GAF OF DEED U OOK IETS? ACTIE 2075 De Jager Comité-van-naamlozen in verzet tegen LOK-rapport L0ENDERSL00T Televisie dichtheid in Haarlem bijna op hetzelfde niveau als in Amsterdam Meeste aardbeien naar de fabriek en eerste soort voor buitenland Havenberichten PATENT super ecnveetor ffe; IdEGEÜ. „Staak de oesterproef en geef ons de miljoenen" J. de Boer Flinke kerel... De macht van het kleine Te laag! m van de jay el voor de vakantie Kinderledikasitjes v.a. 28.75 4 De kankertherapie van dr. Moerman Kwekers in Ierseke: Faillissementen Explosie bij Hoogovens Veel televisietoestellen in Haarlems forensengebied Overweeg de keuze Examens Beloonde sprong Zwam L. Nieuwstraat 503 Woninginr. A. J. Brasser DONDERDAG 3 0 JUNI 196 0 (Van een onzer redacteuren) OMSTREEKS 1940 ontwikkelde de Vlaardingse arts C. Moerman een behan delingswijze voor kankerpatiënten, die in medische kringen groot opzien baarde. Zijn theorie ivas (en is) dat kanker ver oorzaakt wordt door een „déraillement" van de stofwisseling en dat men, door de stofwisseling te verbeteren, kankerwoeke ringen tot staan kan brengen en zelfs ge nezen. Hij schrijft zijn patiënten een vita- minenkuur, jodium, ijzerpreparaten, ci troenzuur en enkele andere stoffen voor, alsmede een streng dieet en hij be weert, op deze wijze reeds vele genezin gen bij schijnbaar hopeloze kankergeval len bewerkstelligd te hebben. REEDS IN 1950 werd in opdracht van de Centrale Commissie Kankerbestrijding een onderzoek ingesteld naar de waarde van deze theorie. Dit onderzoek, waarvan de grondigheid door de arts Moerman wordt aangevochten, leverde geen positie ve resultaten op. Enkele jaren later begon de toenmalige inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. In 't Veld, een onder zoek naar de Moerman-geneeswijze. Dit onderzoek kon echter niet voltooid wor den omdat de directeur-generaal, prof. dr. Muntendam, zulks overbodig zou hebben geacht. Dr. In 't Veld heeft toen zijn onderzoe kingen gestaakt, maar daarbij dokter Moerman schriftelijk aangeraden, zijn me thode via de medische vakpers wereldkun dig te maken. De Vlaardingse arts heeft daarop uitvoe rige beschrijvingen van zijn geneeswijze aan de medische tijdschriften doen toeko men, die echter alle de publikatie daar van geweigerd zouden hebben. Daarna maakte de lekenpers zich van de „affaire-Moerman" meester en onder druk van de door haar beïnvloede publie ke opinie heeft de L.O.K. (Landelijke Or ganisatie Kankerbestrijding) omstreeks 1957 een commissie van deskundigen in gesteld om een nieuw onderzoek naar de Moerman-therapie te doen. Deze commis sie heeft in september 1958 een rapport over haar bevindingen uitgebracht, dat in zestien conclusies een duidelijke af wijzing van de methode-Moerman inhield. TEGEN DIT RAPPORT is dokter Moer man in verzet gegaan. In eerste instan tie is hij daarop door het Medisch Tucht college in Amsterdam in het ongelijk ge steld. Op 14 juli a.s. zal zijn zaak nu in beroep dienen voor het Centraal Medisch Tuchtcollege, van hetwelk hij alsnog een rechtzetting der zijns inziens verkeerde conclusies van het L.O.K.-rapport hoopt te verkrijgen. INMIDDELS HEEFT zich uit de kring van zijn vrienden en medestanders een „Comité ter behartiging van de belangen van kankerpatiënten in Nederland" ge vormd, dat dokter Moerman's grieven te gen het rapport opnieuw onder de aan dacht van het publiek wil brengen en daar toe nu in Den Haag een persconferen tie belegd heeft. Het comité zelf hulde zich daarbij, wat zijn samenstelling be treft. in het duister. Zijn woordvoerder, de heer F. v.d. Hilst. onthulde ons slechts dat het uit zeven leden bestaat, waarvan twee medici en twee juristen, wier namen