Horen en zien NEDO-MEX voor PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE Vrachtauto blokkeert brug in verkeersweg ^och ió het zo DONDERDAG 19 MEI 1960 7 radio tv/cvisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Storingen Leids studentencabaret Mariene Dietrich De radio geeft vrijdag T e le visie pr o gramma Hunter-monteurs naar Nieuw-Guinea Eerste onderdeel Zuidelijk Flevoland aanbesteed Bijna 38.000 studenten bij Hoger Onderwijs DOBBEL- PROEF Transparante kleurlafc „Chaine des Rotisseurs houdt kapittel boven de Noordpool Gasvergiftiging eist twee slachtoffers NIET ALLEEN PRAKTISCH Havenverkeer Amsterdam Automatisering van telefooncentrales Sla doorgedraaid op Venlose veiling FELISOL écht kleurecht Vervolgverhaal door M. G. Eberhart A chteras losgeraakt Dè Turk naar Frankrijk 76. Het handgeklap werd steeds luider, tot het circus ervan dreunde. Het was de directeur nog steeds niet duidelijk, waar om er eigenlijk geklapt werd, maar in elk geval vond hij het een prettig gelui'd. „Het publiek heeft altijd gelijk.mompelde hij, „we schijnen dus op de een of andere manier een deksels goeie voorstelling te hebben gegeven. Maar aan wie de eer ?Die twee, die hun nek wagen in de nok van mijn tent?.of die pummel, die daar met gewichten ronddraaft? of..." „Het komt door dat paard, daar op de eerste rij, directeur," zei een der clowns, „dat zat zo smakelijk te lachen, dat het pu bliek er plezier in kreeg!" „Haal dat paard dan ook hierheen," zei de directeur, „en dan allemaal buigen. Naderhand zoeken we wel uit, hoe dit alles precies in me kaar zit." Dus verzamelden allen zich in het midden van de arena en, terwijl het opgetogen publiek met bloemen wierp, dankten zij buigend voor de hulde. Van de vier goals die gisteravond in de interlandwedstrijd tussen Nederland en Zwitserland gespeeld in Zurich wer den gemaakt, hebben de Nederlandse t.v.- kijkers er maar twee gezien. Zeventien minuten na het beginsignaal namelijk kwam pas de beelduitzending tot stand en toen was de stand juist 1-1. Dat was to- voren aangekondigd (de oorzaak lag in de moeilijkheden in Brussel, waar men ook een relais moest verzorgen van de finale om de Europese voetbalbeker tussen Real Madrid en Eintracht Frankfurt in Glasgow) maar bijzonder onplezierig. Ver der waren de berichten ovep een slechte verlichting in het stadion in Zürich ook overdreven, want de kijkers hebben de match met rustig commentaar van Aad van Leeuwen bijzonder goed kun ne volgen, afgezien dan natuurlijk van en kele dat lijkt haast onvermijdelijk storingen. Wij hadden alleen graag gezien dat de Zwitsers wat meer de telecamera hadden gebruikt bij situaties die daar voor geschikt waren. En dat waren er nogal wat. Het vreemdste moment uit de uitzending vonden wij overigens wel toen tegen het einde plotseling een moment een druk ge barende Kroesjtsjev op het scherm te zien was, waarna prompt een storing volg de. Die was nog net op tijd afgelopen om de kijkers de glunderende gezichten te laten zien van de Zwitserse toeschouwers op de tribunes na afloop van de match. Het forum onder de altijd spitse leiding van mr. Van Cammelbeek praatte daarna in het VARA-programma over andere ge beurtenissen met vrij wat meer opwin ding dan de kijkers voor de voetbalwed strijd vergund was op te brengen. Beeldschermer Ongeveer drie kwartier van het NCRV- televisieprogramma van vrijdag 27 mei wordt gevuld door leden van het Leids Studenten Cabaret, die onder de titel: „IS er nog een notabel in de zaal?" wat vrolijkheid en spitse kolder op het to- levisiescherm hopen te brengen. Zij krij gen daax-voor de beschikking over het Sin ger Museum in Laren. Een der laatste voorstellingen van de grote tournee van het gezelschap door ge heel Nederland zal woensdagavond 25 mei in kasteel oud-Wassenaar te Wassenaar gegeven worden ten bate van het Anjer fonds. Op zondag 29 mei zal de AVRO van 20.15 tot 21.05 uur de door haar in de voorgaan de' nacht gemaakte opnamen van het op treden van Mariene Dietrich in Amster dam via de radio uitzenden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Land- en t.uinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio-philharm.