Plan-Snijders door de auteur zelf uiteengezet in Haarlemse K. v. K. BOM-DUKEL Koeperman speelt volmaakt Saint Fort is heel listig In en om de stad Visfaalprobïemen In Beverwijk: bouw van 192 woningwetwoningen Modeshow Unie Zeemansloopbaan blijkt nog steeds aantrekkelijk IEV-ers genieten van cabaret-revue Notities door BARIS DUKEL WOENSDAG 19 OKTOBE „Voorschrift van de dokter" Uitbreiding Amsterdamse haven Nieuwe tanker ,Hordenloop"over de Vecht Mevr. Bakker begraven Matige resultaten voor IJmond-handballers Vanmiddag in Amsterdam Verkeerslichten R 1960 Het eerste justitieel bezoek aan IJmui- den in verband met het onlangs versche nen rapport van de Commissie Vissersha ven IJmuiden heeft, zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, dinsdag plaats gehad. Het was, na al de tonnen vis en geld die volgens het rapport verdonkere maand zouden zijn, wèl te verwachten en in de komende weken zullen ongetwijfeld meer door zichzelf uitgenodigde gasten al lerlei dingen willen weten, die men hun uit het hoofd van hun functie wel zal moe ten vertellen. Als bij voorbeeld een belang hebbende met een geheel andere visie op de zaak dan de samenstellers van het rap port een naar het lijkt ietwat al te royale uitleg van de (bij verordening van het produktschap geoorloofde) hoeveelheid vis rechtstreeks bestemd voor eigen gebruik van schipper, opvarenden en eventueel an der personeel „doodgewone belastingont duiking" noemt, wel, dan lijkt het toch niet zo wonderlijk, dat het onderzoekings apparaat van de fiscus daar het fijne van wil weten. Waarmee in het geheel niet gezegd is, dat het ooit verder zal komen dan één of meer ambtshalve afgelegde visites. Of, en zo ja door wie, gezondigd is tegen de wet, lijkt ons veel minder belangrijk dan het antwoord op de vraag, wat er nu gaat gebeuren opdat de onrust en de sfeer van wantrouwen aan de waterkant eindelijk verdwijnt en opdat, in het belang van een ieder die betrokken is bij de visserij en de vishandel, werkgever zowel als werkne mer, door IJmuiden het maximaal bereik bare kan worden verworven, met inacht neming van de wet en de geldende nor men van fatsoen. Wij behoren zeker niet tot degenen, die achteraf ach en wee roepen, omdat door de publikatie van het rapport de vuile was buiten zou zijn gehangen. Doelbewust zijn wij tot publikatie van het gehele rapport overgegaan. Het rapport heeft in elk ge val de muur doorbroken waarmee het vis serijbedrijf zich zo lang had omringd en waardoor onder „buitenstaanders" zovele niet of moeilijk te controleren geruchten de ronde deden. Sommige van die geruch ten vindt men in het rapport bevestigd; ze zijn echter lang niet altijd op bevredi gende wijze gedocumenteerd. Weerlegging op aanvaardbaarder gronden heeft dan ook in vele gevallen reeds plaats gehad. Het rapport en de daarop volgende reac ties door betrokkenen hebben er althans toe bijgedragen, dat de buitenstaander meer vernomen heeft over de achtergron den van het door hem dikwijls zo duur betaalde visje. Er zal nog wel meer vol gen. Openbaarheid van de gehele waar heid is alleen maar toe te juichen. Alle betrokkenen, dus ook de consument, heb ben er recht op. Amateurtoneel De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Beverwijk, heeft het voor de opening van haar nieuwe seizoen in de luchtige sector gezocht. Vandaar dat haar donateurs dinsdag in het Kennemer theater werden onthaald op een opvoering van „Voorschrift van de dokter", een blij spel in drie bedrijven door Kurtz Grodon. Het betreft hier de genoeglijke weder waardigheden van Letty Madden, die „op voorschrift van de dokter" haar remmin gen moet overwinnen. Hiervoor moet zij onmiddellijk aan alle impulsen toegeven, zelfs aan de meest zonderlinge. Nu kan de gealarmeerde familie haar een plotse linge geestdrift voor het rijden op rol schaatsen in de kelder nog wel vergeven, doch erger wordt