ech ter ..niet genoemd konden worden". Waartoe al deze geheimzinnigheid? vroe gen de persvertegenwoordigers. Zijn de medici-comitéleden wellicht bang voor re- pressailles (b.v. van de zijde der Mij. tot Bevordering der Geneeskunst) als straf voor hun „afvalligheid"? Het werd ons ons niet onthuld; ook niet toen de journa- Advertentie Wilt u zuinig stoken Gaat u dan een „LIMCO" kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk. JLLL Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat '433 - 435 - IJmuiden Betaling is prettig te regelen. listen erop wezen, dat er onder deze om standigheden geen epkel gewicht kon wor den gehecht, aan het ter persconferentie geformuleerde verweer tegen de conclu sies van het L.O.K.-rapport. ENKELE PUNTEN van dat verweer willen wij nochthans weergeven, hoewel het duidelijk is dat hieraan geen enkel ge zag kan worden toegekend. Het rapport stelt dan o.m. dat in geen enkel geval dat de LOK-commissie ter kennis kwam, iets gebleken is van een verlenging van de le vensduur der door dokter Moerman be handelde kankerpatiënten. Het comité dei- anonymi stelt daartegenover dat van de 104 patiënten die de LOK-commissie on derzocht heeft, er 62 nog in leven waren toen dit onderzoek werd afgesloten, waar bij diverse patiënten die vóór dokter Moer- mans behandeling door de officiële ge neeskunde als hopeloos waren opgegeven. Om dit te „bewijzen" had men een groot aantal expatiënten van de Vlaarding se arts uitgenodigd, die ter persconferen tie in hun eigen woorden vertelden van hun wonderbaarlijke genezing. Slechts in twee gevallen konden deze getuigen enig schriftelijk bewijs produceren, dat zij in dertijd door de specialisten als ongenees lijke, inoperabele kankergevallen waren gediagnosticeerd en opgegeven. Het rapport stelt verder o.m. dat de con trole van dokter Moerman op de door hem behandelde patiënten vaak geheel onvol doende gebleken zou zijn. Het verweer hiertegen luidde dat dokter Moerman kan ker eventueel kan onderkennen en behan delen zonder persoonlijk consult met de patiënten. De diagnose is immers, volgens hem, met zekerheid te stellen door bloed onderzoek (specifiek kankervirus) en „ont cijfering van het stofwisselingsderaille- ment"; de behandeling (met vitaminen, ijzer e.d.) kan 'ook „op afstand" worden voorgeschreven Ook de conclusie uit het rapport dat er bij het LOK-onderzoek niets gebleken zou zijn van een „isoleren en oplossen" van kwaardaardige kankergezwellen door dok ter Moerman's behandeling, werd door het comité aangevochten, o.a. door middel van de „eigen verklaringen" der ter pei-s- conferentie verschenen patiënten en expa tiënten. ZO KWAMEN er nog vele grieven, en zelfs besclnddigin'gen van vooringenomen heid, aan het adres van de LOK-commis sie ter tafel, maar zoals gezegd: men had. er weinig houvast aan. Daarmee wil uiteraard geen stelling genomen zijn te gen de eventuele waarde van de methode- Moerman, maar wel tegen een verdedi ging van die methode door onbevoegden en/of naamlozen, die in het wetenschappe lijk dispuut over deze kwestie geen enkel geiuicht in de schaal leggen. Zolang er geen deskundigen van naam opstaan die het, met het volle gewicht van hun reputatie, voor de therapie-Moerman op nemen, zolang blijft iedere discussie over deze kwestie vruchteloos en nutteloos. Een groot aantal oesterkwekers in Ier seke heeft grote consternatie verwekt bij het provinciaal bestuur en zelfs bij de betrokken ministeries. Tot grote hilariteit van hun dorpsgenoten hebben zij plotse ling een telegram aan de minister van Landbouw en Visserij gestuurd, waarin zij zeggen dat zij niets meer voelen voor de oesterproef. Deze proef houdt in dat men