Overeenstemming tussen EEG en EVA meer dan ooit nodig DE BIJENKORF KREEG GROTER MARKTAANDEEL De beurs SER-advies over versnelling EEG SCHEEPVAARTBERICHTEN Winst en omzet gestegen DONDERDAG 19 MEI 1960 9 Canada en de EEG Eventueel wederzijdse tariefsconcessies N.- en Z.-Hollandse Lloyd Udenhout 7 (6 Uw toekomstvoorzieningen en de fiscus Merck Sharp Dohme opent nieuwe fabriek v. DUIVENBODEN PORTUGESE MINISTER: Regering bezorgd over Duits-Deense Iandbouw- besprekingen Hogere nettowinst van Gelatinefabriek Delft" Naar fusie Palthe- De Zwitsersche Recordproduktie Goudse Lévensverzekering De mislukte top Gevoelige reactie op Europese beurzen Mutaties N.H.M. Europees Parlement Ontevredenheid over kernenergiebeleid Landbouw en woningbouw Standpunt voor 1962 nu niet bepalen Elsevier 12 2 Kort economisch nieuws Winstsaldo Maintz Go. is onveranderd De Canadese minister van Financiën Fleming heeft in een toespraak voor de Kamer van Koophandel te Winnipeg te kennen gegeven, dat Canada tot weder kerigheid bereid is voor elke verandering, die in de douanetarieven van de landen van de Europese Economische Gemeen schap mocht worden aangebracht. Bij de volgende ronde van de besprekingen over de douanetarieven, welke in september tussen de bij de GATT aangesloten landen zal brengen, zal Canada elke door de EEG- Ianden aan Canada te verlenen verlaging van invoerrechten in beschouwing nemen. Deze verlagingen zullen uiteraard van 'in vloed zijn op de beslissingen der, Canadese regering omtrent eventuele wijzigingen in de Canadese invoerrechten, aldus de Ca nadese minister. Minister Fleming merkte op dat tenzij de hogere tarieven van Frankrijk en Italië belangrijk worden verlaagd, het gemid delde buitentarief van de E.E.G.-landen nadelig zal zijn voor de Canadese export als gevolg van de tariefsverhogingen door West-Duitsland en de Benelux-landen. De n.v. Verzekeringmaatschappij De Noord- en Zuid-Hollandsche Lloyd in Am sterdam heeft in 1959, aldus het verslag, een saldo winst behaald van 82.990 (v.j. 70.722), waaruit onveranderd acht per cent dividend wordt betaald. De netto- premiën en netto-schaden beliep resp. in de transport-afdeling 581.798 550.766) en 499.405 477.480), in de brand- en inbraakafdeling 226.212 215.020) en f 174.977 f 165.945) en in de varia-afdeling 458.532 400.101) en 391.761 331.169) Aan het reservefonds wordt 20.000 toe gevoegd, waardoor deze reserve stijgt tot f 275.000. Het totaal der beleggingen be liep per ultimo 1959 2.543.081 2.171.110) De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Steenfabrieken „Udenhout" v.h. Weijers en Co te Udenhout heeft over 1959 een saldo exploitatierekeningen behaald van 322.926 tegen 335.444 in 1958. Na afschrijvingen resteert als saldo winst 81.476 tegen 60.000 in 1958, toen echter 60.000 uit de dividendreserve naar het credit van de verlies- en winstrekening werd overge boekt. Voorgesteld wordt een dividend van zeven (zes) percent. De vraag naar stenen is nog steeds zeer groot, zodat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, voor 1960 een beter exploi tatieresultaat wordt verwacht. De vierde herziene en vermeerderde druk van het boekje van H. G. van Hagelen „Uw toekomstvoorzieningen en de fiscus" (Ne- derlandsche Uitgeversmaatschappij n.v.. Leiden) zal zeker wel weer zijn weg naar het publiek vinden. Een boekje als dit zou men eigenlijk in handen wensen van allen die op enigerlei wijze gebruik willen ma ken van de mogelijkheden die er tegen woordig zijn om de toekomst met een gro tere (financiële) gerustheid tegemoet te zien. Alle voorkomende regelingen wor den onder de loep genomen, alsmede hun fiscale gevolgen, van spaarbrieven tot in validiteitsverzekeringen en daarbij wor den ook de A.O.W. en de A.W.W.sniet ver geten. Wie tot het sluiten van een levens verzekering of iets dergelijks denkt over te gaan, hij late dit boekje niet ongelezen. Dr. Vannëvar Bush heeft vandaag te Hoddesdon (Engeland) een nieuwe far maceutische fabriek van Merck Sharp Dohme geopend. Deze nieuwe fabriek zal als voorbeeld dienen voor de nog te stich- ten andere fabrieken over de wereld, vol- 1 gens het door Merck Co. opgestelde ont wikkelingsplan. In ons land bevindt zich de fabriek Merck Sharp Dohme te Haar lem, welke in 1959 een omzet behaalde van 27 miljoen gulden, hetgeen plm. 0,2 pet. bedraagt van de totale Nederlandse export, hetgeen circa één zesde deel is van de totale export der Nederlandse farma ceutische industrie. Voorts zijn er