Beloning voor prachtige loopbaan van sleepbootkapitein Directeur postkantoor neemt afscheid Viering Koninginnedag Velsen Sigarenmagazijn G, Bakker Terlenka va! Woninginrichting A. G. Borst Tafelkleden Woninginrichting A. G, Borst Winkelgalerij wordt volgebouwd pantalons sport- colborts Havenberichten VRIJDAG 29 APRIL 1960 5 Koninklijke onderscheiding voor 11. van der Burg KAPITEIN H. VAN DER BURG uit IJmuiden was vanmorgen één van de gelukkigen die in het Velsense raadhuis een koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. Na een roemrijke loopbaan bij Bureau Wijsmuller leeft kapitein Van der Burg sinds 31 januari rustig in zijn huis aan de Havenkade 37 in IJmuiden. Hendrik van der Burg werd op 19 februari 1896 geboren in die andere slepers- stad: Maassluis. Twaalf jaar was hij toen hij op sloepen vanuit Maassluis ter haringdrijfnetvisserij voer. Daarna verwisselde hij de visserij voor de koopvaardij. Twee jaar diende hij bij het loodswezen in Hoek van Holland en gedurende de eerste wereldoorlog droeg hij 's konings wapenrok. In 1922 kwam kapitein Van der Burg bij Bureau Wijsmuller in dienst na op de Vlaardingse visserijschool de diploma's voor kleine stoomvaart en kleine zeilvaart te hebben gehaald. Hendrik van der Burg begon als stuur man op de zeesleepboot „Zeeland". In vele lange reizen had hij bijna alle zee slepers uit die jaren onder zijn voeten. Dikwijls voer hij op zeilschepen uit van Brest of Ierland. Een mooi stukje uit die dagen was de reis van de zeesleepboten „Willem Ba- rendsz" en „Groningen" met een drijvend droogdok van Rotterdam via het Paria- makanaal naar Valparaiso in Chili. De heer Van der Burg was dokkapitein. Dat was in 1923. Tijdens die reis overleed de oprichter van het bedrijf, Johs. F. Wijs muller. De neergang begon. Na de oorlog volgde onder leiding van John. F. Wijsmuller en Arthur Wijsmul ler een nieuwe bloei. Tussen 1.923 en 1936 maakte kapitein Van der Burt vele reis jes in Westeuropese wateren en naar Kongo. Er viel ook wel wat te bergen in die tijd. Wat, mijnenvelden In 1936 werd stuurman Van der Burg geplaatst op de zeesleepboot „Utrecht", die daar op bergingstation lag. Hij werd kapitein op de „Utrecht" en verrichtte van Nieuwe Diep uit vele befaamde hulp verleningen en bergingen. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog haalde hij vele schepen uit mijnenvelden. In 1939 de „In- dra" bij voorbeeld. Dat schip was er bar aan toe. „Hij had een gat waar een boe renwagen in kon rijden", zegt kapitein- Van der Burg. De „Everoja" in 1940 en het lichtschip Terschellingerbank in dat zelfde jaar ontrukte hij aan de mijnen. Dwars door de mijnenvelden heen snelde de „Utrecht" de Zweedse „Tom" te hulp en redde dit schip van de ondergang op de gronden. Zwaarste en langste Het was kapitein Van der Burg die na de oorlog met de chartersleepboot „Eli zabeth Goedkoop" in IJmuiden weer met de havendienst startte. Daarna volgde de spectaculaire en lange sleepreis in sa menwerking met de Koninklijke Marine en de B.P.M. van een bok uit Vlaardin- gen naar Curagao en vandaar met deze bok in dok naar Soerabaja. Het werd de langste ononderbroken sleepreis ooit ge maakt: van Panama naar Indonesië in 117 dagen. Op de reis van Nederland naar Cura cao was kapitein Van der Burg transport commandant en voer als kapitein op de „Eeatrix". Ook op de tocht van Curagao naar Indonesië was hij commandant op de sleepboot ..Beatrix". Het was een prachtig staaltje maar „Het was de zwaarste reis die ik ooit maakte", zegt de heer Van der Burg er van. In die naoorlogse jaren volbracht kapi tein Van der Burg ook vele sleepreizen met de „Amsterdam". Veel oorlogsmate riaal en inbeslaggenomen schepen wer den uit Duitsland teruggebracht naar IJmuiden en Rotterdam. Verder was hij enige keren belast met het commando op uitbreng-reizen. Hij bracht de zuiger „Geopotes" van Rotterdam op eigen kracht naar Colombo en een sleepbootje op eigen kracht naar Conakry. In de afgelopen jaren kende men hem als kapitein op de