het, wanneer zij een borgstelling stort voor een door haar neef ten onrechte van diefstal beschul digde secretaresse, waarna zij het meisje met spoed in dezelfde functie bij zich in huis opneemt Deze Rita Norris verovert prompt het hart van een selfmade advo caat. Spoedig zijn alle bestanddelen voor een kluchtig spel aanwezig, welke door de schrijver dikwijls met geestige dialoogjes worden gekruid. Met de heer J. W. van der Meij als regisseur, wist „Nieuw Leven" deze motieven tot een dikwijls plezierige opvoering te herleiden, althans wat de hoofdrollen betreft, want de bijfiguren tel den vele bedenkelijke plekken, zoals de dikwijls onverstaanbare en tekstzwakke Agatha Madden, plus de beide mallotige bezoeksters, met haar rage voor gekke hoedjes, die de kansen van de auteur vol ledig onbenut hebben gelaten. Gelukkig waren de hoofdrollen beter bezet, zodat de voorstelling, zij het dan niet in haar ge heel, het publiek toch het nodige amuse ment heeft kunnen garanderen. Mevrouw Poldervaart in de eerste plaats, nam een levendige Letty voor haar rekening, afwis selend guitig en gedecideerd, hetgeen haar tot het vlotte middelpunt van deze vrolijke verwikkelingen stempelde. Kostelijk was ook mevrouw Amse als de lichtelijk bruta le en -onverstoorbare huishoudster, die on der geen voorwaarde bereid bleek het spreekwoordelijke blad van de mond te verwijderen. R. Pletting toonde zich op nieuw een intelligent acteur in de rol van de intrigerende Adolf; zoals gewoonlijk voorbeeldig van dictie en beweging. Me vrouw Hennen en G. Janssens vormden daarnaast een volkomen aannemelijk jong span en regisseur Van der Meij speelde met J. Jelgerhuis twee zotte dienaren der politie en wetenschap. Er werd door het publiek behoorlijk om de vertoonde dwaas heden gelachen, zodat de bedoelingen van deze avond voor „Nieuw Leven" volledig in vervulling zijn gegaan. Jan van Dam IR. N. SNIJDERS, directeur van Havens en Handelsinrichtingen te Amster dam, die gisteravond op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken een uiteenzetting heeft gegeven inzake de plannen omtrent de ontwikkeling der Amsterdamse haven, heeft velen onder zijn gehoor gerustgesteld door mede te delen, dat het niet de bedoeling zou zijn het bestaande recreatiegebied in en bij de IJmond kleiner te maken als gevolg van de uitbreidingspannen. Deze plannen zouden ook niet zonder overleg met de andere gemeenten die erbij betrokken zijn mogen worden uitgevoerd, zo meen de hij. De heer Snijders gaf een overzicht van de grote uitbreidingen van de Amster damse havens en faciliteiten die na de tweede wereldoorlog reeds hebben plaats gehad. Spreker gaf voorbeelden van prog noses met betrekking tot de aanvoer en de afvoer van grondstoffen, produkten en stukgoederen, voorspellingen die al heel snel door de werkelijkheid werden achterhaald. Via grafieken kwam hij tot verwachtingen in de betrekkelijk nabije toekomst, die hebben geleid tot de plan nen welke na de publikatie, ook in dit blad, zoveel ongerustheid in nabij Amster dam gelegen gemeenten hebben veroor zaakt. Het werd duidelijk onrustig in de zaal, toen na drie kwartier de befaamde schets van het enorme uitbreidingsplan ten zui den en ten noorden van het Noordzeeka naal, in westelijke richting tot Velsens grenzen lopend, op het witte doek was ge projecteerd. Spreker betoogde, dat hier geen sprake is van een „Amsterdams plan", maar van een nationale aangelegenheid. Het is een economisch plan dat het gehele land be treft en daarom kon er geen rekening met onnatuurlijke grenzen worden gehouden bij het opstellen ervan. Waar moeten ze wonen? Ir. W. van der Laan uit Bloemendaal maakte zich ongetwijfeld tot de tolk van velen, toen hij ir. Snijders er op wees, dat in het nieuwe werkgebied tienduizenden werkers, misschien wel 100.000, nodig zou den zijn. Waar moesten al die mensen, met hun gezinnen, dan wel wonen? Naar