- ork. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16.15 Strijkkwart. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Kamerkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 De hangmat. 18.50 Regerings- uitz.: Uitz. voor de middenstand. IV. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Kunstrubriek. 20.40 Gewijde muziek. 22.10 Vocaal ens. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Kunstrubr. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-^-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Stichting de moderne muz. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Uitz. voor de landb. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.16 MededTen gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordr. 14.50 Orgelrecital. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.25 Orgelspel. 17.50 Act. 13.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, rep. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamermuziek. 20.35 De mens en zijn werk. lezing. 20.50 Grote Russen en hun visie op West-Europa. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour. 21.50 Geen tijd voor helden, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek, VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikale discussie. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbcr. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.10 Gevar. muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport kroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Ork.- conc. t.g.v. de Kon. Elisabcth-wedstr. (Om 21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws en weerbericht. 22.15 Zangrecital. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.50 'n Moordverhaal (Not in the book), TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Medisch progr. 21.25 De zeven werken. 21.40-22.20 Gevarieerd progr Dertig vliegtuigmonteurs van de konink lijke luchtmacht zullen omstreeks het ein de van deze maand naar Nieuw-Guinea gaan voor een periode vari acht maanden. Het detachement, dat uitsluitend uit. be roepsmilitairen bestaat en dat belast is met het vliegklaar maken en het onder houd van de Hunter-straaljagers, die door de „Karei Doorman" worden meegeno men, zal de reis met het vliegkampschip maken. Het ligt in de bedoeling dat er na acht maanden een nieuwe groep monteurs naar Nieuw-Guinea (Biak) gaat, ter aflos sing van deze. Moment uit het t.v.spel van heden avond met Bob Goedhart en Cruys Voorbergh. Het is ,,'n Moordverhaal" onder regie van Luc van Gent. Als eerste onderdeel van de zuidelijke Meerdijk van de polder Zuidelijk Flevo land is gistermorgen op het hoofdbureau van de Dienst der Zuiderzeewerken te Den Haag aanbesteed bestek nr. 992 z.w./z.f. nr 3, voor het maken van een ongeveer 5700 m lang dijkvak, alsmede van een scheepvaartgeul tussen deze dijk en de kust, gelegen tussen de havengeu len van Nijkerk en Spakenburg. Laagste inschrijver was de combinatie firma C. en J. J. Geluk/N.V. Baggermij „Holland" te Hardinxveld voor 3.378.000 met als opvolger het Aannemipgsbedrijf Oosterwijk te Rotterdam voor 3.625.000. Hoogste inschrijver was de West Neder land N.V. te Papendrecht voor 4.930.000. In totaal werden 20 inschrijvingen ont vangen. De Meerdijk, waarvan getracht zal worden dit jaar nog enkele kilometers te maken, zal o.a. worden uitgevoerd met een strandprofiel en recreatiebermen zo als deze ook langs het Veluwemeer t.b.v. de polder Oostelijk Flevoland zijn aange legd. De bekleding van de polderzijde van de dijk zal bestaan uit gebitumineerd zand ter wijl over het voorland een toeristisch rij wielpad komt te lopen. De gunning is aan gehouden. Uit een telling van het aantal studenten op 1 apirl 1960, welke het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt dat het totaal aantal studenten aan de Nederlandse universiteiten en hoge scholen is gestegen van 34.900 op 1 april 1959 tot 37.600 op 1 april 1960 (stijging 8 pet.). Het aantal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak i'van 6.450 tot 7.050 (9 pet.). Voor de meeste studierichtingen nam de belangstelling toe uitgezonderd voor