Halilran VELPON en bondig Het weer blijft wisselvallig Nieuwe P.v.d.A.-aanval op het kabinet met motie over lonen AGENDA Produktschap kwam niet tot advies over vetgehalte ENGEL EEN GROTE BUS Verkeer Amsterdam- Velsen moet uitwijken Werkgevers over jongste regeringsmaatregelen Hoedt. U ft U DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 2 Prof. De Quay: Geen openbreking van c.a.o.'s bij toevallige conjuncturele meevallers Overspanning niet denkbeeldig Haarlem eisend J muiden Beverwijk Kerkelijk Nieuws Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Brandje in .Oude kerk „Vriendschap blijft als u schrijft" SPEL VAN VERGISSINGEN Kortsluiting met minister over koelhuisboter De afbetaling Invloed gering en discriminatoir Lek Auto met boordschutter op de motorkap Geen geknoei! met de nieuwe dop Opzet en omslag van A .R.'Staatkunde99 gewijzigd VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN GRIEP neem direct Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid heeft gisteren in de Tweede Kamer weer een aanval gedaan op het kabinet-De Quay door de indiening van een motie, waarin werd uitgesproken dat bij overeenstemming tussen partijen, tussentijds openbreken van de C.A.O.'s voor de loonsverhoging moet worden toegestaan, indien de her ziening van de lonen niet leidt tot prijsstijging en indien de C.A.O. tenminste één jaar van kracht is geweest. De motie werd met 48 tegen 66 stemmen verworpen. Met de P.v.d.A., de communisten en de P.S.P., stemden ook drie leden van de A.R.-fractie en van de C.H.U. de heer Kikkert, voor de motie. Minister-president De Quay had verklaard, dat het verzet van de regering tegen het tussentijds openbreken van de C.A.O.'s alleen ten doel heeft de bereikte welvaartsver betering veilig te stellen, alsmede het systeem van de vrijere loonvorming, dat voor de arbeiders een succes is gebleken. Bij normale afloop van de C.A.O. s zal weer loonsverhoging mogelijk zijn en als de meevallers van de conjunctuur blijvend zijn, dan zal dit ook zijn neerslag vinden in de nieuwe C.A.O. s. Zonder openbreking zijn voldoende mogelijkheden aanwezig om de arbeiders te doen delen in de resultaten van bepaalde ondernemingen en bedrijfstakken. De sociaal-economische situatie heeft zich gunstiger ontwikkeld dan was voor zien, maar het gevaar van overspanning is thans verre van denkbeeldig, aldus porf. De Quay. De loonstijging heeft een forse verhoging van de welvaart tengevol ge gehad, hetgeen zich uit in de thans merkbare stijging van de consumptie. Er wordt veel gekocht en er worden dus de uiterste eisen gesteld aan de produktie, die de grens van de capaciteit nadert Door de grote vraag naar goederen en het gebrek aan arbeidskrachten komen de prijzen in de gevarenzone. Daarom is de regering beducht voor een tussentijds openbreken van de C.A.O.'s. Wanneer dat in een belangrijke sector als de metaal industrie gebeurt, is het uitgesloten dat dit elders geen aanleiding tot looneisen geeft. De werkgevers willen dan met prijs verhoging vooruitlopen op de te verwach ten kostenverhoging. Prijsverlaging blijft dan in ieder geval achterwege. Een loonsverhoging kan nooit ongedaan worden gemaakt en daarom moet men er niet aan beginnen als geen zekerheid be staat dat ze niet wordt doorberekend in de prijzen. De meerderheid van de organi saties in de Stichting van de Arbeid is tegen tussentijdse verhoging van de lo.i-in. Het is onjuist dat de regering er op uit zou zijn de arbeiders het hun toekomen de deel van de welvaartsverzekring te onthouden. Er past geen' openbreking van de C.A.O.'s als er toevallige conjuncturele meevallers zijn. Als ze blijvend zijn, dan worden ze verwerkt in de nieuwe C.A.O. Ze moeten dan ten dele ook aan het gehele volk ten goede komen in de vorm van een prijsverlaging, die nodig is tegenover de prijsstijging in de economisch zwakke Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem Tel. 14444 bedrijfstakken. De