Sterkere invloed van New York op Westeuropese beurzen Emissie Kon. Zout 120 I)e beurs Britse discontoverlaging om steun aan dollar te geven Effecten -en Geldmarkt Enige afkoeling van de conjunctuur is niet ongewenst Hogere omzet en winst in 1960 Van Ier WERFF 5 HUBRECHT SCHEEPVAARTBERICHTEN Onveranderd resultaat Shell Oil Geen kredietverruiming iJUAG 28 OKTOBER 1960 (Van onze financiële medewerker) De in vloed van de aandelenmarkt te New York op de Europese beurzen is de laatste tijd sterker geworden, ook al zijn er daarnaast factoren, die de goede stem ming, waardoor de fondsenhandel zich lang achtereen heeft gekenmerkt, versteren. Men denke hier bijvoorbeeld aan de scherpe fluctuaties van de goudprijs, die overi gens ook met de economische en monetaire positie van de Verenigde Staten verband houden. Het kan niet worden ontkend dat het Amerikaanse bedrijfsleven tekenen van inzinking en achteruitgang vertoont en de resultaten van het derde kwartaal in vele gevallen teleurstellend zijn. Daar komt bij dat de debatten tussen de twee kan didaten voor het presidentschap zwakke plekken in de economie en de internationale positie van de Verenigde Staten blootleggen en een sfeer van onzekerheid scheppen, ook al hebben beide verklaard dat zij tegen een verhoging van de goudprijs, dat wil zeggen een devaluatie van de dollar gekant zijn. Deze week en ook reeds in de vorige is er op de Londense goudmarkt een sterke vraag naar het edele metaal ge weest, waardoor de prijs ver boven de sinds 1933 gehandhaafde officiële prijs van 35 per ounce is gestegen. Tot op zekere hoogte kan dit worden toege schreven aan de maatregelen, welke Duitsland en vooral Zwitserland tegen het zogenaamde vluchtkapitaal hebben genomen, anderzijds is die vraag ook in de hand gewerkt door de omvangrijke teruggang van de goudvoorraad in de Verenigde Staten als gevolg van een on gunstige betalingsbalans, welke naar •mmmiger mening tot een verhoging van de goudprijs zal moeten leiden. Een feit is dat de goudvoorraad van de V.S., in 1957 nog ca. 23 miljard, tot circa 18.5 miljard is gedaald. Ze is weliswaar nog ruimschoots voldoende als dekking van de geldcirculatie, maar tegenover de vlottende dollarverplichtingen aan het bui- lenland is de dekking gedurende de laatste tijd toch aanmerkelijk verzwakt. De buiten landse centrale banken, immers ook de Nederlandsche Bank, hebben hun dollar- tegoed in omvangrijke mate in goud om gezet, waartoe de Amerikaanse regering op grond van de Bretton Woods Overeen komst haar medewerking verleent. Het spreekt wel vanzelf dat, als officië le instanties tot een dergelijke maatregel overgaan, speculaties over de kans op een verhoging van de goudprijs ontstaan, wel ke thans dan ook welig tieren. Er is in on ze wereld nu eenmaal niets absoluut ze kers en dat het te eniger tijd niet tot een wijziging van de goudprijs zal komen, zou dan ook een te boude bewering zijn. De Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken, dr. N. Diederichs, die, omdat, Zuid-Afrika een van de voornaamste goud producenten is, uiteraard1 een verhoging van de goudprijs voorstaat, heeft terecht opgemerkt dat geen regering tevoren zal aankondigen dat zij tot verhoging van de goudprijs zal overgaan. Tóch blijven de meest serieuze deskun digen van mening dat een dergelijke maat regel slechts in het uiterste geval zal wor den genomen, omdat de gevolgen daar van de V.S. uiteindelijk geen soelaas zou den brengen en min of meer een revolutie in de wereldhandel zouden'betekenen. Er is bovendien altijd nog een Bretton Woods Agreement van 1945, dat de Amerikaanse President het recht ontzegt de goudprijs te wijzigen zonder goedkeuring van het Congres, terwijl ook het Internationaal Monetair Fonds in deze een stem in het kapittel heeft. De lachende derde Een verhoging van de goudprijs leidt tot een in dollars uitgedrukte verhoging van de goudreserves der West-Europese lan den, die toch reeds zo sterk zijn gestegen en of dit voor de V.S. een voordeel zal zijn, valt te betwijfelen. Als een bezwaar tegen de verhoging van de goudprijs wordt ook gewezen op het voordeel dat Rusland, dat een behoorlijke hoeveelheid goud produ ceert, daarvan zou hebben, om niet te spre ken van het prestigeverlies dat de V.S. in ternationaal zouden leiden. Een andere overweging, op grond waar van men de kans op een verhoging van de goudprijs gering acht, is dat er als gevolg van de Bretton Woods Overeenkomst een vaste wisselkoersverhouding bestaat tus sen de geldmiddelen van de