oesters kweekt in een laboratorium en deze in kunstmatige bassins laat groei en. Er is, al heel wat te doen geweest over deze vele miljoenen kostende proef. Do oesterkwekers in Ierseke stellen voor het geld, dat voor de oesterproef bestemd is, maar onder de gedupeerde kwekers te verdelen. De oesterproef gaat waarschijnlijk tien miljoen gulden kosten zodat het inderdaad mogelijk zou zijn om daar heel wat mensen mee tevreden te stellen. Verder voeren zij aan dat de proef waarschijnlijk toch gedoemd is om te mis lukken, waarbij zij wijzen op de pogin gen die de Belgische kweker Halewijck in Oostende reeds jaren onderneemt zon der tot een resultaat te kunnen komen dat lonend mag heten. Verder verkeren zij in de mening dat wanneer de proef in het Veersegat gelukt, het er toch niet van zal komen om nog naar de Greve- lingen te gaan. Het Veersegat zou op deze wijze een groot oestermuseum wor den, zeggen zij, en daar is geen behoefte aan. Verder berekenen zij dat er op den duur toch niets meer aan de oesters te verdienen zou zijn. Reeds nu, zo heeft de Iersekse kweker P. Verwijs, aan een aantal Eerste Kamerleden verklaard, wor den er steeds kleinere oesters verkocht. Ierseke heeft zijn wereldnaam gemaakt met de zo genoemde „zes nullen", oesters van zes jaar oud, die een gewicht van 130 kilogram per 1000 hebben. Nu worden er al regelmatig oesters op de markt ge bracht van 90 kilogram per 1000, aldus de heer Verwijs. Het laatste argument dat de heer Verwijs aanvoerde is, dat wanneer Nederland straks bewezen heeft, dat het mogelijk is oesters in het labo ratorium te kweken en in kunstmatige bassins te laten volgroeien, het buiten land er direct bij zal zijn om hetzelfde te gaan doen. Hierdoor zou een moorden de concurrentie ontstaan, waar men in Ierseke niets meer voor voelt. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van F. van Yperen, handelende onder de naam Handelsonderneming ..Ypho", Lorentzkade 198. Haarlem. Rech- ter-commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. R. K. P. Kalbfleisch; van J. H Willemse, plaatconstructiewerker, Muri- nikenweg 71, Beverwijk. Rechter-commis- saris mr. J. P. Petersen en curator mr A. A. M. Leesberg, en van Kuo Chuang Foo manufacturier, St. Nicolaasstraat 9, Zaan iam. Rechter-commissaris mr. H -J. M Cokart en curator mr. H. S. J. M Felhner- - - Of to Bij het leeghalen van een slakgoot bij Hoogoven vier in I.Jmuiden, ontstond van morgen een explosie. Een hulpsmelter uit Beverwijk liep daarbij verwondingen aan het gezicht op. Hij is in het Rode-Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Door de explosie is geen noemenswaardige schade ontstaan. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Henriëtte B van Londen: Basra. Rotterdam: Hinde. Londen; Aaglekerk, Antwerpen; Jason, Antwerpen; The mis. Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan; Jolian van Oldenbarnevell van Southampton. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Pallas naar Rolterdam; Leslie Lykes, Bremerhaven; Hunze- stroom, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Birknack, Helsinki; Labotas, Triëst; Mithras. Rot terdam; Plato, Le Havre; Bukken. La Guaira; Hathor .Rotterdam: Coracero. Le Havre. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Theano naar Rotterdam; IJstroom, Portsmouth; Rijn- sttoom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of r.aar Amsterdam is gegaan). In april 1960 verscheen een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek getiteld: „Bezoek aan vermakelijkheids- instellingen en televisiebezit, nationaal en regionaal 1958". Aan deze publicatie ont lenen wij een vergelijkend overzicht van het televisiebezit in Haarlem en omgeving en in de andere grote steden in Nederland. Uit de publicatie blijkt dat in Haarlem het aantai geregistreerde televisietoestel len van 1 januari 1958 tot 1 januari 1959 van 5897 tot 9448 is gestegen, dus met 60 percent. In hel forensengebied bij Haarlem (Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort) was het toenemingspercentage 50 (van 2309 tot 3551), in Velsen-Beverwijk 63 (van 3613 tot 5743). In andere steden, met meer dan 100.000 inwoners. was het stijgingspercentage als volgt; Amsterdam 62 (tot 51.834), Rotterdam 47 (tot 50.691) Den Haag 65 (tot 30.627), Utrecht 49 (tot 15.155), Hilversum 46 (tot 6185), Breda 68 (tot 4356), Tilburg 65 (tot 4346), Eindhoven 49 (tot 10.791), Nijmegen 56 (tot 5729), Apel doorn 75 (tot 2549), Arnhem 64 (tot 5441). Enschede 89 (tot 3003), Groningen 131 (tol 2780). In geheel Nederland steeg het aantal geregistreerde televisietoestellen met 62 percent tot 391.036. Het aantal toestellen per duizend huis houdens en alleenstaanden steeg in Haar lem, in de genoemde periode, van 116 tot 186, in het forensengebied van Haarlem van 141 tot 212, in Velsen-Beverwijk van 148 tot 236, in Amsterdam van 111 tot 180 Rotterdam van 155 tot 228. Den Haag van 97 tot 160, Utrecht van 140 tot 209, Hilver sum van 151 tot 221, Breda van 102 tot 172, Tilburg van 84 tot 139, Eindhoven van 190 tot 283, Nijmegen van 115 tot 179, Apel doorn van 57 tot 100, Arnhem van 96 tol 158, Enschede van 49 tot 92, Groningen van 27 tot 62. in geheel Nederland van 8? tot 133. De televisiedichtheid in de gemeente Haarlem ligt op ongeveer hetzelfde niveau als die van Amsterdam. Van de vijf groot ste gemeenten van ons land vertonen de gemeenten Rotterdam en Utrecht de hoog ste cijfers. Uit het C.B.S.-onderzoek is gebleken, dat in vele gemeenten met een hoge televisie dichtheid een uitgaanspatroon van de in woners dier gemeenten wordt aangetroffen dat zich kenmerkt door een betrekkelijke voorkeur voor de „lichte" vormen van ver maak (hoge bezoekfrequenties voor bio scoop en sportuitvoeringen en lage bezoek frequenties voor toneel en concert). In de gemeente Eindhoven zal de hoge televisiedichtheid mede bevorderd zijn door de aanwezigheid van de Philips-fabrieken aldaar. In Hilversum zal het relatief grote aantal geregistreerde televisietoestellen mede bepaald zijn door de omstandigheid dat deze gemeente de vestigingsplaats is van de televisiezendstalions. Opmerkelijk is voorts de hoge televisiedichtheid in de gemeenten Velsen-Beverwijk. Een hoge televisiedichtheid treft men ook in de an dere sterk geïndustrialiseerde gemeenten in het westen en zuiden des lands aan. Tenslotte verdient de hoge televisiedicht heid (212 per duizend) in het forensenge bied bij Haarlem de aandacht. De hogi- gemiddelde welvaart van de inwoners var dit gebied za] een voorname factor vormer, 'oij de verklaring van deze hoge dichtheid Overigens is ook in andere forensengebie- den een hogere televisiedichtheid waar tr nemen dan in de grote steden waarop dr desbetreffende forensengebieden zijn ge richt. Advertentie van Uw opticien, want het is van „overwegend" belang voor Uw ogen en Uw persoonlijkheid als U een goede opticien kiest: Mr OPTICIEN Lange Nieuwstraat 78 Tel. 7119 Amsterdam. Gem. Univ. Geslaagd voor het kan didaatsexamen geneeskunde tweede deel: H. J. van 't Loo, Bakkum (N.H.); C. van Steynen, Haarlem en B. J. C. M. de Vet, Haarlem. Den Ilaag. Geslaagd voor het staatsexamen heilgymnastiek en massage: mej. E. M. Prosee, Haarlem. Utrecht Gepromoveerd de heer G. J. Kusen te Utrecht tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de breuk van de gewrichts- uileinden van de onderkaak, een in het moderne