ONGEVALLEN BINNENSHUIS NAAIMACHINES Boekenhoekje PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER DE REIS VAN KOEN EN LINNIE ENGEL PROCO VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 19 Freule Julie De radio geeft zaterdag T elevisie programma Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo Hongaarse opstand thema van televisiespel The Royal Clarinet in K.R.O.-programma Borstbeeldvoor A m er ik a De negen muzen Zoetermeer wil neven- stad van Den Haag worden Hogeschoolrijder Otto Schuman overleden Probleem achter gesloten deuren ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL 8. „Let er alsjeblieft op, dat grootvader zijn pillen slikt!" zei de dochter, Panda een doosje in de hand drukkend, „En laat hij zich vooral niet opwinden dat is niet goed voor zijn bloeddruk." Ook prop te zij hem haastig een bundel bankpapier in de hand. „Dat kan te pas komen," meende zij. „Zorg dat grootvader goed te eten krijgt!" Panda stond maar te knik ken. „Ik zal voor alles zorgen," beloof de hij en toen liep hij het oudje tege moet, die een piepende kruiwagen voor reed. „Hier is de voddenman.zong deze luidkeels. „Wie heeft er nog vodden, VODDEN, VOHODDENÜ" Toen viel zijn blik op het geld in Panda's hand en het lied stokte in zijn keel. „Wie heeft jou dat voddige geld gegeven, jong?!" vroeg hij bars. Het voornaamste programma-onderdeel van de t.v. op donderdagavond is en blijft het televisietoneelstuk. Al eens meer heb ben we kunnen vaststellen dat regisseur Kees van Iersel niet terugschrikt voor het experiment, maar betwijfeld moet worden of de onderneming om Strind'berg's „Freu le Julie" op het beeldscherm te brengen wel een televisie-experiment is. Hoe goed Arxdrea Domburg in de titelrol ook speelde en welke toon Pim Dikkers ook aansloeg, het bleef toneel, wat wij gisteravond zagen, het werd geen t.v.-toneel. Dat ligt zeker aan de wijze waarop Strindberg's drama als een originele toneelproductie aan ons werd overgedragen. Door technische vir tuositeiten maakt men er nog geen t.v.-spel van. Van Iersel probeerde ons een t.v.-spel te suggereren, maar het was en bleef to neel in vlees en bloed. De problematiek van dit werk is niet meer de huidige. Men kijkt tegen dit stuk dat volgens onze inlichtingen voor het eerst in Nederland werd opgevoerd aan als tegen een ver ouderd en naar het melodrama neigend ge val. In de huiskamer valt zoiets zwaar, zelfs al werd er dan geacteerd zonder aan zet. De aard laat zich evenwel niet ver loochenen en wij moeten zeggen, dat het een stuk bleef van een brok sociaal be wustzijn uit een periode, die achter ons ligt en dat het nergens als in een soort documentaire als historisch feit werd ge boekstaafd. Dat is ons bezwaar tegen de opvoering van gisteravond. Het werd geen werkelijkheid, het bleef zweven tussen echt en onecht. De t.v. is de stem, het beeld der werkelijkheid. Het vereist meer dan al leen regiecapaciteiten om een toneelspel als dit tot televisietoneel, werkelijkheid in het nu, te herleiden. De klaarblijkelijke opzet, de authentieke tekst ongewijzigd te laten, speelde hier de regisseur parten. Wanneer beseffen de t.v.-regisseurs, dat hun me dium eigen wetten stelt, die het woord dienstbaar maken aan het beeld? Het be grip daarvoor ontbreekt nog veel te veel, uit louter eerbied voor het toneel. Is het daax-door dat de film „Freule Julie" veel meer indruk maakte, alleen omdat daar met het oorspronkelijke toneelspel radicaal werd gebroken Beeldschermer Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateurorkest. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 Voor de jeugd 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 13.25 Lichte muziek. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Ama- teeursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Ka- merork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gewijde muziek. 22.45 Samenspraak der herders, lezing. 23.05 Muzikale lezing. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Nieuwe gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Rep. van het buitengewoon congres van het N.V.V. 13.00 Nieuws. 13.15 Sportuitz. 13.40 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Weense muziek. 15.50 Kamerork. en solist. 16.45 Rep. van het bui tengewoon congres van het N.V.V. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerorkest. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten in den vreemde, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nieuws. 22.40 Licht progr. 23.05 We reldkamp. dammen. 23.10 Oude successen. 23.30 BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Vlaamse liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzik. kaleidoscoop. 14.30 Volksliedjes uit Bul garije. 15.00 Gram. 15.15 Omr.ork. 16.00 Zang en piano. (Om 16.10 Gram.). 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Lezing. 17.35 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaretprogr. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gevarieerd programma. Gram. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz van het journaal. KRO: 20.30. Sportprogr. 20.50 Volksliedjes en violen. 21.15 Filmcritiek. 21.30 Documentaire. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour. en weeroverzicht. AVRO: 2.20 Tegen wind molens, TV-spel. 21.00 Amus.muz. 21.2022.20 In de hoofdrol: Te gast bij Mies Bouwman.. Advertentie Kijk in dt spiegeL: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. .,w, PROCO -■ tam J mof et Exfra voordeligI 65 ct Voldoende voor c*. 8 wassingen V Fmlent finc/oU, «V» prfmtt De Amerikaanse televisieschrijver Rod Serling, die ondermeer „Requiem voor een zwaargewicht" schreef, heeft de Hongaarse opstand van 1956 tot achtergrond gekozen voor zijn spel „De donkere kant van de aarde", dat de K.R.O.-televisie donderdag, ter herdenking van de heroische vrijheids strijd van het Hongaarse volk, uitzendt. Tegen de achtergrond van deze bloedig onderdrukte vrijheidsstrijd" speelt het ver haal van een Russische kolonel die zich aan de zijde der opstandelingen heeft ge schaard. De autoriteiten willen het doen voorkomen of de jongeman als gijzelaar is gesneuveld, maar de kolonel is niet alleen soldaat maar ook mens en deze menselijke zijde komt naar voren als hij weigert zich schriftelijk van zijn zoon te distanciëren. Albert van Dalsum speelt de rol van kolonel Sten. Luc van Gent regisseert dit stuk, dat beslist ongeschikt is voor jeug dige kijkers. Advertentie Bij gelegenheid van het bezoek van de koning en koningin van Thailand heeft Jurriaan Andriessen in opdracht een com positie voor klarinetsolo geschreven, ge titeld „The Royal Clarinet". Deze compo sitie zal voor het eerst voor de radio wor den uitgevoerd in het KR.O.-amusement- programma „Tierelantijnen" van zaterdag. Bert Paige verzorgde het arrangement, dat de klarinettist Cees Verschoor en het K.R.O.-dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck spelen. De 25-jarige Helga Sternberg uit Pader- born in West-Duitsland zal geen reis naar de Verenigde Staten kunnen maken, zoals zij zich die had uitgedacht. Zij had de hulp ingeroepen van een Brusselse bio scoopdirecteur om, naar zij zeide, een borstbeeld van Goethe naar familieleden in Amerika te sturen. De vrachtkosten zouden bij aankomst worden betaald. De bioscoopdirecteur stelde welwillend zijn garage ter beschikking om „het borstbeeld" in een grote kist te verpak ken. De volgende ochtend bleek Helga Sternberg spoorloos te zijn. In de garage stond nog de kist, klaar om per vliegtuig te worden verzonden. Uit nieuwsgierigheid stak hij zijn hand door een van de ope ningen om tot zijn schrik geen hoofd van steen, maar van een mens aan te x-aken. De gealarmeerde politie brak de kist open en een teleurgestelde Helga stapte eruit. Het borstbeeld van Goethe ontbrak. Wel zat er een klein voorraadje voedsel in de kist. Het avontuurlijke meisje werd over gedragen aan de Belgische vreemdelingen politie, die haar vrijdag wegens landlope rij over de Duitse grens zal zetten. De Brusselse politie breekt zich nog het hoofd over de vraag, wie de kist zo zorg vuldig had dichtgespijkerd. Directie Rotterdamse Schouwburg. Het bestuur van de Rotterdamse Kunst stichting heeft de heer J. F. van As be noemd tot directeur van de Rotterdamse Schouwburg. 