winstdeling, die de re gering wil bevorderen, geeft geen aanlei ding tot blijvend kostenverhoging. Zonder openbreking van de C.A.O.'s zijn voldoen de mogelijkheden aanwezig om de arbei ders te doen delen ia de resultaten van bepaalde ondernemingen en bedrijfstak ken. Tussentijdse loonsverhoging, vóór af loop van de C.A.O., is in strijd met het algemeen belang. Er zou een loonbeweging ontstaan die tot overbesteding zou leiden, hetgeen weer zou noodzaken tot bestedings beperking. De belastingverlaging zal voor grote groepen van de bevolking een wel vaartsverbetering betekenen zonder kos tenverhoging voor het bedrijfsleven. Lonen en produktiviteit. De woordvoerder van de P.v.d.A., m r. Burger, had als motief voor een tus sentijdse verhoging van de lonen aange voerd dat de produktiviet.it sterker is ge stegen dan de lonen. Dat bestreed de K.V.P.-er drs. B o g a e r s, de directeur van het wetenschappelijk bureau van de Katholieke Arbeidersbeweging. Hij noem de het een typisch gerucht in een tijd van hoogconjunctuur-psychose. Men verspreidt het gerucht zonder het te controleren. De produktiviteit is meer gestegen dan ver wacht werd, maar niet meer dan de lo nen. In 1959 is de produktiviteit met 3'v percent gestegen in 1960 zal de stijging naar verwachting 7 percent bedragen, na dat zij aanvankelijk op 4 percent was ge schat Sedert 1958 is de produktiviteit dus gestegen met 11 percent. Daarentegen zijn de regelingslonen sedert 1958 gestegen met 14 percent Met inbegrip van de sociale verzekeringspremies. Hieruit blijkt net omgekeerde van wat de heer Burger heeft beweerd, aldus drs. Bogaers. Inmiddels is dit jaar de produktiviteits- stijging duidelijk aan het afnemen. Deze stijging bedroeg in het eerste kwartaal ten opzichte van vorig jaar 14 .percent, in het tweede kwartaal 10 percent Van de aflopende lijn van de produktiviteits- stijging hangt het voornamelijk af of er aan het eind van het jaar nog een ver schil is tussen de stijging van de lonen en de produktiviteit. In de industrie bedroeg de stijging van de produktiviteit in het tweede kwartaal van 1960 ongeveer 22 percent ten opzichte van 1958, terwijl de loonsom in totaal was gestegen met 24 percent of ongeveer 21 Concertgebouw: Vandaag 20 u.: orgel concert Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: De Nederlandse Opera met „Der Bettel- student". Vrijdag 20 u.: Hoofdstad Operette met „Wiener Blut". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15* u.: „Hannibal", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: Angst", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „De verloren zoon". Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 j Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Fotomodellen en chan tage", 18 j. Luxor Theater Vandaag 19 en 21.15 u.: „Hoffmann's Vertellingen". Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Tussen sex en misdaad", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Mon Oncle", a.l. Vrijdag 20.15 u. en zater dag en zondag 19 en 21.15 u.: „Come prima", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De bende van Montana", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Java 1942", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Shalom, wonder van Israel", a.l. Van vrij dag af 14.15, 19 en 21.15, zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.r „The Vintage", 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Als het bloed kookt", 14 j. TENTOONSTELLING Frans Halsmuseum: Tot 10 okt. Unes- co-expositie van reprodukties naar aqua rellen „Watercolours". Dagelijks 10-17 u„ zondags 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10- 12.30 en 13.30-17 u., zondags 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10-22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 13 okt. onderwij sexpositie „Akkerbouw". Dage lijks 10-17 u., zondag 14-17 u. Vleeshal: Tot 18 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14-17 