die er een is van vrede lievendheid. Volgens de zegsman is de inhoud van het Nederlandse communiqué agressief „en wat de Nederlandse regering ook moge denken van West-Nieuw-Guinea, het maakt deel uit van het grondbeleid van de republiek Indonesië". Een ambtenaar van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, de heer Suska, wenste zich desgevraagd niet uit te laten over berichten uit Den Haag, vol gens welke Indonesië aan de Verenigde Arabische Republiek zou verzoeken, aan de „Karei Doorman" en de dat schip be geleidende vaartuigen, geen toestemming te verlenen om door het Suezkanaal te va ren, indien het Nederlandse eskader zou trachten, via het Suezkanaal de Stille Zuidzee te bereiken. Een woordvoerder van het léger- kólo- nél Sunario zei over het zeilden van ver sterkingen naar Nieuw-Guinea: „Het Ne derlandse lidmaatschap-van de NAVO sluit uit, dat Nederland troepen of schepen, die ter beschikking van de NAVO staan, el ders heen stuurt, tenzij daartoe toestem ming van het commando van de NAVO zou zijn verkregen. De mogelijkheid be staat. dat de Nederlanders handelen in strijd met de voorschriften van de NAVO". OVER Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem Polen klaagt 400 juristen in West-Duitsland aan WARSCHAU (AFP) De Poolse com missie van onderzoek naar oorlogsmisda den heeft een rapport gepubliceerd vol gens hetwelk in West-Duitsland thans vier honderd rechterlijke ambtenaren in func tie zijn die in dc bezettingstijd in Polen Hitiers rassenpolitiek hebben uitgevoerd door terdoodveroordeling van duizenden Poolse staatsburgers voor onbeduidende delicten. Volgens het rapport zouden de huidige president, van de rechtbank van Essen. Ko- walski, en een rechter van de rechtbank van Duisburg Fülgrab." een Pool ter dood veroordeeld hebben omdat hij een politie hond letsel had toegebracht. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van de Indonesische ambassade te Londen heeft heden verklaard niets te hebben vernomen over een bericht, dat president Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek mogelijk doorvaart door het Suezkanaal zou verhinderen van de „Karei Doorman" op de komende reis van het schip naar Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens bedoelde persberichten, aldus Reuter, zou van Indonesische zijde de mo gelijkheid zijn besproken van een dergelijk verbod door Nasser. De woordvoerder van de Indonesische ambassade te Londen zei, van een dergelijke mogelijkheid niets te weten. PORT MORESBY (Reuter) De Neder landse verbindingsfunctionaris in de hoofd stad van Australisch Nieuw-Guinea. de heer D. Pley. heeft verklaard dat de de fensiemaatregelen voor Nederlands Nieuw- Guinea „voldoende" afweer zullen bieden tegen elke invasiedreiging. Het vliegdekschip „Karei Doorman" (15.892 ton) en de twee begeleidende sche pen zullen naar hij zeide een „hechte bui ten-verdedigingsgordel" vormen met de drie destroyers, die thans in de Nieuwgui- nese wateren patrouilleren. Waarschijnlijk zuil enook troepeneenheden worden gesta tioneerd op strategische punten rondom het gebied. Het zwakke punt van de ver dediging is dc luchtverdediging, maar straaljagers zullen de Martin Mariner am fibievliegtuigen vervangen, aldus de heer Pley. Het bestuur in Port Moresby heeft, vrij dag bekendgemaakt, dat de Indonesische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, een rondtocht door het door Australië be stuurde Nieuwguinese gebied Papua, die vandaag zou beginnen, heeft uitgesteld tot 4 mei. Van officiële zijde werd in aanslui ting hierop vernomen, dat het bezoek van de ambassadeur is bekort van tien tot vijf dagen. Een reden hiervoor is niet opgege ven. Doodvonnis