verkeer vooral bij fietsers, bromfietsers en scoo- terrijders veelvuldig optredend ongevalsgevolg. Voor het mulo-examen zijn in Bloemen daal geslaagd voor diploma A: de dames: D. T. v. d. Leest, Haarlem; C. G. de Vos, Haarlem; J. C. B. Suyskens, Haarlem; H. A. Hagedoorn, Velsen A. P. Hartman. Velsen R. Plantinga, Heemstede D. M, Schoen. Hillegom; A. Brouwer, Heemstede: T. Koningstein, Velsen; H. M. ter Haak. Haarlem en de heren: A. Vlot,VelsenL. E. Musch, Velsen; R. E. Nolten, Haarlem; H. B. Cammenga, Haarlem; J. M. v. d. Nat, Hillegom: C. J. Steevens, Beverwijk; P Hartendorp, Velsen Geslaagd voor diploma B: mej. W. B Waterdrinker. Beverwijk en de heren: R. de Groot. Velsen; T. B. Jonker, Beverwijk C. de Vries, Beverwijk; W. Louwman, Vel- sen-Noord. Afgewezen totaal voor het A of B-diplo ma 6 kandidaten. De kandidaten met een behaalden bovendien het middenstands diploma. Amsterdam. Aan het nutsseminarium voor pe dagogiek aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het diploma kleuterpedagogiek: mevrouw C. C. van Leeuwen-Lijtsman Haarlem. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Theodorus Adrianus, z. v. D. Schermer en C. C. Stuifbergen; S.joerd Jakob, z. v. S. van Dijk en J. G. Wissingh; Paulus Clemens, z. v. L. J. de Koek en M. E. Cornelisse; Pieter, z. v. P. Mooij en J. Harms. ONDERTROUWD: J. van Westen en G. W. Starreveld. GETROUWD: H. J. v. d. Wijst en C. L. P. Admiraal; J. J. Cornelissen en E. de Boer. In haar bolwerk „Slingermuur" te IJmuiden-Oost heeft de afdeling IJmuiden-Velsen van het Rode Kruis deze week, tijdens de jaarlijkse ledenvergadering, rekening en verant woording afgelegd van de activiteiten gedurende het jaar 1959. Het ledental van deze afdeling was in 1946 3.000, eind 1959 1652.... Nog geen zeventienhonderd leden.dit is wel erg wei nig in een gemeente van meer dan 17.000 gezinnen (Velsen telde per 31 december 1959 ruim 64.200 inwoners). Voorzitter J. P. Weyburg, secretaris B. M. Mulder en mejuffrouw E. Vijlbrief, die belast is met de jeugd- en welfare-afdeling, zullen bin nenkort. wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, af treden. Dit zal een geducht verlies betekenen voor deze afdeling, waarvoor zij altijd zo bijzonder actief zijn ge weest. De bevolking van Velsen heeft het vorig jaar acht cent per hoofd aan het Rode Kruis afgedragen. De afdeling verleende haar medewerking aan een der boottochten voor permanent invaliden; haar colonnecom mandant deed dienst als scheepsarts op het Rode- Kruis-hospitaalschip „J. Hen ri Dunant". Uit de afdeling aamen vijf invaliden deel aan deze reis via de Nederlandse binnenwateren. De „J. Henri Dunant" heeft vorig jaar vier maal een nacht overgelegen in IJmui den. Behalve de afdeling, hebben diverse bedrijven en verenigingen in Velsen mee gewerkt om het de verpleeg den aan boord van het schip naar hun zin te maken tij dens de overnachtingen. Ruim honderd invaliden lijn in 52 particuliere auto's sen dagje uit kunnen gaan; vijftig colonnemensen stelden sich die dag beschikbaar om nun behoeftige medemensen behulpzaam te zijn. Twee jonge invaliden uit Velsen gingen een week naar het Henry Dunanthuis in Zeist. Dit was mogelijk door de verkoop van postzegels, capsules van flessen en oud materiaal. In 629 gevallen van bloed transfusie heeft de afdeling kunnen helpen. Het aantal donors was 536. Leerlingen van de vierde en vijfde klassen der lagere scholen hebben onder leiding van het Rode Kruis in IJmui den vijfhonderd blikjes melk ingezameld ten behoeve van Algerijnse vluchtelingetjes. De Welfare-afdeling heeft onder meer thuisliggende chronische zieken passende handenarbeid leren verrich ten. Via lectuurdepots