de mening van de heer Snijders, heerst in Nederland te vaak de opvatting, dat het woongebied onmiddellijk bij het werkgebied moet liggen. Het tijdperk van de fiets als enig vervoermiddel is al lang voorbij, zei hij. Steeds sneller en beter openbaar vervoer maken het mogelijk dat men hoe langer hoe verder van zijn werk kan wonen: meer en meer werkers willen bepaald niet in het werkgebied wonen. Een woongebied is elders te vinden, een zo bij uitstek geschikt gebied voor de ver wezenlijking van een nationaal belang als waar het hier om gaat, niet, aldus de heer Snijders. De burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, zei verheugd te zijn te hebben vernomen, dat het plan niet werd gezien als een Amsterdamse affaire waar in alleen Amsterdam het voor het zeggen had. Maar hoe en door wie moest het als één geheel te beschouwen gebied worden bestuurd? In Beverwijk zal, wanneer de gemeente raad met het voorstel instemt, binnenkort worden begonnen met de bouw van 192 woningwetwoningen in het uitbreidings plan Meerestein. De gemeenteraad wordt dienaangaande een voorstel ingediend, dat behandeld wordt in een speciale vergade ring die men morgen houdt in het stad huis „Scheybeeck". Behalve de 192 woning wetwoningen, in etages te bouwen, komen er ook garages en bedrijfsruimten. Het complex omvat behalve het genoem de aantal woningwetwoningen ook de bouw van 48 autoboxen en twaalf bedrijfs ruimten. Het plan is ontworpen door de Amsterdamse architecten Z. Gulden en G. Hulsslage. De woningen zijn ontworpen in zes stroken van vier woonlagen. Er zijn drie woningtypen: 168 zeven-bedswo- ningen met drie slaapkamers, vijf negen- bedswoningen met vier slaapkamers en negentien twaalf-bedswoningen met vijf slaapkamers. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft zich inmiddels met het plan verenigd en machtiging tot gun ning verleend. In totaal is voor de bouw een bedrag van ƒ3.440.828 benodigd. Dit krediet wordt gedekt door een bouwvoor- schot van bijna drie miljoen gulden. De gemeente zal dus zelf voor de financie ring van een bedrag van 365.844 moeten zorgen. Als laagste op de onderhandse aanbe steding heeft op dit werk ingeschreven de n.v. Bredero's bouwbedrijf te Utrecht. De gemeenteraad wordt voorgesteld tot gun ning aan deze aannemingsfirma over te gaan. De firma bouwt de woningen voor een bedrag van 3.221.500. Als gevolg van deze en nog enkele andere uitgaven, wordt het tekort van Beverwijks gemeentebegro ting voor 1961 nader geraamd op een be drag van 1.700.000. Morgenavond wordt de raad bijeengeroe pen om over het voorstel tot de bouw van de woningen in „Meerestein" te beslissen. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. van VondelenGroen, z., Berkenstraat 36, IJmuiden (oost). L. van der PuttenNoordzij, z., Hercules straat 20, IJmuiden. W. M. Wempevan Lieshout, d., de Noostraat 131, IJmuiden (oost). M. MaesJaworski, z., Wencke- bachstraat 106, Velsen (noord). H. Mooij van Diepen, z., Prins Hendrikstraat 56, IJmuiden. M. C. van 't Hofde Rooij, d., Kluijskenslaan 23, Santpoort. R. P. van dei- LindeMarkx, d., de Weerdstraat 20, IJmuiden (oost). O. C. M. van der Weerd— Boon, d., Linnaeusstraat 135, IJmuiden. M. M. HeeremansTeeuwen, z., Schulpweg 522, Velsen (noord). M. van DongenOtte, z., Wijk aan Zeeërweg 109, IJmuiden. T. BakkerBouwman, z., Herculesstraat 51, IJmuiden. M. A. KoetsenhuijterCasten- miller, z., Corantijnstraat 30, Santpoort. W. A. M. Schoonhof fVerhoeven, d., IJmuiderstraatweg 116, IJmuiden (oost). S. MinderhoudReijnhart, z., Velserbroek- straat 2, Santpoort. M. NiewlandWebbe, d., Planetenweg 139, IJmuiden. W. L. Schlütervan Wéeren, z., Berkheidestraat 26 rd., Haarlem. M. KuipersVos, d., Raaf straat 35, Haarlem. J. H. Molenkampvan der Riet, z., Casembrootstraat 27, IJmui den (oost). OVERLEDEN: E. Veldman, 75 jr., echt genote van: P. J. van der Linden, van der