fabrie ken gevestigd in twaalf andere landen. Advertentie aluminium laloezlofin De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 De Portugese minister van Handel José Correia de Oliveira heeft in een interview met Thomas R. Curran van UPI gezegd, dat de spanning voortgekomen uit de mis lukte topconferentie, een verenigde Europese economische politiek dringender maakt dan ooit. Correia legde zijn verklaring af kort voor de aanvang in Lissabon van de ministersconferentie van de Europese Vrijhandelszone. Op de vraag of de mislukking van de topconferentie enig effect zou hebben op de conferentie van Lissabon, ant woordde de Portugese minister: „Ik geloof van wel. Deze mislukking maakt het ons duidelijker dat Europa niet verdeeld moet blijven, maar zijn krachten moet bundelen in dienst van het westen en van de wereld". Portugal wenst volgens hem overeen stemming tussen alle Europese landen op het economische vlak. Hij verklaarde zich optimistisch over het bereiken van deze eenheid. Minister Correia de Oliveira zei te ge loven dat de,zes van de Euromarkt gelijk hebben wanneer zij door willen gaan met hun politieke integratie, indien zij er van overtuigd zijn dat die integratie het beste hun gezamenlijke belangen dient. ,,Maar zij vergissen zich", vervolgde hij, „wanneer zij menen ons de andere na ties van West-Europa een opvatting en levenswijze te kunnen opleggen die niet is gericht op de daar geldende standaarden en tegemoet komt aan onze aspiraties". Hij zei dat hij optimistisch was over overeenstemming tussen de „zes" en de „zeven", omdat het niet alleen de „zeven" zijn die begrip wensen. Correia wees erop dat de „zeven" grote belangen hebben bin nen het gebied van de Euromarkt, maar dat niet uit het oog mag worden verloren dat de Euromarkt op haar beurt aanzien lijke interessen in de landen van de Vrij handelszone heeft. „Denkt er alleen al eens aan", aldus de Portugese minister van Han del, „dat West-Duitsland meer uitvoert naar de zeven dan naar de zes". De Nederlandse regering heeft aan de Westduitse regering van haar bezorgdheid blijk gegeven over de mogelijke resulta ten van de huidige Duits-Deense land- bouwbesprekingen. Zij heeft daarbij met name erop gewezen, dat het voor ons land onaanvaax-dbaar zou zijn, indien aan een niet E.E.G.-lid zekerheden op lange ter mijn gouden worden gegeven, welke de Bondsrepubliek, gezien de door haar tot dusverre toegepaste verruiming van de agrarische contingenten, aan een harer partners onthoudt, zo delen de ministers Marijnen, Luns en De Pous mede in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Vredeling (P. v. d. A.) naar aanleiding van landbouwbesprekin- gen die op 5 en 6 april tussen Denemar ken en West-Duitsland zijn gevoerd. De Nederlandse regering is van mening, dat met het oog op de komende belangrijke beslissingen over het landbouwbeleid van de E.E.G., door één van de lidstaten be zwaarlijk eenzijdige maatregelen kunnen worden genomen, die van ingrijpende en langdurige invloed kunnen zijn op de ont wikkeling van de agrarische handel. Het bruto exploitatie-overschot van de n.v. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" be droeg 1.590.799, slechts 60.000 beneden dat van 1958 1.653.340). Doordat de belastingdruk in 1959 aan zienlijk lager was, is het netto-overschot van 424.055, ondanks de lagere exploita tieuitkomst, niet onbelangrijk beter dan vorig jaar 302.479). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van tien percent over het door een emissie van 2.131.000 tot 2.631.000 verhoogde ka pitaal. Wat de vooruitzichten voor 1.960 betreft, meldt de directie dat er een grote vraag is naar alle produkten. De loonsverhoging van eind 1959 mag niet in de binnenland se prijzen worden doorberekend. Het is te vroeg om te beoordelen of de factoren die de exploitatierekening gunstig beïn vloeden zullen opwegen tegen de ongunsti ge factoren. De directie van Palthe deelt mede: Naar aanleiding van een desbetreffende publikatie en verschillende geruchten om trent een fusie tussen Palthe en de Zwit- sersche delen wij mede dat onderhande lingen over een fusie inderdaad in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, dat tekening van een daartoe strek kend contract tegemoet kan worden ge zien, doch dat de uitwerking hiervan en de vormgeving voor de toekomst in een nog te pril stadium verkeren om verdere mededelingen te kunnen verstrekken. De bijenkorf kreeg groter marktaandeel De gunstige algemene