4 Romance van Liszt. Het blad Het Mu ziekleven, dat in Moskou wordt uitgegeven, heeft een onbekende romance van Franz Liszt, op een tekst van Alexis Tolstoi en gewijd aan diens echtgenote, gravin Sofia Tolstoi, gepubliceerd. De gemeenteraad van Zoetermeer heeft in een adres aan de Tweede Kamer weer de aandacht gevestigd op het voorstel van die gemeente om de uitbreiding van de Haagse agglomeratie in twee fasen te doen geschieden: uitbreiding van Zoeter meer tot 40.000 inwoners en daarna de stichting van een nevenstad Wilsveen voor ongeveer 90.000 inwoners. Reeds in maart 1959 heeft de gemeente voor dit plan ge pleit. De raad heeft in een bijzondere ver gadering besloten zich nogmaals tot de Tweede Kamer te wenden. Als namelijk de Kamer de regeringsnota over uitbrei ding van de Haagse agglomeratie aan vaardt, kiest zij definitief voor de stich-r ting van Wilsveen overeenkomstig de vi sie van Den Haag en de andere gemeen ten die aan de grenzen van hun opname capaciteit zijn. Dat zit Zoetermeer, blij kens het adres, hoog. Want zo zegt het, de Memorie van Antwoord verzekert her haaldelijk, dat het bepalen van de plaats en de vorm van de oostelijke uitbreiding van deze agglomeratie zal worden overge laten aan een in te stellen openbaar li chaam. In de bestuursorganen van dat li chaam zullen echter personen uit Den Haag en aangrenzende gemeenten, die zich ook voor Wilsveen hebben uitgespro ken, een overgrote meerderheid bezitten. De gemeenteraad zegt in het adres, be vreesd te zijn voor de positie van Zoeter meer. Als Wilsveen wordt gerealiseerd volgens de huidige voorgestane plannen zal de al geruime tijd aan de gang zijnde ontwikkeling van Zoetermeer worden afge broken. Zoetermeer breidt zich sterk uit en heeft al het karakter van agrarisch dorp verloren, aldus het adres. Nieuwe wijken met flatgebouuwen en winkelcom plexen verrijzen in een snel tempo. Een toeneming van Zoetermeer tot 40.000 in woners zou vrijwel onmiddellijk in de Haagse behoeften aan uitbreiding voor de eerste jaren kunnen voorzien. De raad is bereid terstond daarvoor tot intensieve sa menwerking met Den Haag over te gaan. Op 77-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden de hogeschoolrijder Otto Schu man. Hij werd in Berlijn geboren als zoon van de eigenaar van een expeditiebedrijf. Als jéugdig schoolrijder debuteerde hij bij circus Kolzer. Hij heeft bij de grootste cir cussen ter wereld gereden en van hem was onder meer bekend het nummer „school- paard en ballerina". Schuman was lange tijd werkzaam bij de manege van De Gruy- ter in Den Bosch. Later had hij een eigen manege in Tilburg. De begrafenis geschiedt maandag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amster dam. HET IS EEN BEKEND verhaal: de geschiedenis van de man die continenten en orkanen doorkruiste, de zeven zeeën bevoer, vredespijp rookte met indianen en robbenvet deelde met eskimo's, alles zonder ook maar een schram op te lopen. Thuisgekomen echter en op het punt zich in de armen van zijn vrouw te wer pen, verkeek hij zich op een losliggend traproetje en liep met één slag alle bui len, breuken en schrammen op die hij zo lang met succes had ontweken. Nie mand zal er door het horen van een der gelijk verhaal toe komen in zijn huis een levensgevaarlijke plaats te zien. Nie mand. En toch. Toch vielen er in Nederland in het jaar 1959 ongeveer 1750 doden te be treuren ten gevolge van ongevallen binnenshuis. Dat is bijna vijf maal zo veel als het aantal slachtoffers van on gelukken in fabrieken en werkplaat sen. Toch