en 20-22 u., zon dags 13-17 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). (Verder zie men „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 30 september). DONDERDAG 6 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Blanke lading uit Parijs". Rex, 20 u.: „Een zomer vol harstocht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. VRIJDAG 7 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Alle lieben Peter". Rex, 20 u.: „La dolce vita". Pieter Vermeulenmuseum, als donder dag. DONDERDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht der spionnen". VRIJDAG 7 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een huis vol herrie". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Freddie und die Melodie der Nacht". W.B. Theater, 20 u.: „Bereden bandie ten". Advertentie Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Pancras H. C. van It- terzon te Anjurn. Geref. Kerken Beroepen te Ede (4de pred.pl.) K. Sierink te Oosternijkerk te Oosterzee P. J. Wes- terneng, kand. te Edam te Woudsend J. Bovenberg, kand te Schiedam. Bedankt voor Melbourne J. F. H. van der Bom te Sidney (Australië) (voorheen te Groningen). Gemakkelijk In te nemenHalitran, het natuur» lijke concentraat uit de lever» van heilbot e* andere edelvissengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin 1 Woensdagmiddag ontstond een begin van brand in het zuidelijke deel van de Oude Kerk te Delft. Ongeveer op dezelfde plaats waar in 1921 bij loodgieterwerkzaam heden de voorzichtigheid niet voldoende in acht werd genomen, waardoor de kerk voor een deel werd vernield, raakte dit maal een zware houten balk bij de zolde ring in brand, toen men bezig was met het wegbranden van ijzeren muurankers. De brandweer kon het vuur in de kiem smo ren. Men had verzuimd een brandwacht, die altijd bij dit soort werkzaamheden aanwezig moet zijn, te waarschuwen. De politie heeft procesverbaal van het ge beurde opgemaakt. percent per hoofd. Vaststaat dat in het vierde kwartaal de loonsom altijd iets ho ger is. Als de dalende lijn van de produk tiviteit niet verder omlaag gaat, hetgeen zeer gunstig zou zijn, zou aan het eind van het jaar de produktiviteitsstijging 22 percent bedragen en de loonsom per hoofd nabij 20 percent indien de dalende lijn van de produktiviteit doorzet, zal er geen verschil zijn. Bovendien moet in aanmerking worden genomen dat een deel van de produktivi teitsstijging bestemd is voor prijsverlaging volgens de aanvaarde spelregels voor de vrijere loonvorming. Met dat al meende de heer Bogaers dat de basis aan de motie is ontvallen. Dr. T i 1 a n u s (C.H.U.) verklaarde ach ter het beleid van de regering te staan en daarom geen behoefte te hebben aan een motie, die een andere richting uit wil. Prof. Oud zei alle consequenties van de plotseling ingediende motie, die hij nog nauwelijks had kunnen lezen, niet te kun nen overzien. Dr. Bruins Slot verklaarde dat de gehele A.R.-fractie van mening is dat de px-ijzen niet mogen stijgen en dat er daar om geen massale loonsverhoging mag ko men. Een deel van de fractie denkt hier echter genuanceerd over. Dit deel meent dat de huidige economische situatie geen klemmende redenen biedt om elke tussen tijdse verhoging van het loon af te wij zen, indien geen prijsstijging optx-eedt en de loonsverhoging gespreid wordt in de tijd. Daarom wilden de hei-en Hazenbosch, Van Nierop en Van Eibergen hun steun aan de P.v.d.A.