werden boeken en tijdschriften inge zameld. Deze boeken en tijd schriften gaan naar zieken huizen en sanatoria in Neder land. In het afgelopen weekein de is de bejaarde mevrouw C. Houtuin uit IJmuiden van haar tas beroofd. Daarin zat haar juist ontvangen ouder- domsuitkering van ongeveer negentig gulden en een beet je huishoutgeld. Het is toch zo gemakkelijk, nietwaar? Een oude vrouw laat ergens haar tas staan en dan hoef je hem alleen maar weg te ne men, thuis de portemonnee om te keren, de inhoud in je zak te steken en des avonds ergens lekker geld over de bar te laten rollen. Dan ben je immers voor een avond de grote Piet, de knaap-van-de- wereld. En als je weet wie degene is die je bestolen hebt, kan kun je nog een „mop" uithalen ook. Want je kunt de tas 's avonds stie- kum in de achtertuin zetten en dan hard weglopen. Zoals bij mevrouw Houtuin is ge beurd. Zij had de tas ver moedelijk achtergelaten in een automatiek en tot haar niet geringe verbazing vond zij hem dinsdagmorgen in de achtertuin terug, omwonden met een hoofddoek. Al het geld was natuurlijk verdwe nen. Flinke kerel die dat ge leverd heeft. IJmuiden is trots op hem De „Vereniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte" kan rekenen op een aardig bedrag, zijnde de op brengst van een collecte door ,,de Macht van het kleine", die in de maand juni 2.670.86 heeft opgehaald in de gemeente Velsen. Het geld kwam uit alle delen van deze gemeente: op de pont veren Velsen en Buitenhui zen kwam ƒ374.98 in 't bus je, in Velsen-Noord f 527.50, in Velsen-Zuid f 96.60. in Driehuis 139.75, in Sant poort-Noord 180.05, in Sant poort-Zuid f 152.21, in IJmui- den-Oost 479,77 en „last but. not least" in I.Jmuiden- West (grens Marktplein) 720,—. Zo kon door veler samen werking een steentje worden bijgedragen ten bate van lijdende medemensen. Een dezer dagen is de IJmuidenaar A. A. W. Chris- tiaans geslaagd voor stuur man. Zijn diploma is de be loning voor een moedige daad die hij enige jaren geleden verrichtte en harde studie die daarop volgde. De Cy cloop verloor midden op zee zijn sleep. Drie man van de sleepboot sprongen over boord. Ab Christiaans was er een van. De Cycloop kreeg zijn sleep weer terug. De directie van Wijsmuller te IJmuiden was over het ge drag van de drie zeer te spreken. De 21-jarige matroos Christiaans werd in de ge legenheid gesteld in Amster dam voor stuurman te stu deren. Nu is hij aan boord van de Friesland. Dinsdag vloog hij de sleepboot ach terna. Hij laat aan de Lek straat 45 een huis vol bloe men en zijn vrouw achter. In de laatste week van juni, een jaar geleden, noteerde de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maat schappij in haar logboek: 28 juni 13.00 vertrok de mrb. K. F. Sluys uit de ha ven van Enkhuizen naar de klipper Lichtstraal, die op de Oostrug van het Enkhuizer- zand was gestrand en een noodsein had gehesen. Wind w.z.w., 7. Hoewel er slechts 70 cm water bij de Licht straal stond, slaagde de red dingboot er in langszij le ko men. Elf passagiers w.o. twee kinderen en zeven vrouwen werden overgeno men en naar de wal ge bracht. Op verzoek van de schipper van de Lichtstraal ,s de hulp van een sleepboot ingeroepen. De K. F. Sluys voer met de sleepboot Ens naar de klipper terug; de sleepboot kon echter de Lichtstraal niet dichter na deren dan tot 600 m, zodat zij terug moest naar de ha ven om lange sleepdraden te halen. Intussen hebben de K. F. Sluys en het vissersvaartuig EH 4 geruime tijd tevergeefs getracht beweging in de klipper te krijgen. Nadat de sleepboot Ens met de sleep boot Fiat ter plaatse was gearriveerd heeft de red dingboot een sleepverbin- ding tussen de Lichtstraal en de