lijden bij voorbeeld de Ver enigde Staten jaarlijks een schade van ongeveer 30 miljard gulden als gevolg van ongelukken. D.w.z. bijna het dub bele van wat dit land aan nationaal onderwijs uitgeeft. Toch vinden er in West-Europa jaarlijks bij benadering 7-8 miljoen niet-dodelijke ongevallen plaats, waarvan er 200.000 echter tot blijvende invaliditeit leiden. Deze fei ten stellen ons doorgaans behaaglij ke, warme en gezellige huis in een ander licht: namelijk als de geboorte plaats van veel leed en schade. In verreweg de meeste gevallen boven dien: onnodig leed, onnodige schade! Vallen Vallen is de grootste gevaarfactor en ook de meest voorkomende oorzaak van binnenshuis opgelopen verwondingen. Ge zien de statistische cijfers moeten wij ons realiseren dat er iedere seconde van de dag mensen bezig zijn te vallen. Te val len door een schier eindeloze variatie van aanleidingen. Men valt van de trap door het struikelen over achtergelaten emmers en dweilen, door slecht bevestigde trap lopers, door rondslingerende rolschaatsen en speelgoedauto's en door duizend ande re dingen. Men valt van stoelen vanwege de slappe rugleuningen en ongelijke stoel poten. Men valt door het wegglijden van kleedjes over pas gewreven vloeren (heel vaak!) en door het „oerbetrouwbare trapleertje, dat het na vele jaren toch plotseling verkiest op te geven. Men valt blijkens een onderzoek van de United Sta tes Safety Council ook heel vaak door misstappen, na in verwarring te zijn ge- -k=^r- 1 ig8 197198. Wat leuk zijn jullie alweer terug? zei de Poetel verheugd. Gaan jullie mee naar ons dorp? Ja, zei Koen. Dat was ivel ons plan! Kom dan maar gauw mee, zei de Poetel. Wat zullen mijn vrienden blij zijn, jullie weer zo spoedig te zien! En zo gingen ze samen op weg naar het dorp; het hoge, witte gebouw hadden ze al gezien. Achter elkaar liepen ze tussen de planten door. Toen ze naderden zagen andere Poetels hen komen; en het nieuws ging als een lopend vuurtje rond SCHIPBREUK Vertaling: Margot Bakker 6) Maar Valentine lette al niet meer op haai-. Zij keek naar de deur, waardoor James Harper, de schoen maker, binnengekomen was. Zijn dunne grijze haar zat op zijn voorhoofd geplakt en zijn goedmoedige ogen keken wanhopig in haar richting. Hij torste een tengere gedaante, die slap in zijn armen lag. Valentine schoot toe. „Kijk me die jongen nou eens, dokter Manning. Zijn hele arm kapot. Hij is flauwgevallen ook nog. Het is nog maar een kind". „U wordt bedankt meneer Harper", zei Valentine. „Die halen wij er wel door. Leg hem daar maar neer". Zij wees naar een matras, die tussen de chaos op de vloer nog niet in gebruik was. „Wat een jongen nog", zei Elisabeth. Valentine keek even op en begon toen zorgvuldig de wond te reinigen, die rafelige randen toonde en ver oorzaakt moest zijn door een of ander roestig metalen voorwerp. De jongen kon een jaar of vier jonger zijn dan Elisabeth zelf, en het was merkwaardig dat het leeftijdsverschil haar het eerst opviel. Maar Valentine begreep haar wel. Hij had iets hulpeloos en aandoen lijks, zoals hij daar op de grond lag. Het donkere krullende haar was met zeewater doorweekt en de zwarte wimpers lagen plat tegen de huid van zijn wangen. Elisabeth ging een deken halen en Valentine, die blij was dat zij de wond had kunnen hechten voor hij weer bij kennis kwam, wilde hem juist in haar hoede achter laten om zich aan een volgende patiënt te wijden, toen zijn oogleden begonnen te trillen. „Moeder", zei de jongen, en dat was alles. Daarna sloeg hij do grote ogen op. Ze waren lichtbruin, anders dan het donkere haar had doen verwachten. „Alles is in ox-de", zei Valentine zacht. Zij kwam overeind en wilde weggaan, maar hij bleef haar ver- di'ietig aankijken. „U begrijpt me niet aan boord heb ik „Dokter Manning!" wei'd er geroepen. „Ik blijf wel even bij hem", zei Elisabeth dadelijk. „Ik zal thee voor hem halenZij knikte Valen tine geruststellend toe en Valentine liet