de studie in de diergeneeskunde, de technische wetenschappen en de sociale en politieke wetenschappen; waar het aan tal vrijwel gelijk bleef en voor de god geleerdheid en aardrijkskunde, waar het aantal daaïde. Het onderzoek van de vraag, of de men selijke geest in staat is invloed op de maté rie uit te oefenen, eist om te beginnen, dat bij het nemen van proeven in deze zin, ieder contact tussen de mens en het proef- materiaal verbroken wordt. Daarom liet J. B. Rhine van de Duke Univeristy te Durham voor zijn befaamd geworden dobbelproeven van een ijzeren schudkooi vervaardigen, waarin de dobbelstenen mechanisch werden geschud en geworpen. Wanneer iemand was ingelicht omtrent iet doel van de proef, werd iem verzocht zijn aandacht en wil te concentreren op een be paalde uitkomst die bij het werpen van de stenen te voor schijn moest komen. Dat kon den dan drieën zijn, of zessen, maar ook zevens (in combina ties van 6 en 1, 5 en 2 enz.), of simpelweg hoog en laag, dus hoger resp. lager dan de helft van het maximale aantal ogen dat bij één worp kon worden ge gooid. Ter vergelijking van het cijfer materiaal werd als standaard een serie worp van 24 stenen ingevoerd. De eerste -900 series die volgens dit systeem werden geworpen, en waarbij „hoge ogen" als doel werden gekozen, gaven een gemiddelde te zien van 0,55 gun stige scores. Dat schijnt slechts een fractie boven het normale gemiddelde van 0,50 te zijn, maar desondanks gaf deze afwijking een bijna tienmaal hogere waarde te zien dan volgens de wiskundige verwachting waarschijnlijk mocht heten. Een derge lijke gebeurtenis heeft een kans 1 op 100 miljoen! Bij deze proeven heeft Rhine het uiter aard niet gelaten. Na dit eerste merkwaar dige resultaat is hij op dit terrein voort durend bezig geweest met proefnemingen, die op allerlei wijzen werden gevarieerd en op hun deugdelijkheid getest. Dobbelstenen van allerlei afmeting en materiaal werden aangewend, mensen van uiteenlopende richting en belangensfeerwerden als proef persoon aangezocht, de doelstellingen wer den herhaaldelijk gewijzigd, zodat nu eens vieren of enen, dan weer lage of oneven ogen moesten worden geworpen. En bij al deze duizenden en tienduizenden proeven, die zich over vele jaren uitstrekten, hadden de uitkomsten de tendens zich boven de wiskundige verwachting te bewegen. Zeker, in het ene geval waren de resultaten duidelijker en daar door wellicht overtuigender dan bij een volgende proef neming, maar de statisticus vindt de algemene lijn nu een maal belangwekkender dan een paar uilschieters, die hun oorzaak kunnen vinden in een samenloop van wellicht onbekende en onoverzichtelijke factoren. Bij het bespreken van de proeven van Rhine, die dus wilde onderzoeken of de menselijke geest in staat is de loop van de dobbelstenen te beïnvloeden, zouden we haast vergeten het experiment van W. F. R. Weldon te memoreren. Deze man wilde overigens geheel onafhankelijk van Rhine weten of dobbelstenen zich aan de wetten van de kans rekening houden. Hij kwam na bijna 50.000 proeven tot de slotsom, dat dit niet het geval was. Zijn beroemd geworden experiment steunde, evenals de proeven van Rhine, op streng wetenschappelijke'basis. Desondanks duur de het nog geruime tijd eer men zich op dit gebied aan een uitspraak durfde wagen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Advertentie van Ceta-Bever Tijdens de eerste vlucht, die de Scandi navische Luchtvaartmaatschappij S.A.S. op 3 juni aanstaande met een DC-8-straal- verkeersvliegtuig van Kopenhagen naar Los Angeles gaat maken, waaraan onder andere zal deelgenomen worden door prinses Margarethe van Denemarken, prinses Astrid van Noorwegen, prinses Margarethe van Zweden en prins Axel van Denemarken, zal de Confrérie de la Chaine des Rotisseurs, de wereldom spannende culinaire broederschap, die ook in Nederland haar afdeling heeft, een plechtige installatie boven de Noord pool houden, ter markering van het be lang van de gastronomie in de burger luchtvaart van heden. Prins Axel van Denemarken zal bij deze gelegenheid tot ereridder worden gesla gen. Deze installatie zal worden verricht door de heer B. D. Proos