slepers „Noord-Hol land", „Zeeland", en „Cycloop". Deze laatste boot haalde hij in 1953 nieuw op van de werf in Foxhol. Met deze „Cy cloop" maakte hij het eerste halfjaar vele reisjes, onder andere met kranen naar Gibraltar. In 1954 treffen we hem aan als kapitein op het vlaggeschip „Noord- Holland", later op de „Zeeland". Met de ze sleepboten volbracht hij grote reizen. Hij sleepte ettelijke boorpontons van Ne derland naar Venezuela en vrachtschepen van de U.S.A. naar Italië en Nederland. WOONHUIS MET ERF ONDER DE HAMER. Donderdagmiddag is in het Kennemer Theater te Beverwijk door Notaris B. M. A. Batenburg bij opbod en afslag verkocht, het perceel Alkmaarseweg 153. met daar naast een perceel grond met opstal. De woning was na toestemming dadelijk te betrekken. De grond is nog in huur tot mei 1964. De woning werd opgeboden door de heer G. Suanet tot f 7.800. en niet ge mijnd. Het perceel grond met opstal werd door de heer J. Blom opgeboden tot f 3500, en gemijnd door de heer C. Pranger op f 80Ó. Het geheel, staande op f 12.100 werd gemijnd door de S. Geldermans op f 7.000. Totaal dus 19.100. Prachtige bergingen Zeer bekende bergingen uit de afgelo pen jaren, die onder bevel of met mede werking van kapitein Hendrik van der Burg werden volbracht, zijn die van de tanker „Koll", welk schip op de Atlanti sche Oceaan een stuk van de scheepshuis verloor en door de „Noord-Holland" over een afstand van ruim 100 mijl naar Rot terdam werd geconvoyeerd; die van de „Crozon", het Franse schip, dat door de „Zeeland" in een zware storm voor stran ding op de Nederlandse kust werd be hoed in 1958; die van de gescheurde Pa namese „Falcon", die in 1954 door de „Noord-Holland" en „Cycloop" in IJmui den werd binnengesleept; die van de Ne derlandse kustvaarder „Arcturus", ge stand met een lading corned beef op lie de Mayo en vlotgebracht door de „Nooi'd- Holland", die van de Azure Coast" en de „Nicolas" in de Golf van Mexico en laatstelijk die van het Zwitsei-se vracht schip „Noyon", dat op de Schotse rotsen doormidden werd gebrand en vlotgebracht. De laatste sleepreis van Hendrik van der Burg was die van de „Zeeland" met het uitgebrande vrachtschip „Olivia Win- ther" van Mobile naar Terneuzen in juni 1958. Daarna kwam hij in oktober 1958 aan de wal als chef nautische dienst van Bureau Wijsmuller. Om gezondheidsrede nen is hij vanaf 1 februari thuis. Binnenkort zal men de gelegenheid heb ben afscheid te nemen van kapitein Van der Burg en ook nog van een ander groot zeeman: kapitein M. de Koe. „Als het IJmuidense postkantoor ein delijk eens hoger geklasseerd werd en ik dus op die manier zou promoveren, dan zou ik nooit uit IJmuiden zijn weg gegaan, ondanks de stormen en de vis lucht". Dit zei de heer J. M. van der Vlugt donderdagmiddag bij zijn afscheid in het postkantoor. Na zeveneneenhalf- jaar de leiding te hebben gehad over het IJmuidens postkantoor vertrekt de heer Van der Vlugt naar Zaandam om daar het directeurschap van het postkantoor op zich te nemen. Zijn opvolger is nog niet bekend. Hoofdemployé J. Wiersma. die namens het personeel sprak, betreurde het dat de heer Van der Vlugt een nieuw postkan toor niet meer heeft mogen meemaken. „Maar toch is een nieuw gebouw op het ogenblik geen fata morgana meer," ver klaarde hij. En ondanks de slechte acdom- modatie is het werk altijd goed gedaan. De bewindsperiode van de heer Van der Vlugt werd gekenmerkt door een voort durende strijd om verbeteringen. Zo kwam er een kantine en een beter loket- tenfront. Mevrouw Van der Vlugt, die met een zoon eveneens bij het afscheid aanwezig was. valt het afscheid van IJmuiden moei lijk. Zij was in die zeveneneenhalf jaar bij zonder gehecht aan de stad geraakt. De familie Van der Vlugt kreeg van het per soneel een typisch IJmuidens afscheidsca deau. namelijk een fraaie foto van de red dingboot „Neeltje Jacoba". De heer Van der Vlugt kaatste een deel van de hem toegezwaaide lof weer terug op zijn medewerkers. „Zonder jullie zou ik er nooit in zijn geslaagd