ontwikkeling heeft de omzetten van de detailhandel en zeker ook van de n.v. Magazijn „De Bijen korf" gunstig beïnvloed. In haar jaarver slag over 1959/60 constateert de directie dat zowel in de Bijenkorf als in de Hema de omzetten een niet onbelangrijke stijging hebben vertoond, waarbij het aandeel van de n.v. in de detailhandelsmarkt weer verder kon worden verbeterd. De exploitatiewinst vóór afschrijvingen nam toe van 11,9 miljoen tot 15,4 mil joen. Afgeschreven werd in 'totaal 5,6 miljoen (v.j. 3,3 miljoen). Er resteert een netto winst van ƒ9,8 miljoen (ƒ8,5 min;. Hiervan wordt 3,4 min (onv.) gebruikt voor belastingen. Van het resterende wordt 4,1 miljoen 3,3 miljoen) toegevoegd aan de reserve voor vernieuwing en uit breiding. Als winst blijft te verdelen 2.4 miljoen 1.9 miljoen). Dit maakt mogelijk, zoals gemeld, het dividend op de gewone aandelen te verhogen van 12 tot 14 percent. De omzetverwachtingen voor het boek jaar 1960/61 (het 90ste jaar van het bedrijf) zijn alleszins optimistisch. De directie maakt echter een duidelijke reserve ten aanzien van de kostenontwikkeling. De voorraden zijn in 1959/60 toegenomen. De verhouding tussen omzet en kosten kon worden verbeterd, ook al zijn de kos ten, gemeten in absolute cijfers, gestegen. De liquiditeit van het concern kon op hoog niveau worden gehandhaafd. In 1959/60 zijn aanzienlijke bedragen besteed voor het vernieuwen en moderniseren van bestaan de vestigingen. Sedert enige tijd heeft de Hema een begin gemaakt met een bepaal de vorm van samenwerking met zelfstan dige detaillisten uit de middenstand. Voor deze samenwerking is de aanduiding „aan gesloten bedrijf" gekozen. Tot dusver heb ben 2 ondernemingen als aangesloten be drijven met de Hema een relatie onder gaan: een te Roosendaal (N.B.) en een te Oss. Naar uitbreiding van het aantal aan gesloten bedrijven wordt gestreefd. Het verslag memoreert dat De Bijenkorf de aandelen heeft, verworven van de han delscompagnie Perry en Sportmagazijn Leo van der Kar. Deze zaken zijn tot één be drijf samengevoegd, dat als een afzonder lijke eenheid deel uitmaakt van 't concex-n. Cox-reia zei geen geloof te kunnen hech ten aan berichten als zouden de Verenigde Staten de zes van de Euromarkt bevoor rechten boven de zeven van de Vrij handelsassociatie. Minister Correia was van mening dat West-Europa economisch snel ler groeit dan een van bovengenoemde wereldmachten. De Verenigde Staten zou den, volgens hem, daarom zeker geen ver zwakking van WesMSuropa wensen door economische verdeeldheid. Bij de Goudse Levensverzekering Maat schappij n.v. is een recordproduktie ge boekt van bijna 31,4 miljoen aan nieuwe verzekeringen in 1959. De netto-stijging van het verzekerde bedrag bedroeg 14,4 miljoen, zodat dit per uit. 1959 168,7 mil joen groot was. In vijf jaar tijds is de poi> tefeuille aldus meer dan verdubbeld. De financiële resultaten gaven wederom re den tot tevredenheid. De inkomsten uit de beleggingen vertoonden een stijgende lijn. Het totale premie-inkomen beliep 2.609.425 tegen 2.471.433 in 1958. Als saldo-winst resteeert 357.741 350.122). Hiei-uit wordt f 280.000 50.000) bestemd als reserve voor extra versterking van de premiereserve en voorts 74.302 158.884) toegevoegd aan de extra reserve. De ge middeld voor de premie-reserve benodig de rente bedroeg 3,02 percent; de gemid deld gekweekte rente 4,56 percent. Er is dus een gunstige marge van 1,54 pet. De extra resex~ve was per uit. 1959 1,1 mil joen groot. De mfslukking van de topconferentie heeft vandaag op de effectenbeurs te Frankfort grote koersdalingen veroorzaakt. Aandelen van maatschappijen, waarvan het hoofdkantoor in Berlijn is gevestigd, of die nauwe banden met die stad hebben, daalden wel met 20 punten. Ook op de Parijse beurs heeft het mis lukken van de topconferentie een scherpe koei-sdaling van buitenlandse, en in het bij zonder Westduitse aandelen tot gevolg ge had. Ook Amerikaanse en Nedei-landse fondsen leden verliezen, zij het niet in die mate als de Westduitse. In de gisteren gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij n.v werden in de plaats van wijlen mr. M. G. de Baat en ter vervanging van de heer H. L. van Eeghen, die zijn functie had neergelegd, tot commissaris benoemd de hei'en mr. M. Sanders en F. A. C. Guépin. De commissarissen C. J. baron Collot d'Es- cury en C. J. A. van Daalen, die aan de beurt van aftreden wai-en, werden als zo danig herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden van mr A. J. Steendijk wérd tot directeur benoemd de heer H. Regetli. Het Europese Parlement heeft zijn mei- zitting afgesloten met een kort debat over het derde jaarverslag van Euratoom, waarbij de drie politieke fracties zich vol ledig schaarden achter het standpunt van de Euratoom-commissie dat het tempo van de ontwikkeling der kernenergie in de zes landen veel te traag is. Namens de drie fracties constateerden de Duitse christen-democraat Bux-gacher, de Duitse socialist Bex-khan en de Franse liberaal Brunhes dat het verwezenlijken van de plannen voor de bouw van kern energiecentrales en gemeenschappelijke ondex-zoekcentra nog .steeds niet goed op gang is gekomen. Men was het er over eens dat er snel verandering in deze ont wikkeling moet komen, andei's zouden de zes Euratoomlanden wel eens niet meer in te halen achterstand op de rest van de wereld kunnen krijgen. Socialisten, christen-democraten en libe ralen waren het er over eens dat men de particuliere ondernemingen die kern centrales willen bouwen vooi-alsnog zal moeten steunen, omdat kernenergie duur der is dan gewone energie. De eerste jaren zouden de lasten door de px-oducenten, de regeringen en de Euratoomgemeenschap gezamenlijk moe ten worden gedragen, doch reeds spoedig zou de kernenergie met de andex-e kun nen concurreren, zo meende de liberaal Brunhes. Het Landbouwschap zal in een brief de aandacht van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid vragen voor „het in toenemende mate oneigenlijk ge bruik" dat in de praktijk van artikel 20 der wederopbouwwet gemaakt wordt om bouwvergunningen te verlenen in afwij king van de bestemmingsbepalingen van een uitbx-eidingsplan. Aan de minister zal een duidelijke interpretatie van dat wets artikel worden gevraagd. De concrete aanleiding tot deze stap is een geval, dat zich heeft voorgedaan te Zevenaar. B. en W. van die gemeente heb ben vergunning verleend voor het bouwen van 96 woningen en Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben die beslissing goed gekeurd, terwijl het uitbreidingsplan, waarin het desbetreffende bouwterrein ge legen is, nog in behandeling is bij Gedepu teerde Staten. Tegen de bestemming tot bouwgrond van het bedoelde terrein, dat tot nu toe voor landbouwdoeleinden ge bruikt werd, zijn van Agrarische zijde ernstige bezwaren gerezen. Zowel aan de gemeenteraad van Zevenaar als aan Gede puteerde Staten is een groot aantal be zwaarschriften gezonden. Volgens het Landbouwschap was art. 20 van de Wederopbouwwet alleen bedoeld voor gevallen, waarbij tengevolge van bij zondere tijdsomstandigheden niet kon wor den voldaan aan voorschriften van de Woningwet en van de Wedei-opbouwwet zelf. In 1956 hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland de aandacht van een aan tal gemeentebesturen erop gevestigd dat er inmiddels voldoende gelegenheid was geweest om de stedebouwkundige voor schriften aan de gewijzigde omstandig heden aan te passen. Met deze rond- schrijfbrief, die het geheel onderschrijft, acht het Landbouwschap de nu door Ged. Staten genomen beslissing moeilijk in over eenstemming te brengen. Het meent dat een dei'gelijke toepassing van art. 20 de waarboi-gprocedure voor de totstandko ming van uitbreidingsplannen, zoals de Woningwet dit regelt, ernstig aantast. In een advies dat de commissie voor internationale aangelegenheden van de So ciaal-Economische Raad onlangs heeft uit gebracht aan de ministers van Buitenland se Zaken en van Economische Zaken over de versnelling van de Gemeenschappelij ke Markt zegt zij dat bij het beoordelen van de vcrsnellingsvoorstellen van de Europese Executieve Commissie twee as pecten dienen te worden onderscheiden. Deze zijn: het effect van de versnelling voor de interne verhoudingen in de Euro pese Economische Gemeenschap en het effect der versnelling voor de externe ver houdingen en in het bijzonder voor de ver houding met de Kleine Vrijhandelszone. Wat het laatste punt beti-eft stelt de commissie vast dat zij het tot een ver gelijk komen van beide groepen landen nog steeds van groot belang acht. Zij acht het gewenst dat gepoogd wordt het thans opnieuw geopende overleg in de O.E.S.O. en de E.E.G. tot resultaat te doen leiden, voordat de voorgestelde versnelling wordt geëffectueerd. De commissie is verder van mening dat, wanneer uitsluitend het effect van de ver- snellingsvoorstellen op de interne verhou dingen in de Europese Economische Ge meenschap wordt bezien, er geen bezwaar bestaat