het erbij. „Dokter Manning, kunt u dadelijk komen?" Zij werd bij de'arm gegrepen. Zij keek om en zag een van de vei-pleegsters. „Er is een man binnengebracht die zwaar gewond is". De man lag op zijn rug op de brancard, waarop hij binnengebracht was. Zijn hemd hing open en ont hulde een ingedrukte borstkas. Zijn ogen waren wijd geopend, maar zagen niets. Terwijl zij naast hem neer knielde hoestte hij en er kwam bloederig schuim op zijn lippen. Valentine was dankbaar, dat Elisabeth dit niet zag. „Waai-schuw dadelijk de mannen van de ambulance", zei zij. „Hij moet ogenblikkelijk vervoerd worden". Er ï-ende iemand naar buiten en iemand andei's, die natuurlijk Nannie bleek te zijn, duwde haar een kop thee in de hand. „Ik ga met hem mee", zei Valentine en Nannie knikte. „Dat wordt een dubbeltje op zijn kant". „Ja, de longen zijn beschadigd. Misschien kunnen wij 7 hem in het ziekenhuis nog x-edden, als ik hem zover krijg". „Drink eerst je thee op", zei Nannie, „dat kost nauwelijks tijd". Daarop vroeg zij: „Staat je wagen hier? „Nee, die staat op het strand. Maar ik ga toch in de ambulance mee. Die wagen zal ik later wel halen". „Die wagen rijdt meneer Spencer straks wel voor je naar het ziekenhuis", zei Nannie. „Maak je dasÜover maar geen zorgen". „Graag dan. En hoe kom jij thuis?" „Hij brengt mij ook thuis. Ik red me wel". Een van de broeders kwam naast haar staan. „Is dit de patiënt, dokter?" „Ja. Voorzichtig, hij is er slecht aan toe". „Komt in orde, dokter". Valentine keek toe, terwijl zij de brancard uiterst langzaam optilden en de kamer uitdroegen. Zij gaf Nannie het lege theekopje terug. „Nannie, wil je Elisabeth Milner uit mijn naam be danken? Zij heeft zich schitterend gehouden". Daarna rende zij de broeders met de bi-ancard na. HOOFDSTUK III Er viel geen regen of hagel meer-, toen Valentine voor de tweede maal thuiskwam. De lucht was opge klaard en in de rauwe helderheid glinstei-den sterren als splinters diamant. Maar de wind had nog aan kracht gewonnen en leek meedogenloos aan het heide land van West Penwith te rukken. De wind bestookte ook haar kleine wagen die tegen de heuvel buiten de stad opzwoegde. Het ene ogenblik leek zij in de berm te worden gedrukt, het volgende, als de kracht plotse ling afnam, dreigde zij op de verkeerde weghelft te recht te komen, doordag haar handen, krachtig om het stuur geklemd, opeens minder weerstand ontmoet ten. Het huis lag in donker toen zij er aankwam en dat betekende, dat Nannie nog niet thuis was. Even vroeg zij zich af of zij niet naar het Gx-ote Huis had moeten terugrijden om haar te halen. Zij zag ervan af. Er zou inmiddels wel thee worden uitgedeeld onder de uitge putte bemanningen van de reddingboten, de vrijwillige verpleegsters en de familie Milner zelf. Nannie, een dochter uit een vitaal gezin uit Liverpool, zou stellig niet thuiskomen voor ook dat achter de rug was. En als zij naar huis wilde zou meneer Spencer, die volgens belofte haar wagen naar het ziel<enhuis had gereden, haar wel komen brengen, zoals Nannie had gezegd. De gedachte kwam bij Valentine op, dat zij zelf wel trek in een kop thee zou hebben. En daarbij drong het ook tot haar door, dat zij haar avondmaaltijd mis gelopen was. Zij vermeed zorgvuldig de bevroren plas en reed de wagen de garage binnen. Voor de tweede keer die avond volbracht zij de reeks vertrouwde handelingen. Erst uit de verwarmde wagen de bittere koude instappen, dan de petroleumlanp, die op de stenen vloer schurende geluiden maakte, tot dicht bij de motorkap schuiven, de dekens er stevig omheenwikkelen, controleren of het raam in de garage was gesloten, de deuren zorgvuldig dichtti-ekken en goed afsluiten. Valentines voeten gleden uit op de x-onde stenen van haar tuinpad en zij was blij toen zij de voordeur achter zich kon sluiten. Zij had genoeg van windvlagen, uit glijden en door en door verlcleumd te zijn. Lichamelijk was zij uitgeput, ofschoon haar gedachten even