te voorkomen dat de boel in de soep liep. Van het be gin af aan heb ik het in IJmuiden best naar mijn zin gehad. Het liep allemaal lek ker. en dat wil met zo'n beroerde accom modatie heel wat zeggen. Hoe gi'oter de moeilijkheden, hoe steviger ieder de tan den op elkaar klemde. Ik zou jullie graag meenemen naar Zaandam als dat kon. Mijn opvolger wens ik dezelfde sfeer toe als waarin ik altijd heb gewerkt." Zo be sloot de heer Van der Vlugt zijn afscheids toespraak tot het pex*soneel. Raadsvergadering Beverwijk 12 mei De eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad van Beverwijk zal niet gehou den worden op 12 mei, maar op donderdag 19 mei. Het programma voor de viering van de Koninginnedag in Velsen ziet er als volgt uit: IJMUIDEN-WEST: 9.12.00 uur rolschaats- en zeepkistwed- stx'ijden (Gijzenveltplantsoen); 15.0017.00 uur windhondenrennen (Schoonenberg), 19.3021.15 en 21.3023.15 cabaretvoorstel lingen voor leden (Rank), 20.3023.30 bal (Stationsplein). IJMUIDEN-OOST: 8.15 uur aubade (Plein 1945), 8.30, 10.45, 11.30 uur handpoppentheater voor school jeugd (Hervormd Jeugdgebouw), 8.30 en 10.45 uur film voor schooljeugd (Patronaats gebouw), 18.00 uur programma voor de jeugd (Pati-onaatsgebouw), 20.00 uur bonte avond voor leden (Patronaatsgebouw). OUD-VELSEN: 10.00 uur kinderoptocht (raadhuis), 11.30 prijsuitreiking (Velserbeek), 14.00 kinder voorstelling (toneelzaal gymnasium), 14.00 uur ringsteken 14-17 jaar (raadhuis), 15.00 uur ringsteken ouderen (raadhuis), 20.00 uur non stop variété. DRIEHUIS: 8.30 uur samenzang (Kerkplein), 9.00 uur kindex-optocht (Kerkplein). 1011.30 uur kindex-spelen (feestterrein), 2.00 uur Ton Cup met zijn poppenkast (feesttei-rein), 2.00 uur middagspelen 1218 jaar (Gi-oene- laan), 4.00 uur middagspelen voor volwas senen, 2023 uur feestavond (Rex). SANTPOORT-ZUID: 8.459.30 uur kinderoptocht. 10.0012.00 uur film voor kinderen tot 6 jaar (Toorts), 10.0012.00 uur behendigheidswedstrijden 614 jaar (Van Dalenlaan), 20.3022.00 Advertentie ECHTE DELI ZANDBLAAD3ES een pittige en fijne Senoritas. Voor goede belegen sigaren Snelliusstraat 33 (hoek Marconistraat) Telefoon 5053 - IJmuiden Kennemerland damtitel voor A. de Jong of F. Slot Met nog één ronde te spelen staat reeds vast dat de damtitel van Kennemerland bij één der leden van damclub ,,'t Oosten" zal terechtkomen. De 65-jarige vader van onze nationale damkampioen Wim de Jong heeft het stoute stukje uitgehaald drie op eenvolgende partijen te winnen. De strijd gaat alleen nog tussen Frans Slot en Abe de Jong. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen luiden: Abe de Jong wint van Gerrevink (DCY) en Douma (HDC); J. Bus (HDC) tegen Frans Slot ('t Oosten) afgebixxken, na voort zetting vermoedelijk remise: A. Douma re mise met P. van -den Bex-g. De stand is: 1. F. Slot 6 uit 9, 2. Abe de Jong 5 uit 8, 3. J. Bus 5 uit 6, 4. P. v. d. Berg 5 uit 5 5. H. J. Gerrevink 5 uit 3, 6. J. H. Meure 5 uit 3, 7. A. Douma 5 uit 2. In deze stand is opgenomen de afgebro ken partij BusSlot 1-1. De laatste ronde zal maandag bij de Haarlemse Damclub worden gespeeld. Dan ontmoet Abe de Jong de jeugdige en veel belovende J. Bus. Slaagt De Jong er in te winnen, dan is de kans groot dat naast zoon Wim met zijn nationale damtitel 1960. vader De Jong met de Kennemerland dam titel 1960 gaat strijken. Een herkamp tussen De Jong en Slot behoort ook tot de moge lijkheden. uur „Kampvuur in Santpoort" (plein Bre- derodeschool). SANTPOORT-NOORD: 10.00 uur vlaggepax-ade (Terx-asweg), 10.05 uur versierde kinderoptocht (Terrasweg). Route: Terrasweg-Berglaan, Molenveltlaan Schipbroekenweg Westerhoevelaan, Bial- losterskilaan. Cremerlaan, Antillen-, Cu ragao-, Ax-uba-, Bonaii'e-, Suvinamesti'aat, Hoofdstraat, Terrasweg, 14.3016.30 uur kindervoorstelling (Zomerlust,), 20,0020.30 Uur ledenvoörstelling (Zomerlust). VELSEN-NOORD: 10.00 en 14.00 uur kindervoorstellingen (Heinveg). 