West-Europe se landen en de dollar. Met andere woor den, de valuta van die landen zijn niet ge baseerd op het goud, maar op de dollar en als Amerika tot een verhoging van de goudprijs besluit, zal deze maatregel min of meer automatisch door genoemde landen worden gevolgd. Het effect ev van voor de V.S. zou daardoor dus, althans grotendeels worden geneutraliseerd. Men mag daar om wel aannemen dat de verklaringen van Kennedy en Nixon ten aanzien van de goudprijs ernstig gemeend zijn en van hogerhand alles in het werk zal worden gesteld om een waardevermindering van de dollar te voorkomen. Ze zou immers een inflationistische beweging veroorzaken, waardoor aan de ene kant bezitters van goud en goederen bevoorbeeld, anderzijds de bezitters van geldswaarden obliga ties, spaartegoeden, lijfrenten, zomede oudedagsvoorzieningen ernstig zouden worden geschaad. Hulpverlening is de oorzaak Men mag hopen dat onze wereld, die toch reeds vol is van onrust en onzeker heid, voor een monetaire crisis zal be waard blijven en men naar minder ingrij pende maatregelen zal zoeken om het ver broken evenwicht tussen de V.S. en de West-Europese landen te herstellen. In dit verband valt er op te wijzen dat de grote teruggang van de Amerikaanse goud voorraad niet in de eerste plaats een ge volg is van een ongunstig verloop van de handelsbalans, die de laatste tijd integen deel een verbetering aanwijst. Het is voor namelijk de hulp aan het buitenland, die de betalingsbalans nadelig beïnvloedt en naarmate Europa daarvoor grotere bedra gen ter beschikking stelt in West-Duits- land is men daar reeds mee begonnen zal de goudstroom van de V.S. naar ons werelddeel kunnen afnemen. Dit zou op zich zelf reeds de speculatie de wind uit de zeilen nemen, hetgeen thans vóór al les nodig is. De vlucht van het zwevend kapitaal in het goud heeft de laatste weken de vraag naar aandelen op de effectenbeurzen in binnen- en buitenland verminderd en het doorgaans geringe aanbod kon daardoor ook in het begin van deze week slechts tegen opnieuw lagere koersen plaatsing vinden. Eerst in de tweede helft van deze week keerde in Wall Street de stemming, mogelijk onder invloed van de krediet vormende maatregelen van de regering. Amsterdam sloot zich daarbij met een flink koersherstel voor de leidende fondsen aan. Tegenstrijdigheid Tegenstrijdigheid In zeker opzicht is het een tegenstrijdig verschijnsel dat de koersen van de aande len dalen als er een verhoging van de goud prijs wordt verwacht. Want als het tot zulk een maatregel mocht komen, wordt niet alleen het goud, maar worden ook kapi taals- en verbruiksgoederen meer geld waard en daar genoemde goederen de te genwaarde van aandelen vormen, dus ook de aandelen. Wij geloven daarom dat de houders van goede Nederlandse aandelen zich door de koersdaling niet al te zeer be hoeven te laten verontrusten. Teminder omdat een recessie in de V.S., evenals zulks in 1957 het geval was, ook nu wel eens van korte duur zou kunnen zijn en na de presidentsverkiezing in de V.S. een economisch herstel kan intreden. Voorts is er de mogelijkheid dat het vluchtkapitaal, als de aankopen van goud teleurstellend blijken te zijn, tot de aan delenmarkt terugkeert, vooral nu het koersniveau is gedaald en het rendement is gestegen. Want ook al zijn er enkele ondernemingen, die blijkens hun tussen tijdse mededelingen als gevolg van de stij gende kosten hun winstmarges niet op peil kunnen houden, verreweg de meesten heb ben in hun recente publikaties van gro tere omzetten en hogere winstcijfei-s mel ding gemaakt. Op grond hiervan mag wor den verwacht dat de dividenden over 1960 algemeen gesproken, eerder hoger dan la ger zullen zijn, terwijl bovendien de ka pitaalvorming zich in ons land op een hoog niveau beweegt. Enige afkoeling van de conjunctuur in ons werelddeel, welke im mers door de Westduitse en ook door de Nederlandse regering wordt gewenst en bevorderd, behoeft nog niet te betekenen dat een periode van economische depres sie voor de deur staat. Maar evenals stij gende koersen de speculatie tot nieuwe aankopen prikkelt, missen ook dalende koersen hun psychologische uitwerking niet en nopen zij de speculatie tot ver kopen. Trouwens en dit is een puur mate rialistische overweging van de beursman van een éénrichtingsverkeer kan de ef fectenbeurs op den duur niet leven! i (Van onze correspondent LONDEN De voornaamste reden voor de verlaging van het Engelse bankdiscon- to van 6 tot 57, percent, is hulp te bieden aan de belaagde dollar. In