indien op korte termijn met een versnelde afbraak van de onderlinge han delsbelemmeringen zou worden begonnen. Daarbij dient deze afbraak echter ook bij het onderlinge handelsverkeer in agrari sche produkten te geschieden. Over de ef fectuering hiervan bestaat bij de commis sie evenwel twijfel. Hierom acht zij het gewenst dat thans niet verder wordt gegaan dan het nemen van een principe besluit over een voortgaande vei-snelling per 1 januai-i 1962, het moment waarop de onderlinge douanetarieven in de E.E.G. opnieuw moeten worden verlaagd. Te zij ner tijd kan dan worden beoordeeld of in de agrarische sector op dit principe-besluit zou moeten worden teruggekomen. Ook met het oog op een eventueel gewijzigde conjuncturele situatie in de E.E.G. acht de commissie van de S.E.R. het gewenst een voorbehoud te maken met betrekking tot de vraag of eind 1961 een vooruitgaan de versnelling aanbeveling verdient. De n.v. Uitgeversmaatschappij Elsevier stelt voor als dividend over het boekjaar 1959 12 in contanten en 2 in aandelen ten lasje van de agioresei-ve (v.j. 12°/o in contanten). Zit met de gebakken stenen De steenbakkerij Van Vliet te Gouderak heeft de produktie van stenen voor een jaar stopgezet. De jaarproduktie bedroeg ongeveer vijf miljoen stenen, maar deze produktie werd slechts gedeel telijk verkocht, zodat er nu éen voorraad van drie miljoen stenen ligt opgestapeld. De belang stelling van de aannemers voor de IJsselstenen daalt enorm. De moeilijkheid is dat deze steen soort, wat het prijspeil betreft, het niet kan op nemen tegen kalkzandstenen en de Waalsteen. Een tweede factor blijkt te zijn het toenemende gebruik van beton. Verdere daling Zuidafrikaanse goud en deviezenreserves, Blijkens het jongste weekoverzicht van de Reservebank in Pretoria zijn de Zuidafrikaanse goud- en deviezenreserves, die sinds de schiet partij in Sharpeville gestadig zijn verminderd, de vorige week wederom met meer dan 2.5 miljoen pond sterling gedaald. Op 13 mei bedroegen de totale reserves 125.526.690 pond, of 27.721.834 pond minder dan op 18 maart n.l. In januari haddon zij met ruim 157 miljoen pond sterling het hoog ste cijfer sinds tien jaar bereikt. Stand-by-hulp van het I.M.F. voor de V.A.R Het Internationaal Monetair Fonds (I.M.F.) heeft bekendgemaakt, dat het de Verenigde Ara bische Republiek (V.A.R.) toegestaan had gedu rende de komende zes maanden gebruik te ma ken van .stand-by'--gelden. De V.A.R. zal. om verlichting te brengen in haar deviezenmoeilijk- heden, trekkingen kunnen doen, overeenkomende met een bedrag van 7.5 miljoen dollar. (De V.A.R. heeft een bijdrage in het kapitaal van het I.M.F. gestort van 15 miljoen dollar). Aardijk 19 te Rotterdam. Abida 18 te Gothenburg. •Achilles 18 360 m. w. Ouesant n. Le Havre. Acila 18 v. Fremantle n. Adelaide. Acmaea 20 te Spezia verwacht. Adonis 18 te Amsterdam n. West-Indië. Akkrumdijk 18 860 m. z.w. Liverpool n. Liverpool. Alamak 18 te Melbourne verwacht. Alblasserdijk 18 v. Antwerpen n. Houston. Aica 14 v. Paramaribo n. Amsterdam. Alcor pass. 18 Freetown n. Las Palmas. Algol 18 te Antwerpen. Algorab 18 450 m. n.w. Kp. Verde n. Santos. Alhena 18 ten anker rede Santos. Alkaid 18 te Khorramshahr verwacht. Alphard 19 te Port Harcourt verwacht. Alpherat 18 130 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Almkerk 18 v. Adelaide n. Fremantle. Alwaki 18 v. Massawah n. Port Sudan. Amerskerk pass. 18 The Brothers n. Aden. Amnion 18 150 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Amsteldiep 18 10 m. z.o. Beachyhead naar Golf van Mexico. Anisteldijk 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstellaan 18 420 m. w.z.w. Manilla n. Kawasaki. Amstelmeer 18 40 m. z. Timor n. Zuid-Australë. Amstelsluis 18 380 m. o.z.o. Colombo n. Singapore. Angolakust pass. 19j Finisterre n. Amsterdam. Annenkerk pass. 18 Gibraltar n. Antwerpen. Area 19 te Isle of Grain verwacht v. Trinidad. Argos 18 v. Lissabon n. Patras. Arkeldijk 18 v. Singapore n. Colombo. Arnedijk 18 v. Panama City n. Le Havre. Artemis 18 340 m. w. Flores n. Curagao. Asmidiske 18 15 m. o. St. Catharinap. n. Hampt. R. Asterope 18 45 m, n.w. Casquets n. Hampt. Roads. Atys 18 70 m. z.o. Valencia n. Kaapstad. Averdijk 18 te Trincomalee, 19 te Madras verw. Banda 18 rede Chittagong. Bantam 19 te Djibouti. Beninkust pass. 19 Las, Palmas n. Amsterdam. Bennekom 19 v. Curacao te Aruba. Borneo 18 80 m. z. Kreta n. Napels. Bosco 18 v. Bombay n. Bahrein. Eoskoop 18 630 m. Scillys n. Rotterdam. Breda 