Hoogendijk te Utrecht, lid van het hoofdbestuur te Pa rijs en gedelegeerd baljuw voor Nederland van de Chaine des Rotisseurs. Toen 'voor de schoonvader van de be woonster van een perceel aan de Willem Klooslaan in Leiden op herhaald bellen niet werd open gedaan, waarschuwde hij zijn zoon, die bij aankomst in de woning tot de ontdekking kwam, dat zijn echtge note, een zoontje van twee jaar en een baby van vier maanden door gas be dwelmd op de vloer van de keuken lagen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die constateerde, dat de levens geesten bij de moeder en de baby reeds waren geweken. Het tweejarig zoontje werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis, zijn toestand is nog zorgwek kend. Het tweejarig jongetje dat gisteren in zorgwekkende toestand naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden werd overge bracht is thans aldaar overleden. Advertentie BigBen plastic regenjassen zijn niet alleen praktisch. Ook in plastic gaat de mode meer en meer een woordje mee spreken. Gaat u maar eens zien hoe apart de dessins zijn en hoe „passend" de coupe. Ga zien hoe modieus u in een BigBen weer en wind het hoofd kunt bieden! Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. *3 met pluvex)-patentsluiting. In de week van 8 tot en met 14 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 163 schepen (493.674 b.r.t.) en ver trokken 151 schepen (389.204 b.r.t.). Met ingang van woensdag 1 juni zullen de telefooncentrales Afferden, St. Antho- nis, Bergen, Boxmeer, Cuyk, Gennep, Mill, Oeffeit, Rijkevoort en Siebengewald volledig geautomatiseerd worden. Tot dus ver waren deze netten alleen nog voor in komend verkeer automatisch bereikbaar. Op de Venlose veiling zijn 2004)00 krop pen sla doorgedraaid, omdat zij de mi nimumprijs van vier cent per kilogram niet konden halen. Ook 15.000 kilogram spinazie kon de vastgestelde minimum prijs van 7,5 cent per kilogram niet op brengen. Deze doorgedraaide groente wordt nu tot veevoeder bestemd, indien daar althans belangstelling voor is, of an ders als bemesting over het land ver spreid. De export van deze groente onder gaat op het ogenblik de terugslag van de grote aanvoeren van eigen bodem in Duits land en andere exportlanden. Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL, 110111. Ja, Rom stond beduisd te kijken.... Want toen hij z'n hoofd om de muur stak, zag hijde boer, die rustig met."n stok in een hoop brandend afval stond te poken. Er was helemaal niets aan de hand. De dikke rookwolken, die ze hadden gezien, kwamen uit die dode takken en blaren! Eerst stonden ze allebei bedremmeld té kijken; toen schaterden Rom en Mioe het uit. Wat waren ze daar voor niets geschrokken! De boer keek op, toen die twee daar opeens voor hem stonden. Is er iets aan de hand?, vroeg hij. Jullie zien eruit, of je ergens van geschrokken bent! 5) Hij durfde niet langer te blijven en hen nog langer te laten praten. Zijn eigen verlangen om te blijven zou zijn gedachten al te rooskleurig maken. Hij zou nog gaan geloven dat hij met succes tegen de rechter zou kunnen vechten. Hij zei: „De rechter en ik kunnen niet in hetzelfde huis leven." Dodie hield nog steeds het portier van de auto vast. Hij kuste haar op de mond. Het leek hem dat ze haar ene hand ophief om zijn wang aan te raken. Toen startte hij de motor en het plotseling geraas was als het sein om het doek te laten zakken. Dit was zijn thuis, dit was zijn land. Daar stonden Dodie en John, een deel van zijn leven. Maar na een ogenblik zou alles verdwenen zijn, zou het spel afgelopen zijn. „Caycc, stuur me je adres. Er is iets er was geen tijd voor er is iets dat ik je wilde vertellen," zei Dodie plotseling boven het geraas van de motor uit. Hij dacht tenminste dat ze dat zei. Hij knikte en wuifde toen de auto wegstoof, terwijl Dodie en John hem stonden na te kijken. Toen hij bij de kruising kwam, die hem op de grote rijweg bracht, keek hij voor het eerst om maar hij had het mis. John stak een si garet op en Dodie was verdwenen. Hij keek op zijn horloge: het was over half vijf. Hij gaf meer gas. Hij moest opschieten als hij zijn vliegtuig niet wilde