financiële krin gen was deze stap al enige tijd verwacht. Tien dagen geleden gaf het Franse bank- disconto het voorbeeld. De maatregel wordt vooral gezien als poging om de hui dige moeilijkheden in de Verenigde Staten te verlichten; mede als een teken van dankbaarheid voor de enorme Amerikaan se hulp aan West-Europa sinds de oorlog. Door de hoge rentevoet in Londen en el ders werd zogenaamd „heetgeld" uit Ame rika aangetrokken, hetgeen tot goudverlie- zen leidde. Verzwakking van de dollar en mogelijke devaluatie in Amerika is zeker niet in het belang van de rest van de vrije wereld. Vandaar dat Washington alvorens zelf goud op de markt te brengen om de sta biliteit van de goudprijs te herstellen, te kennen gaf dat een verlaging van de ren tevoet door de Europese circulatiebanken hoogst welkom zou zijn. Degenen in Enge land die menen dat de verlaging ook een interne economische betekenis bezit schij nen te vroeg te juichen. De Britse kanselier van de schatkist Sel- wyn Lloyd heeft donderdag uitdrukkelijk verklaard dat de verlaging in geen enkel opzicht verband houdt met enigerlei ver zachting van de kredietbeperkingen, wel ke door het deel van de industrie dat het van het afbetalingssysteem moet hebben, met name de automobielindustrie, steeds luider wordt geëist. Selwyn Lloyd gaf nog maals de verzekering dat hij wat dit be treft de hand over het hart zal strijken zodra de economische toestand zulks wet tigt. Op het ogenblik blijft de kredietpo- litiek van de regering onveranderd. Een verlaging van het disconto betekent Donderdag 10 november stelt de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie (by de Twentsche Bank) de reeds aangekondigde inschrijving open op f 1.903.000 aandelen op naam, in stukken van nominaal 1.000 tegen 500 percent. De nieuwe aandeV* zullen ten volle delen in de resultaten van 1960 en volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor houders van aandelen op naam cn van certificaten. Nominaal f 20.000 aandelen en/of certificaten geeft recht op toewijzing van nominaal 1.000 aan nieuwe aandelen. De claimhandel vangt aan dinsdag 1 november. Storting donderdag 1 december. Notering ter beurze alsmede dooreenleverbaarheid met de reeds uit slaande aandelen zal worden aangevraagd. Tot de emmissie werd besloten om het geplaatste aandelenkapitaal ad 38.097.000 af te ronden tot 40 mil joen, en om bij uitvoering van bestaande projecten en eventuele nieuwe plannen die zich mochten voordoen, het behoud van een ruime liquiditeit te verzekeren, aldus de directie. Het door de emissie ontstane agio zal als agioreserve worden geboekt. Sinds de verschijning van het laatste jaarverslag zijn. blijkens het prospectus, de zaken van de vennootschap en die van haar dochterondernemingen zich gun stig blijven ontwikkelen. De resultaten, die werden verkregen ondanks stijging van lonen en verlaging van opbrengsten in en kele sectoren, werden voornamelijk be reikt door een stijging van de omzetten. In de eerste acht maanden van 1960 be droeg de afzet van zout 666.000 ton en die van de chemische produkten 146.000 ton, tegen respectievelijk 598.000 ton en 137.000 ton in het gelijke tijdvak van 1959. In de maand september heeft de vennootschap met een zoutafzet van 107.000 ton voor het eerst een maandcijfer van 100.000 ton overschreden; in diezelfde maand bedroeg de afzet van chemische produkten 17.000 ton; de overeenkomstige cijfers over sep tember 1959 waren 94.000 ton en 17.000 ton. De afzetcijfers over 1959 waren 960.000 ton zout en 212.000 ton chemische produk ten. tegen respectievelijk 794.000 ton en 150.000 over 1958. Ook bij de dochteronder nemingen verlopen de zaken, aldus de directie, gunstig, bij over het algemeen stijgende omzetten. Van de totale produktie wordt thans cir ca 40 percent geëxporteerd. Blijkens de tussentijdse verlies- en winstrekening per 31 augustus 1960 (acht maanden) bedroeg de exploitatiewinst vóór afschrijvingen f 21.172.000 (f 18.896.000 acht maanden 1959). Het bruto winstsaldo vóór afschrijvin gen., belastingen en uitkering aan de staat ingevolge exploitatie-overeenkomst was over deze periode f 22.431.000 (f 17.361.000). De geconsolideerde exploita tiewinst vóór afschrijvingen, eveneens over acht maanden 1960. was 40.710.000 37.074.000 acht maanden 1959) en het bruto winstsaldo vóór afschrijvingen etc. ƒ41.995.000 (35.345.000). De directie ver wacht dat de resultaten over 1960 gunstig zullen zijn en dat het dividend over het vergrote kapitaal niét lager zal zijn dan