17 180 m. n.o. Orinocorivier n. Bremen. Busum 18 160 m. n. Bermuda n. Aruba. Calamares 20 te Cortes verwacht. Camerounkust 18 te Bonnyrivier. Caltex Amsterdam 19 te Kaapstad. Caltex Delft 18 v. Devonport n. Hobart. Caltex Delfzijl pass. 18 Elbe n. Whitegate. Calt. Nederl 18 600 m. w.n.w. Bombay n. Colombo. Caltex Rotterdam 18 160 m. z.o. Suez n. Perz. G. Caltex The Hague 18 550 mijl n.o. Mozambique naar Port Elisabeth. Caltex Utrecht 18 ten anker rede Karachi. Castor 19 te Rotterdam. Charis l^v. Moengo n. Port of Spain. Cinulia verm. 19 v. Durban n. Curacao. Clavella verm. 18 v. Stanlow n. Avon mouth. Cr.lyt.to 18 16 m. n.w. Fairhead n. Kp. Race. Congokust 19 te Amsterdam. Cradle of Liberty 18 60 m. n.n.w. Lissab. n. R'dam. Crania 19 te Genua verwacht. Dahomeykust 18 350 m. w. Gibraltar n. Freetown. De Eerens 18 e Suez verwacht v. Port Sudan. Delft 18 te Puerto Cabello n. La Guaira. Diemerdijk 18 240 m. w.z.w. Landsend n. Londen. Diloma 26 te Curagao verwacht. Diogenes 18 290 m. w. Freetown n. Rotterdam. Dordrecht verm. 19 v. Napels n. Philadelphia. Duivendrecht 27 te Manchester verwacht. Eemland 18 te Bahia. Een hoorn 18 v. Mersin n. Iskenderun. F.os 19 te Alexandropolis. Esso Nederland 18 75 m. z.w. Kreta n. Fawle.v. Esso Rotterdam 18 65 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Forest Town 19 v. Rotterdam n. zee (proef). Fravizo 18 ten anker bij Elbe-1 n. Riga. Friesland KRL 18 210 m. n.n.w. Azor. n. N. York. Friesland SSM 19 te Rotterdam. Gaasterkerk 13 v. Genua n. Marseille. Gaasterland 18 te Rio de Janeiro. Gafoet 18 v. Hamburg n. Bremen. Geestland 18 v. St. Vincent n. St. Lucia. Gemma verm. 18 v. Santos n. New York. Haarlem 18 te Hamburg verw. v. Puerto Plata. Hathor 18 15 m. z.w. Gibraltar n. Algiers. Hecuba 18 320 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Heelsum 18 v. Rotterdam n. Calcutta. Helena 18 500 m. n.o. Azoren n. Bremen. Kera 18 v. St. Vincent n. St. Lucia. Hersilia 19 te Amsterdam. Hestia 18 v. Ciudad Trujillo n. Libertador. Hölendrecht 18 20 m. n.w. Madeira n. Hampt. R. Hydra 18 te Kingston verwacht. Isis 18 v. Balboa n. Puntarenas. Ivoorkust 18 rede Monrovia. Jason 18 te New York verwacht. Java 18 te Road geankerd. Kalinga 20 te Maracaibo verwacht. Kalydon 23 in Panamakanaal verw. n. Curacao. Kara 19 te Hamburg verwacht. Karachi 18 v. Singapore, 19 te Penang verwacht. Karakorum 19 v. Cristobal n. Houston. Karimata 18 te Labuan. Karimun 18 v. Amsterdam te Bremen. Katelysia 18 te Puerto Miranda. Kelletia 20 te Stanlow verwacht. Kellia 19 te Las Palmas verwacht. Kenia pass. 19 Stockholm n. Ornskoldsvik. Kerkeaijk 18 v. Philadelphia n. Baltimore. Kermia 18 v. Townsville n. Singapore. Kertosono 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Khasiella 22 te Curagao verwacht. Kinderdijk 18 te Brownsville. Kloosterdijk 18 te Bremen. Koningswaard 18 te Amsterdam. Kopionella 20 te Curagao verwacht. Köratia 29 te Rotterdam verwacht. Korenia 18 100 m. z.z.o. Fayal n. Curagao. Korovina 26 te Buenos Aires verwacht. Kosicia 18 20 m. z.w. Beachyhead n. Curagao Krebsia 25 te Buenos Aires verwacht. Kreon 18 v. Trinidad n. Pt. Sucre. Kryptos 19 te Sundsvall. Kylix 19 v. Rotterdam n. Curagao. Laarderkerk 18 80 m. z. Kreta n. Rotterdam. Landak 19 te Takopa v. Penang. Leiderkerk 18 te Bremen. Lekkerkerk 19 te Cochin. Leopoldskerk 23 te Aden verwacht. Lcenerkerk 18 rede Damman. Loosdrecht 18 170 m. n. Benghazi n. Emdcn. Maas 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maashaven 18 v. Rotterdam, 19 te Duinkerken. Maetsuycker 18 220 m. n.n.w. Fremantle n. Singap. Mariekerk 18 te Hamburg. Markelo pas. 18 Dungeness n. Gothenburg. Marnelloyd 18 te Colombo. Maron 18 275 m. n.w. Puerto Rico n. Baltimore. Medon 17 v. Cumana n. Jeremie. Mentor 18 175 m. o. Tripoli n. Alexandrië. Merak N 18 60 m. o. St. Helena n. Santos. Merseylloyd 19 te Singapore. Minos 18 v. Kotka n. Amsterdam. Mississippilloyd 18 v. Charleston n. New York. Mitra 27 te Rotterdam verwacht. Modjokerto 18 v. Alexandrië n. Genua. Montferland 18 te Amsterdam. Moordrecht 18 350 m. o.n.o. Aden n. Bnd. Mashur. Naess Comm. 18 90 m. n.n.w. Alexandr. n. Antw Naess Lion 18 36 m. o. Perim n. Rastanura. Nanusa 19 v. Port Said n. Suez. Naranio 20 te Trinidad verwacht. Neder-Elbe 18 te Beyrouth. Neder-Waal 18 330 m. o.z.o. Sokotra n. Belawan. Nestor 18 100 m. z. Haiti n. Tampa. Neverita 18 te Avonmouth verwacht. Nieuw Amsterdam 18 te Southampton. Nieuwetonge 18 5 m. o. Dungeness n. Seven Isl. Noordwijk 18 v. Monrovia n. Las Palmas. Nctos 18 20 m. z. Wight n. Antwerpen. Oberon 18 v. New York n. La Guaira. Oranje 20 te Colombo. Orestes 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ossendrecht 19 te Gdynia verwacht. Ouwerkerk 19 v. Genua n. Port Said. Overijsel 19 te Hamburg. Papendrecht 18 70 m. n.w. Oran n. Novorossisk Farkhaven 18 te Rotterdam. Pericles 18 v. Callao n. Mollendo. Philine 18 25 m. o.n.o. Algiers n. Mena. Philippia pass. 18 Aden n. Gibraltar. Polydorus 18 v. Le Havre n. Newport. Poseidon 18 rede Puerto La Cruz. Pr. der Nederl. 