Floor en Kees gaan dit eerst mee naar zee als jaar voor het echte vissers Netten boeten is belangrijk werk Haringuitzendingen voor de radio Jenny de Jong zet de koffie in Katwijk's visafslag OUDE BUISZANG Vooraf grondige inspectie Na twee jaar visserijschool-studie De voorbereidingstijd Uit het woordenboek van de haringvangst DONDERDAG 19 MEI 1960 Een schone pekelharing Drie combinaties doen mee ill! v Zo maakt men haring schoon Schoonmaken te veel werk? Kotters concurreren KW 70 Nelly Maria, en Kees heeft een va der, die bij de gebroeders Ouwehand in de haringinleggerij werkt. Kees is de oud ste thuis en hij voelt zich dan ook al erg groot. „Ik heb liever dat mijn ouders me maar niet wegbrengen naar IJmuiden," zegt hij. „Al dat gezoen en zo moet ik niet." Floor kan het niks schelen. Maar hij hoeft dan ook niet de stand van oudste op te houden, want hij heeft een broer die kok is bij de marine. Ze hebben hard gewerkt op de visserij- school, Kees en Floor. Ze hebben niet al leen veel moeten leren, maar ook veel praktisch werk moeten doen. In Katwijk besteedt men veel aandacht aan de hand vaardigheid. De jongens krijgen er de be ginselen van bank- en plaatwerken, iede re week wordt er twee uur hard op ge oefend. En zo staan er in de directeurska mer spaarpotjes, trechters en kolenkitjes, die door de jongens zijn gemaakt. Maar Kees en Floor hebben dit toch echt niet het mooiste op school gevonden. Roei en, dat vonden ze prachtig en 's winters waren ze gek op netten breien. Dat is dan ook voor elke Katwijker een prachtig ge zicht, als hij zo langzaam zo'n groot net ziet groeien onder zijn eigen handen. En straks aan boord zullen ze er profijt van hebben, als er geboet moet worden. Ja, dat varen straks! Allebei hebben ze al jaren ongeduldig op het. moment ge wacht. Ze wisten het al vroeg, dat het vissen zou worden. Hoe gaat dat in Kat wijk? Je ziet de loggers in het voorjaar van onbeweeglijk massieve gevaarten veranderen in schepen met een hart. Dan hoor je het dreunen van de motor, je ziet familieleden vol goede moed aan boord stappen en later hoor je de verhalen over zee, over de haring en over dat prachti ge varen. Geen wonder, dat de meeste Katwijkse jongens over vissen dromen. Zë weten allebei al wel een beetje hoe het. is. Floor is al eens met een echte vleet- logger meegeweest en hij heeft toen al eens de haring in de manden mogen schep- Niet alleen jonge aspirant-vissers treft men' aan op de Katwijkse visserij- school. Geregeld kan men er ook de 76-jarige oiid-visser Albert, van der Plas aantreffen. Hij ging in 1927 voor hel eerst naar zee met een motorlogger, maar daarvoor had hij al van voor 1900 af op zeilloggers en zelfs bomschuiten f gevaren. „Ja, ja, jongen, zegt hij, als hij daarover vertelt, „dat heb jij niet meer meegemaakt. Die bomschuiten heb je hoogstens van een plaatje wel eens gezien". Het had wel zijn voordelen, die oude tijd, als men de onver woestbare Van der Plas mag geloven. „Weet je wat zo mooi was?" zegt ie. „Als het toen slecht weer was, kroop je naar onderen en dan kon je niet werken. Maar in die nieuwe schepen is dat. heel anders geworden. Moet je die mooie nieuwe kotters hebben. Er zal best een smak geld verdiend worden. Maar je komt ook maar hoogstens een uur in bed op een dag". Nu is hij vaak op de nettenzolder van de school te vinden waar. hij ijverig eindjes splitst. Want daar is hij een meester in. En op de foto staan Kees de Heyer en Floor Zwaah^dan ook nauwlettend te bestuderen hoe hij het doet. Heel wat jongens, die dit jaar voor het eerst met de loggers meegaan, zijn in Katwijk op school geweest. Ze hebben er van de staf leraren onder leiding van directeur Varkevisser onderricht gehad in de verschillende vakken, die de jonge visser moet beheersen. Ze leerden er bijvoorbeeld boeten en breien, roeien en wrikken, de beginselen van de zeevaartkunde,' zeemanschap, scheepswerkfuig- kunde, visserijkunde, aardrijkskunde, Nederlandse taal en rekenen. Een veel omvattend programma, want alleen al de visserijkunde