14.00 uur wieleiTonde 1014 jaar (Gilden), 20.00 uur cabaretvooi-stel- ling (Heixnveg) voor leden. Feest in Beverwijk Het programma van de feestelijk heden in verband met de opening van het nieuwe station, plein en hertekamp, voor zaterdag en maandag ziet er als volgt uit: ZATERDAG 30 APRIL: De gehele dag feestelijkheden ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. MAANDAG 2 MEI: 10 uur: Ontvangst gasten van Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland. 13.30 uur: Ontvangst ere-leden van con gres in Kennemer Theater. 14.00 uur: Opening congres. 14.30 uur: Verkeersoptocht „Wiel-Hart- Lelie" vanaf Keunenplein. 19.30 uur: Diner-dansant in Kennemer Theater. Extra aanbieding 2.70 p. m. Planetenwcg 38 - 42 - Telefoon 5991 Extra aanbieding 12.75 Planctenweg 38 - 42 Telefoon 5991 KMAC-oriënteringsrit De Kennemer Motox-- en Auto Club or ganiseert gedurende de feestweek een ori- ënleringsrit voor auto's, motoren en scoo ters, waar ook niet leden aan mo gen deelnemen. De rit gaat over een af stand van 75 km., met een gemiddelde snelheid van 36 km. per uur. Voor brom- fietsers is een interessante rit uitgezet van 35 km. Hier is de gemiddelde snelheid 18 km. per uur; de behaalde resultaten tel len mee voor het clubkampioenschap. Ex- is een keur van prijzen met een waar devol (dames- of heren) armbandhox-loge als hoofdprijs. De start is om 14 uur van de Meerstraat. Na afloop kan men nog gezamenlijk genieten van de kermisdruk- te. Speciaal programma voor invaliden Het Comité Viering Bevrijdingsdag te Be- vex-wijk heeft besloten dit jaar op 5 mei in samenwerking met de colonne Bever wijk van het Nederlandse Rode Kruis, we derom een speciaal pi-ogramma uit te voe- ren voor invaliden en hen, die door de één of andere handicap niet in staat zijn op andere wijze aan de viering van de Bevrijdingsdag deel te nemen. De invali den zijn welkom van 2 tot 5 uur in de V.E.B.-garage aan de Brink. Voor vervoer wordt gezorgd. In de tot feestzaal ingerich te V.E.B. garage zal de invaliden een ge zellig programma worden geboden door de conferencier Fred Wiegman, de accordeon- niste Ria Vex-da, het Bonelli-kwartet en Dave Parker. Er zullen voorts enige con sumpties worden aangeboden. Rode Kruis helpers en -helpsters zullen er voor zorgen, dat de gasten goed wor den verzorgd en zittend of zo nodig lig gend het gehele programma kunnen volgen. SJOUKJE EN JOHNNY IN CASTRICUM Zaterdag starten te Castricum twee na tionaal bekende figuren voor de zoge naamde B.P. Zoomkana-rit. Te half elf zullen aan de Stationsweg, nabij service depot Tervoort Sjoukje Dijkstra en Johnny Kraaykamp deze rit beginnen. „THESPIS" SPEELT VOOR DE KAB. Voor de leden van de Katholieke Arbei- dei-s Beweging, afdeling Velsen-Noord, wordt zondag in het St. Jozefshuis aan de Banjaertstraat een toneelavond gehouden, die verzox-gd wordt door de toneelgroep „Thespis" onder regie van Will Seignette. Opgevoerd wordt de thriller in drie bedrij ven van Wim Bischot „Ik huurde deze kamer". Medische verzorging tijdens het weekeinde IJMUIDEN Artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraal no. 1, tel. 4953; F. M. van Stekelenburg, Leeu weriklaan 52, tel. 4290. Apotheken: Apotheek Pleijler, Planeten- weg 52. Verloskundige: Mejuffrouw J. Winter, Evcrtsenstraat 2, tel. 5259; mevrouw M. Bakker. Snelliusstraat 53. tel. 5053; mei. A. C. van Saase, Rijnstraat 92. tel. 7945; mej. E. W. Engelhart, Moerbergplant- soen 143; telefoon 794.9. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, Telefoon 8510. Apotheken: Apotheek De Wilde. Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord. tel. 8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper. -J. P. Coenstraat. 145, te!. 6504: Oud-IJmuiden, ten noorden van Kennemerlaan. Markt plein, Lange Nieuwstraat. Plein 1940-45; zuster C. Nap, Rembx-andtlaan 5. tel. 6195, ten zuiden van Havenkade. Kennemer laan. Marktplein. Lange Nieuwstraat en Zeeweg: zuster Sj. Koerse, Leeuwerik- laan 21, tel. 7398: ten oosten Zeeweg. Velserbeek. Velsen-Zuid en Velsen- Noord; zuster K. Langejan, Brederood- scheweg 106. Santpoort, tel. 02560-7477: Driehuis, Santpoortdoro, Santpoort-stat. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 vur tot zondagmorgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1. tel. 3340. Van zon dagmorgen tot 's avonds 12 uur: H. J. F. Peeters. Dommelsingel 2, tel. 5300. Apotheken: Apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, telefoon 3388. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: N. T. W. Karsemeyer. Middel weg 38. Uitgeest, telefoon 02513215. .Apotheken: De Heemskerkse apotheek. Maerelaan 48. telefoon 490. Kraam- en wijkverpleging. Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wïjkverzor- ging: zuster Luvting. Prins Bernhard- laan 3. Beverwijk, tel. 4324. Kraamvcrplcging zuster Boersma. Witte Kruisgebouw. J. v. Scorelstraat, Heems kerk. telefoon 02512247. CASTRICUM Artsen: H. Wieringa, Schelgeest no. 31, Telefoon 2289. Wijkverpleging: zuster v. Beers. Mient no. 82. telefoon 2967. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes. Vinkenbaan 8. telefoon 2590. Apotheken: Apotheek Ouwerkerk. Bur gemeester Lommenstraat 6, tel. 2500. Beslag gelegd op oester exportbedrijf Firmanten weigerden boete te betalen Op het oeslerexportbedrijf van de fir ma Vcrwijs-Janse te Ierseke is door de deurwaarder beslag gelegd. De gebroe ders Verwijs, die het bedrijf voeren, wil len een boete van 20.000 die het Produkt schap voor Visserijprodukten in Den Haag hun heeft opgelegd, niet betalen. De boe te werd opgelegd omdat de gebroeders het exportquotum, dat hun aan de hand van exportcijfers van vorige jaren was toege staan. ver hebben overschreden. In 1957 hebben de oesterexporteurs van Ierseke zelf aan het Produktschap ge vraagd, een verordening te maken waar bij de exporteurs zich ondei-ling beveilig den tegen te felle concurrentie. In 1958 heeft de minister van Landbouw en Visse rij deze verordening goedgekeurd, met de bepaling dat voor iedere 100 kilogram, die een exporteur boven zijn quotum kwam een boete van 2 opgelegd kon worden. De gebroeders Verwijs exporteerden toen deze verordening afkwam nog slechts an- dex-half jaar. Het is dus, aldus de heer Verwijs, redelijk dat wij nu veel meer exporteren dan op het moment dat het quotum werd vastgesteld." De heer Ver wijs wil zich nu beroepen op de bepaling in de vei-ordening, dat in bijzondere ge vallen een scheidsgerecht kan beslissen of er opheffing van de beperking gegeven kan worden. Het produktschap is van me ning, dat de heer Verwijs beslist geen „bij zonder geval" is, en dus zijn boete zal moeten betalen. Half mei zal de zaak die nen voor het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag, mr. Hugenholtz uit Leiden zal de zaak vei'dedigen. P. J. Res overleden Op 57-jarige leeftijd is in zijn woning aan de Dorpsstraat 88 te Castricum over leden de heer P. J. Res. De heer Res was niet alleen, vanwege zijn bi-oodbakkersbedrijf in middenstands kringen een geziene figuur, maar genoot vooral in de Castricumse sportwereld een grote bekendheid. Vitesse '22 verliest in hem een groot vriend en zeer actief be stuurder die het niet bij raadgevingen liet maar zonodig ook de daad stelde. Vanaf de oprichting in 1922 was hij lid, vele jaren bestuurslid en de laatste tien jaren lid van de elftalcommissie. De begrafenis heeft zaterdag om tien uur plaats op het r.-k. kerkhof aan de Dorpsstraat, nadat een H. mis van requiem is gelezen. VOLGEND JAAR IN VELSEN-NOORD Het winkelcentrum van Velsen-Noord aan de Wijkerstraatweg zal eindelijk na vele jaren een volledig beeld krijgen: de zogenaamde winkelgalerij zal in het komende jaar worden volgebouwd. Omstreeks mei volgend jaar zullen dan vijf kapitale winkelpanden een plaats hebben gekregen op het thans nog braak liggeiiae terrein. En niet alleen winkels komen er. Boven elk van deze winkels worden in drie lagen woningen gebouwd, zodat er bovendien vijftien ruime woonhuizen aan de Wijkerstraatweg komen, die een speciale bouwtrant krijgen en gezamenlijk zullen beschikken over slechts één trappenhuis, dat aan de