helder waren als buiten de sterren in de kille lucht. Het vuur in de huiskamer was langzamei'hand gedoofd en een paar vonken onder de as was alles wat ervan over was gebleven. Het enige dat zij kon doen was naar bed gaan. En dat was ook het verstandigst als zij morgen tot iets in staat wilde zijn in een ziekenhuis, dat vol lag met gewonden en shock-patiënten. Maar zij wilde toch eerst thee zetten en misschien kwam Nannie inmiddels thuis, zodat zij nog zou horen wat er verder aan het strand was gebeurd. In het ziekenhuis hadden zij niets meer gehoord. Op een gegeven ogenblik waren er geen patiënten meer bin nengekomen en van het standpunt van het ziekenhuis bezien was de stroom geen minuut te vroeg opgehouden. Zij konden er niet meer bergen. Alle bedden waren in gebruik en dadelijk in het begin al was er naar de stad opgebeld om meer bedden. Tot die ook vol waren. Mau rice had wel gelijk gehad, het was zo'n groot schip. Juf- frouw Bruce, de sociaal werkster, was al begonnen een lijst van de overlevenden samen te stellen. Daar zou zij de hele nacht wel werlt aan hebben, zoals er ook in de stad mensen zouden zijn, die de hele nacht in touw ble ven om degenen, die ver van hun eigen huis en van al hun bezittingen bex-oofd, bij vreemde mensen onderge bracht moesten worden, behulpzaam te zijn Zij zouden de lijst met ovei-levenden zo vlug mogelijk en zo vol ledig mogelijk samenstellen, maar geheel volledig zou die toch niet worden. Niemand kon bijvoorbeeld zeggen wie de man met de ingedeukte borstkas was. Hij had het ziekenhuis goed en wel, althans nog levend bereikt, maar de resultaten van een onmiddellijk geno men röntgenfoto waren ver van bemoedigend. Hij lag nu, door kundige ogen bewaakt, te vechten tegen het lot dat hem getroffen had. Hij kon de volgende dag pas ge- opereerd worden. (Wordt vervolgd) bracht door de dubbelgeslepen glazen van een bril, die immers soms een „golvend" effect teweeg kunnen brengen. Men valt en neemt zodoende de helft van het totale ongevallencijfer voor rekening. Vooral oudere mensen worden vaak het slachtoffer van een val. Boven de zeven tigjarige leeftijd hebben mensen meer kans een dodelijke val te maken dan men sen van alle andere leeftijdsgroepen teza men. En zelfs al is de val niet dodelijk, ouderen herstellen vaak veel minder vlot van breuken en verwondingen en soms is blijvende invaliditeit hiervan het gevolg. Brandgevaar De tweede ooi-zaak van huiselijke onge vallen is: brand. Jaarlijks wordt er in ons land voor plus minus 40 miljoen gulden brandschade aangericht ten gevolge van 10.000 tot 12.000 branden. Doorgaans vin den hierbij tussen de 75 en 100 mensen de dood. De oorzaken zijn al even verschei den als dit bij andere ongevallen het ge val is. Eén ervan ligt al zeer voor de hand: lucifers! Dagelijks strijkt men honderd duizenden lucifers af. Indien maar één op de tienduizend lucifers nog brandend wordt weggegooid of in handen van een kind terecht komt zijn de gevolgen al niet te overzien. Iedere onvoorzichtig gebruik te lucifer is een potentieel brandhaartje. Onze huiselijke strijkbout vindt als brand stichter onder de elektrische apparaten vrijwel zijns gelijke niet. West-Europa heeft dagelijks met ongeveer 50 huisbran den te kampen, die te wijten zijn aan strijkbouten, waarvan de huisvrouw geen ogenblik kwaad verwachtte, toen ze (voor een sekonde maar!) weg moest. Blootlig gende electrische leidingen, draden die tussen deuren werden geklemd, ondeskun dig gepeuter aan contactdozen en derge lijke heel wat vuurzeeën zijn er het ge volg van geweest. Volgens statistieken is elke achtste dode door een huiselijk ongeval het slachtoffer van elektriciteit. Hierbij dient in het oog gehouden te worden dat vooral stroom in combinatie met vocht een dodelijk gevaar vormt. Men onthoude er zich er dus van met natte handen een lichtknopje, een bout, scheerapparaat, lamp, radio of welk elektrisch apparaat of toestel ook aan te