over 1959, (vijftien percent). Zoals bekend, zal de vennootschap teza men met de Preussische Bergwerks und Hütten-Aktiengesellschaft in Ibben- büren, een zoutelektrolysebedrijf stichten voor een jaarlijkse hoeveelheid natron loog. De kosten van dit bedrijf zijn be groot op D M26.000.000. van dit bedrag zal DM 20.000.000 door de G.m.b.H. worden geleend, waarbij de Kon. Zoutindustrie evenals „Preussag" voor de helft garant zullen zijn. In de eerste acht maanden 1960 heeft de vennootschap in haar bedrijven en in die van de dochterondernemingen 22.000.000 geïnvesteerd; in de volgende vier maanden van dit jaar zal dit bedrag nog met circa 19.000.000 stijgen. Ook in de volgende jaren zijn de investeringen begroot op tezamen 52.000.000. Voor een belangrijk deel zal de betaling daarvan vallen in 1961, waardoor dat jaar een ach teruitgang van de liquiditeit te zien zal geven. De directie acht het gewenst voor de naaste toekomst over wat ruimere mid delen te kunnen beschikken. een zekere verruiming en tegelijkertijd een psychologische aanmoediging van het bedrijfsleven zonder al te groot risico voor de economie. Voorwaarde voor een werkelijke viering van de kredietteugel is, dat dit jaar de handelsbalans een behoor lijk voordelig saldo toont. Dit was het doel van de enkele maanden geleden aange draaide discontoschroef. De verwachting was dat door een afneming van de vraag op de binnenlandse markt de produktie zich vooral zou gaan richten op de zo be langrijke exportmarkten. Het gewenste ge volg van deze politiek bleef praktisch uit, hoewel de invoer verminderde bleef de ex port over het algemeen nog teleurstellend laag. De economische inzinking in de Verenig de Staten, welke vooral de Britse auto-in dustrie trof, was hierbij de grote tegen valler. In financiële kringen helt men thans over naar de mening dat de kredietbesnoeiing wat de exportbevordering betreft mislukt is. Vele industrieën kunnen immers pas voordelig exporteren op basis van een bloeiende binnenlandse markt, welke de kostprijs laag houdt. Vandaar dat de vrees toeneemt dat kredietbeperking een ave rechts gevolg heeft gehad. Selwyn Lloyd is natuurlijk niet blind voor dit gevaar maar hij moet dit afwegen tegen het nog grotere gevaar van hernieuwde inflatie Zijn mening is dat een kredietverruiming op dit ogenblik daarom niet de juiste re medie kan zijn, bovendien gelooft hij dat verscheidene belanghebbenden een over dreven voorstelling hebben gegeven van hun moeilijkheden om hem tot voorbarige actie te dwingen. De zakenaktiviteit in Engeland blijft echter nog steeds groot, zodat er helemaal geen reden is om in zak en as te zitten De jongste ontwikkeling van het Engelse bankdisconto geeft het volgende beeld november 1958 4 pet; januari 1960 5 pet juni 1960 6 pet.; oktober 1960 57, percent. Geen discontoverlaging in West-Duitsland FRANKFORT, (DPA) De centrale- bankraad van de Deutsche Bundesbank heeft in zijn gisteren gehouden zitting bij de bespreking van de kredietsituatie en van de monetaire positie der Bondsrepu bliek geen mogelijkheid gezien het discon to te verlagen. Het feit, dat de Westduit se centrale bank vasthoudt aan haar ta rief van 5 percent, was een verrassing in financiële kringen in de Bondsrepubliek Directie Koninklijke/Shell groep Met ingang van 1 november 1960 zal de heer A. H. J. Otto, adjunct-directeur van Shell Neder land Raffinaderij n.v., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neer leggen cn met ingang van dezelfde datum in deze functie worden opgevolgd door ir. B. L. Goudsmit Advertentie Opgericht 1899 6 Beursbericht no 268 is verschenen BAMMENS Shell Oil ompany heeft in het derde kwartaal van 1960 een nettoresultaat ge boekt van 34.995.665 dollar (vorig kwartaal 34.767.000), zodat het totale nettoresul taat over de eerste negen maanden van dit jaar 104.307.706 dollar heeft bedragen, tegen 104.055.172 dollar in de overeen komstige periode van het vorig jaar hetgeen voor beide neerkomt op ongeveer 1,72 dollar per aandeel. Verkopen en andere bedrijfsinkomsten bedroegen 456 miljoen tegen 444 mil joen in het tweede kwartaal. Aan interest etc. werd ontvangen 2.375.000 2,443.000) De kosten bedroegen 346 miljoen 340 miljoen); afschrijvingen 51 mil joen 48 miljoen); interest 1.865.000 1.586.000). Aan belastingen moet naar schatting worden betaald 24 miljoen 22 miljoen). Het netto resultaat per aandeel in het derde kwartaal van 1959 was 0,58, even veel als nu het geval is. Ook het resultaat over de eerste negen maanden is ongewij