omvat talrijke onder delen, waaronder het belangrijke onderwerp: de verzorging van de vis. Zo is liet ook gegaan met twee van die jongens, die dit jaar de spits vkn hun vis sersloopbaan zullen afbijten: Kees de Heij er en Floor Zwaan, twee veertienjarige knapen, de eerste klein, tenger en blond, de tweede donkerder, wat langer en al wat steviger. Maar als ze de eerste teelt achter de rug hebben, zullen het ongetwij feld forse knapen zijn geworden, want het Is een bekend feit, dat men op een log ger goed uit de kluiten wast. Ze komen als ICatwijkers natuurlijk uit een visserijnest. Floor's vader vaart op de Zwem met gansche legerscharen Zilv'ren haring in ons net. Dat in wemelende baren Dag en nacht wordt uitgezet Zwem de zeven linde bomen Troepsgewijze in hunne mond, Jagers zullen vliegend komen, Kom! Verlangde morgenstond. Soo gij wilt een goe Bewaring Neemt een schoonen Pekel-haring Swaer en niettemin van Schick En van rugge blaeuw en diek. (Uit een „Lofdicht" van plm. 1650) Er doen dit jaar drie Katwijkse com binaties mee aan de haringrace. De Hapas is uitgevallen. Doordat de N.V. voorheen J. C. Pronk uit IJmuiden niet meer mee doet is het veld gedund. De drie comies zijn: ADEKO, DUPA en RKP. De ADEKO omvat de N.V. voor heen A. den Duik, fa Meerburg, fa N. Haasnoot, gebroeders Parlevliet. De DUPA omvat C. den Duik, gebroeders Den Duik, Noordster, Toenadering, Nederland Insulinde en Schoonenberg. De RKP: M. Parlevliet jr, rederij Johan Parlevliet en Kennemerland. Ui ■Küü xcxïïxxxxxx «l««ïii MwiilPiMlial mm X X X. -X X."":' XX.':X:'Ï ,:'X U'UU ;V:;; ;xxx: ïiC. iii'-' -ï-k V Als het schip niet met goede netten naar zee vertrekt, is alle moeite vergeefs. Daarom is het werk van de boetsters zo belangrijk. Op de foto ziet men enkele Scheveningse nettenboelsters in actie. Maarten Vlieland (13 jaar) moet nog een heel jaar leren op de visserij- school. Maar dat wil hij best, want hij vindt hel wel gezellig in de school lokalen. Op de foto is hij druk bezig met bankwerken. Een nuttig vak, want de jonge vissers moeten „han dige jongens" worden. pen. En Kees heeft al eens een reisje op een trawler meegemaakt. Over vier dagen zullen ze de haven van IJmuiden uitstomen. Kees op de KW 67 Noordster van schipper Arie van Rijn en Floor natuurlijk op de Nelly Maria, waar zijn vader op zit, en waarvan Kees Krijgs man de schipper is. Ze zijn allebei benieuwd naar alles wat er gaat gebeuren en ze verheugen zich over de haring die ze zullen eten. „Ik ben er stapelgek op" zegt Floor, „zo'n lekke re haring, zo achterover" en hij doet het precies voor. Maar alle haringen die ze in hun leven al hebben gegeten zullen irrhet niet verzinken vergeleken bij die groene, die ze zo vers uit de zee zullen eten. Na een half dagje zouten natuurlijk. Dat we ten ze wel. want ze hebben niet voor niets viskunde gehad! Voordat de loggers naar de visgronden vertrekken worden ze eerst grondig onderhanden genomen. Hier wordt al het opgaande werk van de KW 23 duchtig bekeken. Als men de haring zelf wil schoonma ken, kan men het het beste doen volgens onderstaande richtlijnen van het voorlich tingsbureau voor de voeding, afdeling vis. De haring op een plankje leggen en er aan de buikzijde een smal reepje afsnijden. Alle overblijfselen van de ingewanden, zwarte vliesjes en velletjes en buikgraten uit de buikholte verwijderen. Het vel van de rugzijde, te beginnen boven de rugvin, insnijden over de gehele lengte van de vis. Het mes daarbij plat houden en zorgen dat het visvlees niet wordt doorgesneden. Het vel achtereenvolgens van de boven- en onderkant afstropen door het aan de kopzijde los te snijden en het, terwijl men het vasthoudt tussen mes en duim, naar de staart toe af te trekken. Het mes vervolgens onder de kop. van rug naar buikzijde tot op de graat door het visvlees heen steken en de bovenste helft van de haring van de graat afschui ven door met de botte kant van het mes vlak over de graat te snijden tot aan het staartgedeelte. De haring met het mes zo openklappen, dat