voor piloot Pope in Djakarta DJAKARTA (UPI) De Amerikaanse piloot Allan Lawrence Pope is vandaag in Djakarta schuldig bevonden aan het uit voeren van opdrachten voor de Indonesi sche rebellen en ter dood veroordeeld. Een datum voor de uitvoering van het vonnis is niet genoemd, maar Pope zal ze ven dagen gelegenheid hebben in hoger beroep te gaan of gratie te verzoeken aan de president. Pope. die 31 jaar is. werd op 18 april 1958 boven Ambon neergehaald. Pope toonde geen emotie toen het vonnis werd voorgelezen. „Tot ziens", zei hij bij het verlaten van het hof. Pope, die geboren werd in Homestead. Florida heeft zich na zijn veroordeling door de uit drie man be staande krijgsraad, onmiddellijk met zijn rechtskundige adviseurs beraden over de volgende stap. Hij zal zich ook in verbin ding stellen met zijn advocaten in New York en familie in Florida. Ondanks de ernst van het: vonnis, zijn el- weinigen. die geloven dat de doodstraf ook inderdaad aan Pope zal worden voltrok ken. In he! korte bestaan van de républiek zijn verschillende doodvonnissen uitgespro ken, maar géén werd ooit metterdaad uit gevoerd. De verwachting bestaat dat Pope een lichtere straf zal krijgen na beroep bij een hoger rechtscollege of dat een verzoek om gratie bij de president zal worden in gewilligd. Uw warenhuis in Haarlem, CENTRA, heeft een grote prestatie geleverd door op alle afdelingen zo'n ver scheidenheid te brengen voor zulke lage prijzen. Dames- en Herenmode, Radio, T.V., Rijwielen, Stofzuigers, Wasmachines, Meubelen, Bedden. Al deze artikelen reeds vanaf ƒ3. per week. Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken her en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang binnen. Dat is traditie De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder filter - een feestelijke sigaret die Iedereen voldoening schenkt. &p de raatótoel VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U f. KENMEMERPIEIN 1 - TEL. 19375 - HAARLEM (Grote witte gebouw, achter N.S. station) Oproer in Poolse stad na verwijdering van kruis Stadhuis van Nowa Huta in brand gestoken WARSCHAU (Reuter -AFP) Tenmtn- ste vijftien politiemannen en een onbe kend aantal demonstranten werdén woens dag gewond tijdens een felle botsing in de straten van de Poolse stad Nowa Huta. zo verluidt in Warschau. Dc botsing ontstond toen een groep werklieden een kruis be gonnen uit te graven, dat was geplaatst op een terrein, dat gereserveerd was voor de bouw van een kerk. Het kruis werd weggehaald omdat de autoriteiten beslo ten hadden dat het terrein, gelegen op hel kruispunt van straten die naar Marx en Lcnin genoemd waren, niet geschikt was voor een kerk. Demonstranten begonnen barricades op te werpen in dc straat die leidde naar het stadhuis en staken het stadhuis in brand. De politie wierp traangasbommen om de tweeduizend mensen te verspreiden. En kele demonstranten werden gewond toen zij poogden de bommen terug te gooien. Cyprisch oppositieblad het zwijgen opgelegd NICOASIA (UPI) Een dreigement te gen de drukkerij waar het oppositieblad „Ethniki" werd gedrukt heeft ten slotte het. effect, gesorteerd dat de ontvoering van hoofdredacteur Pharmakides maan dag nog niet had bewerkstelligd: het blad heeft zijn verschijning gestaakt. Sinds de verschijning van het blad zijn er telkens dreigementen geuit, meest door extremis tische aanhangers van aartsbisschop Ma- karios. De ontvoerde hoofdredacteur is nog steeds niet gevonden en men vreest dat hij dood is. De drukkerij waar „Ethninki" gedrukt werd ontving gisteren de mededeling dat de persen zouden worden opgeblazen als het contract met de uitgevers van het blad niet onmiddellijk werd geannuleerd. Ook de