zigd. want het bedroeg in 1959 eveneens 1,72. N.v. Philips vestigt zich te ranningen De n.v. Philips te Eindhoven zal een terrein van bijna 2 ha. op het gemeentelijk industrie terrein te Panningen aankopen in verband met de voorgenomen bouw van een niéuwe hal. waar van de nuttige vloeroppervlakte 2200 m2 zal bé dragen. Abbedijk 26 v. Christobal n. Willemstad. Abida 27 te Rio Grande verwacht. Acila 27 800 m. o.n.o. Sombrero n. Rotterdam. Acmaea 27 te Buenos Aires verwacht v. Olivia. Aeneas 27 te Amsterdam n. Middelfart. Akkrumdijk 28 te Rotterdam. Alamak 28 te Kuwait. Alblasserdijk 27 550 m. n.n.w. Azor. n. Le Havre. Alca 27 v. Aukversen n. Dakar. Aldabi 28 v. Santos n. Rio de Janeiro. Algenb 27 te Las Palmas. Algol 27 500 m. z.w. Cocos eil. n. Adelaide. Algorab 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Alhena 28 te Rio de Janeiro verwacht v. Dakar. Alioth 27 dwars Finisterre n. Dakar. Alkaid 27 te Muscat. Alkes 27 45 m. n.w. Malta n. Rotterdam. Almkcrk 27 v. Rotterdam, 28 te Amsterdam. Alnati 28 v. Rotterdam n. Bremen/Hamburg. Alnitak 27 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alphard pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Alwaki 28 te Rotterdam. Anierskerk 23 te Adelaide. Amnion 23 te Las Palmas. Amstelhoek 27 23 m. z.o. Ft. Dauphin n. Singap. Amstelelaan 27 30 m. z.o. Basrah n. L. Marques. Amstelland 27 v. Santos n. Montevideo. Andijk 27 te Bremen verwacht v. Hoek v. Holl. Angolakust 27 90 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Area 28 te Auckland verwacht. Arendsdijk 27 te Bremen. Arendskèrk 27 v. Hongkong n. Shanghai. Argos 28 te Genua. Arnedijk 27 320 m. w. Azoren n. Pt. Eeverglades. Artemis 27 te Guanta verwacht v. Amsterdam. Asmidiske 27 405 m. z.z.w. Kp. Race n. A'dam. Asterope 29 te Amsterdam verwacht. Atys 27 120 m. z.w. Ouessant n. Berre. Baarn 27 250 m. n.o. Florcs n. Bremen. Banggai 27 v. Hamburg n. La Pallice. Bantam 27 te Kohsichang. Barendrecht 27 80 m n.n.w. Perim n. Mena. Bawean 27 v. Port Said n. Genua. Bengkalis 28 te Napels verwacht v. Genua Beninkust pass. 27 Finisterre n. Le Havre. Borneo 27 20 m. n. Kp. Race n. Halifax. Breda 27 te Amsterdam. Bussum 27 150 m. z.z.o. Flores n. Caribbean. Calehas 27 te Aarhus n. Amsterdam. Caltex Amsterdam 27 560 m. z.z.w. Sokotra naar Bahrein. Caltex Delft 27 430 m. z. Cocos eil. n. Bahrein. Caltex Eindhoven 27 55 m. o.z.o. Wight n. P. Said. Caltex Leiden 27 420 m. z.w. Bombay n. Bahrein. Caltex Pernis 27 ten anker te Liverpool. Caltex Rotterd. 27 20 m. n.n.o. Muscat n. Bahrein. Calt. The Hague 27 660 m. n.w. Perth n. Kurnell. Caltex Utrecht 27 120 m. z.z.o. Straat Ormoes n. Bahrein. Camerounkust 27 50 m. z.w. Ouessant n. Fr'town. Camitia 30 ter hoogte Landsend verwacht.. Casamanee pass. 28 Kp. Finisterre n. Brest. Castor 27 te Le Havre. Celebes 27 45 m. z.w. Cartagena n. Marseille. Ceres 27 te Callao. Cliaris 26 140 m. n.o. Matinique n. Montreal. Chiron 27 140 m. n.n.o. Finisterre n. Funchal. Cinulia pass. 27 Kaapstad n. Durban. Cradle of Lib. pass. 27 PI. Elisabeth n. Rastanura. Crania pass. 27 Azoren n. Rotterdam. Daphnis 26 v. Guanta n. Tampa. Delft 27 v. Puerto Cabello n. Aruba. Diemerdijk 27 to Hamburg v. Bremen. Dinteldijk 28 te Bermuda. Dorcstad 26 v. Amuaybay n. Hamburg. Drente 27 80 m. z. Djeddah n. Aden. Duivcndrecht 27 640 m. w. Fayal n. Casablanca. Eenhoorn pass. 27 Finisterre n. Rotterdam. Elizabeth Broere 27 te Dordrecht. Esso Amsterdam 27 120 m. o. Pt. Sudan n. Mena. Esso Nederland 27 60 m. o.n.o. Algiers n. Fawley. Esso Rotterdam 28 te Hoek van Holland verwacht. Forest Hill 27 v. Bandar Mashur n. Landsend. Forest Lake 27 v. Lorenco Marques n. Beira. Forest Town 29 te Abadan verwacht. Fravizo 27 5 m. n. Bornholm n. Domsjö. Friesland SSM 27 te Immingham. Gaasterkerk pass. 27 Ouessant n. Antwerpen. Garoct 27 v. Las Palmas n. Kaapstad. Geertje Buisman 27 40 m. o.n.o. Algiers n. Rouen. Geestland 27 v. Grenada n. Santa Lucia. Guineekust 27 te Amsterdam. Hathor pass. 27 Malta n. Alexandrië. Heemskerk 28 te Antwerpen. Helena 27 370 m. n.o. Fayal n. Bremen. Hera 26 v. San Juan n. Port Au Prince. Hcrsilia 27 te Hamburg verwacht. Hilversum 27 te Amsterdam, Hydra 27 v. Kingston n. Curasao. Ittersum 26 3240 m. van Houston. Ivoorkust 27 v. Lagos n. Port Harcourt. Jagersfontein 27 230 m. w.z.w. Walvisb. n. Kaapst. Japara 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Jason 26 620 m. o.n.o. Martinique n. Pt. of Spain. Java 27 te Bahrein verwacht v. Damman. Kabyiia 30 in Suezkanaal verwacht