missen. Misschien zou hij niet eens tijd hebben om in Tampa de auto terug te brengen bij de garage, waar hij hem had gehuurd. Hij zou van het vliegveld de garage moeten opbellen om te vragen de auto daar op te halen. Als hij tien minuten langer was gebleven, of vijf minuten, dacht hij wrang, zouden ze hem heb ben overgehaald om te blijven, Dodie en John en ook het huis zelf, dat zoals hij wist, in een zacht roze licht zou liggen, want de grijze lucht was aan het opklaren en de zon daalde al in het westen. Hij kende elk aspect van het huis, zoals men elke uitdrukking van een geliefd gelaat kent. Hij kende het huis in het nevelige ochtendlicht en in de gulden schijn van de volle middag. Maar bij zonsondergang was er het allermooiste licht, zacht en wazig, dat het huis hulde in roze en gouden schijn, en langzaam overging in een donker blauw. Inderdaad had hij niet kunnen verwachten dat zijn gesprek met de rechter in ook maar één woord, één blik of één gedachte, anders zou verlopen dan het ge daan had. Hij voelde zich onvoldaan over h$t gehele onderhoud, maar ook dat had hij kunnen verwachten. De rechter zou Blanchaard nooit loslaten. Hij wenste dat hij wat langer met Dodie had kunnen praten; dat korte praatje was achteraf bezien haast nog onbevre digender geweest dan zijn gesprek met de rechter. Hij had nergens naar gevraagd: wat Dodie deed, of ze getrouwd was en met wie. Ze woonde kennelijk nog thuis. Of misschien ook niet: misschien was ze ge trouwd en alleen maar even thuis voor cenbezoek. Hij had niet naar haar vader, Henry Howard, gevraagd, van wie hij ook veel hield. Hij had ook niet naar Mid ge gevraagd. Maar Roddy woonde nog steeds op de Blanchaard; dat had hij begrepen doordat de rechter het over hem had gehad. Waren hij en Midge getrouwd? En waar was Midge? Het verkeer was veel drukker dan hij op die weg verwacht had. Het was bijna vijf uur, daar kwam het natuurlijk door. Weer viel het hem op dat de gehele streek tot grote bloei moest zijn geraakt, want al die huiswaarts kerende auto's duidden op werk gelegenheid, fabrieken en nieuwe warenhuizen, die door de bevolkingsaanwas nodig waren geworden. Hij dwong zich geduldig te wachten toen het verkeer bij een spoorwegovergang werd opgehouden door een lange goederentrein. Aan de rand van Tampa zag hij de rook van vele fabrieken tegen de roze lucht van de ondergaande zon. Hij begreep dat hij niet op tijd zou kunnen komen voor het vliegtuig van zes uur. Hij stopte bij de eerste de beste drugstore om naar het vliegveld te telefoneren. Gelukkig was er nog een plaats in het vliegtuig van negen uur; ze zouden zijn besprokén plaats van zes uur voor hem annuleren en in 't vliegtuig van negen uur een plaats voor hem reserveren. Nu had hij weer even de tijd. Hij reed door de stad en toerde over de Bayshore Boulevard en langs de Jachtclub. Hij reed weer terug en leverde ae gehuurde auto bij de garage af. Hij nam een taxi naar het vliegveld en bestelde daar een diner in de mooie, ruime eetzaal. Het was een nieuw vliegveld, ruim en goed aangelegd; alles was uiterst doelmatig en comfortabel. Hij kocht een krant, bestelde een glas sodawater en keek door het grote raam naast zich naar het ernorme platform en de lichten der gaande en komende vliegtuigen. Toen zijn vliegtuig werd afge roepen, ging hij naar beneden, stak het terrein overen liep de trap van de grote glanzend-zilveren vogel, die hem zou wegvoeren van alles wat hij liefhad en waar hij naar verlangde. Hij zocht een plaats ergens midden in het vliegtuig en vouwde zijn krant open. Hij was al bezig zijn vei ligheidsgordel vast te maken, toen het tot hem door drong dat hij de strijd verloren had. Hij stond op en stapte weer uit het vliegtuig, langs de glimlachende stewardess, die iets zei van het vliegtuig, dat elk ogenblik kon vertrekken. Hij antwoordde afwezig en liep de trap af. De lichten in het gebouw waren nu aan en schenen voor hem uit. Zijn voetstappen klonken luid op het plaveisel. De tropische avondlucht blies koel tegen zijn gezicht. Achter hem maakte het vlieg tuig een oorverdovend lawaai. Hij ging het gebouw weer binnen en vond een rij telefooncellen. Als