Helststraat 10, IJmuiden (oost). Hierover diende, naar de heer Snijders meende, zeker overleg met alle betrok ken gemeenten te worden gepleegd. De moeilijkheid leek hem het moment van het overleg. Dit moment zal er niet eerder kunnen zijn, dan nadat alle betrokkenen het plan als een nationale zaak erkennen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel, de heer B. F. Enschedé, dankte ir. Snijders voor zijn interessante uiteen zetting. De bijeenkomst, die gehouden werd in de recreatiezaal van het hoofdgebouw der Noord Zuid Hollandse Vervoer Maatschap pij aan de Leidsche vaart te Haarlem, werd onder anderen bijgewoond door de burgemeesters van Haarlem, Haarlem mermeer, Haarlemmerliede, Zandvoort, Beverwijk en Heemskerk, de loco-burge meester van Velsen en de gemeente secretaris van Heemstede. Adres nog niet behandeld Loco-Burgemeester H. de Boer van Vel sen, die twee jaar geleden, op een zan gersfeest te Velsen, als eerste in het open baar gewag maakte van de plannen tot uitbreiding van de Amsterdamse havens en die ook na dit eerste alarm zich een vurig tegenstander toonde bij elke gelegen heid dat deze plannen ter sprake kwamen, stelde gisteravond geen vragen en onthield zich van elk commentaar. In de jongste openbare vergadering van de Amsterdam se raad werd besloten het adres van de raad van Velsen over de plannen nog niet in behandeling te nemen. Men ging er toen van Uit, dat het bekende rapport een technische studie is van ir. Snijders, dat nog op andere kwaliteiten moet worden getoetst. Mogelijk zal eerst bij de begro tingsdebatten, begin 1961, het rapport in openbare behandeling worden genomen en daarbij zal dan, naar wordt aangenomen, ook het adres van Velsen worden betrok ken. VELSENS ZAKENNIEUWS De najaarsshow van het damesmode huis „Unie" in de toonzaal aan het Mai-kt- plein te IJmuiden is zowel dinsdagmiddag als dinsdagavond een succes geworden. De show begon met dusters, de ideale mor gendracht voor de moderne vrouw. Ge lukkig waren er enkele grote maat-man- nequins, zodat de minder slanke dames konden zien, dat ze heus chic gekleed kun nen gaan. De regenjassen, waaronder enkele met een nylonbontkraag, oogstten veel bewon dering. Grote belangstelling trokken ook de trenchcoats, die men in diverse kleuren kon zien. De waterafstotende tweedman tels werden in mooie herfsttinten gepre senteerd, de wintermantels waren er in diverse modellen en prijzen. Heel mooi was de grijze mantel met de grote persi- anerkraag, juist door zijn eenvoud. De stoffen van de mantels waren meestal tamelijk ruig uitgevoerd. Dit stond niet alleen warm, het is ook warm. Men kon op deze show ook weer de klassieke mantelpakjes zien maar ook de 7/8 ontbraken niet. De japonnen met de leuke mouwen tot boven in de elleboog stonden erg jeugdig, en een goede in druk maakte ook de corduroy in warme tinten. Zeer bijzonder van snit, stof en prijs was een geklede japon in bijzonder mooie najaarstinten voor de niet meer zo jeugdige dame. De voortreffelijke show werd besloten door een beeldig bruidje met een lie door een beeldig bruidje met een lief bruidsmeisje. Gisteren is het 33.000 ton metende stoom turbine-tankschip „Videna" tijdens de offi ciële proeftocht op de Noordzee gedoopt en daarna door de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord n.v., aan de rederij Shell Tankers n.v. overgedragen. De doop werd verricht door de echtge note van prof. dr. J. Engelfriet, directeur van de n.v. Levensverzekeringmaatschappij Nillmij en voorzitter van de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen. Een groot aantal levensverzekeringmaatschappijen heeft en kele jaren geleden deelgenomen aan de fi nanciering van een aantal tankschepen, be stemd voor Shell Tankers n.v.. De „Videna" behoort tot deze serie tankschepen, waar van het merendeel reeds in de vaart is. Tijdens de tweede fase van de oefe ning