-motie niet onthouden. Incident Voordat over de motie werd gestemd, deed zich nog een incident voor. Mr. Bur ger wilde vóór de stemming nog de al tijd toegestane „korte verklaring" afleg gen, die geen heropening van het debat mag betekenen, maar uitsluitend een mo tivering van de stem mag inhouden. Mr. Burger begon te zeggen dat het gewoon te wordt een motie van de Partij van de Arbeid af te wijzen, alleen omdat zij van de P.v.d.A. afkomstig is. „U mag alleen een stem vei'klai-en," in terrumpeerde prof. Romme. „Dat hebt u niet uit te maken," repli ceerde mr. Burger. ,U mag alleen uw stem motiveren", verklaarde voorzitter Kortenhorst aan de hand van het Reglement van Orde. „Ziet u nou wel" triomfeerde prof. Rom me. Verontwaardig verliet mr. Burger het spreekgestoelte. De motie werd hierna verworpen met 66 tegen 48 stemmen. Advertentie „Je mag het ruilen, als je het al hebt Hoe vaak hoort men dit niet. op een receptie. Breek daar eens mee, wees liever meteen origineel. Er zijn toch genoeg exclu sieve cadeaus, die heus niet veel kosten. U be hoeft alleen maar eens rond te kijken in onze speciale afdeling. GERO en ZILMETA voor ge schenken, waarmee u be slist eer inlegt. 'T SILVER STOEPKEi heeft het voor u.j Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. Huis met het carillon Over enkele maanden zal de uitbreiding van het westelijke havengebied van Am sterdam op twee plaatsen door de weg Amsterdam-Velsen in de grote IJpolder breken. Het betreft hier de uitbreiding van de Westhaven en het verbinden van een nieuwe haven, waarin de nieuwe vestiging van de Amsterdamse Droogdok-Maat schappij komt, met het Noordzeekanaal. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt aan een omlegging van de Velserweg. Eind december hoopt men het verkeer via de nieuwe route te kunnen leiden. De ze ven meter brede weg zal van Slotex-dijk af ten zuiden van de daar nog bestaande maar binnenkort ook op te offeren sport- tex-reinen in westelijke richting lopen, on geveer evenwijdig aan de oude zeedijk, en uitmonden op de weg langs het zij kanaal tussen Noordzeekanaal en Halfweg. Deze weg wordt vei-breed en het vexiteer zal hierlangs naar het Noordzeekanaal wor den geleid waar het op de Velserweg aan sluiting vindt. De lengte van de nieuwe weg is ongeveer acht en een halve kilo meter. In de week tussen 4 en 9 oktober 1874 werd de „Union postale universelle" opge richt. Ter herdenking van deze in Bern zetelende wereldpostvereniging heeft een comité onder het motto „Vriendschap blijft als u schrijft" nu al jaren achtereen een internationale correspondentieweek geor- ganiseei'd. De wereldpostvereniging wil bevorderen dat de mensen door middel van brieven nationaal en internationaal met elkaar in contact tx-eden en deze contacten onderhouden.. Ter gelegenheid van de komende correspondentieweek, van 9 tot en met 15 oktober, zullen speciale envelop pen in de handel worden gebracht. Op elke werkdag in die week zullen bij de P.T.T. van een aantal brieven in deze speciale enveloppe de namen der afzenders worden genoteerd en doorgegeven aan de notaris van de vereniging in Amsterdam, die dagelijks drie prijswinnaars uitloot. (Van onze Haagse redacteur Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft zich woensdag voor de be handeling van het vraagstuk van het vetgehalte van de consumptiemelk met twee andere netelige punten beziggehou den. Het zwaarste daarvan betrof een brief van dertig consumptiemelkbedrijven in het westen van Nederland, waaronder De Sierkan in Haarlem en de n.v. Melkin richting „Velsen". Deze standaardisatiebedrijven, die met elkaar negentig percent van de melkvoor- ziening in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht voor hun rekening nemen, hebben zich van jux-idische bij stand voorzien, nadat een eerder door middel van de organisatie welke hun be langen in het produktschap behartigt on dernomen actie om tot herziening van de prijsvaststelling voor consumptiemelk te komen op niets was uitgelopen. De standaax-disatiebediijven betogen na melijk, dat hun verwerkingskosten steeds gestegen zijn, maar dat de max-ge tussen de vex-rekenprijs voor de veehouders en de straatprijs voor de consument onvex-an- derd is gebleven. Aan die twee uitersten valt niet te tornen: de agrarische belan genorganisaties, daarin gesteund door de minister van Landbouw, houden vast aan de vex-rekenprijs, de minister van Econo mische