n. Fao. Kalydon 30 te Livorno verwacht. Kara 3/11 in Suezkanaal verwacht n. La Spezia. Karimata 27 1 80 m. o. Luzon n. Cebu. Kat.elysia 27 v. Belem n. Curacao. Keizerswaard 28 v. Gefle n. Ornkoldsvik. Kenia 28 te Budge. Kelletia 27 v. Klein Aden n. Lourenco Marques. Kerkedijk 28 te Antwerpen. Kermia 27 420 m. n.o. Madras n. Abadan. Khasiella 27 dwars Ceylon n. Singapore. Kieldrecht 27 te Cochin v. Alleppey. Kinderdijk 27 800 m. o. Bermuda n. Miami. Koningswaard 27 160 mijl z.w. Freetown naar Port Harcourt. Kopionella 27 v. Dundee n. Rotterdam. Koratia 20 te Curacao verwacht. Korenia 31 te Curacao verwacht. Korovina pass. 27 Teneriffe n. Shellhaven. Kosicia 27 te Thameshaven. Krebsia 27 540 m. z. Azoren n. Curagao. Kreeft 28 te Rotterdam. Kreon 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Kryptos 26 v. Curacao n. Freetown. Kylix 27 te Thameshaven verwacht. Labotas 27 te Amsterdam n. Gibraltar. Leidcrkerk 27 te Khorramshahr. Lekkerkerk 28 te Port Sudan. Lel.vkerk 27 100 m. n.w. Muscat n. Port Said. Leopoldskerk pass. 27 Algiers n. Antwerpen. Leto 27 te Norfolk. Liberty Bell 27 480 m. o.n.o. Kp. Canaveral naar Maracaibo. Lindekerk 27 20 m. n.o. Mogadiscio n. Aden. Lissekerk 27 v, Bremen, 27 te Hamburg. Loenerkerk 27 v. Kandia n. Bombay. Lutterkerk 27 rede Das eil. v. Suez. Maashaven 28 tc Abonnema verwacht v. Sapele. Maaskerk 27 te Kaapstad verwacht. Madisonlloyd 28 tc Rotterdam. Marnelloyd 28 v. Damman tl. Rastanura. Medon 27 v. Maracaibo n. Barranquilla. Meerdrecht 27 540 m. w.z.w. Az. n. Golf v. Mexico. Mentor 27 v. Alexandrië n. Beyrouth. Merwelloyd 28 te Kaohsiung v. Keelung. Minos 27 ie Brunsbüttel. Mitra 27 te Isle of Grain. Mohamed Reza Shah 27 v. Suez n. Kharg eil. Montferland 27 te Bremen verw. v. Amsterdam. Muiderkerk 27 210 m. w. Kreta n. Port Said. Munttoren 27 v. Banana n. Curagao. Musi 27 430 m. o.n.o. Cocos eil. n. Cocos eil. Naess Commander 27 90 m. n.n.o. Bahrein n.Suéz. Naess Lion 27 tc Napels. Naess Tiger 27 60 m. o. w.z.w. Ouessant n. R'dam. Nanusa 27 le Beyrouth. Naranio 27 v. Rotterdam n. Karlsharnn. Navicella 28 te Belfast. Ncder-Elbe 27 250 m. o.n.o. Port Said n. Pt. Said. Neder-Waal 27 ten anker rede Port Swettenham. Nestor 27 te Collo verwacht. Neverita 27 14.15 m. z.w. Azoren n. Thameshaven. Nw. Amsterd. 27 v. Mont.egobay n. Pt. Au Prince. Noordwijk 28 v. Monrovia n. Las Palmas. Notos pass. 27 Ouessant n. Algiers. Oberon 28 te Halifax. Ootmarsum 27 te Port Said. Oranjefontein 26 te Kaapstad. Oranje Nassau 26 v. Barbados n. Plymouth. Orestes 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Osiris 24 le Houston. Ouwerkerk pass. 27 Suez n. Djibouti. Overijsel 23 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Papendrechl 27 140 m. z.o. Bermuda n. Havana. Parkhaven 27 v. Buenos Aires n. Santos. Pendrecht 28 te Lagos. Peperkust 27 v. Lagos n. Burutu. P. G. Tliulin 27 v. Valparaisso n. Clarencia. Philidora 29 te Tranmere verwacht. Philine 27 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Philippia 28 t. hoogte Gibralt. verw. n. Tranmere. Pieter S 27 te Rotterdam. Prins Alexander 27 400 m. w. Lissab. n. Montreal. Pr. der Neder]. 27 600 m. z.w. Horta n. Barbados. Prins Frcderik Willem 27 800 m. n.o.: Belle Isle naar Montreal. Prins Willem van Oranje 28 te Hamburg. Prins Willem V 27 te Montreal verw. v. Oswego. Prinses Irene pass. 27 Detroit n. Chicago. Purmerend 27 v. Iskenderun te Larnaka verw. Pygmalion 26 te Istanbul n. Mudanya. Rempang 27 te Genua verwacht. Reza Shah The Great 27 100 m. n.o. Bahrein naar Aden. Riouw 29 tc Albany verwacht. Robert W. Finke pass. 27 Finisterre n. Kaapstad. Roebiah 27 100 m. o. St. Bernardino n. L. Angeles. Roepat 27 35 m. z.w. Almeria n. Marseille. Roggeveen 27 380 m. o.z.o. Albany n. Sydney. Rossuni 28 te Barytown. Rotte 27 te Uort Arthur verwacht. Rotterdam 28 te Southampton. Rotti 26 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Riinkerk 27 te Mombasa. Saloum 28 te Southampton. Sarpedon 27 v. Amsterdam. 