Hordenloopde opmars van Lochem en Borculo naar Assen, moes ten de aanvallende troepen het Over- ijsels kanaal en de Vecht oversteken. Over de Vecht in Dalfsen werd een brug van 50 meter lengte geslagen. Foto boven: de veldprediker deelde uit een plastic emmertje chocoladerepen rond. Foto midden: de eerste militaire voertuigen rijden over de brug. Foto onder: de generaal-majoor sloeg de activiteiten van de bruggenbouwers gade. Op de begraafplaats Duinrust te Bever wijk hebben dinsdagmiddag honderden de begrafenis van mevrouw Bakker-Van Dam de echtgenote van de voorzitter der elftal commissie van VVB bijgewoond. Welk een plaats de overledene in het organisatie leven van Kennemer Staten innam, bleek wel uit de overweldigende belangstelling bij haar laatste gang. Vele verenigingen hadden deputaties met afgevaardigden ge zonden. terwijl de baar gedekt ging onder een groot aantal bloemstukken, waaronder grote kransen van het bestuur en leden van VVB, de handbalvereniging IJmond en de spelers van het eerste elftal van WB. De heer G. Schouten sprak een woord van afscheid. De „IJmond"-elftallen hebben matige re sultaten bereikt. Zowel het eerste als het vierde herenelftal kwamen niet binnen de lijnen. De IJmond I-dames speelden op eigen veld tegen de HOC-dames. HOC is voor de Velsense dames steeds weer een lastige hinderpaal. Het werd 1-1. Zoals was verwacht konden de IJmond 2_dames het niet bolwerken tegen De Blin ker t 2, dat deze wedstrijd met 3-0 won. Een weinig voorkomend verschijnsel bij hand bal was de uitslag van de dameswedstrijd IJmond 3oncordia 3, waarin vooral het uitstekende werk van beide doelverde- digsters er voor zorgde, dat de beginstand ook de eindstand werd (0-0). In de uitwedstrijd tegen het sterke Con cordia 2 konden de heren van IJmond 2 zich in de eerste speelhelft nog handha ven met een 5-3 achterstand. Daarna was het met de kracht van IJmond gedaan, want de Haarlemmers lieten geen twijfel over de einduitslag(18-5).De enige IJmond- ploeg, die de volle winst behaalde was die van het derde herenelftal. In Aerdenhout werd met 10-7 van THB I gewonnen.De overige uitslagen zijn: Meisjesjunioren: IJmond a-ADOa 9-1; Meisjesadspiranten: Full Speed a-IJmond a 4-4; ODIN a-IJmond e 6-0; IJmond f- Full speed c 4-1; IJmond g- ADO c 4-0; ODIN b- IJmond h 8-1; Jan Bom uit IJsselstein is wel de gro te troef van de Nederlandse damwereld in dit wereldkampioenschap. Hij staat nu al heel lang aan de pooi't te kloppen, en al is zijn greep naar de macht nooit ge heel gelukt, overal in de internationale damwereld spreekt men zijn naam met ontzag uit. Bom Begrijpelijk, want Bom is niet alleen in 1956 samen met Roozenburg bij de eer ste drie van het wereldkampioenschap ge ëindigd, maar hij is ook in elk kampioen schap van Nederland op zijn minst bij de eerst zes, maar meestal bij de eerste drie te vinden, en dat zegt toch nog altijd heel veel. Toch was deze Jan Bom in het begin helemaal geen uitschieter. Hij lag in Den Haag in het ziekenhuis, toen hij (hij was toen 14 jaar) bij het voetballen een arm had gebroken. Hij kreeg de Haagse Cou rant in handen en .trof de damrubriek van D. van Nieuwkerk aan. „Leg me dat eens uit" schreef de jonge Jan, die graag dam men wilde leren. Hij kreeg zijn uitleg en na zijn herstel trad hij toe tot de gelederen van DIO in Den Haag. Twee jaar lang boekte hij niets dan nullen, zodat men al zei„Ga maar weg, je leert het toch nooit". Toen gooide hij zijn oudste leerboek in een hoek en ging doodgewoon dammen zo als het hem het beste_leek. In 1932 werd hij al kampioen van Den Haag, en toen volgde een onafgebroken reeks van tien Haagse titels, waarbij hij ook nog eens vijfmaal kampioen van Zuidholland werd, en in 1941 kampioen van Nederland. Te gen deze crack speelt Baris Dukel van middag (5 uur) in Amsterdam (Krasnapol- sky). Nog steeds worden vele ferme Holland se jongens onweerstaanbaar