Zaken voelt niets voor een verho ging van de melkprijs voor de consument. Volgens de boeken van deze melkfabrie ken leggen zij op elke liter melk gemiddeld een halve cent toe. De consumptiemelkbedrijven in het wes ten hebben nu door middel van hun ad vocaat laten weten dat zij, als aan hun verlangens geen gevolg wordt gegeven, alle stappen zullen ondernemen die als dan nodig blijken, zoals dat in juridische taal heet. In de brief wordt duidelijk ge maakt, dat daarmee bedoeld wordt dat de standaardisatiebedrijven de heffingen aan het produktschap niet meer zullen voldoen. Dx-. E. Van der Wiel van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) vond dat een ernstige-zaak,- maar bovendien is .het produktschap niet de juiste plaats om de bezwaren kenbaar te maken: de melkprijs is immers in de eei'ste plaats een zaak van de minister van Economische Zaken. Of de standaax-disatiebedrijven er erg ver standig aan hadden gedaan een calculatie bij te voegen betwijfelde hij ook, want hem leken de ovex-gelegde cijfers nogal aanvechtbaar. Dr. Van der Wiel wilde daarover wel eens wat kanttekeningen van het bureau van het Produktschap zien, waarbij bijvoox-beeld ook de verwerking van ondex-melk en melkpoeder zou woi-den betrokken. De ANAB-vertegenwoordiger Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers noemt in zijn orgaan „De Neder landse Industrie" de maatregel, die de regering onlangs met betrekking tot het kopen op afbetaling heeft genomen, een slag in de lucht. Het Verbond vraagt zich af wat de rechtvaardiging kan zijn van dit ingrijpen van de regering door mid del van de wijziging der afbetalingslie- schikking 1956. Veel resultaat in haar con juncturele politiek zal dit ingrijpen volgens het verbond niet opleveren. Van de bestedingen in de particuliex"e sector (dus niet eens in de gehele sector van de bestedingen) neemt de koop op afbetaling naar schatting slechts ongeveer percent in. Enige reële invloed op de conjunctuur is dus volgens het verbond nauwelijks te verwachten. Over het algemeen kan men naar de mening van het Vei-bond stellen, dat de koop op afbetaling ook sociaal een nuttige functie vervult. De ontwikkeling die de koop op afbetaling te zien geeft, is geens zins onrustbarend en bij een vergelijking met het buitenland zelfs zeer matig, zo meent het vei-bond. De enkele bedrijfstakken die door deze maati-egel getroffen worden ondei-vinden van de maatregelen zonder twijfel een ernstige terugslag en worden daardoor ge discrimineerd ten- opzichte van de andei'e sectoren van de industrie. Hier komt nog bij, dat juist de duurzame consumptiegoe deren over het algemeen een langdurige planning en produktietijd vei-gen. De maat regelen treffen dus de afzet van px-oduk- ten waai-van de planning en de px-oduktie ï-eeds thans zijn aangevangen. Natuurlijk kan 't algemeen belang van 't bedrijfsleven eisen, dat bepaalde offers worden gebracht. Wij mogen echter verlangen, aldus het Vex-bond, dat, wanneer dit enigszins vers meden kan worden, deze offers niet op discriminatoii-e wijze over het bedrijfsle ven verdeeld worden. En zeker mag wor den verlangd, dat geen toevlucht tot der gelijke maatregelen wordt genomen, wan neer men van te voi*en kan weten, dat het effect op de conjunctuur te verwaai-- lozen zal zijn, en de maatregelen, macro- economisch gezien, een slag in de lucht zullen blijken te zijn. De ovex-tuiging, dat de offers van de getroffen bedi-ijfstakken door het algemeen belang wox-den gevor derd, heeft het Vei-bond niet gekregen. In tegendeel, zo besluit het zijn opmerking over deze maatregel. de heer S. Van der Ploeg vx-oeg belang stellend of er door de consumptiemelkbe- dx-ijven al faillissementen zijn aangevraagd waarop de vertegenwooi-diger van het mi- nistex-ie van Economische Zaken opmerk te, dat hij dividendcijfers van twaalf en twintig pex-cent onder ogen had gehad,' een opmex-king die hem door ir. J. B. Ritze- ma van Ikema