achter zijde van de huizen via een galerij toegang geeft tot de woningen. De nieuwe panden, die hoger worden dan de bestaande winkel- en woonhuizen, krij gen een plat dak. De eerder gebouwde pan den, waartussen het nieuwe bouwwerk zal komen, hebben een gewoon schuin met pannen gedekt dak. De winkeli'uimten krij gen een diepte van ruim dertien meter en een breedte van ongeveer elf meter. Daar achter komen over de bouwbreedte ge rekend een magazijn- en kantoorruimte met een diepte voor beide van bijna vier meter en berg- en toiletruimte. De voltooiing van de benedenverdieping wordt verkx-egen door de weer hierachter ontworpen drie garageruimten, die bijna zeven meter diep en ruim drieëneenhalve meter breed zijn, zodat voor elk van de woningen boven één winkelpand een ga rage beschikbaar is, die uitmondt op de Cooymansstraat. Elk van de woonhuizen bevat aan de voorzijde een grote woonkamer van 6.60 bij 4 40 meter met daarnaast een inspringende grote slaapkamer met loggia. Een ruime hal en gang verbinden een keuken met daar naast een flinke badcel terzijde van de woonkamer. Aan de achterzijde zijn voorts nog drie kleinere slaapkamers geprojec- teerd, die alle met openstaande ramen, evenzeer als de hal op de achtergalerij aansluiten. In de nieuwe panden zullen verscheidene middenstanders een bedrijf openen, waar over nu nog besprekingen worden gevoerd. A mateurtoneel „Moederdag" De artistieke standing van een toneel vereniging wordt voor een groot deel be paald door het repertoire, dat zij in de loop der jaren voor het voetlicht brengt. Het is immers opmerkelijk, dat een toon aangevend amateurensemble zijn goede reputatie mede ontleent aan de gespeelde stukken, die steeds met kennelijke zorg worden gekozen. Men lette maar eens op de progi'amma's van „Jan van Dommelen", „Kennemerland", „Palvu" en „Tavido" in de IJmond en de „Haarlemse Toneel Club" in de Spaarnestad. Nimmer zal men hier de namen op aantreffen van Johan Blaaser en Piet Mossinkoff, of een der ontelbare pseudoniemen van Will, van der Berg; allemaal auteurs, die zich tevreden stellen met het behalen van betrekkelijk goed kope succesjes. De genoemde toneelvereni gingen vormen met haar geselecteerd re pertoire tevens de levende tegenspraak van de stelling, dal het publiek moeilijk met het betere genre kan worden be vredigd. De toneelvereniging „Jan van Domme len" uit Santpoort was bij haar speurtocht naar een enigszins originele komedie te recht gekomen bij „Moederdag", een blij spel in vier bedrijven door André Bira- beau, in de vertaling van Ferd. Sternebex-g. Het stuk werd als besluit van het winter seizoen drie keer onder grote bijval van het publiek in zaal „Zomerlust" te Sant poort opgevoerd. De amusante intrige heeft betrekking op de twintigjarige Gilbert Quercy, wiens opvoeding tamelijk te lijden had door de vier huwelijken van zijn va der. Na de vroege dood van Gilberts moe der. hebben namelijk achtei-eenvolgens Mathilde Pyla, Bernadette Mézin en Adrienne Ampuis de huishouding bestuurd, welke voortdurend wisselende leiding voor zijn karaktervorming weinig bevorderlijk as. Tijdens afwezigheid van zijn vader, geraakt hij dan ook verwikkeld in een affaire met een vrouw van twijfelachtige reputatie, welke eerst tot diefstal en ver volgens tot een mislukte poging tot zelf moord leidt. Na het vernemen van deze onrustbarende tijding, begeven de drie voormalige echtgenotes van vader Quercy zich met spoed naar zijn riante woning, bezield met de beste vooimemens tot be vordering van Gilberts herstel. Het laat zich aanzien, dat uit een dergelijke weder zijdse confrontatie allerlei vermakelijke situaties ontstaan. Vooral omdat in het derde bedrijf ook Michel Quercy naar huis terugkeert, volkomen onwetend van de schok, die hem hier door een dergelijke harem staat te wachten. Men kan de auteur nageven, dat hij uit dit gegeven een onder houdende komedie heeft samengesteld, waar de gevoelige accenten evenmin ont braken. „Jan van Dommelen" heeft met deze voorstellingen