28 te Rotterdam. Seheldelloyd 27 v. Londen n. Zeebrugge. Scbiedijk 27 557 m. w.n.w. Bishoprock n. N. York. Schouten 28 tc Wellington. Skadi 27 135 m. n.o. Valencia n. Genua. Slóterdijk 27 v. Rotterdam n. Hambure. Socrates 28 v. Port of Spain n. Curacao. Solon 28 te Jacksonville. Stad Arnhem 27 te Ceuta. Stad Dordrecht 27 dwars Gotland n. Emden. Stad Maastricht 27 220 m. w.n.w. Landsend naar Montreal. Stad Rotterdam 28 te Rotterdam. Stad Schiedam 27 120 m. z.w. Stavang. n. Narvik. Stanvac Adventure 23 te Tj. Uban v. S'geigerong. Stanvac D.iirak 29 te Port Swettenham verwacht. Stanvac Malacca 28 te Sungeigerong. Stanvac Riau 28 te Surabaja. Stat. of Lib. 27 70 m. n.o. St. Helena n Ph.delphia. Stentor 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Straat Clarence 27 v. Devonport n. Adelaide. Straat Cook 27 dwars noodk. Flores n. Brisbane. Straat Johore 27 te Penang. Sunetta 27 v. Rotterdam n. Thameshaven. Tahama 27 te Swansea. Tamara 27 250 m. w.z.w. Melbourne n. Mena. Tarakan 27 v. Amsterdam n. Casablanca. Tegelberg 23 te Nagoya. Telamon 27 te Paramaribo. Texel 27 10 m. o. Sicilië n. Beyrouth. Themis 27 te Rotterdam n. Bremen. Thuredrecht 27 v. Norfolk n. Triëst. Tjinegara 28 te Singapore. Tjipanas 28 te Kaapstad. Utrecht 28 te Manilla. Van Cloon 27 460 m. n.o. Auckland n. Auckland. Van Heemskerk 28 te Monrovia. Vasum 2/11 ter hoogte Landsend verwacht. Viana pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Vivipara 27 8 m. z.o. Sombrero eil. n. Rotterdam. Vlist 27 330 m. z. Halifax n. Hampton Roads. Videina 28 v. Port Said n. Mona Al Ahmadi. Vivipara 6/11 te Rotterdam verwacht. Waal 27 50 m. w.z.w. Oporto n. Antwerpen. W Alton Jones 27 te Marseille. Waterman 27 180 m. n.n.w. Benghazi n. Pt. Said. Wieldrecht 27 180 m. n.n.o. Curacao n. S- Lorenzo. Willem Barendsz 27 900 m. z.w. Azor. n. Trinidad. Willem Ruys 27 50 m. z. Gavdo n. Port Said. Woensdrecht 27 te Barbados verw. v. El Palito. Wonogiri 27 ten anker op Weser n. Bremen. IJssel 28 v. Hamburg n. Bremen. Zaankerk 27 te Hamburg verwacht v. Antwerpen. Zaanland pass. 27 Madeira n. Amsterdam. Zafra 2/11 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahrn. Zaria 29 in Suezkanaal verw.acht n. Gibraltar. -sss KLEINE VAART Adara pass. 27 ET-13 v. Amsterdam n. Aarhus. Albion 27 te Dudgeon n. Par. Alcetas 27 20 m. w. Zante n. Catania. Amstelstroom 27 5 m. n.o. Noordhinder n. Cardiff. Ank T 27 30 m. z.w. Er n. Skoghall. Appingedam 26 50 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Atlas 27 te Amsterdam n. Kalundborg. Auriga 26 50 m. n. Ameland n. Kopenhagen. Bab T 26 dwars Spiekeroog n. Zaandam. Batavier 3 pass. 27 Burnhamflatboei n. R'dam. Brandaris 27 te Ower n. Amsterdam. Caland 27 dwars Skerries n. Swansea. Carnissesingel verm. 27 v. Aberdeen n. Tyne. Con Brio 27 v. Rotterdam te Flensburge. Deo Gloria 28 v. Salerno te Avonmouth verwacht. Diligentia 27 v. Kingslynn te Billingham verw. Duiveland 27 50 m. w.n.w. Hk. v. Holl. n. R'dam. Elisab Roorda 27 140 m. z.w. Ouess. n. Kingslynn. Erasmussingcl 27 dw. Catherine n. Rotterdam. Esma B 27 in de Wielingen n. Antwerpen. Fiaucia 27 15 m. o. Tongue n. Wightable. Frans van Seumercn pass. 27 ET-6 n. Selzate. Heemskerk 27 op Thames n. Hamina. Hontestroom 27 55 m. n.w. IJmuiden n. A'dam. Hoogland pass. 27 ET-15 v. Stettin n.Rotterdam. Ida D verm. 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Inspecteur Mellema 27 in Washbay n. Boston. Jans pass. 27 Noordhinder n. Amsterdam. Jantje Eppiena 27 150 m. w. Lista n. Manchester. Julia Mary 26 te Royal Sovereign n. Terneuzen. Jurjen de Vries 27 te Newarp n. Rotterdam. Koningin Juliana pass. 27 Westhinder n. St. Malo. Leliegracht 27 in Botnische Golf n. rede Kaskoe. Lelystad 27 75 m. n. Terschelling n. Colchester. Marcopolo 27 dwars IJmuiden n. Amsterdam. Marianne 27 80 m. n.n.o. Noordhinder n. Rouen. Marie Sophie pass. 27 ET-4 v. Vaasa n. South.ton. Matthew 27 v. Gonfreville te Londen verwacht. Meidoornsingel pass. 27 Westhinderboei n. Cork. Meuse 27 v. Ropen te Parijs. Midsland 27 v. Rotterdam te Leith. Mirfak N 27 te Royal Sovereign n. Las Palmas. Mithras 27 20 m. z. Wight n. Rotterdam. Nautic 27 op Sont n. Lübeck. Nero 26 45 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Noordstad 27 10 m. o. Blyth n. Neast.ved. Pasteursingel 27 dwars Humber n. Avonmouth. Pergo 27 v. Utrecht n. IJmuiden. Quo Vadis 25 v. Kemi n. Plymouth. Realta 27 v. Parijs n. Kopenhagen. Reest 27 dwars Cani n. Boucau. Rcglna Ida 27 te Kp. Spartivento n. Londen. Rozenburgh 27 te Gris Nez n. Rotterdam. Sheratan 27 20 m. o. St. Catherinapt.. r.. Newport. Spoorsingel 27 dwars Penmarch n. Nantes. Swift 27 30 m. z.w. Texel n. Rouaan. Pamir 27 te Yarmouthroads n. Newcastle. Tasmanië 27 dwars Noordhinder n. Londen. Trigon 27 te Skanar ten anker n. Malmö. Trito 27 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Ttibo pass. 27 Westhinder n. Antwerpen. Westkust pass. 27 P-4 v. Boston n. Kotka. Westerdok 27 te Southend n. Londen. Westzaan 27 te Kp. Mondega n. Avonmouth. IJssel 27 35 m. z.w. Grisnez n. Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee 23 v. Lissabon n. Fayal. Holland 26 bij Schiermonnikoog. Oostzee 24 v. Rio de Janeiro n. Trinidad. Schouwenbank 24 te Barrow v. Southampton. Tyne 26 v. Rotterdam n. Noordzee. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10,5510,65, Ameri kaanse dollar 3,747,3,7872, Canadese dollar 3,83—3,88 Franse frank (100) 76,10— 76,60. Belgische frank (100) 7,45—7,50, Duitse mark (100) 90,0590,55, Zweedse kroon (100) 72,5073,50, Zwitserse frank (100) 87,35—87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,75—61,75, Deense kroon (100) 54,25— 55,25, Noorse kroon (100) 52,3553,35, Oos tenrijkse schilling (100) 14,4514,55, Por tugese escudo (100) 13,127s13,2772, Spaan se peseta (100) grote coupures 6,177s 6,3272. INTERNATIONALS ZEER VAST Het Damrak gaf gisteren een zeer vaste tendentie te zien voor de internationale waarden. De koerswinsten beliepen 10 tot ruim 40 punten. De handel was gering en niet in overeenstemming met de forse koersstijgingen. De orders kwamen groten deels van het publiek. Er was niet voldoen de aanbod. Philips noteerde gisteren rond de 1210 circa 45 punten hoger. AKU boek te op 477 tien punten winst. Unilever draaide rond de 800 en was circa 24 pun ten hoger. Hoogovens 27 punten beter op 847. De discontoverlaging in Engeland van 6 tot 5V2 percent viel de beurs eerder tegen. Invloed had dit echter niet. Kon. Olie 2 gulden hoger op 124,80. Nat. Han delsbanken werden gesteund op een koers van 228 (226). Op deze prijs kon de beurs uitzoeken. De handel in deze hoek wordt steeds kalmer. De stemming in de scheep vaartafdeling was optimistich met koers winsten van 2 tot 4 punten, bij geringe handel. Ook de leidende cultures vertoon den over vrijwel de gehele linie koers stijgingen. Certificaten Deli noteerden op 173,90 bijna 4 gulden hoger. Amsterdam Rubber ruim 2 punten hoger op 109%. Staatstondsen prijshoudend zonder meer. (ANP). Boeke Huidekoper van 147% op 148, Figée van 200 op 204, Spaarnestad van 595 op 620. VERHANDELDE FONDSEN. 26 oktober 27 oktober Totaal 433 456 Hoger 90 (21%) 264 (57.6%) Lager 250 (58%) 107 (23.7%) Gelijk 93 (21%) 85 (18.4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A K.U474 Kon Olie.'!.*.*.'.' 125—125.50 125. Philips 1207—1214 1214 Unilever 798—800 800 Hoogovens 845 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot 472—475 gl 471 Kon Olie 124.90125 g 124.60 1209—1215 gl 1209 795—798 796 'Tnogovens 841 gb—843 841 Amsterd. Bank 405 Ned. Handel Mij. 298 Rotterd. Bank 3247a Twentsche Bank. 303 A.K.U 473 Albert Heijn 500 I Amstel Bier 539 Billiton Mij. II 428 Bols 585 Bührmann Papier 507 Deli Mij 173.— Dordtsche Olie 5837a 435 Heineken's 650 Hoogenbosch Sch. 276% Hoogovens 848 H.V.A 1497a 520 460 X K.L.M 104.— Kon. Ned. Zout 1059 Kon. Olie 124.70 Müller Nat. Bezit 424 3A Nederl. Ford 498 Ned. Gist- en Sp. 400 Ned. Kabelfabr... 6177a Philips Gem. Bez. 1206 Philips Pref 320 A'dam Rubber 109% Sikkens Groep 799 Stokvis R.S 267 Thomassen Dr. 695 Unilever 799 Van Berkel's Pat. 3427a Van Gelder Pap. 325 Van der Heem 355 Ver. Machinefabr. 253 Wessanen 340 Wilton Fijenoord 199 Zwanenberg-Org. 845 Interunie ƒ211.50 230.50 Unitas 466.— Ver. Bezit v. 1894 f 129. H.A.L 143 K.N.S.M 1837a N. Scheepv. Unie 150% Ommeren, Phs. v. 289 Stoomv. Mij. Ned. 168 Anaconda 44% Kennecott Copper 75 Aluminium Ltd. 29% Bethlehem Steel.. 40 U.S. Steel 72 Republic Steel 52 American Motors 21»/w General Motors.. 41 Cities Service 457, Shell Oil 72% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: HERSTEL ZET DOOR Het herstel op de Newyorkse effecten beurs, dat woensdag begon, duurde giste ren voort. Vrijwel alle hoeken profiteer den van goede vraag. De oliewaarden, staalwaarden, elektronische en farmaceu tische fondsen boekten de beste resultaten. In de elektronische groep monteerde IBM ongeveer 8 punten en bereikte Texas In struments een avons van omstreeks 7, ter wijl de staalwaarden verbeterden. De che micaliën tot omstreeks 3% voor Eastman Kodak, de oliefondsen tot ruim 3 voor Ho- noloeloe, de fotohoek tot 10 voor Polaroid, de sporen tot VA voor Louisville and Nash ville, de metalen tot 1% voor Alcoa en de automaten tot 2% voor Universal Match. 1.192 fondsen werden omgezet, waarvan 731 hoger en 252 lager. De omiet in aandelen van 2.900.000. _Het industriegemiddelde kwam van 375.18 op 580,95, dat van spoorwegen van 124.61 op 126,02, dat van openbare nuts bedrijven van 91,77 op 92,33 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 21