van de Bond van Coöpe ratieve zuivelverkoopvex-enigingen nogal kwalijk werd genomen. De andex-e harde noten werden gekraakt over een artikel in het ox-gaan van de Cen trale Melkhandelax-enorganisatie (C.M.O.), waarin de namen werden genoemd van twee dix-ecteuren van consumptiemelkbe drijven die in een verti-ouwelijk bei-aad van een adviescommissie zich hadden uit gesproken ten gunste van een verruiming van de verkoopsmogelijkheden voor ver pakte melk en melkprodukten. hetgeen de slijtersorganisatie uitei-aax-d niet zo plezi- i"ig vindt. Dr. Van der Wiel tx-ok fel van leer tegen deze methode die immers schadelijk kan zijn voor de betrokken le den van de adviescommissie in hun func tie van bedrijfsdii-ecteur waardoor het bedrijfsleven huivex-ig zal wox-den een ad viserende taak te vervullen. Hij eiste niets minder dan schorsing van de verte genwoordigers van de Centrale Melkhan delax-enorganisatie in de Consumptiemelk- commissie. De heer Van dér Ploeg wist de zaak behendig te sussen. Het feit zelf vond ook hij zeer laakbaax", maar hij wilde een bex-oep doen op de con structieve gezindheid van de C.M.O. ten opzichte van het produktschap door het bestuur van de slijtersox-ganisatie te ver zoeken erop toe te zien, dat dergelijke din gen in haar officieel oi-gaan niet meer zul len voox-konxen. Met die suggestie ging ie dereen graag akkoord. Een verzoek van de stichting Oecume nische hulp aan kex-ken en vluchtelingen aan het Produktschap om na te gaan of ex- mogelijkheden zijn cm surplusvoori-aden zuivelprcdukten ter beschikking te stellen van achtergebleven gëb'ièdèn 'wérd in be raad genomen;- VerecTt&idëhe stxYekersTlfé^ ten zich met sympathie over het doel uit, maar wezen erop dat het niet op de weg van het Produktschap ligt liefdadigheid te bewijzen,. Zij zagen echter ook zakelijke motieven _om het verzoek van dit oi-gaan van d'è Wereldraad van kerken in princi pe welwillend te onderzoeken. Over de motorkap van een door de nach telijke stilte van de Borsselepolder razende personenauto lag een ineengedoken don kere figuur, een jachtgeweer in de aanslag, turend in de lichtbundel en gereed om elke haas neer te leggen, die verblind zou worden door het licht van de koplampen. In de kofferruimte lag de buit van één avond: drie hazen. De volgende haas zou echter op zich laten wachten, want' achter de auto met de boordschutter stormde een wagen aan met gedoofde lichten, waarin zich rijkspolitie bevond. Een waarschu wingsschot tot stoppen, gericht op de ach terbanden van de stropei-swagen, ketste af, ging door de achterruit en- de- voorruit rakelings langs de bestuurder. Deze vond het toen maar raadzaam te stoppen. De boordschutter wist in het duister te ont komen. De bestuurder, een inwoner van 's Heei-enhoek, werd een aantal bekeurin gen rijker en een auto met drie hazen armer. Prinses opent Expohal. Px*inses Irené is vooi-nemens de door Hilvex-sum aange kochte Expohal, die zal worden gebruikt als sporthal en televisiestudio, officieel te openen op woensdag 12 oktober. Emigratie naar Argentinië. De Argen tijnse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn regering de moge lijkheid overweegt van het. sluiten van een nieuw, akkoord met België en Nederland inzake emigratie naar Argentinië. De re gering treft voorzieningen voor de immi gratie van Belgische kolonisten, die ge dwongen waren hun huizen in Kongo te verlaten. Engels vlootbezoek. Van 14 tot 17 ok tober zullen de Engelse jager „Carron" en het Britse fregat „Wakeful" een opei-atio- neel bezoek brengen aan Amstei-dam. Benzinedieven. Dezer dagen werd in gebroken in een benzinestation bij de Vechtbrug in Muiden. De daders schakel den de stroom voor de benzinepompen in en konden toen 25 liter benzine aftappen. Dit bleek hun echter niet te helpen, want de volgende morgen stond bij het benzine station een oud autootje, (dat nauwelijks kon rijden. De politie nam dit wagentje mee. Enkele dagen