sleepboten tot stand ge bracht. Na een uur trekken slaagden de beide sleepbo ten er in de klipper vlot te slepen. De K. F. Sluys was te 19.00 te Enkhuizen terug. De schipper van de Lichtstraal toonde zich zeer erkentelijk voor de assistentie van de K. F. Sluys. Hij schreef o.a.: „Hoewel er niet van on middellijk gevaar sprake was, was het voor de dames, die nogal gauw in paniek slemming dreigden te raken, een hele geruststelling, dat de Sluys paraat tvas en hen naar Enkhuizen bracht, zo dat wij op de Lichtstraal de handen vrij hadden. Verder wil ik nog mijn bewondering uitspreken voor de kundig heid en de wijze van optre den van schipper Smith en zijn bemanning". Verschillende opvarenden van de Lichstraal traden toe als contribuant, terwijl van de beide sleepboten in to taal 100.werd ontvan gen als blijk van waardering voor de ondervonden hulp van de reddingboot bij de bergingspogingen. Het is maar één van de ruim honderd acties in 1959; vele diensten hebben niet eens een nummer gekregen: het ging onder de werk zaamheden door.... Het adres van de Ko ninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maat schappij is: Herengracht 545, postgiro 26363. De mogelijkheden om zich tegen iets te doen verzekeren zijn schier onuitputtelijk. In de laatste tijd wordt in Vel sen veel gepraat over zwam. Ook in de gemeenteraad. Een der leden heeft kortgeleden erop gewezen, dat men zich tegen zwam kan verzekeren. B. en W. hebben er diep over nagedacht en zijn tot de con clusie gekomen, dat verzeke ring niet noodzakelijk is, om dat zwam (aantasting) kan worden voorkomen. De ver zekeringmaatschappijen zijn intussen ook niet gek. Vol gens de polisvoorwaarden geldt de verzekering alleen indien gedurende de looptijd aantasting wordt geconsta teerd. Oude gebouwen, waar in meestal houtworm-aantas ting aanwezig is, vallen hier niet onder. Daarom meent het college: „Voor nieuwe Aan het slot van zijn jaar verslag over de activiteiten van het Rode Kruis in de ge meente Velsen zegt de voor zitter van deze afdeling, de heer J. P. Weyburg: „Ik moet er de nadruk op vestigen dat het ledental van de afdeling nog steeds te laag is. Wat dit betreft staat Velsen nogal laag op de ranglijst. Blijk baar is een oorlog of andere calamiteit nodig om de men sen wakker te schudden, ge zien het feit dat de gebieden in Zeeland sinds 1953 record cijfers boeken bij de Natio nale Inzameling. Zij weten uit bittere ervaring hoe noodzakelijk een paraat en goed functionerend Rode Kruis is. Nog te vaak ont vang ik een briefkaart, waarop men kortweg, zonder opgave van redenen, voor het Rode Kruis bedankt. Zelfs de minimale contribu tie van 1 per jaar is voor menigeen blijkbaar nog te veel. Ik moge dan ook deze maal wederom een beroep op u doen om mede te helpen het ledental der afdeling zo veel mogelijk op te voeren. Ik vraag mij af, of hier niet een taak ligt voor enthou siaste dames in verschillende vrouwenverenigingen, want het arbeidsterrein van het Rode Kruis is toch veel uit gebreider en algemener cïan van welke andei-e charita tieve instelling ook". gebouwen kan het houtwerk te voren een behandeling on dergaan. welke aantasting voorkomt. Over het nut van deze behandeling wordt, ge zien het feit dat die slechts sporadisch wordt toegepast, zeer verschillend gedacht. In concrete gevallen zou kunnen worden uitgemaakt of ver zekering dan wel behande ling voorkeur verdient. Het komt ons niet noodzakelijk voor om in het, algemeen tot verzekering over te gaan." Advertentie VOUWSTOELTJE, metaal, met leuning 5.95 VISSTOELTJE, metalen frame, nu slechts2.75 KOFFER, speciale luxe uitvoering in fibrine, 50 cm9.75 60 cm11.75 SLIPPERS voor bad of strand, in