naar zee ge trokken. De scheepvaartmaatschappijen ondervinden dan ook in veel mindere mate dan het bedrijfsleven de spanning op de arbeidsmarkt. Een bedrijfsschool van zulk een rederij, zoals de sinds 1948 bestaande en sinds 1956 in een eigen gebouw geves tigde opleidingsschool van de Stoomvaart maatschappij Nederland, mag zich dan ook in een onverminderde belangstelling verheugen van stoere knapen, die het zee gat uit willen. Niet zonder trots heeft de huidige direc teur kapitein P. A. de Groote, oud-ge zagvoerder van de „Johan van Oldenbar- nevelt" in een persconferentie een en ander verteld over de op zijn school toe gepaste methodiek en de daarmee behaal de successen. Deze opleiding is voornamelijk gericht op het „afleveren aan de Nederlandse vloot van de Maatschappij Nederland, van zogenoemde matrozen onder de gage. Die jongelui, tussen zeventien en vier en twin tig jaar, volgen een cursus van vier maan den en zijn dan de laagste rang van licht matroos gepasseerd. Hun opleiding wordt in de praktijk aan boord voortgezet. De besten hunner brengen het tot bootsman. Dat is de hoogste onderofficiersrang, een bijzonder verantwoordelijke post die grote vakbekwaamheid en zeer veel tact vereist. Voor de allerbesten, die intelligentie aan spaarzaamheid ijver en studiezin paren, is de rang van stuurman en zelfs van ka pitein bereikbaar. Sinds haar oprichting heeft de school 495 jonge mannen de nodige eerste oplei ding voor een eervolle zeemansloopbaan gegeven. Ongeveer een derde deel daar van vaart op de schepen van de Maat schappij Nederland, enkelen hunner als bootsman. Een aparte scholing krijgen de jongelui voor het sloepgastdiploma. Dit diploma is ingesteld door de scheepvaartinspectie. Zoals de opleiding zelf alles behelst van het even veelzijdige als veeleisende werk aan boord van onze moderne vrachtsche pen wordt de aanstaande zeelieden in een cursus van enkele dagen welhaast alles bijgebracht over het te water zetten, zei len, roeien en over de inventaris van de sloep. Voor dit examen zijn in de loop der jaren 822 van de 924 leerlingen ge slaagd. De cursisten het zijn er op het ogen blik 22 komen uit nagenoeg alle delen van ons land. Uit Amsterdam en omge ving het meest: ruim dertig percent. Daarop volgt merkwaardig de mijn streek. Uit de noordelijke provincies en van de waddeneilanden komen het ge ringste aantal leerlingen. HAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 9 tot en met 15 oktober zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 162 schepen (462.180 b.r.t.) en ver trokken 150 schepen (395.745 b.r.t.). Als er voor mij één ding nu al vaststaat is het wel, dat de Rus Koeperman wereldkampioen zal worden. Hij is in grootse vorm, en zijn zenuwachtigheid, die nu en dan om de hoek komt kijken, verandert daar weinig aan. De partij, die hij tegen Baba Sy speelde in de derde ronde, was een goed voorbeeld van zijn kracht. Het was één meesterstuk van opbouwende zetten van de opening af. Goed, Baba Sy heeft één remisekans verzuimd, maar die kreeg hij alleen, doordat Koeperman op een gegeven moment (28ste zet) zich aan een omruiling van zetten schuldig maakte. Nee, in alle rangen en standen van het damspel heb ik nog nooit iemand zo vol maakt zien spelen. Piet Roozenburg in zijn glansperiode was geniaal, hij was bewege lijk en listig. Maar Koeperman heeft dat helemaal niet nodig, hij komt toch wel waar hij wezen wil. Met de plotselinge komst van Raymond Saint Fort uit Haiti werd ik voor een zeer merkwaardig dammer geplaatst. Nog nim mer had een dammer van het eiland Haiti met zijn drie en een half miljoen inwoners contact gehad met een dammer van buiten het eiland. Wat is de speelkracht? En wat is de damtechniek van deze wildvreemde Frans sprekende Haitiaan? Dat zijn zo vragen die De r.k. sportvereniging ,IEV" heeft maandagavond in het stampvolle Kenne mer Theater te