later kwam een jonge man op het politiebureau zijn auto terug halen. Hij werd eens aan de tand gevoeld en bekende" tenslotte, met drie kornuiten, evenals hij 18 jaar, de inbraak en de ben zinediefstal gepleegd te hebben. Beëdigd. In het mai'inevliegkamp Val- kenburg zijn gisteren 14 officiei-en van de Koninklijke Marine-reserve beëdigd. Bij hen waren de luitenant ter zee der derde klasse J. G. Wulfers uit Heemstede en de luitenant ter zee-vlieger derde klasse K.M.R. G. R. Goslings uit Santpoort. Benoeming P. .T. Kaptejjn. Op het congres van de interparlementaire unie in Tokio zijn de Nederlandei-s P. J. Kapteijn (lid van de Eerste Kamer) en mr. A. F. Schepel respectievelijk gekozen tot voor zitter van de economische commissie en de vereniging van secretarissen-generaal van parlementen. Advertentie Anti-revolutionaire Staatkunde. het maandblad ter bevoi-dering van de studie der anti-fevolutionaire beginselen, gaat over tot een gewijzigde redactionele opzet. De redactie is van ooi-deel dat het blad in de huidige samenstelling een vx-ije dis cussie over de politieke opinievorming in de anti-revolutionaire kring niet voldoen de-,ai^me.qrt en stimuleert. Zij acht dit .een. tekortkoming en deswege zal zij x-uimte biedën.aan .waar'dëvolle' critieken en onder linge discussies, waarbij in het bijzondér wordt gedacht aan bijdragen van anti-i-e- vojütionaire jongeren. De verjonging blijkt uit de nieuwe omslag die met ingang met het septembernummer wordt gebruikt, maar niet uit de inhoud, die nog uit de geijkte artikelen bestaat. Advertentie Het weer in onze omgeving wordt nu gx-otendeels beheerst door een lagedrukge bied, dat zijn centrum nabij de westelijke ingang van het Engelse Kanaal heeft. Randstoringen van dit lagèdi-ukgebied trekken door Frankrijk in nooi-delijke richting naar de Noordzee. Een zone, waarin nu en dan regen vooi-komt, strekt zich dientengevolge uit van Marseille tot aan Den Helder. De afgelopen nacht heeft het vooral in het Rhonedal en oiugeving zwaar geregend. In Grenoble viel 44, in Istres 38, en in Lyon 36 mm. De regenzone valt ongeveer samen met het koufront van he lagedrukgebied. Dit verplaatst zich langzaam naar het. oosten. In vex-band hier mee neemt de kans op opklaringen gelei delijk toe. Het weer blijft echter wissel vallig. Er zullen morgen ook plaatselijk buien voorkomen. WEEKRAPPOKTEN Vrijdag 7 oktober Zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur. Maan op 19.39 uur, onder 9.28 uur. Maanstanden 12 okt. 20 okt. 27 okt. 18.26 uur 13.03 uur 8.34 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 oktober Hoog water 4.22 en 16.41 uur. Laag water 0.08 en 12.27 uur. Vrijdag 7 oktober Hoog water 4.58 en 17.18 uur. Laag water 0 49 en 13.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvooi't, is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen bulten- en binnenland 00 *10 van gisteren. *3 d <3 Cl 2 S Neerslag laatste 24 uur 2 - 1 ës Den Helder regen zo 18 1 Ypenburg regen z 18 2 Vlissingen regen zo 16 10 Eelde zwaar bew. O 18 0 De Bilt regen zo 19 1 Twente zwaar bew. windst. 19 0 Eindhoven geheel bew zo 19 4 Zd-Limbui-g regen zo 13 5 Helsinki geheel bew. ono 11 1 Stockholm geheel bew. zzo 11 3 Oslo zwaar bew. w 9 15 Kopenhagen onbewolkt ozo 17 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 13 0 Londen mist O 19 0 Amsterdam regen ZZO 18 1 Brussel regen ZZO 16 1 Luxemburg zwaar bew. z 16 8 Parijs zwaar bew. z 16 3 Bordeaux weerlicht ZZO 18 5 Greno'ole i-egen O 22 44 Nice 19 7 Berlijn mist OZO 21 0 Frankfort zwaar bew. O 21 0 München mist windst. 20 0 Zürich geheel bew w 20 0,1 Genève regen nno 18 10 Locarno regen w 15 15 Wenen onbewolkt zo 19 0,1 Innsbruck zwaar bew w 22 0 Belgrado zwaar bew ozo 24 0 Athene licht bew. windst. Rome zwaar bew windst. 25 1 Ajaccio. zwaar bew O 25 0 Madrid zwaar bew wzw 17 6 Mallorca half bew. w Lissabon half bew. w 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 26