rubber of gevlochten vanaf 1.85 PLASTIC VELDFLES, prima sluiting, liter 0.75 CROQUET, het nieuwe spel voor buiten, geheel compleet 2.95 VISHENGEL, in plastic foudraal, com pleet met dobber, haakjes enz. 1.98 KINDKRKOFFERTJES in leuke kleuren 1.95, 1.65, 1.35 MELKBEKERS, prima aardewerk 6 kleuren voor 1.75 KOFFIE PERCOLATOR, alum. l]/2 liter, slechts3.85 THEEPOT, alum., grote maat, met koudgreep2.98 VRUCHTENCOUPES, glas, leuk model, 6 stuks0.75 GEEN SPREEKUUR VAN WETHOUDER De wethouder van volkshuisvesting te Heemskerk zal op de vierde woensdag in juli en in de gehele maand augustus geen spreekuur houden. Woensdagmorgen was de aanvoer op de Beverwijkse aardbeienveiling kleiner dan de voorgaande dag. Het stormachtige en koude weer was de oorzaak dat de pluk niet erg vlotte. De aanvoer was zeker 5000 manden minder dan dinsdag. Rond de 15.000 manden werden geveild. De afzet viel niet tegen en deze liep zo in grote lijnen gelijk met de voorgaande dagen. Het was ook nu weer de export die de eerste kwaliteit uit de markt nam voor prijzen die tot even boven de 4 per mand kwa men. De tweede sortering vond weer haar weg naar de binnenlandse markt voor prijzen tot even boven de 3 per mand. Het was voor de eerste maal, dat ook de fabriek aan de markt was; deze kocht de aardbeien met dop die van mindere kwali teit waren voor een prijs van 1,40 tot 2 per mand. De noteringen op de groenteveiling waren woensdag: aardbeien 140 tot 440 per slof, bloemkool 16 tot 48, sla 3 tot 6, bospeen 18 tot 33, waspeen 12 tot 25, sperziebonen 160 tot 180, tuinbonen 12 tot 22, spinazie 17 tot 33, postelein 19 tot 27. Castricum De aardbeien hebben op de woensdag veiling van Ons Belang te Castricum een smak gemaakt voor wat de prijs betreft. De anders, in prijs, zo hoog boven de an dere soorten uitgaande Talisman kon het zelfs niet hoger brengen dan 3,60 per mand en het gure weer van de laatste dagen is hiervan de oorzaak. „Ze worden bijkans niet verkocht", is het commentaar van de handelaren en de meeste partijen gaan dan ook weg voor export en voor de fabriek. Deze betaalden echter aanzienlijk minder want er werden vandaag zelfs prijzen van 1,30 per mand genoteerd. Het gros schommelde echter om de 1,90 per mand; Talisman maakte een uitzonde ring, al gingen ook hiervan partijtjes voor minder dan 2,50 van de wagen. Peulen en capucijners gaven goede no teringen le zien terwijl ook voor dop erwten en sperziebonen nog flinke prijzen werden afgedrukt. De noteringen van woensdag waren: dorperwten 0,51, groene doperwten 0,52 tot 0,70, sperziebonen 1,60 tot 1,75, peulen f 1,21 tot f 1,30, peterselie per bosje 0,08'/2, bloemkool 0,10 tot 0,39, sla 0,03'/2, bosuien per stuk 0,05'/2, bos- kroten 0,121/» tot 0,14, capucijners 0,65 tot 0,79, tuinbonen 0,20 tot f 0,28, kom kommers 0,16 tot 0,21, rabarber f 0,14 per bos. Aardbeien: IJmond II 1,30 tot 2,80, Moulin Rouge 1,13 tot f 2,50, Climax II 2 tot 2,80, Senghana f 1,40 tot 2,80, frambozenaardbeien 2,50 tot 2,70, Max Fuenta f 1,30, Siletz 2,80 tot f 2,90. Advertentie GROTE SORTERING BEDDEN in diverse prijsklassen. Ziet de etalages. KONINGSPLEIN 8 TELEF. 4540 ZANG EN VRIENDSCHAP ZINGT IN „HELIOMARE" Het Beverwijks gemengd koor „Zang en Vriendschap" en het meisjeskoor, zullen een concert geven in het sanatorium „He- liomare" te Wijk aan Zee op maandag 4 juli. De koren zingen onder andere het engelenkoor uit „Melistofele" van Boito, het pelgrimskoor uit „Lombardi" van Verdi. oud-Hollandse en oud-Engelse liederen, het „Silva" uit „Ernasi" van Verdi, het be kende „Mon chez nous" van Dalcrose en tot slot de mars en wals uit „Willem Teil" van Rossini.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4