de rugzijde op de plank komt te liggen. Aan de nog niet ontgraté zijde de graat bij het staartgedeelte met het mes opwip pen en doorsnijden. De graat tot het kopgedeelte van de ha ring lostrekken en afsnijden. Naar verkiezing de kop verwijderen. De filets goed afschrappen, van. de over gebleven graatjes ontdoen en de haring dichtklappen. Maandag is het zover. D^n zullen de loggers, piekfijn opgeschilderd en van fleurige vlaggen voorzien, in een lange linie het zeegat uittrekken. Op naar de visgronden, op naar de haring, die nu niets vermoedend rondzwemt 'in grote scholen. Er zullen vissers meegaan, die gehard zijn in het vak, er zullen ook jongens bij zijn, die voor het eerst mee gaan ter haringvangst. Maar allen hebben ze ongeduldig maandenlang het grote moment afgewacht, dat het zover zou zijn. De ouderen hebben meegeholpen om de loggex-s vaarklaar te maken, de jongsten zijn op school ge weest, de vrouwen hebben gezwoegd op de netten. Op deze pagina geven we enkele flitsen van datgene dat zich ter voorbereiding heeft afgespeeld. Als men haring niet schoongemaakt koopt is het produkt natuurlijk veel goed koper. Maar in de praktijk bestaat daar voor toch geen belangstelling. Er zijn marktkooplui geweest, die het eens pro beerden en tien niet schoongemaakte ha ringen voor een gulden aanboden. Ze ver kochten niets, de buurman, die schoonge maakte haringen voor twee dubbeltjes per stuk aanbood, was in een minium van tijd uitverkocht! Het is elk jaar opnieuw weer een hele toer om de bemanning van de drijfnet- loggers in orde te krijgen. Maar het is altijd nog gelukt. Dat er elk jaar weer moeilijkheden moeten worden opgelost sjpreekt eigenlijk voor zichzelf. Moeten ook grote bedrijven niet adverteren om per soneel? Maar het is waar, dat de concur rentie van de kottervloot steeds sterker wordt. Deze schepen zijn moderner en dus geriefelijker en bovendien zijn ze voor het weekeinde binnen. x<xc<»ccoccccccccccoc«x>ïccco!»ccocooo:o;occccccccc' wcccoX'Tcou'ico'occowv»^-. -O «cet/soooooooOoccccrcccooxooro v X 20 mei: (Hilversum I, tussen 9.40 en 10.15 uur). In Tussen de bedrijven door" een vraaggesprek met mevrouw Mia Bruyn-Ouwehand over het leven van de vissersvrouwen. (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. Morgen is het ij Vlaggetjesdag. Vraaggesprek met drs. D. J. van Dijk. 21 mei: (Hilversum I, 13.15 uur). „Zonnewijzer". Toen Vlaggetjesdag (nog) niet mogelijk was.... De haringvloot in 1945. (Hilversum II, tussen 17.30 en 18.00 uur). Dingen van de dag. Reportage van de Vlaggetjesdagviering te IJmuiden. (Hilversum I, 19.25 uur). Maatjes-Memojandum. Een tekst van Jan de Cler. 22 mei: (Hilversum II, 8.18 uur). „Weer of geen weer". Een px-ogramma van Bert Garthoff en' Aad Bos voor de vx-oege zondagmorgen. Vandaag g vooi'al in het teken van „De vrouw in de visserij". 23 mei: (Hilvex-sum I, 8.15 uur). Radiokrant. Ochtendblad. Over enkele uren begint de jagerij. (Hilversum II, 12.5513.00 uur). Reportage van het vertrek van de haringvloot. 'i (Hilversum II, 20.0522.30 uur, in Radioscoop). Klankbeeld over het 8 Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. te IJmuiden. 2 5 24 mei: (Hilversum I, 11.00 uur). „Onder ons". Een rederes vex-telt. Vraaggesprek met mej. mr. J. de Jong te Scheveningen. (Hilversum II, 14.40 uur). De Nederlandse schoolradio. Vloot in zee, haring vissen, haring vangen. 8 (Hilversum I, 19.10 uux*). Echo. De haringvloot stoomt naar de vangst- gronden. Reportage van zee. 25 mei: (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokx-ant. De vloot is aan schot. Repox-tage van zee. 26 mei: (Hilversum I. 12.50 uur). Echo. De maatjes zijn in aantocht. Reportage J van de jagerij. g (Hilvex-sum I, tussen 19 30 en!9.50 uur). Radiokrant. De jager-s stomen naar het vaderland. Reportage van zee. f (Hilversum II, 19.30 uur). Een malse haring in „Koek en Ei". 27 mei: (Hilversum II). De eerste jager liep binnen. De maatjes zijn er. Repor- tage van aanvoer en verkoop van de eex-ste Hollandse Nieuwe. (Tijdstip 8 afhankelijk van de binnenkomst). 