Beverwijk haar jubileum feest wegens het vijfentwintigjarig be staan voortgezet met een zeer geslaagde cabaretuitvoering. Het cabaret-variéte „Lachcorvee", pre senteerde Ellen Castell als cabaretière, Swen Smeele als de muzikale excentriek, Wim Bosch met accordeon en als begelei der aan de piano, teenager Ria Valk en het Hongaarse duo Les Szögi's. Dit paar zorgde voor verbluffende staaltjes van uitgetimede spring-acrobatiek, Ria Valk wist met haar teenagersongs vooral de jon geren te boeien, voor wie zij een hoogte punt werd. Als steeds kon Swen Smeele met zijn dwaze manipulaties op de viool de lach los krijgen. Gerry Roeland had succes met zijn creatie van Link ie Goo chem. Voor Éllen Castell was het we gens de gemoedelijkheid van het publiek een gemakkelijk optreden en Wim Bosch demonstreerde zijn vaardigheden aan pia no en op de accordeon. Voor het cabaret huldigde IEV vier ge trouwe leden bij monde van de heer H. J. v. d. Ham. Van de heer G. N. Oorthuis, voetbalbestuurder en secretaris, was uitge rekend, dat het bestuur te zijnen huize zo'n 9 a 10000 kopjes koffie in zeventien jaar had gebruikt. De heer Oorthuis kreeg dan ook zeer toepasselijk een fraaie kope ren sierkoffiekan. Op even prettige wijze werden de heren W. van Tunen, die als de bijna-niet-te-passeren doelman in voor gaande jaren IEV vaker de overwinning bezorgde; W. J. Vermeij, de huidige voor zitter, die achter de schermen een spe ciaal voor het clubblad veel werk heeft verricht en ten slotte J. H. Eyman, die om zijn speciale kwaliteiten als jeugdlei der werd geroemd, toegesproken en onder luide instemming gehuldigd. Ook zij ont vingen een waardevolle herinnering. bij je opkomen. Het enige dat wij wisten was dat hij in het voorjaar een boek had utigegeven waar slag- en combinatiespel hoogtij vieren en waarvan de opbrengsten zijn reis naar Europa moesten financieren. Na een 3228 opening van Saint Fort ont stond een hekstellingpartij. Doordat ik wat brutaal en met bravour speelde ging mijn tegenstander vereenvoudigen zodat ik pas tegen het eindspel houvast kreeg. In deze stelling had ik misschien beter kunnen spelen: Zwart (Dukel): 24, 20, 19, 18, 17, 12, 6, 2. wit (Saint-Fort): 43, 39, 36, 35, 34, 31, 26, 21. Wit speelde 2116. waarna ik met 511 en 2x11 voortzette. Maar misschien is hier wel wat beters te vinden. In elk geval is het spel van Saint-Fort in deze partij be weeglijk, listig en combinatierijk gebleken. Hij mag dan gisteren verloren hebben, ik geef hem toch een plaats in de midden moot. In de vierde ronde kreeg ik niet vol doende gelegenheid een aanvalspartij tegen de Belg H. Verpoest op te zetten. Toen het spel een klassiek karakter kreeg had de Belg de beste kansen. In een stelling waarin ik werd terugge drongen probeerde ik het verloren terrein te herwinnen. Bij de opbouw ontging mij een verrassende uitval en een daarop vol gende dodelijke combinatie. Het was in de volgende stand- zwart (Verpoest): 3, 4, 6, 11, 12, 13, 14. 18 19, 23, 24. wit'(Dukel): 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38, 39 44. 47. 48. In deze stelling is 3731 gedwongen. Wit aan zet vervolgde met 4843 waarna 2429 verlies brengt door: 3025 1924. 27x17 11x33. 39x28 29—34. 32—27 34—40. 28—23 40x38, 23x12 38—42, 12—7 6—11. 7x16 4348, 16—11 48—34 en wit geeft op De gemeenteraad van Beverwijk heefl destijds het besluit genomen over te gaan tot de aanschaffing van enkele verkeers- lichtinstallaties. die geplaatst zouden wor den op het drukke kruispunt Vondellaan- Velserweg. vlak voor het nieuwe stations plein. Dinsdag is men begonnen met het plaatsen van deze verkeerslichten van het normale type, dat in grote steden gang baar is. De verkeerslichten zullen straks, wanneer zij in werking zullen zijn, de verkeersagenten die tot nu toe op spits uren het verkeer aldaar regelen, overbodi maken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7