18 v. P. of Spain. 19 te La Guaira. Pr. Joh. Will. Friso 18 300 m. w. L'end n. Le Havre. Prins Frederik Willem 18 v. Montreal n. Londen. Purmerend 18 75 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Raki 18 te Surabaja v. Semarang. Randfontein 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Rempang 18 w. Port Elisabeth, 19 te East-London. Reza Shah The Great 18 135 m. n.o. Masawa naar Lavera. Ridderkerk 19 v. Genua n. Port Said. Roggeveen 18 200 m. n. Brisbane n. Singapore. Rondo 18 400 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Rotti 19 tc Bahrein verwacht. Rijndam 18 380 m. w. Landsend n. Southampton. Rijnkerk 18v. Rotterdam n. Obk. Samarindn 18 170 m. z.o. Beira n. Dar Es Salaam Sarangan 19 v. Chemanous n. San Francisco. Sarpedon 18 te New York verwacht. Scheldelloyd 18 250 m. o. Ceylon n. Penang. Schelpwijk 18 400 m. z.w. Bermuda n. Pt. Amboy. Schie 18 v. Rotterdam. 19 te Amsterdam. Senegalkust 18 40 m. n. Dakar n. Freetown. Sigli 18 v. Melbourne n. Svdnev. Silindoeng 19 te Port Swettenh'am. Skadi 18 v. Nantes n. Bordeaux. Sloterdijk 18 v. Nordfolk n. Antwerpen. Soestdijk 18 40 m. z.w. Scillys n. New York. Solon 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Sommelsdijk 18 960 m. w. Scillys n. Antwerpen. Stad Arnhem 18 20 nr. w. Ouessant n. Emden. Stad Gouda 18 10 m. w.z.w. Finist. n. IJmuiden. Stad Schiedam 18 1100 m. z.w. Ros n. Narvik. Stad Utrecht 19 v. Baltimore n. Vlaardingen. Stanvac Malacca 20 te Tandjong Uban. Statue of Lib. 18 500 m. n.w. K'stad n. Ph.delphia. Steven 1.9 te Algiers. Straat Johore 19 t. a. Thevenard (Z.-Australië). Straat Madura 18 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Magelhaen 18 60 m. n. Luzon n. Saigon. Straat van Diemen 18 te Santos verwacht. Sumatra 18 te Bandar Shapur n. Mena A1 Ahm. Sunetta 18 720 m. z.w. Azoren n. Landsend. Tabian 18 te Napels verwacht v. Alexandrië. Tahama 18 45 m. z.w. Finisterre n. Banias. Talisse 18 te Port Said v. Genua. Tamara pass. 18 Sombrero n. Landsend. Tara 18 v. Hamburg, 19 te Bremen. Taria 21 te Hongkong verwacht. Tegelberg 18 v. Hongkong n. Manilla. Telamon 18 te Ciudad Bolivar verw. v. Grenada Tero pass. 19 Gibraltar n. Sfax. Texel 18 v. Aden n. Suez. Thelidomus 18 te Cardon. Themis 19 te Curagao. Thuredrecht 18 50 m. z.w. Cadiz n. Hampt. Roads. Tibia 18 150 m. o.n.o. Aden n. Mena. Tjibantjet 17 v. Singapore n. Mahe. Tjimanuk 18 v. Hongkong n. Singapore. Triton 19 te Fort de France. Van der Hagen 18 v. Kaapstad n. Matadi. Van Neck 18 v. Wellington n. Lyttleton. Vasum 24 te Bandar Mashur verwacht. Viyipara 24 te Curagao verwacht. Vlist 19 te Rotterdam verwacht. W. A. Jones verm. 19 v. Mena n. Philadelphia. Waterman 19 te Melbourne. Weltevreden pass. 18 Gibraltar n. Marseille. Westertoren 18 te Gibraltar. Westland pass. 18 Fern. Noronha n. Montevideo Wieldrecht 18 95 m. o. Hatteras n. El Palito. Willemstad 18 te Paramaribo. Witmarsum 18 170 m. w.z.w. Flores n. Houston. Woensdrecht 22 te Paulsborough verwacht. Woltersum 18 590 m.van Kp. Race n. Le Havre. Zonnekerk 18 v. Rotterdam n. Bremen. Zonnewijk 18 v. Tampa n. Freeport. Zwijndrecht 28 te Norfolk verwacht. KLEINE VAART Ank T 16 v. Karskaer n. Alholmen. Alcetas 17 40 m. w. Sardinië n. Rotterdam. Areas 18 50 m. o. Gibraltar n. Savona. Ilias 17 te Rotterdam n. Amsterdam. Joost 17 v. Rundvik n. Zaandam. Julia Marv 17 ten anker Dover v. Leixous. Kaap Falga 16 te Zaandam v. Hudiksvall. Kaap St. Vincent 16 Kiel gepass. n. Ostrand. Marianne 18 v. Rouaan n. Amsterdam. Ponza 16 Kiel gepass. n. Ostrand. Schippersgracht 18 v. Greenmouth n. Antwerpen. Strabo 17 te Amsterdam n. Hamburg. Thaletas 17 te St. Vincent n. Rotterdam. Tilly 17 v. Hudiksvall n. Kramfors. Westerdok 18 10 m. n.o. Lynnwell n. Boston. Wilpo 17 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. SLEEPVAART Gele Zee 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Stentor 18 v. Den Helder