typografen die aan de krant werk ten-zijn onder druk gezet, zodat de druk ker ten slotte voor de dreigementen van geweldpleging, moord en bomaanslagen, door de knieën is gegaan. Alle drukkers in Nicosia hebben ook de waarschuwing ontvangen dat hun bedrijven door bom aanslagen geteisterd zullen worden als zij het wagen „Ethniki" te drukken. LONDEN (Reuter) Sir Paul Mason, de Britse ambassadeur in Nederland, is benoemd tot permanent vertegenwoordi ger van Groot-Brittannië bij de NAVO te Parijs. Hij volgt Sir Frank Roberts op, die ambassadeur te Moskou wordt. Sir Frank Roberts is ambassadeur in Belgrado geweest. Daarvoor maakte hij deel uit van de Britse vertegenwoordiging in Moskou en New Delhi. Als gezant in de Russische hoofdstad leidde hij de on der-handelingen met de Sovjet-Unie, die een einde maakten aan de blokkade van Berlijn in 1948. De tegenwoordige Britse ambassadeur in Moskou, Sir Patrick Reilly, wordt plaats vervangend onderminister van Buitenland se Zaken in Londen. Gouverneur Long stoorde ontvangst van De Gaulle NEW ORLEANS (U.P.I.) Bij zijn be zoek aan New Orleans, heeft generaal De Gaulle gisteren een onverwachte ontmoe ting gehad met de gouverneur van Illinois, Earl K. Long. De Gaulle was per vlieg tuig uit San Francisco geai-riveerd en zou een parade afnemen. Gouverneur Long. die vorig jaar tijdelijk in een krankzin nigeninrichting is verpleegd, verscheen op het erepodium op het plein, vijf minuten voor De Gaulle er zou komen. De gou verneur was buiten de officiële voorberei dingen gelaten. Gekleed in licht costuum en met een slonzige strohoed op, beklom Long, die spoedig gouverneur-af zal zijn, het podium en wachtte, ketting-rokend, op de Franse president. Toen De Gaulle ar riveerde, was het duidelijk dal. zijn ge zelschap onthutst was. De Gaulle en Long stonden elkaar minutenlang aan te staren voor zij door iemand aan elkaar werden voorgesteld. Heel even spraken zij met. el kaar. waarna De Gaulle zich naar zijn zitplaats wilde begeven. Maar de gouver neur greep De Gaulle bij diens jas en trok hem terug, ten aanschouwe van dui zenden verlegen mensen. De Gaulle keer de zich om. beiden lachten even en toen gingen zij uit elkaar. Na de parade, begaven De Gaulle en een deel van zijn gezelschap zich naar de nabij gelegen kathedraal. Gouverneur Long bleef even met mevrouw De Gaulle praten en kuierde vervolgens rustig de ka thedraal binnen, achter het officiële ge zelschap. Advertentie oude en jonge jenever Levenslang voor Ober- Hinder in Oost-Duitsland BERLIJN (Reutel-) Het Oostduitse Hooggerechtshof heeft de Westduitse mi nister voor Vluchtelingenzaken professor Theodor Oberlander bij verstek tot le venslang veroordeeld op beschuldiging van „talrijke moorden". Flinke aanpak en frisse inbreng Het, is altijd met het grootste genoegen dat ik kennis neem van vooruitstrevende dingen en handelingen en de laatste jaren zien we de jeugd met reuzesprongen in macht en aanzien stijgen. Primitieve volke ren mogen dan al menen dat mannen van ervaring het bestuur in handen moeten hebben, w y weten wel beter. Al die ouwe sokken houden de boel immers maar tegen. Ze hebben geen oog voor originele ideeën en stagneren alles zoveel als ze kunnen. Nee, dan die jongeren! Aan hen de taak om. met flinke aanpak en frisse inbreng, met forse doorzet en gespierde vasthoud het verwarde kluwen der moderne maat schappij te onthaspelen Als de dag van gisteren herinner ik me nog die afgrijselijke tijd toen ik zelf een teenager was. Of een tiener als u dat liever Alleen heette ik toen een ba/cuis en men beschouwde me als te groot voor een ser vet en te klein voor een tafellaken. Nie mand liep warm. voor mijn revolutionaire