OOK IN NEDERLAND Expansie van de IJmond bedekken stenen en asfalt thans de bodem en heffen wolkenkrabbers hun transen naar de hemel. Een huizenzee voor een mensenzee. De wereldbevolking nadert de drie miljard. Het Chinese vasteland heeft de grootste bevolking, namelijk bijna 670 miljoen. Dan komt India met 403 miljoen, vervolgens de Sovjet-Unie met 209 miljoen, daarna de Verenigde Staten met 178 miljoen, Japan heeft 92 miljoen inwoners, Het nieuwe rapport van de Rijksdienst voor het nationale plan, dat onlangs door de Werkcom- missie westen des lands is gepubliceerd, komt tot de conclusie, dat er in 1980 in Zuid-Kennemer- land en de IJmond 495.000 mensen zullen wonen. Er moet echter een mogelijkheid blijven bestaan om daarna nog eens 35.000 mensen in dit prak tisch aaneengesloten gebied te huisvesten. De Werkcommissie rekent er dus op, dat na 1980 het inwonertal van deze streek al heel snel tot 530.000 zal stijgen. Er worden honderd miljoen mensen per jaar geboren. Meer dan de helft van de wereldbevolking leeft in Azië, veertien procent in Europa. In het jaar 2000 zal Azië zestig procent van de wereldbevol king herbergen, Europa tien procent. Als werelddeel heeft Europa de grootste bevolkingsdichtheid. Er leven 85 mensen op een kilometer. Diverse Europese lan den, met Nederland en België vooraan, hebben echter een grotere dichtheid dan het Europese gemiddelde. In Afrika worden per duizend inwoners jaarlijks 46 kinderen geboren. Dat is het hoogste geboortecijfer ter wereld. Over de gehele wereld gerekend worden jaar lijks honderd miljoen mensen geboren, terwijl er 51 miljoen sterven. Overschot per jaar dus: ruim 48 miljoen. Met zijn 12 miljoen inwoners, 348 per vierkante kilo meter, is Nederland een van de dichtsbevolkte landen ter wereld. Het heeft ruim 90 steden met 20.000 inwoners of meer. Een groot deel van zijn bevolking is geconcen treerd in de westelijke provincies. Noord- en Zuid- Holland hebben samen een bevolkingsdichtheid van ongeveer 860 mensen per vierkante kilometer! Zij herbergen vijf van de twaalf miljoen Nederlanders. En nog steeds groeit de bevolking in deze westelijke gebieden met reuzeschreden. De jaarlijkse landelijke toeneming is ongeveer 1.7 procent, maar in het westen ligt dit cijfer belangrijk hoger. Wanneer men van dit overzicht kennis neemt en ver volgens de blik slaat op eigen stad en omgeving, ziet men de problemen en complicaties die door deze steeds groeiende mensentallen worden geschapen. Men merkt dat al die miljoenen mensen toch hun eigen, afzonder lijke leventje leiden, al is het dan in de onvermijdelijke aanpassing met het bestaan van anderen. Wat al die miljoenen doen, ervaren, willen, wensen, waar ze werken, wat ze verdienen, wat ze kopen en verkopen, wat ze voor een gedachtenwereld hebben, welke idealen zij koesteren - dat alles kan men slechts te weten komen als men zich voorziet van de veelzijdige, alomtegenwoordige bron die „krant" heet. Denk eens aan de economie die al die miljoenen mensen samen voeren: de produktiecijfers, de hulpbronnen, het verkeer, het vervoer, de oogsten, de fabrieken, de werkkrachten, de lonen, de prijzen. Ontelbare wetens waardigheden kan de krant u vertellen over de „Family of Men", het gigantische samenspel in stads-, streek-, landelijk en wereldverband. WAAR INDIANEN BUFFELS SCHOTEN HOE LANG NOG? Voor hoeveel jaren de wereld nog grond, stoffen bezit die gebruikt kunnen wor den voorde reserves zijn uitgeput.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 23