28 mei: (Hilversum I, 21.20 uur). Malse maatjes in Tierelantijnen. 30 mei: (Hilversum-II, 15.45uux-). „Zestig minuten voor boven de zestig". Toen wij nog ter hax-ing voeren. Een progx-amma van Gé Gouwswaai'd. 2128 mei: (Hilversum I en II, nieuws). De speciale correspondent meldt. 8 TELEVISIE. Bijzondere omstandigheden voorbehouden wordt in het N.T.S.- journaal aan de Vlaggetjesdag/hax-ingjagerij aandacht besteed. oxjoxocccccoxo; >oa!»^c<>^ccccoo3COCocococooooooccocoDoccoccoccoccoococ« -rcx»so^xxxD^xccccccccoccccccoo:< LAST: Een last haring telt 17 kantjes. Wanneer de haring aan de wal wordt over- gepakt levex-t dit 14 volle tonnen op. WARBAK: Houten bak, waarin de ha ring met de leutel in het zout wordt ge wenteld, alvorens in de tonnen te worden gedaan. LEUTEL: Houten schep. STEUREN: Als er veel haringen wor den gevangen, zodat ze niet allemaal ge kaakt kunnen worden, gaan de hax-ingen ongekaakt, met zout vermengd, in de va ten. GEZONDHEID: Haring bevat eiwitten voor ongeveer 16 percent. Verder voe- dingszouten waaronder jodium en .ijzer-, zouten en een niet onbelangrijke hoeveel heid vitaminen A en D. Vleet: Verzamelnaam voor netten' en touwwerk. In het hoogseizoen bestaatde vleet uit hondex'd netten, in totaal' 3000 meter lang. Wanneer er dit seizoen 150 vleetloggers varen wil dit zeggen dat er 150x3000 450.000 meter aan netten in .zee hangen. Dat is een afstand van IJmuiden tot Dublin. De vleet hangt in zeee als vitrage voor de vensters. Kaken: Na het halen van de netten, dat voor het aanbx-eken van de dag be gint, wordt de haring gekaakt. Zittend op de kaakplank ontdoen de mannen de ha ring met één messnede van hart, maag, lever en een deel van het darmkanaal. Het bloed sti-oomt terstond weg. De ha ring is daax-door langer houdbaar en fij ner van smaak. joon: Grote dobber, die tevens als boei dient. De joon staat verticaal in het watex\ Muizen: Merken op de reep. Reep: Dikke kabel, waaraan het geheel der in zee staande netten wordt vastge maakt. Speerrib: Dunne kabel, vlak boven de netten vastgemaakt. Hieraan zitten de kurken of vloten, die de netten onder wa ter drijvende houden. Zwink: Reep zonder netten. Dit deel van de x-eep leidt van het laatste vastgezette net naar het schip. Afhankelijk van de weersgesteldheid is de zwink groter of kleiner. Breel: Duntton, die de netten drijvende houdt. Schotse Blaas: Bij drijfwant gebruikt men Schotse blazen. Met lucht gevulde ballonnen, die evenals de bx-eels tot taak hebben het want drijvend te houden. Verleden jaar verscheen er opeens een ander gezicht in de kantine van de Kat wijkse visafslag. Jenny de Jong kwam op een morgen om zes uur voor het eerst in dienst en dat is ze nog. Want ze vindt het leuk werk en ze wil er dan ook nog wel een tijdje mee doorgaan. „Het is hier zo gezellig", zegt ze. „Ex- zijn geen standsvex-schillen, de omgang is altijd even amicaal, van hoog tot laag". Jenny, die vier broers (één is monteur op een loggex-, en een ander is op de grote visserij) en een zusje heeft, was eerst werkzaam in de huishouding en daax-na ging ze x-ubbei'dinghies maken bij de R.F.D. Tot ze eens een advertentie las. Ze wilde wel eens wat andex-s en zodoende stapte ze na de gelukte sollicitatie op een warme zomei-morgen al heel vx-oeg het gebouw van de x-edex-svei-eniging binnen. „Ik had er nooit een idee van gehad, hoe het was, maar het is x-euze lollig", zegt ze. „Je kunt echt merken of het goed gaat want dan wordt er veel meer koffie gedronken dan wanneer het slecht gaat. En in deze mannengemeenschap kun je als meisje ook x-ustig werken want er valt nooit een overtogen woox-d" Toen ze er kwam snapte ze nog niets van het afslagwerk maar dat is nu al heel anders geworden. Ze geeft regelmatig de vangsten door aan de kranten en weet al veel van het bedrijf af. Maar de mannen waai-dex-en haar toch het meeste omdat ze zo lekker koffie kan zetten. En zo'n bak kie gaat er bij een visserman altijd wel in.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19