ideeën voor wereldhervorming, niemand sleepte me voor een microfoon om mijn herziening van vele theologische punten publiek te maken, niemand vroeg om mijn autobiografie betreffende mijn smartelijke minnedrama's, niemand benoemde me in een forum om kennis te nemen van mijn alles-omver-werpep.de modevisies. Maar men maakte zich wel druk over mijn rap porten en manieren, mijn spraak, mijn uiterlijk en mijn gedrag in het algemeen Hoe is dat alles tegenwoordig veranderd! Hoe machtig is nu de teenager met zijn eigen inkomen, eigen wensen en eisen, eigen taaltje en inzichten en opvattingen! Vele bedrijven en zaken hebben dat inge zien en wenden zich nu tot de teenager om hen voor de ondergang te behoeden. Ze laten kinderen en niel-meer-helemaal-kin- deren affiches ontwerpen, behangsels cre- eren, kalenders tekenen. Ze verzoeken de jeugd wandschilderingen aan te brengen in weelderige openbare gebouwen. Ze la ren hen met. schrille stemmetjes de zwoel ste liefdesliederen kreunen. In één woord, ze zorgen voor een esthetisch verantwoor de. jeugdige wereld. Aan de hemel der klassieke muziek be gint het ook eindelijk te dagen en dat wordt hoog tijd. Saaie lieden met een reputatie hadden altijd beweerd dat oefe ning kunst baarde en dat men daar dus danig rekening mee had te houden. Maar een jrisse jonge deern uit Zuid-Amerika, die met veel talent het klavier betokkelt, heeft dit alles onlangs publiekelijk in een persconferentie voor klinkklare nonsens verklaard. Integendeel, hoe minder oefe ning hoe beter! Wie gezegend is met veel talent, zoals zij ongetwijfeld is, heeft die oefening absoluut niet nodig. Die redt het gewoon met op kousevoeten door de stad slenteren en hier en daar aan koffiekopjes nippen. Met zo nu en dan een toccataatje, een fugaatje tussen neus en lippen, een sonatetje tussen borrel en diner komt men oneindig veel verder. Ik hoop dat we deze gedachte zullen propageren op ieder terrein van industrie en handel, nijverheid, kunsten en weten schappen. Van die frisse ideeën kunnen we immers voordeel hebben. Dat bleek laatst nog uit de handelingen van een forse knaap die zeer interessante dingen deed met een oestervorkje bij de opera tieve ingreep bij laptomicrosophioditis. Maar natuurlijk willen de oudere artsen er weer niet aan! Jammer Sporry Ontslagen. Generaal-majoor Ghazi el Da- ghistani, voormalig waarnemend staf chef onder de regering-Noeri Al Said, die in 1958 ter dood veroordeeld werd, is uit de gevangenis ontslagen, aldus is in Bagdad meegedeeld. Daghistani's doodvonnis werd vorige maand in drie jaar gevangenisstraf veranderd. Pre mier Kassem van Irak heeft toen de doodvonnissen van acht mensen, onder wie oud-premier Fadhil Jamali, in ge vangenisstraffen omgezet. Breuk. President Fuentes van Guatemala heeft meegedeeld dat zijn land de di plomatieke betrekkingen met Cuba ver broken heel't omdat de regering van pre mier Castro ondermijnende activiteiten tegen Guatemala en andere Middename- rikaanse staten voorbereidt. De ambas sadeur van Guatemala in Havana is te ruggeroepen en de regering Castro is verzocht haar ambassadestaf uit zijn land terug te trekken. Vondst. Een groep van dertien diamant zoekers heeft onlangs een grote diamant gevonden bij een dorp in de omgeving van Banjarmassin op Borneo. Diamant kopers hebben reeds meer dan een mil joen gulden voor de 35 karaat wegende steen geboden. De vondst heeft een alge mene trek van diamantzoekers naar dit gebied in Zuid-Borneo teweeg gebracht. Honderd jaar geleden werd in hetzelf de gebied een steen van 49 karaat ge vonden. Hoger beroep. De vijf Marokkanen, die wegens het verkopen van vervalste spijsolie ter dood werden veroordeeld, hebben, evenals