altijd duurde het geruime tijd voor de lijn naar Val Roja vrij was. Toen eindelijk de telefoniste me dedeelde dat hij kon spreken, hoopte hij vurig dat Dodie aan de telefoon zou komen, niet Midge of haar vader. Hij was blij toen hij Dodie's stem hoorde, ofschoon hij erg ver weg klonk. „Dodie", zei hij, „je had gelijk. Ik kom terug". „Cayce, waar ben je?" „Op het vliegveld van Tampa. Ik zat al in het vliegtuig maar ik ben er weer uitgestapt. Ik kan er niets aan doen. Ik wil blijven en het met de rechter uitvechten." „Cayce, je kunt niet terugkomen! Ga weer in het vliegtuig. Ga terug naar New York. Haast je!" Ondanks de afstand en het gezoem van de lijn kon hij horen dat Dodie's stem vreemd klonk. „Waarom?" „De rechter is doodgeschoten. Ze zeggen dat het moord is". Hij maakte een of ander geluid. „Niemand weet dat je hier geweest bent, Cayce. Nie mand behalve John en ik. Als je hier blijft, zullen ze zeggen dat jij het gedaan hebt. Stap weer in het vliegtuig en vertel niemand dat je hier geweest bent." Hij hoorde niet precies wat ze zei, 't drong nog niet tot hem door. Hij geloofde eenvoudig niet dat de rechter vermoord was. Er moest een vergissing in het spel zijn. Het was smoorheet in de telefooncel, de lucht was verstikkend. Dodie's stem klonk weer, vaag en ver weg, en heel anders dan gewoonlijk. „Stuur me je adres. Ik zal je alles schrijven en ik heb je al gezegd, dat er iets is dat ik je vanmiddag niet verteld heb. Ik maar gauw nu, Cayce, stap weer in het vliegtuig. Hij hoorde een klikje en toen een scherp gezoem. Hij was er zich niet van bewust dat hij de telefoon neer legde, de cel uitstapte, zijn jas over de arm, en dat hij door de brede ruiten het vliegtuig voor New York zag staan, op het punt om te vertrekken. Hij draaide zich en baande zich een weg door een troep dringende reizigers, die door de hoofdingang naar binnen kwa men. Buiten stond een rij taxi's, geel en wit' in het schijnsel van het vliegveld. Hij opende de deur van de voorste taxi en toen pakte iemand zijn arm in een stevige greep. „Bent u Cayce Clary?" Het was een marechaussee. Meteen stond er een tweede marechaussee aan zijn andere zijde. „Ja", zei Cayce. Ze beklopten zakelijk zijn zakken en duwden hem in een politiewagen, die dicht bij de rij taxi's gepar keerd stond. Hij hoorde over de radio in de auto de mededeling: „Hebben Clary gevonden. Hebben hem bij het vliegveld gepakt". HOOFDSTUK III „Wat betekent dit allemaal?", vroeg Cayce. „De sheriff zoekt u". „Luister eens, ik heb de rechter niet vermoord „Vertel dat later". (Wordt vervolgd) Advertentie Op de hoge brug in Veghel, over de Zuid-Willemsvaart op de provinciale weg Eindhoven-Nijmegen, heeft een ongeval met een vrachtwagen woensdagmiddag een ravage veroorzaakt, die mede tot ge volg had, dat het verkeer op dit spitsuur circa drie kwartier volledig gestremd is geweest. Bij het oprijden van de brug is door nog onbekende oorzaak de achteras met wielen onder de volgeladen vracht wagen losgeraakt. De achteras hing ge heel los van de auto boven de onder de brug lopende oeverweg. Het wrak van de vrachtauto met groten deels versplinterde laadbak was dwars over de brug komen te liggen, en sloot alle verkeer af. De 32-jarige chauffeur J. C. N. de B., werd uit zijn auto geslingerd en is later naar het St. Josephziekenhuis te Veghel vervoerd. Hij heeft een shock maar licha melijk letsel van ernstige aard liep hij niet op. De auto behoorde toe aan een bouw- materialenhandel uit 's-Hertogenbosch. De lading van de wagen was uitgespreid over de brug, die voor een groot gedeelte wit bestoven was van cement en kalk. Het bij draaiorgelvrienden bekende or gel „De Turk" zal gedurende enkele we ken een tournee door Frankrijk maken. In de week van 25 tot en met 30 mei zal het orgel in Straatsburg spelen. De terug weg zal via Parijs gaan, waar het orgel enkele dagen zal concerteren bij beroemde bezienswaardigheden en op de boulevards. De leiding van deze tournee is in handen gesteld van de vice-voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden, de heer J. P. van der Bel uit Den Haag.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7