ingeschreven voor de toneel- wedstrijd, welke om de twee jaar in Ken nemerland door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Amateur Toneel Unie wordt georganiseerd. Volgens de onge- schreven wetten van het concours onthou den wij ons dus van kritiek, tot de jury haar bevindingen en uitspraak openbaar heeft gemaakt. Jan van Dam Wedstrijden bij Renners club Kennemerland In het gemeentelijk Sportpark te Bever wijk heeft de ï-ennersclub Kennemerland dondex-dagavond wedstrijden gehouden voor de onderlinge competitie. De uitsla gen luidden: A-klasse, 50 km: 1. W. Zonneveld, 2. J. Groot, 3. C. Dullemans, 4. H. Castricum, 5. Chr. Duiker. 6. F. van Tongeren, 7. J. Timmer, 8. P. Piepers, 9. J. Wolken. B-klasse, 33 km: 1. H. Frejee, 2. P. van der Bos, 3. H. Wester. C-klasse, 44 km: 1. L. Zonneveld, 2. B. Weeda, 3. N. Lute, 4. H. Wentink, 5. D. Dullemans. Aspiranten, 22 km: 1. J. Rasch, 2. G. van der Winde, 3. P. van der Bos, 4. G. Brakenhof, 5. G. de Goede, 6. P. Slote- maker, 7. J. Rietdijk. SPAARNDAM VOETBALT TEGEN IEV. Voor de nacompetitie speelt IEV zon dagmiddag om half drie in Spaamdam tegen de gelijknamige club. IEV komt uit met: J. Jansen: A. Hars- veld en H. de Reus; W. Buur, P. Persijn en P. Stals; J. Kox*ver, G. Bos, F. Kramer, J. de Reus en P. Bakker. Voor het voetbalkampioenschap Velsen speelt IEV op 3 mei tegen VSV 3 op ,Schoonenberg". waarvoor de IEV'ers met bijna hetzelfde elftal uitkomen. Met de voorbereidend^ bouwwerkzaam heden is donderdag een begin gemaakt. Het lijdl geen twijfel dat deze nieuwbouw, die in opdracht van een beleggingsmaatschap pij wordt uitgevoerd door bouwbureau W. de Vos en Zn. te Den Haag, dat ook het pand van de ANMB vorig jaar mei op leverde, een belangrijke aanwinst voor Velsen-Noox-d zal betekenen, doch in het bijzonder voor de middenstand. Als nu ook eens spoed kon worden ge maakt met de voorgenomen aanleg van de voetgangerstunnel tussen de buurtschap pen „Schulpen" en „De Gilden", dan zou den de inwoners van Velsen-Noox-d bijna niets meer te wensen hebben Kleutei'school „Marquette" gaat in nieuw gebouw De neutrale kleuterschoolvereniging „Marquette" te Heemskerk hoopt bij de aanvang van het nieuwe schooljaar de be schikking te krijgen over een niexiw ge bouw, dal uit drie klassen bestaat. Men zal dan het noodgebouw dat twee klassen heeft gaan verlaten. Ondanks de meer- dere ruimte blijft er dan toch nog een wachtlijst van kleuters over. De voorzitter, de heer J. D. Vosselman Bosch deelde dit mede tijdens de jaarver gadering. De aftredende bestuursleden mevrouw W. S. van HieleDikkers en J. D. Vossel man Bosch werden herbenoemd. Uitgevaren visserijvaartuigen Zaterdag 16 april: m.t. Johannes Polderman IJM 20. Michiel Jan VL 110. Dinsdag 19 april: m.t. Beatrice IJM 72, Wiron IV IJM 209. Dirk Maria KW 80. Maria Theresia KW 99, Brittenburg KW 121: m.l. Bertha KW 33, Evérard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41. Cornelis Marlnus KW 48. Maria Jacoba KW 73, Hette Margaretha KW 74. Doggersbank KW 75 (28 april binnen). Excelsior III KW 76, Huiber- dina Gijsbertha KW 85. Molva KW 91. De Vrouw Dirkje KW 104. Avontuur KW 114, Borneo KW 127. Bali KW 129. Willy KW 141. Willem Groen KW 158. Gijsberl Bastiaan KW 161. De Vier Ge zusters KW 162, Eendracht KW 168. Onderneming KW 175. Willem Robert RO 27: m.k. Zuiderkruis MM 7. Swift IJM 54 (28 april binnen). Frank IJM 66, Paul IJM 66. Hans IJM 67, Wiron VI IJM 207. Wiron- I IJM 210, Limanda KW 33. Tiny KW 34. Stern KW 36, Dinemarie KW 57, Alnilam KW 90, Jeannette KW 93. Mare Liberum KW 117, Willy Alida KW 155. Peter Leonard KW 156, De Vrouw Alida KW 160. Helena KW 164, Okko Bosker WR25. Woensdag 20 april: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Stadt Enckhuysen KW 82, Jan Maria KW 171. Claesje RO 46-, m.k. Pietertje HD 87. Donderdag 21 april: m.t. Emma IJM 15. Ariadne IJM 13: m.l. Floris KW 59. Vrijdag 22 april: m.t. Jacoba Gcsina IJM 36. Toronto IJM 97, Deining KW 8. Zaterdag 23 april: m.t. Allan Water LJM 34. Onderneming I SCH 262, Michiel HD 108. Maandag 25 april: m.t. Medan IJM 57, Albertha Hendrika KW 81. Francina KW 153, Voorloper VL 16: m.l. Adeodatus IJM 30. Jan IJM 81, Ver wachting IJM 204. Wiron III IJM 221, Fierman Eduard KW 5, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Adrlana KW 19. Cornelis KW 24. Elizabeth KW 64. Sat'yrnus KW 69, Willempje' KW 89, Nestor KW 101. Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Arie Jacob KW 116, Robert William KW 123 Jacoba Catharina KW 132, Vertrouwen KW 166, Aleida KW 169. Onderneming IV SCH 153. Dolfijn RO 2, Bertina VL 85: m.k. Dageraad IJM 4. Maartje IJM 8. Poolster IJM 11. Bettie IJM 29. Emisel LJM 31, Jannie IJM 38 (28 april binnen), Margrita IJM 42 (28 april binnen). De Hoop I IJM 45 De Hoop II IJM 59. Klaas Junior IJM 60. K. P. IJM 61, Jaap IJM 62. Michiel IJM 63. Ronny IJM 64. Cor- ne IJM 78. Wiron V IJM 208. Neeltje IJM 240. Magda IJM 272. Deo Volente II KW 11, Leendert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21. Anne Ma rie KW 27, Rein KW 30 (27 april binnen), Petro- nella KW 31. Wilhelmlna KW 46. Prinses Margriet KW 51. Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62. Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Marianne KW 71. Nico KW 72, Twee Gezusters KW 77. Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84. Nico KW 96, Arendje KW 98. Wim KW 103. Gijs berl Dirk KW 109. Cornelis KW 118. Flamingo KW 120. Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133. Dirk Taat KW 134. Elly Gerda KW 142. Alice Jacoba KW 165. Pieter Jacob KW 178, Samenwer king HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Martanne WR 7. Petra WR 32. Tiny Dieuw WR 33. Jan Wil lem WR 34. Internos WR 49. Stella Maris WR 51. Spes Nostra WR 56. Sijtje WR 58 (2 7april binnen). Dinsdag 26 april: m.t. Job Gouda IJM 79, Golf stroom KW 4. Sakina Marline KW 32, Nicolaas Senior KW 42. Dirkje RO 53. Cornelis Vrolijk Fz.n SCH 171: m.l. Concordia KW 26. De Vrouw Anna KW 52. Petronella KW 125, Gezina Geertrui KW 176: m.k. De Vijf Gezusters KW 53 (28 apr.binnen). Woensdag 27 april: m.t. Jan Senior VL 84; m.l Annie IJM 14; m.k. Rein KW 30. Sijtje WR 58. Donderdag 28 april: m.l. Onderneming III SCH 117: m.k. Jannie IJM 38, Margrita IJM 42. De Vijf Gezusters KW 53. Voor Vader en Zoon alle soorten en BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Chiquita van Gothenburg; Gerd Freze, Kalmar; Regge- borg, Colchester, laden Hoogovens: Swift, Lon den: Prins der Nederlanden, Plymouth; Shetland Trader. Antwerpen: Lingestroom, Londen; Aga memnon, Antwerpen: Whitfleet. Portland, kalk steen voor Hoogovens: Grebbestroom,Huil; Ostan- fors, Londen: Brinda. Fowey; Anna Elisabeth, la den Hoogovens: Abel Tasman, Par: Darlington. Goole: Jans, Londen; Aegir Solvesborg; Leon S. Casablanca: Maashaven, Takoradi; Montferland. Bahia. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Pollux van Bremen: Gladonia. Rotterdam, laden Hoogovens: Lissy Schulte. Rotterdam; Titan. Rotterdam: Ba tavier 3. Rotterdam: Amazone, Londen: Halvel- land. Antw.; Spes, Stettin, kalk voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Amigo naar Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; Tim. Skoge: Taxiarhis, Hamburg; Hoogkerk, Gi braltar: Jan Kreumer, Boston, kunstmest van Hoogovens: Eos. Rotterdam: Fiducia, Rotterdam: Dorcol. Antwerpen: Krakatau. Den Helder, proef vaart: Prins der Nederlanden. Hamburg; Tosteroe. Rotterdam, ledig van Hoogovens: Anja. Goole: Santa Maria, Dordrecht: Stettin, Gdynia: Jagers fontein, Southampton: Bomma. Delfzijl; Zaan- stroom, Londen; Swift. Harlingen; Alcetas. Rot terdam: Rigel, Rotterdam; Reggeborg. Colchester, kunstmest van Hoogovens; Kalmarsund, Karlstad; Hestia, St Thomas: Tromstral 2. Sandefjord. ge repareerd te IJmuiden; Spaarnestroom, Londen; Vliestroom. Plymouth. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Anna Elisa beth naar Londen, walsmateriaal van Hoogovens: Santa Margaretha. Gdynia. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5