raken. Iemand die een bad of douche neemt en een elektrisch straalkacheltje naast zich neer zet, heeft minder kans dit te overleven dan een soldaat een sper vuur. Voorts zijn er dan nog de gevaren van gas, vergiftiging en verstikking. Afgezien van het kolendampgevaar kan door ver schillende oorzaken het vuur van een gas kachel gedoofd worden (tocht, gebrek aan zuurstof, ed.), waarna het uitstromen de gas ieder levend wezen in een slaap vertrek dreigt te doden. Het verschuiven van gaskachels zonder eerst de aansluitingen te ontkoppelen, vormt weer een nieuw gevaar. Bijzonder riskant is ook 't plaatsen van een nieuwe munt in de gasmeter zonder eerst te contro leren of de kranen van het gasstel wel gesloten zijn. De automobilisten die in hun gax-age de tank van hun wagen even uit een blik benzine willen bijvullen, zonder eeerst de kachel uit te draaien overle ven deze domheid meestal niet. Nu doen Het bestrijden van ongelukken komt in de praktijk meestal neer op het bestrijden van zorgeloosheid. Aan een dodelijk onge luk ging heel vaak de opmerking vooraf: „Ik zal het straks wel even in orde ma ken!" Het tijdig nazien van een elektri- sche leiding kan een leven sparen. Mon tage van anti-slip-stroken op de trap kan uw huis veiliger maken. Weiger een was machine of centrifuge in werking te stel- alvorens een vakman voor een behoorlijke geaarde aansluiting heeft zorggedragen. Kleden en kleedjes kunnen het beste aan de grond bevestigd zijn, terwijl pannen en schalen met hete spijzen en vloeistof fen onbereikbaar voor kinderen dienen te zijn. D De Duitse pater L. Leppich is bekend geworden om zijn plein- en fabriekspre- ken in divei-se Duitse steden. Hij is een bewogene die harde woorden over de nood van deze wereld spx-eekt. In 79 dagen heeft deze pater een wereldreis gemaakt, waar bij hij Azië, Afrika en Amerika door- kruiste. Zijn indx-ukken heeft hij vastge legd in „GOD TUSSEN OUDE EN NIEU WE GODEN (Lannoo, Tielt Den Haag). Die wereldreis was geen snoepreisje voor Leppich. Want hij is achter de faqades gaan kijken en ontdekte overal mensen- in-nood. Leppich ontmoette uitgehongerde kinderen en kx-eperende paupei-s, schijn heiligen en parasiterende woekeraars. Die ontmoetingen heeft hij weergegeven in een verbijsterend meditatieboek. Met alle men sen in nood verklaart hij zich solidair. En hij schreeuwt het uit: waar blijft het chris telijk medeleven van de in comfort leven de Europeanen? Leppich is een onruststoker, die zijn le- zei-s geen zoete kleurenplaatjes van zijn i-eis voorzet. Zijn boek is schokkend, soms schreeuwex-ig, maar altijd eerlijk. Het is een getuigenis, waar weinig tegen in valt te brengen. Wie sommige oude x\k. gebedenboeken openslaat, kan niet anders dan meewarig glimlachen. Want de gebedenstijl van zo'n enkele tientallen jaren terug is voor moderne mensen soms ronduit lachwek kend. Enige geestelijken en ook „le ken" hebben het gemis aan eigentijd se gebeden gevoeld en geprobeerd gebe den samen te stellen die de mensen-van deze tijd aanspreken. Eén van hen is de Franse Dominicaan L. J. Debret, een oud-marine-officier. In „HIER BEN IK, HEER" (Lanno, Tielt, Den Haag) heeft hij een aantal gebeden voor moderene mensen opgenomen. Nu is bidden een zéér persoonlijke aan gelegenheid en daarom heeft Debx-et geen pasklare formules ontworpen, maar meer een handleiding gegeven in de gebeden van een arme, van een intellectueel, van een werkgever, van een vader enz. De meditaties zijn bedoeld als een poging om de mensen „los te maken van de zoute loosheid van vele onwezenlijke gebeden". Zo'n boek betekent natuux-lijk voor de mo derne rooms-katholiek een nuttige rich tingwijzer. Door de nu en dan krampach tige pogingen van de schrijver om toch vooral modei-n en oprecht te zijn, doen sommige gebeden juist weer onecht en onwezenlijk aan. Dat is dan de zwakheid van dit overigens verdienstelijke gebeden boek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19