te Vlissingen. De n.v. Handelsvennootschap v./H. Maintz en Co in Amsterdam heeft in 1959, blijkens het verslag, 429.134 (v.j. 507.190) aan in komsten wegens directievoering, rente en geïnde dividenden en overige inkomsten geboekt. Algemene onkosten vergden 258.056 333.018) en aan de reserve diverse belangen wordt 75.779 78.872) toegevoegd. Hierna resteert een onver anderd winstsaldo van 95.299, waaruit zoals gemeld een onveranderd dividend van acht percent wordt voorgesteld. Stille markt, Hoogovens flauw Men was benieuwd in hoeverre de beurs gisteren zou reageren op het slechte Pa rijse nieuws. In Londen was de stemming zeer kalm en de koersen waren meren deels op vorig niveau. Aan het Damrak keek men de zaken rustig aan en liet zich niet nerveus maken. Vandaar dat de markt gisteren erg meeviel, al waren de omzet ten van geen enkele betekenis. De gehele middag was het in alle hoeken opvallend stil. Internationale fondsen hielden zich zeer goed. Philips wist zich uitstekend te handhaven. Unilever behield het vorige slotniveau. AKU bleef iets beneden de vorige slotkoers. Koninklijke moest ander halve gulden prijsgeven en bewoog zich rondom de 142. Een uitzondering vorm den Hoogovens die op 623 openden en plotseling inzakten tot 615, i.v.m. geruch ten over daling van de staalprijzen in West-Duitsland. Overigens was de beurs ongeanimeerd en weinig vei-anderd. Scheepvaai-tpapieren bleven goed op prijs inclusief KPM en Van Ommeren. Cultuur waarden hadden een stille markt. Neder landse staatsfondsen prijshoudend en zeer kalm. (ANP). Boeke en Huidekoper van 1501/4 op 152, Boom-Ruygi'ok van I6OV2 op 161. Figée van 185 op 189, Spaarnestad van 467 op 470. VERHANDELDE FONDSEN 17 mei 18 mei Totaal 462 440 Hoger 132 (28.7%) 140(31.8%) Lager 235 (50.9%) 188(42.7%) Gelijk 94 (20.4%) 112(25.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot 450457)4 450 140—142.20 140.50 925—946 925 808—826 808 595—615 595 •-« A.K.U. ...-~ Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot 'A.K.U. 435—448 436 Kon. Olie 140—140.70 140.- Philips 918—927 916 Unilever 800—809 797 Hoogovens 585600 586 Amsterd. Bank 330'/» Ned. Handel Mij. 268 Rottero!. Bank 274 Twentsche Bank. 259 >4 A.K.U 459 Albert Heijn 410 Amstel Bier- iOWi Billiton Mij. II Bols 541 Bührmann Papier 433 Deli-Mij 170.10 Dordtsche Olie 66914 Fokker 395 Heineken's 530K Hnogenbosch Sch. 232 Hoogovens 61514 H.V.A 164 Indola 405 Ketien 480 K.L.M 109. Kon. Ned. Zout 750 Kon. Olie- 142.40 Muller Nat. Bezit 450 Nederl. Ford 418 Ned. Gist- en Sp. 325 Ned. Kabelfabr... 475 Philips Gem. Bez. 94814 Philips Pref 266% A'dam Rubber. 10914 Sikkens Groep 630 Stokvis R.S 230 Thomassen Dr. 70414 Unilever 828% Van Berkei's Pat 28914 Van Gelder Pap 265 Van der Heem 220 Ver. Machinefabr 204 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 188 Zwanenberg-Org. 595 Tntprunie 194.50 Poheco 215.50 TTnitas 485.— Vpr Bezit v. 1894 119.50 HAL 136 K N S M 17114 N Scheepv Unie 143 Ommeren v 260 Stoomv Mij. Ned 151% Anaconda 52*4 Kennecott Copper 80 V. Aluminium Ltd.. 32*4 Bethlehpm Steel.. 46/4 U.S Steel 83 *4 Renublic Steel 63 Vx American Motors 25'4 Genpral Motors.. 46% Oïtipc Service 41 Shell Oil 6314 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsteró'amsche Banki New York: ticker liep achter Sinds de herfst van 1958 is de omzet op de beurs van New York niet zo groot ge weest als gistei-en. De tickertape. die de gehele morgen en middag al laat was, liep tegen sluitingstijd vier minuten achter. Nadat bekend werd dat de aanbevelingen van het Pentagon aan de senaatscommissie voor militaire toewijzingen dezelfde wa ren als die van vóór de topconferentie ti-ad een verkoopgolf in. Thiokol kwam onder druk en sloot onder de topkoers. De handel in dit fonds werd stopgezet wegens een overvloed van ver kooporders. Toen de handel werd hervat stond de koers op 48'/2, plus 2l/&. De ver koopgolf in aandelen van industrieën die voor de defensie of raketnijverheid wer ken, breidde zich spoedig uit tot stalen, auto's, chemische waarden en papier. In de autohoek varieerden de verliezen van 1 dollar Ford en Chrysler tot een halve punt G.M. In totaal werden 5.240.000 aandelen verhandeld, tegen 4.080.000 gisteren. Van de 1207 verhandelde waarden sloten 414 hoger en 554 lager. Het industriegemiddelde kwam van 621,63 op 623.00, dat van spoorwegen van 140,78 op 140,64 en dat van openbare nuts bedrijven van 89,12 op 89,15 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9