de drie verdachten, die tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Het hof van beroep zal hierover binnen acht dagen uitspraak moeten doen. Klein-Europa. In juni zal te Luxemburg een Europese prijs van 7.500 gulden wor den uitgereikt, die de E.E.G.. Euratoom en de E.G.K.S. beschikbaar hebben ge steld voor een proefschrift over het doel van de eerste resultaten van de integratiepolitiek van de zes staten van ..Klein Europa". De dissertatie moet verdedigd zijn in een universiteit in een van de zes landen. Groot-Brittannië, Zwitserland of Oostenrijk. Ondergronds. Het Amerikaanse leger heeft voor de eerste maal met succes een „Nike-Zeus" anti-raket projectiel van een ondergrondse lanceerplaats af geschoten in New Mexico. Bij alle vijf voorgaande proefnemingen waarvan drie geslaagd werd het projectiel staande op de begane grond gelanceerd. Schat. In Munsteras bij Kalmar aan de Zweedse zuidoostkust is een zilverschat uit de tiende eeuw gevonden, afkomstig, zo denkt men, van de bemanning van een vikingschip. Er waren Arabische munten bij en verschillende sieraden of gedeelten daarvan. Mag niet. De persattaché van de Russi sche ambassade te Bonn. Sergejev, heeft geen verlof gekregen een bijeenkomst van veteranen in Langenselbold bij Ha- nau bij te wonen, welke stad gelegen is buiten de cirkel van vijftig kilometer rondom Bonn, welke de Russische diplo maten niet mogen overschrijden zonder speciaal verlof. Voor de Westduitse di plomaten in Moskou geldt dezelfde be perking. De bijeenkomst wordt gehou den voor mannen geboren in 1922, een jaarlichting die in de laatste oorlog zwa re verliezen heeft geleden, die onlangs heftig verzet hebben aangetekend tegen de bedoeling van de minister van Defen sie om een aantal specialisten onder hen nogmaals op te roepen voor de Bundes- wehr. Ruimte vader. Het Amerikaanse ruimte aapje Mike is vader geworden. Mike was het eerste zoogdier dat een hoogte van 37 mijl bereikte en daarna veilig op aarde terugkeerde. Dat was in 1952. Hij werd op die raketrèis vergezeld door het Macaque-aapje. Pat, dat later stierf toen Mike hem had gebeten. Sedert de lucht macht hem in 1952 zijn ruimtereis liet maken, bevindt Mike zich in de dieren tuin van Washington. Drukte. Volgens de Westduitse centrale raad voor verkeerswegen zullen tegen midzomer ruim zeveneneenhalf mil joen auto's op de verkeerswegen van West-Duitsland rijden, een toeneming van ongeveer een half miljoen, verge leken bij het cijfer van verleden jaar. In het cijfer zijn niet opgenomen de twee miljoen motorfietsen en bromfiet sen die in West-Duitsland worden ge bruikt. Expeditie. Een expeditie van zeventien Amerikaanse militairen is op zoek ge gaan naar de stoffelijke overschotten van vier bemanningsleden van het Ame rikaanse vliegtuig „Lady Be Good" dat in 1943 in de Libische woestijn neer stortte. Verleden jaar mei werd het vliegtuig vrijwel gaaf aangetroffen en vijf lijken van de negen bemanningsle den in de herfst van dat jaar. Sterk. De sterke radioteleskoop van de universiteit van Manchester te Jodrell Bank ontvangt dagelijks signalen van de Amerikaanse satelliet „Pionier V", die zich op een afstand van meer dan negen miljoen kilometer van de aarde bevindt. Momenteel werkt men nog steeds met een zender van 5 watt. Als die niet langer kan worden beluisterd, zal men vanaf Hawaii overschakelen op de tweede zender, die een vermogen van 120 watt heeft. Ceremonieel. Prinses Margaret en Antony Armstrong Jones hebben gistermiddag drie uur in de Westminster Abdij ver toefd om de laatste bijzonderheden van de huwelijksceremonie mei de deken van de kathedraal te bespreken

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3